Brandweer krijgt groot blussysteem Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Handwerksters leren fijne kneepjes StoraEnso Gent sluit megacontract papier Axel geeft anderhalve ton voor opknappen dorpshuis Koewacht Steun de Nierstichting. Giro 88.000 Samenwerking Verbrugge Dealer hoort twee jaar cel eisen Nuttig en nodig door Wout Bareman TERNEUZEN - Het brand weerkorps van Ternenzen be schikt sinds gisteren over een voor Nederland uniek groot schalig mobiel watertransport systeem. Het gaat om blusmate- rieel dat kan worden ingezet bij calamiteiten bij bedrijven in de Kanaalzone. De brandweer krijgt het blussysteem, dat een investering vergde van 1,6 mil joen gulden, in bruikleen van Verbrugge Terminals bv. De mobiele blusapparatuur, dat is gestationeerd in de brand weerkazerne aan de Mr. Haar- manweg in Terneuzen, is welis waar in de eerste plaats bestemd voor brandbestrijding bij Ver brugge Terminals, maar kan ook elders worden ingezet. Het verhoogt de bluscapaciteit van de brandweer aanzienlijk. Het systeem is ontwikkeld door leverancier Kuiken Hytrans uit Lemmer. Het bedrijf onderhan delt ook met hulpdiensten in België en Zwitserland over de levering van vergelijkbare ap paratuur. Het blussysteem werd vóór het eerst met succes ge bruikt bij de bestrijding van een grote brand, die na een aardbe ving' in Turkije uitbrak in een olieraffinaderij. Stroomversnelling Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen wees er, tijdens de over dracht van de apparatuur gisterochtend in de brandweer kazerne, op dat de opzet van de rampenbestrijding na de ram pen in Enschede en Volendam weliswaar in een stroomver snelling is terechtgekomen, maar dat de overheidsinstanties al veel eerder doordrongen wa ren van de noodzaak rampenbe strijdingsplannen op te stellen. Hij noemde het een goede zaak dat zowel de overheid als het be drijfsleven naar creatieve op lossingen zoeken om te voldoen aan de veiligheidseisen. „Niet alleen Verbrugge ziet in dat een gezamenlijke aanpak bittere noodzaak is, ook ande ren beseffen dat. Daarom zullen we ook, mede in het kader van - de herindeling, in de slag gaan met andere bedrijven in de Ka naalzone." In de marge wees Barbé erop dat ook het havenschap Zeeland Seaports doordrongen is van de noodzaak preventieve maatre- gelen te treffen. De afgelopen vier jaar werd daarvoor aan weerszijden van de Wester- schelde zes ton opzij gezet. Het havenschap zal dat geld, aan de hand van een advies van de be trokken brandweercomman danten in de Kanaalzone en het Sloegebied, investeren in de no dige voorzieningen. Fosfaten De samenwerking tussen Ver brugge Terminals en de brand weer van Terneuzen komt voort uit overleg over brandpreven- tieve maatregelen in het bedrijf aan de Zevenaarhaven. Ver brugge slaat daar vooral pa pierproducten en fosfaten over. Na de bouw van een nieuwe op slagloods besloot Verbrugge tot een omvangrijke investering in een hypermodern blussysteem, dat nu in beheer is gegeven van de brandweer. Het watertransportsysteem be staat uit vier containers met twee dompelpompen met een capaciteit van elk 10.000 liter water per minuut, een unit met twee kilometer brandslangen van acht duim doorsnee (stan daard bij de brandweer in Ne derland is nu nog zes duim) en een slangenopneemapparaat, een opjaagunit, die de druk op het bluswater in de slangen op- voex-t tot 12 bar (de waterstraal heeft een bereik van 95 meter) en tenslotte vier mobiele water kanonnen. Cursisten werken aan patchwork, quilten, kussens en woonkleden. foto Charles Strijd door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Dames uit Retranchement en omgeving stelden gisteren in gemeen schapscentrum d'Ouwe Schole hun werk op het gebied van in terieur en decoratie ten toon. Onder leiding van cursusleid- ster Ria Versigny uit Zuiligem (in de Bomelerwaard) is de afge lopen maanden driftig gewerkt aan patchwork, quilten, tafel kleden, kussens, tassen en aller lei woonkleden. Volgens de cursusleidster is dit handwerk geen oubollige hob by. „Er wordt best wat van de cursisten verwacht. Het zelf standig uitvoeren van opdrach ten. ontwikkelixig van de creati viteit en het juiste gebruik van kleuren zijn belangrijk. Er wordt niet alleen maar gekletst. De dames hebben een groot doorzettingsvermogen en wil len veel produceren", vertelt Versigny. Naast de maandelijkse cursus sen in Retranchement verzorgt Virsigny op'vrijdag lessen in de Hof van Eede. door Wout Bareman GENT - De Zweeds-Finse pa piergroep StoraEnso in Langer- brugge bij Geixt heeft een mil joenencontract afgesloten met de Nederlandse Vereniging van Aanbieders Oud Papier VAOP). De komende tien jaar levert de VAOP jaarlijks 200.000 ton oud papier af bij de fabriek, die mo menteel fors uitbreidt. Met de overeenkomst is een bedrag ge moeid van 225 miljoen gulden. Het is het grootste papiercon- tract dat ooit in Europa werd af gesloten. De lange looptijd van het contract moet de kostprijs drukken. De Scandinavische papierpro- ducent bouwt momenteel in