Artemis moet kritiek accepteren Vergelijking werf Den Helder en KSG gaat snel mank Laatste Zeeuwse integratieprij zen Winnende kus kan juryvoorzitter niet bekoren Olympische intocht voor vredesvlam Geen spreekverbod voor opstelster zwartboek Studenten HZ zetten zich in voor India Hogeschool neemt opleiding Sosa over 15 Vijftien kampeerplaatsen mag Onderzoek beheer kustgebieden Rode Kruis naar Salzburg Celstraf wegens brand in seksclub door Maurits Sep MIDDELBURG - M. Hendrix uit Goes raag kritiek blijven ui ten op Artemis, het reïntegratie- bedrijf voor vrouwen in Middel burg. Het verbod op negatieve uitlatingen dat door directeur J. Poorter was geëist, is door de rechter in Middelburg niet toege wezen. De rechter noemt de eis in zijn vonnis 'zeer vergaand' omdat VLISSINGEN - Vijf studenten van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen gaan zich inzetten voor beter onderwijs in India. Zij doen dat op verzoek van de stichting Edukans. Eerder al steunden studenten van de HZ het onderwijs in Oeganda. De vijf pabo-studenten hebben inmiddels het HZVI opgericht, de Hogeschool Zeeland Voor In dia. Doel is zo veel mogelijk geld op te halen om voor beter onderwijs in India te kunnen zorgen. Ook een onderwijsexpe- ditie naar India, waar projecten worden bezocht en waar de stu denten zelf les gaan geven, staat op het programma. De expeditie gaat naar de zuidelijke stad Ben galore. Om geld in te zamelen zijn er al enkele acties georgani seerd. Het HVZI staat onder meer op de vrijmarkt in Vlissin gen tijdens de viering van konin ginnedag. De studenten verko pen spullen, die ze eerder heb ben ingezameld. Op dinsdag 11 mei houdt de HZ een Hindoe- staanse Dag. Ook daaraan doet het HZVI mee. Tijdens de actie dagen kunnen belangstellenden meer informatie vragen de ac ties en Edukans. In Zeeuws- Vlaanderen wordt eind augustus een tennistoer nooi gehouden. Leden van HZVI zullen tegen vergoeding auto's wassen op het parkeerterrein. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Hoge school Zeeland in Vlissingen neemt de Sosa-opleidingen van de Hogeschool Inholland over. Beide hogescholen hebben daar over een principe-akkoord be reikt. De Raden van Toezicht van beide onderwijsinstellingen moeten er nog hun goedkeuring aan geven. Ook hel ministerie van Onderwijs moet nog instem men. Sosa staat voor Stichting Oplei ding voor Sociale Arbeid, later werd dat voor maatschappelijk werkers. De stichting dateert uit 1939 en de opleidingen werden in 1987 onderdeel van de Hogeschool Haarlem en na de fusie van 2002 onderdeel van de Hogeschool In- holland. De Hogeschool Haarlem had voor deeltijdopleidingen in de maatschappelijke dienstverle ning jarenlang een dependance in Middelburg. Sinds 1997 biedt de HZ onder dak aan de hbo-deeltijdopleidin- gen Maatschappelijk Werk Dienstverlening en Personeel Arbeid. Ook de mbo-opleidin- gen Sociaal Dienstverlener, So ciaal Juridisch medewerker en Sociaal Pedagogisch medewer ker hadden al een plekje in Vlis singen. Personeel Als de Raden van Toezicht ak koord gaan en ook het ministe rie geen problemen heeft, komt het personeel van de Sosa-oplei dingen in dienst van de HZ met behoud van de rechtspositie. Voor de Zeeuwse hogeschool be tekent de overname een toena me van ongeveer vijfhonderd studenten en een versterking van de financiële basis. Aan de andere kant kunnen de bestaan de HZ-opleidingen profiteren van de kennis van de Sosa-oplei dingen. Door de overname worden de hbo-deeltijdopleidingen en de mbo-opleiding onderdelen van de Hogeschool