Cadzand concurreert met costa's PZC Veilige proefrit naar middelbare school Nieuw roro-schip vaart op kartonlij n T erneuzen-Z weden Universitaire studie verpleegkunde en vroedkunde bij HZ 15 toeristische bestemmingen aan Noordzeekust slaan handen ineen joodse kunst in Middelburg inderhalf jaar d en tbs »eëist wegens terkrachting ex Fietsvoetveer enige tijd uit de vaart Vrouw gewond bij botsing Auto's uitgebrand Vragen over campagne tunnel t>as Oude tijden in Euregio Tuinen vrijdag 25 juni 2004 wrConny van Gremberghe OSTBURG - Het kustgebied de Zuidelijke Noordzee joet in de toekomst als toeris me bestemming kunnen con- (iirreren met het Middelland- K-Zcegebied. is het uitgangspunt van «rtien overheden en instanties Zeeland, West-Vlaanderen, de Calais, het Theems- ïluarium Kent en Essex, ^instanties hebben hun krach- ai gebundeld in het zogeheten jail-partnerschap. Dinsdag 29 e woensdag 30 juni worden in rg de eerste Zuidelijke iUDDELBURG - De joodse kun- jenaars Lika Tov en Jet Nafta- liel-Joëls exposeren van 1 juli jilen met 12 augustus in de landclkerk en de synagoge in Hjddelburg. De tentoonstelling grft als thema 'Still dreaming jout peace', naar een gelijkna- «ge illustratie van Tov. in Jeruzalem woonachtige i maakt deel uit van een pep kunstenaars die nieuwe plische technieken ontwikkel- k Ze maakt etsen, gravures sboekillustraties, waarbij Bij- üise taferelen en voorstellingen de joodse traditie haar inspi res De kunstenares is op zon- juli aanwezig in de synago- ïvan 12.00 uur tot 16.00 uur. ■Naftaniel-Joëls is gespeciali- a-din portretkunst en ceremo- ie textiele kunst. Ook voor aar vormt de joodse traditie si belangrijke inspiratiebron, iet werk is te zien tijdens de peningsuren van de Wandel- sk die dagelijks te bezoeken i De synagoge is in deze perio- igeopend op woensdag en don- r-niag van 12.00 uur tot 16.00 3. Ander werk van deze kun- ienaars is in dezelfde periode zien in boerderijgalerie De iddeberg in Grijpskerke. IUDDELBURG - Officier van lostitie G. Oosterveld heeft gis- ïren bij de rechtbank in Middel- ■irg tegen een 34-jarige inwo- *r van Sas van Gent wegens ïijheidsberoving en verkrach- ag van een ex-vriendin ander- itlf jaar cel plus tbs met dwang- «rpleging geëist. Noordzeeforumdagen gehou den. Tijdens die dagen wordt het plan gelanceerd om een kust- park voor het zuidelijke Noord zeebekken te verwezenlijken. Met het kustparkplan hoopt Sail het Noordzeekustgebied tussen Schouwen en het Engelse Essex op de kaart te zetten als toeristische bestemming, niet al leen voor de zomerperiode, maar vooral ook voor de rest van het jaar. „Het plan zal het gebied promoten als een aange name plaats om te leven, te wer ken en te bezoeken. Het zal hel pen om investeringen van de pri vate en publieke sector te trek ken en het zal een interface bie den voor gemeenschappen met recreatieve, culturele en sportie ve voorzieningen in een dynami sche omgeving", stelt Sail-voor zitter Alex Midlen. Volgens toeristisch beleidsmede werker Tiny Maenhout van de gemeente Sluis is het niet de be doeling dat de Kustparkontwik- keling regionale ontwikkelings plannen en -visies gaat blokke ren. „Integendeel, we beogen juist al die regionale en lokale ontwik kelingsplannen en projecten on der te brengen in een grensover schrijdend geheel, waardoor het ook makkelijker wordt subsi dies te verkrijgen bij internatio nale instanties. Uitgangspunt is dat we gezamenlijk proberen het kustgebied in het zuidelijke Noordzeebekken te versterken, te beschermen en verder te ont wikkelen." Ze haalt daarbij de Sluisse visie over het integrale kunstzonebeheer als voorbeeld aan. Sluis ontwikkelde als eer ste regio in het kustgebied zo'n visie, die vervolgens door Sail- partners - weliswaar toegespitst op lokale omstandigheden - werd geadapteerd. Overstromingen Tijdens de forumdagen in De Brugse Vaart in