Hiddink weet waar hij aan toe is PZC Rumsas durft niet naar Frankrijk Alle ogen gericht op Simon Vroemen niet meer aan stoppen 18 PSV moet tweede ronde Champions League halen om rond te komen Hein Verbruggen stopt bij Wada Zabel niet in San Sebastian Zafarin geblesseerd tijdens afwas Nederland niet op WK motorcross Sergeant ploegleider Domo-Lotto Siemerink toch naar US Open VS prolongeert wereldtitel softbal GA Eagles legt Sieme Zijm vast Johan Museeuw denkt Maase al in twee finales Van Moorsel raakt geel kwijt aan Arndt Twee coureurs overlijden na ongeval in rally Volleyballers tegen Brazilië dinsdag 6 augustus 2002 door Cilya van der Kooij LYON - De Litouwse wielrenner Raimondas Rumsas zal zich niet bij de Franse politie melden. De verrassende nummer drie van Ronde van Frankrijk wil in Ita lië vragen beantwoorden over de vondst van verboden midde len in de auto van zijn vrouw Edita. Rumsas vreest een arres tatie als hij zich in Frankrijk laat zien. „Mijn vrouw wordt opgesloten als een soort lokaas zonder schuldig te zijn bevonden aan handel", aldus Rumsas in een verklaring, die is uitgegeven door zijn advocaten. „Het is normaal dat ik me dan zorgen maak over de onmenselijke maatregelen die tegen mij geno men kunnen worden." De vrouw van Rumsas werd vorige week zondag in de Franse Alpen aan gehouden met een auto vol do ping. Ze zit sindsdien vast in Frankrijk. Ze heeft verklaard dat de middelen voor haar moe der waren. Rumsas heeft dit verhaal bevestigd in de Itali aanse kranten. De renner werd na de vondst voorlopig geschorst door zijn ploeg Lampre. Vorige week wilde Rumsas aan vankelijk naar Frankrijk reizen om uitleg te geven, maar ziet daar nu vanaf. „Ik ben bereid om door Franse onderzoekers op Italiaanse bodem verhoord te worden. Maar ik reis niet naar Frankrijk omdat de onder zoeksrechter mij vrijdag als ge tuige weigerde." De advocaat van Rumsas zal vandaag een verzoek indienen om de wouw van de renner vrij te laten. Volgens Jean-Marc Va- raut is er geen grond haar langer vast te houden, omdat Edita nooit heeft toegegeven dat de doping voor haar man was.„Als dit verzoek niet wordt ingewil ligd gaan we hogerop", zegt de raadsman. Rumsas heeft nog eens bena drukt dat hij een 'schone' Tour heeft gereden. De renner werd tijdens de Ronde van Frankrijk twee keer getest en de uitslag hiervan was negatief. ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - Somber maar ambitieus verscheen Harry van Raaij gisteren op de jaarlijkse persdag van PSV. Voor het eerst sinds zijn periode als voorzitter dreigt de Eindhovense club het komende seizoen met verlies af te sluiten. Alleen deelname aan de tweede ronde van de Champions Lea gue kan een negatief resultaat voorkomen. Eisen wil de preses niets, maar Guus Hiddink weet waar hij aan toe is. „Verder ko men in de Champions League en kampioen worden." De teruggekeerde trainer hoor de de doelstelling van zijn voor zitter eerst onbewogen en even later met een glimlach aan. Guus Hiddink houdt wel van een uitdaging en van een beetje druk is hij ook niet vies. Bij Real Madrid, Valencia, het Neder lands elftal maar ook Zuid-Ko- rea wist de trainer niet beter dan dat hij moest presteren. Daar werden de doelstellingen nooit in zalvende woorden ver pakt. Bij PSV gebeurde dat voor kort altijd wel. Natuurlijk ging de cluo bij aanvang van het seizoen altijd voor het hoogst haalbare. Maar tussen hopen en willen ligt een groot verschil. Komend sei zoen moet de Eindhovense club presteren. Anders verliest het zeker op Europees niveau nog meer terrein en boekt het een negatief bedrijfsresultaat. PSV realiseerde vorig jaar een omzet van 50 miljoen euro. Voor komend seizoen is hetzelfde be drag begroot. „We komen echter zo'n 5 miljoen tekort als we de tweede ronde van de Cham pions League niet halen", weet Van Raaij. „Net als in het be drijfsleven groeien ook in de voetballerij de bomen niet tot