Zeeland. Studen ten in technische richtingen kun nen door het Sosa-aanbod socia le vaardigheden toevoegen aan hun studie. Het aanbod wordt met ingang van 1 september aanstaande nog eens versterkt door het be gin van de voltijds hbo-oplei- ding Social Work. die het aan iedereen toekomen de recht op vrije meningsuiting beperkt. Als zo'n verbod al is toe te wijzen, merkt hij op, die nen daaraan zware eisen te wor den gesteld. Directeur Poorter van Artemis heeft volgens de rechter niet aangetoond dat Hendrix on rechtmatig heeft gehandeld. Het vinden van andere ontevreden cliënten en werknemers van Ar temis en het bundelen van hun klachten in een zwartboek, wordt door de rechter niet ver oordeeld. Hij voegt eraan toe dat Poorter de feiten in het zwartboek niet met feiten weer legt, maar ze slechts ontkent. Hendrix en de andere vrouwen die in het klachtenboek hebben geschreven, hebben het boek ver spreid. Daaruit zijn ook publica ties in diverse media voortgeko men. Van een hetze tegen Arte- mis en Poorter is naar het oor deel van de rechter evenwel geen sprake. Hij tekent daarbij aan dat Hendrix al voor het kort geding van een week geleden had aangekondigd dat zij het zwartboek niet meer zou ver spreiden. Hendrix reageerde opgelucht. „Ik ben heel blij, maar nog be langrijker vind ik dat de vrou wen die in het zwartboek heb ben geschreven, nu worden ge hoord. Hun actie is niet voor niets geweest. Eigenlijk hebben zij gewonnen." Poorter noemde de uitspraak. die ze zelf nog niet had gelezen, 'belachelijk'. „Maar wat moet ik verder zeggen. Dit schijnt dus gewoon te mogen. Ik zal dus an dere maatregelen moeten ne men." Poorter moet nog overleggen met haar advocaat, E. Schute. Die zal haar adviseren niet in ho ger beroep te gaan, zei hij giste ren. Hij geeft de voorkeur aan een bodemprocedure, omdat Ar temis dan meteen een schadever goeding kan eisen van Hendrix. Volgens Poorter is haar reinte- gratiebureau voor vrouwen na melijk Opdrachtgevers kwijtge raakt en nieuwe opdrachten mis gelopen. Dat zou haar zeker een miljoen euro aan inkomsten hebben ge kost. Zij heeft inmiddels ontslag aangevraagd voor vijf van de ze ven vaste medewerkers van het hoofdkantoor van Artemis in Middelburg. Van een faillisse ment is volgens Poorter echter geen sprake. door Raymond de Frel CADZAND - Op 'olympische wijze' wordt zondag 9 mei een permanente wereldvredesvlam in Cadzand-dorp ontstoken. De Wereldvredesvlam is een ini tiatief van Hein en Brigitte Stuf- kens van La Cordelle, een cen trum voor inspiratie, vrede en vreugde. Zij kregen steun van de ondernemersvereniging, de dorpsraad, het kerkbestuur, de gemeente Sluis en Life Founda tion. Deze vanuit Wales opere rende organisatie wijdt zich aan het werken aan vrede en het he len van trauma's, die zijn ont staan door oorlog en geweld. Cadzand ziet de installatie in het licht van het verleden van West-Zeeuws-Vlaanderen, dat zich niet alleen kenmerkt door de strijd tussen mens en zee, maar ook door oorlogen. De vlam zal vanaf 9 mei permanent branden bij een door Jaap Boek hout ontworpen monument bij de Nederlandse hervormde kerk in het centrum van het dorp. De vlam wordt op een speciale manier naar Cadzand gebracht. door Mieke van der Jaqt GOES - Omdat het de tiende en laatste keer was heeft Stichting Het Klaverblad, de koepel voor patiënten- en cliëntenorganisa ties, de Zeeuwse integratieprijs voor mensen met een functiebe perking in zesvoud uitgereikt. Alle 'blaadjes' van Het Klaver blad, een klavertje-zes, hadden vrijwilligers genomineerd