Korps Cadzand zoekt mensen PZC PZC Filatelie kan best spannend zijn Veel vogels op expositie in Nieuw-Namen Openingsdag van Hontenisse-hal trekt veel publiek Gemeente stuurt alle inwoners een persoonlijke oproep namens brandweer Tentoonstelling over oud en nieuw geld i v Man mishandeld in Axel Ginsberg directeur kunstuitleen Internationale zwemdriekamp Fancyfair levert 6000 gulden op Meisje van de fiets geschopt Rockmuziek klinkt in Hoek, country in Sas PvdA discussieert op themadag over rol van vrouw in politiek maandag 22 oktober 2001 Hoor Barend Pelgrim CADZAND - Het brandweer korps van Cadzand kampt met een tekort aan spuitgasten. Op dit ogenblik zijn er twee vacatu res. maar op termijn dreigt het personeelsgebrek door de ver grijzing van het korps nog ver der op te lopen. De nood is zo hoog opgelopen dat de gemeen te aan alle inwoners tussen de achttien en veertig jaar oud per brief een persoonlijke oproep heeft gestuurd. Zaterdagmiddag werd bij de brandweerkazerne van het korps Cadzand een nieuwe tankautospuit afgeleverd. Te gelijk werd een open dag gehou den. omdat de kazerne ver nieuwd is. De korpsleiding UZENDIJKE - Nog maar ze ventig dagen en dan is het zover: dan doet de euro zijn intrede. Alles over geld, over duiten en guldens maar ook over andere betaalmiddelen zoals schelpen en beenderen, is te zien in het Streekmuseum van IJzendijke. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling de tentoon stelling Van duit tot euro ge opend, samengesteld door leden van de werkgroep Amateur Ar cheologen West-Zeeuws- Vlaanderen. In de vele vitrines zijn voorbeelden van alle soor tenbetaalmiddelen en een groot aantal bijzondere munten ten toongesteld, ter beschikking ge steld door verzamelaars en ar cheologen uit de regio. Veel van deze munten zijn gevonden tij dens opgravingen in Sluis, Aar denburg en andere West- Zeeuws-Vlaamse plaatsen. Naast alle oude betaalmidde len, is er ook over de euro van al les te vinden. De tentoonstelling Van duit tot euro loopt tot april 2002. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. maakt van de gelegenheid dankbaar gebruik om nieuws gierigen warm te maken voor een plek bij de vrijwillige brandweer. Postcommandant Edwin de Kam van het Cad- zandse korps heeft momenteel de beschikking over veertien mensen, waar dat er eigenlijk zestien moeten zijn. ,,En ideaal zou eigenlijk achttien zijn", voegt De Kam toe. Het probleem kan bovendien nog nijpender gaan worden. „Over een aantal jaren moet er een aantal mensen uit het korps vanwege hun leeftijd. Tel daar dan bij dat de volledige oplei ding van een brandweerman drie jaar kost; dan kom je tot de conclusie dat er dringend iets moet gebeuren." Een eerste wervingsronde in Cadzand-Dorp en Cadzand- Bad heeft geen vruchten afge worpen. Daarom heeft de ge meente Oostburg een schrijven gericht aan alle inwoners tussen achttien en veertig jaar. De Kam: „Het is niet makkelijk om mensen aan te trekken, zoals nu wel blijkt. Ten eerste moet ie mand in goede lichamelijk con ditie zijn, daarnaast zal een kandidaat ook psychisch sterk in zijn schoenen moeten staan. Verder gaat er enorm veel vrije tijd in zitten. Denk maar aan het volgen van cursussen, het hou den van oefeningen. Maar ik hoop dat we door goede voor lichting, en door eerlijk aan iedereen te vertellen wat het be lang is van een brandweer korps, toch mensen over de streep kunnen trekken." Verouderd De nieuwe brandweerwagen kosten: een half miljoen gulden van het Cadzandse korps is in zetbaar bij kleine branden en ongevallen. Het voertuig wordt bemand door zes personen. Aan boord van de wagen bevinden zich onder meer hydraulisch redgereedschap, blusmiddelen, gordels om op hoogte te kunnen werken, een ladderinstallatie en chemicaliënpakken. Korpschef De Kam zegt dat de komst van het voertuig hard nodig was. „We werkten met een verouderd voertuig. Dat voldeed niet meer aan de eisen van de tijd." Kinderen mochten een proef rit je maken met de nieuwste aanwinst van het