Bedrijven laken visie Cadzand PZC Oudste deelneemster broemrit staat haar mannetje in verkeer Een verhaal ontstaan door e-mail Tunnelboren hebben samen grens van tien kilometer gepasseerd Plan zou te dwingend zijn De Campagne op afscheid Sas Bromfietser tweemaal bekeurd GS willen veiliger bushaltes Bromfietser valt op kantelweg Zuid-Chemie krijgt veiligheidsplan Verandering van status woningbouwvereniging gevierd met symposium Sas wil transport van gevaarlijke stoffen weren uit bebouwde kom Fracties zijn gebedel van centrum-management beu woensdag 10 oktober 2001 door Conny van Gremberghe CADZAND-BAD - De Onder nemersvereniging Cadzand (OVC) vindt dat de gemeente Oostburg bij het opstellen van de structuurvisie voor Cad- zand-Bad tekort is geschoten. De ondernemers in het West- Zeeuws-Vlaamse badplaatsje zijn het met het bestuur van Oostburg eens dat de vakantie plaats dringend aan een herij king toe is, maar vinden dat de voorstellen die in de visie wor den gedaan te verstrekkend zijn, niet voldoende (financieel) onderbouwd zijn en -in een aan tal gevallen - niet uitgevoerd zouden mogen worden. De vereniging stelt in een reac tie op de structuurvisie het te betreuren dat de gemeente Oostburg in de planopzet dwin gend taalgebruik hanteert - za ken moeten of dienen te gebeu ren-, te weinig ruimte heeft gelaten voor het indienen van alternatieven en onduidelijk is over de wijze waarop de in spraak op de visie geregeld is. Het 'zo en niet-anders' toontje dat de visie typeert kan volgens de vereniging geen uitgangs punt zijn voor een deugdelijke inspraakprocedure. De vereniging vraagt de ge meente zeer nadrukkelijk om over deze punten duidelijkheid te verschaffen. Evenals over de financiën. De OVC vindt het een 'fundamenteel gemis' dat het rapport over de herinrichting van de badplaats op geen enkele wijze inzicht geeft in de financi ële consequenties van de voor stellen. Daarnaast vindt de onderne mersvereniging het een tekort koming dat in de structuurvisie Cadzand-Bad op geen enkele wijze een link is gelegd tussen het westelijk deel van het Cave- lotgebied (waar vele tientallen vakantiewoningen moeten ko men) en het project Sluis-aan- Zee. Het plan van Sluis-Aar- denburg om de kern Sluis weer een verbinding met open zee te geven. OVC keert zich tegen het ge meentelijk voornemen om in Cadzand een aantal woontorens van 32 meter hoogte te bouwen. De ondernemersfederatie is te gen de hoogbouwplannen, ook al, omdat niet wordt aange toond of hoogbouw nodig is om de planopzet exploitabel te ma ken. In de structuurvisie is ver der te weinig rekening gehou den met parkeerplaatsen voor passanten. De parkeergarages die zijn voorzien, zijn prima voor dag-en verblijfstoeristen, maar iemand die een brood moet kopen zal - zo vrezen de ondernemers - geen gebruik willen maken van een onder grondse parkeervoorziening. Bij de voorstellen voor de ver keersafwikkeling heeft de ge meente te weinig rekening gehouden met de extra ver keersdruk die Cadzand-dorp in de toekomst zal ervaren. Daar moet dan ook nader onderzoek naar komen. Ook de voorgestel de voorzieningen (oversteek plaatsen, drempels) zouden niet aansluiten bij de uitgangspun ten van het project Duurzaam Veilig. De ondernemers vinden voorts dat het 'nieuwe' Cadzand in de plannen niet als kindvriendelijk kan worden aangemerkt. Ge vraagd wordt om aanpassingen. Wat de ondernemers ook van de gemeente willen zien is een tijdsplanning. Zeker de onder-' nemers die geconfronteerd wor den met mogelijk investeringen zouden graag weten wanneer ze in de buidel moeten tasten. In de uitgebreide reactie op de struc tuurvisie doet de vereniging voorts nog diverse suggesties op het vlak van aankleding, be scherming tegen wind en zand en mogelijk waterrecreatie. De kinderen van de Sint Jozefschool in Eede hebben onder andere maquettes