Bloed smoort initiatief Peres haast zich traag naar Macedonië Navo PZC ETA-bom jaagt toeristen uit Spaans hotel in Salou Tientallen doden door hotelbrand op Filipijnen Leger en rebellen van Atjeh schuldig aan moorden en folteren Dialoog tussen Israëli's en Palestijnen zo goed als dood Ulster Freedom Fighters paraderen door Belfast Ikea wil grond van Rusland Saddam krijgt weer een jumbojet Gat in muur om buur te bestelen Ontstekingremmers tegen kanker Zambianen levend verbrand in bus Ontploffing in Oekraïnse kolenmijn eist 27 levens Twee mensen geëlektrocuteerd in Frankrijk maandag 20 augustus 2001 BELFAST - Onder het toeziend oog van twee ouderen nemen leden van de loyalistische paramilitaire groep Ulster Freedom Fighters (UFF) deel aan een parade in de overwe gend protestantse wijk Shankill Road in Belfast in Noord-Ierland. Duizenden loyalisten gingen zaterdag de straat op om een man te herdenken die afgelopen zomer werd ver moord toen Noord-Ierse loyalisten een interne vete uitvochten. foto Peter Morrison/AP MOSKOU - De Zweedse meubelgigant Ikea heeft aan de Rus sische regering voorgesteld een deel van de Russische buiten landse schulden te betalen. Russische media meldden zater dag dat het zou gaan om een bedrag van 2 miljard dollar. Dat is een deel van het bedrag dat Moskou nog schuldig is aan de zogenoemde Club van Parijs waarin de overheden zich heb ben verenigd die nog geld van Rusland tegoed hebben. In ruil hiervoor wil Ikea-Rusland grond van de Russische overheid krijgen, en aandelen in dertig bedrijven die aan de meubel winkel leveren. Om hoeveel grond en aandelen het gaat, is onbekend. Een woordvoerder van de Moskouse vestiging van Ikea zou zaterdag hebben verklaard dat het Kremlin nog niet op het aanbod heeft gereageerd. ANP BAGDAD - De Iraakse leider Saddam Hoessein heeft zater dag wederom een jumbojet cadeau gekregen, ditmaal van een groep zakenlieden uit Egypte, Marokko, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Libanon en Jordanië. Ze wilden met de gulle gift 'een bescheiden bijdrage leveren aan het beëindigen van de al elf jaar durende VN-sancties'. Volgens het Iraakse persbureau IN A is de Boeing 747 door de president toegevoegd aan de vloot van Iraqi Airways. Deze nationale luchtvaartmaatschappij heeft overigens als gevolg van de internationale sancties maar weinig te doen. In het af gelopen jaar kwamen de eerste vluchten wel weer op gang. Een lid van de koninklijke familie van het oliestaatje Qatar gaf Saddam vorig jaar ook een Amerikaanse jumbo. RTR TOKIO - Een Japanse vrouw heeft twee weken lang met een schaar een gat in een tien centimeter dikke zijmuur van haar flat geboord om haar buurman te kunnen bestelen. Zij kwam volgens de politie op deze wijze aan videobanden en software voor computerspelletjes. De 28-jarige vrouw maakte het gat in de muur van de toilet ruimte. Zij sloot het gat telkens met karton af, zodat de buur man geen argwaan zou krijgen. Na twee weken had zij een gat van dertig bij veertig centimeter geboord, waardoor zij naar de woning van haar buurman kon kruipen. RTR LONDEN - Gewone ontstekingsremmers, variërend van as pirine tot kurkuma of oenjit (een van de kruiden in kerrie), kunnen kanker voorkomen en zelfs stoppen. Dit zeggen twee Britse onderzoekers in een artikel in het British Journal of Cancer van deze maand. De Britten menen dat kanker ontstaat doordat het immuun systeem door gewone ontstekingen overbelast raakt. Daar door gaat het immuunsysteem kankercellen niet meer te lijf. Ontstekingsremmers zouden een kalmerend effect hebben op het immuunsysteem, dat dan niet meer zo hard zou hoeven te werken en daardoor niet van slag zou kunnen raken. ANP LUSAKA - Bij een ongeluk met een bus in Zambia zijn zater dag zo'n veertig mensen levend verbrand. Dat heeft de rege ringskrant Sunday Mail gisteren gemeld. Het is het derde on geluk met een bus in het land in minder dan een maand. Het ongeluk deed zich voor in het gehucht Kapiri Mposhi, on geveer 200 kilometer ten noorden van Lusaka. In de bus