PvdA wil subsidie dorpswinkel (NEDERLAND ONTDEKT DE NIEUWE COROLLA. Jl PZC Krentenbrood hoort bij bruiloft Zoeken naar bommen levert nog niets op Werkgroep zoekt geld voor restauratie sluis Buurt hervat oude strijd tegen herrie van motorvereniging Feestje in de maak voor laatste dag veer Wethouder op de bres voor vijver «itSST" KOM NU NAAR ONZE SHOWROOM EN MAAK EEN PROEFRIT. <SB> TOYOTA 12 Dorpelingen betreuren afkalven middenstand in plattelandskernen wÊtEm m agenda I STREEKACTIVITEITEN bij nader inzien CA CAPPENDIJK TOYOTA TERNEUZEN dinsdag 6 augustus 2002 door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - De nieuwe ka naalzonegemeente moet een ac tief beleid voeren om de laatste winkels in de dorpen te behou den. Onder meer door het ver strekken van een forse startsub sidie aan belangstellende ondernemers. Raadslid R. van Hoecke pleit daarvoor namens de Axelse PvdA-fractie in een brief aan burgemeester en wethouders van Axel. De fractie wil dat de gemeente Axel begint in Zuid dorpe. De supermarkt in het dorp is al een paar jaar geleden gesloten en het pand staat nog steeds te huur. Volgens Van Hoecke betreuren veel dorpe lingen het verdwijnen van de laatste winkel in het dorp. „Uiteraard weten we ook wel dat dorpelingen steeds mobieler worden en daardoor hun inko pen dikwijls buiten het dorp ha len, omdat het assortiment wellicht groter is, en de prijs misschien aantrekkelijker", stelt Van Hoecke. „Maar er zijn ook dorpelingen die niet zo mo biel zijn en door het verdwijnen van de laatste winkel in ons dorp behoorlijk gedupeerd wor den. Kortom, de leefbaarheid gaat er met het verdwijnen van de laatste winkel niet op voor uit." De PvdA-fractie vindt dat de gemeente zelf in actie moet ko men. „Verhuur niet langer aan de toevallige exploitant die in teresse toont, maar ga actief werven", schrijft Van Hoecke. Naast het toekennen van een forse startsubsidie zou het voor de exploitant nog extra aan trekkelijk kunnen worden ge maakt door in zijn winkel een aantal diensten onder te bren- door René Hoonhorst SLUISKIL - Breed hadden Kaatje de Visser en Jan Wolfert het zestig jaar geleden niet. Maar bakker 'ome' Henk van de Terneuzense Baandijk zorgde ervoor dat er krentenbrood op de trouwdag was. Zes decennia later is krentenbrood niet zo'n feestmaal meer, maar een kren tenmik mocht gisteren natuur lijk niet ontbreken op de ont bijttafel van het diamanten bruidspaar. De oorlog was voor Kaatje (in middels 87) en Jan (82) geen re den om niet te trouwen. Gehol pen door familie, vrienden en kennissen zag het stel kans om behoorlijk voor de dag te komen op de dag van hun leven. Ze re den in koetsjes naar het stad huis, Kaatje had een prachtig bruidsboeket en Jan kon van een oom een deftig pak lenen. Bovendien cirkelde er op 5 au gustus 1942 voor het eerst een reclamevliegtuigje boven Ter gen. Te denken valt volgens de fractie aan een servicepunt voor postkantooractiviteiten, dro gisterij-artikelen en een apo theek voor het ophalen van me dicijnen. Verder oppert de fractie in de winkel een informatiepunt voor gemeentelijke zaken in te rich ten en er wordt ook gedacht aan een hoek voor een internetcafé. „We geven hier een opsomming van mogelijkheden, maar we zijn ervan overtuigd dat uw cre ativiteit zo ver strekt dat u nog meer activiteiten weet om het draagvlak van de nieuwe supermarkt in Zuiddorpe te vergroten en daardoor voor de exploitant een inkomen te ga randeren", aldus Van Hoecke. neuzen. „Alle bruiloftsgasten stoven naar buiten. Een vlieg tuig dat woorden in de lucht schreef hadden we nog nooit ge zien. Sommige gasten dachten echt dat de laatste der dagen was aangebroken", herinnert Kaatje zich nog goed. Kaatje, geboren en getogen in Sluiskil, en Jan, een Axelaar, kenden elkaar al wat langer. Maar pas toen Jan, die met tex tiel langs de deuren ging, begin jaren 40 Kaatje persoonlijk aan de achterdeur trof, sloeg er een vonk over. Na de bruiloft trok Jan bij Kaatje in, omdat zij voor haar vader, een weduwnaar, en haar broer zorgde. Ook toen zich drie dochters en een zoon aandienden, bleef het stel ge woon in Kaatjes ouderlijk huis wonen aan de Sluiskilse Boven- weg wonen. Pas na de dood van 'opa' De Visser verhuisde het ge zin naar een woning aan de Louisastraat. Dat huis werd tien jaar geleden ingeruild voor een ouderenwoninkje aan de Baljuwlaan. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De eerste dag van het on derzoek naar explosieven in het Stationsge bied in Middelburg heeft niets explosiefs opgeleverd. In de bodem werden slechts stukjes metaal, ijzerhoudende grond en pot scherven gevonden. Met een speciale gepantserde graafmachine worden alle verdachte plaatsen afgegraven. De graafmachine heeft extra dikke ruiten, die wegspringende schei-ven moeten tegen houden. Voordat wordt begonnen met gra ven, wordt een dubbele metalen plaat naast de plek geplaatst. Die dient als buffer voor de omgeving. Kaatje de Visser en Jan Wolfert. foto Wim Kooyman door Rinus Antonisse WESTDORPE - De werkgroep Zwartenhoekse zeesluis begint komend najaar een actie voor restauratie van het in 1788- 1789 gebouwde waterstaat- werk, in de nabijheid van West- dorpe. Doel ervan is sponsors te werven, die geld beschikbaar stellen voor het opknappen en behouden van de historische zeesluis. Waterstaatmedewerkers heb ben in het kader van een opfris cursus inmiddels bestek en tekeningen voor een restaura tieplan gemaakt. Om het rede lijk goed bewaarde bouwwerk - nu eigendom van het water schap Zeeuws-Vlaanderen - in stand te houden, is ongeveer 300.000 euro nodig. Sandra Dobbelaar, lid van de werkgroep, zegt dat het verga ren van sponsors gewenst is, omdat bijdragen uit overheids bronnen ontoereikend zijn. „De provincie Zeeland geeft geld. Dat het Rijk geld beschikbaar moet stellen, is al lastiger. We zullen ook proberen subsidie van de Europese Unie te krijgen En het waterschap moet ook over de brug komen. Dat wil fi nancieel voor ons niks beteke nen, maar we hopen dat dit ver andert." Dubbel doel De Zwartenhoekse zeesluis, ge legen aan een uitloper van de in 1952 getemde Braakman, is aangelegd met een dubbel doel: voor de uitwatering van nieuw bedijkte polders en om het ach terliggende gebied onder water te kunnen zetten in geval van oorlog. De suatie-sluis bestaat uit drie gemetselde kokers, af gedekt met hardsteen. De weg over de Sasdijk loopt er over heen en met name zwaar ver keer zorgt steeds vaker voor schade. De werkgroep wox-dt gesteund door de stichting Oud-Westdor- pe en de stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ). Een eer ste plan voor restauratie kreeg in 2000 een prijs in het kader van de SLZ-campagne 'Erfgoed al goed'. Sandra Dobbelaar noemt het herstel van de Zwar tenhoekse zeesluis, die ook wel de Grote Petrus wordt genoemd (waar dat vandaan komt, is niet bekend), een heel leuk project om mee aan de slag te gaan. Naast het cultuurhistorisch be lang, zijn met het opknappen ook natuur en landschap ge diend, zegt zij. Zo is het de be doeling in een van de kokers een onderkomen voor vleermuizen te maken. De provincie werkt aan een visie voor herstel van de zogeheten Staats-Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. Die moet in het najaar verschijnen. Het gaat daarbij om het in ere her stellen van voormalige forten, schansen en andere militaire objecten. Dobbelaar vindt dat de restauratie van de Zwarten hoekse zeesluis erg geschikt is om als voorbeeld-project te die nen. pagina 22: een sluis als verdedigingswerk door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster wethouder Kayser (ruimtelijke ordening) wil er alles aan doen om de vij ver aan het De Vosplantsoen in Hulst te behouden. Bij de vijver komt een bergbezinkbassin, zo dat overstort op de vijver voor komen kan worden. Volgens de huidige plannen zou de helft van de vijver opgeofferd worden voor het bassin, maar Kayser wil proberen een andere plaats te zoeken voor het bergbezink bassin. De omwonenden gaan actie voeren voor het behoud van de vijver. Kayser beloofde in de commis sievergadering Stads- en Dorpsontwikkeling in mei nog dat de vijver behouden zou blij ven, ondanks de komst van het bergbezinkbassin Uit onder zoek van een ingenieursbureau is echter gebleken dat