15 Nuijten sluit een nare periode af Thamar Zweistra is adembenemend Real Madrid terug op kop Amerikaanse renner slaagt voor test in Dauphiné Libéré Wielinga zit in voorlopige Tourselectie Route turnsters naar Anaheim ADVIES irica Terpstra in de race voor voorzitterschap van NOCNSF Elfde dressuurtitel VanGrunsven Volleyballers Oranje nemen revanche Schumacher herstelt de verhoudingen maandag 16 juni 2003 Bentley Boys terug van weg geweest Dag en nacht zeilen op Veerse Meer 19 Ronnie Babijn heeft smaakte pakken 20 Serooskerke gaat terug in de tijd Goese turnster behaalt verrassend brons op NK in Nijmegen Bloed Verbaasd J I I I i i Armstrong is klaar voor de Tour GRENOBLE - Lance Arm ing is klaar voor de Tour. De Amerikaan sloot gisteren de Dauphiné Libéré winnend af. Dit was dé test voor Lance en voor de ploeg", zei ploegleider 1IANC0N - Remmert Wielin ga is toegevoegd aan de voorlo- Tourselectie van Rabo- Dat heeft ploegleider Theo de Rooij gisteren kort voor ie laatste etappe van de Dauphiné Libéré bekendge- uaakt. De 25-jarige Eindhovenaar leeft in de Franse ritten koers indruk gemaakt met goe- ieprestaties in berg- en tijdrit ten, Wielinga vertrok gister- rond met De Rooij naar Soord-Frankrijk om het par sers van de ploegentijdrit van de komende Ronde van Frank- njkteverkennen. „Remmert zal ieKoute du Sud niet rijden. We stillen hem zo goed mogelijk «bereiden op een eventuele Tourstart", aldus De Rooij in Briancon. De voorlopige Tourselectie van Babobank bestond uit dertien snners. Erik Dekker viel daar- it weg wegens een blessure. i renners mogen over drie reken in Parijs starten in de Tour. „We zullen de definitieve ploeg kort na de Route du Sud iskendmaken", aldus De Rooij. Die wedstrijd is van 21 tot en iet24 juni. ANP pagina 18: geknipt voor de Tour DEN HAAG - Erica Terpstra stelt zich kandidaat voor het roorzitterschap van de sport- ïoepel NOCNSF. Het Tweede- Kamerlid van de VVD wil Hans Blankert, die dit najaar af- keedt, opvolgen. Van diverse kanten kreeg Terp- sta de afgelopen tijd het ver zoek zich aan te melden. Onder anderen IOC-lid Anton Geesink stuurde haar een e-mail. De oud-staatssecretaris van Sport umomenteel al bestuurslid van ie sportkoepel. „Ik heb twee liefdes in mijn leven en dat zijn sport en politiek. Ik denk dat ik ra goede bijdrage kan leveren aan bet verder ontwikkelen van ie rol van de sport in de maat- schappijBovendien hoop ik een bruggenbouwer te kunnen zijn tussen de verschillende bon- ben." Als Terpstra wordt geko- zenverlaat ze de politiek. Ze wil ®veel mogelijk tijd aan het KOCNSF besteden. Op de voorjaarsvergadering NOCNSF werd recentelijk een commissie benoemd die op roek gaat naar een nieuwe voor atter. De commissie draagt een oimeerkandidaten voor aan het oestuur. Dat stemt vervolgens komt met een voordracht Mar de algemene vergadering, "taien het bestuur zal Terpstra ®n nu niet meer bemoeien met keuze van de nieuwe man/ trouw. Mien de keus van het bestuur ae,t °P Terpstra valt, zet zij de ij'njd waarschijnlijk voort tot e algemene vergadering. „Ik 11 ervan overtuigd dat ze, als aodig is, tot het laatst door- I 'zegt Geesink." ,'ens de oud-judoka is het de Morele plicht' van Terpstra zich t Pd'daat te stellen. „Sporters "bben de plicht hun kennis ervaring in dienst te stellen ta de sport. Als bestuurslid trainer. Erica voldoet aan e voorwaarden, ze is ge- haar verleden de ideale in,00?' za§ het als mijn P haar tot ^eze staP aan t-e sporen." «Püta won in 1964 (Tokio) als j 'n,mster twee olympische me- v es> zilver en brons met de Vin se estafetteploegen. /Jaareerder had ze in Rome al deelgenomen. Ook daar- :;,vasze °P vele fronten actief de sport. Afgezien van haar «elinhet college van de natio- (i J sP°rtkoepel maakte ze ook n d't van de verenigde Euro- f Olympische Comités. ANP Johan Bruyneel met een opge wekt gemoed. Ook in 2000 (toen Armstrong de