PZC Nederlands record voor estafetteploeg op 4x100 meter Melchers in stijl naar eindzege Safin is afwezig op toernooi Rosmalen Volley balploeg put inspiratie uit agressief publiek 16 Van Grunsven introduceert nieuwe vedette Tweede algehele landstitel Huizen Twaalfde plaats Van Lieren Glomser wint in Oostenrijk maandag 16 juni 2003 Pete Sampras dit jaar niet meer in actie Roddick sterkste op gras Queen's Leeuwangh wordt trainer Steenkamer wint Nationaal Open Frankfurt verovert World Bowl Groenekan prolongeert tennistitel Muntje Ivanisevic en Seles missen Wimbledon van onze sportredactie NIJMEGEN - Leunus van Lieren uit Schore werd dit week einde bij het NK drsssuur verrassend twaalfde bij de senioren. Omdat hij niet verwachtte dat hij mocht uitkomen bij de af sluitende kür op muziek, reed hij in Nijmegen met Hexagon's Louisville een proef die hij nog nooit eerder reed. Van Lieren doorliep een bijzonder goed NK. Op vrijdag reed hij naar eigen zeggen een fijne proef. Met 65.92% werd hij twaalfde op de Grand Prix. Bij de Grand Prix Special oogstte de Zeeuw ook veel lof en werd veertiende met een percentage van 65.96. Het was net voldoende om zich bij de laatste twaalf te nestelen, waardoor hij gisteren mee mocht doen aan de kür op muziek. „Dat had ik totaal niet verwacht. Ik had helemaal geen kür geoefend, dus heb ik die van mijn pupil Thamar Zweistra maar gereden.Het ging niet helemaal goed en Leu nus van Lieren werd laatste met 64.36%. „Maar ik zat bij de laatste twaalf", vond Van Lieren. Voor de Koewachtse Stephanie de Frel verliep het nationaal kampioenschap enigszins teleurstellend. Zij kon met Fernan do geen potten breken. Hoewel ze zelf vond dat het zaterdag goed ging bij de landenproef, kreeg ze van de jury maar 60.26% en werd daarmee zestiende. Daardoor mocht ze ook niet meer meedoen aan de individuele proef, die gisteren ver reden werd. van onze sportredactie GENEVE - De Nederlandse 4x100 meter estafetteploeg heeft in het Zwitserse Genève het Nederlands record verbe terd. De atleten Tim Beck, Troy Douglas, Patrick van Balkom en Caimin Douglas wonnen in Zwitserland een internationale wedstrijd in 39,15 seconden. Dat was 0,08 seconden sneller dan de Nederlandse ploeg vorig jaar liep in Leiden (toen met Vir gil Spier in plaats van Beek). De estafetteploeg miste nog wel de limiet voor de wereldkampi oenschappen in Parijs, die door de atletiekunie is vastgesteld op 39,10. Ook de olympische limiet (39,00) bleef buiten bereik. Bondscoach Wigert Thunissen was desondanks tevreden met het record. De atleten gaan indi vidueel vooruit en de wissels verliepen zonder haperingen. De Nederlanders liepen in Ge nève onder winderige omstan- door Cilya van der Kooy IURBETA - ftiïrjam Melchers heeft in groté-ktijl de Spaanse etappekoers Emakumeen Bira naar haar hand gezet. Met de winst in de vierde en laatste etappe over 95,7 kilometer van Elgeta naar Iurreta verdedigde de wielrenster van Farm Frites Hartol haar leidende positie in het algemeen klassement. Melchers nam zaterdag met de zesde plaats in de individuele tijdrit de leiding over van de Russische Olga Sloessareva. Haar voorsprong in de eind stand op nummer twee bedroeg 53 seconden. Leontien Zijlaard- Van Moorsel, zaterdag winnares van het eerste deel van de derde etappe, eindigde als twaalfde op 7.41. Melchers, die in maart ook al de derde wereldbekerwedstrijd in Spanje won, was erg content met haar eindoverwinning. „Deze zware koers staat heel mooi op mijn erelijst", vond Melchers. „Ik kon op de beklim mingen met de beste mee. Dat gaf een heel goed gevoel." Mede dankzij de steun van haar ploeg kon Melchers, die vanaf donderdag aan de start staat in de Zeeuwse etappekoers de Ster van Walcheren, in de slotrit