in de hemel. Ik wil graag anticipe ren op de ontwikkelingen maar wordt heel erg tegengewerkt. Voorzitter Harry van Raaij weet het zeker. Langzaam maarzeker verstikt zijn PSV in een wespen nest. Hij heeft te maken met de verdeel- en heerspolitiek van de wereldvoetbalbond Fifa. De Uefa is in zijn ogen al geen haar beter. „Ze schaffen volgend jaar de tweede ronde van de Cham pions League af. Dat terwijl een meerderheid van clubs dat niet wil." Nat houden Op nationaal niveau moet Van Raaij zich net als overigens alle ander voorzitters van Neder landse voetbalclubs onder meer aan de regels van de KNVBEre divisie NV en WCS houden. „Het is pappen en nat houden, verder groeien is nauwelijks mogelijk. Het vernieuwde sta dion (35.200 plaatsen) zit als we spelen vol en nieuwe sponsors staan met het oog op de ver slechterde economie en de klei ne Nederlandse markt ook niet in de rijDaarbij is een Benelux- competitie of Atlantische com petitie zogenaamd niet moge lijk. Terwijl je alleen dan je markt kunt vergroten. Ik weet zeker dat het zover komt. Maar wanneer?" In de huidige constructie kan PSV bijna alleen nog in de Champions League extra geld verdienen. Guus Hiddink heeft Guus Hiddink steekt zijn duim omhoog naar de Koreaanse fotografen in het Philips stadion tijdens de presentatie van de PSV-spelers op de open dag. foto Phil Nijhuis/GPD aan spelers geen gebrek. Door dat er momenteel geen enkele beweging in de transfermarkt zit, start hij met dertig contract spelers. Die weten stuk voor stuk waar ze aan toe zijn. Hid dink is geen trainer die zijn spe lers net als zijn voorganger Ge- rets koosnaampjes geeft. Fredje PARIJS - Hein Verbruggen heeft besloten zijn bestuursfunctie in het in wereldantidopingbureau Wada neer te leggen. De Neder landse sportbestuurder kan zich niet vinden in de handelwijze van het bureau. Verbruggen uitte onlangs kri tiek op het Wada. Aanleiding was een verschil van inzicht over de dopingkwestie van Igor Gonzalez de Galdeano in de pe riode dat hij klassementsleider in de Ronde van Frankrijk was. Volgens directeur Dick Pound van het Wada en de Franse di recteur van de Europese vesti ging van Wada, dokter Garnier, was de Spanjaard positief. Beiden deden die uitspraak op basis van krantenberichten dat bij de toenmalige klassements leider een hoge waarde van het verboden salbutamol was ge vonden. De Spanjaard trof geen blaam, want hij beschikte over een medisch attest om een anti- astmamiddel te gebruiken. Daarin zit de gevonden stof. „Pound en Garnier hebben een renner positief verklaard op ba sis van krantenberichten. Dat is een handelwijze die niet door de beugel kan, zelfs onverant woordelijk is. Zoiets hoort niet bij een instantie als het Wada. Pound denkt misschien dat hij zijn ambt moet uitoefenen als een sheriff in het Wilde Westen", aldus Verbruggen. Verbruggen gaf tijdens zijn be zoek aan de Ronde van Frank rijk al aan in elk geval een van zijn functies te gaan neerleggen. De Nederlander is als UCI- voorzitter lid van het interna tionaal olympisch comité (IOC) en leidt tevens de coördinatie commissie voor de Olympische Spelen van Peking 2008. Over zijn toekomst als voorzitter van de Internationale Wielren Unie geeft Verbruggen aan het einde van het jaar uitsluitsel. Hij heeft het bestuur van de UCI al eens laten weten niet verder te willen besturen dan tot het einde van zijn mandaat in 2005. AFP NEUSS - De Duitse wielrenner Erik Zabel laat de wereldbeker wedstrijd Clasica San Sebasti an komende zondag schieten. De sprinter uit de Telekomploeg meent dat hij niets te zoeken heeft op het zware parkoers. Te lekom komt in elk geval aan de start met routinier Udo Bölts, de Italiaan Giuseppe Guerini en de Amerikanen Bobby Julich en Kevin Livingston. SID is weer Bouma, Reus weer Wa terreus en Kezza heet weer Kez- man. ANP Steepleloper moet op EK atletiekbond aan sponsors helpen DOETINCHEM - Dave Zafarin mist