het bassin niet onder het talud bij de vijver kan komen, omdat daar te veel bomen staan. Het bassin onder een nabijgelegen parkeer- plaatsje aanleggen kan ook niet, omdat hiervoor de hele weg op gebroken en opnieuw geasfal teerd moet worden. Dat is duur en bovendien liggen er onder het wegdek, waar de buizen van het bassin moeten komen, ook te veel andere leidingen. Kayser zou het betreuren als de vijver de helft kleiner moet wor den, omdat er geen andere plaats voor het bassin gevonden kan worden. „Ik doe mijn best een oplossing te bedenken." Volgens het bestemmingsplan mag het bergbezinkbassin er niet komen. De gemeente Hulst wil echter vrijstelling van dit bestemmingsplan. De omwo nenden van het De Vosplant soen willen absoluut niet dat er De PvdA-fractie wil dat het col lege van B en W een en ander zo spoedig mogelijk onderzoekt. „Uiteraard niet alleen voor de kern Zuiddorpe, maar op lange re termijn ook voor de nieuwe gemeente Terneuzen." Gisteren zijn twintig van de honderd ver dachte locaties op het terrein afgegraven. Die kwamen aan het licht door onderzoek met een magnetometer, een apparaat dat magnetische velden in de bodem opspoort. Het onderzoek wordt eind deze week afge rond. foto Lex de Meester door René Hoonhorst AXEL - Axelaars die last heb ben van geluidsoverlast tijdens wedstrijden en trainingen van motorcrossclub RES wennen nooit aan het lawaai. Sinds de stichting Recreatieve Exploita tie Smitsschorre (RES) een stuk van het natuurgebied gebruikt, zijn er klachten over motorla waai geweest, stellen diverse omwonenden naar aanleiding van een artikel in deze krant over het groeiende aantal klachten. Dat er een paar jaar geen klach ten bij de provincie zijn binnen gekomen, ligt niet aan de ver mindering van de overlast. Mensen hadden de moed opge geven dat overheden - provincie en gemeente - iets aan bestrij ding van de overlast zouden doen. „Toen na verloop van tijd bleek dat er niemand meer klaagde en dat er wat de ge meente en provincie betreft dus geen probleem meer was met de motorcross, was dat voor ons de reden om toch maar weer te gaan klagen", schrijft E. Pot, bewoner van de Churchilllaan. Ze ageert met die opmerking te gen de veronderstelling van het waarnemend hoofd van de afde ling Milieuhygiëne dat vooral nieuwe bewoners in opstand komen tegen het RES-lawaai. Degenen die al sinds jaar en dag hun ergernis aan gemeente en provincie kenbaar maken, zijn allerminst gewend aan het la waai, liet de familie Rinn, de be kendste bezwaarmakers van de jaren 80 en 90, vorige week al weten. D. Stulemeijeriséénvan de aanjagers van de 'nieuwe' be zwaarmakers. Het feit dat enkele Axelaars be kend staan als notoire bezwaar makers, wil niet zeggen dat an dere inwoners geen last hebben van het crossgeluid, verklaart hij. „Allerlei mensen die veel verder van het crossterrein af wonen, vragen me dikwijls of de regels al worden aangepast. Ie dereen in het centrum hoort de crossers, mensen uit de oostelij ke wijk Zonnemare hebben al klachten bij de provincie inge diend." Stulemeijer heeft eind juni op nieuw een klacht ingediend. Hij wil zijn grieven niet uiten voor hij antwoord op die brief heeft I gehad. Hij prijst zich gelukkig J met de uitspraak van de Axelse gemeenteraad dat er iets moet worden gedaan tegen de toene mende lawaai-overlast. Voor zijn beurt Stulemeijer wil wel kwijt dat! het waarnemend hoofd van de j afdeling Milieuhygiëne zijns in ziens voor zijn beurt heeft ge-1 praat. „Hij had moeten wachten met het duiden van klachten tot1 het gesprek met de gemeente heeft plaatsgevonden. De con statering dat de RES aan alle vergunningsvoorschriften vol doet, klopt bovendien niet. Van- af het motorcrossterrein mag' een maximum aantal decibellen j aan geluid te horen zijn. Datj maximum wordt opgerekt als de wind uit een bepaalde hoek komt. Maar als de wind uit zuid westelijke richting komt, heb-j ben de Axelaars er juist het meeste last van", concludeert! Stulemeijer. met hun vijver gesold wordt. „Wij willen dat bergbezinkbas sin helemaal niet", zegt omwo nende J. Ivens. „Wij hebben geen last van die overstort. Laat de