De Drie Wilgen Zeeuws nog altijd goed in de markt Ga borstkanker te lijf! VLUCHTELING Schepen ziet samenwerking Zeeland Seaports met Rotterdam als bedreiging GrOCIl licht VOOF blf donderdag 16 oktober 2003 Zeesluis Vijf hectare Taxatie boeken Sint Philipsland In ons land krijgt 1 op de 9 vrouwen borstkanker. Daarom heeft de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) samen met BorstkankerVereniging Nederland oktober uitgeroepen tot jaarlijkse borst- kankermaand. Het gaat ook om jouw toekomst. Giro 26000 KANKERBESTRIJDING STICHTING www.vluchteling.org Gent vreest voor toekomst haven aanleg landgoed door Wout Bareman GENT - Het havenbedrijf en het stadsbestuur van Gent ma ken zich zorgen over de nauwe samenwerking tussen het ha venschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam in de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM). Het zou kunnen leiden tot een verwijde ring tussen met name de havens van Gent en Terneuzen. De Gentse schepen van de ha ven, D. Termont, beschouwt ESM zelfs als een regelrechte bedreiging voor de Gents- Zeeuwse samenwerking, die in april van dit jaar nog werd vast gelegd in een protocol. Termont maakt er geen geheim van dat de toekomst van de Gentse haven over de grens ligt, in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Hij lonkt al jaren naar de 400 hectare braakliggend haventerrein in de Autrichepolder, net over de grens langs het Kanaal Gent- Terneuzen. Als het Gentse Klui zendokproject op de westelijke oever over een kleine tien jaar is ingevuld, rest Gent nauwelijks nog ruimte voor verdere uitbrei ding. Maar de Autrichepolder is inmiddels door Zeeland Sea ports ingebracht in ESM en dat betekent dat de gronduit- gifte mede gestuurd wordt van uit Rotterdam. En dat kan de mogelijkheden voor Gent be perken. Schepen Termont ventileerde zijn zorgen gisteren tijdens in formeel overleg met burgemees ter J. Lonink van Terneuzen en havengedeputeerde G. de Kok. Lonink: „Gent hecht heel erg aan de grensoverschrijdende samenwerking in de Kanaalzo ne. Begrijpelijk, want we zijn allebei voor een groot deel af hankelijk van het kanaal. Maar we hebben Termont er wel op gewezen dat onze prioriteit nu, zolang het dossier Westerschel- de Container Terminal nog op tafel ligt, bij ESM ligt. Zolang over die terminal geen helder heid bestaat, is het dus voor zichtig manoeuvreren." Dat hoeft samenwerking met Gent op ander vlak overigens niet in de weg te staan. Al eerder werden afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak op bij voorbeeld het gebied van de infrastructuur (nieuwe sluis, kanaalaanpassing, spoorver bindingen). Lonink: „Termont heeft ons wat voorbeelden gege ven van mogelijkheden die hij ziet om, naast ESM, toch ook op commercieel gebied gezamen lijke initiatieven te ontplooiïen. En ook op de arbeidsmarkt zou den we samen dingen kunnen aanpakken. Dat gaan we nu verder onderzoeken." Voor Gent heeft de bouw van de nieuwe zeesluis nog steeds de hoogste prioriteit. Naar ver wachting kan de eerste spa voor de nieuwe zeesluis over een jaar of tien de grond in. Wil Vlaanderen een kanaal met een diepgang van iets meer dan 18 meter, dan moet daarmee in het plan voor de bouw van een kanaaltunnel bij Sluiskil wel al rekening worden gehouden. Ne derland gaat uit van een tunnel opruim 13 meter diepte, die zo'n 200 miljoen euro kost. De meer kosten (50 miljoen) zouden moeten worden betaald door de Vlaamse regering. Termont vindt dat een zaak voor de landsregeringen. Rachel van de Vreede vertelt humoristische verhaaltjes over onder meer een Willem die niet zo onder de indruk is van de kookkunst van zijn vrouw. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Willem en Miene tijdens de broodmaaltijd voor ouderen, een ode aan de mooie Zeeuwse dijken met bomen, het roddelen tijdens het garnalen- pellen, belang van een rampmo nument en verhalen over kleine diefstalletjes op een dorp waar iedereen weet van heeft. Het zijn slechts enkele onderwerpen die gistermiddag tijdens een ontspanningsmiddag voor ou deren in het MFC in Zierikzee de revue passeerden. Onder het motto 'Goed Zeeuws goed rond' biedt de provinciale ouderenorganisatie POSO in samenwerking met de Stichting Scoop ouderen in de provincie een programma met verhalen en liedjes in de streektaal aan. Gis termiddag vond de eerste editie daarvan in Zierikzee plaats. De Zeeuwse taal blijkt goed in de markt te liggen. De grote zaal in het MFC was vrijwel geheel ge vuld met belangstellenden. Daar POSO noch Scoop iemand beschikbaar had om de ouderen welkom te heten, deed directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland dat na mens deze twee organisaties. Groot