PZC Erik van den Berge vertelt zijn verhaal in alle eenvoud Brigitte Bardot is bijna voelbaaf op Internationaal Fotofestival Redders Ramp wordei in het zonnetje gezet Stanksluis kan geuroverlast bij schelpenopslag Vlake verhelpen J ongeren vakantie Trouwen in Arnemuiden kan weer kunst cultuur woensdag 9 april 2003 Oplossing Duke Ellington Bakfiets Modelblad Bioko door Harmen van der Werf DEN HAAG - Stankhinder bij de mosselschelpenopslag in Vlake kan worden voorkomen door een aanvoersluis te maken naar de opslagloods. Voorzitter W. Konijnenbelt van de Raad van State suggereerde dit giste ren. W. Minnaard, eigenaar van de opslag, reageerde welwil lend. „Als dat dé oplossing is, wil ik eraan meewerken." Konijnenbelt kwam met zijn idee tijdens een zitting van de Raad van State over het toela ten van mosselschelpen van buiten Yerseke in de opslag loods in Vlake. Om dat toe te staan, was een melding aan de provincie voldoende, oordeelde het provinciebestuur. Het maakt tenslotte niet uit waar de mosselschelpen vandaan ko men, als de opslag maar volgens de voorschriften gebeurt. Vlake-bewoonster M. Kole- Mol, die al ruim twaalf jaar ac tie voert tegen de schelpen- loods, bestreed dat. De opslag is immers toegestaan, omdat Yer- sekse mosselbedrijven anders hun afval niet kwijt zouden kunnen en in de problemen zou den komen. De stankhinder is volgens haar ook nog te vaak ondraaglijk, omdat de deur van de loods bij de aanvoer van schelpen niet altijd direct sluit. Vleesresten in de schelpen wor den in de loods door rotting 'ge schoond', waarna ze bruikbaar zijn voor oesterkwekers om in het water oesterbroed op te la ten vallen en verzamelen. Bij het rottingsproces komt ammoni akgas vrij Eigenaar Minnaard en provin cie-ambtenaar P. Witkam er kenden dat er wel eens iets misgaat. De deur is een keer ge forceerd. De reparatie kostte twee dagen. „Sneller kon niet", aldus Minnaard. Maar dat hij schelpen uit het buitenland moet halen, is een tijdelijke zaak. Door de sterk gedaalde mosselproductie in Yerseke zijn er te weinig schelpen. Om zijn klanten te helpen, moet hij schelpen uit het buitenland ha len. Anders stappen de oester kwekers op ander materiaal over. MTV is sterker dan alcohol door Henk Postma Beroering op Tevetas. Ooit een rus tiek vakantieoord voor gezinnetjes met veel liefde voor de natuur. Nu een trekpleister voor jongeren die er mas saal komen feesten en beesten. Ze drin ken tot ze er bij neervallen. Het overlij den van een vijftienjarig meisje aan de gevolgen van alcoholvergiftiging leidt uiteindelijk tot verregaande maatrege len. De gemeenteraad wil het eiland droogleggen voor jongeren onder de 21 jaar. Maar slaagt er niet in die ingreep aan campinghouders, kroegbazen en winkeliers te verkopen. Die dreigen massaal failliet te gaan. Studenten van de Hogeschool Zeeland brengen uit komst. Tevetas krijgt een nieuw imago. Weg met de hoge stapels bierkratten. Geen sloten breezers en tequila meer. In plaats daarvan krijgt het vakantie-ei- land vermaak dat nog veel 'cooler' is: een dansarena en een sportfestijn, ge sponsord door een 'merk' waar de jeugd zich onmiddellijk mee kan identifice ren: de televisiezender MTV. Hoeft nau welijks geld te kosten. Er hoeft alleen maar in beachbars te worden geïnves teerd. Daar kunnen dan verse fruit- cocktails en sportdrankjes worden ge schonken. Het plan is bedacht door vier studenten van de opleiding communicatie aan de Hogeschool Zeeland. Ze hopen er de Van Hulzen PR Talentenprijs mee te winnen. Donderdag 17 april staan ze ermee in de finale. Dan nemen ze het op tegen zes andere studententeams die ook oplossingen hebben aangedragen. Tevetas is een denkbeeldig eiland. Het staat model