gemeente het bassin aanleg gen in de buurt van de vijver in de Dullaertstraat. Die wordt ook gebruikt als overstort en daar klagen de bewoners wel van stankoverlast. Wij niet." door Esme Soesman KRUININGEN - De laatste dag dat het veer Kruiningen-Perk- polder vaart, mag niet onge merkt voorbij gaan. Dat vindt Daan van Gorp uit Wemeldinge, die het initiatief heeft genomen voor een afscheidsfeestje voor 'gebruikers'. Op alle vier veer- pleinen zal zaterdag 15 maart iets bijzonders te doen zijn. In de gemeenten Hontenisse en Reimerswaal worden werk groepen opgericht, die zich gaan buigen over de precieze in vulling. Ook aan weerszijden van het andere veer (VI issingen- Breskens) worden initiatieven ontplooid. Dat gebeuit in over leg de met het provinciale veer- bedrijf PSD en met de betrok ken gemeenten. Waar het uiteindelijk toe leidt, is nog niet bekend. Een tent op alle veer- pleinen, oppert Van Gorp, waar mensen een hapje of drankje kunnen gebruiken. Daarnaast kunnen allerhande activiteiten op de pleinen en aan boord wor den georganiseerd. Het is aan de werkgroepen met plannen op de proppen te ko men, vertelt Van Gorp. Hij denkt eind van dit jaar meer duidelijkheid te hebben over de concrete invulling. Maar hoe dan ook, de laatste vaart kan niet geruisloos gevaren worden, vindt Van Gorp, die als verte genwoordiger aardig wat uur- j tjes op de weg zit. „Je sluit een periode af. Niet met dikke tra nen hoor, en ik heb geen hekel' aan de tunnel, die komt er niet zomaar. Zelf heb ik me soms ook moeten haasten om de laatste vaart te kunnen halen. Maar je komt er altijd bekenden tegen." i Handtekeningen Ivens is een van de initiatief neemsters van een handteke ningenactie tegen het bassin bij de vijver van het De Vosplant soen. De actie is inmiddels uit gebreid naar de hele Dul- laertwijk, omdat de vijver een sociale ontmoetingsplaats voor de hele buurt is. Inmiddels zijn 140 handtekeningen opge haald, deze zullen donderdag worden aangeboden aan Kay ser. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14 45 uur' Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 9.30 en 14.00 uur: Jeugdva- kantieweek, activiteiten; GRAAUW - Sportpark de Boomwaai, 14.30 uur. Vakantie schieting op de staande wip; 9.30 en 14.00 uur: Jeugdva kantieweek activiteiten; GROEDE - Huistheater De Twee Duiven, 21.00 uur: zomervoorstelling kleinkunst A. Oosterling; HEIKANT - 't Heike, 9 30 en 14.00 uur: Jeugdvakantieweek, activiteiten; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; 't Jagertje. 9.30 en 14.00 uur: Jeugdva kantieweek, activiteiten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW NAMEN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; Sportveld, 9.30 en 14.00 uur: Jeugdva kantieweek, activiteiten; SLUIS - Centrum, 17.00 uur: Avond-j markt; SINT JANSTEEN Sportveld, 9.30 en 14.00 uur: Jeugdvakantieweek, activitei ten; ZUIDZANDE - Boerderij de Hullu aan de Kokersweg, 10.30 uur: Rondleiding in Cadzandse klederdracht; Dorpshuis, 19.30 uur: Zomerloop over diverse afstanden. In het artikel 'Eigenaar wist niets van xtc-Iaboratorium' van vrijdag 2 augustus staat ten onrechte ver meld dat S. Godefroy eigenaar is van het bedrijf Creative Minds Web hosting uit Tilburg. Dat is echter V. Voorheijen. •TOYOTA COROLLA 3 DEURS HATCHBACK Vanaf €16.290,-. 1.4 of 1.6 VVT-i benzinemotor 2.0 D4-D 90 of 110 Common Rail turbodieselmotor. Of 1 8 WTL-i 141 kW (192 pk) benzinemotor TOYOTA COROLLA VERSO Vanaf €21.550,-. 1.6, 18 VVT-i benzine- of een 2.0 D4-D 90 Common Rail turbodieselmotor. •TOYOTA COROLLA 5 DEURS HATCHBACK Vanaf 16.750,- 1.4 of 1.6 VVT-i benzinemotor. 2.0 D4-D 90 of 110 Common Rail turbodiejelmotor. Of 1.8 WTL-i 141 kW (192 pk) benzinemotor TOYOTA COROLLA WAGON Vanaf €17.290,- 1.4 of 1.6 VVT-i benzine- of een 2 0 D4-D 90 Common Rail turbodieselmotor. Tel.: 0115-617751 Prijzen inclusief BTW, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brandstofverbruik varieert van 5,7 1/100 km (17,5 km/l) tot 8,3 1/100 km (12.0 km/t), CO.- 1S2 - 198 gr,'km Wijzigingen voorbehouden We've got the power.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36