Galasek haakt geblesseerd af Profronde gaat zijn grenzen verleggen Estafetteploeg sprinters toch naar WK in Parijs 15 Erik Dekker maakt rentree Koeman: liever een Belg dan een Zweed dinsdag 12 augustus 2003 Wetgeving Dezelfde vijver Voordeel Arjen Robben even uit de roulatie United wil Kleberson contracteren Onderscheiding voor Van der Ende Rogge schiet Athene te hulp Brinkman tekent bij Reggio Emilia Organisatie streeft met Eneco Tour naar hoogste divisie op kalender UCI Tegenwind Mondiaal Deelnemers Noorwegen wil atletiekrecords laten schrappen Hera IHS itta J Ajax richt vizier op jonge Belgen HnnrPick Sintenie GRAZ - De Belgen zijn in de ban van hun nieuwste voetbalheld: (Vesley Sonck. Hij is weliswaar nog niet verworden tot dé aan valsleider van de Rode Duivels, maar bij Ajax moet hij kunnen uitgroeien tot een Europese top per" zois de algemene verwach ting. Pers en publiek volgen hem op de voet. De krant Het Laatste Nieuws heeft Youri Mulder al vastgelegd als columnist om het thuisfront wekelijks over Sonck te informeren. Wesley Sonck is een hot item in België. Dat is hij eigenlijk al twee jaar, een periode waarin de kleine spits van Racing Genk met zijn doelpunten naam maakte in de Belgische eerste klasse. Zijn transfer naar Ajax werd deze zomer breed uitge meten in de media, die hun aan dacht toch al iets opportunisti- scher richting Amsterdam verplaatsten toen een relatief onbekende landgenoot, Jelle vanDamme, vorig seizoen plot seling basisspeler was van Ajax, notabene in de Champions Lea gue-wedstrijd tegen Interna- zionale. Het is de omgekeerde wereld. Tot een jaar of tien geleden wa ren het vooral de Nederlanders die hun heil zochten in de Belgi sche competitie. Keuzes die veelal werden gemaakt uit fi nanciële overwegingen. De clubs in België waren nog niet in een economische recessie ge raakt en van een hausse in Ne derland was nog geen sprake. Veel Nederlanders bezetten pal over de grens de goedbetaalde arbeidsplaatsen. Het waren niet alleen de 'Ollan- ders' die hun kunsten in België vertoonden, maar (later) ook voetballers uit het voormalige oostblok en Afrika. De Belgi sche wetgeving legt immers veel minder stringente (salaris)eisen op voor werknemers van buiten de Europese Unie. Tom Soetaers, voormalig jeugdspe ler van Anderlecht en nu be geerd door Ajax, week om die reden uit naar Roda JC. Hij vormde de voorhoede van een klein regiment talentvolle spe lers dat ervan overtuigd was dat hun kans om door te breken in Nederland aanzienlijk groter was en is dan in België. Het is jammer, meent Soetaers, dat een jonge generatie voetballers (Van Damme, Thomas Buffel, Kurt van de Paar, Soetaers) ge dwongen werd uit te wijken naar het buitenland. De aantrekkingskracht van de Nederlandse cultuur op jonge Belgische voetballers wordt al leen maar versterkt nu Ajax het vizier, al dan niet bewust, meer richt op het talent dat de buur man voortbrengt. Het is deels door nood gedwongen, stelt John van 't Schip, trainer van Jong Ajax. „Nederlandse clubs vissen allemaal heel intensief in dezelfde vijver. De tijd dat ta lenten zonder dralen voor Ajax kozen is voorbij. Dus verlegt Ajax de grenzen." Niet alleen Ajax gaat gretig in zee met Belgische beloften. Dit seizoen genieten dertig jeugd spelers uit dat land hun voetbal opleiding bij verschillende Nederlandse profclubs. De Bel gische voetbaljournalist Kerk- hove: „Die jongens, maar zeker ook hun ouders geloven dat in Nederland de meeste know how is. En het