LPF holt positie Mat Herben uit Tegenstrijdige verklaringen op eerste dag zaak Andrea Luten Vrouwen marcheren voor Saddam A Waakhond houdt oogje op PSD'ers Algerijnse FIS kwam in Nederland bijeen Partijbaronnen hebben scherpe kritiek op fractievoorzitter OPG ontslaat 400 mensen Spanje stuurt schepen naar kust Marokko Overvallers aan de haal met een miljoen condooms y KOM VANDAAG GENIETEN 15 Middelburg stijgt als zakenstad Rumsas blijft weg uit Frankrijk Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 20° |lb NW 5 Buien Veel bewolking en buien, in de middag kans op onweer. Maxima rond 20 graden. Vrij krachtige tot krachtige noordwestenwind. 245e jaargang no. 184 dinsdag 6 augustus 2002 los nummer 1,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De positie van LPF-fractievoorzit- ter Mat Herben is in het geding. Partijbaronnen van de Lijst Pim Fortuyn lieten gisteravond weten dat Herben moet opstap pen. MADRID - Spanje heeft drie marineschepen naar de Spaan se enclave Melilla in Marokko gestuurd. Dat heeft het land gisteren be kendgemaakt. Vorige week riep de Marokkaanse premier Ab- derrahmane Youssoufi de be volking op Melilla en de andere Spaanse enclave in Marokko, Ceuta, terug te winnen. Twee Spaanse patrouilleboten liggen sinds zaterdag bij Melilla voor anker. Een derde schip komt vandaag aan. Een klein oorlogsschip is in Melilla gesta tioneerd, sinds Spanje en Ma rokko vorige maand in aanva ring kwamen naar aanleiding van de Marokkaanse bezetting van Perej il, een rots vlak voor de Marokkaanse kust die volgens Madrid al eeuwenlang Spaans bezit is. Spanje weigert te onderhande len over de enclaves Ceuta en Melilla. „Hij vindt het mooi om bij het establishment te horen en dat is nu net waar de LPF tegen is. Het wordt tijd dat hij plaats maakt voor een ander", zei LPF-regio- coördinator Jan van Aartsen in het televisieprogramma Net werk. Eerder al bleek dat diverse LPF-kamerleden betwijfelen of Herben als fractievoorzitter het einde van het jaar haalt. Tweede man Ferry Hoogendijk vindt het rumoer om Herben ongepast, mede omdat de fractievoorzit ter zich vanwege vakantie niet kan verdedigen. Het aanzien van Herben is voor al beschadigd door zijn optre den in het debat over de rege ringsverklaring vorige week, en door zijn verdediging van par tijgenoot Philomena Bijlhout, die al na zeven uur moest aftre den als staatssecretaris. Voor de negentien regiocoördinatoren van de LPF vormen dit de be langrijkste punten van kritiek. Ook de tegenvallende opinie peilingen, waarbij de LPF al weer elf van 26 in mei veroverde kamerzetels moet inleveren, hebben de positie van Herben geen goed gedaan. Eer LPF-fractiesecretaris Eerd- mans ontkende dat voortdurend en met opzet aan de stoelpoten van Herben wordt gezaagd. „Het gaat niet alleen over Mat Herben. Het is heel normaal dat je op een bepaald moment de za ken gaat evalueren. Herben heeft een wonderbaarlijke pres tatie neergezet." Eerdmans vindt het niet vanzelfsprekend dat de fractievoorzitter door de door Jan Jansen VLISSINGEN - Een speciaal aangestelde controleur waakt er sinds begin dit jaar bij de PSD voor dat het per soneel 'met het eind in zicht niet verslapt of afglijdt'. Dat is volgens de directie no dig omdat het in de eindfase van de bootdienst 'niet zo vanzelfsprekend is dat ge maakte afspraken worden nagekomen en overeengeko men regels worden nage leefd'. De controleur, oud politieman W. Nijsten, heeft een breed takenpakket. Hij ziet toe op naleving van werktijden, controleert bij ziekteverzuim, houdt alco holgebruik onder werktijd in de gaten en let verder speci aal op taakuitoefening, om gangsvormen, collegialiteit en klantvriendelijkheid. Her en der heeft 's mans optreden voor onrust en wrevel ge zorgd onder het personeel. Nijsten zegt zelf bepaald niet populair te zijn. Discipline Voorzitter W. Dijkgraaf van de ondernemingsraad beves tigt dat. „Je hoort wel: is dat nou nodig." Toch wil hij niet de spreek buis zijn van de klagers. „De controleur is in goed overleg aangesteld. Het is goed om in deze fase, met ook steeds meer uitzendkrachten, de discipline vast te houden. En waarom zouden mensen bang zijn? Wie niks heeft te verbergen, normaal zijn werk doet, heeft echt hiks te vrezen." Wel erkent Dijkgraaf dat de introductie van de contro leur beter had gekund. „Hij was zomaar ineens aange steld. Lang niet iedereen wist wat hij kwam doen." Volgens directeur H. Thomaes is de aanstelling echter op de ge bruikelijke manier bekend gemaakt, met name via de publicatieborden. Hij vindt de ophef maar onzin. „Er was in de gesprekken over het strategisch plan eindfase PSD