Plan voor fietsstraat Cadzand Oom Agent houdt open dag Muzikanten schitteren in Heikant Zwerfjongeren gebaat bij tocht naar Santiago PZC Zes vakbondsleden vijftig jaar lid FNV Zeeuwse brandweer moet doordenken voor de eerste prijs Nieuwe voorzitter buurtcomité Druk weekend politie door alcohol Motorrijder gewond bij val Voorlopig rijbewijs telt niet Pasar Malam terug in Zeelandhal College B en W wil route tussen Cadzand en Cadzand-Bad veiliger maken Nieuwe banen voor tennisclub Cadzand Met SWO Hulst uit op de zondag Eigenlijk is het maar één keer leuk om in de boeien geslagen te worden: op de open dag van de politie. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het geloei van de politiesirene was in de hele binnenstad van Terneuzen te horen. Voor één keer mocht het: met je vingers aan alle toeters en bellen zitten van een politie-surveil- lancewagen. Voelen hoe zwaar een kogelvrij vest is en hoe het moet zijn om een nacht opgesloten te worden in een donkere poli tiecel of in de handboeien te worden geslagen. Het politiebureau in Terneuzen was zaterdag, ter gelegenheid van de landelijke politiedag, de hele dag open voor het publiek. Vooral voor kinderen was het de uitgelezen gelegenheid om de tot de verbeelding sprekende wereld van Oom Agent te ontdek ken. Stoere motoren, onopvallende en herkenbare surveillance wagens met laserguns, bakkies en blaastesten stonden voor het publiek opgesteld. Ook Slachtofferhulp en het HALT-bureau waren met een informatiestand aanwezig. Verder lieten tiental len bromfietsers hun vehikel op de rollenbank controleren op vermogen. Volgens een woordvoerder was de landelijke politiedag in Zee land een succes. Ruim twaalfhonderd mensen hebben de bureaus in zowel Terneuzen als Goes bezocht. ZANDBERG - Luciën de Maat is de nieuwe voorzitter van het buurtcomité Zandberg. Hij volgt George Weemaes op, die sinds de oprichting de voorzittershamer hanteerde. Weemaes blijft wel achter de schermen zijn steentje bijdragen aan de activiteiten van het buurtcomité, dat in het leven werd geroe pen om de ter ziele gegane kei-mis nieuw leven in te blazen. De laatste jaren bruist het in het eerste weekeinde van september weer in het buurtschap. Weemaes heeft voor de laatste kermis zelf een kinderdraaimolentje gebouwd. IJZENDIJKE - De politie heeft het afgelopen weekeinde di verse mensen betrapt bij controles op alcohol in het verkeer. Een 55-jarige automobilist uit de gemeente Oostburg werd vrijdagavond rondhalf elf op de Watervlietseweg in IJzendij- ke in zijn kraag gegrepen, omdat hij drie keer meer had ge dronken dan toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur. Op dezelfde plek hield de politie een half uurtje later een 37-jarige man uit de gemeente Oostburg aan; hij had twee keer zoveel alcohol gedronken als toegestaan en kreeg een rij verbod van vier uur. Een 21-jarige bromfietser uit de gemeente Sluis-Aardenburg had anderhalf keer te veel gedronken. Ook hij werd op de Wa tervlietseweg in IJzendijke aangehouden. Hij kreeg een rij verbod van twee uur en een boete. Op de Oude Rijksweg in Breskens kreeg een 42-jarige inwoner uit de gemeente Oost burg een rijverbod van tien uur, omdat hij met een slok te veel op een brommer reed. Hij had vier keer meer gedronken dan is toegestaan. De man had al een rijontzegging. ZAAMSLAG - Een 29-jarige motorrijder uit de gemeente Reimerswaal is zaterdagavond rond half negen gewond ge raakt toen hij ten val kwam in de Veerstraat in Zaamslag. De man reed over de Veerstraat, was vermoedelijk onbekend met de nieuwe wegsituatie, miste een bocht naar links en reed de berm in. Daardoor kwam hij ten val; de motor gleed door tot op de afgesloten weg. De motorrijder is met rugklachten per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. TERNEUZEN - Een 18-jarige man man uit België heeft gis termiddag even na drieën een