idee dat jeugd spelers hier geen eerlijke kans krijgen, bestaat nog steeds." Van Damme en straks misschien ook Soetaers, als de transfer rondkomt, bevestigen dat (voor )oordeel. „In het voortraject gaat kennelijk veel mis bij ons. Als Anderlecht een voetballer laat gaan (Soetaers) die drie j aar later in beeld is bij Ajax, dan is de groeimarge van die speler niet op waarde geschat." Blijft de vraag wat Koeman toch met Belgen heeft. „Niks", lacht hij in eerste instantie. Maar na een korte stilte volgt de nuance: „Ik kijk eerst naar voet balkwaliteiten, maar als die min of meer gelijkwaardig zijn, heb ik liever een Belg dan een Zweed of een Tsjech. Een speler past zich makkelijker aan als hij zich in zijn eigen taal kan uit drukken. Nu is dat in onze selec tie niet heel dringend gewenst, maar wel in de supermarkt, in een restaurant en op het post kantoor. Wesley Sonck stapt hier anders binnen dan Escudé of Grygera, die maar een paar woorden Duits spreekt en is aangewezen op de vertalingen van Galasek." Verder is Koeman gecharmeerd van de Belgische landsaard. Van Damme en Sonck zijn verschil lende karakters, de één wat meer op de achtergrond, de an der een flapuit. Maar het voet bal belijden ze met hun hart en niet met hun mond. Ik denk dat dat dé manier is." PSV deed er een aantal jaar ge leden ook zijn voordeel mee. Al ziet Kerkhove een groot ver schil. „Luc Nilis, Mare Degryse en Gilles de Bilde waren meer gearriveerde spelers. Misschien net geen Europese top, maar dat gold ook voor PSV. Als Soetaers zich aansluit bij Ajax zal hij met Van Damme kunnen profiteren van de opmars van Ajax. En daar profiteert de Belgische na tionale ploeg van mee. Maar van die drie zie ik vooral Wesley Sonck als potentiële topper. Ajax hoeft niet zijn eindstation te zijn. Sonck werkt als een magneet op de voetballiefheb ber in België, de verwachtingen zijn groot. Het hele land is fier dat hij bij Ajax speelt en we zul len hem op de voet volgen via de tv en de kranten." GPD Tomas Galasek verlaat, ondersteund door Frank van Deursen en Pim van Dord, het veld in Graz en kan vandaag waarschijnlijk niet spelen. foto Olaf Kraak/AN P door Dick Sentenie GRAZ - Een domper voor Ajax, tijdens de laatste training in het Arnold Schwarzenegger Stadi on. Tomas Galasek raakte ge blesseerd aan zijn rechterenkel, na een tik van Wesley Sneijder. De kans dat de Tsjech vanavond speelt in de eerste ontmoeting met Grazer AK is klein. Yakubu Abubakari is de logische ver vanger van Galasek. Misschien, zei Ronald Koeman, is Grazer AK vanavond wel de eerste graadmeter voor Ajax dit seizoen. De trainer vond de duels tegen Liverpool (0-0) en Internazionale (3-0) op het Am sterdam Tournament pittige potjes, maar het blijft moeilijk een waardeoordeel te vellen over een selectie die alleen nog maar vriendschappelijk heeft gevoetbald. Of Ajax klaar is voor de dubbele EINDHOVEN - PSV kan een week tot tien dagen niet be schikken over Arjen Robben. Bij de voetballer is gisteren ope ratief een goedaardig tumortje in de linker testikel verwij derd. De verwachting is dat Robben in de thuiswedstrijd op 23 augustus tegen Willem II weer zijn opwachting kan maken. Hij is niet beschikbaar voor de vriendschappelijke wedstrijd van het Nederlands elftal op 20 augustus in en tegen België. ANP MANCHESTER - De overgang van de Braziliaanse midden velder Kleberson naar Manchester United is een stap dichter bij gekomen. De international kreeg gisteren een werkver gunning. „Binnen