Oostburg wordt uitgebreid gesproken over za ken van gemeenschappelijk be lang zoals zeespiegelrijzing, overstromingen, de impact van windmolenparken op zee, olie vervuiling, verlies van biotopen, toeristische ontwikkeling en an dere economische zaken. Diverse sprekers, zoals hoofdin genieur directeur Max de Groot van Rijkswaterstaat, de Bel gische vice-premier Johan Van- de Lanotte en voorzitter Chris Baines van het Thames Estuary Partnership, zullen tijdens de fo rumdagen ingaan op kansen en bedreigingen van het zuidelijke Noordzeekustgebied. Politieagent Bart Midavaine wijst de leerlingen van groep 8 van De Heidepoort uit Heikant op gevaarlijke situaties. foto Wim Kooyman door Jeanette Vergouwen HULST - Ze waren danig on der de indruk, want een veilige fietsroute naar de middelbare scholen in Hulst is er niet. Meer dan driehonderd leerlin gen van de basisscholen uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen kwa men gisteren op de fiets naar het Reynaertcollege. Het bleek een tocht te zijn met een aantal gevaarlijke knelpunten. „Ik wist niet dat het zo gevaar lijk was", vertelt een jongen van twaalf. Hij is een van de ve le leerlingen uit groep acht en komt in september elke dag met de fiets naar school. Hij is vooral enthousiast over de vi deo film die door de gemeente Hulst gemaakt is. „Als je ziet hoe de auto's ineens moeten remmen omdat leerlingen niet goed opletten onderweg, besef je dat het ook verkeerd kan af lopen." Volgens verkeerscoördinator L. de Waal slaat de film in als een bom. „Het zijn herkenbare situaties die op een normale weekdag gebeuren. Het valt wel op dat de leerlingen muis stil zijn en echt aandachtig luis teren. Alle basisscholen uit Zuiddorpe, Koewacht, West- dorpe, Axel en de gemeente Hulst doen mee. Ik denk dat 95 van de kinderen over twee maanden leerling is op een van de locaties van het vervolgon derwijs in Hulst. De fietsers worden op de heenweg bege leid en op verschillende punten is politie aanwezig die uitleg geeft over de gevaarlijke situa ties. Ze moeten de provinciale weg oversteken, verschillende gevaarlijke kruispunten en ro tondes nemen en komen dan oog in oog te staan met die hon derden leerlingen die hier rond lopen. Het is voor de meeste kinderen een bewogen dagje." De Waal is vol lof over de sa menwerking in haar project groep tussen de basisscholen, het Reynaertteam van docen ten, de gemeente, politie 3VO en het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (RO- VZ). In de aula van hét Reynaertcol lege wordt de video vertoond en vertelt René Meester van RO- VZ dat Zeeland tot voor enkele jaren de provincie was met de meeste verkeersslachtoffers. Door een collega wordt hij de punaiseman genoemd. „Op de grote kaart van de pro vincie Zeeland plaatsen wij een punaise als er weer een ver keersslachtoffer te betreuren valt. Gelukkig is er nu een trendbreuk. Zeeland zit nog wel bij de top drie, maar de ver betering zet toch door. In 2004 was het eindcijfer: 25 doden en 375 zwaargewonden in het ver keer." Oranje Maar de deelnemers krijgen niet alleen te maken met ge vaarlijke en moeilijke situaties. Ze genieten ook van de tocht en het feit dat de klaar-overs in feestelijk oranje zijn uitge dost. In de aula van locatie Zou- testraat krijgen ze iets te drin ken en te eten en kunnen ze kij ken naar de creatieve presta ties van leerlingen die enkele stukjes uit de FoXartshow van dit jaar brengen. „In Terhole vind ik het link hoor, daar is het fietspad veel te smal en hier vlakbij school is er ook een raar kruispunt. Daar ko men ze van alle kanten op je af. Ik ben gewaarschuwd, ik kijk dubbel uit mijn doppen straks." Het project Veilig naar School krijgt zeker een ver volg. De Waal: „We gaan de knelpunten nog beter bekijken en we hopen dat de gemeente snel de enquête, die ingevuld is door de huidige brugklassers en hun ouders, bestudeert. De