Roodgroene coalitie kan verder Aanhang Fortuyn blijft thuis Andreas Burnier onverwacht overleden fel I# Stoiber grote winnaar in spannendste Bondsdagverkiezingen ooit VVD'ers mogen lijsttrekker kiezen Krekar wil op Noorse grond praten met VS Prins Claus van de beademing af Britten op de bres voor vossenjacht Arafat speelbal premier Sharon Heras pakt rit en leiderstrui Voetballers Terneuzen stuntelen Georgië houdt vier bewapende mannen aan in Pankisi-kloof Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- nu""™r: llllll i~rm mmm 1 110° NO 6 Hollandse luchten Wisselend bewolkt en op de meeste plaat sen droog. Krachtige tot harde noordoos tenwind. Maxima rond 15 graden. 245e jaargang no. 225 k maandag 23 september 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland BERLIJN - De roodgroene regeringscoalitie onder leiding van bondskanse lier Gerhard Schroder lijkt de verkiezingen in Duitsland nipt te hebben gewonnen. Volgens de laatste prognoses van de publieke zenders ARD en ZDF kunnen de sociaal democratische SPD en de Groenen op 304 tot 307 ze tels in de Bondsdag reke nen tegen de christen-de mocratische CDU/CSU en de liberale FDP 296 tot 299. De christen-democratische lei der Edmund Stoiber lijkt een lo ze overwinning te hebben be haald. De christen-democraten wonnen volgens de prognoses ruim 3 procent en kwamen daarmee op ongeveer 38,6 pro cent van de stemmen. De soci aal-democratische SPD verloor ongeveer 2,5 procent en kwam op omstreeks 38,4 procent. Behalve de christen-democra ten heeft ook de milieupartij de Groenen flink gewonnen. De partij, die in de peilingen stee vast op 7 procent stond, zou ongeveer 8,6 procent hebben ge kregen. Dat is bijna 2 procent punten meer dan bij de verkie zingen van 1998. De van oorsprong Vlissingse campag neleider van de Groenen, Rudi Hoogvliet, toonde zich ver heugd. „We hebben al onze OSLO - Mullah Krekar, de beweerde Koerdische mos limextremist uit Irak die ban den zou hebben met het ter reurnetwerk Al Qaeda, is volgens zijn advocaat bereid te praten met de Amerikaanse autoriteiten, maar alleen op Noors grondgebied en met alle rechtsbescherming die daar bij hoort. Advocaat Arvid Sjoedin zegt een brief van die strekking aan de Amerikaanse ambassade te hebben gestuurd. Krekar, die officieel Najm al- Din Faraj Ahmad heet, is lei der van Ansar al-Islam, een anti-Amerikaanse groep van enkele honderden strij ders die in Koerdische gebie den in Noord-Irak is gestatio neerd. Hij werd ruim een week geleden op Schiphol aangehouden toen hij op doorreis was naar Noor wegen, waar hij in 1991 als vluchteling werd opgenomen en waarzijngezin woont. DeNoor- se autoriteiten hebben de ver blijfsvergunning van Krekar in getrokken en hem laten weten dat hij na zijn arrestatie niet meer welkom is. Volgens de Nederlandse autori teiten wordt Krekar in Jordanië gezocht wegens heroïnesmok kel, maar advocaat Sjoedin gaat ervan uit de Amerikanen achter het Jordaanse uitleveringsver zoek zitten. „Daarom menen wij dat wij net zo goed onder veilige omstandigheden in Noorwegen kunnen praten." Volgens Sjoe din heeft Krekar 'niets te ver bergen'. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Oslo wil geen commentaar leveren op de brief van de advocaat. AP AMSTERDAM - Prins Claus ligt niet langer aan de beade ming. Wel ligt hij nog op de af deling intensieve zorg, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gis teren meegedeeld. De artsen zijn wel tevreden over de toestand van hun patiënt. Prins Claus werd afgelopen dinsdag opnieuw in het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam opgenomen. Hij bleek wederom te kampen met een infectie aan de luchtwe gen. ANP doelstellingen gehaald: meer dan 8 procent van de stemmen, de derde partij van Duitsland, voortzetting van de roodgroene coalitie is mogelijk en binnen die coalitie bezetten wij een sterkere positie." De liberale FDP won ruim 1 procent en kwam op ongeveer 7,4 procent. Voor de PDS, de op volger van de communistische partij in de DDR, lijken de ver kiezingen op een fiasco uit te draaien. De partij bleef met 4 procent van de stemmen onder de kiesdrempel van 5 procent. Kiesdrempel Het zag er kort na middernacht naar uit dat de CDU/CSU 249 tot 252 zetels in de Bondsdag zou gaan bezetten. De