de leiderstrui verdedigen. In de eerste vijftig kilometer slaagde het team erin het peloton geslo ten te houden. „Voor de klim heeft iedereen uitstekend werk gedaan. Het leek wel of we met een ploegentijdrit bezig waren. Het was heel indrukwekkend." Melchers gaat zich met de ploeg nu voorbereiden op de nationale titelstrijd, die eind juni in Rot terdam wordt verreden. ANP Salinero in één adem genoemd met Bonfire digheden een solo-race. De Belgische ploeg eindigde welis waar op geringe afstand (39,26), maar dat viertal startte in een binnenbaan (en dus uit het zicht). Kopman Troy Douglas kampte met wat kramp in de kuit en kon dus niet helemaal voluit gaan. De Nederlandse ploeg heeft voorlopig nog één limietpoging op het programma staan, tij dens Europacupwedstrijden in het Sloveens Velenje. „We had den een planning gemaakt tot en met de Europa Cup", aldus Thunissen. „Dus volgende week moeten we die limiet gewoon lo pen." Vóór de Nederlandse kampi oenschappen op 12 en 13 juli zit een volgende poging er sowieso niet in, omdat de lopers ook hun eigen wedstrijdprogramma hebben. Zo willen in ieder geval Troy en Caimin Douglas zich op de 200 meter kwalificeren voor de WK in Parijs, evenals Van Balkom op de 400 meter. ANP doorTom van den Berg NIJMEGEN - Anky van Gruns ven veroverde gisteren haar elf de nationale dressuurtitel in stijl: ze won met de pas negenja rige Gestion Salinero alledrie kampioensproeven op de titel strijd in Nijmegen. Met wie? Met Salinero, die nu al in een adem wordt genoemd met de le gendarische Bonfire. Vijf maanden geleden vloog An ky van Grunsven met een boog uit het zadel van haar paard Ge stion Joker. Een gecompliceerde bovenbeenbreuk luidde vervol gens de diagnose in het zieken huis. De olympisch kampioene van Sydney wachtte een maan denlange revalidatie. Het NK in Nijmegen? Uitgesloten, daar zou ze nooit en te nimmer kun nen rijden. Het herstel van de ambitieuze Brabantse vorderde sneller dan voorspeld. En thuis kroop Van Grunsven zo snel mogelijk weer in het zadel. Heerlijk, vond ze. Rijden ging haar stukken beter af dan lopen. Haar bedje was bovendien aardig gespreid, want trainer en partner Sjef Janssen - tegenwoordig ook nog eens bondscoach - bleef haar paarden doorrijden. Ook de twee toppaarden, Krack C en Salinero. Eenmaal terug in de ring kreeg Van Grunsven weer de kriebels. Het NK in Park Brakkenstein? Waarom niet be dacht ze. Al hield ze richting buitenwacht wel een slag om de arm. Thuis kreeg ze bovendien meer en meer vertrouwen in de kunst van Salinero. „Al had ik voor het NK mij n kaarten eerder op Krack C gezet. Over Salinero dacht ik: we zien wel waar het schip strandt. Nou ze is niet ge strand." De vijf juryleden waren ook na genoeg unaniem over Salinero. Bijna alle leden plaatsten de langbenige danser bovenaan. Wat een gratie, wat een souples se, ze raakten er nadien niet over uitgepraat. Van Grunsven en Janssen waren al langer overtuigd van de kwaliteiten van Salinero. Ze zijn inmiddels eigenaar van het paard, al kost te het een lieve duit. Bij het NK betaalde die forse investering zich al enigszins terug. Al was het veroverde prijzengeld slechts een schijntje van de aan koopprijs. Maar met Salinero heeft Van Grunsven wel een paard waarmee ze ook interna tionaal om de prijzen kan mee doen. Wat heet, Salinero lijkt de klas se van Bonfire te kunnen over treffen. Want de scores die Van Grunsven werden toebedeeld op het NK logen er niet om. Bij de afsluitende kür op muziek won de combinatie met een per centage van 84,76 procent. „Als iemand verrast is met dit kam pioenschap, ben ik het wel", zei Van Grunsven zonder blikken of blozen. Over Krack C waarmee ze vorig jaar nog zo veel indruk maakte op de Wereldruiterspe- len, geen