voor vakantieplaatsen als Texel, Renesse en Retranchement, waar de jeugd zich afgelopen zomer een deli rium dronk: gemiddeld 25 glazen bier per dag. Op Terschelling werden zeven jongeren met een levensbedreigende al coholvergiftiging naar ziekenhuizen afgevoerd. De Van Hulzen PR Talentenprijs be sloot van de kwestie een wedstrijd te maken. Bedenk een PR-plan waarmee je de drooglegging van het vakantie oord Tevetas kan verkopen, zowel aan de jeugd als aan de plaatselijke onder nemers. En verzin een manier om het ei land toeristisch aantrekkelijk te ma ken, zowel voor de jeugd, voor gezinnen als voor rustzoekende ouderen. Hon derden studenten, afkomstig van tien Nederlandse en Belgische hogescholen, namen de uitdaging aan. .*5 On the Edge, het PR-bureau van de HZ-studenten (vlnr) Henk Bout, Elvera Krijger, Marloes Nieuwenhuize en Mariela Bat- tistella, maakt zich op voor de landelijke finale van de PR Talentenprijs. Het bedacht een vakantieoord dat 'cooler' is dan al cohol. foto Lex de Meester Op de Hogeschool Zeeland vormden Marloes Nieuwenhuize uit Wemeldin- ge, Mariela Battistella uit Zierikzee, Elevera Krijger uit Meliskerke en Henk Bout uit Kapelle een team dat zo'n mooi plan ontwikkelde dat ze ermee zijn doorgedrongen tot de finale. Als PR- bureau On the Edge kwamen ze op het idee dat je vakantievierende jongeren met het inschakelen van de televisie zender MTV, en het aanbieden van aan sprekende sporten als wind- en kitesur- fen, basketbal en beachvolleybal zoveel vertier kan bieden dat ze de alco hol missen als kiespijn. Succes gegarandeerd. Marloes Nieu wenhuize hoeft daarvoor alleen maar bij zichzelf te rade te gaan. „Ik ga altijd uit in Goes. Daar heb je alcohol nodig om het naar de zin te hebben. Want je zit steeds in dezelfde cafés, tussen dezelfde mensen. Ga je eens een dag naar Am sterdam, dan is daar zo veel nieuws te zien en te beleven dat alcohol niet nodig is." Maar Tevetas is Goes niet, en al evenmin Amsterdam. Met alleen maar een dansarena en sportmogelijkheden kom je niet ver. Die heb je elders ook. „Het moet een bijzondere uitstraling hebben, en zo worden uitgevoerd dat het jongeren aanspreekt." Dus een 'cool' image is een absolute vereiste, schrijft het viertal in zijn PR-plan. Mariela Battistella, die opgroeide in Brazilië, droeg de oplossing aan: MTV. Die organiseert in Brazilië niet alleen dans- en muziekfestivals, maar ook een jaarlijks sportfestijn. Massa's jongeren beleven daar plezier aan. Logisch: MTV is een icoon dat jongeren in de greep heeft. „Wat MTV ook neerzet, het is vrijwel altijd een doorslaand succes", argumenteerden de studenten. Ze na men contact met de muziekzender op, en die gaf toestemming om het logo voor het PR-plan te gebruiken. Daar was wel een voorwaarde aan verbon den: het moet natuurlijk wel fictie blij ven. Op het denkbeeldige Tevetas gaan ze nu dus een zonnige toekomst tegemoet. De ene kant van het eiland wordt een alco holvrij dans- en sportparadijs. En de andere kant een lustoord voor gezinnen en ouderen die willen genieten van de natuur. Je hoeft daar niet eens reclame voor te maken. Want het uit de hand lo pende alcoholgebruik onder vakantie vierende jongeren is zo'n hot item dat de media elkaar zullen verdringen om over de drooglegging van het eiland te berichten. En de boodschap die ze dan kunnen uit dragen is niet dat er op Tevatas geen al cohol meer wordt verkocht, maar dat je nergens anders zo'n bijzonder vakan tieoord vindt. Voor het geval ze er dan toch per se een dure reclame-campagne tegenaan willen gooien, heeft On the Edge alvast een pakkende leus bedacht: „Drank vind je overal op de wereld, de rest alleen op Tevetas." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De 'redders van het eerste uur' tijdens de Fe- bruariramp 1953 krijgen 18 september tijdens een bijzonde re bijeenkomst in Tholen en Bergen op Zoom speciale aan dacht. Zowel Nederlandse als buitenlandse hulpverleners worden hiervoor uitgenodigd. Prinses Margriet is gevraagd als vertegenwoordiger van het ko ninklijk huis aanwezig te zijn. Het is één van de laatste activi teiten in het kader van de her denking van de watersnood ramp. Bedoeling is nog levende hulpverleners de waardering te geven, die zij verdienen. Overi gens zijn de organisatoren - de projectgroep Hulpverlening van het project Delta 2003 - nog naarstig op zoek naar hulpver leners van toen. Voor buitenlandse hulpverle ners is contact gezocht met de ambassades van landen die des tijds op enigerlei wijze bijstand verleenden. Het gaat om bijna zestig landen. De betreffende ambassadeurs hebben inmiddels hun medewerking toegezegd. In hoeverre verte genwoordigers vanuit het bui tenland ook aanwezig zullen zijn, hangt in sterke mate af van de internationale situatie. Om Nederlandse hulpverleners te kunnen benaderen wil de pro- jectgroep een beroep doen op de gemeenten. Gedacht wordt aan het plaatsen van oproepen in plaatselijke huis-aan-huisbla- den, waarin mensen worden op geroepen zich te melden, dan wel hun herinneringen aan 1953 door te geven. De 'dag van de hulpverlening' valt uiteen in twee delen, 's Mor gens is er in Tholen een eerste bijeenkomst. Na afloop daar van gaan de genodigden in bus sen langs drie routes naar de Geertrudeskerk in Bergen op Zoom. De routes lopen langs verschillende plaatsen waar herinneringen aan de Februa- riramp te zien zijn, onder meer langs op grote meerpalen ge plaatste kunstwerken en langs een Noorse woning (Scandina vische landen schonken houten huizen om de woningnood na de ramp te lenigen). 's Middags vindt in Beij Zoom het tweede deel v dag plaats. Er wordt g( aan het idee om allen died voor in aanmerking kom® oorkonde te geven. Omdet ring in de gelegenheid te si ook publiekelijk waarde® te spreken voor de hulp» ning, is de minister-p®;, uitgenodigd. In de Geertrudeskerk wonj tentoonstelling ingericht, wijd aan de activiteiten hulpverleners uit binnen buitenland. Verwachtwoij de bijeenkomst na afloop® officiële activiteiten eenre; achtig karakter krijgt. De Zeeuwse Statenfractie de Christenunie stelde h maart vragen over het schei van aandacht aan de hulpj ners. De CU drong aan oi passende herdenking vat inzet. ARNEMUIDEN - De trouw in het nieuwe museum van nemuiden is weer in Het museum, voorheen stadhuis, heeft een halfjaai rende verbouwing onderga De oude trouwzaal was ui tijd, er zat een donkerplafo: van schrootjes wat het een sombere uitstraling gal is de zaal in lichte kleum schilderd en aan de was pronken middeleeuwse scki rijen. Arnemuidenaars hel de mogelijkheid om himhi lijk in het Middelburgse si huis of in hun eigen dorp tel voltrekken. Voor het kome trouwseizoen zijn nog niet: bruiloften gepland in dei: trouwzaal, aldus Leon Sis medewerker burgerzaken de gemeente Middelburg, zaal moet eerst een goeden krijgen. Bovendien reg bruidsparen hun trouwdag van tevoren, zodat het de mende maanden nog niet druk zal zijn in Arnemui denkt Slager. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hij heeft het spoor terug gevolgd. Zanger/gi tarist Erik van den Berge uit Sint Laurens was vijftien toen hij in de ban kwam van het gi taarspel van Jimi Hendrix. Net als voor zoveel beginnende pop muzikanten was dat het ver trekpunt voor een reis langs snoeiharde gitaarmuziek, frea ky geluidsexperimenten en jazz. Maar nu, zeventien jaar later, is Van den Berge uitgekomen bij de bron: de akoestische blues van Robert Johnson en aanver wanten. In eigen beheer heeft hij een cd uitgebracht. Afgelopen zaterdag verzorgde Van den Berge in zijn eentje een concert in De Drukkerij in Mid delburg, zondag krijgt hij in het Middelburgse Café 't Hof steun van The Woinbey Wonderboys. Net als op de cd kan hij dan een aantal liedjes alleen uitvoeren en een aantal andere met onder meer bas, drums en achter grondzang. Toch blijft het het repertoire van een singer/song writer. „Dat is blijkbaar wat ik ben." Van den Berge won vorig jaar de Grote Prijs van Zuid- Holland in de categorie singer/songwriter. Naast een geldprijs verdiende hij daarmee een aantal studiodagen, zodat hij zijn cd kon opnemen. „Een droom is werkelijkheid gewor den." Van den Berge studeert aan de kunstacademie in Rotterdam. Sinds een half jaar woont hij in Zeeland. Hij heeft gemerkt dat hij in zijn teken- en schilder werk een vergelijkbare route heeft afgelegd als in zijn mu ziek. „Ik ben geïnteresseerd in het wezen van de dingen. Dat bete kent dat ik het zoek in eenvoud en authenticiteit. Ik speel het liefst in mijn eentje. Ik vind het mooi om met zo weinig mogelijk middelen eenzelfde effect te be reiken als met een compleet or kest. Natuurlijk kan ik enorm genieten van een orkest als dat van Duke Ellington, maar ik denk dat ik als muzikant alleen meer vrijheid en meer improvi satiemogelijkheden heb. Niet voor niets heb ik de platen van Robert Johnson grijs gedraaid. Iemand die in zijn eentje een verhaal vertelt, met heel een voudige middelen, dat is mijn stijl." In het boek The land, where the blues began vertelt musicoloog Alan Lomax hoe hij voor de Li brary of Congres opnamen maakte van de traditionele Amerikaanse blues- en coun- tryzangers van voor de Tweede Wereldoorlog. Van den Berge is er op het ogenblik in bezig. Hij herkent zijn eigen wereld, maar twijfelt tegelijk of dat wel kan. Hij is immers een blanke Euro peaan uit de eenentwintigste eeuw. „Het mooie van deze tijd is na tuurlijk wel dat alles verkrijg baar is. De muziek die Lomax toen opnam, kan ik nu op cd ho ren. En Engels is een universele taal. In mijn teksten maak ik wel gebruik van het oude blue sidioom, maar toch zing ik over mijn eigen belevingswereld, over persoonlijke dingen die ik meemaak. Wel wil ik proberen deze muziek meer te verankeren met mijn omgeving. Ik heb het plan, mede in ver band met mijn afstudeerproject op de kunstacademie, om met mijn gemotoriseerde bakfiets een reis door Europa te maken. Dan wil ik op straat muziek spe len, zoveel mogelijk mensen ontmoeten, een link leggen naar de plaatselijke volksmuziek. De blues is mijn grootste invloed, maar ik wil me daar niet toe be perken. Ik zie de Amerikaanse blues als een onderdeel van de wereldmuziek. Ik ben daarin een schakeltje. Ik zie mezelf niet als een grote kunstenaar of een belangrijke muzikant, maar eerder als een medium, iemand die deze prachtige muziek ver tolkt zonder commerciële be doelingen. Het zou geweldig zijn als ik met mijn muziek veel mensen kan bereiken, maar dat is niet het belangrijkste. Ik ben gewoon een van de vele muzi kanten die met deze muziek be zig is. Een enkeling steekt er bovenuit. De tijd zal leren of ik ook boven kom drijven, maar is dat niet het geval, dan zal ik niet met minder plezier muziek maken. Ik kan nu eenmaal geen dag zonder gitaar in mijn han den." Cd-presentatie Erik van den Berge, zondag in Café 't Hof in Middelburg, aanvang: 16 uur. Portret van Catherine Deneuve, gemaakt door fotograaf David Bailey. door Anita Tournois KNOKKE-HEIST - In de La- gunahal in Duinbergen en in het Cultureel Centrum Scharpoord is maandag het 25ste Interna tionaal Fotofestival van start gegaan. Naast het werk van drie