PZC Behoud van molens loopt gevaar Hf Onbenutte kansen op Oranjeplein Cadzand 15 en 16 Kunstenaar maakt Cadzand mooier De Schakel sluit zich aan bij scholenkoepel H KORTING Bijna helft Zeeuwse molens kampt met achterstallig onderhoud van de reepe Hulst versoepelt voorwaarden voor bingospel Fransman rijdt ronder rijbewijs Rondleidingen kerncentrale gestopt Doel 2 weer in bedrijf Tankstation Kapellebrug in orde Aanleg potpolder gaat door GRATIS UV-ZONNEGLAZEN zeeuwse almanak Vet cool dinsdag 27 juli 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Hnor Rinus Antonisse IERNEUZEN - De instandhou- van de historische Zeeuwse windmolens loopt gevaar. Er is (e weinig geld voor onderhoud zeker voor restauratie. De (ijje windvang rondom steeds meer molens verdwijnt en er is een gebrek aan (vrijwillige) mo lenaars. name de hoge restauratie kosten zijn voor de moleneigena- ren - particulieren, stichtingen aigemeenten - een enorm strui kelblok, weet bestuurslid Weemaes van de vereniging De Zeeuwse Molen, Hij heeft de mdruk dat gemeenten vanwege bezuinigingen de aandacht voor je molens op een lager pitje draaien. Ongeveer de helft van de bijna achtig molens in de provincie kampt met achterstallig onder mud Het benodigde ingrijpen vari- srt van een fikse opknapbeurt »t een ingrijpende restauratie. Momenteel is voor slechts vier solens een restauratieplan in maak en het is onduidelijk ianneer daadwerkelijk tot uit kering kan worden overge daan. Zo'n acht jaar geleden schrapte de provincie de subsi- üebijdrage (25 procent) en dat ieeft bepaald niet geholpen, •telt Weemaes. Geen subsidie lerugkeer van de provinciale subsidie zit er niet in, meldt ge deputeerde H. van Waveren EDA, cultuur). Hij wijst erop dat staatssecreta ris Van der Laan van Cultuur de restauratie- en onderhoudssubsi- voor molens wil samenvoe gen tot één instandhoudingsre geling. „Voor grotere restauratiewerk zaamheden komt dan makkelij ker geld beschikbaar." Volgens Van Waveren kan er dan eerder met restauratie wor den begonnen dan nu het geval is, 'voordat de molen al hele maal vervallen is'. Er zit wel een adder onder het gras. „Een nadeel is dat we een be hoorlijke achterstand in de restauratie hebben. Een aantal molens valt dan tussen wal en schip", aldus de gedeputeerde. „We kunnen als provincie wel akkoord gaan met een instand houdingsregeling, maar dan moet er ook voor gezorgd wor den dat de slechtste molens vóór die tijd nog worden aangepakt. Er is een overgangsperiode no dig." Achtergrond Hij erkent dat de molens door de aandacht voor de historische boerderijen (versterkt door het Jaar van de Boerderij) wat op de achtergrond zijn geraakt. „Dat we nu eindelijk aandacht voor de boerderijen hebben, wil niet zeggen dat we de molens moe ten vergeten. Maar voor de boer derijen was echt een inhaalslag nodig. Van Waveren is bereid om met vereniging De Zeeuwse Molen de zaken op een rijtje te zetten. Tot die knelpunten waarover een gesprek nodig is, behoren ook de drie laatst overgebleven (Advertentie) S C H 0 N M 0 0 E 1 motor-maalderijen in Zeeland, vindt Weemaes. De motormaal derij nam de plaats in van de windmolen en is inmiddels ook al weer industrieel erfgoed. De bewaard gebleven maalderijen staan in Kuitaart (beschermd monument), in Hengstdijk en Oud-Sabbinge. De toekomst van die in Kuitaart is redelijk verzekerd. Weemaes pleit er voor in elk geval de niet-beschermde maalderij met molenrest in Oud-Sabbinge van de ondergang te redden. „An ders houden we maar één maal derij in de provincie over." pagina 19 redden wat er te redden valt HULST - De gemeente Hulst versoepelt de voorwaarden voor bingospelen. Een maand gele ien dreigde Hulst nog de bingo teverbieden, omdat enkele vere ngingen zich niet aan de regels bidden. Hulst zal wat coulanter omgaan uet de termijn voor het inleve