Ouderen zijn niet altijd duurder De terugkeer van God Brand Catshuis blijft mysterie PZC PZC Taiwan komt steeds verder in het nauw Nieuw initiatief om discriminatie door werkgevers tegen te gaan 24 december 1954 vrijdag 24 december 2004 We moeten langer doorwerken, maar ouderen krijgen die kans vaak niet. Eenmaal werkloos, komen ze haast niet meer aan de bak. Sinds 1 mei is het hanteren van leeftijdsgrenzen bij vacatu res verboden, maar dat helpt nauwelijks. Er komt daarom een initiatief om overtreders op te sporen en aan te spreken. door Jan Ruesink Ze zag de vacature tijdens het winkelen op de winkel ruit van een doorsnee damesmo dezaak: 'Gevraagd, verkoop ster'. Eenmaal thuis besloot de 42-jarige vrouw maar eens te bellen naar de zaak. Ze kreeg de bedrijfsleider aan de lijn. Voorzichtig informeerde hij hoe oud ze was. Maar dat was al leen maar om alle sollicitanten te noteren, want de vacature was al vervuld. De vrouw vertrouwde het niet en liet haar dochter van acht tien ook eens bellen. En wat bleek? Dezelfde bedrijfsleider kon de dochter opgewekt meede len dat de vacature nog open stond en dat ze zaterdag direct kon beginnen. Het is maar een van de honder den klachten die het Expertise centrum LBL (yrpeger Lande lijk Bureau Leeftijdsdiscrimina tie) jaarlijks binnenkrijgt. Woordvoerder Emile van Ber- kel van het LBL schat dat tach tig procent van de drie- tot vier honderd klachten die hij per jaar onder ogen krijgt, gaat over ouderen die gediscrimi neerd worden op de arbeids markt. Topje Meestal begint dat al bij de ad vertentie en de sollicitatieproce dure, maar ook tijdens de loop baan worden oudere werkne mers stelselmatig achtergesteld en zelfs bij het ontslag zijn ze vaker de pineut. Van Berkel: „En dan zie ik nog maar het top je van de ijsberg, want het gros van de mensen klaagt niet, om dat het in hun ogen toch niets uithaalt." Doorgaans zijn het de 45-plus- sers die het moeten afleggen te gen de jongeren, maar die grens loopt momenteel akelig snel te rug. Het LBL constateert dat met name in de detailhandel en horeca werknemers al op hun 21ste afgeschreven (want te duur) zijn. „Wij krijgen steeds meer signa len dat supermarkten en horeca bedrijven jongeren van zeven tien jaar een tijdelijk contract geven en dat niet meer verlen gen zodra ze twintig of 21 wor den. Vervolgens nemen ze weer een meisje of jongen van zeven tien aan." De LBL-woordvoerder noemt het wrang dat in een tijd dat ie dereen, politiek en werkgevers voorop, roept dat ouderen lan ger moeten blijven werken, juist die oudere werknemers buiten de deur worden gehou den. De helft van alle werkzoeken den is momenteel veertigplus ser, veel meer dan je zou mogen verwachten. Van alle aangeno men sollicitanten is maar veer tien procent veertigplusser. Vol gens cijfers van het CWI is de kans dat oudere werklozen bin nen een half jaar na hun in schrijving weer aan de bak ko men slechts 38 procent, terwijl dat bij jongeren - ondanks de te genwerking van winkels - altijd nog 67 procent is. Vooroordelen Waarom worden ouderen gepas seerd? Van Berkel houdt het vooral op vooroordelen. Oude ren zouden vaker ziek zijn, min der goed geschoold kunnen wor den en te duur zijn. Die vooroor delen zijn niet terecht, vindt hij. Uit onderzoek van TNO Ar beid bleek onlangs dat een klein deel van de oudere werk nemers langdurig ziek is, maar dat jongeren vaker korter ver zuimen. Ook wijst Van Berkel erop dat veel loonschalen stop pen bij de leeftijd van dertig, 35 jaar en dat een vijftiger vaak dus niet duurder is dan een der tiger. Tot slot bleek afgelopen maand uit onderzoek van de Stichting Loonwijzer dat veertigplussers evenveel aan scholing doen om hun marktwaarde te houden als jongeren. Het LBL turft het aantal klach ten of gevallen van leeftijdsdis criminatie niet. Toch heeft Van Berkel de indruk dat de nieuwe wet die leeftijdsdiscriminatie