O'Grady uit nachtmerrie te? de trance g1 Dekker was al volop in voorbereiding Een gemiste kans voor Rabo-ploeg Petacchi onzeker voor zesde etappe Van kilometer tot kilometer 25 Australiër geeft geplaagde ploeg iets om te lachen machtsgreep Leipheimer in beeld bij Discovery »i F F F Chantal Beltman niet naar Spelen Mendes da Silva naar NAC Vogelzang wil Spelen in Nederland Geen beroep Ruud van Nistelrooij Siemerink krijgt eigen tulp Armstrong niet naar Spelen vrijdag 9 juli 2004 Thomas Voeckler Geslaagde Voeckler CHARTRES - „Die zit tot de Al- ped'Huez in het geel," zei Rabo- rcnncr Erik Dekker gisteren over de verrassende gele-trui- drager Thomas Voeckler. De net 25-jarige renner van de beschei den Franse ploeg Brioches la Boulangère had van de vijf aan de greep van het peloton ont snapte renners de kleinste ach terstand op Lance Armstrong. Dus mocht hij aan de voet van de kathedraal Notre Dame de Chartres het geel om de schou ders laten glijden. DeElzasser Voeckler is geen on bekende in het peloton. Al in 1999 werd hij vierde in de Pa- ns-Roubaix voor espoirs, jonge renners tot 23 jaar. In 2001 werd hij professional en werd onder de hoede genomen door ta lentenontdekker Jean-Réne Ber- naudeau. De 1.77 meter lange en 66 kilo wegende renner won in zijn eer ste jaren etappes in de Route du Sud, en won vorig jaar de Ronde |van Luxemburg. Dit jaar viel (hij onder meer op in de Dau- ,phiné Libéré, waar hij goed mee kwam in het hooggebergte. Mede daarom denkt Dekker dat jVoeckler nog wel voor langere tijd in het geel zal rijden. Toch denkt Voeckler zelf dat de grote [meneren uit het Tourpeloton niet echt onder de indruk zullen raken van zijn geslaagde machts greep, „Ik geloof niet dat Lance Armstrong hier slechter van zal slapen." jforig jaar reed Voeckler zijn eer ste Tour. Hij eindigde op de 119e plaats. GPD CHARTRES - Rabobank-kop- man Levi Leipheimer is een van jde renners die in beeld zijn bij jDiscovery Channel, de nieuwe ploeg van Lance Armstrong. !„Het is een goede, bruikbare .coureur, maar dat wil niet zeg- ;en dat we hem ook daadwerke- ïjkgaan contracteren", zei as sistent-ploegleider Dirk Demol gisteren na afloop van de vijfde Touretappe. ins Demol houdt de ploeg tich de komende weken zeker Met bezig met het invullen van het nieuwe team. „We concentre- ons nu volledig op de Tour. hellicht dat we tijdens de twee de rustdag, als het kan, met en kele jongens gaan praten." Lance Armstrong heeft al aange kondigd ook volgend jaar te koersen. Die toezegging was er al voor Discovery Channel be sloot de sponsoring van het hui- j <hge US Postal over te nemen. 1 Leipheimer heeft bij Rabobank een aflopend contract. Drie jaar geleden kwam hij bij de Rabo- bank-ploeg. GPD Oudste Tourrenner overleden (104) CHARTRES - Emile Brichard, tot gisteren de oudste nog leven de Tourrenner, is overleden. De aaL uit het kleine Villers-Pot- 'ers, werd 104 jaar en zeven maanden. Hoewel breekbaar had hij de laatste weken diverse journalis ten ontvangen. Deze krant was maandag de laatste. Brichard nad die middag ruim een half uur rustig zijn verhaal gedaan, wilde eigenlijk geen afscheid ne men van het gejaagde bezoek, «ij schuifelde, na de lunch, ^ag door de kamer, maar daagde niet over vermoeidheid, °ver pijntjes. „Ik eet goed, slaap elke nacht prima. Ik kan nog da ge ïjks genieten van het leven, WH hier nog wel even blijven." 