ren van de eindadministratie. lot nu toe moesten organisato ren binnen twee weken na de een administratie van de nkomsten en de waarde van de ntgekeerde prijzen overhandi- aan de gemeente. Het colle ge heeft nu besloten dat die gege- nog maar een keer per wartaal ingeleverd hoeven te •orden. Dat betekent de redding voor ve ie bingobijeenkomsten. Enkele verenigingen bleken zich niet te touden aan de strenge regels rond bingo. Hulst hanteert die regels omdat bingo een gokspel is en onder de Wet op de kans spelen valt. Daarom moet een bingo minimaal twee weken van tevoren aangekondigd worden bi] burgemeester en wethou ders, die toestemming moeten verlenen. Per bingospelletje de waarde van de prijzen niet boven de 318 euro uitstij gen en er mogen op een avond of "ig maximaal vier spelle rs worden gespeeld. De gemeente wees alle bingo-or- |niserende verenigingen afgelo pen juni op hun verplichtingen ©dreigde met een verbod op de als de regels niet beter *erden nageleefd. De organisatoren vonden dat de gemeente door de strenge regels eebingo om zeep hielp. Andere gemeenten zouden soepeler zijn. IEBNEUZEN - De rit van een Franse automobilist is gisteren gestrand in de Guido Gezelle- ban in Temeuzen. De politie hield de man op die ♦eg staande vanwege een snel heidsovertreding. Vervolgens :'eek de bestuurder niet in het -ezit te zijn van een rijbewijs. Dok zagen de agenten dat het V(*rtuig de nodige gebreken ver ende. De banden waren niet -orde en de achterlichten werk- -fn niet. De man mocht niet ver- rijden en kreeg een pro- ^-verbaal uitgereikt. DRASTISCH AFGEPRIJSD CADZAND - Deden alle gemeenten het maar. De esthetische kant van het openbaar bestuur overlaten aan kunstenaars die er oog voor hebben. Want de wereld wordt er mooier door. Wat dat betreft is de dorpsraad van Cadzand zijn tijd ver vooruit. Afgelo pen weekend zijn drie nieuwe welkomsborden in Cadzand en Cadzand-Bad geplaatst, die geschilderd zijn door de kunstenaar Ronald Spiessens uit Boerenhol. Het idee om een kunstenaar in te schakelen voor de borden is geboren in de dorpsraad, de gel den kwamen van de gemeente Sluis die elke dorpsraad voorzag van een zogeheten 'verfraaiingpotje'. Voor alle drie de borden is hetzelfde schilderij gebruikt. Spiessens toont daarop de kroonju welen van het dorp: de kerk, de molen en de zeekant.Het werk is vervolgens gelakt met een vernis die zeven jaar weerbestendig is. foto Peter Nicolai BORSSELE - De VROM-inspectie heeft de rondleidingen in de kerncentrale in Borssele met ingang van 9 juli doen stoppen in verband met de de verhoogde waakzaamheid voor terreurdreiging. De directeur van de Kernfysische Dienst, P. Müskens heeft dat de fractie van Zeeuws Be lang in Provinciale Staten laten weten. Die fractie had daarop al eerder aangedrongen, naar aanleiding van de aanslagen in Madrid. Al vanaf 11 september 2001 worden nucleaire installaties extra beveiligd en in de gaten gehou den. Nu vanuit de regering een alarmsignaal werd afgege ven, zijn de rondleidingen opgeschort. DOEL - Kerncentrale Doel 2, één van de vier kerncentra les van Electrabel in Doel, produceert weer stroom. De centrale was sinds begin mei buiten bedrijf in verband met de vervanging van de stoomgeneratoren in de centra le. Eind mei werden de twee twintig meter hoge kolossen met een immense kraan op hun plaats gehesen. Dat ge beurde via het dak van de centrale, dat daarvoor deels werd ontmanteld. De installatie van de twee generatoren vergde drie maanden en kostte de energieproducent 82 miljoen euro. De nieuwe generatoren zijn uitgerust met een nieuw type corrosiebestendige buizen, met een grote re warmte-uitwisselingscapaciteit waardoor Doel 2 in de toekomst tien procent meer elektriciteit kan produceren. KAPELLEBRUG - Het Texaco-tankstation aan de Gent sevaart in Kapellebrug voldoet aan