juist een roep uit brede lagen van het personeel om meer controle. Het is nu een maal zo: wat in een gewone bedrijfsvoering normaal is, is dat niet in een tijd van af bouw. Daar moet je op inspe len." Thomaes is tevreden met de taakopvatting van de con troleur. „Hij is helemaal niet bezig met een heksenjacht, kan juist heel goed luisteren. Nee, ik kan echt niet plaatsen waarom mensen zich be dreigd zouden voelen." SINT-PETERSBURG - Zes overvallers hebben gisteren in het Russische Sint-Petersburg meer dan een miljoen condooms buitgemaakt. Gewapend met slechts een pis tool vielen de zes een pakhuis Advertentie van de HISTORISCHE MARKT INVEERE 10-17 uur. Op de Markt. Gratis parkeren. /- fractie ten val wordt gebracht. Herben kan ook de eer aan zich zelf houden. Vooral Herbens verdediging van de staatssecretaris-voor zeven-uur wekte verbazing. Volgens Herben had de staatsse cretaris te goeder trouw ver keerde informatie gegeven. Hij bleef haar steunen en zou ook haar terugkeer in de fractie niet in de weg staan. Deze stelling- name nemen partijbaronnen en leden van de partij Herben zeer kwalijk. Zij vinden dat Bijlhout gewoon heeft gelogen. Ook het debat over de rege ringsverklaring deed Herben geen goed. Meermaals werden de fractieleden Dekker, Janssen van Raay en Eerdmans door Herben en vice-fractievoorzit- ter Hoogendijk teruggeroepen van de interruptiemicrofoons. Herben zelf blonk volgens een LPF-kamerlid uit 'door niet te debatteren en alleen datgene te doen wat strikt noodzakelijk was'. „De fractie heeft het daar na afloop van het debat nog wel over gehad", zegt kamerlid Janssen van Raay. „We hebben toen gezegd dat het in de toe komst beter moet." Hei-bijeenkomst De fractie komt eind deze maand op de 'hei' bijeen. Ook de positie van Herben komt daar aan de orde. Volgens ingewijden bestaat er een gerede kans dat Herben na het reces meer bij stand krijgt van robuuste ka merleden. Als mogelijke opvolgers van Herben worden genoemd de Tweede-Kamerleden Hoogen dijk, Gerard van As en Harry Wijnschenk. Winny de Jong gaf vorige maand zelf al aan het stokje van Herben te willen overnemen. GPD Militair getrainde vrouwen van de Irakese regeringspartij Ba'ath marcheren door de straten van Bagdad. foto Ali Haider/AP van onze redactie binnenland WASHINGTON - Terwijl gisteren tiendui zend mensen in Bagdad tegen de eventuele aanvalsplannen van de VS demonstreerden, wees het Witte Huis een Iraaks aanbod af om leden van het Amerikaanse Congres met eigen ogen vermeende bergplaatsen van biologische, chemische en nucleaire wapens in Irak te bekijken. Het aanbod, afkomstig van de voorzitter van het Iraakse parlement, voldoet niet aan de eis van president George Bush voor gron dige wapeninspecties in Irak, zei Sean Mc- Cormack, een woordvoerder van de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad. De Amerikaanse regering vermoedt een vertragingstactiek van de Iraakse leider Saddam Hoessein, die sinds 1998 geen wa peninspecteurs meer toelaat in zijn land. De uitnodiging van parlementsvoorzitter Sadoun Hammadi volgt op een verzoek aan hoofd-wapeninspecteur Hans Blix van de Verenigde Naties om voor technisch overleg naar Bagdad te komen. Ook dat idee is door Washington als ontoereikend van de hand gewezen. De Iraakse uitnodigingen komen te midden van toenemende speculaties over een Ame rikaanse militaire actie om Saddam uit het zadel te stoten.AP pagina 5: Labour worstelt met steun aan VS binnen waar medische goederen liggen opgeslagen. Behalve de rubberen kleinoden wisten de daders ook een foto kopieerapparaat uit het pand te halen. Twee aanwezige mede werksters van het magazijn werden vastgebonden. AFP van onze redactie binnenland ASSEN - De eerste dag van de rechtszaak tegen de 27-jarige verdachte van de moord op de 15-jarige Andrea Luten in 1993, heeft het Openbaar Ministerie (OM) in een lastig parket ge bracht. Twee van de acht getuigen die de rechtbank in Assen gisteren moest horen, kwamen met te genstrijdige verklaringen. De verdachte zelf ontkende weder om schuldig te zijn. Volgens advocaat A. Moszko- wicz heeft het OM geen techni sche bewijzen tegen zijn cliënt. DNA-onderzoek heeft uitgewe zen dat de schaamhaar die op het lichaam van het meisje is ge vonden, niet van de verdachte afkomstig is. De 27-jarige man zou echter twee jaar geleden tegenover zijn vijf jaar jongere collega, kroon getuige E. Zanting (22) uit Zuid- wolde, na ettelijke biertjes be kend hebben de moordenaar te zijn van Andrea. Met de handen om de nek van zijn collega zou hij hebben voorgedaan hoe hij het meisje had gewurgd. Het meisje zou hem indertijd heb ben