woord meer. Nou ja, heel even dan. Van Grunsven was blij dat ze op de slotdag van het NK maar een paard behoef de te zadelen. „Ik had toch wel last van spierpijn." GPD PARIJS - Pete Sampras zal dit jaar niet meer in het internationale tenniscir- cuit te bewonderen zijn. De Amerikaan zei dit in een interview met de Franse krant L'Equipe. „Ik geef mezelf tot het ein de van het jaar om te be slissen. Ik denk dat ik in november of december de knoop doorhak. Maar ik houd de deur naar een rentree open. Misschien krijg ik er na meer dan een jaar zonder tennis toch weer zin in een paar toer- nooitjes te spelen." Sampras speelde septem ber vorig jaar zijn laatste wedstrijd op de US Open. Ten koste van Andre Agassi won hij zijn veer tiende grandslam. "AFP Anky van Grunsven veroverde voor de elfde keer de nationale dressuurtitel. foto Robin Utrecht/ANP WENEN - Gerrit Glomser heeft de Ronde van Oostenrijk voor het tweede jaar op rij op zijn naam geschreven. De leidende positie van de 28-jarige Oosten rijkse wielrenner kwam giste ren in de slotrit niet meer in ge vaar. De zevende en laatste rit eindigde in een massasprint, die de Belg Tom Steels won. Glomser, kopman van Saeco, won twee etappes. Hij stelde zijn eindzege nagenoeg veilig in de zwaarste bergrit, naar de Kitzbühler Horn. Zaterdag had de Oostenrijker het nog wel even moeilijk. De hitte werd hem bijna fataal. Uit voorzorg vertrok hij na de zesde etappe voor onderzoek naar het zieken huis, waardoor zijn moeder de leiderstrui in ontvangst moest nemen. „Ik ben tevreden met mijn voorbereiding op de Ronde van Frankrijk", zei Glomser. De Zwitser Martin Elmiger heeft de Grote Prijs Aargau in Gippingen gewonnen. Daarmee nam hij revanche op de ploeglei ding van Phonak die hem niet voor de Ronde van Zwitserland selecteerde. Elmiger zat in een kopgroep van zeven renners. De zege van Elmiger was de eerste Zwitserse zege in de koers sinds 1995. De Italiaan Paolo Bettini eindigde als tweede, voor de Rus Sergei Ivanov. Jan Ullrich fi nishte als zesde. DPA/SID Huizen is zaterdag algeheel landskampioen geworden in het amateurvoetbal. foto Toussaint Kluiters/ANP door Cilya van der Kooy HUIZEN - SV Huizen heeft zaterdag voor de tweede keer in de geschiedenis de algehele lands titel in het amateurvoetbal veroverd. De ploeg had in de tweede wedstrijd tegen het Amsterdamse Turkiyemspor aan het 1-1-gelijk- spel voldoende. In het eerste duel won Huizen met 0-3De Huizenaren namen met de winst revanche voor de verloren finale van vorig jaar. Toen ging de titel naar AGOW. Huizen was in 1974 eerder al geheel amateurkampioen. ANP van onze sportredactie ROSMALEN - Tennisser Marat Safin neemt niet deel aan het grastoernooi van Rosmalen. De Rus meldde zich gisteren af met een polsblessure. Hij wordt ver vangen door de Tsjech Jiri No- vak. Dennis van Scheppingen en Fred Hemmes Jr. hebben alsnog een wild card ontvangen voor het toernooi. Van Scheppingen speelt in de eerste ronde tegen de Spanjaard Feliciano Lopez, Hemmes tegen de Fransman Ar- naud Clément. Titelverdediger Sjeng Schalken lootte in de eerste ronde de Spanjaard Albert Portas als te genstander. Richard Krajicek begint tegen de Fransman Oli vier Mutis, de winnaar van het juniorentoernooi op Wimble don in 1995, Martin Verkerk te gen de Duitser Lars Burgsmül- ler, John van Lottum tegen de Argentijn José Acasuso en Rae- mon Sluiter tegen de Slowaak Karol Beek. Via de kwalificaties wist Paul Logtens voor het eerst in zijn loopbaan door te dringen tot een hoofdtoernooi op de ATP- tour. Hij bracht het aantal Ne derlandse deelnemers in Ros malen op acht. De 23-jarige ten nisser uit Boxmeer versloeg in de derde ronde de Duitser Frank Moser met 7-5 0-6 6-3. Bij de vrouwen