Serena is een legende in wording Huizebosch hervindt zijn krachten VDH haalt beste in zichzelf naar boven Groenendaal wacht op de goede wind 21 Bokser Joval blijft wereldkampioen IBO jongste Williams-zus maakt vier-op-een-rij met winst op Venus in Melbourne ndiër Anand «int, Timman stelt teleur Bekkering verovert nationale titel Eerste dubbeltitel Llodra/Santoro Spanjaard wint Tour Down Under Basketballers Oranje onderuit Lafeber vierde in Singapore Ploesjenko herovert Europese titel Nederlands record Zwering maandag 27 januari 2003 van onze sportredactie SCHERMERHORN - Profbok ser Raymond Joval heeft zijn |BO-vvereldtitel in het mid dengewicht voor de derde keer met succes verdedigd. De 34- jarige Amsterdammer moest opnieuw over de volle twaalf ronden gaan om zijn kampi oensgordel te behouden. Raymond Joval won gister middag in Schermerhorn in een enerverend gevecht una niem op punten van de Argen tijnse kampioen Franscisco Antonio Mora. Voor Joval was het zijn dertigste zege in zijn 32e partij. De Argentijn incas seerde zijn zevende nederlaag in zijn 43e profduel. De jury- score was: 117-111 115-114 116-112. Een half uurtje na zijn veldslag met de gedrongen Argentijn hing Joval in de kleine conciër gekamer van het Noord-Hol landse sportcentrum zwaar ge havend in een stoel. Zijn lippen waren gezwollen, zijn Imker oog zat dicht en zijn kaken voelden stijf aan. Zijn witte boksbroek was bovendien met bloed besmeurd. ,,Een dokter, een dokter moet ik hebben", stamelde hij En: ,,IJs, ijs, geef me ijs. Ja, die Mora heeft mij pijn gedaan. Maar ik hem ook. Het was heavy in de ring. Ik lik mijn wonden en ga vrolijk ver der. Ik kan niet anders. Het eerstvolgende gevecht van Joval is op 16 maart in Sport paleis in Ahoy'. Dan komt hij in een vrije partij uit tegen de ijzersterke Fighting Nordin Ben Salah uit Purmerend, met als inzet de Nederlandse hege monie in het middengewicht. ANP norGertjan van Geen lELBOURNE - Met haar vier- jj, enige nog ontbrekende, jjrand-Slaintitel op rij schreef jj jerena Williams zich op de Au- .iralian Open definitief de ge- éiedenisboeken in. Haar zus ius was zaterdag niet in staat ie reeks te onderbreken, al wam zc er dichter bij dan bij jelaatste keren: 7-6 (4), 3-6 en M. ïijlen Maureen Connoly, Mar- gret Court, Steffi Graf en Mar- haNavratilova gingen Serena icon „Ik kan het niet geloven ik met deze vrouwen verge en word. Ik heb altijd tegen opgekeken. Mijn hele leven :ebik ervan gedroomd de beste zijn. Ik raakte erg opgewonden ran het feit dat ik bezig was ge- schiedenis te schrijven", zei Se- sna na de finale in het Rod La ir Stadion, waarvan het dak ranwege de extreme hitte geslo- Bwas. .'onnolly, Court en Graf won- ai hun vier titels zelfs in één •ienderjaar, het originele ürandSlam. „Inéén jaar of niet, ïdenk dat het een echt Grand Slam is", aldus Serena, die de fier-op-een-rij desondanks een Serena Slam' noemde, llthea Gibson was de eerste Sfrikaans-Amerikaanse met sn Grand-Slamtitel. In de ja- mvijftig was ze de beste op Ro- ind Garros, Wimbledon en de ÏSOpen. Ze was altijd een in- rairatiebron voor de zusjes, om- ze doorbrak in een door iianken gedomineerde sport. In begin van hun loopbaan daimden de zusters - en vooral (IJK AAN ZEE -Viswanathan iiand heeft gisteren in Wijk an Zee het Corus-schaaktoer- ooi gewonnen. Met 8,5 punt uit 3 partijen streek de Indiër de oofdprijs van 10.000 euro op. teoud-wereldkampioen was in 589 en '98 ook al de sterkste. adit Polgar leek zaterdag nog ten voor een sensatie te gaan wgen De Hongaarse bracht band in de onderlinge con- rcntatie in grote verlegenheid. Si] winst zou Polgar de eerste rouwelijke winnaar in de 65- ■arigetoernooigeschiedenis zijn eworden. De massaal toege stroomde toeschouwers hoop- ^nlange tijd op een stunt, maai den de sterkste schaakster ter Rreld uiteindelijk berusten in eonvermijdelijke remise. Met punten eindigde Polgar op de teede plaats. tok van Wely probeerde giste- ffiuit alle macht de