gevaarlijke situaties en knel punten in de uitgestippelde 'veilige' fietsroute moeten effi ciënt aangepakt worden. Ik ben er van overtuigd dat dit project effect heeft op het rijge drag van de leerlingen. Het was een leerzame dag." BRESKENS - Het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlis- singen is gisterochtend enige uren uit de vaart geweest. De hoge golven op de Westerschelde - als gevolg van de zuidwesterstorm die overdag en de nacht tevoren woedde - zorgde voor de tijdelijke stremming. „Een storm bouwt zijn kracht op. Daardoor ontstonden dermate hoge golven dat het niet verantwoord was om uit te varen. In combinatie met de hoge waterstand was het aan- en afmeren bij de steigers onmogelijk", verklaart ma nager J. van den Broek van exploitant BBA. In de loop van de middag werd de dienstregeling met één schip hervat, omdat de prinses Maxima ter reparatie aan de wal lag. Als gevolg van het natuurgeweld was de op hanging van de reddingsvlotten aan de achterzijde van het schip beschadigd. De dienstregeling is naar verwach ting vandaag weer normaal. VLISSINGEN - Een 45-jarige vrouw uit Vlissingen is woensdagmiddag gewond geraakt, toen zij op de Bedrijfs- weg in Vlissingen door onbekende oorzaak met haar auto op een vrachtwagen botste. De vrouw liep een hersen schudding op en haar auto is total loss. De 58-jarige vrachtwagenchauffeur uit Middelburg is ongedeerd. Zijn vrachtwagen liep lichte schade op. VLISSINGEN - Twee auto's die geparkeerd stonden in de Julianalaan in Vlissingen zijn in de nacht van woensdag op donderdag uitgebrand. Rond drie uur hoorde de eige naar van een getroffen auto vanuit zijn woning een knal. Hij zag vervolgens grote vlammen uit zijn auto komen. Het vuur verspreide zich snel, waardoor ook een andere geparkeerde auto in brand vloog. De technische recher che onderzoekt de oorzaak. MIDDELBURG - De PvdA-Statenleden M. de Koster en Chr. Ollebek zetten vraagtekens bij de campagne van de NV Westerscheldetunnel om meer bekendheid aan de ver binding te geven. De tunnelexploitant werft in Nederland en België nieuwe klanten. Aanleiding voor de reclame campagne zijn de werken aan de ringweg om Antwerpen. De exploitant prijst Westerschelde tunnel aan als alterna tieve route. De Statenleden wijzen erop dat bij het besluit tot aanleg van de tunnel altijd is uitgegaan van een regionale verbin ding. „Dit was een harde voorwaarde die Provinciale Sta ten stelden", aldus De Koster en Ollebek. Het duo vraagt aan het dagelijks provinciebestuur of het als aandeelhou der van de NV Westerschelde vooraf op de hoogte is ge steld van de campagne en of Gedeputeerde Staten het er mee eens is. Verder willen de Statenleden of GS enig idee hebben wat de reclamecampagne betekent voor de drukte op de Midden-Zeelandroute en de Dammenroute. De Sta tenleden zijn zelf niet gelukkig met de campagne. „Wij hebben geen enkel bezwaar tegen regionale groei, maar om het gebruik van van de tunnel als internationale, door gaande route te promoten gaat ons te ver. Evenmin kan het de bedoeling zijn dat de NV Westerscheldetunnel als een commerciële organisatie gaat opereren, ook al brengt dit meer geld in het laatje." eerste colleges van masteroplei- ding worden in Antwerpen gege ven. Voor het grootste gedeelte van de studie kunnen de studen ten in Vlissingen terecht. „Sinds de invoering van de nieuwe onderwijsmethode voor hbo-verpleegkundige zijn de contacten met de ziekenhuizen in Zeeland en andere zorginstel lingen geintensiveerd", zegt woordvoerder K. Bos van de Ho geschool Zeeland. door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - De Zweedse kartonproducent Kappa voerde gisteren lading aan in Tcrneu- zen met een nieuw schip: de Bal- ticborg. In november zet het bedrijf nog een nieuw schip op de lijn Zwe- den-Terneuzen in. De nieuwe ge neratie maakt het mogelijk dat schepen