Explosieve sfeer op het NK judo Badminton wint dik op punten PZC Stam en Slippens geven zich pas op streep gewonnen 21 Bizar einde aan volleybalduel om Super Cup Elco van der Geest slaat aanval Nieuwenhuys af Golfer Maarten Lafeber wordt weer dertiende Berbero snelste in Japan Cup Voor Mia Audina was finale een formaliteit Chinezen domineren als vanouds Beerbaum snelste in Aarhus Zege Grosjean in Sint Petersburg Heideman boekt 43e zege Smit terug in marathonpeloton Henin overklast Stevenson in Linz Drie skister eindigen precies gelijk maandag 28 oktober 2002 door Cilya van der Kooy AMSTERDAM - Na een bizar re ontknoping hebben de vol leyballers van VC Omniworld gisteren voor het eerst in de geschiedenis de Super Cup ge wonnen. Een rode kaart voor Joost Kooistra van Piet Zoomers/Dynamo was de aan leiding voor een abrupt einde van het duel tussen de lands kampioen en de bekerwinnaar. Omdat coach Toon Gerbrands Kooistra reglementair niet meer mocht wisselen, ging de zege na twee administratieve punten met 25-21 25-23 25-20 naar Omniworld. Gerbrands kookte na afloop van woede. Hij haastte zich te zeggen dat zijn ploeg terecht had verloren, maar hij voelde zich ernstig be nadeeld door de arbitrale lei ding. Kooistra werd bestraft nadat hij de lijnrechter had uitgemaakt voor kuttenkop. Volgens Gerbrands deed hij dit toen hij als wissel aan de kant stond. De eerste arbiter gaf hem de prent echter pas nadat Gerbrands hem voor Rauwer- dink terug in het veld had ge bracht. „Dat klopt natuurlijk van geen kant. Ik heb meteen een juryberaad aangevraagd, maar dat werd niet gehono reerd. Ik verwijt de NeVoBo wel dat ze deze wedstrijd door amateurs laten leiden", aldus Gerbrands. Omniworld pakte vorig jaar verrassend de Ne derlandse titel. De jonge club uit Almere wil dit seizoen aan tonen dat deze zege geen toe valstreffer is geweest. De ploeg versterkte zich met oud-inter nationals Albert Cristina en Jeroen Trommel en de Kroati sche spelverdeler Igor Simun- cic. Onder leiding van routinier Olof van der Meulen maakte de ploeg een gretige indruk en pakte al snel een 2-0-voor- sprong in sets. In de derde set nam Dynamo een 16-10-voorsprong en leek de wedstrijd te gaan verlengen. Omniworld kwam echter sterk terug en boog de achterstand om in een 23-20-voorsprong. De handen van de mannen van Teffer ging wat verbaasd de lucht in toen ze na de rode kaart van Kooistra voortijdig de zege toebedeeld kregen. Arke/Pollux heeft voor de vier de keer op rij de Super Cup bij de vrouwen veroverd. De landskampioen uit Oldenzaal versloeg bekerwinnaar Lon- ga'59 in de Sporthallen Zuid in Amsterdam binnen het uur met 3-0 (25-18 25-17 25-17). ANP door Gijs van Oosten AMSTERDAM - Even leek Mi- ,ke Nieuwenhuys zijn zelfbe heersing te verliezen toen hij zijn ergernis over Cor van der Geest met een dwingend hand- •i gebaar etaleerde. De coach, maar toch vooral de vader van Elco van der Geest was uitzin nig van blijdschap na de over winning van zijn jongste zoon in de finale van het Nederlands kampioenschap judo in de ge wichtsklasse tot honderd kilo gram. Aan de andere zijde van tatami liet zwaargewicht Dennis van der Geest, met de armen in de '""lucht, enkele oerkreten: ook hij had kennelijk in spanning geze gen hoe het met zijn jongere broer zou aflopen. Veelmeer nog dan voor zijn eigen finale die hij enkele minuten later tegen Sid ney Carty moest afwerken (en 'won). De vreugde van vader Cor en ".broer Dennis na de zege van de '"jongste telg van de familie uit Santpoort gaf de ontlading weer van