eindzege als dankbetuiging liet aan ploeggenoot Hamilton) en in 2002 was de achtdaagse door de Alpen de ideale opstap naar de eindzege van de Ronde van Frankrijk. „Al was deze zwaar der dan gedacht", zei Arm strong na zijn triomf. „Deze wedstrijd is ideaal om een week lang voluit te koersen", vond Bruyneel echter. „Lance heeft zich dan ook niet ingehouden." De komende drie weken moeten voldoende zijn om te herstellen van de zware inspanning, die de Amerikaan de afgelopen week in hitte en hooggebergte deed. Armstrong ondervond afgelo pen week vooral weerstand van de Spaanse klimmers: Mayo, Mancebo, Mercado. „Ik zie hen niet als concurrenten voor mijn vijfde Tourzege. Wel zullen ze er staan in de bergen. En wie weet welk effect hun aanvallen daar hebben", aldus Bruyneel. Zijn kopman heeft maar schrik voor één ding: een valpartij zoals hem die vrijdag overkwam. In volle afdaling reed Armstrong met een snelheid van tachtig ki lometer per uur in een gat of over een bidon. Het achterwiel klapte weg en Armstrong smakte tegen de grond. Met een pijnlijke elle boog hield hij vervolgens de tijdschade beperkt. „Vandaag had ik echter wel degelijk die mindere dag", zei Armstrong de dag na de valpartij. Het was aanklampen geblazen voor de Amerikaan op de Galibier, waar Mayo en (de latere etappewin naar) Mercado lustig de aanval zochten. Gisteren had Armstrong de koers weer helemaal onder con trole. Van de vroege vluchters (onder wie Bram Tankink) zag Vasseur kans tot op de meet Lance Armstrong in de afdaling op de Galibier. voorop te blijven. Armstrong maakte met Mayo, Moreau, Mercado en Wielinga op de cols tempo achter de ontsnapten. De eindzege kwam geen moment in gevaar. Armstrong: „Terugkij kend is de gewonnen tijdrit het mooiste moment van deze ronde geweest. De valpartij is uiter aard de grootste tegenvaller. Ik zal tijd nodig hebben er van te herstellen." Of met de bewezen vorm van kopman en ploeg de Tour voor Armstrong reeds een gewonnen zaak iswilde Bruyneel niet zeg gen. „Niet alle tegenstanders zijn hier immers aanwezig." Vandaag start in Egerkingen de Ronde van Zwitserland. Jan Ullrich kan daar aan de andere kant van de Alpen laten zien, in hoeverre hij straks een bedrei ging vormt voor de op koers lig gende Amerikaan. In de Dauphiné was was de Fransman Cédric Vasseur giste ren de snelste in de slotrit van Briangon naar Grenoble, met beklimmingen van de Col du Coq en de Col de Porte. Vasseur hield twee minuten voorsprong over op de Fransman Edaleine, Armstrong werd zesde. „Ik trek geen conclusies over mijn con currenten", hield Armstrong zich op de vlakte. „Ik kan alleen maar zeggen dat mijn ploeg met Manuel Beltran en Pavel Padr- foto Franck Fife/AFP nos nog beter is dan vorig jaar." Bij Rabobank was het presteren van Remmert Wielinga, twaalf de in het eindklassement, een openbaring. Kopman Levi Leipheimer maakte op ploeglei der Theo de Rooij een bevredi gende indruk. „Op de concur renten komt hij nog een paar procentjes tekort, maar volgen de week in de Route du Sud kan hij nog wel verbeteren", aldus De Rooij. GPD/ANP door Jan Daqevos NIJMEGEN - Ze was de afgelopen maanden enigszins in de vergetelheid geraakt. Monique Nuijten kon de voor bije periode vanwege een virusinfectie slechts achterhoedegevechten leveren. Zaterdag meldde de Goese turnster zich echter weer aan het front. Tijdens de Nederlandse kampioenschappen in dividuele meerkamp in Nijmegen ver overde ze achter Suzanne Harmes en Gabriëlla Wammes een plekje op het podium. Na afloop, toen ze alle felicitaties en toejuichingen in de sfeervolle hal had ondergaan, noemde ze de bronzen me daille een mooie opsteker, die op het juiste moment was gekomen. Over twee maanden is in het Amerikaanse Ana heim immers het WK en hoewel de con currentie zwaar is, hoopt Nuijten toch deel uit te maken van de ploeg, die uit zes turnsters en één reserve zal