Stompé al bezig met speech voor eindzege Jan van Halst hoort er weer bij PZC Recordserie voor Van Nistelrooy Scheidsrechter Jan Wegereef wél naar WK 18 Darter probleemloos naar tweede ronde Zevenkampster debuteert op winterspelen Duitsland heeft eigen striptease Kasparov meldt zich ziek af voor Corus-toernooi Zweedse renner vier jaar geschorst Carew terug naar Spanje Kahn doelman van het jaar Neubarth opvolger Stevens Oefenduel Twente afgelast Erwin Vervecken blijft winnen Kollmann mag weg bij Twente dinsdag 8 januari 2002 door Dennis Jansen FRIMLEY GREEN - Op over tuigende wijze heeft Co Stompé gisteravond de tweede ronde van het wereldkampioenschap darts in Frimley Green bereikt. De 41-jarige Schot Mike Veitch kreeg eerst een oorvijg (1-0), daarna een goeie linkse (2-0) en ging vervolgens na een verwoes tende uppercut keihard tegen het canvas: 3-0. „Over mijn dubbels ben ik tevreden, maar mijn spel moet nog wel constan ter worden", vond Stompé een kritische noot. Met de pest in zijn lijf liep Co Stompé vorig jaar rond op de Embassy. In Frimley Green kwamen voor de extraverte Amsterdammer alle nare ge beurtenissen bijeen. De zware operatie van zijn zoon Co jr. aan zijn verhemelte, de dood van een collega kort voor het WK, zijn dartpijlen die tijdens het toer nooi werden gestolen. En als klap op de vuurpijl ook nog eens de schorsing die hem boven het hoofd hing, omdat hij een half jaar eerder op het gebruik van cannabis was betrapt tijdens de Open België. Omdat destijds het hoger be roep nog diende, moesten de lippen op elkaar blijven om een doprngrel te vermijden. „Die spanning tijdens de vorige Em bassy was ondraaglijk." Een maand na die Embassy werd Stompé, die plotseling de wei nig vleiende bijnamen Cootje Blowtje en Matchstickie kreeg, alsnog veroordeeld tot twee maanden schorsing. „Maar nu is alles van me afgevallen. Dat boek is nu definitief dicht." Stompé (39), die deze zomer af scheid nam van de tram en zich stortte op een leven als profdar- ter, is, zegt hij, volwassener ge worden. Vergelijken met het jaar 2000, waarin de Amster dammer tot de halve finale reik te, vindt hij onzin. „Toen kwam ik via de kwalificaties naar het toernooi met de zeis van Magere Hein in m'n nek. Alles wat ik op dat moment meepakte op de Embassy, was meegenomen. Het was een momentopname. Nu staan de zaken er anders voor. Het is heel gek, maar ik voel me zo goed. Zit ook telkens te denken aan de eindoverwin ning, aan de terugkomst op Schiphol, de mensen, de speech die ik dan moet voorbereiden. Ik durf het eigenlijk niet uit te spreken, want je moet het maar eens waarmaken. Maar ik heb het gevoel dat dit jaar alles klopt", aldus Stompé, die mor genavond om 20.00 uur in de tweede ronde de Schot Bob Tay lor treft. Ondanks de overwinning was Stompé niet echt tevreden over zijn optreden in de eerste ronde van het onofficiële wereldkam pioenschap darts: „Er waren te veel zwakke punten", zei hij. „Ik ben blij dat Veitch verzuimde op voorsprong te komen, want ik voelde me niet lekker. Missers Stompé refereerde aan de bizar re vierde leg in de eerste set waar beide darters grote moeite had den om uit te gooien. Ze produ ceerden in totaal vijftien mis sers, waama de Schot, bij zijn 27e worp, eindelijk in de dubbel 1 mikte. „Ja, dat gaf mij wel een klapje", erkende Stompé. De Nederlander won daarna echter de beslissende leg en kwam op een 1-0-voorsprong. In de tweede en derde set had Stompé minder problemen met de Schot (3-2 3-0) en stelde daarmee zijn plek in de tweede ronde veilig. GPD/ANP van onze sportredactie MANCHESTER - Ruud van Nistelrooy heeft zijn eerste record bij Manchester Uni ted al binnen. Met zijn doel punten tegen