boete van 325 gulden gekregen omdat hij in een auto op de Tractaatweg in Terneuzen reed, terwijlhij alleen een voorlopigrijbewijs had. Zo'n rijbewijs is alleen in België rechtsgeldig. De man heeft de boete direct be taald. GOES - De Stichting Gotong Royong ('wederzijds hulpbe toon') houdt na een stilte van vijf jaar opnieuw een Pasar Ma- lam in de Zeelandhallen in Goes. Gotong Royong is opgericht om via sociale en culturele uitwisseling de banden tussen In donesië en Nederland levend te houden. De Pasar Malam is typisch Indonesich cultureel erfgoed, dat ook in Nederland grote populariteit geniet. De Pasar Malam in Goes duurt drie dagen, van wij dag 19 tot zondag 21 oktober. In de kramen zijn Oosterse textiel, kle ding, houtsnijwerk, zilver, porselein, mineralen, sieraden, krontjong- en gamelanmuziek en verse producten te koop. Het hele weekeinde door zijn er demonstraties en optredens van muziek-, dans- en showgroepen. De openingstijden zijn vrijdag 13.00-23.00 uur, zaterdag 12.00-24.00 uur en zondag 12.00-21.00 uur. doorEdy de Witte NIEUW-NAMEN - Op de jaar lijkse jubileumavond van de af deling Oost-Zeeuws-Vlaande- ren van de FNV Bouwbond zijn zaterdagavond enkele leden in het zonnetje gezet. De heren Th. de Dalic, W. Vergauwen, R. de Loos, G. van Laere, A. Buyze en A. van Hoye prijken al vijftig jaar op de ledenlijst. Zij kregen uit handen van districtsmede werker H. Koelen een gouden speld met robijn en een zilveren taartschep met inscriptie. Verder werd nog stil gestaan bij negen personen die 40 jaar lid zijn en zes leden die de 25 jaar als lid volmaakten. De jubile umbijeenkomst in het gemeen schapscentrum de Kauter in Nieuw-Namen werd bijge woond door 85 personen. Na de huldigingen volgde een gezellig samenzijn met dansmu ziek van het Jumbo-trio. Secre taris G. Audenaerd vqn de afde ling oost Zeeuws Vlaanderen was zeer verheugd over de grote opkomst. „Vijf jaar geleden zijn de bouwbonden St.-Jansteen Clinge en Nieuw-Namen gefu seerd tot de huidige afdeling, met een ledenbestand van 240 personen. In de eigen dorpjes kenden de leden elkaar meestal. Bij een grootschaliger aanpak moet je maar afwachten of der gelijke bijeenkomsten nog aan slaan. Gelukkig komt het nu lekker van de grond. Het is een echte bindingsavond. Om de kerk in het midden te houden, rouleren we de locaties van de jubileumbijeenkomsten en de jaarvergaderingen tussen de dorpen Nieuw-Namen, Clinge en St.Jansteen. Het woeger feestje in de eigen vertrouwde omgeving is daarmee niet ge heel van de baan", volgens Au denaerd. maandag 15 oktober 2001 dnnr Lilian Dominicus CADZAND - Na jaren van ge krakeel tussen politiek en be woners over een veilige fietsers- en voetgangersverbinding op de Badhuisweg tussen Cadzand- Bad en het dorp Cadzand den ken burgemeester en wethou ders eindelijk een concrete op lossing te hebben gevonden. Het college wil 850.000 gulden uit geven voor de aanleg van een zo genaamde fietsstraat op het tra ject. Op deze fietsstraat worden au to's op de route niet geweerd, maar wel gestimuleerd hun snelheid aan de fietsers aan te passen. Het principe is dat de automobilist zich gast voelt en de fietser veilig gebruik kan ma ken van de straat. Eerder zijn hiermee al ervaringen opgedaan inHeinkenszand en Goes. De gemeente zal de grens van de bebouwde kom ten behoeve van de fietsstraat verleggen naar de ingang van camping Elzenhof. weg speelt al vanaf 1984. Het Nu ligt deze nog meer in de rich- huidige college beloofde bij zijn ting van het centrum van het aantreden, ruim drie jaar gele dorp Cadzand. De kern lag in den, eindelijk werk te maken stedenbouwkundig opzicht van de dagelijkse fietsroute toch eigenlijk al bij de ingang voor veel schoolgaande kinde van de camping. Automobilis- ren uit de buurt. Het dorp maakt ten accepteren daardoor als vanzelf een lagere maximum snelheid. Verder willen B en W de