Cadzand moet eiland worden PZC Kleurig kleedjesspektakel Havens moeten van Sluis samenwerken VVV wil vakantiehuizen verplicht keuren Natuurvriend kan dag en nacht op stap Oostburg wil voormalig dijkenpatroon terugbrengen in landschap Rommelmarkt Leger des Heils in Vogelwaarde K RANT VOO R Z E E LAN D HELP ELECOM V/D bv Telecommunicatie Automatisering 0114-370370 WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORCERS (M/V) IN Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend karwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: •aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers •gratis regenpak •gratis krant •gratis gsm en beltegoed Interesse? Neem contact op met de afdeling binnendienst Distributie, telefoon 0800-0231231 (tijdens kantooruren) De minimumleeftijd is 15 jaar. door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg wil dat het Rijk alle mogelijkheden benut om een nieuwe verdieping van de Wes- terschelde te voorkomen. Zij vindt dat de havens van Vlissin- gen, Antwerpen, Zeebrugge en Gent moeten samenwerken. Voor wethouder G. van Daele is het de vraag of een verdieping dan nog noodzakelijk is. Van Daele vindt dat onderzocht moet worden in hoeverre Vlis- singen de containeroverslag kan opvangen voor Antwerpen. „Waarom is het nodig dat al die containers eerst naar Antwer pen gaanom ze vervolgens weer op vrachtwagens te zetten?", vraagt hij zich af. Ook Gent en Zeebrugge moeten in dit ver haal worden meegenomen, vindt hij. Gent en Zeebrugge zouden op hun beurt kunnen kijken naar de aanleg van een gasleiding die het transport van gas en andere vluchtige stoffen over de Westerschelde vermin dert. In de commissie grondgebied verwoordde Van Daele gister avond het standpunt van de re giopartners in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde. Die stemden deze week unaniem in met de opvatting dat er eerst na der onderzoek moet worden ge daan naar de consequenties van verdieping, voordat er sprake kan zijn van verdere ingrepen in het Schelde-estuarium. Behal ve een milieu-effectrapportage, moeten er ook een maatschap pelijke kosten-baten-analyse en een veiligheidsrapportage worden gemaakt. „Er wordt ge praat over een derde verdieping, die grote effecten heeft op het tij verschil en daarmee de veilig heid. Maar als je het over een derde verdieping hebt, heb je het ook overeen vierde en vijfde. Dat is een gebed zonder eind, waarbij je je kunt afvragen in hoeverre het economisch belang verder ingrijpen nog rechtvaar digt. Daarom heb ik voorgesteld om het Rijk te bewegen alle mo gelijkheden te benutten en de havens te verplichten tot sa menwerking." De commissie kon zich in dit standpunt vinden. Wel wilden de leden van de wethouder we ten of het Noorderkanaal in Vlaanderen nog te verwachten is. „De kans dat dat er op korte of middellange termijn komtis nihil, als je weet dat de eenheid tussen de Belgische havens ver te zoeken is." TERNEUZEN - De natuurbe schermingsorganisaties en be heerders van natuurgebieden in Zeeuws-Vlaanderen ontplooien de komende dagen tal van acti viteiten. Er worden zowel over dag als 's avonds excursies ge houden in de hele regio. Vanavond om half tien begin1 bij bezoekerscentrum De Baec- kermat in Westdorpe een wan deling door het natuurgebied Canisvliet. Zaterdag laat De Steltkluut kinderen van zes tot twaalf jaar kennismaken met vlinders en andere vliegende in secten, nadat eerst een tentoon stelling in de watertoren van Axel is bekeken. De deelnemers kunnen zich om half tien mel den op het adres Walstraat 7 in Terneuzen of om tien uur bij de watertoren in Axel Maandag houdt 't Duumpjeeer. fietstocht langs de Westerschel de. De deelnemers verzamelen zich om zeven uur 's avonds op de hoek van de Dorpsstraat- Grote Kade in Breskens. Dinsdag om tien uur 's och- tendsvertrekken deelnemers aan een excursie door het Zwin- gebied vanaf bij bezoekerscen trum 't Zwin in Retranchement (Cadzand-Bad). 's Avonds is er vanaf half tien bij het Bos van Erasmus aan de Knokkertweg in Nieuwvliet de mogelijkheid te speuren naar nachtdieren. Woensdag om kwart voor elf 's morgens begint bij het bezoe kerscentrum in Emmadorp een excursie door het Land van Saeftinge en 's avonds om half acht is er een excursie door de Verdronken Zwarte Polder bi] Nieuwvliet-Bad. De excursie begint bij camping De Panne- schuur. Diezelfde dag neemt de vroegere boswachter Riemslag belangstellenden mee naar de Braakman. De excursie begint om zeven uur bij de receptie van het recreatiecentrum De VW Zeeuws-Vlaanderen zou van alle particuliere vakantiewoningen, zoals deze in Groede, de kwaliteit willen controleren. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - De VW Zeeuws-Vlaan deren bekijkt of zij eigenaren van vakan tiewoningen kan verplichten hun bunga lows of studio's te laten classificeren. Alleen vakantiewoningen die zijn beoor deeld door de onafhankelijke stichting Classificatie Kampeer- en Bungalowbe- drijven van de ANVR, ANWB en de Re- cron worden opgenomen in de accommo- datiegids. De VW wil het daarmee voor consumen ten makkelijker maken om de vakantie woningen onderling te vergelijken en tegelijkertijd een objectief kwaliteitsoor deel te geven over het aanbod van ver- blijfsaccommodaties in de streek. Op dit moment kunnen mensen die een particuliere vakantiewoning in de streek zoeken enkel afgaan op de omschrijving die wordt gegeven door de aanbieder - de eigenaar of het verhuurkantoor. De VW heeft daar geen zeggenschap over. Alleen bij ernstige misstanden wordt een woning uit het bestand van de VW geschrapt en het lidmaatschapopgezegd, zoals onlangs is gebeurd bij een woning in Retranche ment. Twee jaar geleden is een groot aantal ac commodaties in West-Zeeuws-Vlaande- ren beoordeeld. Dit gebeurde op initiatief van de gemeenten Oostburg en Sluis-Aar- denburg en op vrijwillige basis. Eigena ren konden vervolgens zelf besluiten of zij het resultaat van de classificatie - één of meer sterren - opgenomen wilden zien in de accommodatiegids. In totaal reageer den zo'n zevenhonderd mensen op de een malige aanbieding van de gemeenten om de classificatie gratis te laten verrichten. Tot nu toe zijn er 650 huizen geclassifi ceerd. Die vrijblijvendheid is voor de VW Zeeuws-Vlaanderen reden te bezien of de classificatie verplicht gesteld kan wor den. Het bestuur buigt zich daar dit na jaar over. Door de publicatie in de accom modatiegids wordt de VW immers door veel toeristen aangesproken op het aan bod in de gids, vertelt G. Smits van de VW. „Het is een gevoelig punt. Daarom onderzoeken we op dit moment de voor- en nadelen." Op Walcheren werkt de Kust-VW al lan ger met het systeem. Via de contributie gaat er jaarlijks een bedrag in een fonds voor de classificaties. Volgens woord voerder N. Sommen zijn de ervaringen goed. „Natuurlijk zijn er altijd mensen die het niet eens zijn met de beoordeling, zeker als je door een te smalle wastafel niet eens voor classificatie in aanmerking komt. We hebben elk jaar een hoop aanmeldingen en opzeggingen, maar dit houdt zelden di rect verband met de verplichte classifica tie." vrijdag 17 augustus 2001 door Pascalle Cappetti CADZAND - Wie rondom Cad zand wandelt of fietst, moet weer het gevoel krijgen dat hij op een eiland vertoeft. De Dienst Landelijk Gebied, de ge meente Oostburg en Okra Landschapsarchitecten hebben een plan opgesteld voor de dij ken van het voormalig Eiland van Cadzand. Het gebied is vol gens hen zo bijzonder dat het niet zou misstaan op de wereld- erfgoedlijst van Unesco. Opzet van het plan is het dijken patroon van het voormalige ei land - een van de oudste van West-Europa - weer herkenbaar en beleefbaar te maken. Nu is de structuur, uit de twaalfde en dertiende eeuw, nauwelijks nog in het landschap te zien. Via het planten van knotbomen, zoals wilgen, populieren en essen, kan het dijkenpatroon volgens de plannenmakers vrij eenvoudig zichtbaar worden gemaakt. Ook ontbrekende schakels in de dijken moeten worden hersteld. Nieuwe fiets- en wandelpaden moeten de structuur verder her kenbaar maken, terwijl erfbe- plantingen ervoor kunnen zor gen dat landbouwbedrijven beter ingepast worden in het landschap. Een belangrijke wens is ook het herstel van de waterlijn, de kil. tussen het voormalig eiland van Cadzand en dat van Zuidzande. Omdat de eilanden in de loop der eeuwen naar elkaar toe- VOGELWAARDE - Hoeve La Salette aan het Rapenburg in Vogelwaarde (Leger des Heils) houdt op zaterdag 1 september van 10.00 tot 14.00 uur een rom melmarkt. De opbrengst van de verkoop van oude meubels, huishoude lijke artikelen en overige koop waar is bestemd voor een dagje uit per touringcar met de bewo ners en aansluitend een barbe cue op het terrein van