Chatsessie prinsenpaar gesaboteerd Parlement blokkeert topmasters PAKKER Palestijn schiet wild om zich heen Vernieuwing van Zeeuws Museum kost nog twee jaar Kamerfracties vinden plan te duur voor student met smalle beurs Vijf doden bij aanslag in Calcutta €lt5V750 X* j europaJuin f Studiebeurs zeker een dag later door euro Grevelingen heeft vers water nodig Politie Sapporo vangt hooligans met netpistool Smartengeld slechts kleine pleister Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Monica Seles op stoom Z5 Lachen met Plien en Bianca Regen In de ochtend regen, laat in de middag droog met een spaarzame opklaring. Vrij krachtige wind uit het zuiden. 245e jaargang no. 19 woensdag 23 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) Vogelvoederhuisje Verwen de vogels met lekkere f pinda's tijdens de winter. 1 MOOI WEER ^-19| OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE. 0111-461031 3 GRONINGEN - Studen ten maken zich massaal ongerust over de tijdige uitbetaling van hun stu diebeurzen door de Infor matie Beheer Groep (IBG) in Groningen. De telefooncentrale van de IBG werd gisteren plat- gebeld door bezorgde stu denten met de waag of hun geld wel op tijd zal worden gestort. Volgens IBG-woordvoerster Jonkman staat het geld van de studenten de 26e januari op hun rekenin gen. Normaal is het geld voor de studenten be schikbaar tussen de 23e of de 25e van de maand. Onder studenten is ver ontrusting ontstaan over het bijschrijven van de studiefinanciering van wege de invoering van de euro. Het overboeken zou volgens de geruchten met een week vertraagd worden. Woordvoerster Th. Jonkman zegt dat de IBG geen wezenlijke pro blemen met de euro heeft. De vertraging blijft be perkt tot hooguit een dag. Studente Jeanet IJspeert is een van de studentes die gistermiddag met de IBG heeft gebeld. Zij is niet ge rust op een snelle over boeking van de IBG. „Ik vind het een schandaal. Duizenden studenten zijn hier van afhankelijk en de huur moet wel op tijd be taald worden. "GPD Studenten betogen tegen de nieuwe master- en bacheloropleidingen aan de universtiteit. foto Rob Keeris/WFA van onze redactie binnenland DEN HAAG - De met veel bom barie aangekondigde chatsessie met het koninklijke bruidspaar is gisteravond uitgelopen op een fiasco. KPN, dat de internet- techniek verzorgde, zegt dat de zaak is gesaboteerd. Slechts enkele minuten zagen de honderd geselecteerde chat tel's en talloze belangstellende internetters de casual geklede kroonprins en zijn verloofde ge zellig achter de computer op Pa leis Noordeinde. Daarna ging het beeld op zwart. KPN vermoedt dat er sabotage in het spel isKPN was berekend op enkele tienduizenden 'hits'. In plaats daarvan werd de chat sessie ruim drie miljard keer op geroepen, wat garandeerde dat het systeem zou vastlopen. Een dergelijk aantal is vrijwel alleen mogelijk als er kwade opzet in het spel is. Betreuren Willem-Alexander, zelf fervent internetgebruiker, betreurde het evenals zijn verloofde, ten zeerste dat het rechtstreekse contact met de burgers niet door kon gaan. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst is het niet moge lijk om nog voor het huwelijk een nieuwe chatsessie te organi seren. Overigens ontstond gis teravond ophef over een artikel in het weekblad Vrij Nederland. Journalist/schrijver Jan Thie- len meldt hierin dat de Argen tijnse priester Rafael Braun, die een rol heeft bij het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima, een fervente verdedi ger is geweest van het regime Vi- dela. Braun weigerde gister avond elk commentaar tegen over de GPD-correspondent in Buenos Aires. „Ik ben niet van plan op wat dan ook te reage ren", aldus de geestelijke, die volgens de redacteur geestelijk leven van het invloedrijke blad La Nación buitengewoon wordt gerespecteerd in Argentinië. Tijdens het televisie-interview afgelopen vrijdag noemde Maxima de priester een 'fami lievriend', een 'geweldige en in spirerende man'. Braun is me dewerker van het katholieke maandblad Criterio waarvan tot nu toe werd gemeld dat het kritischer tegenover de junta stond dan de rest van de katho lieke pers. Maar dat blijkt niet uit de bijdragen van Braun. De columnist-priester roemde de 'morele autoiiteit' van generaal Videla, die kwam volgens hem op voor de 'Argentijnse bescha ving', zo blijkt uit het onderzoek