'J vertelde vol trots over het verleden, maar was ook van het n0g op de hoogte De 'ant las hij nog dagelijks, zon- ff bnl. Brichard, wél broodma- tnL?hardh°rend, gaf geen Hp ij6 .van §eheugenver- s. wilde zijn verhaal O Want Brichard had een .aaL hij was de oudste nog le- e Tourrenner. Tot gisteren, zijn plotselinge dood. GPD door Ad Pertijs CHARTRES - Emoties brengen mooie dingen boven in mensen. Neem Stuart O'Grady. Bij Cofi- dis beleefde hij afgelopen voor jaar 'de slechtste dagen van mijn leven'. Vanwege de doping- affaire rond Philippe Gaumont, die bijna de hele ploeg in zijn val meesleurde. Gisteren zag hij in een nat en guur Chartres de zon weer schijnen. De bijna 31-jarige Australiër won er na een lange ontsnapping met vijf renners de vijfde etappe van de Tour. O'Grady wilde per se dat het team na alle ellende een nieuwe start zou kunnen maken. „Dit betekent meer dan welke andere zege ook. Dit is een enorme op luchting na die emotionele acht baan waarin iedereen bij de ploeg maanden heeft gezeten", sprak hij uit de grond van zijn hart. De ellende begon toen de Franse justitie begin dit jaar in een dopingonderzoek naar de handel en wandel van een soig- neur en een oud-Codifis-cou- reur (de Pool Rutkiewicz) twee renners in de tang nam: Philip pe Gaumont en Médéric Clain. Ze werden ontslagen. Evenals de ploegarts Jean-Jacques Me nuet. In april trok sponsor Cofi- dis de ploeg vrijwillig tijdelijk terug uit de koersen. O'Grady: „In die periode ook overleed mijn grootvader in Australië. Mijn vrouw en kinderen gingen er heen om de familie te onder steunen. Ik bleef alleen thuis achter. Ik heb me nog nooit zo rot gevoeld als toen. Het diepte punt in mijn leven. Ik had geen controle over de situatie. Je hebt geen idee wanneer je weer zou kunnen koersen. Gelukkig was het voor mij een geïsoleerde zaak. Ik ben ooit naar Frankrijk gekomen omdat ik van wielren nen hou. En van de Tom- de France. Ik besloot daarom terug naar de basis te gaan. Fietsen met mijn hart. Aanvallen ook. Eenmaal terug op de fiets voel de ik me als een neo-prof." Maar nog kwam aan de nacht merrie geen einde. Vlak voor de start van de Ronde van Frank rijk werd kopman David Millar door de politie ontmaskerd als een epo-gebruiker. De Schot kwam eergisteren niet opdagen toen de baas met hem wilde pra ten over het ontbinden van zijn contract. O'Grady: „We kwa men door het wegvallen van Da- Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.n vid zonder echte leider in de Tour. Nog voor de proloog viel Math White (zijn vriend) weg door een stomme val. Tijdens de eerste twee massasprints ging het mis. Kortom, iedere avond lag ik in 's avonds in mijn bed te denken dat het nü toch niet nog slechter kon worden. Eens moes ten onze kansen keren." De ros sige Australiër had bedacht dat het gisteren afgelopen moest zijn. ,.Ik zei tegen mijn ploeg maats: als er een lange ontsnap ping op gang komt, ben ik er bij. Ik verwachtte namelijk niet dat de ploeg van Armstrong de koers zou gaan controleren." O'Grady kreeg gelijk. Samen met de Franse kampioen Tho mas Voeckler, Jacob Piil, Sandy Casar en Magnus Backstedt mocht hij een kwartier voor sprong nemen. Op het moment dat het peloton halfkoers tempo ging maken, gleed Heras onder uit en nam hij onder anderen Boogerd, Petacchi en drie ploeg maats van Armstrong (Rubiera, Bel trail en Noval) mee in zijn val. Het was het signaal om de jacht te staken op het natte, gladde parkoers. US Postal zet te zich op kop' van de groep en controleerde het tempo. „We wil den niet weer de fout maken een groep 35 minuten voorsprong te geven, zoals in 2001 is ge beurd", zei ploegleider Demol. Toen begon Armstrong zich toch wat nerveus te maken over de voorsprong van Simon, die pas na de Alpen in de Pyreneeën uit het geel werd gereden. De strijd om de dagzege was er vervolgens eentje om in te lijsten. Voeckler viel vijf keer aan. Iedereen viel aan. Iedereen ook reageerde. O'Grady: „Zon tactisch steekspel heb ik in heel mijn carrière nog nooit mee gemaakt. Ik had al mijn erva ring van de afgelopen tien jaar nodig om de juiste dingen te doen." Dankzij een foutje van Piil ('Ik wachtte te lang met zelf de sprint aangaan') kon sprinter O'Grady de zege grijpen, waar na iedereen bij Cofidis zolang gesnakt had. „Na onze behekste