Vriezema toch rekest bij burgerrechter naar de rechter Porto verstoort Spaanse droom Didier Deschamps is de kroonprins van Monaco Formule 1 wordt in 2008 competitiever PZC Kleintjes Maradona terug naar Cuba om af te kicken Karelse keeperstrainer NAC Breda Ploegleider en arts Cofidis weg Kemna zegt af voor Duinkerken Licentie van Lierse SK ingetrokken Martin Verkerk verder in Rome Rui Jorge voorlopig geschorst Drie kandidaten voor de Rinus Michels Award Concurrente Willeboordse wil naar EK Tr&bclsi krijgt Iiul Op Linders krijgt vrijdag uitslag Op zoek naar een baanSF De Franse voetbalclub AS Mona co verdedigt vanavond in Lon den tegen Chelsea een 3-1-voor- sprong in de return van de halve finale voor de Champions Lea gue. De club uit het vorstendom "an de Middellandse Zee staat °nder leiding van een monu ment uit het Franse voetbal: Di dier Deschamps. Sinds drie jaar bouwt hij zijn oeuvre als voetbal- 'er uit met een meesterwerkje uk trainer. Deschamps leeft voor het voetbal en wordt in Mo naco als reserve-kroonprins ge- Óen, naast prins Albert. goor Wilko Voordouw MONACO - Didier Deschamps ls een Bask. Volgens de Franse overlevering zijn dat natuurmen- sen, vasthoudend, op het verbet- ene af. Die kwaliteiten waren de belangrijkste troeven van de 1,74 meter kleine voetballer uit Bayonne. Op karakter en inzet schopte hij het tot het mooiste palmares uit het Franse voetbal. Nu, als de man achter het succes bij AS Monaco, kan hij opnieuw geschiedenis schrijven. De voet balclub van het 192 hectare me tende vorstendommetje gaat on der zijn leiding wellicht voor het eerst doordringen tot de fina le van de Champions League. De vroegere nummer zeven van het Franse elftal is pas 35 jaar, maar heeft al een lang voetballe ven achter de rug. Deschamps werd door scouts van FC Nantes ontdekt bij Aviron Bayonne. Daar viel hij op door zijn nim mer aflatende werklust. In Nan tes werd hij een buffelaar, stof zuiger. Hij zette zijn schouders en enthousiasme onder elke klus die opleider Jean-Claude Suau- deau hem opdroeg. Deschamps zou ver komen. Na enkele seizoenen Nantes reisde hij via Olympique Marseille, Bordeaux, Juventus, Chelsea en Valencia over het Europese con tinent. Hij won twee keer de Champions League, was ook drie keer finalist, speelde een maal de finale in de Uefa-Cup, won diverse inter- en continen tale bekers, was landskampioen in Frankrijk (vier keer) en Italië (drie maal) en won de Engelse beker. De slagroom op zijn ere lijst is het WK (1998) en EK (2000) met de Haantjes. De Bask werd nooit voetballer van het jaar. Daarvoor was zijn technische bagage te beperkt. Maar iedere spits, aanvallende middenvelder of verdediger was dolblij met Deschamps in het elf tal. Want hij stroopte aan het be gin van de wedstrijd de mouwen op, wierp zich als een pitbull in de strijd, pakte overal waar hij kon ballen af en leverde ze via passes op maat in bij de creatie ve spelers. Op Deschamps, de Fransman met de meeste inter lands (103), kon je rekenen. Hij raakte bovendien vrijwel nooit geblesseerd. „Ik leef voor de sport", zei hij altijd. „Voor mij geen uitspattingen. Sport is mijn lust en mijn leven." Stoelpoten Dat adagium past hij sinds drie jaar toe op zijn nieuwe baan als coach bij AS Monaco. Toch leek zijn trainerscarrière in het meestal zo gezapige Stade Louis II aanvankelijk van korte duur. Deschamps kon zijn troepen in het seizoen 2001-2002 niet ge noeg motiveren. Ondertussen zaagde voorzitter Jean-Louis Campora, slippendrager van prins Reinier, aan de stoelpoten van de coach. Typerend voor De schamps: hij kwam als winnaar uit de krachtmeting. Campora vertrok. Storende ele menten als Christian Panucci, Marco Simone en Oliver Bier- hoff werden uit de selectie ver