per 1 mei 2004 heeft verboden, niet echt iets heeft uitgehaald. De sancties zijn niet zwaar en de Commissie Gelijke Behande ling - die de naleving van de wet moet bevorderen - kan al leen optreden op basis van bin nengekomen klachten. Sancties Misschien is het volgens Van Berkel daarom geen gek idee om de commissie ook de be voegdheid te geven sancties op te leggen op grond van bijvoor beeld geconstateerde adverten ties met onterechte leeftijdscri teria. Zelf gaat het LBL ko mend jaar advertenties en ande re aangemelde vacatures naplui zen op mogelijke leeftijdsdiscri minatie. „We beginnen in bepaalde secto ren, omdat we niet alles kunnen aanpakken", meldt Van Berkel. Het project moet een beter beeld opleveren over hoe vaak werkgevers in de fout gaan en bovendien preventief werken, want adverteerders zullen op hun fouten worden aangespro ken. Dat zal overigens niet makke lijk worden, want het direct of indirect onderscheid maken naar leeftijd is niet zonder meer verboden volgens de wet. Een bedrijf mag expliciet naar bij voorbeeld 'een jongere', 'net af gestudeerde' of 'iemand met maximaal drie jaar ervaring' vragen als daar een 'objectieve rechtvaardiging' voor kan wor den aangedragen. Concreet kan dat bijvoorbeeld bij een mannequin voor jonge- renkleding of andersom een er varen leidinggevende. Het LBL heeft echter de indruk dat in de meeste gevallen zo'n aangege ven excuus niet terecht is. „Ik vind dat de geschiktheid voor een functie centraal moet staan en dan zijn ouderen net zo kans rijk", aldus Van Berkel. GPD Komende week bespreekt de Chinese volksvertegenwoordi ging een wetsvoorstel dat mili tair ingrijpen tegen Taiivan mogelijk maakt. Noodzake lijk voor de hereniging van China, zegt Peking. Ondertus sen vraagt Taiwan zich af of het nog vrienden heeft in het buitenland, nu de Verenigde Staten vinden dat ze zich niet verplicht voelen te helpen. door Erwin Tuil Wie vrienden wil zijn met China kan er niet om heen het 'Eén-China-princi- pe' te onderschrijven. Dat principe stelt dat Taiwan on losmakelijk met China is ver bonden. Erkenning van het principe betekent ook dat Tai wan niet erkend kan worden als onafhankelijke staat. Taiwan moet terug in de Chi nese moederschoot, zo meent Peking. Om dat voor elkaar te krijgen heeft China drie reële opties. Mogelijkheid een betreft een autonoom Tai wan dat uiteindelijk onder Peking valt, zoals Hongkong en Macau. Een tweede moge lijkheid is onafhankelijkheid. Formeel is Taiwan dat name lijk niet, maar feitelijk func tioneert de eilandstaat wel zo. De derde mogelijkheid is inlijving bij China door de in zet van het Volksbevrijdings leger door Peking. Die laatste optie lijkt de laat ste weken waarschijnlijker te worden. Na de kerst zal de voorbereidende vergadering van het Nationale Volkscon gres, de Chinese volksverte genwoordiging, een wet be spreken die militair ingrijpen tegen 'separatistische bewe gingen' mogelijk maakt. Hoe wel dat theoretisch ook op bijvoorbeeld Tibet of de wes telijke provincie Xinjiang kan slaan, ligt de vingerwij zing naar Taiwan er duimen- dik bovenop. De haviken in Peking lijken daarmee voorlopig de over hand te hebben, zo zegt de Taiwanese analist Kung-yi van de Tamh Universiteit. Hij redens dat de wet de mogelijk biedt om Taiwan in 20öjo 2006 met militair geweld it te lijven. De reputaties^ voor China, voordat het y in 2008 de Olympische Ste. len organiseert, zou dan L tijdig te herstellen zijn, China voelt zich moment^ verder gesterkt om mihtairi te grijpen in Taiwan doorei opmerkelijke uitspraak de Amerikaanse vice-niii ter van Buitenlandse ZaW Dick Armitage. Deze zei 2 de VS zich niet verplicht len om Taiwan te hulp t schieten als China met r®. taire middelen probeert de 'opstandige provincie' tg in het gareel te hijgen,tl. leen als het Amerikaanse Cos gres dat wil, zal het legert wan redden, Het buitenlandbeleid