van Thielen. In een brief van Vi dela aan Braun prees de oud dictator de 'getrouwe wijze waarop Braun de werkelijkheid van Argentinië wist te interpre teren'. In zijn column fulmi neerde Braun regelmatig tegen de buitenlandse lastercampag nes tegen de junta. GPD/ANP Advertentie Ellende is niet in geld te vertalen, zegt de Middelburgse letsel schadeadvocaat PI. Struijk. Maar hij weet wel dat globaal ge sproken tussen de vijftig- en honderdduizend gulden aan smartengeld wordt uitgekeerd voor een foutief afge zet been. Het Ziekenhuis Walcheren erkent de volle- '1 O dige aansprakelijkheid voor de medische misser. Het gaat niet goed met de Grevelingen: de natuur verkeert er in de alarmfa se. Op 4 februari wordt tij dens een symposium op Neeltje Jans het Delta Synergieplan besproken waarin wordt gepleit voor een stormvloedkering met getij dencentrale in de Brouwers- 'lO dam. O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; uit: 9, 10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; buitengebied: 23,24 en 25. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer maakt het univer siteiten onmogelijk om meer dan het gewone col legegeld te vragen voor masteropleidingen die ex tra kwaliteit en facilitei ten te bieden hebben. SAPPORO - De politie van het Japanse Sapporo zal tijdens de komende wereldkampioen schappen voetbal een nieuw wapen tegen voetbalvandalen inzetten: het netpistool. Supporters die zich misdragen hijgen een net over zich heen waarin ze volgens politie woordvoerder Masahisa Tamu- ra 'verstrikt raken en geen kant meer op kunnen.Tamura roemt het door zijn eigen korps ont wikkelde wapen, dat recht streeks lijkt ontleend aan de stripboeken van Spiderman. „We hoeven niet met schei'p te schieten en kunnen meer perso nen tegelijk vangen." Vooralsnog zalhetnetpistool al leen worden gebruikt in het sta dion van Sapporo. Daar worden in de eerste ronde van het WK drie wedstrijden gespeeld: Duitsland - Saudi-Arabië, Ita lië - Ecuador en Engeland - Argentinië. Vooral die laatste partij wordt gezien als een wed strijd met een verhoogd risico. RTR/SID Een meerderheid van in ieder geval PvdA, CDA, GroenLinks, ChristenUnie en SP ziet niets in deze dure topmasters, omdat de toegankelijkheid voor de stu dent met cle smalle beurs in ge vaar zou komen. De ingreep van de Kamer is een streep door de rekening van mi nister Hermans (Onderwijs), die universiteiten de mogelijkheid wilde geven om tot vijf keer zo veel te vragen voor 'masterklas- jes'. Dit zou kunnen oplopen tot ruim 7000 euro. Hermans reageert pas morgen op de beslissing van de Kamer om dit uit zijn voorstel te schrappen. Hij hoopt toch nog een compromis uit het vuur te kunnen slepen. De Kamer kan immers wel leven met de instel ling van topmasters als eerst duidelijk wordt uitgezocht wat deze speciale opleidingen moe ten bieden. De PvdA liet een kleine mogelijkheid open om hiervoor in de toekomst toch ho ger collegegeld te heffen. PvdA- Kamerlid Hamer sprak over be kostiging die „bij voorkeur niet via de portemonnee van de stu dent" loopt. De invoering van het systeem van bachelors (algemeen) en masters (specialisatie) in het ho ger onderwijs kon gisteravond tijdens het debat over de wet die dit regelt wel op algemene steun rekenen. De internationale ver gelijkbaarheid en de keuzemo gelijkheden voor studenten moeten er vanaf komend schooljaar groter door worden. Morgen moet behalve over de topmasters ook over andere be langrijke punten nog duidelijk heid ontstaan. Zo wil de Kamer de selectiemogelijkheden van universiteiten voor masterstu- dies beperken en pleiten parle mentariërs voor een aparte internationale titel voor afge studeerden van hogescholen. De hbo-instellingen zelf zijn hier overigens tegen gekant. Eerder op de dag demonstreer den op het Binnenhof zo'n 150 studenten tegen de plannen van Hermans. Onder de deelnemers bevonden zich veel bestuursleden van studentenor ganisaties. „Als meer studenten op de hoogte waren van de plan nen van minister Hermans was het zeker veel drukker geweest. Drie onderdelen van dit wets ontwerp deugen namelijk van geen kant", aldus een Leidse ac tievoerder vlak voor aanvang van het protest. De politie hoefde niet in actie te komen, want cle demonstratie verliep bijzonder vreedzaam. Zelfs de inhoud van de strijdlie deren was over het algemeen mild van karakter. 