gemaakt voor de tentoonstelling gisteren ter ere van een uit wisselingsproject met buitenlandse leerkrachten. foto Charles Strijd door René van Stee EEDE - De Sint Jozefschool in Eede heeft van gisteren tot en met vrijdag vier buitenlandse leerkrachten van partnerscho- len uit Trakovice (Slowakije) en Katerini (Griekenland) op be zoek in het kader van het Euro pese Comeniusproject. Dit pro ject heeft als doelstellingen de uitwisseling van kennis over basisscholen en hun lespro gramma's en kennismaking met de zeden en gewoonten van an dere landen. Directeur Wilfried Staelens van de Sint Jozefschool ziet de uit wisseling als grote meerwaarde voor de kinderen van zijn school. Het project, dat wordt gefinancierd met een bijdrage van het Europees Platform, be gon gisteren met de opening van een tentoonstelling. De kinde ren uit de groepen 6,7 en 8 had den daarvoor onder meer ma quettes van een Oostenrijks Alpenlandschap, een Griekse tempel en een boerderij uit Eede gemaakt. Ook konden informa tieboekjes en -folders worden ingekeken en was er muziek uit de deelnemende landen te be luisteren. Het is de tweede keer dat de Sint Jozefschool meedoet aan een dergelijk project. ,,In de twee voorgaande jaren lag het accent op kinderspelen en eetgewoon ten. Dit jaar staat 'wat lezen kinderen' op het programma. In dit kader hebben we afgespro ken dat per school de leerlingen gezamenlijk twee keer een be gin van een verhaal schrijven. Deze gedeelten worden via e mail doorgestuurd naar de deel nemende scholen, die een ver volg schrijven. Uiteindelijk ont staan zes afgeronde verhalen, die we in het Engels vertalen. Wellicht worden ze ook nog ge bundeld", vertelt Staelens. De communicatie tussen de leerlingen van de scholen ge beurt grotendeels via e-mail en het schrijven van brieven. Ver der doen de leerkrachten hun verhaal over de ervaringen op de scholen in het buitenland. Het viel de leerkrachten Aleka Anastasiodou uit Katerini en Eva Taligova uit Trakovice in vergelijking met de lesmetho den in hun eigen land op dat het Nederlandse basisonderwijs meer mogelij kheden biedt tot koppeling van theorie en prak tijk. „Een aantrekkelijke com binatie", aldus Aleka in het Engels. „Wij draaien eigenlijk alleen ons lesprogramma af. Verder is er weinig ruimte voor improvisatie." „We zij nook heel sterk gebonden aan formele re gels", vult Eva aan. In april gaan de leerkrachten van de deelnemende scholen naar het Griekse Katerini, waar de evaluatie van het project plaatsvindt. De leerkrachten die deze week in Eede op bezoek zijn, maken de komende dagen met hun gastheren 's ochtends werkaf spraken over de verdere invul ling van het laatste jaar. 's Mid dags trekken ze er gezamenlijk op uit. Zo werd gisteren medi- cijnenfabriek Eko-Bio in Eede bezocht. Ook staan nog uitstap jes naar Amsterdam, Middel burg en Gent op het program- SAS VAN GENT - Het kunstproject De Campagne, met als middelpunt de opvoering van het toneelstuk Suiker van Hugo Claus in de oude loods van de voormalige Suikerunie, om kleedt volgend jaar het afscheid van de gemeente Sas van Gent. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent ver wachten de organisatie nog voor de gemeentelijke herinde ling in de Kanaalzone op 1 januari 2003 rond te hebben. Naast de opvoering van Suiker door Het Gezelschap van de Zee uit Kats ligt het in de bedoeling een brede maatschappe lijke campagne te voeren in Sas en in de rest van Zeeuws- Vlaanderen, over het thema suiker. De suikerindustrie was lange tijd een belangrijke motor van de Sasse economie. Vorig jaar rond deze tijd vroegen B en W aan de raad een ga rantiesubsidie van honderdduizend gulden te verlenen, om andere potentiële geldverstrekkers als de provincie, het Fonds voor de Podiumkunsten, de ZLTO en de plaatselijke Rabobank over de streep te trekken. Aangezien de politiek