Hongaarse 'j te halen. De Nederlands ampioen vergaloppeerde zich tijdens de laatste speelronde dtter in Alexei Sjirov en zakte aide eindrangschikking - net •-ader titelverdediger Jevgeni brejev - af naar de vierde stek. depositie moet Van Wely wel slenmet Kramnik, Ivantsjoek, proven Grisjoek. «>r Jan Timman, die in 1972 «uteerde in Wijk aan Zee, ein dde Corus n een klein drama, ld slechts 2,5 punt restte de dnnaarvan 1981 en '85 derode antaarn. Alleen de amateur 3aul de Rooij (1,5 punt in 1964) nCarel van den Berg (2 punten '1971) haalden ooit een slech te score in de hoofdgroep. „Ik lobeerde iedere ronde te vech- maar werd vrijwel iedere '«lij overvallen door een vorm schaakblindheid", stelde •unman gisteravond na een fcr zwaarbevochten halfje te- j®Krasenkov. ..Deenigereme- te om deze slechte vorm te ^rwinnen is voorlopig even ~et met actief schaak bezig te $B. Ik ga me nu even richten op *t schrijven van een tweetal «laakboeken." jP* 15-jarige Daniël Stellwagen N wel met trots terugkijken twee weken topschaak. Het »te schaaktalent van Ne- id bekroonde een ge ld toernooi in de B-groep I een gedeelde tweede plek »ast zijn eerste grootmeester- hield de scholier uit Soest i -50 euro prijzengeld over aan ajn trip naar Wijk aan Zee. Ter j'ttgelijking: Timman verdien- ^nietmeer dan 250 euro. GPD hun vader Richard - dat racisme nog steeds een grote rol speelt in het tennis. Het onderwerp staat inmiddels niet meer op de agen da. Als er al tennissters blij zijn als een van de twee verliest, is dat eerder vanwege irritatie over hun dominantie dan gere lateerd aan hun huidskleur. Dit was de vijfde 'All Williams'-fi- nale op een Grand Slam en de vierde op rij. Weinig wijst erop dat de heer schappij op korte termijn zal eroderen. Kim Clijsters was dichtbij uitschakeling van Se rena in de halve finale. Ze stond 5-1 voor in de derde set en had twee matchpoints. De vechtjas Serena sloeg zich erdoorheen. Haar exceptionele wilskracht hielp haar in de 2 uur en 22 mi nuten durende finale ook tegen Venus. Serena was op het oog de mindere van de twee. Zoals ze het hele toernooi al meer pro blemen had dan Venus, die tot de finale geen set afstond. Sere na: „Ik zei tegen mezelf: vech ten, vechten, vechten." Venus: „Ik was niet zo agressief als in mijn andere partijen. Ik denk dat Serena op dit moment men taal sterker is." Serena: „Ik weet niet of dat zo is, Ik heb mijn vechtlust en moed van haar ge leerd." Venus, treffend als oud ste van de twee: „Ooit hoop ik net als zij te zijn." In 1998 speelden ze hun eerste van elf ontmoetingen op de WTA Tom'. Het was de tweede ronde van de Australian Open en Venus won. De 5-1 voor sprong die ze had, is ze kwijt. Omdat ze de nummer een en twee in de wereld zijn, met een straatlengte voorsprong, kun- Serena Williams kan het niet geloven dat ze voor de vierde keer achter elkaar de finale van een Grand Slam-toernOoi heeft gewonnen. foto Mark Baker/RTR nen ze elkaar alleen nog maar in finales tegenkomen. Ze wennen steeds meer aan elkaar als oppo- nentesWaar ze in het begin qua niveau en strijd soms tenen krommende duels uitvochten, worden hun onderlinge partijen steeds interessanter. Venus: „Er staan grote titels op het spelHet gaat om geschiedenis maken Als we straks op onze loopbaan terugkijken, willen we legendes zijn." Mits Serena (21 jaar) en Venus (22) de motivatie kunnen opbrengen om een lange carri ère op te bouwen, gaan ze onder ling nog heel wat grote kampi oenschappen beslissen. Serena wil het nog wel een tijdje vol houden. „Over een jaar of tien, of ik het nou wil of niet, is er ze ker iemand andei's die toernooi en gaat winnen. Ik moet slechts mezelf goed verzorgen, zodat ik me geen zorgen hoef te maken dat ik moe word en mijn loop baan te vroeg moet beëindigen. GPD Overijsselse marathonschaatser op Weissensee naar open Nederlandse marathontitel van onze sportredactie TECHENDORF - Erik Huize bosch was nog maar een week geleden een lam geslagen vo geltje, vol