Langerbrugge, op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Ter- neuzen, een nieuwe papierpro ductiemachine. Met een capaci teit van 700.000 ton per jaar wordt het de grootste ter wereld. Er is een investering mee ge moeid van ruim 800 miljoen gulden. De uitbreiding van Sto raEnso levert veertig nieuwe ar beidsplaatsen op. De papierfa briek biedt nu al werk aan 410 mensen. De nieuwe productielijn gaat per jaar ongeveer 400.000 ton dagblad- en magazinepapier produceren. Belangrijkste grondstof is oud papier, dat uit een straal van 300 kilometer rond Langerbrugge wordt aan gevoerd. Voor de productie van die 400.000 ton heeft Stora on geveer 700.000 ton oud papier nodig. Het oud papier wordt in de eer ste plaats via het Kanaal Gent- Terneuzen per binnenschip aangevoerd. Daarnaast ver wacht het bedrijf jaarlijks 50.000 vx-achtwagens met oud papier. Met het oog daarop wordt nu druk overleg gepleegd met de overheidsinstanties over de aanleg van een directe ver binding met de R4, cle belang rijkste ontsluitingsweg in de Gentse Kanaalzone. Het papierconcern is van plan verouderde machines in Fin land, Zweden en Langerbrugge te sluiten, zodra de nieuwe pro ductielijn in Langerbrugge in gebruik is genomen. Stora ver wacht over twee jaar te kunnen voldoen aan de stijgende vraag naar hoogwaax-dig kwaliteits papier, gerecycleerd uit oud pa pier". door Conny van Gremberghe AXEL - Dorpshuis De Vla schaard in Koewacht wordt op geknapt en uitgebreid. Het col lege van burgemeester en wethouders van Axel wil 150.000 gulden beschikbaar stellen voor de bouw van een nieuwe sanitaire ruimte en een garderobe iix het dorpshuis en een reeks kleinere bouwkundige aanpassingen. Het bestuur van de Vlaschaard hacl begin dit jaar al een verbou- wingsplan bij cle gemeente inge diend, maar een besluit over een financiële inbreng van de ge meente Axel werd niet geno men, omdat het college het refe rendum over de toekomstige toedeling van Koewacht bij Midden- of Oost-Zeeuws- Vlaanderen wilde afwachten. Koewacht liet met die volks raadpleging (9 juni dit jaar') dui delijk blijken na de herindeling' bij de nieuwe gemeente Terneu zen - waarin ook Axel opgaat - te willen horen. Het college van Axel komt nu dan ook met een voorstel om het Koewachtse be stuur alsnog materieel te steu nen. De welstandscommissie is inmiddels akkoord gegaan met het ingediende verbouwings- plan. Het laatste woord is nu aan de Axelse raad, die zich. woensdag' 26 september over het voorstel buigt. De raad wordt ook gevraagd een krediet van 40.000 gulden be schikbaar te stellen voor het vernieuwen van kozijnen en go ten van een ander gemeen schapshuis. Het geld komt ten goede aan buurthuis De Drie Gehughten in Spui. Verder wil het college van de raad ruim zestien mille om de bewegwijzering aan de Kinder- dijk en Zuidsingel te ver-bete ren. Na de herinrichting van de Kinderdijk blijkt nog steeds be hoorlijk wat vrachtverkeer via de dijkweg en de Zuidsingel naar de fabrieken in de Kanaal zone te rijden, met alle overlast vandien. B en W willen nu extra aanduidingsborden aanbren gen bij Drieschouwen, waarmee het vrachtverkeer via Lange- weg en Tractaatweg verwezen wordt naar de verschillende be drijven. Axel, zo blijkt uit cle jaarrekening, heeft het afgelo pen jaar niet slecht geboerd. De gemeente hield 713.000 gulden over. De raad wordt verzocht het rekeningoverschot opzij te zetten voor verkeersveilig- heidsmaatregelen aan de Em- mabaan in Koewacht. De raadsvergadering in Axel begint woensdag 26 september om 19.30 uur in het stadhuis. MIDDELBURG - Tegen een 41- jarige man uit Terneuzen is don derdag bij de rechtbank in Mid delburg wegens dealen in hard en softdrugs twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk geëist. De Terneuzenaar, die al jaren in de drugsscene zit, gaf toe te heb ben gehandeld in cocaïne, xtc- pillen en hasj. Ook bezat hij sa men met twee companen een hennepkwekerij in Axel, die 11 april dit jaar werd ontmanteld. Justitie werd op het spoor gezet door een ripdeal, waarvan de verdachte op 23 april dit jaar het slachtoffer werd. De twee da ders uit Terneuzen en Zaamslag, die onlangs voor de overval tot gevangenisstraffen van twee en tweeënhalf jaar werden veroordeeld, drongen die avond zijn woning binnen en gingen er met honderd gram co ke en duizend xtc-pillen van door. Officier van justitie R. Ramme- loo achtte bewezen dat de verdachte een jaar lang had ge deald. „Ik had acht tot negen klanten", wilde de man er over kwijt. De Terneuzenaar, die zelf softdrugs gebruikt, heeft nog een schuld van 28.000 gulden uitstaan bij drugsleveranciers. De officier trok zijn conclusies. „Hij heeft van het dealen zijn werk gemaakt." Rammeloo vond dat de man 14.400 gulden drugswinst aan de staat moet terugbetalen. De rechtbank doet 3 oktober uitspraak. zaterdag 22 september 2001 kijk op vwvw.kankerbestrijding.nl of bestel de gratis folder •geniet van de zon, maar maak 't niet te gek' 'bij nederlandse kankerbestrijding/kwf, sophialaan 8, 1075 br amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 74