'Loeki, Loeki hou toch op' was zo ongeveer het ergste veiwijt dat minister Loek Plermans om zijn oren kreeg. De studenten overhandigden op het Binnenhof een petitie aan leden van de vaste Kamercom missie Onderwijs. ANP /GPD doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De verbou wing en herinrichting van het Zeeuws Museum zijn op zijn vroegst over twee jaar afgerond. Omdat interim-directeur Piet Barendse het 'onacceptabel' vindt dat het museum pas begin 2004 weer opengaat, onder zoekt hij de mogelijkheid van een gefaseerde opening. Dat zegt hij vandaag in een inter view met de PZC. Het Zeeuws Museum is inmid dels twee jaar dicht. Eerst liet de aanpassing van de depots van het voormalige Rijksarchief on verwacht lang op zich wachten, nu staat de vernieuwing van het museum zelf voor de deur. Tot dusver is maart 2003 steeds ge noemd als datum waarop het museum weer open zou gaan. Barendse denkt echter dat de verbouwing en inrichting pas een jaar later klaar zijn. „Maar heropening in het voorjaar van 2004 vind ik niet acceptabel." Probleem van een gefaseerde opening is dat daarvoor waar schijnlijk meer geld nodig is, terwijl het om een minder aan sprekende oplossing gaat. „We kunnen ook proberen een deel van de collectie buiten de deur te tonen, maar dat is lastig", al dus Barendse. „Het is een leg puzzel en ik ben er nog niet uit." De termijn van Barendse loopt eind mei af. Hij heeft goede hoop dat de nieuwe directeur meteen daarop aan de slag kan. Uitgaande van een opzeggings termijn betekent dit dat de wer- vingspocedure in april wordt afgerond. „Dat moet kunnen. Het is opvallend dat de werving zo voorspoedig verloopt, gezien de moeite die het elders in de museumwereld heeft gekost om directeuren te vinden." pagina 16: nieuw elan (Advertentie) .0 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:B noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). a per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: f- 8"713214"000002' Uitgerekend de zich ver liezer noemende tennis ster versloeg de gedood verfde winnares. Monica Seles verloor de zes vorige duels met Venus Williams maar in de kwartfinale van de Austra lian Open won zij: 6-7 6-2 6-3. Hf Twee mannen op een motorfiets openden het vuur op een Ameri kaans kantoor in de Indiase stad Calcutta. Daarbij vielen vijf do den en twintig gewonden. De aanslag werd opgeëist door een terreurgroep, die ope reert vanuit de Golf staat Dubai. Ambulances rijden af en aan in Jeruzalem nadat een Palestijn een bloedbad heeft aangericht. foto AP Jeruzalem kwam niet onverwachts. Sinds de liquidatie door Israël, tien dagen gele den, van Raid Karim, de plaatselijke leider van de Aksa-brigade in Tuikarm, zijn tien Israëliërs om het leven gekomen bij door die organisatie uitgevoerde aanslagen. Giste ren, na de dood van vier Hamas-militanten bij een Israëlische operatie in Nabloes, waarschuwde ook de Hamas in een in Gaza uitgegeven pamflet dat ze bloedig wraak zal nemen. Dat betekent dat nu alle Palestijnse organisaties die ruim een maand geleden een geheel of gedeeltelijk bestand hadden afgekondigd, weer actief zijn. GPD BIJ BESTEDING VANAF €5,-EEN GRATIS ALEXANDER EN MAXIMA MOK. T/M 29 JANUARI, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Meer dan veertig mensen zijn gistermiddag gewond geraakt toen een Pa lestijnse schutter het vuur opende op een wachtende menigte bij een bushalte in het centrum van Jeruzalem. De toestand van zes van de gewonden is ernstig. Kort voor de aanslag had de islamitische verzetsbeweging Harnas 'een totale oorlog tegen Israël op alle fronten' afgekondigd. Maar de dader, die door politie en soldaten is doodgeschoten, behoorde waarschijnlijk tot de Aksa-brigade, een met Jasser Arafats Fatah-beweging verbonden militie. Vol gens het televisiestation van de Libanese Hezbollah-beweging was de schutter de 24- jarige Said Ibrahim Ramadan, afkomstig uit het dorp Atil bij Nabloes. Ramadan arri veerde even na vier uur in de middag in de Jaffastraat, net bij het aanbreken van het spitsuur. Hij opende met een automatisch wapen het vuur, eerst op wachtenden bij een bushalte en daarna op voorbijgangers. Toen hij twee magazijnen had leeggeschoten vluchtte hij, gewond. Na een korte jacht werd hij doodgeschoten. De terreuractie in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1