brandweerkorps van Cadzand. foto Pieter Honhoff door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - Inwo ners van de gemeente Hontenis- se hebben zaterdag massaal gebruik gemaakt van de moge lijkheid om de nieuwe sport- en evenementenhal in Klooster- zande te bekijken. De bezoekers waren enthousiast over de in richting, de uitstraling en de mogelijkheden van het com plex. Voorts viel op dat ook de gebruikers blij zijn dat ze einde lijk de beschikking hebben over een volwaardige voorziening. Op het moment stromen de aan vragen om de hal te huren voor sportieve manifestaties al bin nen bij de gemeente. Wethouder F. van Driessche (sport) kreeg zaterdag tientallen vragen van verenigingsmensen die belang stelling hebben om hun sport te komen bedrijven in de Honte- nisse-hal en van clubs die een evenement willen houden. Zo wil de vogelvereniging van Vogelwaarde volgend jaar een grote vogelshow gaan houden. Begin november worden boven dien voor de eerste keer de jaar lijkse Bamisfeesten in de hal gehouden, waar dat voorheen altijd in een tent gebeurde. Er zijn al verschillende inwo ners van Hontenisse die een aanvraag hebben ingediend om te komen tennissen en de W Vogelwaarde beoogt een zaalvoetbaltoernooi te organi seren. Daarnaast kreeg Van Driessche als verantwoordelijk wethou der ook vragen te verwerken over de inrichting en de ge bruiksmogelijkheden. Zo werd er geïnformeerd of er nog tribu nes kwamen in de hal, maar daar is vooralsnog geen geld voor beschikbaar. Tafeltennis vereniging SAE was zaterdag meteen de eerste club die een competitiewedstrijd speelde in de multifunctionele hal, en daarbij bleek dat er nog wat schoonheidsfoutjes weg te poet sen zijn. Zo zijn dei-amen aan de voorzijde van het gebouw nog niet voorzien van gordijnen of zonnewering. Tafeltennissers spelen bij voorkeur enkel bij kunstlicht, omdat buitenlicht hinderlijke schitteringen geeft op de tafel. Voorzitter Johan 't Hooft is niet temin ingenomen met het nieu we onderkomen. SAR kan dooi de intrede in de Hontenisse-hal eindelijk af van zijn jeugdle denstop en op een behoorlijke manier gaan trainen en spelen. Alle clubs zijn goed te spreken over de huurprijs van 45 gulden per uur voor de zaal. „De hal is er neergezet voor de verenigin gen", aldus Van Driessche. „Het is een gebouw zonder opsmuk, maar wel met alles erop en er aan. Dat spreekt de mensen blijkbaar aan." AXEL - Een achttienjarige man uit Axel is vrijdagavond mis handeld in zijn eigen woonplaats. Het slachtoffer stond rond half tien 's avonds te praten met een kennis toen een groep jon geren hen passeerde. Twee leden van de groep gaven de Axelaar klappen en schop ten hem, zonder enige aanleiding. Toen het slachtoffer daarop viel, werd hij ook nog in gezicht en buik en tegen zijn benen getrapt. Toen de agressors het genoeg vonden, verdwenen ze. De politie heeft de zaak in onderzoek en tracht de daders te achterhalen. Kathrin Ginsberg (38) is de nieuwe directeur van de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Zij treedt met ingang van 1 november in functie. Ginsberg zal in de komende jaren werken aan de omvorming van de Stichting Kunstuitleen tot het Centrum Beeldende Kunst Zeeland. Het dagelijks bestuur van de provincie stelde onlangs voor dat doel 270.000 gulden beschikbaar. Ginsberg is kunsthistoricus. Als directeur van Living Art was ze verantwoordelijk voor onder andere de publicatie van de 'Jaargids, 100 jonge Nederlandse schilders'. Ook organiseer de ze talrijke tentoonstellingen en projecten en ze adviseerde verzamelaars en bedrijven. Ginsberg woont sinds ruim een jaar in Zeeland. OOSTBURG - Uit Zeeland en uit Oost- en West-Vlaanderen waren 150 zwemmers gisteren naar de sporthal De Eenhoorn in Oostburg gekomen voor een internationale zwemdrie kamp. Jonge zwemmers tussen 1985 en 1993 geboren moch ten aan deze wedstrijd deelnemen. Het werd een harde strijd voor de vijftig door de kring Zee land geselecteerde zwemmers en zwemsters. Alleen Tekla van Gils en Kevin de Jong