voor de ZIF-prijs, maar de jury hoef de niet te kiezen: voor alle geno mineerden stond een pakje klaar. In één pakje zat het laat ste exemplaar van een beeldje Etoile van kunstenares Rini Da- do. Door loting werd bepaald wie het beeldje kreeg. Dat werd D. Jeroense van het WAO-plat- form. In hem werden alle vrijwil ligers gehuldigd die zich inzet ten voor mensen die door een fy sieke beperking ook in hun inko men dreigen te worden beperkt. Bij het Vredespaleis in Der Haag wordt om 8.00 uur een fak kel in het vredesvuur gehouden Leden van de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschap pij brengen het vuur in estafette over open zee naar Cad- zand-Bad. Vanaf 13.30 urn wordt de fakkel te voet naar he' dorp gebracht. Daar zal direc teur Savitri Mac Cuish van de Life Foundation om 16.00 uur in het bijzijn van onder andere commissaris van de koningin W van Gelder, burgemeester J. Sa- la van de gemeente Sluis en ma joor Bosshardt van het Legei des Heils, de permanente vlair ontsteken. Tijdens de fakkeltocht wordt ir de hervormde kerk een sympo sium gehouden, waarin vrijheic en vrede centraal staan. De installatie van de vlam be helst de eerste fase van een gro ter project. De tweede fase is d< realisatie van een Walk o Freedom in Cadzand-Bad. Ver gelijkbaar met de Walk of Farm in Hollywood, maar dan voor di laureaten van de Four Freedon Awards, die om de twee jaar ii Middelburg worden uitgereikt. De andere genomineerden wal ren J. Dekker, die zich ster! maakt voor mensen die een be roerte hebben gehad. Het pro ject dat Dekker hielp opzettei vanuit het Walcherse zieken: huis werd een groot succes ei vindt elders navolging. W. Maa uit Axel kreeg de prijs voor zij) inzet om een groep verstande lijk gehandicapten te laten vai de wielersport. Zo ging hij me ze naar Spanje en de Giro d'Ita lia. Een vrijwilliger die overa opduikt is J. Lambermont. Hi vervult veel bestuurlijke func ties, met name in het ouderen werk. De gehandicaptenorgani saties nomineerden mevrouv Van den Tillart, die zich met ee: ijzeren discipline inspant voo mensen met een lichamelijk handicap. De ouderenzor schoof C. Korstanje naar voren Hij heeft zich ingezet voor de b^ wonerscommissie en de cliënten, raad van Cederhof in Kapelle. donderdag 29 april 2004 De winnende foto van Else van den Hoeven. door Maurits Sep VLISSINGEN - Twee zoenen de mannen onder een weidse hemel. Met dit beeld heeft Else van den Hoeven uit Heinkens- zand twee vormen van vrijheid in één foto gevangen. Een con fronterende foto waarmee ze gisteren de eerste prijs in een fotowedstrijd won. Te confron terend echter voor de juryvoor zitter en SGP-gedeputeerde George van Heukelom: hij wei gerde om Van den Hoeven de prijs te overhandigen. Van Heukeloms weigering („Dat is dan weer mijn vrij heid") onderstreepte de kracht van Van den Hoevens foto. Want ze wist natuurlijk heel goed wat ze teweeg kon breng en. „Voor sommige mensen zijn kussende mannen nog steeds ta boe." Van Heukelom gaf dat ook toe. „Ik heb hier moeite mee." Else van den Hoeven (21) niet. „Twee mannen die elkaar zoe nen - dat kunnen, is een teken van vrijheid. Lucht is ook een teken van vrijheid, want ruim te is vrijheid." De combinatie was voor haar het sterkste beeld om twee vrij heden in een foto te vangen. Dat vond ook de jury van de fo towedstrijd A classroom of dif ference, georganiseerd door het ROC Zeeland in Vlissingen. De foto van de leerlinge laborato riumonderwijs aan deze school werd door een vakkundige-jury uitgekozen (met daarin ook Ru ben