PZC Oudheidkundige kring Hulst viert jubileum YOUR CULT GUIDE j Wandelaars herdenken Canadese soldaten Vrachtwagens moeten in Terneuzen door nauwe straatjes manoeuvreren Geef om vrijheid lezers schrijven maandag 15 september 2003 Vechtpartij Terneuzen IC Drugstoeristen Ja, ik steun Amnesty International i Lj anders, nl. per maand/jaar* SilAMNESTY, Eflg International Jouw CJP verdien je in no-time terug! Sluit je aan via www.cjp.nl of bel 0900-CJPINFQ C k a n t o o r u r e n 3 KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Middenstand is verkeerschaos beu door Wout Bareman TERNEUZEN - De winkeliers en horecaondernemers in de binnenstad van Terneuzen kla gen steen en been over de ver keerschaos in het stadscentrum. Die wordt veroorzaakt door de tijdelijke afsluiting van een deel van de Scheldeboulevard, on derdeel van de rondweg, en de jaarlijkse kermis op de Markt en het belendende Stadhuisplein. Woordvoerder A. Stoffels van de koepel Coördinatie Mana gement nam in het weekeinde contact op rriet verantwoorde lijk wethouder P. Hamelink (openbare werken) om maatre gelen te bepleiten. Stoffels, die ook spreekt namens de onderne mersvereniging City Terneuzen: „Dit is wel een heel onplezierige samenloop van omstandighe den. De Scheldeboulevard is een maand afgesloten in verband met de aanleg van een inrit voor de nieuwe parkeergarage aan de Scheldekade. Het was bekend dat dit werk moest worden uit gevoerd, maar door vertragin gen bij de bouw valt het nu sa men met de kermis. En dat zorgt voor regelrechte chaos." Bestemmingsverkeer loopt sinds woensdag, toen werd be gonnen met de opbouw van de kermis, dagelijks vast in de vaak nauwe straten van het stadscen trum. Bewoners van De Blok ken aan de Oostkolk zien zich in hun straat tot hun verbazing ge confronteerd met moeizaam manoeuvrerende vrachtwa gens, die het verkeer niet alleen ophouden, maar er ook nog te genin rijden. Het leidt tot levensgevaarlijke situaties. Stoffels: „Vrachtwa genchauffeurs weten nauwe lijks nog hoe ze de winkels, die ze moeten bevoorraden, kunnen bereiken. En dat zorgt ervoor dat ook het gewone autover keer op zoek gaat naar alterna tieve routes om het centrum te bereiken. Alleen: die zijn er niet." De ondernemers stellen vast dat de bewegwijzering tekort schiet en dringen er bij de gemeente op aan daarin snel verandering te brengen. Wethouder Hamelink: „De ver- keersdeskundigen gaan de situ atie begin van de week direct bekijken. Als er verbeteringen in de bewegwijzering en andere aanwijzingen kan worden aan gebracht, zullen we dat zeker doen. Het is inderdaad jammer dat die afsluiting samenvalt met de kermis, maar daar was wei nig aan te doen. Hoe eerder de parkeergarage gereed is, hoe be ter." TERNEUZEN - Twee groepen jongeren zijn zondagochtend vroeg met elkaar op de vuist gegaan in de Nieuwstraat in Ter neuzen. Hierbij werden over en weer rake klappen uitgedeeld. Een 25-jarige man uit Terneuzen liep verschillende verwondin gen aan het gezicht op en deed aangifte van mis handeling. De groepen zijn door de politie uit el kaar gehaald. Een 20-ja- rige Rotterdammer is aangehouden. door Jeanette Vergouwen HULST - Oudheidkundige kring De Vier Ambachten in Hulst heeft het 75-jarig bestaan het afgelopen weekeinde gevierd in een Hulst in Mid deleeuwse sferen. Zaterdag kwamen bovendien enkele we tenschappelijke en politieke on derwerpen aan de orde tijdens de academische zitting in de ba siliek en gisteren werden de be zoekers van de vestingstad ge trakteerd op muziek, toneel en rondritten. Gastvrouwen in klederdracht ontvingen zaterdag de gasten in de basiliek. Enkele honderden luisterden daar met aandacht naar de toespraken. Onder an deren naar voorzitter W. Gielen, die sprak over de geschiedenis van het ontstaan van de Kring. Hij memoreerde daarbij nog even aan een naamgenoot Jos J. Gielen, die de kring mede op richtte en later minister van on derwijs werd. Professor Groenveld van de Leidse universiteit verzorgde een lezing over de Tachtigjarige Oorlog. Hij onderstreepte de rol van Hulst in de frontlinie. „De rol van Hulst is zwaar onderbe licht in de nationale geschiede nis. Want in Hulst werd de tuin gesloten." Hij belichtte vooral het menselijk aspect van de oor log, de inkwartiering en de pro blemen tijdens het grote beleg van 1645. Commissaris van de koningin W. van Gelder nam het culturele beleid in de provincie Zeeland op de korrel. Hij hield een vurig pleidooi voor het eigene van de streek en stelde dat de provincie De Middeleeuwen lijken teruggekeerd in Hulst tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van oudheidkundige kring, foto Peter Nicolai