Saddam is kansloos bij aanval Pieter van Geel staat pal voor het milieu PZC PZC Werkgever is niet gebaat bij passeren bond 4 Arabische deskundigen voorspellen dat regime als kaartenhuis instort 6 augustus1952 dinsdag 6 augustus 2002 door Salah Nasrawi Met hoeveel bravoure de Iraakse president Saddam Hoessein de mogelijkheid dat de Verenigde Staten militair ge weld tegen hem gebruiken ook tegemoet treedt, zijn regime zal onder een Amerikaanse aanval snel instorten, voorspellen Ara bische deskundigen. De voormalige Egyptische staf chef Salah Halaby zei in een vraaggesprek met het persbu reau Associated Press dat het Iraakse leger na de Golfoorlog van 1991 en de jaren daarna waarin het geen nieuwe wapens kon aanschaffen, te zwak en ge demoraliseerd is om serieuze te genstand te kunnen bieden aan de Amerikaanse troepen en hun moderne wapentuig. „Het Iraakse leger heeft geen enkele kans en zal als een zandkasteel inzakken", zei Halaby, bevel hebber van het Egyptische con tingent in de door de VS geleide coalitie die Irak in 1991 uit Koe weit verdreef. Halaby en andere Arabische deskundigen gaven commen taar terwijl het Amerikaanse Congres hoorzittingen hield over een mogelijke aanval op Irak. Daaruit kwam naar voren dat de kans groot is dat de VS langere tijd in Irak zullen moe ten blijven om het land na de val van het regime van Saddam Hoessein bijeen te houden. Zowel sprekers op de hoorzit tingen als deskundigen in het Midden-Oosten waarschuwden voor het gevaar dat Saddam Hoessein alle massavernieti gingswapens waar hij over be schikt zal gebruiken tegen de Amerikaanse troepen, tegen landen die de aanval logistieke steunen of tegen Israël. Nederlaag Halaby gelooft dat het Iraakse leger een Amerikaanse aanval zal gebruiken om af te rekenen met Saddam. Als opdrachtge ver van de invasie van Koeweit wordt hij waarschijnlijk ver antwoordelijk gesteld voor de militaire nederlaag en alle el lende die Irak daarna kreeg te verduren. „Ik twijfel er niet aan dat het Iraakse leger, zodra het de gelegenheid krijgt Saddam te pakken te nemen, dat zonder aarzeling zal doen, omdat het in de Golfoorlog is vernederd en zijn eer wil wreken." Halaby liet zich er niet over uit wie er Irak moeten gaan regeren als Saddam is afgezet. De VS werken samen met uitgeweken Iraakse legerofficieren aan plannen voor een toekomstige regering. Oud-generaal Wafiq al-Samarraei, die in 1995 is ge vlucht, zei dat de Amerikanen zich geheel op Saddam moeten fixeren. Als hij eenmaal gevan gen is genomen of gedood, zei al-Samarraei in een telefonisch vraaggesprek vanuit Londen, 'is het karwei gedaan'. Hoe langer de Amerikaanse militaire actie duurt, des te groter wordt de kans dat Irak chemische wa pens of andere massavernieti gingswapens inzet, zei al-Sam- ax-raei. Hij stond tijdens de Golfoorlog aan het hoofd van de Iraakse militaire inlichtingen dienst. Tijdens de Golfoorlog vuurde Irak 39 Scud-raketten af op Is raël en enkele op Saoedi-Ara- bië, waar Amerikaanse troepen gelegerd waren. Alle raketten hadden echter een conventione le lading. Iraakse functionarissen pochen dat hun strijdkrachten klaar zijn voor de aanval en elke inva sie zullen weerstaan. Kranten in Bagdad meldden in de afgelo pen week dat Saddam met de top van de luchtmacht heeft ge sproken over plannen om de slagkracht te vergroten. Lucht machtcommandant Hamid Rija Shilah verzekerde de president bij die gelegenheid dat zijn mili tairen klaar staan om agressors te verslaan. Uit Irak komen sig nalen dat Saddam zijn strijd krachten in hoogste staat van paraatheid bracht. Hij heeft alle nodige