va China verkeert in blakende gezondheid. Het land het afgelopen anderhalf ja aanzien en invloed gewonnea in Azië, Afrika en het Mij den-Oosten, ten koste vani Verenigde Staten. Het daar door toegenomen zelfvertrou wen leidt er ook toe dat Pa king nog actiever is met g verder internationaal isck ren van Taiwan. Als eenM op de haverkist zit Chunao alles wat met Taiwan te na ken heeft. Jj Toeristenvisum Dat bleek deze week n« eens toen bekend werd dal li pan de Taiwanese oud-prea dent Lee een toeristen» geeft. De Japanse ambasa deur in Peking moest dasi voor op het matje komen, om- dat Lee van plan zou zijn se paratistische activiteiten' I ontplooien. Dat de wet diens litair ingrijpen in Taiwan® gelijk maakt in maart w gend jaar, op het jaarlijks congres wordt aangenoma lijdt geen twijfel. Of er daad werkelijk militaire actie q volgt, weet niemand. van onze redactie,binnenland De melding kwam zaterdag ochtend 15 mei 2004 om een minuut over acht binnen bij de alarmcentrale van de brand weer in Den Haag. Een grote ex plosie had de benedenverdie ping van het Catshuis in een vlammenzee veranderd. Bij de brand kwam één persoon, een 49-jarige schilder uit Oud-Al- blas, om het leven. De brand was reden voor twee onderzoeken: een technisch on derzoek naar de oorzaak van de brand en een onderzoek naar de arbeidsomstandigheden waaron der het slachtoffer werkte. Resultaten van de onderzoeken zijn, zeven maanden na dato, niet bekend of openbaar. Dat is Hang voor een onderzoek naar -een niet-gecompliceerde brand. Onderzoeken van de Arbeidsin spectie zijn doorgaans binnen enkele maanden bekend. Het is reden voor vakbond FNV Bouw om deze week per brief ophelde ring te vragen bij het Openbaar Ministerie. Op de bewuste zaterdagochtend waren twee medewerkers van schüderbedrijf De Goede bezig met het ontvetten van een hou ten vloer. Volgens de brandweer gebruik ten de schilders voor hun werk thinner of een andere vluchtige stof. Dergelijke stoffen zijn sinds 2000 verboden voor ge bruik binnenshuis. Het kan de schildersziekte OPS veroorza ken dat het zenuwstelsel bescha- digt. Uitzondering Gebruik binnenshuis is alleen bij grote uitzondering toege staan, bijvoorbeeld bij restaura ties. Maar dan alleen als de ruimte goed wordt gelucht. Dat was bij het Catshuis volgens de brandweer niet het geval. Bij de explosie werd een raam van een van de toegangsdeuren van de ruimte naar buiten geblazen. De ramen konden wegens (per soonsbeveiliging niet open. De brandweer moest de rook van de brand via luiken in het dak verdrijven. Waarom de schilders om acht uur 's ochtends op zaterdag aan het werk waren is onbekend, evenmin of ze al vroeg begon nen waren. Als de explosie door thinner is veroorzaakt, moet de damp zich over langere tijd heb ben kunnen verspreiden in de ruimte; Volgens FNV Bouw is het foren sisch onderzoek inmiddels in be zit van het OM. Ook het onder zoek van de Arbeidsinspectie is in bezit van justitie. Het rapport was volgens het OM reden om te vragen om aanvullend onder zoek. Om welke aspecten het dan gaat, wilde het OM niet mel den. Twee zaken kunnen vol gens FNV Bouw een rol spelen: het gebruik van het verboden t thinner en de arbeidsomstandig heden. Volgens eerder onderzoek van de Arbeidsinspectie zelf ge bruikt een op de zes schilders nog regelmatig verf en oplosmid delen die verboden zijn. Voorals nog wil geen van de betrokken instanties de bewering van de brandweer bevestigen dat er thinner is gebruikt. Plan Bij werkzaamheden met meerde re opdrachtgevers of langdurige inzet van personeel is het opstel len van een Veiligheids- en Ge zondheidsplan verplicht. Maar een dergelijk plan was voor het Catshuis niet aanwezig. Volgens FNV Bouw komt het vaak voor dat een groot project in delen wordt geknipt om zo de plicht voor een plan te ontlopen. GPD Het Catshuis na de brand op 15 mei 2004. Nog altijd is het