zaten meer dan zeventig mensen. Het voertuig raakte in brand na dat het na een klapband van de weg was geraakt. Vierendertig inzittenden zijn in het ziekenhuis opgenomen. AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël en de Pa lestijnse gebieden waren in het weekeinde opnieuw het toneel van bloedvergieten. Zeker zes Palestijnen kwamen om het le ven en twee Palestijnse baby's werden door Israëlische kogels getroffen. Een Palestijnse mor tieraanval op een joodse neder zetting werd dit weekeinde ver golden met Israëlische raketten op onder meer een politiepost. Een poging van de Israëlische minister Peres van Buitenland se Zaken om de dialoog met de Palestijnen nieuw leven in te blazen, strandde op Palestijnse wegwerpgebaren. Peres hamerde zaterdag op de noodzaak van een nieuw diplo matiek initiatief. Hij zei met de Palestijnse leider Arafat te zullen spreken over een wapen stilstand. Volgens Peres is de Is- raëlisch-Palestijnse dialoog op enkele fronten nog gaande, maar volgens Palestijnse func tionarissen stelt dat allemaal niets,yöór. Arafat zou via een buitenlandse gezant wel con tacthebben gehad met Peres. De Palestijnse minister van In formatie Rabbo omschreef de stap van Peres gisteren als waardeloos en als een publici teitsstunt. „Niets anders dan het maskeren van de fascisti sche bezettingspolitiek", aldus VANNES - Aan de Bretonse kust zijn gisteren twee mensen gedood doordat de mast van hun boot een hoogspanningskabel raakte. De twee, een 56-jarige man en en 54-jarige vrouw, waren net bezig om hun vaartuig het strand van de plaats L'ile d'Arz op te trekken. Twee andere op varenden, eveneens van middel bare leeftijd, werden door de elektrische schok ernstig ver band en zijn naar het zieken huis overgebracht. Cp de kabel stond een spanning van20.000 volt. AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het lijkt een keuze uit twee kwaden. Is Macedonië veilig genoeg om er 3500 licht bewapende Navo-militairen heen te sturen, die de wapens van Albanese rebellen moeten inzamelen? En als het antwoord op die vraag 'neen' is, dreigt dan niet het gevaar van een nieuwe oorlog op de Balkan? Deze week moeten de ambassa deurs van de Navo-landen in Brussel een definitief besluit nemen over de troepenmacht voor Macedonië. Er is haast bij; het staakt-het-vuren is te wan kel om het moment verloren te laten gaan. Het kabinet heeft vrijdag gezegd dat Nederland met 250 militairen wil meedoen, als de betrokken Kamercom missies deze week akkoord gaan. Ruim vierhonderd Britse militairen, plus een aantal Tsje chen en Canadezen die hen moe ten beschermen, arriveerden in het Weekeinde in Skopje. Zij zijn vooruit gestuurd om een hoofdkwartier op te zetten en om een antwoord te vinden op de vraag of de situatie voldoen de stabiel is. Of beter gezegd: of door Henk van den Boom SALOU - Ruim twintig Neder landse vakantiegangers moes ten zaterdagochtend vroeg, sa men met achthonderd gasten uit andere landen, hals over kop hun hotel in de badplaats Salou verlaten na een bommelding van de ETA. Toen iedereen bui ten was, ontplofte 50 kilo springstof in een auto die voor het hotel stond geparkeerd. Een paar mensen liepen lichte ver wondingen op door rondvlie gend glas. De Nederlanders ble ven ongedeerd. De schade was enorm. Zes Nederlandse toeristen moesten later naar een ander hotel verhuizen omdat hun ka mers waren vernield. De ande ren konden naar hun eigen hotel terugkeren. „Ik sta verbaasd hoe rustig de mensen hebben ge reageerd. Er was helemaal geen paniek", zegt P van Heusden, reisleidster van Solmar Tours. Om zeven uur zaterdagochtend kreeg de politie een anoniem te- Rabbo. Zijn collega Erekat zei, iets diplomatieker, dat de Pa lestij nen best bereid zij n tot her vatting van de dialoog maar dan zonder Israëlische voorwaarden vooraf. Andere hoge Palestijnse func tionarissen stelden juist Pales tijnse voorwaarden, Een ge sprek kan pas plaatshebben als Israël de bezetting van het Ori ent House in Oost-Jeruzalem opgeeft, zei onder anderen de voorzitter