Oreel, fotograaf voor on der meer de PZC), juist vanwe ge het confronterende beeld. Lucht „Gedurfd, en technisch en the matisch goed gevonden", prees jurylid Koos Borg van Foto Ver- schoore. ,,Ik heb een hele reeks foto's van ze gemaakt, vanuit verschillende posities. Ik heb er veel lucht boven gehouden, omdat ruimte vrijheid is. Zo is dit beeld ontstaan", verklaarde Ü/XpOSItie Van den Hoeven haar werkwij- land mee. De foto's worden een jaar lang tentoongesteld in de schoolgebouwen. In de lucht monteerde ze de woorden: freedom of mind. „Om de ruimte op te vullen en omdat ik dacht dat het beeld anders misschien niet duidelijk genoeg zou zijn." Ze hoopt dat haar foto ertoe bijdraagt dat mensen andere mensen in hun waarde laten. Aan de fotowedstrijd deden 179 studenten van het ROC Zee- Op zaterdag 8 mei, als in Mid delburg de Four Freedoms Awards worden uitgereikt, wor den ze bovendien geëxposeerd in de Wandelkerk in Middel burg. Van den Hoeven mag, als winnaar, bij de uitreiking van die Four Freedoms Awards aan wezig zijn. Zij zal ook een ont moeting hebben met de laurea ten, onder wie secretaris-gene raal Kofi Annan van de Vere nigde Naties. door Harmen van der Werf DEN HELDER - Het is geslaagd. Den Helder heeft de tegen de binnenstad aan geplakte oude Rijkswerf terug, zoals Vlis singen het Scheldeterrein moet herove ren. Maar daar houdt de vergelijking mee op. Den Helder kreeg bakken subsi diegeld en heeft op de volledig gerestau reerde werf een groots attractiecentrum gekregen. Vlissingen heeft al zo'n cen trum, het Arsenaal, en moet vooral zelf de broek ophouden. Gisteren vond de officiële opening van de tot Cape Holland omgedoopte Rijks werf in Den Helder plaats. Alexander Loontjens van de Middelburg se Christoffel Groep was erbij, als eige naar van een nieuw familievermaakcen- trum a la de Carrousel in het Vlissingse Arsenaalgebied. In Vlissingen stuitte de komst van de 'speelhal' op verzet. Loont jens won uiteindelijk het pleit. Ook in Den Helder lukte dat, al moest vorig jaar het college van burgemeester en wethou ders erover vallen. „Zo gek als hier heb ik het nooit meege maakt", zei Loontjens temidden van feestgedruis. De gemeenteraad draaide al snel bij. De ontwikkeling van Cape Holland - met een nieuw reddingmu seum, het marinemuseum, een groot mari tiem attractiepark, een megabioscoop en nog een te bouwen hotel - dreigde anders te stokken. Het terrein van de oude Rijkswerf, in 1995 door de Koninklijke Marine verla ten, is enorm. Dé privé-investeerder in Cape Holland, het evenementen- en at- tractiebedrijf Libéma uit het Brabantse Rosmalen, had er volop de ruimte om er 'een spannend maritiem avonturenpark voor het hele gezin' te maken. Met als trekpleister de replica van het grootste schip dat de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) in de zeventiende eeuw liet bouwen, de Prins Willem. Libéma-directeur Dirk Lips kocht het schip vorig jaar in Japan, waar het in Holland Village bij Nagasaki lag. Hol land Village zat financieel moeilijk en de Japanners vonden Cape Holland een mooie nieuwe ligplaats voor de in 1985 in Makkum gebouwde Prins Willem. „Al leen jammer", vindt Loontjens, „dat dit schip niet in Vlissingen of in Middelburg ligt, waar het oorspronkelijk is ge bouwd." Piet van der Maden, wethouder in Vlis singen, uit dat verlangen niet. Hij is on langs in Den Helder geweest om wellicht ideeën op te doen voor het Scheldeter rein. Hoe Den Helder de Rijkswerf bij de stad heeft gevoegd, kan een voorbeeld zijn voor Vlissingen, denkt Van