enkele dagen hopen we een akkoord te bereiken"aldus een woordvoerder van de club uit de Premier League. Kleberson, momenteel actief bij Atletico Paranaense in Brazilië, zou ongeveer 9 miljoen euro kosten. De midden velder wordt de eerste Braziliaan in dienst bij de Mancunians. Hij is de vierde aankoop dit seizoen. Eerder kocht manager Alex Ferguson al de Amerikaanse doelman Howard, Eric Djemba-Djemba (Kameroen) en de Fransman David Bellion. Kleberson wordt de opvolger van Juan Sebastian Veron die naar Chelsea vertrok. AFP ZEIST - Voormalig arbiter Mario van der Ende is door de KNVB benoemd tot lid van verdienste. Hij heeft de onder scheiding gekregen voor zijn grote verdiensten als scheids rechter op nationaal en internationaal gebied. De scheids- rechtersloopbaan van Van der Ende begon in 1977. Hij floot 135 interlands en was actief op de WK's in 1994 en 1998 en het EK in 1996. Momenteel is Van der Ende in dienst van de KNVB, waar hij zich bezighoudt met het scouten en opleiden van talentvolle arbiters. ANP ATHENE - IOC-voorzitter Jacques Rogge is de organisatoren van de Olympische Spelen in Athene te hulp geschoten. De Belg probeerde gisteren alle kritiek op de voortgang van de voorbereidingen in de Griekse hoofdstad enigszins te beteu gelen. Rogge verklaarde er vertrouwen in te hebben dat de Grieken in staat zijn alles op tijd af te leveren en dat de Spelen een succes zullen worden. Rogge zei dat na een langzame start de voorbereidingen inmiddels terug zijn op het juiste spoor. „We zijn tevreden met de snelheid waarmee nu vooruitgang wordt geboekt"aldus de preses van het Internationaal Olym pisch Comité. „Er is nog veel te doen, maar zonder onvoorzie ne gebeurtenissen gaan de Grieken het halen. Als ze het huidi ge tempo maar handhaven", meende de Belg in de week dat Athene aan het laatste voorbereidingsjaar begint. De ope ningsceremonie is volgend jaar op 13 augustus. RTR ROME - Erna Brinkman speelt het komende seizoen bij de Italiaanse club Reggio Emilia. De volleybalster heeft bij de formatie uit de hoogste divisie Al een contract voor een jaar getekend. Brinkman kwam vorig seizoen uit voor het Franse Cannes. Brinkman stelt zich dit jaar niet meer beschikbaar voor de Nederlandse ploeg. De veelvoudig international geeft de voorkeur aan haar privé-leven. Bondscaoch Angelo Frigo- ni liet al eerder weten niet meer op haar te rekenen met het oog op het EK volgend jaar in september. ANP confrontatie met de Oostenrij kers, die moet leiden naar het lucratieve hoofdtoernooi van de Champions League? Koeman denkt van wel, al verliep zijn voorbereiding soms met horten en stoten. „Grazer AK is wat dat betreft verder dan Ajax. Zij hebben al drie competitieduels gespeeld, plus twee tegen SK Ti rana. Maar wij hebben meer kwaliteit, dat zal de doorslag moeten geven." GPD door Frits Bakker MIDDELBURG - De Ronde van Ne derland heeft zich bij de internationa le wielrenunie gemeld als kandidaat voor een plaats in een nieuw te vor men topcompetitie voor profkoersen. Tot de hoogste categorie van wedstrij - den zullen in de nieuwe opzet van de UCI dertig tot vijftig wedstrijden be horen. De Amstel Gold Race, een van de tien wedstrijden voor de wereldbe ker, is in Nederland de enige wed strijd die zeker zal toetreden tot die eredivisie. „Voor de Eneco Tour (genoemd naar de hoofdsponsor) is het ook van kapi taal belang dat we in die cyclus gaan meedraaien", zei Ed Nijpels, de voor zitter van de profronde, gisteren op het stadhuis