onder zoek niet afgerond. foto Phil Nijhuis/GPD In het begin schiep God de hemel en de aarde. De aarde was nog woest en doods, en duisternis lag over de oer- vloed, maar Gods geest zweefde over ihet water.' Al weer enkele weken geleden, eind ok- tober, heeft koningin Beatrix de nieu- we vertaling van de bijbel in ontvangst genomen. Dat deed ze op een wel heel i bijzondere manier: door beginregels van het eerste bijbelboek Genesis hard op voor te lezen. Alsof de koningin er hoogstpersoonlijk haar zegen aan gaf... Achteraf zou die ogenschijnlijk kleine gebeurtenis in Rotterdam - 's avonds in z'n geheel uitgezonden via televisie - wel eens een keerpunt kunnen marke ren: de officiële terugkeer van God in Nederland. Al een tijdje werd om Hem geroepen, naar Hem gezocht. Maar in 2004 heeft God z'n rentree gemaakt in een land dat Hem dood verklaard had. En niet alleen de God-met-een-hoofd letter. God/god is weer een twistappel. Het meest gruwelijk is dat begin novem ber zichtbaar geworden in Amsterdam. Voor het eerst sinds de Spaanse Inquisi tie en de Martelaren van Gorkum (1572) is er in Nederland iemand om re ligieuze redenen vermoord. Wie de moord op Theo van Gogh nog wilde ba gatelliseren, is na de branden in scho len, kerken en moskeeën wreed ont waakt. Dat in naam van God vreselijke dingen gebeuren, kon iedereen weten. Maar het leek zo ver weg. Uit de tijd van de kruistochten ('God wil het...') of hoog uit in Verweggistan. Zoals het Westen op '9/11' met een schok ervoer dat God niet dood is, zo heeft Nederland, het be schaafde, moderne, seculiere Neder land, op '2/11' bruut kennis gemaakt met godsdienstig fanatisme. Het moderne Nederlands godsbeeld wankelt. In het Nederland-van-na-de-oorlog was religie een mak schaap geworden. Katholieken en protestanten-in-soor- ten hebben al weer jaren geleden de strijdbijl begraven. Zelfs het Gezant schap bij het Vaticaan is geen twistap pel meer. Tussen religies heerst in het algemeen een mild soort vreedzame coëxistentie. Het is onvoorstelbaar dat nog in 1953 processies in overwegend protestantse plaatsen werden verboden. Soms, heel soms, laait er nog iets op van wat herin nert aan de godsdiensttwisten van vroe ger. Bijvoorbeeld als een Oranje een ka tholiek meisje trouwt. Of als een voor malige koningin ter communie gaat. Maar dat zijn niet meer dan rimpelin gen aan de oppervlakte. In Nederland - niet alleen daar, maar wel in sterke mate - hebben kerken veel van hun vroegere stelligheid verlo ren. Het Mandement (1954) dat katho lieken verbood op de PvdA te stemmen of naar de Vara te luisteren, klinkt on waarschijnlijk ver weg. Net als al die hel-en-verdoemenis preken vanaf pro testantse kansels. Het christendom verrafelt: dat is een niet te verwaarlozen factor voor wie die vredelievendheid wil begrijpen. Veel van wat vroeger zeker leek, heeft binnen het officiële christendom aan kracht ingeboet. God en godsdienst zijn stapje voor stap je in Nederland synoniem geworden met liefde, vrede en warmte. Ondanks die eeuwenlange voorgeschiedenis van godsdienstoorlogen gelden kerken als verzoeners bij uitstek. Nog niet zo lang geleden, in 2002, zag iemand als burge meester Cohen religie als 'bindmiddel' in een multiculturele samenleving. Ook elders in Nederland werd godsdienst 'herontdekt'. Waarschijnlijk om diezelfde reden heeft koningin Beatrix er in toege stemd de nieuwe bijbelvertaling in te wijden. Godsdienst werkt toch verzoe nend? Nee, religie is minstens zo vaak splijt zwam. Het organiseert groepen van mensen die de waarheid of zelfs de Waarheid in pacht menen te hebben. Dat eigen ge lijk is een lelijke sta-in-de-weg voor vreedzaam samenleven. Maar als het exclusivisme zich van God geroepen waant, wordt het echt gevaarlijk. Ook als die God god blijkt. In Europa is er een oplossing voor ge vonden: godsdienstvrijheid. Iedereen kan er op zijn manier zalig