slaagden er in een serie te winnen. „We doen dit al voor de dertiende keer", wist Adrie Vinke van zwemvereniging Scheldestroom uit Breskens. „Tot nu toe is het de selectie van Zeeland niet gelukt tegen van Oost- en West-Vlaanderen te winnen, maar het blijft een leuk evene ment." Winnar van de Driekamp van 2001 werd West-Vlaanderen met 407 punten, op de voet gevolgd door Oost-Vlaanderen met 397 punten. De Zeeuwse selectie veroverde 249 punten. KLOOSTERZANDE - De jaarlijkse fancyfair ten bate van het welfare-werk van het Rode Kruis afdeling Hontenisse heeft zaterdag zo'n vierduizend gulden opgebracht. Daar naast werd het Rode Kruis nog verblij d met een gift van twee duizend gulden van de voormalige plaatselijke handbalver eniging Hontenisse, die onlangs wegens ledengebrek zichzelf ophief. Vanaf 's morgens hadden de ruim dertig leden van de creatieve werkgroep het resultaat van hun nijvere huisvlijt uitgestald in twee lokalen van het Rozenhof. De volgens verschillende technieken zelfgemaakte kussens, sokken, tafelkleden, kaar ten, kleedjes en kerstspulletjes gingen goed over de toonbank. MIDDELBURG - Op het fietspad van het Vlissings Bolwerk in Middelburg is zaterdagochtend omstreeks half elf uur een twaalfjarig Middelburgs meisje zonder aanwijsbare reden van haar fiets geschopt. De onbekend gebleven dader is door- gefietst. Het meisje verwondde haar heup en bovenbeen. van onze regioredactie SAS VAN GENT - De Vlaande- renkal in Sas van Gent verkeer de het hele weekend lang in wes ternsferen. En terwijl daar de bezoekers hun best deden bij country linedance, workshops en konden genieten van demon staties, vond in Hoek het inmid dels traditionele pop- en rock festival Denoekrock plaats. Het Country Westernfestival in Sas trok verspreid over twee dagen bijna tweeduizend nieuwsgierigen. Er traden live bands op, experts gaven shows met onder meer zwepen (het zo genaamde bullwhiphandling), tomahawkwerpen (met indi aanse bijlen) en messenwerpen, en in één van de hallen was een heus pioniersdorp opgebouwd zoals die gebouwd werden tus sen 1800 en 1900. De deelnemers aan dit bijzon dere onderdeel getroostten zich geen enkele moeite om zo au thentiek mogelijk voor de dag te komen. Dirk 'the Sailor' Ver- krieken, gekleed in trapperkle- redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C, A. M. van Gremberghe (chef) W, A. Bareman P. I. F. M, Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R-E. A. Hoonhorst centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissiimgen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dijvertelt dat het hobby van het westerngebeuren een wel zeer hardnekkig virus is. Zijn wo ning in Langerak is inmiddels van onder tot boven volge stouwd met hebbedingetjes, kunst en artefacten uit het wilde Westen. Hij weet als geen ander wat de lol is van de verkleedpartijen die hij en zijn collega-western verzamelaars geregeld houden. „Aan de ene kant gunnen we de bezoekers een blik in het leven zoals zich dat 200 jaar geleden afspeelde in Amerika, en daar gaan we heel ver in. Dat gaat over gebruiksvoorwerpen, kle ding, meubeltjes, voertuigen en tenten. Aan de andere kant is het voor ons een manier om even weg te stappen uit deze materia listische maatschappij." Zo'n 150 bezoekers genoten za terdagavond in het plaatselijke dorpshuis van het optreden van drie Zeeuws-Vlaamse bands. Denoeck Rock heeft zijn naam als popfestival weer waar ge maakt. „Weliswaar is onze op zet kleinschalig, maar de kwali teit van de bands en de gezellige sfeer dragen bij tot een spette rend festijn", zegt Ellen Min- derhoud van de organiserende stichting de Hoekse Rakkers. De groep dr. Reverb beet met een mix van solide surfmuziek en een vleugje rock 'n roll het spits af. Als tweede band betrad Ka- mazoo het podium. Heftige gi taargeluiden, pompende bas en vliegensvlugge drumlicks wer den aangevuld met het stemge luid van zanger Elton. Verschil lende toehoorders zagen deze groep onder de naam Downer al eerder aan het werk. De afsluiting van het festival was weggelegd voor de Terneu- zense coverband Sixpack. De zeskoppige formatie oogstte veel succes met rock-, pop-, en bluescovers van onder meer Herman Brood, Metallica, Dire Straits en Pink Floyd. Tegenwoordig is de bedoeling van filatelie niet meer het compleet krijgen van series als wel het werken in thema's. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het imago van de postzegelverzamelaar deugt niet. Want met stoffige ach- terafzoldertjes en oude manne tjes heeft deze hobby al lang niks meer te maken. „Je kunt liet best spannend maken." Afgelopen weekend hield de ju bilerende Postzegelvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen een gro te postzegeltentoonstelling in sporthal De Oude Vaart in Ter- neuzen. De club bestaat dit jaar 75 jaar en mede daarom werd een speciaal evenement gehou den. Zo werd er behalve een ex positie ook een internationale ruilbeurs gehouden, en vonden er in de loop van de dag twee vei lingen plaats. De belangstelling voor het evenement was groot; vele honderden liefhebbers en nieuwsgierigen maakten een rondje door de zaal, terwijl de echte hobbyisten bij de vele handelaren en hun collega-ver zamelaars op zoek gingen naar die ene in hun verzameling ont brekende zegel. Wanneer je als buitenstaander bestuurslid Ton Oomens van Postzegelvereniging Zeeuwsch- Vlaanderen hoort spreken over het verzamelen van postzegels, brokkelt het hardnekkige beeld van de met een loep gewapende bejaarde die avond aan avond voorovergebogen zit boven zijn collectie, langzaam maar zeker af. „Een aantal jaren geleden was het ook een sport voor oude mannen", bevestigt Oomens. Hij wijst echter op de omme zwaai clie binnen de verenigin gen heeft plaatsgevonden. Compleet Ging het voorheen vooral om het compleet krijgen van een be paalde collectie, de zogenaam de klassieke filatelie, tegen woordig is het bon ton om the matisch te werk te gaan. Eerste reden is dat landenverzamelin- gen langzaam maar zeker onbe taalbaar worden. De verzame ling Nederlandse zegels moet tegenwoordig al 20.000 gulden opbrengen en dat is zelfs de fa natieke filatelist te gortig. Op de tweede plaats kan de verzame laar bij het thematisch werken wat meer zijn fantasie botvie ren. Dat was ook duidelijk te zien aan de geëxposeerde kaders in de Oude Vaart. Verspreid over honderd vlakken waren er aar dige dingen te zien, zoals een prijswinnende collectie met als thema qHet Rode Kruis op de Bres'. De Zeeuws-Vlaamse postzegelclub weet zich geze gend met, een aardige jeugdaf deling. „Dat is ook het succes van de vernieuwde aanpak. Ze gels verzamelen en in een boek stoppen vind ik geen filatelie. Je moet je collectie kunnen bewer ken, je moet het een beetje smeuïg maken." door Edy de Witte NIEUW-NAMEN - De vogelvereniging De Nachtegaal uit Nieuw-Namen kijkt al vooruit naar het jaar 2004. Ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan neemt de club dan de organisatie van het Zeeuws kampioenschap op zich. „Een hele klus waar we nu al mee bezig zijn," zegt voorzitter R. van den Brande van de Nachtegaal. Als voorproefje pak te de vereniging dit weekeinde uit met een expositie van formaat. In het gemeenschapscentrum De Kauter stelden 47 inzenders meer dan 600 vogels van allerlei pluimage ten toon: van de kleinste zilverbekjes, zwartkopsijsjes en rijstvogels tot de grootste papegaaien, kakatoes en ara's. Negen keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers beoordeelden de vogels op onder meer kleur, vorm, houding en conditie. Gistermorgen konden verzamelaars die ren kopen of verkopen op de vogelbeurs. In de namiddag reikte voorzitter van den Brande de prijzen van de tentoonstelling uit. De lichtgroene agapornis roseicollis van E. de Roeck uit Hulst was met 93 punten de beste vogel van de show. R. van der Heyden uit Nieuw-Namen won het bondskruis. Zijn kleurige kanarie kwam als beste inzending van de eigen leden van de Nachtegaal uit de bus. Van de acht deelnemende jeugdleden ging