Tourstaxi;, is dit hopelijk wat we nodig hebben om die gewenste herstart te maken." O'Grady zei vooral gewonnen te hebben voor Math White, maar ook voor... David Millar. Zijn vriend. Maar ook een van de mannen die ver antwoordelijk was voor de nachtmerrie waarin hij maan denlang ronddoolde. GPD ARNHEM - Sportkoepel NOCNSF heeft gisteren beves tigd dat wielrenster Anouska van der Zee zal deelnemen aan de olympische wegwedstrijd. Over de deelname van de renster van Farm Frites-Hartol was beroering ont staan, omdat Chantal Beltman, tweede op het NK, ook recht meende te hebben op een ticket naar Athene.. De kopvrouw van de Nederlandse foiTnatie, Leontien Zijl aard-Van Moorsel, sprak echter een veto uit over de deel name van Beltman. De geboi'en Brabantse wilde per se met ploeggenote Van der Zee naar de Spelen: „Als Belt man gaat, start ik niet bij de wegwedstrijd", sprak de drie voudig olympisch kampioene. NOCNSF maakte gisteren bekend dat Van Moorsel haar zin krijgt. ANP BREDA - Hij stond allang op het verlanglijstje van NAC, maar pas gisteren was het eindelijk zover: David Mendes da Silva (21) tekende een contract voor vier jaar bij de Bredase club. De geboren Rotterdammer had nog een overeenkomst voor één jaar bij Sparta. Die club wilde hem graag kwijt omdat zijn salaris zwaar op de begroting drukte. GPD UTRECHT - Peter Vogelzang vindt dat Nederland zich sterk moet maken om de organisatie van de Olympische j Spelen binnen te halen. Volgens de chef de mission van de vaderlandse equipe voor Athene is daarvoor voldoende draagvlak te krijgen. Vogelzang deed de uitspraak giste- i ren enkele dagen voordat sportkoepel NOCNSF de natio- nale formatie voor de Spelen in Griekenland officieel aan hem overdraagt. Volgens Vogelzang, tot voor kort de hoog ste baas van het politiekorps Utrecht, is het onzin te ver onderstellen dat Nedexiand te klein is. „Griekenland kent I tien miljoen inwoners. Desondanks is mijn indruk dat dit land een geweldig evenement aan het neerzetten is." Wel stelt hij een samenwerking met België voor. ANP ZEIST - De KNVB heeft het beroep, dat eerder deze week was aangetekend tegen de door de Uefa opgelegde straf aan Ruud van Nistelrooij, ingetrokken. De bond besloot hiertoe nadat duidelijk is geworden dat de Uefa tijdens het hoger beroep een hogere straf zal vorderen. „De aan klager van de Uefa is van mening dat de straf te laag is aangezien Van Nistelrooij de scheidsrechter na afloop van de EK-wedstrijd tegen Tsjechië herhaaldelijk zou hebben beledigd", meldde de KNVB in een communiqué. In overleg met de speler heeft de KNVB daarom besloten het beroep in te trekken. Van Nistelrooij is zodoende niet beschikbaar tijdens de WK-kwalificatiewedstrijden van Oranje tegen Tsjechië en Macedonië. ANP HILLEGOM - Oud-tenniskampioen Jan Siemerink krijgt zijn eigen tulp. De doop heeft volgende week vrijdag j plaats in Hillegom bij gelegenheid van het Flower Bulb Tournament voor jeugdspelers. De tulp is een eerbetoon aan de tenniscarrière van de man die in de Bollenstreek is geboren en getogen. ANP van onze sportredactie CHARTRES - Het is onzeker of de Italiaanse topsprinter Ales- sandro Petacchi vandaag nog deel uitmaakt van de Tourkara vaan. De spurter kwam gisteren dermate zwaar ten val, dat er gisteravond rekening mee werd gehouden dat hij de Tour ver- Michael Boogerd kwam gisteren ten val, maar raakte niet noemenswaardig gewond. Hij vervolgde zijn weg op een reservefiets. door Edward Swier CHARTRES - „Een gemiste kans", vond Erik Breukink. Een pleurisdag, een vervlogen droom, noemden zijn renners het. Er kon dan ook geen lachje af bij de Rabobank-bus. Eén voor één vluchtten de coureurs, als verzopen katten en geslagen honden, naar binnen. Richting de warme douche en de nabe spreking. Het was - omdat de slag-van-de-dag werd gemist - een lange middag, een verloren