PZC Strijd tegen water in dans vertaald Geen Volksfeest in Wolphaartsdijk Onderscheiding voor vrij willigers veteraan 11 Inzet voor agrarische sector beloond Vereniging voor Zeestratenwijk Oost-Souburg opgeheven w vrijdag 13 juni 2003 Verliespost Concert in Dijktheater Dijk val! Bejaarden slachtoffer babbeltruc Vrouwen slachtoffer van diefstal Geen controle op snelheidslimiet Portemonnee gestolen Brandstichting in Goes Politie vraagt getuigen aanrijding Stadsdichter draagt voor Rommelmarkt in Koudekerke Overal thuis Strijd tegen betonrot ingezakt HnnrEdith Ramakers VLISSINGEN - Door gebrek aan succes is de vereniging voor de Oost-Souburgse Zeestraten- wijk, die zich inzette voor gedu peerden van Kwaaitaal- of Mantavloeren, opgeheven. „Het is een triest verhaal. De schade door betonrot loopt op tot 11.000 euro. En gezinnen kun nen dat bedrag op niemand ver halen", zegt C. Lere, ex-voorzit- ter van de vereniging, waarvan zo'n 120 gezinnen deel uitmaak ten. De discussie over Kwaaitaal- vloeren laait in het land met enige regelmaat op. De ge meente Veere heeft onlangs be sloten om bewoners die hun on deugdelijke Kwaaitaalvloer door een nieuwe vloer willen la ten vervangen, tegemoet te ko men met een bedrag van 1500 euro. Het Vlissingse WD-fractielid C. Huizinga-Kivit vroeg zich deze week in een commissiever gadering af of Vlissingen ook tot een soortgelijke regeling over kon gaan. „De schadepost voor bewoners van huur- of koophui zen met die vloeren is enorm groot. Ze kunnen op niets terug vallen." Wethouder L. Poppe-de Looff legde uit dat Vlissingen veel meer woningen met betonrot heeft dan Veere. Exacte aantal len kon ze niet geven. De raads leden worden binnenkort geïn formeerd over de stand van zaken. Ook aan de Noorderbaan en in Westerzicht zou betonrot zijn. „En in nog enkele andere wijken in Vlissingen", bevestig de Poppe-de Looff. In Nederland zijn naar schat ting 200.000 huizen met be tonrot. Begin jaren 70 werden aan betonnen vloeren chemica liën toegevoegd om het droog- proces te bevorderen. De fa briek die de vloeren stortte, is failliet. „Als je pech hebt, is de hele vloer rot door de chemica liën. Bij verkoop van de woning moet je melden dat je een Kwaaitaalvloer hebt. Dat is een VLISSINGEN - De Zeeuwse Muzikanten van de Stichting Arduin geven zaterdag een ge zamenlijk openluchtconcert met de Zeeuwse Accordeonver eniging Concertina in het Dijk theater te Vlissingen. Het optre den begint om twee uur. Bij slecht weer wordt het concert verplaatst naar 21 juni. Vorig jaar werd het concert voor het eerst gegeven. Dat op treden was zo succesvol dat werd besloten om ook dit jaar gezamenlijk op te treden. Voor Concertina is het de vijfde keer dat het in het Dijktheater op treedt. Evenals vorig jaar zullen beide orkesten een deel van hun eigen repertoire ten gehore brengen, maar er staan ook enkele nummers op het programma die De Zeeuwse Muzikanten en Concertina samen uitvoeren. Zo is hard gerepeteerd op de nummers We are the world, De ze vuist..., Zeeman en de Lam bada. De muzikale leiding van De Zeeuwse Muzikanten is in han den van René Koelemay. Harry Schroevers heeft de leiding over Concertina. EDACTiE VALCHEREN ostsouburgseweg 10 ostbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aardige verliespost", legt Lere uit. De bewoners van de Zeestraten- buurt werden een aantal jaren geleden in de gelegenheid ge steld om de huurhuizen te kopen van Stienstra Holding uit Heer len. „Stienstrahad de woningen overgenomen van ABP. Wij én onze advocaat kunnen wel het vermoeden hebben dat zowel Stienstra als het ABP op de hoogte waren van het beton rot, maar bewijs dat maar eens. Na drie jaar hard knokken zijn we gestopt. Juridisch zat het muurvast", merkte Lere op. De vereniging heeft onderzoek laten doen naar betonrot in de huizen van de Zeestratenbuurt. „Uiteindelijk hebben 43 gezin nen meegedaan. Door collectie ve inspectie hebben we de kos ten van het onderzoek kunnen drukken." Zeventien mensen hebben na het onderzoek beslo ten om de vloeren te vervangen. „Bij de overigen was ook beton rot geconstateerd, maar de kos ten waren zo hoog dat ze hebben afgezien van herstel." Lere verwacht dat gedupeerden een tegemoetkoming van 1500 euro naar het voorbeeld van Veere zouden toejuichen. „Dat is wel een schijntje op een be drag van 11.000 euro. We gaan nog steeds voor het hele bedrag. Maar het zou een mooi gebaar van de gemeente zijn." Kinderen in Wissenkerke voeren het dansverhaal Water in Beweging op. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Voor een serie schoolvoorstellingen vond de Zierikzeese choreografe Gra- ziella Furfanelli in Peter Pan een geschikt personage om de watersnoodramp voor kinderen 'bespreekbaar' te maken. De laatste voorstelling zit er inmid dels op, maar Furfanelli blijft nog even met hetzelfde thema bezig. Zij is als choreografe te vens betrokken bij Dijkvak In beide gevallen is de strijd te gen het water uitgangspunt van de voorstelling. In het geval van het dansverhaal Water in Bewe ging, waarmee de van oor sprong Italiaanse choreografe en danslerares langs scholen is getrokken, is sprake van een 'kindvriendelijke' vertaling. „Water is vriendelijk, maar ook onrustig en gevaarlijk", schetst Furfanelli. De piraten die, on der aanvoering van Kapitein Haak het Kindereiland willen veroveren, maken het water on rustig. Daartegenover staat de alom bekende Peter Pan, die lief is en ervoor zorgt dat kinderen gezamenlijk de strijd aanbin den tegen de piraten. Zoals er, licht de choreografe toe, ook tij dens de watersnoodramp geza menlijk tegen het water is ge vochten. In het kader van de zogenoem de cultuurmenu's bezocht Furfanelli, met de herdenking van de watersnoodramp als be palend thema, twintig scholen op Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. Daar werd, steeds in zeer korte tijd, een dansvoorstelling ingestudeerd. Eind vorige week werd in Wis senkerke de laatste editie opge voerd. Het is verbazingwek kend wat er in korte tijd is neer gezet, blikt Furfanelli terug. In haar visie kan dans een bij zondere bijdrage aan onderwijs leveren. Behalve het feit dat er bepaalde onderwerpen via dans kunnen worden aangekaart, is het een manier om te ontspan nen en gevoelens van blijdschap op te wekkenJe ontwikkelt de fantasie van kinderen. Ze ont wikkelen hun concentratiever mogen en ritmegevoel. Ze leren samenwerken en keuzes maken, door zelf een rol kiezen. Het grappige is dat de keuze die zij maken vaak ook wat zegt over hun karakter. Stoere jongens willen piraat zijn en lieve meis jes zeemeerminnen", consta teert de Zierikzeese. Kinderen bewegen in het alge meen echter makkelijker dan volwassenen, weet Furfanelli uit ervaring. Bij Ridderslag was ze reeds beroepsmatig betrok ken bij de historische open- Jo Kodde neemt felicitaties in ontvangst. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek GOES - Jo Kodde uit Arnemui- den is gisteren in Goes benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Hij kreeg zijn onder scheiding voor zijn jarenlange bestuurlijke inzet voor diverse land- en tuinbouworganisaties. De koninklijke onderscheiding werd opgespeld door de Middel burgse burgemeester K. Schou- Kodde is mede-eigenaar van een melkveehouderij en een ak kerbouwbedrijf. Daarnaast is hij sinds 2002 CDA-raadslid voor de gemeente Middelburg. Maar zijn onderscheiding kreeg hij voor onder meer zijn werk voor de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. TÏissen 1986 en 1994 vervulde hij diverse func ties voor deze bond. Ook was hij van 1992 tot 1994 hij voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap Zeeland. Zijn sporen verdiende hij ook bij zijn werk voor de Land- en Tuinbouworganisatie Neder land (LTO) en de Zeeuwse af deling hiervan (ZLTO). Hij zit bijvoorbeeld in de vakgroep rundveehouderij van de LTO en in de commissies Groene Ruim te en Omgevingsbeleid van de Zeeuwse afdeling van de ZLTO. Tevens is hij voorzitter van het gebiedsproject 'Rondom het Veerse Meer'. De onderschei ding werd dan ook uitgereikt tijdens een bestuursvergade ring van de kring Zeeland van de ZLTO. Ook voor andere maatschappe lijke terreinen zette Kodde zich in. Hij was bestuurslid en later voorzitter van de christelijke basisschool De Schute in Bigge- kerkeouderling van de gerefor meerde kerk en bestuurslid van het Christelijk Voortgezet On derwijs voor Zeeland. Volgens Schouwenaar kan Kod de worden gekwalificeerd als 'iemand die zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft ingespannen' en als 'ie mand die werkzaamheden heeft verricht die voor de samenle ving een bijzondere waarde hebben'. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Wol phaartsdijk moet het dit jaar stellen zonder Volksfeest. Er zijn te weinig mensen die heb ben aangegeven te willen mee werken aan de organisatie. De initiatiefnemers hopen niette min dat het evenement volgend jaar weer kan worden gehou den. Het Volksfeest werd de afgelo pen jaren begin september ge houden en was een van de voor naamste activiteiten in het dorp. Twee jaar geleden kreeg het nieuw elan, toen een groepje jongeren met het idee kwam het feest te combineren met races op solexen en 'minibikes'. Vorig jaar werd daar ook een dikke- bandenrace aan toegevoegd. Verder waren er kraampjes en 's avonds een feest in een tent op het Wolfertsplein. Ondanks het succes is het eve nement voor dit jaar geschrapt. Het organiserende comité was te klein geworden, zegt S. Huis- soon, een van de betrokkenen én voorzitter van de dorpsvereni ging. „De jongvolwassenen die erbij zaten, zijn vertrokken, om dat ze inmiddels elders wonen of gaan wonen. Er zijn er nog vier van de oude garde overge bleven. Daarmee is het groepje gewoon te klein geworden. We hebben geen zin om de hele zo mervakantie daaraan op te offe ren." Een oproep voor versterking in het dorpsblad De Schalm lever de geen enkele reactie op. De be trokkenen zagen daarom geen VLISSINGEN - Drie bejaarden uit Vlissingen zijn woensdag het slachtoffer geworden van dieven met een babbeltruc. Een zeventigjarige vrouw uit de Schutterijstraat liet rond half elf 's morgens een onbekende man binnen die met een verhaal aan de deur kwam. Eenmaal binnen, ontfutselde hij de bank pas en de pincode van de eigenaresse. Ook een 85-jarige buur vrouw werd door deze man bestolen. Zij gaf eveneens haar bankpas en pincode af. Omstreeks zes uur 's middags belde een onbekende man, vermoedelijk een andere persoon dan in de Schutterijstraat, aan bij de woning van een 84-jarige man uit de Irislaan. Ook hij kwam de woning met een smoes bin nen. Toen de man weer weg was, zag de bewoner dat zijn por temonnee met daarin enkele tientallen euro's verdwenen was. OOST-SOUBURG - Van een 23-jarige inwoonster uit Oost- Souburg is gistermiddag een portemonnee weggenomen. De vrouw had boodschappen gedaan in een winkel aan het Oranjeplein in haar woonplaats en bemerkte bij het inladen van de boodschappen in haar auto dat de portemonnee ver dwenen was. Een paar straten verder is hij leeg teruggevon den. Van een zeventigjarige Middelburgse vrouw is de portemonnee gistermiddag gerold in de Lange Delft in Mid delburg. In de portemonnee zaten een tiental euro's en waarde papieren. NIEUWERKERK - De instelling van 30-km-zone pakt in Nieuwerkerk nog niet geheel tot tevredenheid van de bevol king uitHet feit dat met de instelling van die 3 0 kilometer per uur alle voorrangswegen binnen de bebouwde kom zijn opge geven, veroorzaakt volgens dorpsraadvoorzitter J. Prins op sommige kruisingen zeer gevaarlijke situaties. Hij gaat met het gemeentebestuur overleggen of deze maatregel op enkele locaties binnen het dorp kan worden teruggedraaid. Verder bestaat er onvrede over het feit dat veel automobilisten zich niet houden aan de nieuwe snelheidslimiet. Volgens wijk agent R. van der Werf beschikt de politie in de straat niet over de bevoegdheid ofde apparatuur om snelheidsovertreders in de kraag te grijpen. ZIERIKZEE - Deportemonnee van een 79-jarige vrouwuit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisteren gestolen in het centrum van Zierikzee. De portemonnee is weggenomen uit haar tas. De inhoud be stond uit meer dan honderd euro en waardepapieren. GOES - Onbekenden hebben gisternacht in de Van de Spie gelstraat in Goes een kunststof container in brand gestoken. De politie kreeg het vuur met enkele poederblussers onder controle, waarna de brandweer het helemaal bluste. YERSEKE - De politie zoekt getuigen van een aanrijding die woensdagmiddag plaatsvond in het centrum van Yerseke tus sen een bestuurder van een witte VW Golf en een bestuurder van een groene VW Sharan. Zij kunnen zich melden via tele foonnummer 0900-8844 of het politiebureau in Kruiningen. foto Dirk-Jan Gjeltema luchtspelen die op Schouwen- Duiveland worden gehouden. Bij Dijkval! heeft ze opnieuw voor het dansontwerp gete kend. Dat betekent werken met vele leeftijdscategorieën en dito fysieke gesteldheden. „Je kunt mensen