in Middelburg. „We heb ben de plannen van de UCI met veel belangstelling gevolgd. Als het alle maal doorgaat, komt er straks een tweedeling. Wie niet tot de vijftig wedstrijden op het hoogste niveau be hoort, zal aanzienlijk aan kwaliteit inboeten. Ik hoop dat Hein Verbrug- gen, die volgende week naar de start van onze wedstrijd komt, kan verze keren dat we ons geen zorgen moeten maken." De 43e Eneco Tour, waarvan de start dinsdag op de Markt in Middelburg wordt gegeven, heeft met renners als Petacchi, Museeuw, Zabel, McEwen, Vainsteins, Hincapie, Cooke, Pena, Knaven, Boogerd en Freire al een top- bezetting. Nijpels: „Om te promove ren naar de hoogste klasse moeten we ook de grenzen verleggen. We rijden dit jaar al zo'n honderd kilometer door Duitsland en maken een kleine lus door België. Volgend jaar gaan we nog iets verder op de internationale toer. We hebben al afspraken met een grote Duitse stad om daar de aan komst en de start van een etappe te houden." De organisator van de nationale prof- ronde kan niet verhelen dat de voor bereiding dit jaar verre van vlekke loos is verlopen. Nijpels: „We mogen °ns gelukkig prijzen met Eneco als stabiele sponsor, anders was het heel Drie topsprinters uit de Tour de France starten volgende week ook in de Ronde van Nederland. Van links naar rechts: Ba den Cooke, Alessandro Petacchi en Robbie McEwen. moeilijk geweest om de wedstrijd van de grond te krijgen. De economische tegenwind speelt ons parten. We heb ben heel duidelijk gemerkt dat er een zekere moeheid is opgetreden bij de grote sponsors. Veel grote bedrijven maken andere internationale keuzes om bekendheid te krijgen. Ed Nijpels bestrijdt dat de tanende belangstelling bij de potentiële spon sors te maken heeft met tegenvallende prestaties van de Nederlandse wiel renners. „Het gaat helemaal niet slecht met ons wielrennen. De KNWU heeft dit jaar weer meer licenties uit- MEERLE - Na een maandenlange afwezigheid in het peloton maakt Erik Dek ker op 17 augustus zijn rentree. De coureur van Rabobank had last van een hardnekkige knieblessure en kwam dit seizoen amper in actie. JuDwars door Gendringen zal de Drent eindelijk weer aan de start verschijnen, wee dagen later staat Dekker in Middelburg ook aan het vertrek van de Ronde van Nederland. Na die etappekoers zal zijn programma voor de rest van het sei zoen worden bepaald. ANP gegeven en bovendien rijden er ge noeg jonge talenten rond in ons land." Voor het voortbestaan van de profron- de is promotie naar de hoogste klasse niettemin zeer gewenst. „Dat kunnen we niet afdwingen door de wedstrijd zwaarder te maken, want we hebben nu eenmaal geen bergen in Neder land. Het is wel bekend aan welke eisen we moeten voldoen. In de ko mende jaren moeten we meer de landsgrenzen over, wat ook betekent dat we over meer dan vijf dagen moe ten organiseren. En het is belangrijk dat de etappes rechtstreeks worden uitgezonden. Daardoor wordt het aantrekkelij ker voor sponsors en voor ploegen. Die kwaliteitsverbetering zullen we nodig hebben om mee te blijven tellen." De spraakmakende plannen van de UCI staan voorlopig nog in de wacht kamer. Wel is al uitgelekt dat er wordt gestreefd naar een topcompetitie met 22 ploegen en dertig tot vijftig mon- foto Gero Breloer/EPA diale wedstrijden. Nijpels rekende voor dat er zo al 33 wedstrijden tot die categorie zullen behoren: de Tour, de Ronde van Italië, de Ronde van Span je, tien wedstrijden voor de wereldbe ker, tien eendags wedstrij