middag geweest. Michael Boo- gerd baalde het hardst, team- arts Geert Leinders had een hoop werk aan zijn kwetsuren. Na 104 kilometer, bij een van de vele valpartijen, was Boogerd flink geraakt. Vooral zijn achil lespees had hem onderweg ge hinderd. „Ik vond het bij de start al een pleurisdag. zulk slecht weër. En nu ik ben geval len, was het dat helemaal." De schade viel aanvankelijk mee. „Ik gleed gewoon weg, zoals een heleboel anderen. Maar er kwa men er nog meer, van achteren. Mijn linkervoet was in de peda len blijven zitten. Ze reden er vol op in. Bij mijn enkel doet het pijn." Tot overmaat van ranxp moest Boogerd ook nog naar de dopingcontrole. „Tja, zè hebben me vandaag goed te pak ken." Boogerd had zich verbaasd over het aantal valpartijen. „We heb ben rustig gereden. Maar het was nat. En er stond veel wind, dat zal zeker meegespeeld heb ben." Het was het perfecte weer voor een monsterontsnapping. US Postal zou de gele trui van Armstrong niet verdedigen. „Dat weet je. Het was simpel te voorspellen", aldus Breukink. Dat zijn renners de juiste ont snapping misten, had Breukink onaangenaam verrast. \,Of ik ze iets verwijt? Nee, ik weet hoe graag ze erbij hadden gezeten. Ze balen allemaal, we hadden echter geen mazzel. Dekker was al uit het vertrek gegaan, Kroon zat in een ontsnapping voor de beslissende mee. En Dekker en Wauters hebben nog even tus sen die groep van vijf en het pe- foto Manuel Bruque/ANP loton gezeten." Maar toen de marge snel groeide, wist Breukink dat de kansen verke ken wai-en. „Je kan dan je ploeg opblazen door er met zijn allen achteraan te gaan. Maar dan kan je ook voorspellen dat je er bij de volgende vlucht ook niet bijzit." Bram de Groot en Mare Lotz baalden grondig. Ze waren zich ervan bewust dat, als ze mee hadden gezeten niet Voeck ler, maar zij het geel hadden ge kregen. Lotz: „We blijven het proberen, maar onze kans op de gele trui is verkeken." De coureur van Fassa Bortolo hield aan de valpartij een pijnlij ke schouder over. Petacchi wil slechts de Tour vervolgen als zijn fysiotherapeut het groene licht geeft. „Hij neemt de beslis sing." Halverwege de etappe van gisteren, tussen Amiens en Chartres, kwam de Italiaan on der anderen samen met Michael Boogerd ten val. Eén van de bes te splinters van dit moment bleef lange tijd gestrekt liggen. Slechts met grote moeite kon Pe tacchi aanhaken bij het peloton. Het was tot nog toe bepaald niet de Tour de France van Ales- saridro Petacchi. die vorig jaar met groot gemak vier etappes won. De topspurter maakte toen gehakt van zijn tegenstanders. Maar dit keer liet hij, ondanks veel inspanningen van zijn ploeggenoten, tot tweemaal toe' de massasprint lopen. Zijn hoog ste klassering tot nu toe was een achtste plaats. Tot overmaat van ramp verloor hij in de etappe naar Wasquehal zijn belangrijkste gangmaker, Marco Velo. Die viel in een grep pel en brak daarbij zijn sleutel been. Eerder dit jaar won Petacchi in de Ronde van Italië maar liefst negen etappes. GPD door Edward Swier CHARTRES - Aan de meet in Chartres had Erik Dek ker, ondanks dat het voor hem een baaidag was ge weest, zijn humor wel weer terug. „Ik heb de hele etap pe alleen maar aan de Olympische Spelen gedacht", was hij vragen voor. 's Morgens voor het vertrek was de nationaal kampioen niet echt vrolijk. Dinsdag had Dekker van bondscoach Gerrie Knetemann te horen gekregen dat niet hij, maar Thomas Dekker eerste gegadigde is voor de olympische tijdrit in Athene. Erik Dekker had het er zwaar mee. „Omdat ik toe vallig in de Tour de France zit heb ik niet zoveel tijd om er over na te denken, dat scheelt. Het is geen dra ma, want de wegwedstrijd in Athene heeft altijd prioriteit gehad. Maar het is duidelijk dat ik te leurgesteld ben. Wat ik van Knetemanns keuze vind? Keuzes zijn er om gemaakt te worden. Als hij het meer