maxi mumsnelheid voor het stuk in de bebouwde kom leggen op dertig kilometer per uur. In de polder moet de topsnelheid opgekrikt worden naar zestig kilometer per uur, aangezien buiten de be bouwde kom het absoluut on mogelijk is om automobilisten te dwingen zich te houden aan dertig kilometer per uur. Parallel aan de straat wil het college een voetpad aanleggen tot aan de ingang van de cam ping. Daarnaast omvat het plan de inrichting van twee rustplek ken langs de weg, met een bank je en een fietsrek. Het probleem van de Badhuis- zich zorgen om de verkeersvei ligheid van de scholieren. Een eerder voorstel van B en W, om een sluis voor landbouwver- keer, bus en ambulance aan te leggen en de weg voor de rest van het doorgaand verkeer af te sluiten, viel tijdens een in spraakavond begin dit jaar ver keerd. Het huidige voorstel van de fietsstraat is tot twee maal toe met de bevolking doorge sproken. De commissie verkeer, vervoer, milieu, volksgezondheid en so ciale zaken gaat nader in op dit voorstel op maandag 22 okto ber. De vergadering begint om 19.30 uur en vindt plaats in de commissiekamer van het ge meentehuis. De muzikanten van ensembles, fanfares en harmonieën maakten er een melodieus weekend van in Heikant. door Edy de Witte HEIKANT - „Een aantal muzikanten treedt graag met een specialisme naar buiten. Daarnaast hebben we de opleiding hoog in het vaandel staan. Om die redenen is ons jaarlijks muziekfestival uitgegroeid tot een driedaags festijn", zegt voorzitter C. de Vries van de muziekvereniging Heikant. Vanaf vrijdag tot en met zondag musiceer den in het gemeenschapscentrum 't Heike zeventien ensembles, fanfares en harmonie- en. Eerst speelden alleen op zondag diverse regionale verenigingen. Doordat medio ja ren zeventig bij de Heikantse fanfare een slagwerkgroep van de grond kwam werd het festival uitgebreid tot twee dagen. De laat ste vijf jaar treedt ook het opleidingsorkest in het voetlicht. Het festival is in het Zeeuws-Vlaamse mu ziek wereldje inmiddels een toonaangevend gebeuren. Niet alleen op het gebied van mu ziek, maar ook het publiek weet de weg naar de concertzaal te vinden. Vrijdagavond beten vooral jeugdige muzi kanten het spits af. De verenigingen Wel doen door Vermaak (Clinge), St. Jan (St.- Jansteen) en De Scheldezonen (Nieuw-Na men) presenteerden him slagwerkgroepen. Van de organiserende vereniging kwam het opleidingsorkest op het podium. Dit gezel schap van ruim dertig muzikanten onder leiding van Bait Borgt telt twintig jeugdige leden. „Normaal gezien duurt het vier tot vijf jaar voordat een leerling-muzikant in de fanfare kan meespelen", zegt de Vries. „Alleen maar studeren vinden wij als ver eniging nou niet de grootste stimulans. Daarom vormen deze leden het opleidings orkest dat zich geregeld presenteert. Er zijn zelfs nog muzikanten bij die al in de fanfare meespelen. In het begin spelen ze daar dan de tweede of derde partij. In het opleidings- foto Peter Nicolai orkest zijn ze echter toonaangevend. Van daar hun enthousiasme om ook nog aan te schuiven bij het opleidingsorkest." Zaterdagavond was het de beurt aan de meer doorgewinterde slagwerkers van de muziekverenigingen Oostburg, Heikant en de Vliegende Hollander uit Terneuzen. Deze laatste percussiegroep behoort tot de beste van Nederland. De Vliegende Hollander is dan ook geregeld present op het Wereld Mu ziekconcours in Kerkrade. Zondag werd het muziekfestival afgesloten met concerten van fanfares en harmonieën. Het publiek kreeg optredens voorgescho teld van EMM (Koewacht), Excelsior (Ter hole), Vrijheid Eendracht (Lamswaarde), Veronica (Zuidzande), Nooit Gedacht (Graauw) Sint Jan (St.