9 Nieuw centrum voor Truzement maand, na maand na maand... Vlaams-Zeeuws team zoekt oplossing voor overlast Braakman Hulst brengt kansen detailhandel in kaart Ongeval hoogwerker veroorzaakt fikse schade en schrik Vlaamse schepen Termont ziet liefst één havenschap voor hele Kanaalzone comfcxto Oude bekende Studie naar zorgwoning psychiatrische patiënten zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 8 april 2003 Wachtlijst L«egstand Papieren tijgers Bij Orange kun je het beltegoed dat je over hebt onbeperkt meenemen naar de volgende maand. En naar de maanden daarna en daarna...Want je beltegoed is gewoon van jou. the future's bright, the future's Orange Verkeersgedrag www.orange.nl Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport Instortingsgevaar Geluiden Terrassen Peil HOEKI J jnnrFrank van Cooten HULST - De gemeente Hulst laat precies in kaart brengen hoeveel vierkante meters aan detailhandel verantwoord is om in de binnenstad te investeren. Volgens wethouder P. Weemaes willen 'ontzettend' veel markt partijen investeren in Hulst. Het college wil echter de regie hi handen houden. Vanuit die gedachte wordt een kleine op- dracht verstrekt om de gegevens te bundelen. Met de actuele stand weten we dan hoeveel vierkante meters in de binnen stad verantwoord is. We willen hiermee ook discussies uit het verleden voorkomen." Weemaes doelt op het door de gemeenteraad afgeschoten pro ject van ontwikkelaar BAM voor de binnenstad. De gemeen teraad vond met name de herin richting van het 's Gravenhof plein veel te grootschalig. „Als we weten hoeveel vierkante me ters verantwoord is, hoeven we deze discussie niet meer te voe ren", meent Weemaes. Bij dit onderzoek worden ook de jongste gegevens in opdracht van de Kamer van Koophandel betrokken. Adviesbureau Droogh Trommelen Broekhuis concludeerde dat de toekomst van de Zeeuws-Vlaamse mid denstand in de binnensteden van Hulst, Terneuzen, Oostburg en Sluis ligt. Met name daar moeten investe ringen plaatsvinden om te ko men tot een geconcentreerd aanbod van winkels. Nu zijn er te veel winkels, die bovendien te verspreid liggen en vaak verou derd zijn. Een plaats als Hulst bijvoorbeeld, moet zich richten op versterking van de binnen stad. „Wij staan vierkant achter de conclusies van dit bureau", zegt Weemaes. „Eerst moet de bin nenstad vol zijn voordat we goedkeuring geven aan ontwik kelingen buiten de binnenstad. Juist daarom is het belangrijk te weten hoeveel vierkante meters aan detailhandel verantwoord is om in de binnenstad te inves teren. In het rapport worden alle gegevens gebundeld. En dat is weer belangrijk om als college de regie over die ontwikkelin gen te voeren. Vanuit deze ge dachte nodigen we ontwikke laars uit. Want de interesse om in de binnenstad te investeren ten bate van bijvoorbeeld het kooptoerisme blijft groot." Haven Gent kijkt over de grens rlnorWout Bareman ZELZATE - De toekomst van de haven van Gent ligt over de grens, in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Havenschepen D. Termont van Gent liet daar gisteren geen twijfel over be staan. Als het Kluizendokpro ject op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen over een jaar of tien is ingevuld, rest Gent nauwelijks nog ruimte voor verdere uitbreiding. Die moet dan worden gezocht op de Axelse Vlakte en in de Autriche- polder, vlak over de grens. Daarom hecht de haven van Gent erg veel waarde aan het protocol tussen het Gents Ha venbedrijf en Zeeland Seaports, waarin een nauwe samenwer king tussen de Zeeuwse havens en Gent wordt bezegeld. Gister middag werd dat akkoord on dertekend door schepen Ter mont en havenschapsvoorzitter D.Bruinooge. Dat gebeurde op het stadsjacht Jacob van Arte- velde van Gent, dat voor de ge legenheid was afgemeerd op de 1 grens van Sas van Gent en Zei- zate. De twee zetten hun hand tekening onder het goedkeu rend oog van de initiator van de grensoverschrijdende samen werking, burgemeester R. Bar- bévan Terneuzen. De Zeeuwse havens en die van Gent willen de komende jaren serieus werk maken van de sa- J menwerking. Ze trekken er jaarlijks 100.000 euro voor