Waarschijnlijk de start van het nieuwe voetbalseizoen. De nieuweling van De Graaf schap sneed zich tijdens de afwas met een glas in de pink van I zijn linkerhand. Daarbij raakte hij een pees, waardoor de doktoren besloten zijn pink in het gips te zetten en zijn arm te I laten rusten in een mitella. Zafarin is drie weken uitgescha- keld. Hij kwam deze zomer als vervanger voor de naar AZ ver- trokken Martijn Meerdink om de rechtsbuiten-positie over te nemen. ANP ARNHEM-Nederland ontbreekt voor het eerst sinds 1961 bij het WK motorcross voor landenteams. De motorsportbond KNMV heeft dit besloten omdat in de nieuwe opzet geen sterk nationaal team kan worden geformeerd. In het verleden werd de wedstrijd in drie klassen verrreden, 125, 250 en 500 cc, maar met ingang van deze editie heeft de internationale fede ratie FIM de regels veranderd. Het WK is een open klasse ge worden waarin drie rijders per land vrij zijn in de keuze van de motor. In de praktijk zal dat betekenen dat de 250 cc twee- takten en zware viertakten favoriet zijn. Nederland heeft op dit moment met Erik Eggens en Mare de Reuver twee rijders die internationaal hoog kunnen scoren, maar zijn specialist in de 125 cc klasse. Bovendien kampen Van Rees, Van Wessel en Giesbers met blessures. ANP BRUSSEL - Mare Sergeant wordt komend seizoen sportief manager van de nieuwe wielerploeg Lotto-Domo. De oud renner is nu nog een van de ploegleiders van Domo-Farm Frites. Volgend jaar gaat deze ploeg samen met Lotto. „Zijn vlotte omgang met de renners, zijn organisatietalent, koers- inzicht en sterke communicatie maken hem de ideale persoon voor de functie", aldus manager Christophe Sercu. Belga NOORDWTJK - Tennisser Jan Siemerink doet hoogstwaar schijnlijk toch mee aan het kwalificatietoernooi voor de US Open in New York. De 32-jarige Rijnsburger staat 276e op de wereldranglijst, op dit moment drie posities te laag voor rechtstreekse toelating. De kans dat de komende twee weken nog drie tennissers afhaken is echter groot. Het kwalificatie toernooi begint op dinsdag 20 augustus. De US Open wordt waarschijnlijk het laatste proftoernooi voor Siemerink, die op dit moment actief is in de Duitse Bundesliga. GPD SASKATOON - De Amerikaanse softbalsters hebben hun wereldtitel geprolongeerd. In de finale won de VS met 1-0 van Japan. Het was al de vijfde wereldtitel op rij voor de VS. Ja pan won net als vier jaar geleden zilver. Nederland kwam niet door de eerste ronde. ANP DEVENTER - GA Eagles heeft zich versterkt met Sieme Zijm (24) van Sparta. De linkspoot tekent in Deventer voor drie jaar. Zijm stond nog een jaar bij de Rotterdamse club onder contract maar Sparta vroeg voor hem ontslag aan. Naast Zijm hoopt de Deventer club ook snel tot een akkoord te komen met een aanvaller. GPD J -M. van onze sportredactie men. Ooit werd ik derde in door Guido van Riet MUNCHEN - Simon Vroemen moet de Nederlandse atletiek- ploeg deze week aan een medaille helpen op de 18e Euro pese kampioenschappen in München. De steepleloper vestigde op 19 juli een Europees record. De buitenlandse pers heeft de 'vlie gende Hollander' als favoriet gebombardeerd. Ook de Neder landse atletiekunie (Knau) ver wacht wat van Vroemen. De bond heeft een plak dringend nodig bij de zoektocht naar nieuwe sponsoren. In het voor 4 miljoen euro gere noveerde Olympiastadion, der tig jaar geleden podium voor de Zomerspelen, komen vanaf vandaag 1304 atleten aan de start. Nederland schreef 32 deelnemers in (onder wie An- jolie Wisse uit 's-Heer Hen drikskinderen op de 1500 me ter), de grootste ploeg in de ge schiedenis van de Knau. Kans hebbers op eremetaal zijn ech ter dun gezaaid. Aansprekende resultaten moe ten vooral komen van een paar routiniers: Vroemen, sprinter Troy Douglas (39 jaar), mara thonloopster Nadja Wijenberg (38) en langeafstandspecialist Kamiel Maase (30). Eén blik op de Europese rang lijsten leert dat alleen