van het Palestijnse parlement. Het officieuze het afgesproken staakt-het-vu- ren leidt tot een serieus bestand, of de Macedonische regering haar afspraken nakomt en of de Albanese rebellen bereid zijn hun wapens in te leveren. Geen mens in Brussel gelooft dat de Albanezen braaf al hun wapentuig zullen overhandi gen. Een Navo-woordvoerder schatte het aantal wapens dat mogelijk wordt ingeleverd rond de 3000, wat gezien de 3500 Navo-militairen die daarvoor op pad worden gestuurd wel heel erg weinig is. Het gaat ook niet echt om het ontwapenen van rebellen. De Navo wil de Macedonische regering en de Albanezen de kans geven te la ten zien dat ze echt vrede willen. De internationale troepen macht zal die vrede niet afdwin gen; ze zal niet eens als een buf fer tussen de partijen fungeren. Als het staakt-het-vuren niet wordt nageleefd, dan gaat de hele operatie 'Essential Har vest' ('Noodzakelijke Oogst') mogelijk niet door. Met het risi co dat Macedonië nog verder af glijdt naar een burgeroorlog. De hoogste Navo-generaal in Europa, de Amerikaan Joseph Ralston, vliegt vandaag naar lefoontjé met de melding dat over een uur een bom zou ont ploffen bij hotel Cala Font in het centrum van Salou. De autori teiten sloegen onmiddellijk groot alarm en begonnen met de ontruiming van de kamers. Gas ten en personeelsleden werden binnen twintig minuten naar buiten gebracht. Om acht uur ontplofte de bom in een witte Renault. De auto stond tussen een stuk of tien andere wagens voor het hotel geparkeerd. De andere voertuigen werden to taal vernield. De klap was in heel Salou te horen. Voor ongeveer de helft van de hotelgasten moest een ander on derkomen worden gezocht, om dat de ramen aan de kant van de explosie allemaal waren ver nield. Volgens een woordvoer der van het hotel hebben weinig mensen hun vakantie voortijdig beëindigd. Ook Van Heusden zegt dat de organisatie waar zij voor werkt geen afzeggingen heeft binnengekregen. „Het scheelt dat de meeste vakanties al voorbij zijn. We hebben mp- hoofdkwartier van de PLO in het oostelij k stadsdeel van Jeru- zalem werd ruim een week gele den door de Israëli's ingenomen in reactie op een Palestijnse zelfmoordaanslag in de stad. Landbouw Gisteren was er wel een ontmoe ting tussen de Israëlische be windsman van Landbouw en zijn Palestijnse ambtgenoot. Het was de eerste ontmoeting op ministersniveau sinds medio ju li. Ze spraken over een door de Skopje. Zijn mening legt voor de Navo-ambassadeurs in Brussel het zwaarste gewicht in de schaal. Vanaf vandaag legt de Britse kopgroep contacten met de Macedonische regering, de Albanese politieke partijen en de leiders van het Albanese be vrijdingsleger NLA. „Als een van de partijen niet bereid is om mee te werken, dan hebben we hier niets te zoeken", bevestigt de Britse generaal White-Spun- ner die het commando voert. Het bondgenootschap worstelt met het probleem dat geen van de partijen uit volle overtuiging 'ja' heeft gezegd tegen een be stand. De Macedonische rege ring is vanuit Brussel met grof geweld over de streep geduwd: niet meewerken betekent geen geld meer van de Europese Unie. De Albanese minderheid vertrouwt de Slavische Mace- doniërs niet en de rebellen heb ben ingestemd in de wetenschap dat er een achterdeur voor hen open staat. Ze kunnen altijd voor onbepaalde tijd de grens over, naar Kosovo, mèt de wa pens die ze niet willen inleveren. 'Begeef je nooit in een conflict als je niet weet hoe je er weer uit moet komen', is een van de doc- menteel niet zoveel boekingen." Behalve hotel Cala Font heeft ook 'Font de Mar' aan de andere kant van de straat zware schade opgelopen. De Nederlandse ma nager Adrian Janssen vertelde dat hij de helft van zijn Britse gasten bij collega's heeft moeten onderbrengen. Vandaag wordt begonnen met het herstel van de ramen en deuren. „Dan zal ik ook weten of er annuleringen zijn, want dan komen de nieuwe gasten." De bomaanslag van zaterdag is de vierde dit seizoen waarmee de Baskische afscheidingsbe weging ETA probeert de inter nationale