worden. Toch woedt in een uithoek nog steeds een conflict-met-aanroeping-van-God: in Noord-Ierland. Maar wat in het Wes ten gemeengoed geworden is, is aller minst vanzelfsprekend in landen waar de islam het voor het zeggen heeft. De islam is door en door theocratisch: het kent ten principale geen ruimte naast de wil van Allah. Dat is geen exotische uitwas. Nog niet zo lang geleden hield het christendom er net zulke exclusieve denkbeelden op na. Vraag maar aan de SGP. Pas in de jaren '60 heeft het Vaticaan godsdienst vrijheid officieel aanvaard. Het is die God, die godsdienst, die vorm van religie die zich weer in Neder land gemeld heeft. Aanvankelijk be scheiden, onderhuids bijna. Maar in 2004 heeft het zich in een ruwe, brute, gruwelijke vorm gemanifesteerd. En wat het ergste is: die God/god laat zich ook niet zo gemakkelijk meer wegstu ren. Over een breed front zie je een ver scherping van tegenstellingen. Zowel in naam van de Allerhoogste als uit naam van vrijheid, verlichting en noem-maar-op organiseren tegenkrach ten zich. In Amerika maakt het chris tendom in een onverzoenlijke, funda mentalistische gedaante zich op om te rug te slaan. Dat siepelt vroeger of la ter ook door in Nederland, waar nu al christenen binnen en buiten kerken steeds luider morren over de moderne, liberale 'lege' staat. 'Is er dan niks meer heilig?' Die 'aanval' bi-engt verlichtingsideolo gen weer in staat van paraatheid: de open samenleving moet worden verde digd tegen onverdraagzame religies. Dat gebeurt met een even grote stellig- heid, om niet te zeggen: dogmatisme, als gelovigen in de schoenen wordt ge schoven, zoals hoogoplopende discus sie over smadelijke godslastering illus treert. Het anti-geloof is ook een ge loof. En in z'n fundamentalistische voi'm is het even onverdraagzaam, onverzoen lijk als z'n religieuze tegenhanger. Luis ter maar naar Hirsi Ali. Zou God/god dat nou werkelijk willen? Zou het helpen als koningin Beatrix tij dens haar kersttoespi'aak nog een stuk je uit de bijbel vooiias? Over vrede op aarde? Jan Schinkelshoek OPNIEUW STORM - Voor de tweede maal in een week kreeg Zeeland een zware storm té verduren. Deze keer liepen sommige dijken schade' op, maar dankzij het doortastende optreden van het dijkleger kon den gaten worden gedicht met riet, rijsbeslag, zandzakken en asfalt. In Stavenisse sprongen 150 militairen uit Oorschot bij om een mogelijke ramp af te wenden. De wind nam in de avond af. KERK - Het Nederlands Her vormde kerkje in Oosterland wordt 29 december weer in ge- bruik genomen tijdens een bij zondere dienst. De restaura! werkzaamheden zijn v Het kerkje uit omstreeks li heeft het tijdens de waters!) dramp zwaar gehad. Er st( twee meter water in d waardoor veel is beschadigd THEE DUURDER - Dep! van de thee stijgt met to tot veertien cent per oj KERST - De redacteuren* de PZG vieren kerst in huisd ke kring. Mocht u toch een« slag willen plaatsen vans verga dering, dan vragen ïi dit zelf te maken en hei o dan toe te zenden. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenrustsiraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro 1 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,9L per kwartaal: 58,00 6025 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiig" 5 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenW de Regelen voor het Advertenties»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 „vA» Business to Business/Onroerenosv Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v iv.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over voor ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of dooi de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk zersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes. I van het wegener-uui v- - bestand dat wordt svantediemW^ Behoort tot "ik* WGöGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4