in dertijd niet stond te trappelen, trok het gemeentebestuur het voorstel voorlopig terug. TERNEUZEN - Een 20-jarige bromfietser uit Temeuzen werd gistermiddag rond kwart voor vijf op de Buitenhaven in zijn woonplaats tot tweemaal bekeurd. Hij reed zonder verze keringsplaatje op een onverzekerde bromfiets. Ook bleek hij niet in het bezit van een brommercertificaat. Voor beide feiten kreeg hij een proces-verbaal. MIDDELBURG - Buspassagiers is Zeeland moeten zich beter op hun gemak kunnen voelen wanneer ze bij een halte staan. Dat betekent dat aandacht moet worden besteed aan de lig ging van de halte, de looproute erheen, de inrichting en de ver lichting. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat beschikbaar stelt voor verbetering van de sociale veiligheid in het openbaar vervoer voor dit doel gebruiken. NEEUWVLIET - Op de kantelweg in Nieuwvliet is gisteren rond het middaguur een twintigjarige bromfietser uit de ge meente Sluis-Aardenburg onderuit gegaan. De man had het filmlaagje slik op weg onderschat, waardoor hij de macht over het stuur verloor en kantelde. Hij is met gebroken enkel en schaafwonden per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis De Honte in Temeuzen. SAS VAN GENT - Sas van Gent gaat in samenwerking met de brandweer en kunstmeststoffenfabrikant Zuid-Chemie een veiligheidsplan opstellen. Burgemeester en wethouders ver wachten begin volgend jaar een inventarisatie van de risico's en de benodigde maatregelen op tafel te hebben. Het plan zal met omwonenden van het bedrijf aan de Sasse Westkade wor den doorgenomen. Diverse leden van de gemeenteraad hadden vragen gesteld naar de veiligheid bij Zuid-Chemie, naar aanleiding van de ramp in Toulouse. Ook het incident met Hj'dro Agri twee we ken geleden, toen een gaslek werd ontdekt op het terrein, baarde menigeen in Sas van Gent zorgen„Het mag dan wel zo zijn dat Zuid-Chemie geen ammoniak of zwavelzuur maakt, maar deze stoffen worden wel gebruikt", verklaart burge meester P. van den Baar. „De productierisico's heb je niet, maar het wordt natuurlijk wel met vrachtwagens aangele verd." door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De woning bouwvereniging Terneuzen is met ingang van 7 november ver eniging af. De corporatie gaat dan verder als een woonstich- ting. De statuswijziging gaat gepaard met de invoering van een nieuwe naam en huisstijl. Ter gelegenheid van de status- en naamswijziging wordt op woensdag 7 november een mini symposium gehouden over de Temeuzense binnenstad in de kleine zaal van het Scheldethe- ater. Tijdens die bijeenkomst geeft woningbouwdirecteur E. van Exter een korte inleiding over ontwikkelingen in de oud ste wijk van Terneuzen, waarna een forumdiscussie volgt. Daar aan nemen wethouder K. van der Hoofd (volkshuisvesting) van Terneuzen, binnenstadbe woners J, Vlottes en P. Savel- kouls, directeur van de inspectie Volkshuisvesting van het minis terie van VROM deel. De bijeen- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M. Cappetti L. E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A. M. van Stee J. F. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R. E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komst begint om 15.30 uur. De overgang van vereniging naar stichting heeft enkele conse quenties voor klanten en huur ders van de woningbouwvereni ging en de Woon shop. De ver- huuractiviteiten worden vanuit dezelfde lokatie uitgevoerd, door dezelfde mensen, maar on der een nieuwe noemer. De makelaars-en verzekerings activiteiten zullen in de toe komst plaatsvinden onder de naam Smolders De Kind, de makelaardij waarmee de Ter- neuzense corporatie sinds begin dit jaar een samenwerkingsver band heeft. De makelaars- en verzekeringsdiensten zullen dan ook niet meer in de Woon- shop aan de Terneuzense Noordstraat worden verstrekt. SAS