bestaan. Aan de eerste voorwaarde, op weg naar Anaheim, voldeed ze in elk geval. Nuij ten moest zaterdag bij de eerste negen eindigen om opgenomen te worden in de voorlopige WK-selectie. „Dit is goed voor de motivatie", zei de Zeeuwse, „want het heeft me de afgelopen tijd al lemaal tegen gezeten, voor het eerst in mijn carrière." Monique Nuijten stak al sinds vorige zomer niet helemaal goed in haar vel, maar ze sloeg daar niet echt acht op. Ie dereen voelt zich immers wel eens een beetje moe, zo redeneerde ze. Na het NK voor clubteams stortte ze in en besloot ze vervolgens in maart, toen de klach ten bleven, bloed te laten prikken. De diagnose luidde dat ze een virusinfectie onder de leden had gehad. Nuijten: „Dat konden ze zien aan de antistoffen. Het was geen Pfeiffer, maar een aan verwant ervan, zeg maar een zusje." De turnster van het Nijmeegse de Ha- zenkamp kreeg het advies om veel te rusten. De trainingen werden hierop flink teruggeschroefd. Eén week train de ze helemaal niet. „Toen heb ik thuis alleen maar een hele week op de bank gelegen", vertelde Nuijten zaterdag. „Daarna heb ik het weer voorzichtig opgebouwd en is de belasting steeds op gevoerd. Twee weken voor de halve finales (25 mei) ben ik weer vol gaan trainen, dus weer 30 uur per week." Monique Nuijten tijdens de meerkamp bij haar oefening op de vloer. foto Ger Loeffen „Het was een rottijd. Ik wist niet goed wat me overkwam. Ik was alleen maar moe. Op den duur ga je ook twijfelen. Ik was bang dat het niet meer op tijd goed zou komen. Dan zag ik de anderen in de hal trainen en vooruitgaan en dacht ik: hoe moet ik die ooit nog inhalen.Nuij - ten knokte echter terug, stapje voor stapje. „In het begin kon ik maar twee toestellen per training volhouden en moest ik gedeeltes van oefeningen laten vallen, maar de laatste weken kan ik op alle toestellen weer alles geven." Ze had de voorbije maanden veel steun aan clubgenote Renske Endel. Ook za terdag hield Endel, die een aman deloperatie heeft ondergaan en daarom niet aan het NK kon meedoen, zich voortdurend in de nabijheid van Nuij ten op. „Dat geeft me een vertrouwd ge voel", vertelde Nuijten. „Ze zegt de juiste dingen op de juiste momenten en dat is heel fijn." Er was in de voorbije maanden echter nog een houvast. Het was het fenomeen van de mentale trai ning, onderwezen door Bauke de Boer. Nuijten: „Het is aan een buitenstaan der heel moeilijk uit te leggen wat het nu precies is, maar ik ben er heel en thousiast over. Hij leert je dat je altijd zelf verantwoordelijk voor de dingen bent die je doet, terwijl het soms zo makkelij k is om naar anderen te wijzen. Het was soms behoorlijk confronte rend. Je komt jezelf nogal eens tegen, maar ik heb er veel aan gehad. Zaterdag ging ze de strijd weer aan, overigens nog niet op volle kracht. Nuijten heeft nog niet de conditie en de kracht om alle oefeningen volgens de voor haar hoogste moeilijkheidsgraad (uitgangswaarde) te turnen. Zo liet ze bij de afsprong van haar balkoefening de salto weg. „Ik heb op alle toestellen wat dingen aangepast", vertelde ze na derhand. „Ik denk dat ik overal zo'n tweetiende aan uitgangswaarde heb in geleverd. Ik had daarom eigenlijk hele maal geen verwachtingen van dit NK. Ik wilde gewoon een lekkere wedstrijd turnen." Het werd meer dan dat. Nuijten begon met een score van 8.425 op de brug, het geen goed was voor de zesde plaats in het tussenklassement. Daarna pendel de ze via degelijke scores op de balk (8.250) en vloer (ook 8.250) tussen de vierde en vijfde plaats heen en weer. Bij het laatste onderdeel, de sprong, sloeg Nuijten onverbiddelijk toe. Ze haalde 8.975 en dat was genoeg om Laura van Leeuwen en Evi Neijssen, de laatste met twaalfhonderdste verschil, voorbij te gaan in het klassement. Na afloop koesterde ze haar derde plaats en wilde ze zich niet wagen aan een kansberekening voor het WK. Nuij ten