VN uiten weerzin over Jenin VVD-leider twijfelt over verdere deelname aan vredesmissies VN Vliegtuigje boort zich in Pirelli-toren Milaan Belgische politie schiet man uit Nederland dood Israëlische afsluiting van slagveld onaanvaardbaar genoemd Tsjetsjenen tergen Poetin Thor Heyerdahl overleden ANWB-baas: schaf rood licht maar af MOET Ook wij zijn blijlhet uw nieuwe keuken m bru.ynzeel U> 1 s* o ABP schroeft de premies op Vissers kiezen het tegenoffensief Bobbie Traksel wint in Veenendaal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- f5° Wolkenvelden Overwegend bewolkt en vooral 's middags enkele buien. Maximaal 12 graden bij weinig wind uit het westen. 245e jaargang no. 93 vrijdag 19 april 2002 los nummer 1,00 "I Van 17 april t/m 25 mei De Maand De Vrijheid 2 0 0 2 Kijk op: www.maandvandevrijheid.nl WÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊBÊÊIÊÊÊÊKÊI^^Ê^KÊÊM door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De VN-gezant in het Midden-Oosten, ferje Roed Larsen, heeft gisteren felle kritiek gele verd op Israël wegens de voortdurende afsluiting van het vluchtelingen kamp bij Jenin op de Wes telijke Jordaanoever. In het kamp is een week lang verbeten gevochten tussen het Israëlische leger en ongeveer tweehonderd gewapende Pales tijnse militanten. Tien dagen na afloop van de gevechten hebben internationale hulpor ganisaties er nog maar in be perkte mate toegang. Larsen noemde dat 'volstrekt onaan- zinwekkend dat Israël na de gevechten in het kamp aanvan kelijk geen hulpverleners toe liet. Israël zegt dat er tot nu toe 45 lij ken in het kamp zijn gevonden, maar dat het totale aantal kan oplopen tot tegen de honderd. Volgens de Palestijnen zijn er honderden doden. Sinds een paar dagen hebben het Rode Kruis en de Rode Halve Maan in beperkte mate toegang tot het kamp, maar die organisaties be schikken niet over het zware materiaal dat nodig is om puin te verzetten, zodat eronder lig gende lichamen kunnen worden geborgen. Israël zegt dat het in de komende dagen meer hulp verleners zal toelaten. Het uitgaansverbod voor de in woners van Jenin is gisteren een groot deel van de dag opgehe ven. Steeds meer kampbewo ners keren terug om in het puin te zoeken naar vermiste familie leden. Onderhandelingen over een oplossing van de impasse in Bethlehem zijn gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld na dat Israël bezwaar aantekende tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de Eu ropese Unie bij het overleg. Is raël wil alleen een Amerikaanse aanwezigheid, maar de Pales tijnen gaan daarmee niet ak koord. GPD Na een bezoek aan het kamp toonde Larsen zich geschokt over de 'ongelooflijk verschrik kelijke aanblik'. Hij zei te heb ben gezien hoe een twaalfjarige jongen uit het puin werd ge haald en hij vermoedt dat er, te oordelen naar de stank, nog veel lichamen onder het puin moeten liggen. Hulpverleners „Ik denk dat ik namens de hele VN-delegatie spreek als ik zeg dat we geschokt zij nzei hij tij dens een rondgang door de ver woestingen, die zijn aangericht door Israëlische bulldozers, tankgranaten, en raketten, en door de explosieven die waren aangebracht door de Palestijnse milities. De vernielingen gaan volgens Larsen alle perken te buiten en hij noemde het moreel weer- OSLO - De Noorse ontdek kingsreiziger Thor Heyerdahl is donderdag overleden aan kan ker. Heyerdahl is 87 jaar gewor den. Hij overleed in Colla Mi- cheribij Alassio in Noord-Italië in het huis van zijn derde echt genote, de Fran^aise Jacqueline Beer. De wetenschapper en avontu rier Heyerdahl voer in 1947 met eenbalsavlot van Peru naar Po- lynesië en in 1970 met een papy rusboot van Marokko naar Bar bados de Atlantische oceaan over. Hoewel hij tientallen j aren in het buitenland woonde en werkte, werd Heyerdahl door de Noren als een nationale held vereerd. Hij laadde de hoon van vele experts op zich toen hij het plan opvatte om met een vlot van balsahout de Stille Oceaan over te steken. Hij stelde hen in het ongelij k toen hij na een tocht van 101 dagen en 7.900 kilome ter in 1947 met de Kon-Tiki uit Peru in Polynesië aankwam. Met de tocht wilde hij de moge lijkheid aantonen dat de Inca's hebben bijgedragen aan de ko lonisatie van Polynesië. In 1969 en 1970 volgden soortgelijke ondernemingen met de papy- rusboten Ra en Ra II. AP AMSTERDAM - Omdat zoveel mensen ongestraft een rood verkeerslicht negeren kun je voortaan beter alleen een waar schuwend