Aston Villa zondag werd hij de enige spe ler van Manchester United die ooit in zeven wedstrijden achter elkaar gescoord heeft. Liam Whelan scoorde ooit in acht competitiewedstrijden op rij voor United, maar stond na zes duels droog in een tussenliggende beker ontmoeting. Het record stond op zes wedstrijden en werd gedeeld door meerdere spelers, onder wie Dwight Yorke, George Best, Bobby Charlton en Whelan. Eigenlijk staat Van Nistel rooy, 'Van the Man' voor zijn Engelse fans, al op acht. Hij ontbrak in de thuisnederlaag tegen West Ham United waarna hij scoorde in de overwinningen op Derby, Middlesbrough, Southamp ton (hattrick), Everton, Ful- ham, Newcastle en Aston Villa. Maar drie dagen voor het duel met West Ham maakte hij twee doelpunten tegen Boavista in de Cham pions League. In totaal heeft Ruud van Nistelrooy sinds zijn debuut al 21 keer ge scoord, waarvan 13 keer in de competitie. GPD/ANP LONDEN - Een maand geleden zat Nicola Gautier voor de eer ste keer in een bobslee. Over een maand maakt ze haar debuut op de olympische winterspelen. De 23-jarige zevenkampster werd door de Britse bobsleebond maandag geselecteerd voor Salt Lake City. Gautier is atlete, de Britse num mer drie op de zevenkamp na olympisch kampioene Denise Lewis en Julie Hollman. Ze had haar wintertraining afgestemd op de gemenebestspelen, ko mende zomer in Manchester. Vier weken geleden werd ze uit genodigd voor een proef in een bobslee. Een week later nam ze deel aan de wereldbekerwedstrijd in Calgary. Door blessures werd ze ingezet als remmer. Dat beviel alle partijen zo goed dat ze die rol weer mag vertolken in Salt Lake City. RTR MÜNCHEN - Niet alleen de Ne derlandse voetbalbond, maar ook de Duitse IJshockeybond (DEB) is ernstig in verlegenheid gebracht door een striptease. De vrouwelijke ijshockeyers ei sen het aftreden van de DEB- penningmeester, omdat hij an derhalf jaar geleden, onge vraagd, zijn broek liet zakken voor de ogen van de speelsters. Wolfgang Sorge ging na het we reldkampioenschap 2000 in To ronto helemaal uit zijn dak en besloot het afsluitende feest op te sieren met een striptease. Dat de vrouwen zijn actie niet kon den waarderen, werd pas ander half jaar later duidelijk. Toen bekend werd dat Sorge als DEB-functionaris zal meerei zen naar de Olympische Spelen van Salt Lake City, vreesden de ijshockeysters blijkbaar het ergste en brachten ze de affaire van 2000 naar buiten. De DEB onderzoekt de zaak en zal nog voor de Spelen een uitspraak doen. SID WIJK AAN ZEE - Gary Kaspa rov zal zijn titel in het Corus Chess Tournament niet kunnen verdedigen. De winnaar van de laatste drie edities in Wijk aan Zee heeft een hardnekkig griep virus onder de leden. Kasparovs arts verwacht de ko mende tien dagen geen fysieke verbetering, waardoor de num mer één van de wereld 'met pijn in het hart' heeft afgezegd voor het evenement dat vrijdag be gint. De afwezigheid van de spraakmakende Kasparov is een nieuwe klap voor de toer- nooiorganisatie. Onlangs trok de officieuze wereldkampioen Vladimir Kramnik zich al terug. Bovendien zag Corus de namen van Vassili Ivantsjoek en topta lent Roeslan Ponomariov weg vallen, omdat dit tweetal over anderhalve week de finale van het Fide-WK speelt. De plaats van Kasparov wordt ingenomen door Alexander MorozevitsjDe Rus, die bekend staat om zijn spectaculaire aan- valspartijen met de zwarte stukken, is als nummer vier van de wereldranglijst meteen favo riet. Loek van Wely, Jeroen Pi ket en Jan Timman vormen de Nederlandse inbreng in het veertienkoppige deelnemers veld. GPD Van de wasruimte terug in het spelershome bij Ajax door André Hoogeboom AMSTERDAM - Er zat wel enige dramatiek in de eerste