weet dat ze normaliter enkele gere nommeerde turnsters (Verona van de Leur, Renske Endel, Suzanne Harmes en Berber van den Berg) voor moet la ten gaanmaar ze acht zich nu ook weer niet kansloos voor een plekje in de WK- ploeg. „In vijf weken tijd ben ik van nul tot hier gekomen", klonk het gedeci deerd uit de mond van Nuijten. „Dat is niet niks." NIJMEGEN - Het programma voor de twaalfkoppige WK-se- lectie turnsters is bijna rond. Bondscoach Frank Louter weet alleen nog niet wat hij in het laatste weekeinde van juli doet. Over twee weken (weekeinde van 28/29 juni) doen de Neder landse turnsters in Toulon mee aan een internationaal toernooi met Roemenië en Frankrijk. Weer twee weken later (12/13 juli) volgt, nog onder voorbe houd, een stage in de Griekse plaats Thessaloniki. Louter hoopt dat Verona van de Leur tegen die tijd weer voluit kan. De Waddinxveense ontbrak door een enkelblessure bij de NK in Nijmegen. Op 19 julimoet Louter formeel zeven namen opgeven voor zijn WK-selectie, maar de coach denkt dat hij pas begin augustus zijn definitieve keuze maakt. Hij mag zeven turnsters meenemen naar Ame rika, van wie één als reserve. door Pieter van Klinken NIJMEGEN - Olympisch dres- suurkampioene Anky van Grunsven stond in de ene hoek van de ring enthousiast in haar handen te klappen. In de andere hoek was trainer Leunus van Lieren sprakeloos. Thamar Zweistra legde zaterdag op het Nijmeegse Park Brakkenstein een schitterende kür op muziek af. Door haar foutloze landen- proef op vrijdag ging de Neder landse titel bij de Young Riders terecht naar Zweistra met Hexagon's Kyrain uit Schore. De titel was wel te verwachten voor de Zeeuwse amazone. Eind maart werd ze al Nederlands kampioene in de klasse Z1 op het NK voor basisruiters. Toen moest ze er nog hard voor wer ken bij de afsluitende proef. Ze stond daar derde en haalde de rest toen nog in. Hoe anders was het nu op het 'grote' NK. Vrijdag al zette ze een perfecte landenproef neer. Mooi, rustig en toch flitsend stuurde Zweistra Kyrain toen door de ring. Het was goed voor een score van 71.63%, ruim drie procent beter dan Tommie Vis ser, die tweede werd. „Maar", vertelde ze nadien, „ik moet nog wel opletten. Ik mag bij de kür geen fouten maken, want dan kan het voorbij zijn. Tommie is een hele goeie. Daar moet ik echt voor oppassen." Maar dat bleek een dag later toch niet nodig. Visser, die nu voor Zweistra in de ring kwam, legde een verre van foutloze kür op muziek af. Het zag er alle maal heel flitsend uit wat hij met zijn paard Blue Ocean deed. Maar technisch was het niet vol maakt. Sommigen in het pu bliek waren verbaasd dat hij tochnog 67.94% scoorde. Thamar Zweistra kwam direct na Visser in de arena. En bij die entree ging het fout. Op de tonen van 'Can't hurry love' weigerde Kyrain. Bij de voorstelling aan de jury steigerde het paard en liep naar achteren. Een bijna unaniem 'Oh nee' klonk uit het publiek, maar de tegenvaller maakte al snel plaats voor het benemen van de adem. Zweistra had Kyrain snel weer goed in de teugels en liep regelmatig, mooi op de maat van de muziek en zonder grove fouten. Ja, het hoofd van Kyrain hing soms wat scheef, maar verder was het een perfecte kür. Ook de jury was bijna unaniem. Alleen mevrouw Mouw vond Zweistra niet goed genoeg voor de overwinning en gaf maar net genoeg punten voor de derde plek. De andere vier vonden het schitterend en gaven de Zeeuw se de meeste punten, waardoor ze toch als eerste eindigde. „Het was zonde van het groeten, maar verder maakte Kyrain ge lukkig geen fouten", glunderde Zweistra direct na afloop. „Ik ben zo blij dat ik voor nog een jaar Young Riders heb gekozen. Twee Nederlandse titels. Dat is geweldig", sloot ze af met een diepe zucht van verlichting. Ook Leunus van Lieren had van Zweistra genoten. „Dit is slecht voor je hart", doelde hij op de misser bij het groeten van de jury. „Maar