-Jansteen), De Vlie gende Hollander (Terneuzen) en Heikant. Aan de zijde van de organiserende vereni ging werd Mario Willaert in het zonnetje ge zet omdat hij 25 jaar muzikant is. b b doorAb van der Sluis MIDDELBURG - De brand weerkorpsen Kamperland en Zierikzee I hebben zaterdag de provinciale brandweerwed strijden gewonnen in Middel burg. De wedstrijden speelden zich af op het bedrijfsterrein van Vitrite waar twee banen waren uitgezet. De 22 ploegen uit de hele provincie moesten hun krachten meten in een be drijfsruimte waar chemicaliën lagen opgeslagen. Een brandje op de eerste verdie ping van de hal zorgde ervoor dat de automatische brandmel der in werking werd gesteld. Daar viel één slachtoffer. Op de begane grond waren mensen aan het werk met een vorkhef truck. Geschrokken door de rook, reden ze tegen een pijp aan die zwakzuur begon te lekken. De vorkheftruck, met daarop een vat vol chemisch afval viel REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R- E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl om, waardoor een werknemer bekneld raakte. Aan de brand weerploegen de taak om de slachtoffers te redden. Organisator C. Mol uit Baar land lichtte het rampscenario toe. „De bedrijfsdeskundige vangt de ploegen op en geeft hen informatie. Wat hij niet weet is dat de trap tussen de begane grond en de verdieping geblok keerd is door de lekkende pijp. Eén ploeg moest naar boven om de brand aan te pakken en het slachtoffer te redden, dat be dwelmd is geraakt door de rook. Zij moesten het slachtoffer via de bovenkant naar buiten weten te brengen, omdat de trap is ge blokkeerd." De moeilijkheids graad op baan B was dat de brandweerploeg het inzicht moest hebben om een ladderwa gen in te zetten. Stof De ploeg op baan A moest eerst nagaan welke chemische stof lekte. „Daarna moest men zich in chemicaliënpakken kleden- om de pijp te dichten en het slachtoffer te redden", aldus Mol. „Het ging om een kleine in zet, maar de mensen moesten wel doordenken." De ploegen kregen vijfentwintig minuten de tijd. Mol toonde zich tevre den over de inzet van de ploe gen. „Het lukte iedereen om binnen de tijd de klus te klaren. Het was een hele mooie wed strijd: mooi weer en veel publiek en de ploegen leerden weer eens om met elkaar samen te wer ken." De uitslag op baan A is als volgt: 1. Kamperland, 2. Colijnsplaat/Kort- gene, 3. Oosterland, 4. Bruinisse, 5. Kapelle, 6. Wemeldinge, 7. Zierikzee II, S. Biervliet, 9. Sluis, 10. Dreischor, 11. Oost-Souburg. De uitslag op baan B is: 1. Zierikzee I, 2. Amemuiden, 3. Kruiningen, 4. Nieuw Namen, 5. Terneuzen, 6. Krabbendijke, 7. Brouwershaven, 8. Veere, 9. Sint Annaland, 10. Haam- stede/Renesse, 11Domburg. door Lilian Dominicus CADZAND - Tennisvereniging ASOC uit Cadzand krijgt einde lijk nieuwe tennisbanen. De ge meente Oostburg komt meer dan een half jaar na dato haar belofte na. Voor een bedrag van bijna vier honderdduizend gulden worden de betonnen banen vervangen door gravel en krijgt de oefen- kooi een opknapbeurt. Voor de aanschaf van een beregenings- installatie en baanverlichting, die ook hoog op de wensenlijst van de vereniging staan, willen burgemeester en wethouders geen geld uitgeven. Het zou om luxe voorzieningen gaan. Wel kunnen de tennissers daarvoor een lening van zeventigduizend gulden krijgen. De huidige be tonnen banen zijn onderhouds vrij, maar het nieuwe gravelty- pe zal de vereniging een hoop extra werk opleveren. ASOC en de gemeente zijn overeengeko men dat het dagelijks onder houd aan de banen en de ar beidsintensieve voorjaarsbeurt voor rekening van de vereniging komen. Het onderhoudsmateri- aal krijgt ze van de gemeente, maar als door slijtage spullen moeten worden vervangen, komt dat op het bordje van de tennisclub. Als tegenprestatie mag ASOC de opbrengst van de toeristenverhuur van de buiten- behouden. Omdat Oost- eigenaar van de banen blijft, moet de vereniging nog steeds huur betalen. Daar staat tegenover dat de gemeente op draait voor een toekomstige toplaagrenovatie. De commissie openbare wer ken, onderwijs en welzijn be