Vroemen hoog genoteerd staat. Met zijn Simon Vroemen is de speerpunt van de Nederlandse atletiekploeg op het EK in München. MÜNCHEN - Kamiel Maase is al zeker van twee finales op de Europese at- letiekkampioenschappen in München. De organisa tie heeft besloten de series op de vijf en tien kilome ter te schrappen door het geringe aantal inschrij vingen. Ook kogelstootster Lieja Tunks-Koeman hoeft geen kwalificatie af te dwingen. Ze is direct tot de eindstrijd toegelaten. Verder besloten de organi satoren de series bij de 400 meter horden voor vrou wen te schrappen. De Ne derlandse Marjolein de Jong is daardoor direct geplaatst voor de halve eindstrijd. ANP toptijd van 8.06,91 tippen de at- letiekbladen hem zelfs als de nieuwe kampioen. Op de smal le schouders van de atleet uit Delft rust veel druk, maar hij vindt dat niet erg. „Het voelt goed om een van de favorieten te zijn. Ik beschouw mezelf wel als de aanvoerder van de ploeg." Vroemen geniet nog steeds na van zijn prestatie in Monaco. „Ik denk dat ik mezelf altijd on derschat heb. Deze 'Afrikaanse tijd' overtrof mijn stoutste ver wachtingen. Er is daarna veel op me afgekomen. Uit de gekste hoeken kreeg ik reacties. Van mensen die ik twintig jaar niet had gezien. De enige negatieve reactie kwam van een Franse website, waar mijn progressie verdacht werd genoemd. Verve lend, maar ook ik heb in het ver leden wel eens mijn twijfels uit gesproken over prestaties van anderen." Vroemen waarschuwt dat hij niet de enige kanshebber is. Hij houdt nadrukkelijk rekening met het Spaanse trio Antonio Ji menez, Eliseo Martin en Jose Luis Blanco. Dat zijn toer- nooilopers bij uitstek. Martin eindigde in 2001 vierde op de WK, Jimenez zesde. Ontzag Vroemen heeft ook ontzag voor de Fransman Bouabdallah Tah- ri, die dit seizoen 8.10,83 liep. „Ik heb vijf, zes keer tegen die mensen gelopen en ze nooit ver slagen." Vroemen moet in München twee foto Olaf Kraak/ANP races afleggen, morgen de serie en zaterdag de finale. Een me daille voor Vroemen zou de Ne derlandse atletiekunie goed uit komen. Aan het einde van het jaar draaien sponsors Delta Lloyd en Nuon de geldkraan dicht. Voor de aanloop naar de Spelen in Athene 2004 is een ex tra bedrag van 1 miljoen euro nodig. De bond heeft directies van twaalf grote ondernemin gen uitgenodigd om in München op de tribune te komen zitten. ANP van onze sportredactie VALENCIENNES - Leontien Zijlaard-Van Moorsel is haar gele trui in de Ronde van Frank rijk voor vrouwen na één dag al weer kwijt. Met de zege in de tweede etappe over 159,5 kilo meter van Brussel naar Valenci ennes onttroonde de Duitse Judith Arndt Van Moorsel als klassementsleidster. Arndt had na de ploegentijdrit van zondag 24 seconden achter stand op Van Moorsel. De ren- ster van Saturn Cycling ontsnapte met de Russische Va- lentina Polkhanova uit het pe loton. Het duo pakte zo'n ander halve minuut op het eerste deel van het peloton, met daarin ook de ploeg Van Moorsel. Terwijl Team Farm Frites zijn best deed het gat te dichten, kreegMirjamMelcherspech.De troef van de ploeg voor het klas sement moest tijdens de etappe door materiaalpech maar liefst drie keer van fiets ruilen. Op de momenten dat Melchers achter op raakte, moesten enkele ploeggenotes haar terugbren gen in het peloton. De jacht werd op deze manier nooit een georganiseerde, waardoor de twee konden wegblijven. Baukje Doedee sloot de tweede etappe van de Tour Feminin in het achterveld. De Drieweegse raakte op één van de zes kassei stroken betrokken bij een grote valpartij. De gastrenster van de Spaanse Sabeco Biskaja-ploeg hield aan de buiteling geen gro te verwondingen over, maar raakte wel achterop. In de etappe van Brussel naar Valenciennes waren verschil lende kasseistroken uit de klas sieker Parijs-Roubaix opgeno men. Op de vierde strook met kinderkopjes ging een groot deel van het peloton onderuit, onder wie Doedee, die zich tot