twijfel over zijn ei gen kunnen, bijna wanhopig zoekend naar zijn verloren ge waande krachten. Zaterdag hervond de schaatser die, op het juiste moment en op de juiste plaats. In een fenomena le adelaarsvlucht scheerde hij tussen de Oostenrijkse bergen op de Weissensee naar de open Nederlandse marathontitel. Huizebosch toonde zich de sterkste in de massasprint. Jan Maarten Heideman en Henk Angenent eindigden respectie velijk als tweede en derde Het was de vierde keer dat de 32- j arige Huizebosch de nationale titel voor zich opeiste. In 1990 had hij de primeur op de Oos tenrijkse Plansee, drie jaar la ter was hij in eigen land de sterkste in Maasland en in 2000 won hij op de Weissensee. Niemand heeft zoveel nationa le titels veroverd als Huize bosch „Ik heb dat ook een beetje aan de schaatsbond te danken. Als er in eigen land geen natuurijs ligt. trekken we massaal naar het buitenland. Oude cracks als Dries van Wijhe, Jos Niesten en Emiel Hopman hebben die weelde nooit gekend. Anders hadden die mannen ook wel meer titels veroverd. Ik ben in ieder geval blij met de uitstapjes over de grens. Dan weet je tenminste toch wie de beste schaatser op natuurijs is", glunderde Hui zebosch, die de opvolger werd van Rene Ruitenberg. Het ijs op het duizend meter hoge bergmeertje was goed. Evenals het weer. Bij een tem peratuur van rond het vries punt en zonder wind legde het schaatspeloton de honderd ki ln een mooi Oostenrijks decor - tussen de besneeuwde bergtoppen op de Weissensee - werkten de marathonschaatsers de Open Neder landse kampioenschappen af. Huizebosch won, voor Jan Maarten Heideman en Henk Angenent. foto Vincent Janink/ANP lometer in een recordtijd af: twee uur, dertig minuten en 48 seconden. Huizebosch had al gauw in de gaten dat veel de marreren nodeloos energie zou kosten. „Het ging steeds zo vreselijke hard. Het was erg moeilijk weg te komen. Als dat al een groep lukte, werd die door een simpele tempover snelling van het peloton weer teruggepakt." De strijd ontbrandde pas na 85 kilometer. Elfstedenwinnaar Henk Angenent, Ruud Borst en de Cedric Michaud lieten hun avontuurlijke neigingen de vrije loop -Het drietal werkte eendrachtig samen en sloeg een gat van zo'n driehonderd meter. „Ik had geen problemen met de samenstelling van de kopgroep. Mijn ploeggenoot Michaud was de sterkste sprinter. De DSB-ploeg had echter geen vertrouwen in hun knecht Borst en besloot het drietal te achterhalen. Ze wil den Heideman in stelling bren gen voor de massasprint. Daar heb ik van geprofiteerd, want ik ben mooi achter Heideman gaan zitten en op het laatste rechte stuk naar de eindstreep passeerde ik hem moeiteloos", grijnsde Huizebosch. De verliezers vonden elkaar in een alleszeggende blik van verstandhouding. Heideman en Angenent schudden het hoofd en keken elkaar diep in de ogen. Hier ben ik goed ziek van", sprak Heideman „Mijn ploeg reed vandaag zo sterk en dan kan ik het niet afmaken. Daar schaam ik me toch wel een beetje voor." Dat vond ook Angenent, al had de Elfstedenwinnaar natuur lijk liever zelf gewonnen. „Ik heb alles gedaan om een mas sasprint te voorkomen. Ik heb de wedstrijd opengebroken en in de slotfase ging ik keer op keer in de aanval. Het mocht allemaal niet baten, omdat sommige ploegen de jacht openden op hun eigen teamge noten. Ik snap ook niet waar om DSB Borst terugfloot", zei Angenent. die voor de achtste keer op het podium van een NK-marathon stond Huizebosch stak Angenent een hart onder de i'iem. „Ik ben het hele seizoen nog met in vorm geweest, terwijl ik er alles aan gedaan had om in topconditie te komen. Ik voelde me vooral op het kunstijs in Nederland een beginneling. Het was net alsof ik met een luier in de broek reed. Toen ik vorige week mijn schaatsen op de Weissensee onderbond, had ik weer 'grip' op het ijs. Ik dacht: nu ga ik weer wedstrijden win nen Er is dus nog hoop voor Angenent", benadrukte de winnaar. ANP van onze sportredactie TECHENDORF - Bij twee na tionale shorttrack-titels hield Daniël le Bekkering als junior de ogen droog. Zaterdag, na haar eerste overwinning bij het Open Nederlands kampioenschap marathonschaatsen, was ze wel emotioneel. „Ik huilde van blijdschap toen het Wilhelmus voor mij werd gespeeld", zei de Groningse. Bekkering, die voor DSB rijdt, toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van elf vrouwen. Sandra de Ronde en Petra Grimbergen werden tweede en derde De afgelopen twee jaar pakte Danielle Bek kering steeds het brons op het NK. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Bekkering een rol van betekenis zou kunnen spe len bij de titelstrijd over zestig kilometer. Op de Weissensee do mineerde en regisseerde haar ploeggenote Jenita Hulze- bosch-Smit de koers. De Neder lands kampioene op de 5 kilo meter reed in de beginfase meer dan een half uur alleen voor het peloton uit. Halverwege werd ze door het peloton achterhaald en moest ze haar forse inspanning bekopen met een zware inzin king. Desondanks meldde Hulze- bosch-Smit zich in de slotfase toch nog in de frontlinie. Samen met tien vrouwen, onder wie Bekkering, Grimbergen en De Ronde, werd het peloton op ach terstand gezet. In de sprint be schikte Bekkering over het sterkste eindschot. Bekkering is ook van alle mark ten thuis. De studente sportma- nagement behoorde tot de lan delijke top bij het shorttrack. Toen ze zich in 1998 niet plaats te voor de Olympische Winter spelen van Nagano stapte Bek kering over op het marathon- schaatsen. ANP MELBOURNE - De Fransen Michael Llodra en Fabrice San- toro hebben bij de Open Australische tenniskampioenschap pen voor een grote verrassing gezorgd. Het duo versloeg in de dubbelfinale het als eerste geplaatste koppel Mark Knowles/ Daniel Nestor met 6-4,3-6 en 6-3. Voor Llodra en Santoro, als achtste geplaatst, was de zege een primeur. Het betekende hun eerste toernooizege. Vorig jaar stonden ze ook in de finale van de Australian Open, maar toen verloren ze. Ok toen waren Knowles en Nestor de tegenstanders. AFP ADELAIDE - De 23-jarige Spanjaard Mikel Astarloza heeft gisteren de Tour Down Under gewonnen. In de zesde en laat ste etappe, een criterium over 90 kilometer in Adelaide, be hield Astarloza met hulp van zijn ploeggenoten de zaterdag verworven voorsprong in de algemene rangschikking. De Deen Lennie Kristensen eindigde in dezelfde tijd op de tweede plaats. Pas op de derde plaats kwam de eerste Austra liër, Stuart O'Grady. Tristan Hoffman, de enige Nederlander in het peloton, finishte als 38e op bijna twaalf minuten. ANP ROTTERDAM - De Nederlandse basketballers hebben zater dag ook het laatste en tiende duel in de EK-kwali ficatie verlo ren. Oranje verloor in Rotterdam van Zwitserland: 74-82. De bezoekers leidden bij rust al met 33-49. Cortenraede, Vrind en Elson scoorden voor Nederland twaalf punten. Nederland eindigt als laatste in de kwalificatiegroep. ANP SINGAPORE - Maarten Lafeber is gisteren op de gedeelde vierde plaats geëindigd in het Singapore Masters, een golf- toernooi van de Europese Tour met een prijzengeld van 850.000 euro. De Amsterdammer deelde de positie met de En gelsman Simon Khan. Beiden totaliseerden na vier ronden 281 slagen. Winnaar van het toernooi was de 37-jarige Chinees Lian-Wei Zhang met 278 slagen voor de Zuid-Afrikaan Ernie Els met 279 en de Thai Prayad Marksaeng met 280. ANP MALMO - Met groot machtsvertoon heeft Jevgeni Ploesjenko de Europese titel kunstrijden op de schaats heroverd. De Rus, ook al kampioen in 2000 en 2001 greep zaterdag in het Zweedse Malmö de titel met een verbluffende vrije oefening. Hij liet liefst acht drievoudige sprongen zien, waarvan een in combinatie met een viervoudige pirouette. Zilver en brons waren voor Frankrijk. Brian Joubert werd tweede, Stanick Jeannette derde. RTR BERLIJN - Klaas Enk Zwering heeft tijdens de wereldbeker wedstrijd in Berlijn het Nederlands record op de 100 meter rugslag verbeterd. De Eindhovenaar deed tijdens