afgewezen. Gisteren zei Zanting echter dat de verdachte nooit de naam An drea Luten had genoemd. Toen hij hem vroeg of het meisje An drea Luten was, kregen de twee ruzie en verliet Zanting ijlings de woning van zijn collega. Later op de middag, na een schorsing, kwam de getuige Advocaat Abraham Moskowicz verlaat de rechtbank via een achterdeur om met zijn cliënt te overleg gen. hierop terug. De verdachte zou wel bevestigend hebben geant woord op de vraag of het meisje Andrea Luten was. De getuige hield deze lezing staande. Ook een andere getuige, G. Tij mes-ten Heuvel uit Fluitenberg, heeft de afgelopen jaren wisse lende verklaringen afgelegd. De vrouw meldde al een paar dagen na de dood van Andrea tegen over de politie dat zij het meisje samen met een jongen op een bromfiets had zien fietsen. In 2001 kreeg de vrouw een klas- senfoto van de verdachte te zien. Zij herkende hem destijds niet als de bromfietser. Gisteren kreeg zij de foto opnieuw te zien en herkende hem wel meteen. Veehouder Als verklaring waarom ze dat vorig jaar niet meteen zag, gaf de vrouw aan dat ze als veehou der destijds met haar hoofd bij de mond- en klauwzeercrisis zat. Ze voegde er aan toe dat ze Het personeel van de Utrechtse farmaceutische groothandel OPG kreeg gisteren te horen dat vierhonderd mensen hun baan zullen verliezen. Volgens het bedrijf is de ingrijpende re organisatie noodzakelijk om de concurrentie het hoofd te bie den. „We willen het dak repareren zo lang de zon nog schijnt", aldus H. Suykerbuyk, algemeen secretaris in de raad van bestuur. Middelburg is doorgedrongen tot de Top 100 van zakensteden in Nederland. De Zeeuwse hoofdstad scoort met een 85e plaats beter dan Amsterdam of Schiphol, aldus on derzoek van ondernemersblad Bizz. De Middelburg se bedrijven zijn vooral financieel gezond. Raimondas Rumsas, de Litouwse wielrenner die verrassend als derde ein digde in de Tour de Fran ce, heeft besloten niet naar Frankrijk af te rei zen. De Lampre-coureur vreest te worden gearres teerd als hij zich bij de Franse politie meldt om vragen over de vondst van verboden middelen in de auto van zijn vrouw te beant- O woorden. f O varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21, en 22 mee-discussiëren tijdens de ver gadering. Het FIS leek in 1992 zeker van een overwinning tijdens de ver kiezingen. Die werden evenwel onder druk van het leger afge last. Uitwoede over de 'gestolen verkiezingswinst' grepen fun damentalisten naar de wapens. Er vielen tienduizenden doden in de strijd die volgde. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (ATVD), voor heen de BVD geheten, wil niet zeggen of ze op de hoogte was van de bijeenkomst in Neder land. „Daar mag ik geen ant woord op geven", aldus een woordvoerder. Hij wijst erop dat het FIS in Ne derland geen verboden organi satie is en dus bijeenkomsten mag houden. Ook is volgens de inlichtingendienst de gewapen de tak van het FIShet Armee Is- lamique du Salut (AIS), na de wapenstilstand van 1997 ont manteld. BELGA/AFP van onze redactie binnenland BRUSSEL - Het radicale Alge rijnse Islamitisch Heilsfront (FIS), een partij die al bijna tien jaar verboden is in Algerije, heeft afgelopen weekeinde in Nederland een congres gehou den. Dat heeft de Belgische senator Anne-Marie Lizin gisteren ge zegd in reactie op een bericht van de Arabische nieuwszender Al Jazeera. Die wees België aan als de plaats waar het FIS bij eenkwam. Het front sprak zich volgens Al Jazeera tijdens het congres uit tegen het geweld in Algerije, maar liet weten de Heilige Oor log (jihad) te steunen in geval van 'wettige zelfverdediging'. Het front koos verder dertien nieuwe leden voor een 'consul tatieve raad'. Leden uit binnen- en buitenland konden volgens Al Jazeera on-line kiezen en Advertentie naam: voorletters: m/v straat' nr postcode: plaats: foto Harry Tielman/GPD in mei dit jaar de foto van de ver dachte in het tv-programma Vermist heeft gezien. Ook toen wist ze meteen zeker dat hij de bromfietser was. Andrea Luten verdween op 10 mei op weg van school naar huis. Een dag later werd haar lijk gevonden in de bossen bij het Drentse Gijsselte, vlakbij haar woonplaats. Eerder waren al vier verdachten in beeld, maar zij werden vrijgelaten na DNA-onderzoek. ANP e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I I I I handtekening: 8 713214"000002 D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor €15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 19,25) - r per kwartaal met automatische incasso 52,-). - D per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■■BK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1