VAN GENT - De Westkade in Sas van Gent is voor vracht wagens met gevaarlijke stoffen op termijn alleen nog maar bereikbaar als de chauffeurs kunnen aantonen dat de be stemming kunstmeststoffenfa brikant Zuid-Chemie is. Chauf feurs van andere risicovolle transporten moeten voortaan gebruik maken van de draai brug over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Dat is althans de strekking van een voorstel van burgemeester en wethouders van Sas van Gent, dat nog aan de raad moet worden voorgelegd. Met dit be sluit wil het gemeentebestuur het gevaar van risicovolle trans porten door de bebouwde kom van Sas van Gent indammen. De uitzonderingsmaatregel voor vervoerders naar Zuid- Chemie, dat volgens cijfers van de gemeente jaarlijks verant woordelijk is voor zo'n vijftig duizend vrachtbewegingen over de Westkade, geldt wat B en W betreft overigens alleen als de directie bereid is goede af spraken te maken. „Zo niet, dan moeten ze ook over de brug", zegt een onverbiddelijke burge meester P. van den Baar. Volgens hem hoeft Sas van Gent voor de ze maatregel geen toestemming te vragen aan de provincie. „Wij zijn bevoegd gezag", aldus de burgervader. A. Naessens uit Vogelwaarde (in de auto) deed gisteren mee aan de rijvaardigheidsrit voor 55-plussers in Hontenisse. Naast haar A. Compiet, secretaris van 3VO Hontenisse (links) en rij-instructrice W. Vermeulen. foto Charles Strijd Edy de Witte OSSENISSE - Voor de 73-jari- ge A. Naessens uit Vogelwaar de mag 3VO zich sterk gaan maken voor een nieuwe slo gan. De tekst 'een heer in het verkeer' vindt ze min of meer oppervlakkig en achterhaald. „Met bijvoorbeeld 'Ook een oudere vrouw is verkeers- trouw' zou je mede aan kunnen geven dat wij eveneens ons mannetje in het verkeer nog kunnen staan", meent zij. Naessens legde gisteren net als de andere 34 deelnemers met goed gevolg de broemrit (breed overleg ouderen en mobiliteit) af. De afdeling Hontenisse van 3VO bood 55-plussers uit de gemeente de mogelijkheid om een rijvaardigheidsrit te ma ken. Daarnaast werd de theoreti sche kennis van de verkeersre gels en -borden opgefrist en ondergingen de ouderen een gehoor- en ogentest. De broemrit is een samenwer kingsverband tussen 3VO, de ANWB en de BOVAG. Zes re gionale rij-instructeurs stap ten vanaf herberg de S'nis bij de deelnemers in de auto. Naessens, de oudste deelne mer, begint met een uurtje the orie. Instructeur W.Vermeulen schotelt haar dia's over ver schillende verkeerssituaties voor. In een gemoedelijke sfeer worden de situaties doorgeno men. „Zo pik je de nieuwste ontwik kelingen op en kun je je eigen kennis nog eens ophalen", vindt de vrouw. "Ik heb inmid dels 22 jaar mijn rijbewijs. De eerste keer geslaagd. Knap hè, mijn man moest het nog een keertje overdoen. Ik ben nog bijna dagelijks met mijn auto op pad. Maar wel in de buurt hoor." Na een uurtje theorie gaat Naessens naar de gehoor- en ogentest. „Pico bello in orde", meldt ze. „Alleen mijn ogen zijn iets achteruit gegaan. Dit is echter geen probleem verder. Als brildrager ga ik toch gere geld op controle naar de opti cien." Kritisch Als laatste onderdeel stapt ze met rij instructeur Ots in haar eigen auto. Veel tijd voor een gezellig onderonsje hebben ze niet. In een ritje richting Ter neuzen neemt Ots het rijge drag van Naessens kritisch on der de loep. Anticiperen op si tuaties krijgt veel aandacht. Bij terugkomst zijn zowel rij- instructeur als chauffeur te vreden. Naessens: „In Terneu zen kom ik bijna nooit. Het was er goed druk. Nu weet ik dat je bij een rotonde niet al tijd moet stoppen. Die ligt er voor de doorstroming van het verkeer. Dus als het kan, door rijden. Ook word je daar meer geconfronteerd met bromfiet sers op de rijbaan en de nieuwe regel dat fietsers van rechts op gelijkwaardige kruisingen voorgaan. Goed alert zijn dus. Al met