wijderd. Twee conditietrainers van Juventus kwamen. Verder bleef hij vertrouwen houden in zijn assistenten, voormalig doel man (en patent grabbelaar) Jean-Luc Ettori en Jean Petit. Deschamps, zo gaat het verhaal in Monaco, vereenzelvigde zich zo met deze laatste, dat hij pre cies eenzelfde zwart leren jack kocht. Hoogtepunten Met middenvelder Jérome Rot- hen, verdediger Patrice Evra, routinier en creatief brein Ludo- vic Giuly, doelman Flavio Roma en het aanvallende trio bestaan de uit de weer herstelde Shaba- nv Nonda, Dado Prso en de van Real Madrid gehuurde Fernan do Morientes bouwde hij dit jaar aan een indrukwekkende reeks in de Franse competitie en de Champions League. Met als hoogtepunten de 8-3-overwin ning op Deportivo La Coruna, de 3-1-zege op Real Madrid en de 3-1-winst op Chelsea, twee weken geleden. GPD Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. woensdag 5 mei 2004 19 van onze sportredactie MONTE CARLO - De Formu le 1 staat op het punt om ingrij pend veranderd te worden. FIA-president Max Mosley stel de eerder al vergaande aanpas singen voor, waarmee de teamei genaren nu ook akkoord zijn ge gaan. Afgesproken is om de For mule 1 aantrekkelijker, goedko per en competitiever te maken. De plannen zouden in 2008 moe ten ingaan. De voorstellen van Mosley bevat ten onder meer beperkingen van de motorinhoud, maximaal één bandenleverancier en een ban op elektronische hulp voor de coureurs. Daarnaast moet de klasse goedkoper worden om ook nieuwe teams in staat te stel len zich in de Formule 1 in te ko pen. Mosley, die gisteren in Monaco een vergadering had met de teameigenaren, enkele motorle veranciers en Formule-1-top man Bemie Ecclestone, had ver wacht een zware opgave te heb ben in het op één lijn krijgen van de diverse belangenbeharti gers. „Iedereen was het eigen lijk wel met elkaar eens. Het was een zeer constructieve ont moeting." ANP/RTR BUENOS AIRES - Diego Mara dona keert morgen terug naar Cuba om zijn behandeling voor zijn drugsverslaving te vervol gen. De zaakwaarnemer van de voetballegende verklaarde dat. De 43-jarige Maradona werd vo rige week ontslagen uit het zie kenhuis in Buenos Aires. Hij was daar op 18 april opgenomen wegens ernstige hartproblemen. Hoewel artsen ontkenden dat er een verband "was met overmatig drugsgebruik, is bekend dat Ma radona al jaren worstelt met zijn cocaïneverslaving. Hij heeft zich hiervoor al lange tijd in Cu ba laten behandelen. ANP/AFP BREDA - John Karelse is met ingang van volgend seizoen keeperstrainer bij NAC Breda. De uit Wemeldinge afkom stige ex-doelman van de eredivisieclub tekende een drieja rig contract. Karelse, nu nog doelman van AGOW Apeldoorn, heeft besloten een punt achter zijn actieve car rière te zetten. Karelse speelde ook vier seizoenen voor Newcastle United. NAC heeft in de 26-jarige Belg Davy Schollen een nieuwe doelman gevonden. De Brabantse club huurt hem komend seizoen van KRC Genk. ANP CALAIS - Ploegleider Alain Bondue en ploegarts Jean-Jacques Menuet hebben zich uit de wielerformatie Cofidis teruggetrokken. De Franse ploeg kwam vorige maand in opspraak nadat justitie een onderzoek begon naar een dopingschandaal in het team. Drie renners wer den in staat van beschuldiging gesteld wegens hun betrok kenheid in de zaak. Cofidis trok zich tijdelijk terug uit de wielerwereld, maar maakt vandaag in de Vierdaagse van Duinkerken haar rentree. ANP/RTR RIJSWIJK - Nederlands kampioen Rudie Kemna heeft zich afgemeld voor de Vierdaagse van Duinkerken, die vandaag begint. De wielrenner van BankGiroLoterij kampt met de gevolgen van een bijholteontsteking en wil rust nemen tot de Ronde van België (19-23 mei). Laurens ten Dam neemt de plek van Kemna in. Eerder meldden Vincent van der