knipperlicht laten branden. Want de overheid creëert schijnveiligheid' bij verkeers lichten en werkt zo 'normover schrijdend' gedrag in de hand. »Wie een groen licht passeert is er lang niet zeker van dat een ander stopt voor roodDat zegt ANWB-directeur Van Woer- kom. »Bij sommige verkeerslichten staan flitspalen. Maar omdat daar niet altijd een filmpje inzit gaan mensen gokken op de pak kans en rijden door rood", aldus Van Woerkom. Hij stelt voor om een aantal verkeerslichten uit sluitend te laten knipperèn. »Dan is iedereen waakzaam." Justitie bevestigt dat het aantal betrapte 'roodrijders' toeneemt. In 1999 waren er 243.101 over tredingen en in 2000 ging het om 277.873 gevallen, be ANWB-baas uitte zijn kri tiek gisteren tijdens een ver- keerscongres. Eén van andere sprekers, demissionair minister Netelenbos, reageerde niet op zijn woorden. GPD Een militair inspecteert vanaf een helikopter de schade aan de Pirelli-toren in Milaan. foto Stefano Rellandini/RTR door Hans Geleijnse MILAAN - Even werd gisteren in Italië gedacht aan een variant op het 11 sep- tember-drama in de VS: een vliegtuigje boorde zich aan het eind van de middag in een 120 meter hoog flatgebouw in het centrum van Milaan. De piloot en vier mensen in het gebouw zelf kwamen daarbij om het leven. Er raakten onge veer dertig mensen meest licht gewond. Al snel bleek echter dat het niet om een terroristische aanslag ging. De piloot, de zestiger Luigi Fasullo, bleek vlak voor de fatale crash een SOS te hebben uitgezonden, zijn vliegtuigje, een Pi- per, stond daarvoor al in brand en was vermoedelijk onbestuurbaar gewor den. Fasullo, lid van de vliegclub van Locarno, gold als een ervaren vlieger. Bij de aanvankelijke paniek in Italië hoorde dat de Amerikaanse president Bush onmiddellijk werd ingelicht over het gebeuren in Milaan. Premier Ber lusconi keerde direct terug van een be zoek aan Bulgarije en in Rome werd een crisiscentrum ingericht. Politieofficieren ter plaatse stelden echter vast dat het een noodlottig onge luk was. De piloot was de enige inzit tende van het kleine toestel. De Piper was vanuit het Zwitserse Locamo op weg was naar het vliegveld Linate bij het centrum van Milaan. Blikvanger Het slanke Pirelli-gebouw is met ruim 120 meter hoogte een blikvanger in het Milanese centrum. Het toestel boorde zich in de 27ste van de 32 etages. De ma teriële schade was enorm, zeker drie verdiepingen raakten in brand en goed deels vernield. Op straat vielen gewon den door neerkomend glas en beton. Een geluk bij een ongeluk was dat het gebouw vanaf de 24-ste verdieping leeg stond vanwege herstelwerkzaamhe den. De vrees was aangewakkerd door Se naatsvoorzitter Marcello Pera, die fris van de lever berichtte dat het waar schijnlijk om een terroristische aanslag ging. Later moest zijn woordvoerder dat na ruggespraak met minister van Binnenlandse Zaken Scajola weer in trekken. Bij de angst speelde ook mee dat in het Pirelli-gebouw de regionale overheid is gevestigd. GPD Advertentie Een groot deel van de meubelcollectie van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD-leider Dijk stal ziet er weinig in Nederland in de toekomst nog deel te laten nemen aan vredesmissies on der de vlag van de Verenigde Naties. „Ik begin daar alsmaar minder voor te voelen", zei hij gisteren. Zijn grote bedenkingen vloeien onder meer voort uit de bevin dingen van het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumen tatie (NIOD) over de val van de door Dutchbat gecontroleerde moslimenclave Srebrenica in 1995. Die operatie stond onder VN-vlag. Volgens Dijkstal is de comman dostructuur bij VN-operaties niet optimaal. De besluitvor ming loopt over te veel schijven. „Het gevolg kan zijn dat er geen steun komt op de cruciale mo menten", aldus Dijkstal. Hij doelt daarmee op het vergeefse verzoek dat Dutchbat-com- mandant Karremans op 11 juli 1995 deed voor luchtsteun om het door de Bosnische-Serviërs belegerde Srebrenica te be- Advertentie Advertentie ZIN IN VAKANTIE? of er even een paar dagen TUSSEN UIT? Een greep uit de vele aanbiedingen van deze week: GRATIS REIS NAAR TSJECHIË! Promotiereis Java/Bali v.a. 999°" 3 of 4 dgn. Parijs en Disneyland Parijs v.a. "109-" Kijk morgen in de Reizen bijlage van deze krant! Bruynzeel keukens ondersteunt de ZorgloteriJl Manege Den Dolder geeft paardrijles aan mensen met een handicap. De manege moest nodig verbouwd worden. De Zorgloterij maakt het