een opgeklopte strijd die de twee rivaliserende kam- pen de hele week voorafgaand ""aan het NK had beziggehouden. !"',,We waren met z'n allen heel «scherp langs die mat", blikte Cor van der Geest een uur later r terug op de explosieve sfeer in ,de Amsterdamse sporthal, j Elco van der Geest, niet in top vorm omdat hij dit jaar vooral ['.veel krachttraining heeft ge daan, had het NK vooral in mentaal opzicht als zwaar erva ren. „De druk was groot. Ik moest het als Europees kampi oen laten zien, het publiek wil niets liever dan een sensatie. Het is een ander soort druk, want op een NK kan ik eigenlijk alleen maar verliezen. Maar als ik scherp ben in mijn hoofd, als ik doe wat ik kan, dan komt het wel goed." Het psychologische spel had zich de gehele dag in de hal al af gespeeld. Cor van der Geest had zich een uur voor de finale ge provoceerd gevoeld door een ve nijnige blik van Mike Nieuwen huys. En Nieuwenhuys kon op zijn beurt de euforie bij de 57- jarige coach na de finale niet waarderen. Na een paar minu ten werd met een handdruk de vrede getekend. Nico Nieuwenhuys, de vader van de oersterke Mike, had de dag onrustig en intens beleefd. Zijn pas negentien jaar oude zoon, tweede op het WK voor ju nioren, was 'te gretig' geweest, het 'verschil in ervaring' had hem opgebroken in de finale te gen regerend Europees kampi oen Elco van der Geest (23), die met een overname-tiltechniek een vol punt scoorde. Met de overwinning van Elco van der Geest, een van de vijf kampioenen van Kenamju uit Haarlem, is de concurrentie strijd voor het Europees- en wereldkampioenschap van vol gend jaar nog niet beslist. Nieu wenhuys is vastbesloten in de serie Europese A-toernooien van januari tot april 2003 kwa lificatie af te dwingen. De top sportcommissie van de Judo Bond Nederland zal Van der Geest als Europees en nationaal kampioen een beschermde posi tie geven. Theo Meijer, de coach van Nieu wenhuys, zou daar zeer onge lukkig mee zijn. „Ik vind dat ze op gelijke voet moeten vertrek ken. Laat ze het maar uitvech ten op de A-toernooien." Cor van der Geest, in samenwerking met Chris de Korte ook nog bondscoach, wil er voor waken dat de topjudokas voor het EK en WK opgebrand zijn. „Ik stel voor dat de strijd is beslist zodra Elco een A-toernooi wint. Want wat moet hij nog meer laten zien?" De EK en WK-kwalifica- tie zal in andere klassen geen felle discussies oproepen. De nationale titelstrijd, voor het eerst sinds 1966 terug in Am sterdam, leverde kampioenen op die weinig te vrezen hebben. Ruben Houkes (-60 kilo), Bryan van Dijk (-66). Dennis Meijer (-73), Guil- laume Elmont (-81), Mark Hui zinga (-90) en Dennis van der Geest (100-plus) zijn tamelijk zeker van hun zaak. Vooral Huizinga en Dennis van der Geest steken er met kop en schouders boven uit. Huizinga won zijn zevende titel, Van der Geest alweer zijn achtste en kwam op gelijke hoogte met re cordhouders Anton Geesink en Hein Essink. GPD van onze sportredactie MADRID - Het leek een herha lingsoefening. Maarten Lafeber eindigde in het Madrid Open op de dertiende plaats. Het was de zelfde klassering als twee we ken geleden in de Trophée Lan- cóme. Net als in Parijs had de golfer uit Zeist met twee rondjes in 65 slagen de leiding gehad en was hij nadien geduikeld. «Lafeber wacht nog steeds op de :;eerste overwinning op de Euro- •pese Tour. Deze is nabij, gezien "het gemak waarmee hij in de grote toernooien ver onder par speelt. Zijn zesde top-20-klas- sering van het seizoen bracht "hem in elk geval terug in de top- -.50 van Europa