aandacht te trekken. In maart werden bommen tot ontploffing gebracht in de bad plaatsen Rosas en Gandia. In Rosas werd een politieman ge dood die bezig was met de ont ruiming. Een paar weken geleden werd het vliegveld van Malaga een halve dag gesloten wegens een bom, die later door de politie onschadelijk kon worden ge maakt. GPD Palestijnse minister uitgeroe pen boycot van Israëlisch land bouwproducten De actie is bedoeld om te protes teren tegen de Israëlische blokkade van de Palestijnse ge bieden. Israël 'exporteert' dage lijks 1600 ton groente en fruit naar de Palestijnse gebieden, andersom is dat 800.ton. Twee commissies zullen de problema tiek nu nader in kaart brengen, zo spraken de ministers af. Israël heropende gisteren de grenspost bij Rafah. Palestijnen trines van Colin Powell, minis ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en opper bevelhebbertijdens de Golfoor log. De terugweg uit Macedonië is dus heel precies uitgestippeld. De operatie mag niet langer dan dertig dagen duren. De Navo- militairen zamelen alleen de van onze redactie buitenland JAKARTA - Zowel het Indone sische leger als de rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) maken zich schuldig aan grove schendingen van de mensen rechten in Atjeh. Dat consta teert Human Rights Watch, de in New York gevestigde organi satie voor de mensenrechten. Human Rights Watch schrijft dat Jakarta 'jammerlijk' heeft gefaald bij de bestrijding van schendingen van de mensen rechten. Het heeft de militairen en agenten niet in de hand. De nieuwe president, Megawati Soekarnoputri, moet daarom snel rechtbanken instellen die het optreden van de veiligheids diensten beoordelen. Megawati sprak donderdag in kunnen daardoor weer van de Gazastrook naar Egypte gaan en omgekeerd, zo heeft een functionaris van de Egyptische grenspolitie bekendgemaakt. Force 17 Israël sloot de grenspost vorige week maandag om verdere on geregeldheden in het gebied te voorkomen. Israëlische ge vechtshelikopters beschoten la ter op de dag een post van Force 17de Palestijnse elite-eenheid De Palestijnen zetten hun di- wapens in die hen worden aan geboden en het rechtstreekse contact met de rebellen wordt zo beperkt mogelijk gehouden. „Het is een kwestie van vertrou wen", zegt Brodeur. En daarmee legt hij de vinger op de zere plek. Als de ontwapening van de re bellen een uiting is van het ver een toespraak tot het parlement haar spijt uit over de schendin gen van de mensenrechten in Atjeh. Maar zij sloot uit dat het gebied onafhankelijk wordt, zo als de GAM wil. De inwoners zullen genoegen moeten nemen met een grote mate van autono mie. Sinds januari heeft het geweld in Atjeh aan meer dan 1500 mensen, voornamelijk burgers, het leven gekost. Human Rights Watch constateert dat het ge weld de afgelopen tijd is toege nomen, waarbij de mensenrech ten steeds meer met voeten worden getreden. Volgens Human Rights Watch hebben de rebellen een groot deel van het gebied in handen, vooral die delen die rijk aan delfstoffen zijn. Hun populari teit is de laatste twee jaar onder plomatieke offensief vandaag voort in de VN-Veiligheidsraad. Ze pogen daar voor de derde keer een resolutie aangenomen te krijgen die zich (impliciet) uitspreekt voor de komst van in ternationale waarnemers naar de autonome Palestijnse gebie den. Israël voelt daar helemaal niets voor. Een Amerikaans veto blokkeerde de jongste Pales tijnse poging bij de Veiligheids raad vijf maanden geleden. DPA/RTR/AFP/ANP trouwen tussen de partijen, dan heeft de Navo bar weinig in Ma cedonië te zoeken. Maar als dat vertrouwen niet bestaat, dan steekt de Navo zich mogelijk in een wespennest. En daarom haasten de Navo-ambassadeurs zich traag naar hun definitieve beslissing. GPD de inwoners van de provincie toegenomen, juist omdat Jakar ta niets tegen schendingen van de mensenrechten deed. Zo zijn er vele voorbeelden dat veilig heidsdiensten met opzet en sys tematisch executies uitvoeren om burgers ervan te weerhou den de rebellen te steunen. Dit j aar is voor zover