debuteert Mi- chaella Krajicek in de WTA Tour. De veertienjarige juniore werd gisteren in de eerste ronde gekoppeld aan Ludmilla Cerva- nova uit Slowakije. ANP LONDEN - Andy Roddick heeft zijn voorbereiding op Wimble don glans gegeven met de toer nooizege op het gras van Queen's. In de finale versloeg de als derde geplaatste Amerikaan gisteren de Fransman Sebastien Gros- jean in twee sets: 6-3 en 6-3. Met zijn zege verdiende Andy Rod dick 94.700 euro. In Halle behaalde Roger Fede- rer zijn vierde toernooizege van het jaar. De als eerste geplaatste Zwitser versloeg Nicolas Kief er in de finale van het grastoernooi in twee sets, 6-1 6-3. Het is de eerste toernooizege van de ten nisser op gras. RTR DEN HAAG - Jakko Jan Leeuwangh gaat als trainer in h schaatssport aan de slag. De voormalige sprinter neemt bi'? VPZ-ploeg de plaats in van de Amerikaan Peter Mueller. D overeenkomst tussen beide partijen heeft voorlopig delo tijd van een jaar, Leeuwangh besloot in januari een punta ter zijn actieve loopbaan als schaatser te zetten. De voormal ge houder van het wereldrecord op de 1500 meter plaatstezi k afgelopen seizoen niet voor de WK sprint. Het seizoen daar voor met de Olympische Winterspelen verliep ook al uitent teleurstellend. Ook privé kreeg Leeuwangh met tegenslast kampen. VPZ weet dat Leeuwangh als trainer onervaren is. Het ver trouwen van de ploeg in hem is gebaseerd op zijn grote kenni van techniek, materiaal en trainingsvormen. Daarnaastziin de omgang met schaatsers, zijn uitstraling en zijn motivatie om te slagen als trainer van doorslaggevende betekenis weest. „Met Leeuwangh denkt VPZ voor de lange termijn«5 stabiele basis te hebben voor de opleiding en begeleiding vat de veelal jonge schaatsers uit het team", zegt een woordviw der. ANP LEUSDEN - Het Nationaal Open Golf is zaterdag op de Hoge Kleij in Leusden voor de tweede opeenvolgende keer gewon nen door Joost Steenkamer. De 37-jarige Haarlemmergingnj vier ronden Ruben Wechgelaer (Amsterdam) met drie slagen vooraf. Hayo Bensdorp finishte met vier slagen achterstand op de derde plaats. Beste amateur was Inder van Weereltuit Lochem op de vijfde positie. Steenkamer toonde aan de beste golfer van het Nederlands circuit te zijn. Vorige maand triomfeerde hij ook al in de Muermans Vastgoed Trophy in Herkenbosch. In het Zwitserse Jakobsberg was hij ook al winnaar van een wedstrijd op de EPD-Tour, de Europese tweede divisie. Vorig jaar won Steen kamer op De Pan in Bosch en Duin. ANP GLASGOW - Het Duitse American footballteam Frankfuit Galaxy heeft zaterdag de elfde editie van de Europese World Bowl op haar naam geschreven. In Glasgow was de formatie veel te sterk voor Rhein Fire uit Gelsenkirchen: 35-16. Na het eerste kwart stond Frankfurt al met 11-3 voor. Die marge werd in de tweede doorgang verder uitgebouwd tot 25-9. Daarmee was de eindoverwinning veiliggesteld. Frankfmt nam wat gas terug, scoorde nog wat puntjes en won uiteinde lijk met 35-16. ANP GROENEKAN - HaboDacosta Groenekan heeft de nationale tennistitel geprolongeerd. De formatie won in de finalemet 4- 2 van Intervaluta Hilverheide. Paul Baccanello en Rogier Wassen haalden in het dubbel tegen John van Lottum en Peter Wessels het beslissende punt binnen. Groenekan veroverde vorig jaar voor het eerst in de clubgeschiedens het kampioen schap. De nederlaag tegen Groenekan kwam ongetwijfeld hard aan bij René van den Berg, directeur van de sponsor van Hilver heide. Met een zak met geld kocht hij een sterk team bij elkaar met John van Lottum, Peter Wessels, Kristie Boogert, Miriam Oremans, Fred Hemmes én Martin Verkerk. Door zijn succes op Roland Garros kwam Verkerk slechts anderhalve setinac- tie voor Hilverheide. 