de hoeve. groeiden door een reeks van in polderingen, rest nu niet meer dan een afwateringskanaal tus sen de beide eilanden. In elk ge val moet voorkomen worden dat bestaande waterlopen nog wor den gedempt. Een aantal vertegenwoordigers van natuurorganisaties, recrea tie, waterschap, dorpsraad Ca dzand, gemeente en provincie hebben zich in juli gebogen over de toekomstige inrichting van het gebied. Zij bleken het in gro te lijnen met elkaar eens dat het voormalig eiland de moeite waard is om te herstellen via streekeigen beplanting, herstel van waterlopen en recreatieve ontwikkelingen Gespannen voet In de ideeënsessie constateren de deelnemers echter dat de 'openheid en het herkenbaar maken van de historie op ge spannen voet staan met bepaal de vormen van verdichting'. Zo zijn de maïsvelden velen een doorn in het oog. Intensieve vee houderij is vooral in het centrale deel van het eiland niet gewenst, alleen koeien in de wei zijn wel kom, stellen ze. Over het toe staan van bos bestond wel enig verschil van mening. De één vond dat het Bos van Erasmus niet hoort op die plek en eigen lijk zou moeten verdwijnen, een ander zag de aanleg van kleine re bospercelen juist best zitten. T. Maenhout, manager toerisme van de gemeente Oostburg, nu anceert die meningen. „De ge schiedenis van de laatste jaren mag ook zichtbaar blijven. Hoe een gebied tot stand is gekomen, mag best gezien worden. Het Bos van Erasmus hoort daar ook bij." Of het bijzondere karakter van het voormalige eiland ook kan en moet resulteren in een erken ning door Unesco, is de vraag. Dat hangt er volgens Maenhout helemaal vanaf in hoeverre West-Zeeuws-Vlaanderen er in slaagt het eiland met zijn vele kleine poldertjes en dijken weer 'leesbaar' te maken. Bovendien kan een dergelijke kwalificatie ook beperkingen inhouden, die de mogelijkheden voor verder gebruik en ontwikkeling van het eiland in de weg staan, denkt zij. door René Hoonhorst HULST - 'Handwerksters' heetten ze laatst in de krant. De dames die quilts maken, voel den zich bijna beledigd. Want de manier waarop zij hun kleden maken, heeft meer te maken met kunst dan met het wat denigre rend overkomende handwerk. Mieke Appleton uit Hulst wilde het toch even kwijt op de ope ningsdag van de quilttentoon stelling in de Willibrordusbasi- liek. Het werk dat zij en zo'n dozijn collega's in het Hulster godshuis laten zien, wordt mis schien niet direct tot de hogere kunst gerekend, maar hoort toch eerder thuis in een museum dan op de verkoopbeurs van de Zonnebloem. De zijbeuken van de basiliek hangen vol met spreien, dekens, dekbedden, ta felkleden, speelkleden en box kleden. Hoge vlucht Veel dekens zijn door de inge wikkeldste patchworktechnie- ken versierd met de meest fantastische afbeeldingen. Rea listische of karikaturale afbeel dingen van mensen en dieren, boten en bomen, maar ook kubi stische en abstracte vormen in pasteltinten of felle kleuren. Kunst of kitsch, het maken van quilts neemt de laatste jaren een hoge vlucht. Het Nederlands Quiltersgilde schreef onlangs het veertienduizendste lid in en steeds meervrouwen, en een en kele man, nemen naald en draad ter hand. Toch is het toeval dat Hulst de laatste maanden over spoeld wordt met kunstzinnig 'handwerk' Vakmanschap De tentoonstelling van mini- quilts in de bibliotheken van Kloosterzande en Hulst onder steunt de grote expositie in de basiliek, maar de vorige week afgesloten tentoonstelling van de Zeeuwse merklap Door ons gedaen kwam er toevallig tus sendoor. Het vakmanschap en de kunstzinnige inslag van de dames die hun quiltwerk ten toonstellen kunnen tot en met maandag 20 augustus in Hulst worden bekeken: vandaag, morgen en maandag van 10.00 tot 17 00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De zijbeuken van de basiliek in Hulst hangen vol met spreien, de kens, dekbedden, tafelkleden, speelkleden en boxkleden. foto Charles Strijd Met spoed gezocht een technisch medewerker in dynamisch bedrijf Goede secundaire voorwaarden o.a. auto en telefoon v/d zaak Bekwaamheden; aanleg van telefoon en dataleidingen, o.a. ISDN Ervaring in telecommunicatie is een pre Goed salaris In diensttreding; zo spoedig mogelijk Sollicitatiebrieven met cv richten aan Pieter Borm op onderstaand adres Tolweg 59 4561 RL Hulst e-mail telecomzuid@zeelandnet nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 48