Beroepsvervalsers storten zich op euro Zware ongevallen bij illegale races Autorace eindigt met botsing Salarisverhoging van Corus-topman valt verkeerd bij bonden I Belgen huilen Criminelen tuk op harde Europese valuta Blair dreigt Saddam met militaire actie Meteoriet zaait angst en verbazing Kamer roept Van Boxtel op matje Treurmars voor de eidereend I-mode kost handenvol geld Campagne voor Bosman Sean Sullivan wint Braakman 22 Queen Mum laat miljoenen aan schuld na Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 13° 6° Zonnig Volop zon bij temperaturen rond de 13 graden. Er waait een meest matige wind vanuit oostelijke richting. 245e jaargang no. 83 maandag 8 april 2002 los nummer 1,00 Andrea Tafi laat tÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊ^KÊÊM doorCarine Neefjes AMSTERDAM - Interna tionale misdaadorganisa- ties zijn hard bezig om op I een professionele manier I eurobiljetten te vervalsen. De tot nog toe aangetrof fen valse euro's zijn ama teuristisch van aard. Ze werden voornamelijk ge fabriceerd door crimine len uit het voormalige Oostblok en Rusland. De internationale misdaadben des waar deze vervalsers deel van uitmaken, houden zich ook intensief met mensensmokkel en drugshandel bezig. Dat stelt Dirk Schuurman, fal- sificatenexpert van de Dienst Nationale Recherche Informa tie in Zoetermeer. Hij is één van de deelnemers op de internatio nale conferentie 'Vals geld en vervalste reisdocumenten' die door de internationale politie organisatie Interpol is georga niseerd. De vijfdaagse, strikt besloten bijeenkomst wordt vandaag in Amsterdam ge opend door minister De Vries van Binnenlandse Zaken. Perfect Schuurman weet uit ervaring dat de georganiseerde misdaad op dit moment alles op alles zet om eurobiljetten perfect na te COLLEGE STATION - De Brit- se premier Tony Blair heeft de Iraakse president Saddam Hoessein gisteravond gewaar- 1 schuwd voor mogelijke interna tionale militaire actie om zijn regime omver te gooien. Blair maakte dat duidelijk tij- dens een toespraak in College Station, Texas. Blair had in Texas een ontmoeting met de Amerikaanse president Bush. Zij maakten zaterdag in een ge zamenlijke persconferentie al duidelijk dat eventuele interna- j tionale acties tegen Irak niet j van tafel zijn door de huidige crisis in het Midden-Oosten. „Alle opties zijn nog open." Al geruime tijd zijn er berichten dat Washington, en ook Londen, plannen hebben om Saddam Hoessein te verdrijven. Bush en Blair tekenden zaterdag na- I drukkelijk aan dat Irak ook be- I ter af zou zijn zonder de huidige j president. Terrorisme Blair zei gisteren dat er geen 'overhaaste' actie tegen Irak zal komen, maar hij tekende aan dat 'we bereid moeten zijn op te treden als er een dreiging is van terrorisme of van massavernie- i tigingswapens'. „Indieiv nood zakelijk zal er weer een militaire j actie moeten komen er^ op nieuw, indien noodzakelijk en gerechtvaardigd, zal dat ge paard moeten gaan met een ver vanging van het regime", aldus Blair. Saddam Hoessein zei gisteren op de Iraakse tv gereed te zijn voor welke militaire actie dan ook tegen zijn land. In een felle anti-Amerikaanse uitval zei de president een offensief van de VS met alle middelen te zullen afweren, „zelfs met messen en stenen als dat moet". „We zullen ze verslaanaldus een zelfver- I zekerde Saddam Hoessein. 1 ANP/AFP maken. „Omdat de euro's veel veiligheidskenmerken bevat ten, is het nog niet gelukt. Maar de euro is net als de dollar een harde valuta, financieel zeer aantrekkelijk voor criminelen. Van alle internationale vals- geldzaken ging het tot nog toe in 85 procent van de gevallen om dollars. Nu is de euro aan de beurt." Sinds de invbering van de Europese munt is het aantal vervalsingen in Nederland licht gedaald. Volgens de meest recente cijfers zijn er tot en met maart van dit jaar 169 pogingen tot falsifica tie gedaan. In de meeste geval len ging het om biljetten van 50 euro. Daarvan doken er onlangs in Renesse enkele op. Twee Duitse toeristen kochten er een paar schoenen mee. In de porte monnee van één van hen zaten nog meer valse vijftigjes. Bij al deze falsificaties gaat het echter om werk van amateurs, aldus Schuurman. GPD pagina 3: jacht op grote jongens HAARLEM - Een groot aan tal inwoners van Nederland en Zuid-Duitsland heeft in de nacht van zaterdag op zondag vuurbollen aan de hemel gezien. „Boven de daken van de stad zagen we plotseling