en vrijwel zeker 'in het veld van de Volvo Masters, _de seizoensafsluiter met hoog -prijzengeld in Valderrama. Met een totaal van 415.000 euro ^.passeerde hij op de geldranglijst 'fin elk geval Rolf Muntz, die ove- i-rigens met zijn gedeelde 37e 'Oplaats in Madrid eveneens de ^barrière van 400.000 euro "jslechtte. Robert-Jan Derksen "eindigde als 50e. De Nijmege- fnaar verdiende te weinig om zijn kaart voor volgend seizoen te behouden Volgende week moet hij het Italiaans Open win- •nen wil hij een zekerder toe komst hebben. Zoniet dan wacht hem weer een moeizame kwalificatie. ;;Na Parijs was Maarten Lafeber f danig gefrustreerd. Hij reageer de de teleurstelling af door een j'"week lang de golfstokken niet te 'beroeren. Wel telefoneerde hij met zijn coach Greg Jamieson in •Florida die zijn acties op de Amerikaanse Golf Channel ob serveerdeDe coach veranderde fiets aan zijn slagstand In Madrid speelde Lafeber meer 1 ontspannen, maar kon hij zijn beste niveau niet vasthouden. Zijn derde ronde in 73 was ma tig en werd hem fataal. Het slot in 69 was goed, maar anderen deden het beter, onder meer zijn Deense makker Steen Tinning, die na het Wales Open van 2000 zijn tweede triomf op de Euro pese Tour boekte. Hij bleef drie spelers een slag voor. In Bordeaux eindigde Guido van der Valk als 31e in de finale van de Europese Challenge Tour. De neoprofessional uit Lelystad kon daarmee echter geen rechtstreekse promotie naar de Europese Tour afdwin gen. ANP Elco van der Geest werpt Mike Nieuwenhuis (onder) in de finale van de klasse tot 100 kilogram. UTSUNOMIYA - De Italiaan i Sergio Barbero heeft gisteren de .elfde editie van de Japan Cup gewonnen. De Lampre-rennerversloeg op de meet in Utsunomiya zijn me devluchter Igor Astarloa van 'Saeco. Barbero en Astarloa wa ren in de voorlaatste van elf ron den van 14,1 kilometer ontsnapt f uit een groep van elf renners. Aan de finish hadden ze een voorsprong van 18 seconden op zeven renners. AFP Tafeltennis sneeuwt onder in eerste duo-evenement door Edwin Alblas EINDHOVEN - Het was geen wed strijd, maar de badmintonners konden een licht triomfantelijk gevoel niet on derdrukken. Het publiek kwam dit weekeinde bij het eerste duo-evene ment in Eindhoven vooral op de show rond de shuttle af. Het tafeltennis leek meer op een last dan een lust. Maar de combinatie verdient best nog een kans, wil overall-organisator Eric Bakker de deur nog niet dichtgooien. Zelfs veelvuldig Nederlands kampioen tafeltennis Paul Haldan betrapte zich zelf erop dat hij meer oog had voor de 'pluimpjeballers' dan de 'pingpongers', die voor het eerst samen in één arena optraden. Zijn videocamera registreer de de tafeltennispotjes, hijzelf blikte veelvuldig naar de 'overkant' en con cludeerde: „Het ziet er veel spectacu- lairder uit.De Dutch Open badminton verkoopt zichzelf al jaren als publieks evenement. De Pasar Malam tijdens de slotdagen is een begrip, de VIP-ruimte vertrouwd. Oud-internationals en cur sisten worden er bijzonder onthaald en clinics slechten de afstand tussen de re creant en de topper. Toernooidirecteur Eric Bakker verbaasde zich over het feit dat het Dutch Open tafeltennis 'he lemaal niets had'. Zelfs voor de geno digden was er geen speciale ruimte in gericht en daar kom je tegenwoordig als organisator niet meer mee weg. „Wij hebben een feestje gebouwd", zei hij veelzeggend. „Het badminton trekt op een zaterdag, traditiegetrouw de druk ste dag van het toernooi, tweeduizend betalende toeschouwers. Het tafelten nis had vorig jaar 200, 300 