aandeel in het program mahebben Frans van der Hei j de en Rachel van de Vreede. Beiden zijn lid van de Verhalenkring Midden-Zeeland. Zangeres An- ja Kopmels brengt een serie liedjes in Noord-Bevelands dia lect. Zij treedt op in de plaats van Agnes van den Dries, de zangeres van oude Zeeuwse liedjes die POSO en Scoop aan vankelijk hadden aangekon digd. Van der Heijde vertelt op boei ende wijze over onder meer de hechte huwelijksband tussen Willem en Miene en over de wij ze waarop Miene haar echtge noot keurig op het rechte pad weet te houden. De verteller doet dat in sappig Walchers dia lect. „Zuid-Bevelands klinkt mooier", vindt zijn kringgenote Van de Vreede. Zij tracht haar gehoor van die voorkeur te pvertuigen met een paa"r humo ristische verhaaltjes onder meer over weer een andere Willem die niet zo onder de indruk is van de kookkunst van zijn vrouw Trui. Ook weet deze vertelster de la chers op haar hand te krijgen met haar anekdotes over Marien die twee dakpannen steelt en over Jan Patate. Anja Kopmels brengt in haar liedjes met eigen gitaarbegelei ding een eerbetoon aan de schoonheid van vooral het Noord-Bevelandse land. Zij zingt onder meer over 'Het kind van het water', over gulzige meeuwen, verpauperde wind molens en moderne windturbi nes. Met een aangename vleug cynisme stelt ze ook de dorps roddels aan de kaak als ze het geklets onder het garnalen pel len bezingt. De tweede middag 'Goed Zeeuws Goed Rond' wordt ge houden op woensdag 29 oktober in De Parel in Domburg. door Famke van Loon ELLEMEET - Het college van Schouwen-Duiveland wil in principe meewerken aan de rea lisatie van landgoed De Drie Wilgen bij Ellemeet. Omdat het met drie hectare bos en twee hectare varentuin niet exact voldoet aan de eisen van een landgoed, hoeft het plan van H. Lemkes in het nieuwe be stemmingsplan buitengebied niet opgenomen te worden als 'landgoed'. Lemkes uit Ellemeet wil op zijn landbouwgronden aan de Kuij- erdamseweg een landgoed stichten. Voor de renovatie van het monumentale huis, dat er nu staat, is al een vergunning afge geven. Daarnaast wil hij een kleine drie hectare bos aanplan ten en op ongeveer twee hectare een varentuin inrichten. Eind april heeft Lemkes een plan in gediend bij de gemeente. Hij wilde graag snel van het college weten of het plan kans op uit voering maakt, omdat hij dan kan rekenen op een subsidie van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit voor de aanleg van de varen tuin. Aanvankelijk wilde het college die voorlopige toestemming niet geven. Op het moment van de aanvraag was namelijk nog niet duidelijk waar exact het tweede deel van de recreatiever- deelweg - de noordtak van Re- nesse tot Scharendijke - zou lo pen. Die weg zou het Ellemeetse landgoedplan kunnen door kruisen. Daarnaast was nog niet bekend waar en of de gemeente de komst van nieuwe landgoe deren op Schouwen-Duiveland zou toestaan, omdat de beleids visie voor het bestemmingsplan Buitengebied nog niet klaar was. Inmiddels is duidelijk dat De Drie Wilgen de noordtak van de recreatieverdeelweg niet in de weg ligt. Toch blijft het college van burgemeester en wethou ders zeer terughoudend wat be treft de landgoederen. Omdat de vereiste aanleg van bos e._ ke impact heeft op het aanhcl van Schouwen-Duiveland, i het gemeentebestuur maxin^ drie nieuwe landgoederen fa staan, al moet nog altijd worn? uitgezocht waar die 1 ren mogen komen. Desondanks wil het co toch meewerken aan hetpij van Lemkes. Deels omdat niet echt een landgoedplan 5 Om de status van landgoed] krijgen, moet tenminste hectare bos rond het huis» den aangeplant. In het geval r. De Drie Wilgen gaat het sla: om drie hectare met een flinke varentuin. Dat 4 bos-voorwaarde waarschijnljj wordt omgezet in tenminstej hectare natuur, verandert ds op dit moment niets aan. naast verwacht het college jj het plan van Lemkes g aansluiten bij de natuuronforj keling aan de Ramp weg in: kader van de Regiovisie Scha wen-West. De 'positieve grondhouè van het college nu, bet niet dat Lemkes morgen e slag kan met zijn plan. De as leg van het bos en de vare tuin wordt straks opgenomen het nieuwe bestemmingspi Buitengebied. Is dat steld, dan kan het landgoedi geen landgoed is, worden as gelegd. SINT PHILIPSLAND - Ar quaar en veilinghouder A. lendijk en restaurateur vano de bijbels W. van Gent taxa zaterdag in Sint Philipslandi de boeken en bijbels. Het tweetal koopt ook in. Ze zijn 's ochtends tussen k tien en twaalf uur te vinden het verenigingsgebouw van oud-gereformeerde gemeei aan de Voorstraat. NEDERLANDSE KONINGIN WILHELMINA FONDS Word vriend van een vluchteling (cBFf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38