de eisen. De gemeente Hulst kon in eerste instantie de uitgevoerde saneringswer- ken niet evalueren omdat er te weinig gegevens waren. Hulst neemt nu genoegen met de resultaten van diverse bodemonderzoeken en gaat over tot een 'gereedmelding'. De installaties op het terrein zijn goedgekeurd. KRUEBEKE - De nieuwe Vlaamse regering houdt vast aan de aanleg van het overstromingsgebied Kruibeke-Ba- zel-Rupelmonde. Dat staat in het regeerakkoord van de regering Leterme. De aanleg van de potpolder, met 600 hectare het grootste overstromingsgebied van West-Euro pa, is in volle gang. Maar de strijdbare burgemeester A. Denert van Kruibeke had zijn hoop gevestigd op de kabi netswisseling om de aanleg van het overstromingsgebied alsnog ongedaan te maken. Denert pleegt al jaren fel ver zet tegen het project, dat moet leiden tot een drastische re ductie van het overstromingsgevaar in het Scheldebek- ken. Als het aan Denert ligt, wordt een stormstuw in de Schelde bij Antwerpen gebouwd om dat gevaar te keren. OZH N3Zn3NU3i D3MNVWHWH o*z N3Zn3NS31 ïmiSIOOHDS 09Z3 N39NISSITA iWHiswris 09Z3 oananos-isoo NI31d3fNVaO Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op het Oranjeplein in Oost-Souburg. Het plein dat nooit een plein was. Nou ja, misschien vroeger. Toen er nog een muziektent stond. Uit de hele buurt kwa men de mensen dan om te luiste ren en te kletsen. Tegenwoordig is het Oranjeplein in Oost-Sou burg vooral een lange brede straat met een paar winkels, een basisschool en bejaardenwonin gen. Het is een allegaartje van bebou wing op het Oranjeplein. Voor oorlogse woningen, moderne nieuwbouw en het hele scala daartussen. Er wonen voorname lijk ouderen. En die hebben het daar goed naar hun zin. Ze zijn graag op zichzelf. Hechten veel waarde aan hun privacy. Tege lijk zijn ze ook gastvrij. Nemen alle tijd om geduldig de vragen van vreemden te beantwoorden. Maar hun naam geven, dat doen ze niet. En zeker niet voor de krant. Want: „Daar heeft nie mand iets mee te maken." Een 84-jarige bewoonster ver telt over de tijd dat Souburg on der water stond, net na de bevrij ding. „Bij het Oranjeplein viel het mee. Er heeft alleen 's nachts water gestaan. Dat was de volgende dag weer weg getrokken. Maar alles zag er uit... De stoelen in de hei-vorm de kerk waren zelfs gaan drij ven." Het Oranjeplein is veel veran derd in de loop van de jaren, vindt ze. „Vroeger was er saam- Op straat wordt er weinig gekletst en geluisterd: de ruimte ervoor is er nauwelijks. Het Oranjeplein is meer een lange straat, waar auto's de meeste ruimte opeisen. foto Ruben Oreel horigheid. Je was meer onder el kaar dan nu. Maar dat is tegen woordig bijna nergens meer. Ie dereen is op zichzelf gericht. Soms zitten er wel eens een paar mannen op het bankje in de straat. Maar ik ben daar niet zo van." Als er al op straat met elkaar ge sproken wordt, dan gaat het de laatste jaren vaak over bouw plannen. Want die zijn er volop. In januari van dit jaar is het se niorencomplex Nieuw Bachten- poorte in gebruik genomen. Ver der gaat de supermarkt verhui zen naar de andere kant van de straat. De basisschool krijgt een nieuw, groot gebouw en daar voor worden, zeggen de buurtbe woners, twee woningen ge sloopt. Wat er op de plaats van de huidi ge supermarkt komt, weten ze niet. In 2006 breekt de laatste fase aan. Dan wordt de straat heringericht. „Ik weet niet wat ze er van wil len maken", zegt een 81-jarige bewoner van Nieuw Bachten- poorte. „We zien wel wat het wordt. Ik maak me daar niet zo druk om. Ik weet één ding: ik ben hier in januari komen wo nen en wil er nooit meer weg." Anderhalf jaar werd er ge bouwd aan de 73 seniorenwonin gen van Nieuw Bachtenpoorte. Begin dit jaar werden ze in ge bruik genomen. Het complex is alleen te betreden met een sleu tel of als iemand je binnen laat. Aan de