SPD krijgt 249 tot 252 zetels, de Groenen 55 en de FDP 47 of 48. De twee PDS-leden die in Ber lijn een kiesdistrict hebben ge wonnen, komen ook in de Bondsdag. De overige achttien partijen die aan de verkiezingen deelnamen, wisten de kies drempel niet halen. De opkomst was met ongeveer 79 procent 3 procentpunten minder dan vier jaar geleden. Stoiber eiste de overwinning op, maar Schroder zei gisteravond optimistisch te zijn, dat hij kan blijven regeren. „Meerderheid is meerderheid. En als wij die hebben, zullen we die gebrui ken", aldus de bondskanselier. Door de smalle marges werden de zogeheten 'Überhang-Man- date' belangrijk. De Duitsers brengen twee stemmen uit, een op een kandidaat van hun dis trict en een op een landelijke lijst. De landelijke lijst bepaalt de zetelverdeling in de Bonds dag. Maar als er meer kandida ten in districten zijn gekozen dan waarop een partij volgens de tweede stemmen recht heeft, komen die kandidaten toch in de Bondsdag. ANP/RTR/AFP LONDEN - Meer dan 400.000 bewoners van het Britse platteland hebben gisteren in Londen gedemonstreerd voor behoud van de vossenjacht. De betogers verweten de regering van premier Blair ook geen aandacht te heb ben voor de problemen op het platteland. Het was een van de grootste demonstraties in de afgelopen twintig jaar, aldus de politie. De manifestatie verliep rustig. De demonstranten bliezen tijdens de manifestatie onder meer op jachthoorns en ze hadden spandoeken bij zich met daarop teksten als 'Red onze boerderijen' en 'Koop Brits voedsel'. De demonstranten kwamen vanuit alle uithoeken van het platteland. Meer dan 2500 bussen en dertig treinen waren ingezet om de demonstranten naar de hoofdstad te brengen. De politie zette 1600 man ex tra. foto Nicolas Asfouri/EPA door Monique de Knegt AMSTERDAM - Zij wilden de 'oorverdovende stilte' in het onderzoek naar de moord op Pim Fortuyn verbreken. Maar het bleef zaterdag stil aan de poort van de Bijlmerbajes in Amsterdam. Geen duizenden, geen honderden maar hooguit twintig mensen demonstreer den bij de gevangenis waar verdachte Volkert van der G. is opgesloten. Beteuterd kijkt Ellen Kegge om zich heen. Overal stellen televisie- en fotocamera's de lenzen scherp, maar waar zijn alle medestanders? Al die hon derden, duizenden mensen die op internetpagina's hun zorg uitspreken? „Misschien von den ze het niet meer nodig om te komen nu Volkert toch weer is gaan eten." Het is een teleurstelling voor Kegge, die 's ochtends samen met haar zus en zwager van Rotterdam naar Amsterdam is gereisd ter nagedachtenis van Pim. Op haar hoedje draagt ze een portret van Fortuyn en de tekst: 6 mei, wij zwijgen niet. „De beweging moet door blij ven gaan", zegt ze. Maar er be weegt weinig aan de gevange nispoort. Er is zelfs maar één LPF- stropdas te zien. Het is die van Gerben Uunk, 'reserve Twee de-Kamerlid'. Hij geeft toe dat de demonstratie al was geor ganiseerd toen Volkert nog weigerde te eten. Maar er is meer dan dwangvoeding, dat de Fortuynisten aan de kaak willen stellen. Martin Kievits, Een handjevol aanhangers van Pim Fortuyn hield zaterdag bij de poort van de Bijlmerbajes een de monstratie. Evert Elzinga/GPD ooit beoogd kamerlid voor de LPF: „Hoe heeft de beveiliging van Pim kunnen falen? Hoe zit het met het onderzoek? Talloze complottheorieën doen de ronde. De BVD zou erachter zitten, de Amerikanen, Bin Laden, Vrijmetselaars. Als je nu al verhalen kunt ontzenu wen, dan moet je dat doen. Maar de minister laat mensen in het ongewisse. Het duurt ge woon te lang." Kievits vindt het 'zwak' van de LPF dat ze de demonstratie niet eens met woorden onder steunt, zoals Leefbaar Neder land doet. „De LPF weet kennelijk niet wat er in de ach terban leeft. Ik krijg dagelijks honderd tot honderdvijftig mailtjes binnen van bezorgde mensen." Dood aan rood Aan de voet van de witte ge vangenistorens staat een mi crofoon opgesteld waarin demonstranten hun zegje kun nen doen. Een drietal met baby zingt een lied. Daarna is het weer stil. De aandacht gaat uit naar een blonde jongeman met om zijn nek een Keltisch kruis en een vlag met de tekst: 'Dood aan Rood'. Hij praat over Ne derland voor de Nederlanders en dan vinden de ware Fortuy nisten het welletjes. Kievits vraagt de jongen de vlag op te