dat moment voor in het peloton had gehandhaafd. Haar man en ploegleider Fonny Kint: „Je ziet het. Zelfs als je voorin zit, kan het fout gaan." ANP van onze sportredactie ANTWERPEN - Johan Mu seeuw won zondag zijn tweede wereldbekerwedstrijd wielren nen van het seizoen. Na een sprint van zo'n 350 meter drukte de 36-jarige als eerste zijn voor wiel over de meet in Hamburg. Zelf de verliezers, zoals de Itali anen Bettini, Di Luca en Balda- to drukten de winnaar aan hun borst. Respect en bewondering voor de 'Leeuw' Museeuw. Ben je nu toch weer sprinter ge worden? Een paar dagen gele den een etappe in de Ronde van België, en nu dit. „Ik ben nooit een heuse sprinter geweest. Ook vroeger niet, toen ik nochtans die naam had om dat ik regelmatig won. Ik moest het altijd hebben van een lange inspanning. Niet van de laatste twintig meter, want daar kan ik niet op tegen de ultieme versnel ling van een Cipollini, Zabel of McEwen." Het valt op dat voorin slechts drie renners toefden die de Tour in de benen hadden. Hincapie, Baldato en Moreni. „Het is het bewijs dat iedereen goed werkte terwijl de collega's in Frankrijk reden. Zelf bleef ik twee weken op hoogtestage in Sankt-Moritz. Ik ben oud en er varen. Dus weet ik wat me te doen staat. Een deel van het pu bliek zal denken dat ik er op va kantie was, maar zij hebben me dan ook niet bezig gezien. Het viel goed te vergelijken met de slavenarbeid van de winter. Re ken maar." Ondertussen heb je in punten bijna een overwinning voor sprong op Bettini, de nummer twee van de Wereldbekerstand. „Zoveel? Nu, het is veel maar het wil niks zeggen. Ik kan al leen in Parijs-Tours nog flink wat punten pakken. Bettini kan overal nog goed aan de bak ko- MOSKOU - Twee Duitse cou reurs zijn zondag omgekomen bij een ongeval tijdens een rally voor vrachtwagens in Rusland. De bestuurder en zijn bijrijder raakten tijdens een afdaling op een nat wegdek in een slip. De vrachtwagen raakte van de weg, de twee inzittenden waren op slag dood. ANP men. Ooit werd ik derde in San Sebastian (de Wereldbekerwed strijd van aanstaande zaterdag, redMaar toen was ik nog jong! Kijk, ik doe het maximum om deze trui te behouden: Zonder enige garantie dat het lukt." Een derde Wereldbeker winnen, als enige ooit, zou mooi zijn. „Ik weet inderdaad wat het be tekent en vooral wat het vergt om zo'n beker te pakken. Het is 1 alleen weggelegd voor grote renners. Misschien daarom dat ik, moest het me niet,lukken, ook blij kan zijn voor Bèttini." De elfde overwinning in een We reldbekerwedstrijd heb je wel mooi binnen. „Vorig jaar had iedereen de mond vol over nummer tien. Ik moest en zou mijn carrière af sluiten met een magisch aantal Wereldbeker-overwinningen op zak. Na Parijs-Roubaix was het elf. En nu...ik weet het niet. Eén zo'n overwinning per jaar is al iets bijzonders. Met Hamburg zit ik nu aan twee." Kortom, Museeuw is nog niet versleten. „Dat is de klassieke slotvraag, niet? Het zou me inderdaad moeilijk vallen om zo te stop- 1 pen. Hoe lang is het eigenlijk ge leden dat ik, na Parijs-Tours, beweerde meteen te kappen met de wielrennerij? Een jaar of zes? j Een week later pakte ik in Luga no de wereldtitel en ondertus sen koers ik nog. Nee, ik weet niet wanneer of in welke ploeg ik ooit stop." GPD LAUSANNE - De Nederlandse volleyballers moeten het in de finale van de World League in groep E in Recife opnemen te gen gastland Brazilië, Rusland en Spanje. De Russen waren ook al tegen stander van Oranje in de poule wedstrijden. De ploeg van bondscoach Bert Goedkoop verloor vier keer van Rusland. Nederland stond eerder dit jaar bij hetEK-kwalificatietoernooi ook al tegenover Spanje en leed eveneenseen nederlaag. De an dere poule bestaat uit Joegosla vië, Italië, Frankrijk en Polen. De nummers een en twee van beide groepen plaatsen zich voor de halve finale in Belo Ho- rizonte. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32