gastfotografen, premières voor België, wordt werk tentoonge steld dat werd ingestuurd voor de Fotowedstrijd 2003. Ook Vlaamse fotoclubs werd de gele genheid geboden hun meest uit gelezen foto's aan het publiek te tonen. Aantal, diversiteit en soms grote klasse, zorgen voor één grote beeldende belevenis. Sam Lévin is één van de drie gastfotografen, Rus van ge boorte, maar woonachtig in New York. Na een intensieve sa menwerking met Jean Renoir en René Clair, belangrijke regis seurs in hun tijd, wilden alle be roemdheden wel door hem wor den gefotografeerd. Lévin maakt niet alleen portretten, hij zet ze om in persoonlijkheden. Zoals bij een sterk uitvergroot maar bijzonder scherp portret van Lino Ventura, in de rook van zijn onafscheidelijke sigaret. Haarscherp is ook het levens groot portret in kleur van Bri gitte Bardot tegen een zwarte achtergrond, waarbij haar lijfe lijke aanwezigheid zowat voel baar is en men haar zou willen aanspreken. Een portret van Romy Schneider is spannend door de nadruk op de handen en het gezicht. Deze en vele andere gefotografeerde beroemdheden zijn te zien in de Lagunahal, net als het werk van de deelnemers aan de Fotowedstrijd 2003, In ternationaal werden 4861 foto's ingezonden in de categorieën mens/portret, natuur, naakt, architectuur, sport, artistieke fotografie en humor. Voor de tentoonstelling werden er 272 geselecteerd. De Gouden Lens was voor Luc Rabaey uit Brugge met het por tret Huilend Meisje, de Zilveren Lens, voor Daniëlle Vrancken uit Knokke-Heist met Man Wingerd en de Bronzen Lens voor Jan Brouckaert uit Brussel met Strandzicht. Cultureel Centrum Scharpoord is het domein van gastfotogra fen David Bailey en Geraldine Langlois. Bailey is de bekendste fotograaf van Groot-Brittan- nië. Hij werkte voor het toon aangevende modeblad Vogue en maakte reportages voor belang rijke kranten als The Sunday Times. Een gevarieerd overzicht van zijn beeldend talent, por tretfotografie in een zeer eigen stijl, trekt aan het oog voorbij. Modellen, de filmwereld en mu sici vormen een belangrijk as pect, naast een aantal indrin gende informele portretten. Birth of the Cool, toont beelden uit de jaren 60, met bijvoorbeeld portretten van The Beatles en The Rolling Stones. Modefoto grafie, waarbij hij meer oog heeft voor de modellen dan voor de kleding, zien we in Studio Fashion en Street Fashion. Jean Shrimpton was één van de mo dellen met wie Bailey door de zeer nauwe samenwerking, een ware evolutie doormaakte. Spontane gebaren en willekeu rige elementen brengen, nadat hij aanvankelijk fotografeerde vanuit zittende poses met voor opgestelde gebaartjes, de nodi ge dynamiek in zijn werk. In zijn New York Idea Goes West por tretteert hij Shrimpton in de chaos van de stad en straten1' Manhattan. In East End i* zien we rake momentopn£ uit een leven, dat hij alsg®; der aanvoelt omdat het# boortegrond betreft. Geraldine Langlois uit Bn^ misschien wat minder befc dan voorgaande gastfoto? fen, is aanwezig metbeel®1 vaak meer weten te zegge»5 woorden. Zij brengt een ext sieve reportage over vr® van het eiland Bioko, g# Equatoriaal-Guinea. Het'1® integere portrettenreeks verschillende generaties w wen; het platteland, dek»' markt, het werkterrein v» oude generatie, naast de generatie stadsvrouwen trachten hun traditionele tergrond en waarden een plaats te geven binnen®1'; terse dynamiek. Treffen®® beeld is het portret van e®l ge Guinese vrouw met sig® Fototentoonstelling t/m 25 Lagunahal, Duinbergen Scharpoord, Knokke-heist Openingstijden: dagelijks kelijk van 10.00-19.OOuut foto Ruben Oreel Erik van den Berge uit Sint Laurens kan geen dag zonder gitaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36