training van Ajax van het nieuwe jaar. Jan van Halst ging voorheen altijd rechtsaf, naar het trainingsveld van de reser ves. Verbannen door Co Adri- aanse zag het er naar uit dat hij zijn dagen bij Ajax in anonimi teit zou slijten. Gisteren mocht de 32-jarige middenvelder linksaf. Aansluiten bij de A- selectie, meetrainen met Ro nald Koeman en de gevestigde orde van de Amsterdamse club. Jan van Halst hoort er weer bij Maar het is niet aan hem om zijn gram te halen. Zo zit hij niet in elkaar. Relativerend te gen het verzameld journaille: „Als er drie nieuwe aankopen waren gedaan, stonden jullie hier nu niet bij mij." Hij geniet toch wel een beetje, al is het heimelijk. Ineens is Jan van Halst weer hoofdrolspeler, na dat hij door Adriaanse was veroordeeld tot figurant bij Ajax. Hij was er desondanks elke dag. Pendelde heen en weer tussen Enschede en Amsterdam, trainde met de anderen die er 'niet meer bij hoorden'. Brutil Hosé, Richard Witschge en ook Bryan Roy, die op amateurbasis is neerge streken in Amsterdam. Netjes Van Halst en Roy waren vaak de eersten en gingen als laat- sten van het veldZe 1 iepen nog even uit, oefenden op vrije trappen,Ik heb goed voor me zelf gezorgd, ben hartstikke fit. Ik voetbalde wel geen wed strijden, maar ik had het naar mijn zin. Dat kwam ook door trainer J an Olde RiekerinkHij heeft me er steeds bij betrok ken en me heel netjes behan deld. Niet alleen als voetballer; ook als mens." Van Halst dronk koffie in de wasruimte, tussen, zoals hij zelf zegt, 'al die gezel lige mensen'. Het spelershome was taboe voor de bannelin gen. Maar kom bij hem niet aan met revanche, met genoegdoe ning. „Het toeval overkomt je", zegt hij met de wijsheid van de jaren. „Er komt toeval lig een nieuwe trainer, die het toevallig in je ziet zitten." Nee, Van Halst zal openlijk geen lange neus trekken naar iedereen die hem heeft afge schreven. „Dit is nog maar het begin. Ik heb nog helemaal niets laten zien. Ik barst van de ambitie en zal net als altijd mijn stinkende best blijven doen. Of ik dan aan voetballen toekom, dat zal de trainer moe ten beslissen." Toezeggingen zijn niet gedaan door Ronald Koeman. Sterker, Van Halst hoorde indirect dat hij weer welkom was bij de A- selectie. „Jullie", zegt hij tot de verzamelde pers, „wisten het eerder dan ik. Ik las het in de krant. Je kunt wel voorstellen dat ik dolblij was met deze nieuwe kans. Eerlijk gezegd had ik het niet meer ver wacht." En kom bij Van Halst niet aan met 'wedstrijdritme'. Hij heeft weliswaar al anderhalf jaar niet meer op hoog niveau ge voetbald, (ook met het tweede team mocht hij niet meedoen, want dat was in de filosofie van Adriaanse bestemd voor de be- 1 oftes) maar dat zegt hem niets. „Dat heb ik altijd zo'n vaag ar gument gevonden. Wedstrijd ritme, wat is dat nou? Ik ben eens een jaar uit de roulatie ge- Jan van Halst trainde gisteren weer mee met de eerste selectie van Ajax. Links trainer Ronald Koe man. foto Olaf Kraak/ANP weest met een achillespees- blessure. Ik kon weer spelen en het ging drie wedstrijden ge woon hartstikke lekker. En daarna was het een drama. Als ik moet spelen, ben ik er klaar voor." Of die kans komt, zal blijken in de komende drie weken, als Ajax zich voorbereidt op de tweede competitiehelft. Ro nald Koeman heeft in ieder ge val zijn redenen om Van Halst erbij te halen. Ten eerste was de trainer al gecharmeerd van de voetballer, want hij wilde hem ook al naar Vitesse halen. Ten tweede: „Ik kan wel ie mand gebruiken die een beetje boos wordt op de training. Het ging er hier nogal matjes aan toe." Doorbraak Koeman is met een schone lei begonnen. Zo heeft hij ook de Volendammer Ruud Kras bij de A-selectie