Kooij, Matthé Pronk, Remco van der Ven en Addy Engels zich al af. ANP BRUSSEL - De Belgische voetbalbond heeft de licentie van Lierse SK ingetrokken. De club uit de hoogste klasse heeft financiële problemen. Lierse kreeg in april een licen tie, maar wordt er nu van verdacht de licentiecommissie verkeerd te hebben voorgelicht. Lierse gaat tegen de be slissing in beroep, maar moet hierbij wel het huidige dos sier gebruiken. Als de beroepscommissie de uitspraak niet vernietigt, degradeert de club naar de derde klasse. In de eerste klasse komen volgend seizoen dan zeventien teams uit. Lierse staat elfde in de competitie. ANP ROME - Martin Verkerk heeft de tweede ronde van de Ita lian Masters in Rome bereikt. Hij won gisteren in drie sets van de Amerikaan Todd Martin: 7-5 3-6 6-3. Zondag stond Verkerk nog in de finale van het toernooi in Mün- chen. Hij verloor van de Rus Nikolaj Davidenko. ANP LISSABON - De Portugese voetbalbond heeft verdediger Rui Jorge voorlopig geschorst. De international reageerde op 13 februari positief na het duel tegen Moreirense en ook de contra-expertise wees uit dat de verdediger van Sporting Lissabon een verboden medicijn heeft gebruikt. Er hangt Rui Jorge een schorsing van zes maanden tot twee jaar boven het hoofd. ANP TILBURG - Ronald Koeman, Co Adriaanse en Foeke Booy zijn genomineerd voor de eerste Rinus Michels Award. »an onze sportredactie IjEN HAAG - Danielle Vrieze ma sleept de judobond voor de rechter om deelname aan het Eu ropees kampioenschap af te dwingen. De titelstrijd wordt van 14 tot 16 niei gehouden in Roemenië, enkele dagen na het kort geding dat maandag in [Utrecht dient. De rechter zal zich moeten bui- over de vraag wie naar het EK judo mag. Bondscoach Mar jolein van Unen wees twee we- 'ken geleden na een trainingssta ge in Brazilië de uit Middelburg afkomstige Elisabeth Wille boordse aan. Vriezema, die een grotere staat van dienst heeft in de klasse tot 63 kilo, vecht die voordracht aan. Zij kwam al uit op rijf eerdere EK's en Wille- iboordse nog nooit Willeboordse daarentegen is de regerend Ne derlands kampioene. .Vriezema heeft het voordeel dat ze een plaatsje hoger op de Euro pese ranglijst staat dan Wille boordse, die de negende plaats bezet. Voor beide judoka's geldt dat zij op het EK een medaille moeten winnen om zich te kwali ficeren voor de Olympische Spe len ui Athene. Vriezema is uitge schakeld voor de Spelen tenzij de rechter maandag (of dinsdag) anders beslist Vervelend voor Vriezema is dat over de selectiecriteria voor het EK niets op papier is gezet be halve dat de bondscoach de voordracht doet. Dat is precies wat er gebeurd is. Vriezema zal maandag, gesteund door haar advocaat Peter van Minnen, de judobond voor de voeten wer pen dat de intentie is gewekt dat op basis van bepaalde crite- na geselecteerd zou worden. ter. „Wij houden ons normaliter niet bezig met dit soort techni sche zaken, maar wij vinden de selectieprocedure dusdanig onre delijk dat we toch hebben beslo ten dit te doen. Een sporter heeft het recht om te weten waar die aan toe is." Vriezema klampt zich vast aan de stand van zaken op de Euro pese ranglijst, die in haar voor deel spreekt. Bondscoach Van Unen, gesteund door haar colle ga's De Korte en Van der Geest, bekijkt de kwestie veel ruimer door te kiezen voor de judoka die in haar ogen op het EK de meeste kansen heeft zich te plaatsen voor de Olympische Spelen. „Het had geen zin meer om naar de Europese ranglijst te kijken, want als ze naar de Spelen willen, zullen ze toch op het EK goed moeten presteren. Daar is degene die fysiek het meest in orde is het best toe in staat", zei Van Unen twee we ken geleden. Redelijkheid „Er is bewust gekozen voor het model waarin de bondscoach de