5 De vermoeide Alphenaar speelde donderdag met Van Lottum in het dubbel. ANP door Vincent Ronnes VARNA - Het soms zo timide Nederlands volleybalteam vond gisteravond in een vijandige omgeving met ruim 4000 uiterst onvriendelijke Bulgaren de juiste manier om de tweede uit wedstrijd voor de World League te winnen: oorlog maken. „Dat hadden we van tevoren ook af gesproken", aldus aanvoerder Nummerdor. De Nederlanders werden extra op scherp gezet door partijdige lijnrechters en met munten en aanstekers gooi ende toeschouwers. De Bulgaren kregen een koekje van eigen deeg, maar wisten na de verloren wedstrijd (22-25, 21-25, 25-19, 25-20, 9-15) daar niet mee om te gaan. Vooral het gegooi met spullen zette kwaad bloed bij de Nederlanders, die vrijdagavond er niet in waren geslaagd de juiste agressie aan de dag te leggen en mede daar door met 3-0 de aftocht moesten blazen. Richard Schuil, de op vallendste krijger van de avond, ging na afloop op de schouders van zijn collega's. Hij maakte publiek en tegenstanders hels. Halverwege de derde set keek hij een van de bedenkelijk vlag gende lijnrechters wel heel erg indringend aan toen een bal van de Bulgaren ver uit ging. Een bal later, toen hij opnieuw demon stratief zijn mening kenbaar maakte, moest hij dat bekopen met een gele kaart. Bondscoach Bert Goedkoop: „We hadden voor de wedstrijd al tegen el kaar gezegd dat er blauwe, gele, rode kaarten en weet ik wat zou den gaan vallen. Dat hoort er bij dit soort wedstrijden bij. Top- wedstrij den speel je heel vaak in dit soort omstandigheden. Dit team heeft dat dus kennelijk toch in zich. Maar het is zo moei lijk om dat elke keer op te roe pen. We gingen nu tot het rand je, terwijl we misschien nog niet eens zo best speelden. Overigens zou ik niet graag zo'n thuispu bliek hebben. Dit kan niet." De waarnemer van de interna tionale volleybalfederatie FIVB maakte op het wedstrijdformu lier aantekeningen van een niet te accepteren gedrag van het publiek. Bert Goedkoop gooide tijdens de wedstrijd een in het veld gevonden muntje op zijn tafel en dreigde met het hele team naar de kleedkamers te vertrekken als het nog een keer zou gebeuren. Uiteraard maak te die waarschuwing weinig in druk, het leek dan ook meer be doeld om de eigen spelers op het juiste oorlogspad te houden. Het was vooral de vechtlust die het verschil maakte met vrij dagavond. De doorgaans zo aar dige jongens van het Neder lands team moeten kennelijktoi het uiterste getergd worden om een tegenstander te lijf te kun nen gaan. Waarschijnlijk is de uitbarsting van gisteravond te laat gekomen. Door het verlies van vrijdagavond zijn de 1 sen op het bereiken van de finale van de World League zo goedals verkeken. Veel meer dan theore tisch zijn die niet. Nederland gaat komend week einde naar Cuba om vervolgens rechtstreeks naar Servië Montenegro te vliegen voor de laatste wedstrijd in de voorron de. De wedstrijd van gister avond heeft op zijn minst eer, beetje geholpen om de kater var, het missen van die finale een klein beetje te verminderen. En het sterkt de geesten in de voor bereiding op het Europees kam pioenschap in Duitsland in sep tember. GPD LONDEN - Goran IvanisevK heeft zich opnieuw moeten a melden voor Wimbledon. winnaar van het grandslMH toernooi in 2001 liep vorl» week tijdens de training zijn landgenoot Ancic een kn' blessure op. Vorig jaar kon hij wegensschou derproblemen zijn titel met1 dedigen. Ook Monica moet het toernooi laten tten ten. De finaliste van 1992 heeft last van een voetblessure. nisevic kampt al met bless sinds hij in 2001 als eerstespere op een wildcard de titel op bledon pakte. Na een revalidatie na een schouderop ratie hoopte hij dit jaar in den te kunnen terugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16