een klei ne vuurbol ter grootte van een dubbeltje. Er sprongen glitters vanaf. Een vuurpijl kon het niet zijn, want daar voor bleef het licht te lang helder," zegt M. Rhemrev uit Haarlem. In Duitsland werd gister avond vastgesteld dat het om een meteoriet ging. Aanvan kelijk hield de Amerikaanse luchtvaartorganistie Nasa rekening met neerstortend ruimteafval. Maar gister middag vond een boerin in Beieren een vuistgrote steen op haar land. Volgens ster renkundigen moet er sprake zijn geweest van een vallende ster van enkele honderden kilo's. De vuurbollen werden waar genomen in Rotterdam, Haarlem en Arnhem en in het Duitse Beieren en een deel van Baden-Württemberg. Honderden mensen, vooral in het zuiden van Beieren, belden naar de politie. Ook piloten meldden de verkeers leiding vreemde lichten in de luchtGPD/DPA/RTR DEN HAAG - Een milieuactivist vraagt aandacht voor het afnemen van vogelpopu laties in de getijdengebieden. Elk meegevoerd kruis in de demonstratie van gisteren staat voor duizend dode eidereenden. In Den Haag wordt deze week een interna tiona le conferentie van de Verenigde Naties over biodiversiteit gehouden. De ruim vijftien honderd congresgangers buigen zich over onderwerpen als ontbossing en genetische manipulatie in de landbouw. foto Juan Vrijdag/ANP Tony Blair van onze redactie binnenland DRUTEN - Op diverse plaatsen in het land hebben jongeren za terdagavond wegraces gehou den of voorbereid. In Druten viel een dode toen twee auto's op elkaar botsten en in Alkmaar raakten drie personen gewond. In Eindhoven hield de politie vijf racers aan. Gisteren raceten circa honderd scooterrijders in Delft. De negentienjarige Drutenaar overleed toen hij op weg was naar een wegrace op de Waal- banddijk, aldus de politie. Daar had zich een groot aantal jonge ren met hun voertuigen verza meld. Het slachtoffer botste te gen een andere auto. De politie heeft de inzittenden van de twee wagens verhoord en hen daarna op vrije voeten gesteld. Het on geluk gebeurde niet tijdens een race, benadrukt de politie. In Alkmaar vielen de gewonden wel tijdens een race, waar vol gens de politie meer dan hon derd auto's aan deelnamen. Op de N242, de weg waarop de 'coureurs' reden, onstond een botsing met vijf auto's. Eén van de bestuurders raakte zwaarge wond. Vijf straatcoureurs konden za terdagavond in Eindhoven niet aan agenten ontsnappen. Het was de eerste keer dat in die om geving racers op heterdaad wer den betrapt en aangehouden. De vijf, tussen 21 en 24 jaar oud, zijn verhoord en vrijgelaten. Hun rijbewijzen en auto's zijn inbeslaggenomen. Bath In de polder tussen Ossendrecht en Bath, op de grens van West- Brabant en Zeeland, is een race voorkomen. De politie had lucht gekregen van de voorbereiding van de races. Er bleken twintig tot dertig auto's te staan bij de Bathse brug. De politie advi seerde daar de coureurs af te zien van hun voornemen. De groep is uiteindelijk van het verzamelpunt vertrokken. Het ging voornamelijk om jongelui uit Ossendrecht. De Rotterdamse politie heeft tot ver in de nacht van zaterdag op zondag gesurveilleerd op de Sluisjesdijk, om races te voor komen. Terwijl de poltie toe zicht hield, ging een een 21-jari ge man er met hoge snelheid vandoor en vloog op de Waalha ven uit de bocht. Hij botste op door Arjen Nijmeijer VLISSINGEN - Een race op de A58 tussen een 20-jarige man uit de gemeente Tholen en een onbekende automobilist is gistermiddag even voor vijf uur geëindigd in een ongeval, waarbij een vrouw en twee kinderen gewond raakten. De Tholenaar en de andere automobilist hiel den al vanaf de Vlaketunnel een wedstrijd, waarbij zij snelheden van 160 tot 200 kilome ter per uur bereikten. Ter hoogte van Oost- Souburg remden de auto's voor de verkeers lichten. De Tholenaar raakte in een slip en reed boven op twee voor het verkeerslicht wachtende au to's, die werden bestuurd door een 19-jarige vrouw uit Bergen op Zoom en een 32-jarige vrouw uit Vlissingen. De 32-jarige vrouw en twee van haar passagiers, beiden 8 jaar, wer den naar het ziekenhuis gebracht; zij hadden alledrie vermoedelijk een whiplash. De veroorzaker van het ongeval raakte niet ge wond. De politie heeft zijn rijbewijs ingevor derd. De andere racende automobilist is door gereden naar Vlissingen. Hij reed in een grijze personenauto, mogelijk een Audi. De politie zoekt getuigen. foto Ruben Oreel Het pleidooi dat minister Van Boxtel van