betrokken. Kras, eén negentienjarige verdedi ger, was daar niet door verrast. „Er zijn enkele jongens afwe zig en de trainer wilde een vol tallige groep. Ik beschouw dit nog niet als een doorbraak, want ik zat al eerder op de bank bij het eerste. Ik ben nog jong en ik wacht het allemaal maar rustig af." Kras was on der Adriaanse reserve in de wedstrijden van Ajax tegen NAC, De Graafschap en NEC. Hij gaat ook mee op trainings kamp naar Portugal. De langdurig geblesseerden trainden weer mee met de groep. Petri Pasanen, Cedric van der Gun en Daniel Cruz zijn fit genoeg om mee te gaan naar Portugal. Ahmed Hossam (Egypte) en Trabelsi (Tunesië) ontbraken wegens hun activi teiten in de Africa Cup. Fred Grim was nog geblesseerd en Nikos Machlas was er ook niet. De spits zat vast in de Griekse sneeuw. GPD STOCKHOLM - De Zweedse wielerbond heeft Nicklas Ax- elsson een schorsing van vier jaar opgelegd. De 29-jarige Scandinaviër bekende twee maanden geleden dat hij epo had gebruikt. Axelsson deed die bekentenis nadat hij tijdens de wereldkampioenschappen op de weg in Lissabon werd be trapt op het gebruik van dat middel.Ik heb willens en wetens epo genomen. Mijn carrière is voorbij", zei de Zweed nadat bekend was geworden dat hij positief had gereageerd bij een dopingcontrole. Axelsson's beste prestatie was de zesde plaats in de eindklas sering van de Ronde van Italië 1999. SID LONDEN - De Noorse international John Carew heeft zich vanuit Engeland weer bij de selectie van Valencia gevoegd. De 22-jarige aanvaller is teruggekeerd naar zijn Spaanse club, omdat hij volgens zijn beoogde nieuwe werkgever Fulham de medische keuring niet goed heeft doorstaan. De Engelse club- leiding wilde daarom opnieuw onderhandelen over de trans- fervoorwaai'den. Dat weigerde Valencia. Carew zou voor een bedrag van 13 miljoen euro naar Fulham overstappen. Zijn contract in Valencia loopt door tot medio 2005. RTR BERLIJN - Olivier Kahn, doelman van Bayern München en het Duitse nationale voetbalelftalis gisteren door de interna tionale federatie voor voetbalhistorie en -statistiek gekozen tot doelman van het jaar 2001. Hij kreeg van de juryleden, af komstig uit 87 landen, 265 punten. Daarmee bleef hij de Co lombiaan Oscar Cordoba (Boca Juniors, 77 punten) en de Ita liaan Gianluigi Buffon (Juventus, 69 punten) ruim voor. AFP GELSENKIRCHEN - Frank Neubarth wordt de nieuwe trai ner van Schalke 04. De 39-jarige ex-speler van Werder Bre men volgt Huub Stevens op, die enige tijd geleden aangaf te vertrekken. Neubarth is momenteel trainer van de amateurs van Werder Bremen. In Duitsland wordt gespeculeerd over de mogelijkheid dat Neubarth al eerder bij Schalke begint. Ste- 1 vens wordt nadrukkelijk in verband gebracht met Hertha BSC, het wordt niet uitgesloten geacht dat de Nederlander al i voor het einde van het seizoen afscheid neemt of moet nemen van Schalke. ANP ENSCHEDE - De oefen wedstrijd FC Twente - Go Ahead Eag- 1 les op zaterdag 12 januari wordt niet gespeeld. Dat gebeurt op dringend verzoek van de politie, die op die dag niet voldoende mensen op de been kan brengen. De politie is bang dat met na me supporters van Go Ahead de orde zullen verstoren als er geen agenten in het stadion aanwezig zijn. Een woordvoerder van de politie zegt dat er minstens vij ftig politieagenten nodig zijn bij deze wedstrijd. „Maar onze agenten zijn de eerste twee weken van januari nodig voor de omwisseling van de euro." ANP OTEGEM - Wereldkampioen Erwin Vervecken heeft nog maals onderstreept dat hij in bloedvorm verkeert. De Belg won gisteren de A-veldrit in Otegem. Een dag eerder had Ver vecken nog de wereldbekerwedstrijd in de Franse plaats Nommay op zijn naam