spreekt het voorstel van B en W op woensdag 24 oktober in het gemeentehuis. De vergadering begint om 19.30 uur. door Wilma Valk AARDENBURG - 'Stappend bidden en biddend stappen'. Marijke Schoone uit Eede heeft zich er de afgelopen tijd mee be zig gehouden tijdens haar derde pelgrimstocht naar Santiago de Compostela in Noord-Spanje. Gisteren werd een dankdienst gehouden naar aanleiding van de tocht, in de Doopsgezinde kerk van Aardenburg. Het Le ger des Heils kon de opbrengst van de tocht tegemoet zien, voor een zwerfjongerenproject in Den Haag. Het thema van de dankdienst was 'Het is niet goed dat de mens alleen blijft'. En toch is de pel grim tijdens zijn tocht veel al leen, vindt Marijke. „De ont moeting met mensen blijft belangrijk, maar je loopt alleen. Deze derde tocht heb ik voorna melijk voor anderen gelopen, stappend bidden en biddend stappen tot ik, in de kathedraal van Santiago de Compostela, de brieven met gebeden die mij wa ren meegegeven kon overhandi gen aan Sint Jacob." De opbrengst van deze bijzon dere tocht, een cheque van 10.000 guldenkon Marij ke zon dag overhandigen aan majoor Arend van de Venis, directeur Goodwillwerk regio Den Haag, van het Leger de Heils. „We zijn heel blij met dit initiatief van Marijke", aldus de majoor, „ze heeft mensen wakker geschud en bereid gevonden ons project financieel te steunen. Op dit moment komen we ruim acht ton per jaar tekort bij de opvang van zwerfjongeren. We zijn ge specialiseerd in de opvang van jongeren met grote problemen. Deze kinderen zijn vooral ver waarloosd in hun gevoelsleven, ze hebben vaak traumatische ervaringen gehad, hebben geen schoolopleiding en geen werk. We begeleiden ze soms twee jaar totdat ze hun leven weer geor dend hebben." Het Project Frankenstraat, het opvangte huis in Den Haag, kan nu plaats bieden voor vijftien jongeren: „Ze zijn tussen de 15 en 25 jaar oud", vertelt projectleider StephanBuis. „De de nationali teit is vooral Nederlands. Er zijn meer opvangtehuizen in het land, maar die kunnen deze groep geen adequate hulp bie den. Het rijk en de gemeente be weren dat deze doelgroep niet bestaat, dat er hiervoor geen middelen kunnen vrijgemaakt worden, we moeten het dan ook doen zonder subsidie." De dienst in de Doopsgezinde Kerk 'Het Lam' werd naast le den van de kerk door een groot aantal vrienden en sympathi santen van Marijke Schoone be zocht. Het kerkkoor Sint-Ceci- lia uit Eede verleende zijn medewerking en voorganger was de pas benoemde predikant Rob Workel. HULST - De Stichting Welzijn Ouderen Hulst oogst succes met het initiatief om 55-plussers ook in het weekeinde activitei ten aan te bieden. Op verzoek van veel ouderen wordt twee keer per maand in het diensten centrum De Lieve een 'uit op zondagmiddag'-bijeenkomst gehouden. Vooral alleenstaande ouderen vinden de zondag een eenzame dag. Het programma vermeldt nu lezingen, muziek, dans en vooral gezelligheid. Gistermiddag prijkte als zon- dagsvermaak een druk bezoch te creatieve markt op de kalen der. „De opzet was in eerste instantie een verkoopexpositie van de handwerkclub van de Lieve", vertelt Ellen Verstrae- ten van SWO Hulst. „Deze vijf tien dames komen op donder dagmiddag bijeen om met allerlei technieken hun creati viteit te botvieren. Met de op brengst van de verkoop wordt nieuw materiaal aangeschaft. Deze expositie hebben we nu verder aangevuld met een crea tieve markt." In ruim twintig kraampjes bo den hobbyisten, waaronder ook enkele ouderen, hun werk te koop aan. Het aanbod omvatte onder meer zelf gemaakte kaartjes, planten, droogbloem stukken, zijdeschilderijen, lo den tasjes, tuinbeeldjes, gipsen poppen en Filippijnse sieraden. Veel belangstelling ging uit naar een restaurateur van antieke klokken. Om de handwerkclub wat extra te spekken draaide geregeld het rad van fortuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41