betalende toeschouwers. Over drie dagen..." Met pure sport alleen ben je er niet, re deneert Bakker. „Je moet er een show omheen bouwen. De harde kern komt wel, ook als je iets slecht organiseert, maar de groep die daar net tegenaan zit en veel groter is, haal je dan niet bin nen." Ton van Happen, zeg maar de uitvoe rend producent van de Dutch Open ta feltennis, voerde als excuus aan dat de tafeltennisbond nog geen twee maan den terug te horen kreeg dat de ping pongers met de badmintonbond kon den meeliften. Veel tijd restte er niet. „Ik geloof niet dat het publiek veel heeft gemerkt van wat er achter de schermen fout is gegaan." Het idee van 'hand in hand' kwam dan ook niet uit de koker van de badmin tonners, maar uit het brein van Rutac, het sportmarketingbureau dat de toer- nooirechten van beide sportbonden kocht en mede daardoor in ernstige fi nanciële problemen geraakte. Om de organisatiekosten te drukken leek het van onze sportredactie EINDHOVEN - Met ontstel lend gemak heeft Mia Audina de Dutch Open op haar naam geschreven. De Nederlandse badmintonster duldde in de fi nale geen tegenstand van de Zweedse Marina Andrievska- ja, 11-8 11-2. Audina zag de finale als een formaliteit. „Mijn partij in de kwartfinale, dat was de echte eindstrijd", meende ze. „Die Pi Hongyan is een sterke speel ster. Toen ik haar versloeg, wist ik dat ik het toernooi zou win nen." En dat bleek. Nadat ze in de halve eindstrijd de Britse Tracey Hallam aan de kant had geschoven (11-8 11-4), walste ze in de finale over Andrievs- kaja heen. Audina, in Jakarta geboren, prolongeerde daar mee haar titel. ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - De Chinese ta feltennissers hebben de Dutch Open volledig gedomineerd. In alle klassen werd een Chinees tot winnaar uitgeroepen. Bij de mannen versloeg Wang Ilao in de finale de Taiwanees Chih- Yuan Chuan, 4-3. Niu Jianfeng greep de titel bij de vrouwen. Chih-Yuan Chuan was de enige tafeltenisser zonder Chinees paspoort die de halve finale wist te bereiken. Daarin won de Taiwanees verrassend van Ma Lin, nummer twee van de wereldranglijst. In de eind strijd leek de speler op weg naar een nieuwe stunt toen hij tegen Wang Hao brutaal een 2- 0-voorsprong nam. Met agres sief tafeltennis kreeg hij zijn opponent tegen de muur. De Chinees krabbelde inder daad overeind en dwong uit eindelijk een beslissende ze vende game af. „Daarbij had ik een psychologisch voordeel, want ik heb dit jaar al een Pro Rutac een goed idee om de twee toer nooien op één hoop te gooien. Dat spaarde beide organisaties 25.000 euro uit. Rutac mikte met de primeur ook op meer media-belangstelling en vooral meer tv-minuten, maar de twee evene menten kregen vorig jaar afzonderlijk beduidend meer televisieminuten toe bedeeld dan dit jaar gezamenlijk. Ru tac verdient alleen wat aan de verkoop aan tv-rechten in het buitenland (Azië), maar het grootste deel van die baten gaan nog altijd naar de internationale moederbonden ITTF (tafeltennis) en IBF (badminton) die lucratieve con tracten met grote Aziatische tv-zen- ders. Hoewel het 'kale' tafeltennis schril af stak bij het meer 'opgeleukte' badmin ton, sluit Bakker een herhaling niet uit. Mits er wél wat verandert, voegt hij er aan toe. Hij vindt het tafeltenniswe- reldje wat stijfjes. GPD Tour gewonnen", wist Wang Hao. Chih-Yuan Chuan stond in 2002 al twee keer in de eind strijd, maar trok beide keren aan het kortste eind. Ook in zijn derde Pro Tour-finale dolf hij het onderspit. In de zevende game won Wang Hao met 11-5 en