geschreven. Zijn landgenoot De Clercq eindigde, net als zondag, op de tweede plek. ANP/Belga doorSjoerd Bootsma ROTTERDAM - Guus Hiddink is niet de enige Nederlander die eind mei aan de aftrap van het wereldkampioenschap voetbal in Zuid-Korea en Japan staat. Ook scheidsrechter Jan Wege- reef en assistent Jaap Pool mo gen de reis naar Azië maken. De arbiter uit Hellevoetsluis is met 35 andere collega's uit de wereld uitverkoren voor het toernooi. De uitverkiezing bete kent voorde 39-jarigeleidsman, in het dagelijks leven werkzaam in de computerwereld, een be kroning voor zijn reeds jong aangewakkerde liefde voor het arbitreren. Hoe hoorde je het nieuws „Dat ging nogal vreemd. Ik was op een klus bezig. Ik wist dat er maandag zou worden verga derd. Dus ik ben op een gegeven moment op het internet gaan zoeken. In de loop van de dag zag ik de naam van Jaap en mij plotseling op de site van het WK staan." Heb je niets van de KNVB ge hoord? „Het was al laat toen ik het zag. Ik denk dat ze de fax in Zeist pas dinsdagochtend hebben gevon den." Wat heb je toen gedaan? „Een stevige slok koffie geno men. Daarna heb ik het thuis front gebeld." Waaraan heb je je uitverkie zing te danken? „Ik moet reëel zijn. Dick Jol moest in december stoppen met internationale wedstrijden om dat hij 45 jaar is geworden. Daarna schuift de nummer twee van de nationale ranglijst door. Dat was ik. In de eerste groep van de Uefa zitten vijftien scheidsrechters uit vijftien lan den. Van hen mochten er dertien of veertien naar het WK. De kans was dus groot dat ik er bij zou zitten. Uiteraard heb ik mijn best moeten doen. Maar door de aanwezigheid van Dick kon ik redelijk in de luwte aan schuiven." Jol, Van der Ende en Luinge krijgen in Nederland vaak de belangrijkste wedstrijden. Daarna komt Wegereef. „Het zijn dus alledrie goede scheidsrechters. Dat ik na hen kom, daar lig ik niet wakker van. Als de nummer vier naar het WK gaat, dan geeft het aan hoe hoog het niveau in Neder land is. Het is een groot compli ment voor het scheidsrechters- korps." Welke internationale toppers heb je in 2001 gehad? „Ik heb vier duels in de Cham pions League gehad, waarvan Deportivo tegen Olympiakos Piraeus wel de zwaarste was. Daarnaast had ik Bulgarije-De- nemarken, het duel waarin de Denen zich zo goed als zeker kwalificeerden. Wat wordt het traject? „In april is een stage in Zuid- Korea. Daarna gaan we eind mei, drie of vier dagen voor het toernooi, naar Azië toe. Daar moeten Jaap en ik afwachten welke wedstrijden we krijgen, Jaap is daar altijd één van mijn assistenten, maar zal ook ande- re duels toegewezen krijgen. Voor mij hangt het af van welke prestatie ik lever." Het Nederlands elftal doet niet mee. Dat kan je niet van een finale weghouden. „Dat zorgt wel voor een twee slachtig gevoel. Als voetballief hebber had ik graag gezien dat Oranje van de partij was ge weest. Aan de andere kant kan het geen factor zijn om mij eer der naar huis te sturen.GPD ENSCHEDE - Roland Koll mann mag met onmiddellijke ingang weg bij FC Twente. De 25-jarige Oostenrijkse spits werd deze zomer overgenomen van FC Karnten, maar is er bij Twente niet in geslaagd om een basisplaats te veroveren. Martijn Meerdink verhuist deze zomer naar AZ. De vleugelspe ler van De Graafschap heeft in principe een akkoord bereikt over een contract voor vijf jaar met de club uit Alkmaar. Hans de Koning blijft ook in de tweede helft van de voetbal competitie hoofdtrainer van Fortuna Sittard. De Rotterdammer volgde op 13 december de ontslagen Hans Verel op. GPD/ANP foto Ad van Hasselt/ANP Co Stompé bereikte gisteravond de tweede ronde van de Embassy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 18