selectie bepaalt", zegt André Brantjes, de advocaat van de ju dobond. „Er is geen puntensys teem meer, dat gaf ontzettend veel rekenwerk en problemen. Het is aan de rechter om te toet sen of de selectieprocedure in al le redelijkheid is verlopen." van onze sportredactie AMSTERDAM - De arbitrage commissie van de KNVB moet oordelen of Hatem Trabelsi nog twee seizoenen bij Ajax onder contract staat. De Tunesische rechtsback probeerde gisteren vergeefs bij de burgerrechter in Amsterdam aan te tonen dat zijn werkgever ten onrechte de eenzijdige optie in zijn verbinte nis heeft gelicht. Hij werd ech ter naar het rechtsorgaan van de voetbalbond verwezen. Trabelsi verschijnt op maandag avond 17 mei voor de arbitrage commissie in Zeist. De bedoe ling is dat hij binnen een maand weet of hij Ajax op 30 juni trans fervrij kan verlaten. Geschillen tussen profvoetbal lers en hun club dienen normaal gesproken bij de arbitragecom missie van de KNVB. Trabelsi wilde echter graag bij de burger rechter aantonen dat eenzijdige opties van clubs in strijd met de wet zijn. Trabelsi zette met zijn volle ver stand een handtekening onder een contract dat een eenzijdige optie van nog eens twee jaar be vatte. Ajax maakte van de moge lijkheid op contractverlenging gebruik en verlengde onlangs de komende zomer aflopende ver bintenis met nog eens twee jaar. Zo voorkwam de vereniging dat de door veel topclubs begeerde verdediger volgende maand zon der vergoedingsom vertrekt. Trabelsi, die in Amsterdam 300.000 euro verdient, wilde graag aantonen dat eenzijdige opties van clubs in strijd met het arbeidsrecht zijn. Voetbal lers kunnen aan het einde van hun contract namelijk niet, van een dergelijke regeling gebruik maken. Clubs introduceerden de eenzijdige optieregeling na het zogenaamde Bosman-arrest, dat in 1995 het transfersysteem drastisch veranderde. Profvere nigingen wilden voorkomen dat goede spelers na het uitdienen van hun contract zonder vergoe dingsom overstapten naar een concurrent. Een eenzijdige optie moest dat voorkomen. Burgerrechter Rullmann ver wees Trabelsi terug naar de arbi tragecommissie. Ze vond zich zelf onbevoegd om over de zaak te oordelen. De rechter voor kwam met deze beslissing dat ze een precedent zou scheppen. Het heeft namelijk verstreldten- de gevolgen als Trabelsi via de arbitragecommissie of een even tuele bodemprocedure zijn ge lijk krijgt. Niet alleen Ajax blijft dan verstoken van een transfersom. Minimaal honderd spelers uit de eredivisie met een eenzijdige optieregeling in hun contract kunnen de komende ja ren dan ook transfervrij naar een andere club gaan. ANP Onredelijk „Er zijn nog wel meer argumen ten', stelt Ralph van Baasbank van atletenvakbond NL Spor- iHet vakblad De Voetbaltrainer [lanceerde de prijs in samenwer- l.king met de Coaches Betaald SVoetbal (CBV) en Vereniging Ivoor Oefenmeesters Nederland [(WON). De nominaties zijn door een vak jury bepaald. Op het tweede na tionale trainingscongres op 21 mei kunnen de coaches hun keu ze maken. De prijs wordt in het vervolg [jaarlijks uitgereikt. ANP ARNHEM - Turnster Loes Lin ders hoort op zijn vroegst vrij dag of ze mag meedoen aan de Olympische Spelen. Het team de mission van NOCNSF overlegde gisteren, maar kwam er nog niet uit. De 'zaak' is doorgeschoven naar de commissie Topsport van de sportkoepel, die naar verwach ting vrijdag uitspraak doet. De commissie moet bepalen of Lin ders op het EK in Amsterdam °P het onderdeel sprong aan de kwalificatie-eis heeft voldaan. De reglementen zijn op dit punt niet duidelijk. ANP FC Porto-speler Derlei, de maker van het enige doelpunt, schermt de bal af van Aldo Duscher van Deportivo La Coruna. foto Lalo R. Villar/AP door Peter van Duyl DEN HAAG - Niet de