vooi"zorgen genomen, 'alsof de Apocalyps voor de deur staat', zei Haroun Mohammed, een uitgeweken Iraakse journa list. Met 350.000 tot 400.000 man schappen is het Iraakse leger nog maar 4 0 procent van wat het was voor de Golfoorlog. Veel re guliere eenheden zijn naar het nooi-den en zuidoosten van het land gedirigeerd om de opposi tie de kop in te drukken, terwijl de elitetroepen van de Republi keinse Garde in en rond Bagdad zijn gestationeerd om de presi dent te beschermen. Verouderd Defensieanalisten zeggen dat het Iraakse wapentuig dateert van voor 1990 en grotendeels uit verouderd sovjetmaterieel be staat. Irak heeft ongeveer 2.000 tanks, waaronder een paar hon derd relatief moderne T-72's, en enkele honderden straaljagers en onderscheppings vliegt ui- gen. In welke staat het materieel zich bevindt is onduidelijk. De sancties die na de invasie van Koeweit tegen Irak werden af gekondigd omvatten een verbod op de invoer van reserveonder delen. Evenmin is bekend over welke chemische en biologische wapens Irak mogelijk nog be schikt Het land mag ballisti sche raketten bezitten die onder een bereik van 145 kilometer blijven, maar die kunnen wor den opgevoerd om verdere doe len te raken. Ook ligt het voor de hand dat Irak nog een paar Scud-raketten voor de VN-wa peninspecteurs verborgen heeft gehouden. Daarmee kan het Is raël treffen. De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld heeft gezegd dat het moeilijk wordt om de Iraakse wapens met alleen luchtaanvallen uit te schakelen, omdat Bagdad veel ervaring opbouwde met het ver plaatsen van wapentuig. Rums feld herhaalde dat de regering geen besluiten heeft genomen over de manier waarop zij Sad dam Hoessein ten val wil bren gen. „Om te beginnen weten we niet of de VS een militaire ope ratie zouden uitvoeren met be trekking tot Irak", zei hij. AP door Rixt Albertsma Terug van weggeweest; de discussie over de organi satiegraad van de vakbon den. Het aantal leden van de bonden blijft al jaren achter bij de groeiende beroepsbe volking. De werkgeversver eniging VNO-NCW over weegt daarom in de toekomst rechtstreeks met bedrijven een cao af te spreken. Het is de vraag of werkgevers daar wel op zitten te wachten. Binnen VNO-NCW is discus sie ontstaan over de repre sentativiteit van de vakbon den en de geringe bereidheid om de lonen te matigen. Voorzitter Jacques Schraven betwijfelt of de bonden nog wel nodig zijn bij het afslui ten van een cao als ze slechts een handjevol werknemers vertegenwoordigen. Herhaling De discussie is niet nieuw. De lage organisatiegraad staat al jaren ter discussie. Vorig jaar nog werden de bonden aangevallen door politici van D66 en WD, die vonden dat de vakbeweging vanwege de lage organisatiegraad geen zitting meer hoefde te heb ben in adviesorganen als de Sociaal Economische Raad (SER) De vakbonden rekenden eind 2000 ruim een kwart van de beroepsbevolking (27 pro cent) tot haar leden, zo blijkt uit cijfers van het Centraal bureau voor de Statistiek (CBS). In sommige sectoren komt de organisatiegraad echter nauwelijks boven de tien procent uit, zoals in de ICT-sector. In deze 'nieuwe' beroepsgroep hebben de bonden grote moeite - met name jonge - leden aan te trekken. Door de hoge leef tijd zijn de werknemers die lid zijn, weer geen goede doorsnede van de beroepsbe volking. Schraven ziet daar om meer in het rechtstreeks afsluiten van cao's met de on dernemingsraad (OR) - en werknemers - want die zou den ook meer oog hebben voor de economische om standigheden waarin het be drijf verkeert. Maar gaat de voorzitter daarmee niet iets te snel