den uit de buitencategorie en tien etappekoer sen uit die hoogste klasse. „Voor de or ganisatoren van wedstrij den wordt de spoeling wel heel dun." De Eneco Tour, die dinsdag op de eer ste dag van Middelburg naar Rotter dam rijdt, wordt in de aanloop naar de meest selectieve etappes vooral een sprintersbal. De snelste renners uit de Tour maken hun opwachting. Het wordt uitkijken naar de boeiende duels tussen Alessandro Petacchi, Robbie McEwen, Erik Zabel, Baden Cooke, Steven de Jongh, Aurélien Clerc, Danilo Hondo en Jimmy Cas per. Voor de eindzege gaat het tussen gere nommeerde tijdrijders als Bradley McGee, Laszlo Bodrogi, Vjatceslav Ekimov, Victor Hugo Pena, Sergei Gontchar en Bart Voskamp. Maar vo rig jaar viel de beslissing op de slot dag, toen Kim Kirchen in de Limburg se heuvelzone het klassement op zijn kop zette. Op die laatste dag, met start in Sittard en aankomst in Landgraaf, trekt het peloton onder meer over de Cauberg, de Camerig, het Drielan denpunt, de Gulpenerberg en de Ey- serbosweg. Het deelnemersveld bestaat uit vijf tien ploegen van acht renners. Fassa Bortolo brengt met Kim Kirchen de winnaar van vorig jaar aan de start en heeft in Fabian Cancellara, Sergei Ivanov, Marco Zanotti en Alessandro Petacchi internationaal gelouterde renners. De andere ploegen met de bekendste renners zijn: Rabobank (Boogerd, Dekker, Freire, De Groot, Kroon, De Jongh en Wau- ters), US Postal Service (Pena, Hinca pie, Ekimov, Van Heeswijk), Quick Step Davitamon (Museeuw, Bodrogi, Boonen, Knaven), Telekom (Zabel, Hondo, Klier), Team Fakta (Sunder land, Backstedt), Team CSC (Mi- chaelsen, Hoffman), Bankgiroloterij (Voskamp, Blijlevens, Koerts, Löwik, Schmitz), Lotto Domo (McEwen, Van Bon, Van Dijk, Moerenhout), Vini Cal- dirola (Vainsteins, Hauptmann), De Nardi-Colpack (Gontchar), Team Bi- anchi (Guidi, Teutenberg), FDJeux- .com (McGee, Cooke, Casper, Dur- and), Once Eeroski (Zarrabettia), Landbouwkrediet-Colnago (Steels, Dierckxsens). De eerste etappe op dinsdag (19 au gustus) gaat om 11 uur van start op de Markt in Middelburg en maakt eerst een rondje over Walcheren (via Vlis- singen en Domburg). Na een door komst in Middelburg rijdt het peloton daarna langs Veere, Vrouwenpolder over de Veerse Gatdam en de Ooster- scheldekering naar Renesse en via de Brouwersdam, Hellevoetsluis, Ro- ckanje, Brielle en Spijkenisse gaat het vervolgens richting Rotterdam. De aankomst ligt tussen de Erasmusbrug en de Willemsbrug en wordt verwacht omstreeks 15.30 uur. Het verdere etappeschema: Woensdag 20 augustus. Tweede etap pe Apeldoorn-Nijkerk over 192,7 ki lometer. Donderdag 21 augustus. Derde etap pe: Coevorden-Denekamp over 86 ki lometer, gevolgd door een tijdrit Nordhorn-Denekamp over 23,2 kilo meter. Vrijdag 22 augustus. Vijfde etappe: Kleve-Sittard-Geleen over 191,6 ki lometer. Zaterdag 23 augustus. Zesde etappe: Sittard-Landgraaf over 213,9 kilo meter. door Marc van Veen IJSSELSTEIN - De Nederland se mannen-estafetteploeg mag toch naar het WK atletiek. Da formatie had in de aanloop naar het evenement in Parijs niet vol- 1 daan aan de richttijd op de 4 x 100 meter, maar heeft toch het groene licht van de technische staf van de atletiekunie gekre gen. Het team bestaat uit Troy Douglas, Caimin Douglas, Pa trick van Balkom, Timothy Beck, Guus Hoogmoed en Mar- tijn Ungerer. De sprintploeg liep dit jaar als beste resultaat 39,15 seconden. De richttijd voor de WK be droeg 39,10. Die eis was opge steld op basis van een mogelijke