Spaanse topfavo riet Deportivo la Coruna, maar de kam pioen van Portugal speelt over drie we ken de finale van de Champions League in Gelsenkirchen. FC Porto dompelde gis teren heel Galicië in rouw door zich van Deportivo te ontdoen. De Portugezen ge bruikten een penalty voor hun huzaren stukje: 0-1. FC Porto begeeft zich op 26 mei op be kend terrein, want al eerder stond het in de belangrijkste Europese voetbalfinale. In 1987 versloeg het Bayern München. Vorig seizoen won de Portugese topper ten koste van Celtic de Uefa Cup. Dat Porto de eindstrijd speelt, is een ver rassing, maar niemand kan beweren dat de ploeg het hoogtepunt cadeau heeft ge kregen. De formatie van trainer José Mourinho verloor dit seizoen in Euro pees verband alleen bij Real Madrid. In de achtste finales boekte Porto een sensa tionele zege op Manchester United, de uitschakeling van Olympique Lyon in de kwartfinale werd daarna eigenlijk wel verwacht. Dat de Portugezen zich gisteren langs Deportivo la Coruna worstelden lag min der in de lijn der verwachting. De Span jaarden bleven twee weken terug in Por to kinderlijk eenvoudig overeind en krij gen in Europees verband op eigen veld nauwelijks doelpunten tegen. De jongste zeven thuiswedstrijden voor de Cham pions League werden alle gewonnen. Porto maakte gisteren dan ook in een klap een einde aan een klassieke vorm van Europa-Cup-koorts, die La Coruna sinds 7 april - de dag van de historische 4-0 tegen AC Milan - teistert. Na de 0-0 in Porto droomde een hele stad van de fi nale van het belangrijkste voetbaltoer nooi van dit continent. Misschien rekende Deportivo zich in de aanloop wel wat té rijk. Steeds weer werd benadrukt dat bij FC Porto het bes te er wel een beetje vanaf is. De Portuge zen verwierven zich dit seizoen een repu tatie als de ploeg die altijd en overal scoort, maar die glans is de laatste we ken wat verloren gegaan. In de acht duels die Porto in april speelde, werden slechts vier voltreffers bijeen geschraapt. Het kostte oud-Ajacied Benni McCarthy gisteren zijn plaats in de basis. Hij werd afgelost door Derlei, de van een kniebles sure herstelde Braziliaan die Porto vorig seizoen de Uefa Cup bezorgde. Stress In de ban van spanning en stress kregen de meeste spelers amper vat op de bal. Voor de pauze was er precies één behoor lijke mogelijkheid, maar Juan Valeron miste in riante positie. Na de onderbreking was Porto steeds na drukkelijker de beste ploeg. Maar de te genvallende halve finale werd uiteinde lijk beslist door een strafschop. Na een uur liet Porto-spelmaker Deco zich vol overtuiging vallen na een licht contact met het been van César, de man die de ij- zersterke maar geschorste Andrade ver ving. Derlei benutte de strafschop: 0-1. Net toen Deportivo zich opmaakte voor een alles-of-nietsoffensief ging aanvoer der Nouredinne Naybet voor de tweede keer op de bon. En terwijl ontsteltenis en verdriet op de tribunes van Riazor om voorrang vochten, symboliseerde de af tocht van de ervaren centrale verdediger de verstoorde Europese droom van Dep ortivo la Coruna. Deportivo la Coruna (Spa) - FC Porto (Pór) 0-1 (0-0). 59. Derlei 0-1 (strafschop) Scheidsrechter: Collina (Ita) Rode kaart: 70. Naybet (Deportivo la Coruna/2xgeel). Gele kaart: Tristan (Deportivo la Coruna). Carlos Alberto. Mendes (FC Porto). Aantal toeschouwers: 29.000. Deportivo la Coruna: Molina' Manuel Pab lo, Naybet, Cesar en Romero' Victor (55. Sca- loni)' Duscher, Sergio (67. Tristan) en Luque (72. Fran)', Valeron en Pandiam. FC Porto: Baia' Paulo Ferreira, Jorge Costa, Ricardo Carvalho en Nuno Valente' Costin- ha, Maniche, Mendes (88. Bosingwa) en Car los Alberto (68. Pedro Emanuel)' Deco en Derlei. GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41