voorbij aan de onder nemer zelf? Kleine onderne mers hebben vaak amper de tij d om zelf over de salarissen te onderhandelen. En onder nemingsraadsleden en werk nemers zijn geen professio nele onderhandelaai's. Rechtstreeks onderhandelen met de werknemers zou wel eens voor veel meer spanning en irritatie op de werkvloer kunnen zorgen. Arie Kraaijeveld, voorzitter van de FME-CWM, vindt dat OR-leden 'absoluut geen deskundige onderhande laars' zijn. De FME-CWM ondersteunt de 'actie' van Schraven 'volledig', maar het merendeel van Kraaije- velds' leden (uiteenlopende metaal- en technologiebe drijven) zien volgens hem toch het liefst een deskundi ge onderhandelaar tegen over zich aan tafel. Met name kleine ondernemers hebben geen tijd om zelf al die onder handelingen te voeren. De voorzitter maakt zich daar om 'grote zorgen' over de re presentativiteit van de bon den, die volgens hem 'echt zorgelijk' is te noemen. Toch verwacht Kraaijeveld nog minstens 5 tot 6 jaar met de bonden rond de tafel te zul len zitten. Oud-minister Vermeend van sociale zaken liet vorig jaar in reactie op de kritiek op de bonden weten dat ook 'lif tersgedrag' van niet-vak- bondsleden het werk van de vakbonden legitimeert. Be nieuwd of de nieuwe minis ter, zelf ooit vakbondsman, er hetzelfde over denkt. GPD Volgens de oud-bewindslieden Pronk en Winsemius stelt het milieubeleid van het kabinet-Balkenende niets voor. ,,Het kli maatverdrag wordt naar de prullenbak verwezen", sprak mi lieuprofessor Lucas Reijnders. De kritiek prikkelt staatsse cretaris Pieter van Geel. door Ron Lodewijks Anders dan zijn voorgangers op het ministerie van Vrom, houdt de voormalige 'onderko ning van Noord-Brabant' zich bezig met milieu en duurzaam heid. Voor het eerst sinds het vechtkabinet-Van Agt/Den Uyl is er weer een staatssecretaris op dit beleidsterrein. De milieubeweging beschouwt deze staatsrechtelijke degrada tie als een bewijs voor het on dergeschikte belang dat het ka binet toekent aan het milieu. Van Geel laat zich door de stort vloed van kritiek geenszins van de wijs brengen, zo maakt hij tijdens zijn eerste interview als staatssecretaris duidelijk. „Het gaat bij milieubeleid niet om macht maar om overtuigings ki-acht. Ik heb heel goed nage dacht of ik dit zou doen, waarbij behalve mijn persoonlijke op vattingen ook de maatschappe lijke geluiden zijn mee gewo gen. En ik heb zonder aarzelen ja gezegd toen Jan Peter Balke nende mij voor deze buitenge woon interessante post vroeg. Kijk, zeilen met mooi weer kan iedereen. Maar nu het milieu in heel West-Europa in de publie ke belangstelling is weggezakt en de ambities van het kabinet op dit terx-ein niet zo groot zijn, heb ik de zeer sterke drang te la ten zien dat ik desondanks za ken voor elkaar krijg. Het re geerakkoord biedt daar-voor voldoende aanknopingspunten. Ik wijs op de belofte dat econo mische groei het milieu niet ver der mag belasten. Het principe van de ontkoppeling blijft dus overeind en daarmee een be langrijk uitgangspunt voor duurzame ontwikkeling." Meetlat Juist op dit thema krijgt Van Geel meer invloed dan een door snee staatssecretaris. Als coör dinerend bewindsman voor 'duurzaamheid in de fysieke leefomgeving' mag hij de minis ters van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en van Economische Zaken de maat nemen. Tot in de ministerraad. „Dat is bijzon der." Hij bestrijdt dat deze por tefeuille voor hem 'bij elkaar is gegrabbeld', ter compensatie van het gemiste ministerschap op Vrom. Van Geel geeft aan dat deze positie er voor hem nimmer heeft ingezeten omdat zijn par tij