gelukkig heeft ze daarna weinig fouten gemaakt. Er waren zo veel mooie dingen. Vooral de uitgestrekte galop, schitterend." Voor Zweistra betekent de titel waarschijnlijk één van de laat ste nationale hoofdprijzen voor de komende tijd. Volgend sei zoen moet ze voor het eerst mee doen bij de senioren. Dan is ze immers te oud voor de Young Ri ders, waarbij een ruiter of ama zone hooguit 21 jaar oud mag zijn. „Ik heb er nog geen ver wachtingen van. Ik wacht het wel af allemaal." "A S Thamar Zweistra op weg naar de Nederlandse titel. foto William Moore De voorlopige selectie van twaalf: Verona van de Leur, Berber van den Berg, Renske Endel, Suzanne Harmes, Ga briëlla Wammes, Monique Nuij ten, Evi Neijssen, Laura van Leeuwen, Fieke Willems, Loes Linders, Mayra Kroonen en Shalina Groenveld. ANP van onze sportredactie MADRID - Real Sociedad de beste van Spanje: het was ook te mooi om waar te zijn. Als vol gende week de balans wordt op gemaakt, is Real Madrid waar schijnlijk weer kampioen. Het had een prachtige avond moeten worden in Vigo. Daar, in het stadje aan de Portugese grens, wilde Real Sociedad voor de ogen van 8000 meegereisde fans de weg plaveien naar de eerste Spaanse titel sinds 1982. Maar in plaats van de eeuwige glorie in Baskenland, regeerde gisteravond laat het grote ver driet bij Sander Westerveld co. De ploeg die bijna de hele competitie domineerde, werd met de finish in zicht alsnog van de troon gestoten door Real Ma drid. Zelf verloor Sociedad met 3-2 van Celta de Vigo, terwijl Real genadeloos uithaalde in de stadsderby tegen Atletico: 4-0. Daarmee lijkt de race beslist, want met nog een speelronde te gaan heeft Real nu twee punten voorsprong op Sociedad. En die marge is volgende week in het eigen Estadio Bernabeu tegen Athletic de Bilbao ongetwijfeld voldoende voor de 29e landstitel in de geschiedenis. Buiten de fans van Real Madrid gunde eigenlijk iedereen in Spanje Sociedad het kampioen schap. De club, die vorig jaar nog vocht tegen degradatie, speelde lange tijd het beste en leukste voetbal van de Primera Division en zette daarmee de traditionele elite maandenlang te kijk. Wat niemand verwacht had - de spelers en supporters van Sociedad incluis - gebeur de: de ploeg hield de triomftocht vol en had tot gisteravond 'zo maar' het kampioenschap voor het grijpen. Maar in Vigo ging alles mis wat mis kon gaan voor de verrassing van het seizoen. Al na zeven minuten bereikte de supporters op de tribune het nieuws vanuit Madrid dat Ro- naldo Real op een 1-0-voor- sprong had gezet. Vele kilome ters verderop was Westerveld 180 seconden later kansloos op een schot van de Rus Mostovoi. Die dubbele dreun kwam het nerveuze Sociedad niet meer te boven tegen Celta. In Madrid counterde Real al na een halfuur naar een beslissende 3-0-voor- sprong, waardoor Sociedad niet meer naar de hoofdstad hoefde te kijken, maar alleen nog maar naar zichzelf. Meteen na rust viel feitelijk al het doek toen Mostovoi Celta naar 2-0 schoot. De Turkse spits Nihat Kahveci bracht met zijn 21e doelpunt van het seizoen weer even wat hoop in de harten van Sociedad, maar nog geen vier minuten later maakte de Ajax-huurling Mido een einde aan alle Baskische dromen: 3-1. Het werd uiteindelijk nog 3-2 (doelpunt Nihat), maar die tref fer kon de pijn niet verzachten bij de spelers en supporters die huilend hun lot ondergingen. Barcelona (3-1-zege bij Valen cia, goals Kluivert en Overmars) was gisteren in de ban van de 'presidentsverkiezingen'. Vol gens de eerste peilingen is advo caat Joan Laporta (40) de nieu we voorzitter. Hij werd gekozen door de ruim vijftigduizend so- cios die de moeite namen om hun stem uit te brengen. In hoe verre de belofte van Laporta om David Beckham naar Camp Nou te halen een rol heeft ge speeld bij de verkiezingsuitslag is nu nog moeilijk te zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15