Human Rights Watch weet geen enkele militair of politieman die burgers heeft gefolterd of gedood, voor de rechter gebracht. De rebellen vermoorden vol gens het rapport mensen die er van worden verdacht militairen informatie te hebben verstrekt. Ook familieleden van militairen en agenten zijn hun leven niet zeker. Bovendien worden al lochtonen, vooral Javanen, met geweld uit de provincie gezet. RTR KIEV - Een explosie gister ochtend in een mijn in Oe kraïne heeft aan zeker 27 mijnwerkers het leven ge kost. Tweeëntwintig kom pels zijn opgenomen in het ziekenhuis. Zeker veertien anderen zit ten nog opgesloten, heeft het ministerie voor Noodsitua ties meegedeeld. Maar vol gens anderen zouden er veel meer mijnwerkers onder de grond vastzitten. Het aantal slachtoffers zou verder kun nen stijgen, omdat er na de explosie een brand uitbrak, waardoor de reddingswerk- van onze redactie buitenland MANILA - Door een hotelbrand op de Filipijnen zijn zaterdag ochtend zeker 7 8 mensen om het leven gekomen. Bijna zestig an deren liggen in ziekenhuizen, velen met derdegraads brand wonden. De ramp gebeurde in Quezon City, vlakbij de hoofd stad Manila. Zo'n twintig mensen konden uit het brandende gebouw worden gered. Het is niet duidelijk of er nog mensen worden vermist. Er stonden 172 gasten geregi streerd in het hotel, maar moge lijk logeerden er veel meer men sen. Volgens de politie zijn de slacht offers waarschijnlijk allen Fili pijnen, leden van de katholieke groep De Getrouwen van God die voor een driedaagse bijeen komst naar Quezon City waren gekomen. Onder de doden zijn zeker zes kinderen. Volgens de Filipijnse rampenbestrijding staan er geen buitenlanders op de voor lopige dodenlijst. Volgens de politie is de brand in hotel Manor mogelijk ontstaan door oververhitting van de air conditioning. CNN maakte melding van een mogelijke ex plosie. Andere bronnen hebben het over een brand in een karao- kebar op de derde verdieping van het gebouw. Het vuur was na twee uur geblust. zaamheden slecht verlopen. De Sasjadko-mijn ligt in het Donbass-bekken in het oos ten van Oekraïne. Hij is met ongeveer 3,5 miljoen ton ge dolven kolen per jaar de grootste van het Oost-Euro- pese land. De technisch ver ouderde mijnen worden als de gevaarlijkste van Europa beschouwd. Twee jaar gele den kwamen in de Sasjadko- mijn door een explosie 39 mijnwerkers om. De Oekra- inse regering stelt een onder zoekscommissie in. Ook helpt Kiev de familie van de slachtoffers. AFP/DPA Volgens een brandweerman konden de slachtoffers wegens dichte rook de nooduitgangen niet vinden, De meeste slachtof fers kwamen volgens de politie door verstikking om het leven Veel doden zijn in badkamers gevonden. „Een van hen had zijn gezicht in een wc-pot gesto ken", aldus een brandweerman. Achttien mensen konden wor den gered doordat brandweer lieden metalen staven voor de ramen wegzaagden. Buren ver telden verslaggevers dat zij wakker werden door hulpge roep. Een ooggetuige zag een hotelgast uit een raam op de derde verdieping springen. Waarschuwing President Arroyo van de Filipij nen heeft een onderzoek gelast. De chef van de brandweer van Quezon City vertelde op de Fili pijnse televisie dat het hotel al eens was gewaarschuwd we gens het niet naleven van de brandveiligheidsvoorschriften. Daarnaast zijn er klachten dat nooduitgangen op slot zouden zijn geweest. Ook zou er geen brandalarm aanwezig zijn. Volgens een an dere zegsman was er wel een brandalarm, maar werkte het niet. Een bewaker zou met scho ten getracht hebben de gasten te wekken, maar klaarblijkelijk hoorde niemand dat door het geluid van de airconditioning. AFP/RTR/ANP Van de kant van de Slavische Macedoniërs was er in het weekeinde geen onverdeeld enthousiasme over de Navo-interventie. Nationalistische betogers in Macedonië hielden gisteren voor de tweede achter eenvolgende dag de grensovergang Blace met Kosovo bezet. Daardoor kunnen Navo-voertuigen de grens niet over. foto Georgi Licovski/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5