de series 53.51 seconden over het nummer, ruim een halve seconde sneller dan zijn nog jonge vorige nationale record'In de finale eindigde Zwering als laatste en slaagde hij er niet in om zijn tijd verder aan te scherpen. Hinkelien Schreuder zwom op de 100 meter rugslag in de se ries een Nederlands record. Ze haalde de finale niet. GPD door Arjen Vos BERLIJN - Misschien was de te genvallende 100 meter van za terdag, tijdens de finale om de wereldbeker in Berlijn, wel pre cies wat Pieter van den Hoogen- band nodig had. Gisteren slaag de hij er op de 200 meter ineens wél weer in om het beste in zich zelf naar boven te halen, met een nieuw Europees record als ge- volg. Het oude record stond ook al op naam van Van den Hoogenband en dateert van december 2001. De 1.42,45 van gisteren was pre cies éénhonderdste van een se conde sneller dan zijn oude re cord. Hij was er dolgelukkig mee. „Het ging lekker, het ging allemaal vanzelf", aldus de Eindhovenaar. „Het was een mooie race En dat terwijl ik niet de supervorm heb. Het kan nog harder, denk ik." Van den Hoogenband bleef lang in de buurt van Thorpe, maar moest hem uiteindelijk voor la ten gaan: 1.41,69 om 1.42,45. „Ik keek hem bij het voorlaatste keerpunt in de ogen en dacht: nou kameraad, je zal diep moe ten gaan om me voor te blijven. Mooi om deze fase van het sei zoen zo af te sluiten." Op de 100 meter vrije slag ein digde de favoriete Eindhove naar in 47.37 vijfhonderdste van een seconde achter de Ar gentijn Meolans. Dat was een tegenvaller. Hij bleef lachen, maar baalde desondanks stevig en zwoer stilletjes wraak. Op de 200 me ter oogde hij weer gretig als van ouds. „Het was een positieve prikkel", erkende hij. „Ik vond het een gemiste kans, maar wil de niet bij de pakken neer gaan zitten. Ik wilde gebruik maken van die tegenvaller om op de 200 meter boven mezelf uit te stij gen Dat is gelukt." Van den Hoogenband toonde in Berlijn aan mentaal weerbaar te zijn. „Je kunt altijd wel eens meemaken dat een race niet goed loopt. Maar daar mag je je niet door laten beïnvloeden. Ik had vandaag juist de bereidheid om nóg dieper te gaan." Op zijn beste nummer, de 100 meter, leek vermoeidheid Van den Hoogenband parten te spe len. Samen met zijn Philips-ma- ten reisde VDH de laatste twee maanden de hele wereld over om deel te nemen aan het we reldbekercircuit Spijt heeft hij er niet van, 'het was een goede ervaring', maar het circus eiste in Berlijn op de 100 meter Berlijn zijn tol. „Ik wilde deze wedstrijdenreeks ge woon eens meemaken", aldus Van den Hoogenband. „Veel rei zen, steeds andere hotels, ande re steden, andere baden. Veel spannende wedstrijden. Dat had ik nodig. Maar het gaat je niet in de kou we kleren zitten." Dat de gouden plak, en de we reldbeker bovendien, aan zijn neus voorbij gingen, vond hij erg jammer. De tweede plaats in de wereldbeker levert de zwem mer overigens ook nog zo'n der tigduizend euro op. GPD door Ad Pertijs HOOGSTRATEN - Eén week voor het WK veldrijden in het zuid-Italiaanse Monopoli ligt Nederland op drie van de vier onderdelen nog altijd op goud- koers. Daphny van den Brand is onbe twist de sterkste bij de vrouwen, Thijs Verhagen bij de neo-ama- teurs en Lars Boom bij de junio ren. Alleen bij de elite-renners ging voor Nederland de WK-ge- nerale faliekant de mist in. Richard Groenendaal kwam in de Superprestige-cross niet ver der dan de zestiende plaats. Nog achter Gerben de Knegt (zeven de), Wim de Vos (veertiende) en Camiel van den Bergh (vijftien de). „Gewoon geen goede benen. Het was helemaal niks vandaag", vertelde de nationale kampioen die bijna drie minuten toegaf op winnaarSven Nys. „Ach, ik heb wel eens ergere dagen gekend", wilde Groenendaal geen drama maken van zijn opvallende ne derlaag. „Uiteraard had ik liever gewon nen. Dan ga je met een gerust ge voel de laatste week in Nu is het te hopen dat de goede wind in Italië binnengewaaid komt." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21