al ben ik er wel wijzer van geworden." Secretaris A.Compiet van de afdeling Hontenisse van 3VO noemt na afloop de broemrit een groot succes. „De ouderen hebben er duidelijk het nodige van opgestoken. Vanuit het verkeersveiligheidsoogpunt is dit alleen maar winst. Zelfs een deelnemer die 15 jaar niet in een auto gereden had, pakt nu na een paar rijlessen de draad weer op." door Wout Bareman TERNEUZEN - De tunnelbou wers van Kombinatie Middel plaat Westerschelde hebben in de nacht van maandag op dins dag de vijfduizendste tunnel- ring aangebracht. Ze passeer den daarmee de kaap van tien kilometer, de afstand van de twee boren bij elkaar opgeteld. Er resten nu nog 1600 ringen of wel 11.200 tunnelsegmenten. Het grootste deel van die seg menten heeft de Betonwarenfa- briek Terneuzen inmiddels ver laten en is, in afwachting van het transport per werktrein naar het front van de tunnel- boormachines, opgeslagen op het bouwterrein in de Nieuw Neuzenpolder. De verwachting is dat de betonf abriek medio no vember de laatste tunnelseg menten aflevert. Stand-by Hoewel de productie dan wordt gestaakt, blijft de fabriek nog tot maart stand-by. Daarna ver huizen de hypermoderne instal laties, die in twee jaar tijd zo'n 54.000 tunnelsegmenten produ ceerden, naar Duitsland. Boormachine Neeltje Suzanna, die sinds begin vorige week in de westbuis stilstaat in verband met vervanging .van de snijtan den op de kop van de boor, gaat waarschijnlijk eind deze week weer aan de slag. Direct daarna wordt tunnelboor Sara in de oostbuis stilgezet voor eenzelf de onderhoudsbeurt. De zand laag onder de Everingen zorgt voor extra snelle slijtage van de snijtanden. Moeten de snijtanden hierna nóg een keer worden vervangen dan zou dat kunnen leiden tot een geringe bijstelling van het tijdschema. Tot nu toe werd er van uitgegaan dat de boren eind februari, begin maart Elle- woutsdijk bereiken. Dat zou dan enkele weken later kunnen worden. Boormachine Neeltje Suzanna staat stil op 1,4 kilometer van Ellewoutsdijk. De boortrein heeft 2621 tunnelringen ge plaatst en is 5242 meter ver. Sa ra was gisteren 4774 meter ver (2387 ringen). De tunnelbou wers zijn inmiddels ook begon nen aan de voorbereidingen voor de aanleg van de achttien de dwarsverbinding. Daarna volgen er nog acht. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een meerder heid van de Terneuzense raad is het steeds terugkerend gebedel van het Centrum-Management (CM) een beetje beu. Vrijwel alle raadsfracties kant ten zich gisteravond tijdens de commissie algemeen bestuurlij ke zaken tegen een collegevoor stel om het CM nog eens een extra subsidie van ruim 6000 gulden te verlenen over het jaar 2000. De fracties vonden dat het colle ge het niet kon maken om dat geldbedrag te gunnen, omdat de raad in april nog had besloten om het coördinatieorgaan voor middenstandszaken en evene menten een extra subsidie van een ton te geven. Dat geld was bedoeld voor de uitvoering van zaken die voort vloeiden uit de notitie-Allaert, het plan dat Terneuzen het dy namisch centrum van de Delta moet maken. De SGP signaleerde voorts dat andere winkeliersverenigingen in de kex*nen aan het morren zijn geslagen, omdat het CM zoveel van de gemeente gedaan krijgt. „Dan past het helemaal niet om nu nog eens een eenmalige sub sidie te geven over een jaar dat al voorbij is en alleen omdat het CM laat met zijn eindafrekening over dat jaar is gekomen. Het lijkt me onverstandig om deze subsidie nu toe te kennen", zei de SGP'er P. Hamelink. Voorstel De meeste fracties - op de WD na - sloten zich hierbij aan. Ook burgemeester R. Barbé gaf aan met het voorstel een beetje om hoog te zitten. „We zijn er ook mee overvallen" zei hij. Barbé nam het voorste! terug. Het zal nog eens in he1 college van B en W worden be sproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53