der Ma den. Maar Vlissingen wil het Scheldeterrein vooral een woonfunctie geven, met moge lijk een jachthaven en detailhandel. Den Helder kon een andere koers varen dankzij een rijkssubsidie van zestig mil joen euro ter compensatie van bezuinigin gen op de marine. De provincie, Brussel en de gemeente sprongen nog bij met zeventien miljoen euro, voor restauratiewerken en infra structuur. Cape Holland moet jaarlijks als geheel 600.000 tot 800.000 bezoekers gaan trekken en levert bijna driehonderd directe en iets meer indirecte arbeids plaatsen op. DEN HAAG - Minister Veerman van Landbouw gaat de toelating van vijftien kampeermiddelen op mini-cam pings gedurende het hele seizoen gedogen. Hij komt op 11 juni in de ministerraad met een wetsvoorstel om de Wet op de Openluchtrecreatie in te trekken. In dit voorstel wordt opgenomen dat voortaan van 15 maart tot en met 31 oktober vijftien kampeermiddelen op mini-campings mogen staan. Dat is nu nog beperkt tot 'korte perioden', oftewel in de praktijk rond feestdagen als pinksteren en in het hoogseizoen. Anders zijn tien kampeermiddelen toe gestaan. Zolang de wetgeving niet officieel is aangepast, gaat Veer man de nieuwe situatie alvast met een speciaal gedoogbe- sluit toestaan, zodat dit juridisch is dichtgetimmerd. De Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) heeft de laatste tijd regelmatig aangedrongen op zo'n regeling die duide lijkheid biedt. YERSEKE - Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Ecologie in Yerseke varen komende weken samen met collega's van zes andere Europese natuurinstituten over de Oosterschelde. Doel is het verzamelen van wetenschappelijk onderbouw de gegevens over het beheer van kustgebieden. Daarbij komt met name de vraag aan de orde waar voldoende ruimte is voor mosseik week, natuur, recreatie en andere activiteiten. Het onderzoek moet onder meer modellen op leveren voor het voorspellen van effecten op het waterle ven bij bijvoorbeeld bouwactiviteiten en kweek van mos sels. De bevindingen die de Oosterschelde oplevert, worden vergeleken met gegevens uit Limfjorden in Denemarken en Ria de Vigo in Spanje. De mosselsector verleent mede werking door het internationale gezelschap onderzoekers toe te laten op een commercieel mosselperceel. MIDDELBURG - Een wedstrijdploeg van het Rode Kruis in Middelburg vertegenwoordigt Nederland op 12,juni in het Oostenrijkse Salzburg tijdens de Internationale Rode Kruis wedstrijd. Afgelopen weekend vond in Beek (Limburg) de Nationale Rode Kruis wedstrijd plaats. In totaal streden 22 ploegen om de eer. Arnemuiden en Zeeland vertegenwoordigden de provincie. Arnemuiden eindigde op een zevende plek en Middelburg op een derde, dat recht gaf op een plekje voor de wedstrijd in Oostenrijk. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 46-jarige inwoner van Roosendaal voor brandstichting, in een seksclub in Vlissingen tot tweeën half jaar gevangenisstraf. De man stak dit jaar in de vroege morgen van 6 januari het bordeel in brand. Op dat moment lagen twee mensen in het pand aan de Prins Hendrikweg te slapen. Een van hen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De man, die als veelpleger teboek staat, woonde voorheen in Vlis singen en Terneuzen. Hij ontkende de brandstichting en zei tegen de straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechts hof in Den Haag. Het nieuwe attractiepark Cape Holland Den Helder werd woensdag geopend. Blik vanger is het VOC-schip Prins Willem. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41