Zeeland voor 250 procent steunt biedt aan alle initiatieven op ge bied van cultuur, lokale historie en behoud van monumenten. Hij toonde zich bereid om alle medewerking aan Hulst te ver lenen om de eigen identiteit te bewaren en te bevorderen. Hij vond dat de Nederlandse rege ring niet voldoende aandacht had voor het streekeigene. Nu de grenzen in Europa vervagen, wordt juist het eigen karakter van landen en streken bena drukt. Voor J. Lockefeer was dit plei dooi de aanleiding om op te' merken dat hij blij was met deze uitspraken van de Commissaris van de koningin. Het college van B en W van Hulst vertelt meestal het tegenovergestelde. Hij sprak de hoop uit dat dit standpunt in de toekomst ver andert. Gisteren traden ver schillende muziekgezelschap pen op en verzorgden twee toneelgroepjes voordrachten met een historisch tintje. De stadsgidsen, in klederdracht om het streekeigene te onderstre pen, verzorgden rondleidingen en de liefhebbers konden een ritje maken door de binnenstad in een boerenwagen of sjees van de vereniging d'Ouwe Woagen. door Frank Gijsel EEDE - 'May this never happen again' ('moge dit nooit meer ge beuren') staat op het monument bij wijk het Molentje in de buurt van het Belgische Moerkerke, gelegen ten noorden van de Leo pold en Schipdonkkanalen. Hier werd tijdens de Tweede Wereldoorlog een bloedige strijd geleverd. Het Molentje was zaterdag een van de ver trekpunten voor de eerste Switchback Memorial March. Deze herdenkingstocht door het historisch landschap, georgani seerd door de Belgische Krijgs macht, provinciecommando Oost-Vlaanderen en de vereni ging België-Canada trok 470 wandelaars. Een van de doelstellingen van de tocht is het instandhouden van de herinnering aan de Ca nadese soldaten die het gebied aan weerszijden van de grens bevrijdden. Ook de relatie tus sen beide volken kan. hiermee verbeteren. In Eede vond rond het middag uur bij het monument aan de Rijksweg een korte herdenking plaats. Burgmeester J. Sala van de gemeente Sluis stond in zijn toespraak stil bij wat hij noem de 'een daad van moed' van de bevrijders. „Deze eerste mars is een herinnering aan de bevrij ding. Een inspanning waarvoor respect en dankbaarheid op zijn plaats is. In deze vluchtige maatschappij is het een taak van de bestuurders dit onder werp op de agenda te houden." Onder de aanwezigen kolonel M. Whitty, militair attaché van Canada voor de Benelux, J. Rotsart de Hertaing, voorzit ter van het organisatiecomité, en L. Dewitte voorzitter van de Stichting Steun aan bevrijders van Walcheren. Zijn stichting wil volgend jaar op 1 november een gezamenlijke herdenking in Euregioverband in de provin ciehoofdstad Middelburg orga niseren voor de hele Scheldem- ond. Op die dag vindt tevens de dag van de Britse Mariniers plaats. Na de toespraken wer den kransen gelegd bij het bur germonument. Gisterochtend vond een grote herdenkings plechtigheid plaats op de Cana dese Militaire begraafplaats tf Adegem in aanwezigheid vanè ambassadeur van Canada i' Brussel. Op die begraafplaat rusten de soldaten, die vochte in de natte en vochtige polden van de Scheldepocket. Er staat meer dan elfhonderd grafzer ken, waarvan het grootste dee! voor de Canadese soldaten, vlij! geniers en matrozen. Deze rubriek is uitsluitend be- stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk? dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen vande inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen,gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Met enige regelmaat verschijnt er in uw krant een politiebericht dat er op de Haarman weg of dt Willem de Zwijgerlaan een Franse automobilist is staande gehouden die in het bezit bleek te zijn van enkele grammee softdrugs. Als de korpsleiding dit nu een daad vindt die vermelden in de krant waardis. kan ik ze nog wel een paarplaat- sen aanwijzen waar het aantal aanhoudingen per dag met een factor vijftig kan vermenigvul digd worden, bijvoorbeeld uit rit Westkolkstraat of de uitri: van het parkeerterrein aan it zeedijk tegenover het Schelde- theater. Als het nu echt de be doeling is om deze mensen te verbaliseren, doe het dan goed of laat ze lekker af en aan rijden Ook snap ik het niet dat de re dactie de moeite neemt om zot bericht, zonder enige nieuws waarde, elke keer weer te plaat sen. H. Wullem Scheldekadeii Terneuzet We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. I ik machtig Amnesty International 4,50 per maand af te schrijven van mijn I rekeningnummer l II II M I I M Naam/voorlettersm v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening "Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36