uit, doorEugène Verstraeten TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten onderzoe ken de mogelijkheid om ge schikte woningen en woonvor men te bouwen voor mensen met een psychiatrische handicap. De betrokken wethouders zeg den dat toe tijdens een symposi um van Ypsilon Zeeuws-Vlaan- deren. Dat is de vereniging voor familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Ook de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) wil meewerken aaneen dergelijk onderzoek. Tijdens het symposium bena drukte gezondheidspsycholoog j: van Blarikom dat mensen die 'ijden aan schizofrenie zorg op maat nodig hebben. De opzet van het Sociaal Pension in Ter neuzen noemde hij een positief voorbeeld. Volgens hem kan het probleem van de wachtlijst door net bouwen van ongeveer vijftig geschikte woningen in Zeeuws- Vlaanderen worden wegge werkt. "Oferinderdaad behoefte is aan m wooneenheden moet nog Wijken", zegt wethouder A. van aes van de gemeente Terneu- „We hebben in elk geval toegezegd dat we de kwestie nollen bekijken in het kader van e realisering van woonzorg- Projecten. Primair zijn dat Voorzieningen voor ouderen, moar ik kan me voorstellen dat e dergelijke projcten ook voor ndere doelgroepen kunnen oabseren. Als er vraag naar is 'de woningbouwvereniging in elk geval best voor bou wen," Volgens Van Waes zal het bou- en van zorgwoningen voor ensendielijden aan schizofre- e Het het grootste probleem' moet vooral ook een s„kt°ePe'end orgaan of een dat j 15 zijn die er- voor zorgt de wooneenheden vol ko- u 6j?e no<iige zorg wordt ge- S.'stelt hij. mJZeeuws-Vlaamse ge- tafebm gaan dit daar om de dine 0m samen een sprei- Ie ff- woonzorg voor de he le,, ®°te maken. „Daarin zul- m„..e °°k deze problematiek «nemen", aldus Van Waes. gaan samen op de promotionele toer en stellen daarvoor ook elk een mannetje beschikbaar. „Het moet niet zo zijn dat wij el kaar op de hielen lopen in Rio de Janeiro of Sao Paulo bij pogin gen om een klant te werven. Dat is zonde van het geld; dat kan anders", meent schepen Ter mont, die best bereid is bedrij ven die zich willen vestigen in de grensstreek, door te verwijzen naar de 'buren'. Een jaar of acht geleden vielen de havens elkaar ook al in de ar men, toen nog met Antwerpen als partner. Dat leverde weinig of niets op. En dus proberen Zeeland Seaports en Gent het nu opnieuw. Volgens Termont met meer kans van slagen. „Er is geen enkel akkoord in Noord- West-Europa dat zo ver gaat als de overeenkomst die wij nu slui ten. Dit is echt uniek; nooit ver toond, zelfs niet onder de Vlaamse havens. Eigenlijk wil den wij verder gaan en één havenschap voor de hele Ka naalzone oprichten. Dat bleek wettelijk onmogelijk. Nu wij hier dit akkoord hebben onder tekend, wil ik een stapje verder gaan en het Vlaams parlement ervan overtuigen dat een derge lijk samenwerkingsverband perspectief biedt. In het Europa van morgen moet dit haalbaar zijn." Termont vindt dat het havende creet tussen de Vlaamse havens (Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende) moet worden aan gepast om een verdergaande sa menwerking over de grens heen mogelijk te maken. Termont was duidelijk over de akkoor den, die in het verleden werden ondertekend. „Ze werden voor namelijk gezien als papieren tij gers. Denk maar aan de samen werking tussen Zeebrugge en Antwerpen; dat werd ook niks." Ook in de haven van Gent wer den de afgelopen maanden vraagtekens geplaatst bij het nut van een intensieve samen werking met de Zeeuwse ha vens. Termont: „Maar gelukkig was de reactie van het gros van de werkgevers positief. En laten we wel zijn: Vlissingen is de laatste jaren natuurlijk dé win naar in het Westerscheldebek- ken. En daarom moeten we niet alleen samenwerking zoeken met Terneuzen, maar ook met Vlissingen. Als de Westerschel- de Container Terminal in be drijf komt, zal dat ons bij de short-sea-activiteiten en de overslag voor de binnenvaart ook de nodige winst opleveren." Bij de vernieuwing van Retranchement is gekozen voor een rustieke uitstraling. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr RETRANCHEMENT - Het pit toreske dorp Retranchement beschikt over een geheel ver nieuwd centrum. De gemeente Sluis liet de afgelopen maanden de Noordstraat en de Markt in grijpend op de schop nemen. Met de voltooiing van de recon structie is een jarenlange wens van de bewoners van Truze ment, zoals het dorp in de volks mond heet, in vervulling ge gaan. Met name de aanpak van de Noordstraat duldde volgens een Advertentie gemeentewoordvoerder na de recente woningbouw geen uit stel meer. De gemeente bereidde het plan voor in nauwe samenspraak met de bewoners en de ondernemers in het dorp. Zowel in de Noord straat als op de Markt zijn aan passingen gedaan aan de riole ring. Vanwege de rustieke uitstraling viel de keuze voor de bestrating op gebakken klinkers. Verder zijn de straten voorzien van nieuwe openbare verlich ting. De armaturen van de lan taarns op de Markt zijn vervan gen door exemplaren die recht doen aan het karakter van Re tranchement. Ook het verkeersgedrag behoort 'rustiek' te zijn. De straten zijn ingericht als erf, hetgeen bete kent dat er alleen stapvoets Advertentie ■'Qat er geen leegstand is, w huur wordt betaald en EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur'willen wij u daarover graag Informeren. Op 21 en 28 maart zijn er twee lege containers bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze containers vertrekken nu op woensdag 9 april per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Steffan ter Maat GOES - Het ongeluk met de hoogwerker in Goes waarbij een 46-jarige man uit het Belgische Mol en een 27-jari ge man uit Papendrecht om het leven kwamen, zorgde voor schade en schrik in de directe omgeving. De brand weer was urenlang bezig met opruimen en er was ook de nodige slachtofferhulp. Nadat de hulpverlenings diensten snel ter plekke wa ren, werd het slachtoffer uit Papendrecht per traumahe likopter afgevoerd naar het academisch ziekenhuis in Gent. Het Belgische slacht offer, dat ter plekke overleed, kon pas 's middags worden geborgen omdat het gevaar bestond dat het transforma torhuis waarop hij was be land, zou instorten. De brandweer moest eerst van binnenuit het dak stutten. Daarna werd met behulp van een andere hoogwerker de arm van de gekantelde hoog werker gelicht en kon het slachtoffer van het dak wor den gehaald. Vervolgens werd de hoog werker in zijn geheel gebor gen en de mast van energie bedrijf Delta, die door de kraanarm was meegetrok ken, van het dak van super marktgroothandel Sligro ge haald. Het dak van de Sligro raakte zwaar beschadigd bij het on geluk. Omdat ook de dakcon structie schade opliep, was er kans op instortingsgevaar. Daarom werd het bedrijf ge sloten voor publiek. Een van de werknemers bevond zich op het moment van het onge luk op de bovenverdieping van het bedrijf: „We waren gelukkig maar met twee mensen boven en we stonden niet precies onder de plek waar het insloeg. Het gaf een enorme knal en de schade is ook erg groot. We zijn ontzet tend geschrokken, maar we hebben wel geluk gehad, want er raakte niemand ge wond." De groothandelme dewerkers en ook de ge schrokken bezoekers konden bij slachtofferhulp terecht. De werknemers van Sligro en andere omliggende bedrij ven waarschuwden na het ongeval direct de alarmdien sten. Ook vanaf de Prinses Bea- trixschool werd het alarm nummer gebeld. De kinderen van groep 7 en 8 hadden speelkwartier en een groot aantal zag het ongeluk voor hun ogen gebeuren. „Som migen hadden nog de tegen woordigheid van geest om mijn kamertje binnen te stor men en te roepen dat ik 112 moest bellen.", zegt school directeur P. van 't Sant. 