streek daar mee de winnaarspremie van 16.000 euro op. In het dubbel spel ging de eindzege naar de Chinezen Kong Linghui en Lin Ma. Bij de vrouwen was de Chinese dominantie nog groter. Niu Jianfeng won de finale van haar landgenote Li Jia. In het dubbelspel wonnen beide vrouwen samen de titel. ANP AARHUS - Springruiter Ludger Beerbaum heeft bij zijn eer ste optreden dit seizoen in het wereldbekercircuit meteen een overwinning behaald. De Duitser zegevierde zaterdag in Aar hus op zijn merrie Gladdys. Hij leverde in de barrage een fout loos parkoers af en kwam bovendien in de snelste tijd binnen. De Braziliaan Rodrigo Pessoa op Baloubet du Rouet eindigde in Denemarken als tweede, de Duitser Marcus Ehning werd derde met For Pleasure. In het wereldbekerklassement leidt de Deen Thomas Velin, gevolgd door Nederlander Jos Lans- ink, die tegenwoordig voor België uitkomt. DPA SINT PETERSBURG - Sébastian Grosjean heeft gisteren het tennistoernooi van Sint Petersburg gewonnen. De als derde geplaatste Fransman klopte in de finale de Rus Mikhail Youzhny: 7-5 6-4. De Thaise tennisser Paradorn Srichaphan won de eindstrijd in Stockholm. Hij was te sterk voor de Chi leen Marcelo Rios: 6-7 6-0 6-3 6-2. ANP UTRECHT - Schaatser J an Maarten Heideman is haast niet te stoppen. Zaterdagavond zegevierde hij op vertrouwde wijze in de tweede marathonwedstrijd van de KNSB/Essent-com- petitie. De fysiotherapeut uit Oldebroek toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van drie man. Het was alweer zijn negende zege op de kunstijsbaan van Utrecht en de 43ste in zijn loopbaan. ANP UTRECHT - Gretha Smit maakte zaterdagavond in Utrecht haar rentree in het marathonpeloton. De winnares van olym pisch zilver op de vijf kilometer in Salt Lake City scheurde in februari haar kruisband af, waarna in april van een stukje pees een nieuw exemplaar werd gemaakt. Smit reed vooral mee als training, om kracht op te doen. Niet te gek, had ze zichzelf voorgenomen. Maar aan dat bleek een te moeilijke opdracht. „Eigenlijk heb ik toch al weer te veel gedaan", verzuchtte ze. GPD LINZ - De Belgische Justine Henin heeft dit weekeinde het 1 tennistoernooi van Linz op haar naam geschreven. De als vierde geplaatste Belgische won in de eindstrijd overtuigend van de ongeplaatste Amerikaanse Alexandra Stevenson: 6-3 6-0. Kim Clijsters was minstens zo succesvol in Luxemburg gewonnen. De als eerste geplaatste Belgische won in de finale van de Bulgaarse Magdalena Maleeva: 6-1 6-2. RTR/ANP SOLDEN - De opening van het wereldbekerseizoen ski in j Solden werd zaterdag opgeluisterd met een primeur. De j Noorse Andrine Flemmen, de Oostenrijkse Nicole Hosp en de Sloveense Tina Maze legden bij de reuzenslalom alle drie be- slag op de eerste plaats. Het drietal kwam tot een tijd van V 1.49,91. Het is voor het eerst m de 36-jarige geschiedenis van de wereldbeker dat drie skisters de overwinning behalen. Bij de mannen won Olympisch kampioen Stephan Eberhar- ter. Op de skipiste in Solden bleef de Oostenrijker de Frans man Frédéric Covili voor. Eberharter had dertienhonderdste van een seconde voorsprong op de nummer twee. RTR foto Koen Suyk/ANP door Edward Swier AMSTERDAM - In de voorlaat ste bocht koesterde het publiek zaterdagavond nog illusies. Wa ren Danny Stam en Robert Slip pens op weg naar de hoofdprijs in de Zesdaagse van Amster dam? Slaand op de reclameborden, snerpend fluitend en klappend alsof hun leven er vanaf hing moedigden de toeschouwers de Nederlandse troeven aan. Ie dereen schreef zijn eigen scena rio. Maar