achterkant is een grote, gezamenlijke tuin met verlich ting, bankjes en twee schaakta fels. „Wij zitten hier prima", zegt de bewoner. „Aan de achterkant van onze woonkamer kijken we uit over de tuin en aan de voor kant zien we het Oranjeplein. Sommige mensen hebben alleen maar uitzicht op de tuin. Wij niet. Dat vind ik toch wel fijn." door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Basisschool De Schakel in Vogelwaarde gaat binnenkort toetreden tot Stichting De Linie, de overkoe pelende stichting voor basison derwijs. Met het lidmaatschap van De Schakel ressorteren er vijftien scholen uit voornamelijk Oost- Zeeuws-Vlaanderen onder de vlag van De Linie. Tot nu toe maakt De Schakel geen deel uit van een groter onderwijsver- band, maar regelde alles zelf. De Linie is straks verantwoorde lijk voor een zo'n tweeduizend leerlingen en 195 personeelsle den. De stichting is in bewe ging. Er zijn opvolgers benoemd voor drie uitgezwaaide directeu ren. De Sint Jozefschool in Nieuw- Namen en Ter Doest in Graauw worden geleid door D. van Damme-Fassaert. Voor Ter Duinen in Kloosterzande is E. Kint benoemd en voor De Brug in Hulst I. van Eck-Coleman. (Advertentie) De Souburger kijkt recht tegen basisschool De Kameleon, de su permarkt en de Rabobank aan. „We zijn niet van die mensen die hele dagen voor het raam zit ten. Maar er is wel altijd wat te zien." Een vrouw die net de super markt uit loopt, is minder tevre den over het Oranjeplein en over het nieuwe zorgcentrum. „Het lijkt nu nog minder op een plein dan eerst", zegt ze met af grijzen. „Nieuw Bachtenpoorte is een aaneengesloten lint wonin gen. Vóór dit er was, stond er aan die kant van de straat een tankstation. Dat gaf de straat een open karakter. Het had toen iets meer weg van een plein. Dat vond ik beter dan dit. De straat heeft nu geen enkele uitstra ling." Ook twee vrouwen die met de fiets in de hand een praatje ma ken, denken dat er meer uit het Oranjeplein gehaald kan wor den. „Er verdwijnt hier vanal- les, maar er komt niks voor te rug in de plaats", zeggen ze. „Gelukkig heeft de Kanaal straat alle winkels die je nodig hebt. Maar we missen nog wel een lunchroom. Dikwijls komen er toeristen naar de Karolingi sche Burcht en die vragen dan of ze hier ook iets kunnen eten of drinken. Dat kan dus niet. Ja, er zijn twee snackbars en een restaurant op Souburg. Maar dan heb je het ook wel gehad. Het zou goed zijn als er hier op het Oranjeplein iets kwam waar je een kopje koffie kan drinken en een broodje of gebak kan eten. Dat lijkt me ook wel leuk voor de bejaarden die hier wo nen. En een koffiehuis is toch wel het minste wat je mag ver wachten op een plein." Miriam van den Broek BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE BRIL deze kortingen zijn ongeacht de prijs of de uitvoering van de glazen. de collectie brilmonturen zijn allemaal uit de collectie 2004/2005 ZONNEBRIL OP STERKTE VANAF 40,00 MET INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl Wegens familieomstandigheden zijn wij woensdag gesloten De arts maakte korte metten met het rare plekje dat die Goesenaar iti zijn hals had. Het ingreepje resulteerde in twee hechtinkjes die na enke le dagen niet meer door een pleister aan het oog hoefden te worden onttrokken. De kinderen vonden het heel bijzonder. Ze nodigden vriendjes en vriendinnetjes uit om het naald-en-draad werk te komen bekijken. Die waren zeer onder de indruk. Gaaf. wreed, strak, cool, vet en zelfs vet cool waren enkele van de beoordelingen die er geuit werden nadat ze de stik sels nauwkeurig hadden beke ken. De hechtingen mogen er in de loop van deze week uit. De Goesenaar overweegt ze nog maar even te laten zitten. Hij wil best nog wat langer gaaf, wreed, strak, cool, vet en zelfs vet cool worden ge vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33