na het lossen niet meer leeg terug varen, maar lading naar Stockholm brengen. Tussen het Zweedse Pitea en Terneuzen bestaat al jaren een 'kartonlijn'. Elke vrijdag lost een schip van Kappa karton bij Verbrugge Terminals in Terneu zen. Op de route varen twee schepen die behalve de haven van Ter- neuzen ook die van Bremen en Sheemess aandoen. Na het los sen in Terneuzen varen de sche pen leeg terug naar Zweden. Met de ingebruikname van het zusterschip van de Balticborg, de Bothniaborg, moet dat eind dit jaar afgelopen zijn. De roil-on roll-off-schepen zijn milieuvriendelijker dan de oude twee die op de lijn voeren. Ze verbruiken minder brandstof, stoten minder vervuilende stof fen uit en varen sneller. Rendabel „Dat geeft de mogelijkheid nog een haven extra aan te doen, waardoor het rendabel wordt om voedingsmiddelen vanuit de Benelux naar Zweden te trans porteren", zegt Robert van 'dei- Loos, commercieel manager bij Verbrugge. „Daarmee ontstaat er dus een nieuwe lijn: die van Terneuzen. naar Zweden." Het eenrichtingsverkeer tussen Zweden en Terneuzen bestaat al door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland begint in september een tweejarige universitaire op leiding in verpleegkunde en vroedkunde. De deeltijdoplei ding is vooral bedoeld voor ver pleegkundigen die zich verder willen specialiseren. Deze zogenoemde masteroplei- ding is opgezet in samenwer king met de Associatie van Ho gescholen en Universiteiten van Antwerpen. De Hogeschool Zee land biedt sinds twee jaar hbo-opleiding voor verpleegkun digen met een vernieuwde onder wijsmethode. De masteropleiding verpleeg kunde en vroedkunde sluit op die studiewijze aan. Het is prak tijkgericht. thematisch en pro jectmatig. De studenten kunnen hun praktijkervaringen gebrui ken als onderwerp voor onder zoek. Antwerpen De nieuwe studie is verdeeld in de vier onderdelen management en innovatie, wetenschappelijk onderzoek, klinische kennis en academische vorming. Het is voor het eerst dat verpleegkundi gen voor de academische graad in Zeeland terecht kunnen. Voorheen konden ze dat alleen doen in Rotterdam, Utrecht, Maastricht en Groningen. De Advertentie De Balticborg gaat tussen Terneuzen en Scandinavië varen. jaren. Kappa produceert karton en huurt de schepen in om hun producten naar andere delen van Europa te exporteren. Ver brugge Terminals regelt de op slag en distributie.Kappa ver scheept per jaar 8000 ton karton naar de drie Europese havens. Het grootste deel wordt gelost in Terneuzen. Circa 90 procent van het karton gaat per vracht wagen van Verbrugge naar de kartonindustrie. De overige tien procent, wordt vervoerd per spoor. Interesse „Via die contacten werd ons dui delijk dat er vraag is naar de masteropleiding. Tegelijk was er vanuit Antwerpen een grote interesse in onze competentie ge richte onderwijsmethode. Zo is de zaak gaan rollen en hebben we samen met de Associatie van Hogescholen en Universiteiten van Antwerpen, de opleiding op gezet." OOSTBURG - In de Euregio Tui nen in Oostburg wordt in het weekend van 24 en 25 juli een evenement gehouden in het ka der van het Maurits-jaar in de gemeente Sluis. In het tuinencomplex beelden honderden mensen verschillen de periodes uit. Zo zijn er vikin gen, kelten, indianen en cow boys. Ook is er aandacht voor de vroe ge en late Middeleeuwen en de wereldoorlogen. Speciale aan dacht is er voor het jaar 1604, toen Prins Maurits Zeeuws- Vlaanderen aandeed. Alle 'bevolkingsgroepen' slaan letterlijk hun kamp op in de tui nen. Daar zullen zij overnach ten en hun potje eten maken op 'historisch correcte wijze'. Ook worden er historische ge vechten getoond. Het evene ment is beide dagen te bezoeken van 10.00 tot 18.00 uur. In het weekend van 21 en 22 au gustus zullen de acteurs op nieuw neer in de Euregio Tui nen neerstrijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15