mogelijk. A Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 www.bruynzeel.com Uitgerekend op de dag dat de Russische president Vladimr Poetin verklaarde dat de mi litaire fase in het Tsjetsjeense conflict voorbij is, pleegden de rebellen in Grozny een zware aanslag. Achttien pro-Russische politieagen ten kwamen om toen een op afstand bediende landmijn onder hun bus explodeerde. Poetin hield gisteren zijn jaarlijkse 'troonre de' voor het parle ment. Nederlands grootste pensioenfonds, het ABP, verhoogt vol gend jaar de premies met 17 procent. Het fonds ziet zich hier toe genoodzaakt vanwege de slinkende opbrengsten uit zijn vermogen. Dat liep met twaalf miljard euro terug tot ruim 147 miljard. Belangrijkste oorzaak hiervan was het slechte rendement uit beleggingen. Eerder dit jaar verhoogde het ABP de premies met 17 procent. De Zeeuwse vissers laten zich niet meer door milieuorganisa ties in de hoek drukken. De vereniging Zevibel, die dit jaar een halve eeuw bestaat, kiest voor het tegenoffensief. Zij wil laten zien dat de vissers ook baat hebben bij een goed milieu, al wordt de indruk van het tegendeel nogal JË eens gewekt. I De jeugdige Bobbie Traksel heeft gisteren de wieler wedstrijd Veenendaal-Vee nendaal gewonnen. De Raborenner was na 209 kilo meter verrassend de snelste in de sprint van een kop groep. Tweede werd Bart Voskamp (Bankgiroloterij) en derde de Austra liër Robbie McE wen OC (Lotto). feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24, 25 en 27. doorCorde Horde BRUGGE - Een Belgische poli tieagent heeft gisterochtend vroeg de bestuurder van een Ne derlandse auto doodgeschoten. Volgens het parket in Brugge, dat de zaak in onderzoek heeft, gebeurde dat tijdens een achter volging. De agent stond op de weg om de auto tegen te houden. De be stuurder van de Nederlandse wagen was op de vlucht voor twee politievoertuigen. Volgens procureur Segaert Vanden Bus- sche heeft de auto de agent aan gereden. Daarop heeft de poli tieman een kogel afgevuurd op de chauffeur. Die overleed nog voor de komst van een ambu lance. Volgens de politie waren de chauffeur en zijn passagier, die is gearresteerd, betrokken bij mensensmokkel. Ze stonden lange tijd op een grote parkeer plaats bij Jabbeke, langs de snelweg tussen Brugge en Oost ende. Die plek geldt als 'over slagstation'voor illegalen. „Het is de laatste halte voor Oosten de. De afgelopen jaren heb ben we er honderden illegale verstekelingen uit vrachtwa gens gehaald"legt Vanden Bus- sche uit. De doodgeschoten chauffeur en zijn passagier woonden in Ne derland, maar hadden waar schijnlijk niet de Nederlandse nationaliteit. Vanden Bussche denkt dat ze asielzoekers zijn. Het zou gaan om Irakezen die in Venlo wonen. De mannen waren niet gewapend. Een onafhankelijke onder zoeksrechter, vergelijkbaar met de rechter- commissaris in Ne derland, stelt een onderzoek in naar de schietpartij. ANP (Advertentie) schermen. De VVD-voorman geeft er voorkeur aan dat Ne derland alleen nog deelneemt aan vredesmissies die onder lei ding staan van de NAVO. Alleen dan kan volgens hem optimaal worden voldaan aan de eisen die aan een militaire operatie wor den gesteld. „De VN heeft nooit de structuur die de NAVO wél heeft", meent Dijkstal. „Een andere mogelijk heid is dat Nederland invoegt in de commandostructuur van een ander land, bijvoorbeeld de Verenigde Staten." Dijkstal vindt wel dat er bij voorkeur een VN-resolutie ten grondslag moet liggen aan een NAVO-mis- sie. Enquête Tweede-Kamerlid Van Middel koop (ChristenUnie) wordt voorzitter van de tijdelijke Ka mercommissie die de parlemen taire enquête naar de val van Srebrenica moet voorbereiden. De commissie telt zeven leden. Zij moet woensdag verslag uit brengen en aangeven welke on derwerpen bij een enquête aan de orde moeten komen. De overige commissieleden zijn de Kamerleden Bakker (D66), Harrewijn (GroenLinks), Valk (PvdA), Van Ardenne (CDA), Wilders (WD), en Kant van de SP.ANP naam:...noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken vow 15.- Ik geef daarbij éénmalig s raantoestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon;Hnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- I:;t per maand met nummer: automatische incasso 19,25). handtekening: 1 P" kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 198 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"ÖÖÖÖÖ2" fjTSS vSge" di wo do ïi za (postzegel niet nodig) l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1