Landbouw opeiste. „Volgens de politieke mores, levert een andere regeringspartij dan de minister van Vrom. Dit om con centratie van macht in het ruim telijk beleid te voorkomen." Door zijn keuze voor een be stuurspost, blijft Van Geels par lementaire loopbaan voorlopig steken in zijn maidenspeech over de Waddenzee. Een onder werp waarbij hij als staatsse cretaris nauw betrokken blijft. Hoe gaat hij om met het regeer akkoord dat gaswinning in dit internationaal befaamde na tuurgebied niet uitsluit? Van Geel: „Dat is voor mij heel helder Ten eerste wordt er nooit in de Waddenzee gebooi'd. En wij streven naar een moratori um, een verbod op gaswinning onder de Waddenzee gedurende tien jaar. Daarover zijn afspra ken nodig met de NAM, die de winrechten heeft. Als dat mis lukt en we zouden dat gas ineens dringend nodig hebben, dan be staat de mogelijkheid vanaf twee locaties op de vaste wal te boren. Mits vooraf vast staat dat de natuur gespaard blijft. Met deze zware beveiliging tegen boringen kan ik leven." Borssele De winning van kleine gas- en olievelden wordt volgens het re geerakkoord voortgezet. Wat betekent dat voor de gasbel on der de Brabantse Biesbosch? Van Geel: „Over deze kwestie spreekt het regeerakkoord zich niet uit. Dus geldt het bestaande beleid en hou ik vast aan de uit spraak van de Tweede Kamer tegen deze gaswinning." Hoe kijkt u aan tegen het langer open houden van de kerncentra le in Borssele? Van Geel: „Dat is een verant woorde afbouw van kernener gie in ons land, terwijl Finland juist nieuwe centrales bouwt. Dat is een enorm verschil. Zwak punt in ons verhaal is dat er in de tussentijd meer nucleair afval bijkomt. Ik ben tegen kernener gie vanwege dat gevaarlijke af val, niet uit principe." Er komt geen heffing op bebou wing van open ruimte. Van Geel: „Wij hadden ons in Brabant bij Vrom aangemeld voor een experiment hiermee. Deze heffing is echter geen doel op zich maar een hulpmiddel. De doelstelling om zuinig om te springen met de ruimte, staat nog recht overeind." Wat komt daar dan van terecht onder een rechtse minister van Vrom die doorzijn linkse staats secretaris niet mag worden ge controleerd op duurzaam en energiezuinig bouwen? „Binnen dit departement zullen wij elkaar zeker aanspreken op het beleid. Henk Kamp zoekt juist de samenwerking met mij over de ruimtelijke ordening. Dat straalt hij aan alle kanten uit." Mooie geste van een 'gunman' wiens 'hit-en-run-politiek'u be gin dit jaar nog veroordeelde. „Juist omdat Kamp en ik een to taal tegengesteld politiek pro fiel hebben, geloof ik dat wij goed met elkaar gaan samen werken. Het is altijd beter om heldere afspraken te maken over meningsverschillen dan ze onbestemd te laten. Dat blijkt tussen Pronk en Remkes goed te hebben gewerkt, hoewel ik het strakke ruimtelijk beleid van de minister haaks vond staan op het liberale woningbouwbeleid van de staatssecretaris." Het kabinet gaat snijden in de fiscale voordelen op groen be leggen, in milieuvriendelijke subsidies en in het budget voor natuuraankopen. Van Geel: „Ik ben absoluut niet rouwig om het afschaffen van subsidies op groene stroom die in het buitenland wordt ge kocht. Er lekt op die manier nogal wat geld weg." Er komt in snel tempo méér as falt bij. „Ik stel vast dat het gaat om ver breding van een aantal cruciale Van Geel en Balkenende werpen een blik op het Binnenhof ten tijde van de formatiegesprekken. foto Ed Oudenaarden/ANP trajecten en dat daar niet veel geld voor is. Het is ook uiterst lastig om hiervoor in het be staande wegenbudget te snij den. Dat levert gegarandeerd een