niet zomaar een radslag of spagaat laten doen. Maar het is heel knap dat amateurs met zo'n enthousiasme zo'n kracht kunnen opbrengen om die voor stelling te maken. Die muziek, het verhaal en de omgeving. Je leeft zo mee dat je er kippenvel van krijgt." Dijkval! gaat vrijdag 27 juni in de haven van Bommenede in première. De voorstelling is verder nog op 28 juni en 3,4 en 5 juli te zien. Mary Ouwehand (links) naast wethouder Poppe-de Looff, die haar zojuist het lintje heeft opgespeld. foto Lex de Meester andere mogelijkheid dan het feest af te blazen. Huissoon: „We hebben zeker niet te klagen over mensen die op de dag zelf willen helpen, maar het gaat vooral om de organisatie vooraf, zoals het aanvragen van de ver gunningen en het regelen van dranghekken en de kraampjes." Huissoon hoopt dat het annule ren van het Volksfeest ertoe leidt dat er mensen komen die wel de organisatie op zich ne men. „Misschien vinden mensen het zo jammer dat het nu niet doorgaat, dat ze volgend jaar de kar willen trekken. MIDDELBURG - Chawwa Wijnberg, stadsdichter van Middelburg, draagt zondag ei gen gedichten, verhalen en co lumns voor in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Zij is aanwezig tussen 16.00 en 17.00 uur. De voordracht van Wijnberg sluit aan bij de grote expositie Mensen op Drift, momenteel in de Nieuwe Kerk. Wijnbergs joodse achtergrond is een be langrijk, terugkerend thema in haar werk. Kenmerkend voor haar poëzie zijn de weerbaar heid en humor waarmee ze over de holocaust schrijft. De tentoonstelling Mensen op Drift bestaat uit ruim achthon derd kleifiguren, die een mon diale zwerftocht van ontheem de mensen uit alle rassen, landen en talen verbeelden. door Gerard Montsma VLISSINGEN - Voor meer dan zestig jaar vrijwilligerswerk heeft Mary Ouwehand-Hartree (86) gistermiddag een konink lijke onderscheiding ontvan gen. Ze kreeg het lintje in het verzorgingshuis Ter Reede in Vlissingen uit handen van de lo co-burgemeester L. Poppe-de Looff. Lachend: „Jullie hoeven niet meer op mijn begrafenis te komen. Dit is toch allemaal veel leuker!" Mary Ouwehand kan bogen op een indrukwekkende vrijwilli- gersloopbaan. Al meer dan zes tig jaar zet ze zich in voor ver schillende verenigingen. Haar loopbaan begon ze in de oor logsjaren toen ze, in dienst van de Nederlandse regering in Londen, werkzaam was bij het Ministerie van Handel, Scheep vaart en Nijverheid. In die som bere oorlogsjaren deed ze naast. KOUDEKERKE - De Dorps vereniging Koudekerke houdt zaterdag een rommelmarkt. Deelnemers zijn onder meer een aantal plaatselijke onderne mers en vrijwiligersorganisa- ties, zoals Welfare, Unicef en de Dierenambulance. De markt wordt gehouden op het Dorpsplein en duurt van 9 tot 15 uur. Om 10 uur vindt een verkoping plaats bij opbod. De opbrengst van de markt is be- doeld om activiteiten te organi seren voor de dorpsbewoners. haar vrijwilligerswerk ook veel aan toneel. „We hebben daar ge zorgd voor een goede sfeer. Ik ben altijd positief blijven den ken. Think positive, dat is voor mij altijd erg belangrijk ge weest." Er waren ook tegenslagen in haar leven. „De oorlog en het verlies van mijn moeder op jon ge leeftijd, dat waren moeilijke tijden.Mooie momenten waren er destijds ook. „Het feest toen de oorlog was afgelopen, zal ik ook nooit vergeten. Ik stond vlakbij Churchill en bracht het V-teken. Dat was een heel mooi moment." Na de oorlog zette zij zich in voor de zeemansvrouwen in Rotterdam en later ook in Vlis singen. Ook richtte zij in die tijd verschillende vrijwilligersver- enigingen op. „Mijn man was op zee. Voor hem was het wel een veilig idee dat ik tussen al die vrouwen zat.Na het overlijden van haar echtgenoot verhuisde ze in 1974 naar Vlissingen en zette zij zich onder meer in voor Radio Walcheren, waar zij vele programma's presenteerde. Ze voelde zich overal wel thuis. „I've heen everywhere. Zolang ik mijn familie en vrienden maar kan zien, dan vind ik alles goed." Begin dit jaar werd Mary door haar dochters voorgedragen voor een koninklijke onder scheiding en vorige maand ont vingen zij het goede nieuws van de gemeente. Dochter Metta: „De versierselen waren binnen, al hebben er lang op moeten wachten. Maar ja, nu de meester nog leeft, moet dat lintje er toch eens van komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11