de gevestigde orde sloeg de aanval af. De Italianen Silvio Martinello en Marco Villa, tot zaterdag al goed voor 26 en 19 zesdaagseze ges, voorkwamen Nederlands succes. De oudjes in het circuit maken dus nog altijd de dienst uit. Toch zal het niet lang meer duren voordat Jan Pijnenburg, Jan Derksen, Peter Post en René Pijnen, Nederlandse zesdaagse helden van weleer, hun opvol gers krijgen. De apotheose in Amsterdam was een thriller. Drie sprints voor het einde stonden beide koppels niet alleen in dezelfde ronde geklasseerd, maar was ook hun puntentotaal gelijk. Twintig ronden voor tijd miste Slippens echter de kracht om mee te spurten, waardoor slechts rondewinst Stam (30) en Slippens (27) nog zou baten Stam gaf het commando voor een ultieme aanval, die aanvan kelijk perspectief bood. Het pu bliek geloofde er m ieder geval in, de ruim 2500 aanwezigen moedigden het koppel harts tochtelijk aan. Slippens. de kramp nabij: „Maar vier ronden voor het einde keek ik bij een af lossing onder m'n arm door en zag ik het al. Het onvermijdelij ke." Op de streep, getrokken na ruim 24 uur koers, was Martinello de snelste. Zijn jarenlange erva ring betaalde zich opnieuw uit. Slippens, in een mengeling van teleurstelling en trots: „Deze zesdaagse duurde honderd me ter te lang. Maar we hebben hier aangetoond dat we verder kun nen op het hoge niveau waarop we vorig jaar hebben beëin digd." Het vorige seizoen was in mi neur afgesloten. Het duo stond tweede in Bremen toen Stam zijn pols brak. Einde seizoen, einde opmars. Pas in mei kon Stam weer gaan koersen. Met het winterseizoen in aantocht groeide zijn vorm razendsnel. 1 Drie weken terug won hij op de 1 weg het officieuze Nederlands - criteriumkampioenschap. Slippens kwam pas vorige week op stoomWas het WK daardoor 1 geen succes, het EK koppel- koers won het duo wél en naar- mate de dagen in het Amster damse kuipje vorderden kwam Slippens er ook steeds beter in. De toekomst ziet er dan ook goed uit. „We zijn sterker, heb ben meer hardheid. Maar we zijn ook veel wijzer. Dat is een 1 groot voordeel. Door slimmer te koersen, kun je een heleboel energie sparen." Slippens zelf gaf op de laatste avond al aan dat het een lastige klus zou worden. De bescheiden 1 begonnen Italianen waren op gerukt. „Martinello heeft zijn wedstrijd wielen gestoken", sprak Slippens voor de afslui tende koppelkoers cryptisch. Vanuit zijn cabine, rustig wach tend op de ontknoping, had hij eens een blik richting de Italia nen geworpen. Martinello oog de scherper dan ooit. Het gladde kapsel van de gentleman, die spurtend het fysieke duel niet mijdt, zat nog gladder dan an ders. De routinier was niet van zins cadeautjes weg te geven. Hiërarchie Slippens en Stam beseffen ook dat ze niet harder kunnen trap pen dan de hiërarchie toelaat. Stam: „Hoe dichter we de top- koppels naderen, hoe meer die zich bedreigd voelen. Weer een koppel dat meedoet om de grote prijzen, dat betekent toch meer concurrentie Ik snap dat ze dat liever niet hebben", aldus Stam. De Nederlanders ervoeren dat hun doorbraak door de groten nog niet helemaal is geaccep teerd. „Tijdens de afval koers speelden ze het zo dat wij inge sloten raakten en geen punten pakten." Baandirecteur Frank Boelé, tevreden met de ruim twaalfduizend kijkers, droomt alvast van echt Nederlands suc ces. „Nu waren de laatste avon den uitverkocht, volgend jaar hopen we elke dag op een volle bak. En als Stam en Slippens dan winnen, zou dat natuurlijk prachtig zijn." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21