klassering in de toptwaalf. Op dit moment bezet de Neder landse sprintploeg op de we reldranglijst de negende positie. Timothy Beck vindt het terecht dat de estafetteploeg wordt uit gezonden. „Dit is een geen cadeautje. Het was anders ge weest als we 39,45 hadden gelo pen. In deze ploeg zit vooruit gang, alleen is het wachten op die ene uitschieter. Misschien komt die in Parijs", keek de sprinter verheugd vooruit. In totaal stuurt de KNAU zes tien atleten voor individuele nummers naar Parijs, waar het WK op 23 augustus begint. Daarnaast komen op de 4 x 100 meter ook de mannen- en vrou- wensprintploeg in actie. Troy Douglas en Jacqueline Poelman hebben naast hun op treden in de estafetteploeg ook toestemming gekregen op de 200 meter individueel te star ten. Douglas liep dit jaar op die afstand met 20,64 seconden al onder de IAAF-limiet, Poelman deed dat vorig jaar met 23,00. Rutger Smith komt op twee on derdelen uit. Hij is ingeschreven voor het kogelstoten en discus werpen. In 2002 voldeed hij met de discus al drie keer aan de IAAF-limiet en aangezien Smith heeft aangegeven ook in Athene op deze twee disciplines te willen uitkomen, mag hij het nu in Parijs ook met een dubbel programma proberen. De ploeg kan nog uitgebreid worden met de middenaf standsloper Arnoud Okken. De jonge 800-meter-loper kampte in de zomer lange tijd met een blessure en heeft de wedstrijden net weer hervat. Hij is voor de zekerheid wel door de KNAU ingeschreven, maar zal de komende week bij wed strijden nog wel moeten laten zien dat afvaardiging op zijn plaats is. De WK-ploeg ziet er als volgt uit: Luc Krotwaar (marathon), Kamiel Maase (5,000 en 10.000 m), Bram Som (800 m), Rens Blom (polsstok- hoog), Christian Tamminga (Pols- stokhoog), Wilbert Pennings (hoog), Chiel Warners (tienkamp), Gert-Jan Liefers (1500 m), Rutger Smith (ko gel en discus), Simon Vroemen (3000 m steeple), Gregory Sedoc (110 m horden), Troy Douglas (200 m) en se lectie 4x 100 m (Troy Douglas, Cai min Douglas, Patrick van Balkom, Timothy Beck, Guus Hoogmoed, Martijn Ungerer), Lornah Kiplagat (5000 en 10.000 meter), Lieja Tanks (kogel), Judith Vis (100 m horden), Jacqueline Poelman (200 m) en se lectie 4 x 100 m (Jacqueline Poel man, Joan van den Akker, Kristel Spierenburg, Pascal van Assendelft, Judith Vis en Annemarie Kramer). ANP OSLO - De Noorse atletiekfede- ratie wil alle voor 2000 geves tigde wereldrecords laten schrappen. Bondsvoorzitter Svein Arne Hansen is van me ning dat de meeste records van voor 2000 gevestigd zijn door atleten die gebruik maakten van verboden middelen. „De records uit de jaren tachtig en negentig zijn amper te bre ken, omdat de verantwoordelij ke atleten geholpen werden door dope", verklaarde Hansen gisteren in Oslo. Hij wil aan de vooravond van het WK atletiek in Parij s (2 3 tot en met 31 augus tus) zijn voorstel tijdens een vergadering van de internatio nale atletiekfederatie IAAF indienen. Hij wordt daarbij ge steund door andere Scandinavi sche landen. In de ogen van Hansen zijn alle records van voormalige Oost- Duitse atleten verdacht. Rechtszaken in het verleden hebben aangegeven dat die atle ten structureel door de overheid werden voorzien van doping- middelen. Het voorstel zal op grote tegenstand van onder meer de Amerikanen kunnen re kenen. De Verenigde Staten hebben veel wereldrecords in handen. Een eerdere poging de oude records te laten vervallen, liep in 1999 al mis. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15