Grotestedenbeleid zaterdag in deze krant hield om de scholen op godsdiensti ge basis af te schaffen, is dit weekeinde op flinke tegen stand gestuit. De Tweede Kamer heeft hem opgedragen deze week opheldering te ver schaffen. Van Boxtel wil af van het bijzonder onderwijs, omdat dit de integra tie van allochtonen *3 zou bemoeilijken. Het heeft praktische voordelen en het is ook leuk: i-mode, het van origine Japanse supermobieltje dat KPN volgende week donderdag op de markt brengt. Maar na drie dagen proef draaien komt GPD-verslaggever Hans Gertsen tot de conclu sie dat i-mode ook erg duur is. Om het apparaatje optimaal te kunnen gebruiken moeten diverse abon- M nementen worden genomen. PvdA'er Bosman uit Oosterland wil heel graag in de Tweede Kamer. Maar hij staat op een onverkiesbare plek. Dus voert hij een persoonlijke campagne, compleet met spotjes op radio en tv en een website. Hij hoopt op die manier voldoende voor keurstemmen te krijgen. De campagne ging afgelo pen zaterdag van start, mét volledige steun van het Q Zeeuwse PvdA-gewest. De 23-jarige Sean Sulli van heeft zaterdag de Omloop van de Braak man gewonnen. De Au straliër kwam in de ope ningswedstrijd voor de clubcompetitie solo over de finish in Philip pine. Zijn landgenoten Nathan Clarke en Heer- ko Gorter werden res pectievelijk tweede en derde. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,1819,20,21 en 22. een andere auto en raakte ge wond aan zijn nek. Op dat mo ment waren er volgens de politie circa honderd auto's in de buurt van de raceplek. Gistermiddag kregen tientallen deelnemers aan een scooterrace in Delft een bekeuring. Motoragenten von den de scooters en hun bestuur- - ders op een carpoolplaats langs de snelweg A4. De agenten schreven bekeuringen uit voor snelheidsovertredingen, het niet dragen van een helm en on verzekerd rijden. ANP LONDEN - De Britse koningin moeder heeft grote schulden na gelaten, als gevolg van haar zeer luxueuze levensstijl. Volgens het Britse boulevardblad Sun day Mirror gaat het om een be drag van zeven miljoen pond (elf miljoen euro). Alleen al in het laatste jaar van haar lange leven (zij stierf op 101-jarige leeftijd) gaf zij bijna 6,5 miljoen euro uit. Volgens de Mirror had de Queen Mum jaar lijks een bedrag van vier miljoen euro nodig alleen al om haar personeel te kunnen betalen. De Britse koningin-moeder bezat vier officiële residenties. Haar aandeel in het koninklijk bud get bedroeg 4,4 miljoen euro. Volgens het blad laat de Queen Mum haar achterkleinkinderen ook veel minder geld na dan aanvankelijk werd aangeno men. Geen 31 miljoen euro, maar slechts acht miljoen moe ten de achterkleinkinderen, on der wie de prinsen William en Harry, verdelen. DPA pagina 5: uren in de rij door Pieter van Hove LONDEN/IJMUIDEN - Bij Britse en Nederlandse vakbon den is beroering ontstaan over de forse salarisverhoging die Corus-topman B. Moffat het af gelopen jaar ontving. De voor zitter van de Raad van Commis sarissen van het Brits/Neder landse staal- en aluminiumcon- cern kreeg volgens het jaarver slag in 2001 bijna 900.000 euro uitgekeerd, een verhoging van 130 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De vakverenigingen vinden de ze stijging 'exorbitant hoog', ge zien de grote verliezen die het staalbedrijf lijdt. Met name de Britse bonden zijn woedend omdat voor de werk nemers in het Verenigd Konink rijk juist een loonstop is afge- kond vanwege de slechte resul taten. De afgelopen twee jaar verdwenen bij grootschalige re organisaties in Groot-Brittan- nië tienduizend banen. Corus stelt in een reactie dat Moffat vanaf december 2000 tot september 2001 twee functies had. Na het gedwongen vertrek van Van Duyne en Bryant eind 2000 was hij negen maanden plaatsvervangend bestuurs voorzitter tot de benoeming van de huidige topman Pedder. Daarnaast is Moffat voorzitter van de Raad van Commissaris sen. Verslechterd J. Duynhoven (FNV Bondgeno ten) kan zich voorstellen dat Moffat op technische gronden meer salaris krijgt. „Maar mo reel gesproken is dit niet aan vaardbaar. Met Moffat aan het bewind zijn de zaken voor Corus alleen maar verslechterd." GPD (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer I I I I I ITTT handtekening: 8"713214"000002 "tit noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). d per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■HP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1