ziet zitten met Thomas dan met mij, dan is dat zo." Speciaal pak „Thomas is een groot talent. Als hij al geen groot tijdrijder. is, dan wordt hij het. Het gaat mij echter vooral om de manier waarop dit allemaal gegaan is. Ik had een maand terug de indruk gekregen dat ik me kon gaan voorbereiden op die tijdrit. Ik heb er al veel tijd ingestoken. Ze komen nota bene deze week nog met een speciaal pak, om te passen. Er is tijd ge stoken in het materiaal, aan ideetjes om hittestuwing tegen te gaan. Ik had graag een paar weken eerder geweten dat dat niet had gehoeven." Knetemann had Dekker gevraagd zich in de proloog te tonen. Dat lukte Erik Dekker hem niet, hij werd slechts 69e. „Die proloog mag je niet als graadmeter nemen. Mijn tijd was. gezien mijn vorm en gevoel van het moment, matig. Dat komt ongetwijfeld door de wind, die rare dingen deed in Luik." Knetemann: „Ik weet dat het appels met peren vergelij ken is. Maai- die twee hebben dit jaar geen enkele keer dezelfde wedstrijd gereden. Toen Thomas het NK tijdrij den won, zat Erik in de Dauphiné. We hebben elkaar die avond gesproken. Ik dacht dat ik Erik die avond van een loden last kon bevrijden door Thomas te kiezen, maar Erik had daar moeite mee. Hij wilde graag zelf rij den." Communicatie „Kennelijk heeft Erik aan het vervolg van dat. gesprek de indruk overgehouden dat ik hem zou kiezen. Maar ik vind de keus voor Thomas toch echt logischer. Hij is de beste tijdrijder. Maar het neemt niet weg dat deze situa tie voor Erik vervelend is. Dat trek ik me persoonlijk wel aan. Klaarblijkelijk ben ik in de communicatie te kort geschoten." Toch is er een kans dat Knetemann nog bij Dekker terugkomt. Het aantal plaatsen in de olympische wielerequipe is namelijk op als Tim Veldt en Jos Pronk zich volgende week op het EK in Valencia alsnog plaatsen voor de Spelen. Dan moet de tijdrit sowieso ge reden worden door een coureur die ook de wegwed strijd rijdt. Erik Dekker: „Ik weet nog niet wat ik dan doe. We zit ten in de Tour, ik heb ook andere dingen aan mijn hoofd." GPD van onze sportredactie- CHARTRES - De vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk begint om kwart voor een in Amiens. Het peloton - er zijn nog 183 renners in koers - gaat op weg naar Chartres, over een afstand van ruim 200 kilo meter. 16 km: Aanval van 5 renners: de Deen Piil, de Australiër O'Gra dy, de Zweed Backstedt en de Fransen Casar en Voeckler. 57 km: le tussensprint: 1. O'Gra dy, 2. Backstedt, 3. Piil. Voor sprong 12.04. 70 km: Doorkomst Mont des Fourches (4e cat.): 1. Casar, 2. Voeckler, 3. Backstedt. Verschil 14.35. 102 km: Grote valpartij in het peloton met onder anderen Mi chael Boogerd en de Italiaan Pe tacchi als slachtoffers. Beiden kunnen verder. 117 km: De Australiër McGee geeft op. 135 km: Maximale voorsprong bereikt: 17.20. 142 km: 2e tussensprint: 1. O'Grady, 2. Backstedt, 3. Voeck ler. Voorsprong 15 minuten. 180 km: 3e tussensprint: 1. O'Grady, 2. Casar, 3, Piil. 195 km: O'Grady valt aan, ge volgd door Voeckler. Piil kan aanhaken. 199 km: Backstedt en Casar slui ten weer aan. 200 km: Stuart O'Grady wint de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk, voor Piil en Casar. Voeckler wordt de nieuwe lei der. Aart Vierhouten eindigt op 12.33 in het peloton als 22e en is daarmee de eerste Nederlander. ANP CHARTRES - Lance Armstrong zal niet deelnemen aan de Olym pische Spelen. De vijfvoudig Tourwinnaar maakte in Chartres, waar giste ren de vijfde rit van de Tour ein digde, duidelijk dat hij na de Ronde van Frankrijk naar zijn vaderland zal terugkeren. „Wan neer deze'wedstrijd voorbij is, ga ik naar huis en zal ik me bezighouden met mijn kinde ren", sprak de coureur van US Postal. Vier jaar geleden in Sydney won de Texaan nog de bronzen me daille op de tijdrit. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45