's Middags kwam er van ver schillende instanties slacht offerhulp voor de kinderen. Van 't Sant: „Het heeft enorm veel impact gehad op de kinderen. Ze zagen het voor hun ogen gebeuren, maar ook de geluiden waren vreselijk. Ze hebben de man horen schreeuwen die uit de bak viel en ook het kraken van die grote kraan was heel erg. Ik was blij met slachtof ferhulp; die mensen hebben heel goed werk gedaan." Bij het kantelen van de hoog werker gingen twee onder steuningspoten van de kraan recht de grond in en werd een waterleiding kapot gestoten. Daardoor zat onder meer de Prinses Beatrixschool enige tijd zonder water. In verband met de veiligheid sloot Delta het water en het gas af van het transformator huis. Het nutsbedrijf zorgde voor een noodwatervoorzie- ning. ÜKi (vijftien kilometer per uur) mag worden gereden en dat alle weg gebruikers gelijkwaardig zijn. Horecaondernemers in het dorp die na de herinrichting hun ter ras graag hadden willen uitbrei den, moeten rekenen op een te rughoudende gemeente, laat een woordvoerder van de ge meente weten. „De regel is dat een terras niet dieper uit de voorgevel mag komen dan twee meter. Het is een voorschrift van de voormalige gemeente Sluis- Aardenburg dat in de nieuwe gemeente Sluis nog steeds geldt." De totale kosten van de herin richtingbedragen 800.000 euro. De officiële opening van de stra ten vindt zaterdag 17 mei plaats, tegelijkertijd met de in gebruikname van de gerestau reerde Truzementse molen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een Vlaams- Zeeuws projectteam bekijkt de komende maanden de grens overschrijdende waterproble- matiek in het Meetjesland en het Braakmangebied. De groep van deskundigen moet ideeën aandragen een betere waterhuishouding in het stu diegebied, waarbij rekening moet worden gehouden met de wensen die aan weerszijden van de grens leven. Zo willen de Belgen dat de af- voercapaciteit voor het opper vlaktewater uit het Oost- Vlaamse grensgebied wordt verruimd, zodat wordt voorko men dat landerijen regelmatig onder water komen te staan. Het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren wil dat ook, maar wil dit probleem oplossen met extra gemaalcapaciteit bij de Braak man. De kosten - minstens vijf milj oen euro - wil het schap ove rigens niet alleen dragen. De Belgische instanties moeten meebetalen, maar die lopen daar niet warm voor. Volgens gedeputeerde A. Pop- pelaars wil het waterschap ook het waterpeil in het Braakman- gebied verhogen. In de zomer om verdroging van de landerij en te voorkomen, in de winter ten faveure van de natuur. Ook daar zijn de Belgen niet voor te porren, omdat dit gevolgen heeft voor de waterhuishouding bezuiden de landsgrens. Vorige week presenteerde het bureaii voor watermanagement Lobbrecht in het waterschaps huis in Terneuzen voor Zeeuws- Vlaamse en Vlaamse water schapsbestuurders een reeks mogelijke oplossingsrichtin gen. Poppelaars: „Tijdens die bijeenkomst is over een aantal mogelijkheden flink doorge praat, maar kwam er geen een duidig verhaal uit. De Belgen zijn er ook niet van overtuigd dat door de klimaatverandering meer neerslag in het beheersge bied te verwachten is, anderen denken daar wezenlijk anders over. Dat verschil van mening heeft tot gevolg dat er in dit sta dium geen overeenstemming wordt bereikt over een oplos singsrichting. Daarom is afge sproken dat er een projectteam wordt geformeerd met deskun digen uit Zeeland en Vlaande ren, die gezamenlijk de proble men in kaart brengen en op termijn - een tijd is nog niet af gesproken - komen met een nieuw pakket aan mogelijke op lossingen. In die oplossingen zal ook een financiële rol voor onze Vlaamse vrienden moeten zijn opgenomen." Advertentie HAWORTH* VORLO CL !f"f Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing IM Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 „Hee, die ken ik", dacht die Terneuzense toen ze in de su permarkt een jongeman wat luidruchtig zijn dagelijks brood in een karretje zag la den. Het joch was een stuk ouder geworden en ook wat afgeslankt. Maar verder zag hij er nog precies zo uit als toen hij eenpaarjaar geleden een tijdje verkering had met haar dochter. Een groet lag op haar lippen, maar op het laatste moment bedacht ze zich. De knul was haar wat al te nadrukkelijk aanwezig. „Wat te veel praatjes gekre gen", dacht ze bij zichzelf. Toen ze de boodschappen wilde afrekenen, vond ze het vrouwelijk kassa-personeel in katzwijm. Danny de Munck loopt hier te shop pen", gilden de dames in koor. De Terneuzense verliet de winkel, dankbaar dat ze haar 'Ken je me nog?' voor zich had gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33