hoop stampei op." Toch zal de staatssecretaris van Vrom moeten beoordelen of het investeren in meer asfalt wel zo duurzaam is. Van Geel: „Maar ik ben geen remmer in vaste dienst. Ik let erop dat de afspra ken in het regeerakkoord zo duurzaam mogelijk worden na gekomen." Milieuheffingen Van Geel wil de doelstellingen van Pronks Vierde Nationaal Milieubeleidsplan ('breed ge steund in de Tweede Kamer') overeind houden. „Variërend van milieuheffingen op vervui lende produkten en nieuwe wet telijke regels, tot een beroep op de eigen verantwoordelijkheid van burgers. Om respectvol met natuur en milieu om te gaan en zelf je rotzooi op te ruimen. Daar wil ik mensen op aanspre ken." Het slaan van een brug naar de burger beschouwt hij als één van zijn grootste opgaven. „Mi lieu staat dan wel niet meer bo venaan de maatschappelijke agenda, toch stellen burgers binnen hun leefomstandighe den prijs op belangrijke zaken als schoon water en veilig voed sel. Het probleem is dat de maatregelen die politici daar dan na veel discussie op losla ten, door burgers niet meer als een oplossing van hun proble men worden ei*varen. Toepas sing van geluidsnormen en een bouwverbod binnen stankcir kels van veehouderijen, worden dan als pesterij aangemerkt." Want Nederland wil vooral groeien, winst maken en consu meren, zoals vijf ervaringsdes kundigen uit ontwikkelingslan den kort geleden tijdens een rondreis onthutst vaststelden. Derde Wereld Van Geel: „Economische groei is hard nodig om onze gezond heidszorg en de vergrijzing te kunnen betalen. Maar onze wel vaart mag niet ten koste gaan van toekomstige generaties en van de derde wereld. De arme landen verdenken ons ervan dat wij hun produkten niet om ethi sche maar om economische mo tieven van onze markten weren. Dat is ook één van de gevoelig ste punten voor de komende we reldconferentie over duurzame ontwikkeling in Johannes burg." GPD MAANSVERDUISTERING - De maansverduistering was gisteravond in Zeeland aan de zuidoostelijke hemel in het algemeen goed zichtbaar, vooral toen het donker begon te worden. Er was weinig be wolking, zodat men het ver loop van de verduistering goed kon volgen. Alleen om streeks tien uur kwam er een wolk voor de maan. PTT - Tegen een ex-ptt-be- steller uit Amsterdam werd gisteren één jaar gevangenis straf geëist, omdat hij 11 expressebrieven en 5 tele grammen niet ter plaatse had bezorgd, doch bij hem thuis achtergehouden. EISENHOWER - De repu blikeinse kandidaat voor het presidentschap van de VS, Eisenhower, heeft een toe spraak gehouden op een te Los Angeles door oud-strij ders gehouden bijeenkomst. De generaal vroeg deze vete ranen hem te helpen bij het uitvoeren van een uit tien punten bestaand program ma, waarvan worden ge noemd: het verzekeren van de vrede, het in ere herstellen van het begrip eerlijkheid bij de regering, het scheppen van duurzame welvaart, het beschermen van salarissen en spaargelden tegen inflatie en het verwezenlijken van gelijkheid tussen de burgers. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adiunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtem@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Auteursiechten vooibehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hei Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen Jadnv.mslratie en om u to (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal- 52,-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1 - zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118)484321 Fax: (0118)484370 Behoort tot UJGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4