bergen. „Dit is niet de bedoe ling. Het is een smet op deze dag van verzoening. We heb ben hier lieve moslims, hin does, christenen." De Rotter damse Fortuynisten horen het niet meer, ze gaan naar huis. GPD Als het partijcongres in november goedkeuring verleent, mogen de leden van de WD voortaan hun lijsttrekker kiezen. Dat zei WD-leider Gerrit Zalm za- terdag in Ede. Het verwoesten van Jas- ser Arafats hoofdkwartier in Ramallah zal nieuwe Palestijnse aanslagen niet voorkomen.Arafat zelf is voor Sharon nauwelijks nog van belang. Arafat kan alleen als martelaar nog een rol spelen, meldt correspondent Ad Bloe- mendaal in een analyse van het Midden- Oostenvraag- stuk. Onder barre omstandig heden heeft Roberto He- ras gisteren de konginne- rit in de Vuelta gewonnen. Na aankomst bovenop de zeer stijle Col de L'Angli- ru bleek Heras ook de lei derstrui te heb ben afgepakt van Oscar Sevilla. Terneuzen-trainer Dimitri Mbuyu haalde gistermiddag flink uit naar zijn spelers na het verloren duel met Deurne (1-3). „Ze hebben het a-b-c van het voetbal genegeerd", foeterde hij. Alleen Erik de Koeijer haalde zijn niveau in het tweede thuisduel waarin Terneuzen niet tot winst kwam. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. TBILISI - Het Georgische leger heeft bij een operatie in de Pan- kisi-kloof gisteren vier zwaar bewapende mannen aangehou den. Dat heeft een Georgische regeringsfunctionaris bekend gemaakt. Het leger zou bij de operatie in verscheidene dorpen ook grote hoeveelheden wapens en munitie in beslag hebben geno men. Rusland oefent al geruime tijd druk uit op het buurland Geor gië om de Tsjetsjeense rebellen aan te pakken die zich ver schanst zouden houden in de Pankisi-kloof en van daaruit aanvallen op Russische eenhe den in Tsjetsjenië zouden uitvoeren. Volgens een ambte naar van de Russische grensbe waking bevinden er zich zo'n 500 Tsjetsjeense rebellen in Ge orgië. De Russische president Vladi mir Poetin waarschuwde enkele weken geleden dat Georgië een militaire inval riskeert als het geen maatregelen neemt tegen de Tsjetsjeense rebellen in de kloof. De Georgische politie en het le ger hebben inmiddels bevel ge kregen terroristen en misdadi gers te arresteren en gijzelaars te bevrijden. Ook de Verenigde Staten heb ben druk uitgeoefend op Geor gië om een einde te maken aan de 'wetteloosheid' in de Panki si-kloof, omdat er zich in het ge bied mogelijk ook terroristische trainingskampen zouden be vinden. AP door Dirk Visser AMSTERDAM - De schrijfster, dichteres en criminologe An dreas Burnier, pseudoniem van dr. C.I. Dessaur, is woensdag op 71-jarige leeftijd geheel onver wacht in Amsterdam overleden. Dat heeft haar uitgeverij Au gustus gisteren bekendge maakt. Dessaur was van 1971 tot 1989 hoogleraar criminologie aan de Katholieke Universiteit Nijme gen. Als Andreas Burnier, onder welke naam zij al haar werk pu bliceerde, debuteerde zij in 1965 met de roman 'Een tevreden lach', waarvoor zij met de Lucy B. en C.W. van der Hoogt-prijs werd onderscheiden. Zij oogstte grote bewondering en ook felle kritiek door haar strijdbare stellingname in maatschappelijke debatten, zo als de emancipatie van homo seksuelen, het feminisme, eu thanasie en de joodse cultuur en identiteit. Behalve verhalenbundels pu bliceerde zij ook essays. Werk van Andreas Burnier is met suc ces in het Duits vertaald. Haar literaire werk werd aanvanke lijk uitgegeven bij Querido en Meulenhoff, sinds kort bij Au gustus. Zij ontving verder de volgende literaire prijzen: de Jan Gres- hoff-prijs, de Annie Romein- prij s en de Busken Huet-pri js. In 1988 was zij als gastschrijver verbonden aan de Leidse uni versiteit. Dessaur werd op 3 juli 1931 in Den Haag in een libe raal-joods gezin geboren. Van beslissende invloed op haar le vensloop en opvattingen waren de oorlogsjafën, waarin zij van af haar negende jaar lange tijd moest onderduiken. Daarbij was ze gescheiden van haar ou ders en haar milieu. Zij studeerde in Parijs en Leiden geneeskunde en filosofie ANP (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor €15.- straat:nr. postcode: plaats:. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.25). c per kwartaal met automatische incasso 52.-). C per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1