S. Com- piet uit Hulst met de kampioensprijs naar huis. In het klassement van verdien ste over de vijf beste vogels eindigde E. de Roeck op de eerste plaats. In het speciale eindklassement van de gouden parkiet, waarbij ook de score van de eerder al ge houden tentoonstelling in Sint Jansteen meetelde, ging F. Totté uit Sint Jansteen bij de grasparkieten met de hoogste eer strijken. Bij de agaporniden en grote parkieten ging deze prijs naar respectie velijk E. de Roeck en P. de Cock (Vogel waarde). door Edith Ramakers MIDDELBURG - Te vaak blijkt dat politiek een man- nenaangelegenheid is. Zeker op hoog niveau. De politieke deelname van vrouwen stag neert. Die conclusies werden zater dag genoteerd tijdens de the madag 'Vrouwen en Politiek versus Politiek en Vrouwen' van de PvdA. Er werd in Middelburg een lans gebroken voor de op richting' van een netwerk om meer vrouwen in de politiek te interesseren. Ook moet de beloning voor het raadswerk verbeterd worden. Bij de oprichting van een vrouwennetwerk in Zeeland, waarvoor intussen financiële middelen vanuit het PvdA- partijbestuur zijn gereser veerd, zal ook scouting een permanenter worden. Ma- riëtte Hamer, Tweede-Ka merlid voor de PvdA: „Er zijn genoeg vrouwen met kwali teit, maar we zullen ze moe ten vinden. De combinatie zorg en arbeid vraagt om een andere dagindeling. Verga deringen moeten niet op on mogelijke tijden worden ge houden. Anders is het tobben voor de man of vrouw met zorgtaken en politieke ambi tie." Zij zei vroeger niet anders gehoord te hebben dan dat ze moest kiezen tussen de poli tiek of kinderen. „Nu heb ik een dochtertje en ik zit toch in de politiek." Ze kan dat doen omdat zij 'het geluk heeft goede kinderop vang te kunnen betalen; clat zij een goede man heeft die meezorgt en een moeder die in de buurt woont'. Reactie EU ie Walrave, Pvd A-raads lid van de gemeente Vlissin- gen, reageerde dat politieke participatie ook heel hard werken betekent. „Dat moet ook verteld worden als vrou wen voor politieke functies gepolst worden. Als je naast het raadswerk een baan hebt, zorg hebt voor anderen, dan kun je organiseren wat je wilt, maar het betekent opof fering van een deel van het privéleven." Walrave vond dat het ge meenteraadswerk beter door het Rijk beloond moet wor den. Haar opmerking kreeg bijval. „Als ik nu opnieuw voor de politiek zou kiezen, zou ik er financieel op achteruit gaan", zei het Vlissingse ex- GroenLinks-raadslid Coos Huisman. „Ik ben fulltime kostwinster en heb drie jonge kinderen. Kinderopvang is duur. Om ook jonge vrouwen aan te spreken, zal ook de vergoeding moeten verbete ren." Dilemma Maatje van Stel, een ex- Rooie Vrouw die zich in de gemeente Borsele voor de vrouwenemancipatie heeft ingezet, sprak over het di lemma van de wens om eco nomisch onafhankelijk te zijn en de zorg voor kinderen niet te kunnen of wülen de len. De moderne vrouw lijkt soms weieens alles te willen heb ben en als vanzelfsprekend te ervaren. „Ze willen een goede positie verwerven, een mening over van alles hebben uit het te rechte gevoel mee te willen tellen, en ze willen ook zor gen. Maar wat ontbreekt is voldoende energie en arm slag daarvoor. Ook de om standigheden zijn er nog niet op ingericht." Die leefwijze put erg uit. „Wat overblijft is dat je na verloop van tijd al leen in het eigen huis een rooie vrouw kunt blijven. Zo is het mij tenminste vergaan. Misschien zijn de Rooie Vrouwen wel te vroeg opge heven? Want een rechtvaar dige verdeling tussen man nen en vrouwen -en dan heb ik het over geld en macht- is er nog lang niet." Mariëtte Hamer speelde daarop in. Zij heeft in het laatste be stuur van de Rooie Vrouwen gezeten. „Ik heb in veel nare besturen gezeten, maar dat bestuur sloeg werkelijk aUes. Het waren allemaal heel aar dige vrouwen, maar we zaten toen, in 1995, aan een dood paard te trekken. We moes ten stoppen en op een meer eigentijdse manier de discus sie over vrouwenparticipatie voeren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37