Pavilj oenhouders vrezen sluiting PZC PZC IfflifM Veel lege winkels in centrum Goes Zonder morsen naar de overkant Actie Woord en Daad voor internaat Manila Actie op internet voor adoptie koe laat Zeeland koud Geboorteplaats van honderdjarige blijft een mysterie Emergis krijgt extra pand voor langdurig psychiatrisch zieken i! 15 Ondernemers boos omdat ze niet zijn ingelicht over plannen waterschap Wandelen door De Manteling Winnende foto's World Press te zien in Veere Luifel in brand Insuline gestolen Radar betrapt 23 hardrijders donderdag 2 augustus 2001 door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Een strand zonder paviljoens is de doodsteek. Niet alleen voor het strand bij Vrouwenpolder, maar voor het hele dorp. De pavil joenhouders maken zich zorgen over de toekomst. Waterschap Zeeuwse eilanden overweegt om de strandtenten niet meer toe te staan op het stuk strand tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder. „Het kan nog alle kanten op", zegt Huib Wattel, eigenaar van strandpaviljoen Breezand. „Het kan blijven zoals is, het kan zijn dat we in de winter moeten af breken of dat we helemaal weg moeten." De paviljoenhouders zijn niet door het waterschap ingelicht over de plannen. Na dat ze een berichtje in de krant lazen hebben ze gezamelijk in een brief om opheldering ge vraagd. Tot nu toe hebben ze geen antwoord gekregen. „Er is totaal geen overleg ge weest", zegt Jan de Visser. „Ook niet met de gemeente." De Vis ser verhuurt huisjes en strand- hokjes. Hij is bang dat een strand zonder voorzieningen de toeristen uit het dorp weghoudt. „Ik heb een bungalowpark. In de winter zijn die huisjes nu al moeilijk te verhuren. Van de winter was Huib dicht in ver band met een verbouwing. Dan krijg je gelijk van iedereen vra- OOSTKAPELLE - Liefhebbers van de natuur kunnen de ko mende tijd bij het Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapelle terecht. Op 8 augustus geeft een boswachter van Staatsbosbe heer een rondleiding door het natuurgebied De Manteling. De wandeling begint om 14.00 uur. Voor de vroege vogels houdt het museum op 12 augustus een wandeling en ontbijt met de boswachter. Deze rondleiding door het natuurgebied begint om 7.00 uur. Voor beide activi teiten is aanmelden van te voren bij het museum noodzakelijk. gen. Laten we zuinig zijn op wat we hebben. Ik zou zelfs graag zien dat het nog een beetje uit gebouwd werd." Sluiting van de paviljoens, al dan niet gedeeltelijk, heeft niet alleen gevolgen voor de uitba ters zelf, vreest Wattel. „Er zal ook veel indirecte schade zijn, bijvoorbeeld voor de super markt in het dorp. Dat is niet te berekenen en daar is geen reke ning mee gehouden. Ze kunnen Vrouwenpolder wel op slot doen als er niks meer op het strand mag." „Alle huizen hier in het park zijn gekocht voor de ver huur", vult De Visser aan. „Als de voorzieningen achteruit gaan, klapt dat in elkaar." Eerder dicht Uitbaters van een paviljoen worden toch al anders behan deld dan andere horeca-onder- nemers, vinden ze. Alex van de Brande heeft twee strandten ten, Aquarius bij overgang de Zandput en Neptunus bij Oran jezon. „We moeten zelf met gas sjouwen en het vuilnis wegbren gen. Dan krijg je te horen dat je daar niet moet gaan zitten." „Voor de buitenkant van de dui nen gelden andere regels, maar we moeten precies hetzelfde be talen als aan de andere kant", zegt Wattel. Strandtenten moe ten bijvoorbeeld eerder dicht dan andere café's. Ze mogen tot twaalf uur open zijn, collega's aan de landkant tot twee uur. Van de Brande had dit voorjaar Aquarius te koop gezet. Hij wil de niet meer investeren in een verbouwing die noodzakelijk was om aan allerlei eisen te vol doen. „De koper wist eerder dan wij wat de plannen van het wa terschap waren. Toen hij het vertelde, dacht ik dat is een praatje, die wil onderhandelen. Maar een paar dagen later stond het in de krant." De verkoop, noodzakelijk om bij het andere pavilj oen de kosten voor de aan leg van riolering te dekken, ging niet door. Alle toiletten op het strand, ook die in de paviljoens, moeten in 2005 zijn aangesloten op de rio lering. Wattel en Van de Brande hebben de investering voorlo pig uitgesteld, tot het water schap zekerheid geeft. Als pa viljoens voortaan in het najaar moeten worden afgebroken, bouwd", vertelt Wattel. Bree- hebben Wattel en Van de Brande zand is drie jaar geleden een probleem. „Als ik dat had verbouwd. De palen van het pa geweten, had ik anders ge- viljoen zitten vier meter diep in de grond. Hij overweegt om deze zomer zijn klanten door middel van een enquete of een handte keningenlijst te mobiliseren. Van de Brande ziet niets in dat idee. „Dat helpt niet. Je moet iets grofs verzinnen. Een weg dichtgooien ofzo." Huib Wattel (links) en Alex van de Brande voor strandpaviljoen Breezand. door Luc GOES - Het kan de regelmati ge bezoeker van de Goese bin nenstad bijna niet ontgaan; de opvallend veel lege etalages, voorzien van een 'te huur'-af- fiche. Momenteel staan er bij na twintig bedrijfsruimten te huur in het stadscentrum, va riërend van een week tot meer dan een half jaar. Ook is er nog 'latente' leeg stand van winkels die nu op heffingsuitverkoop houden, maar straks leeg komen te staan. Bestuurslid R. Berks van de Ondernemersorganisa tie Goes (OOG) erkent de leeg stand, maar volgens hem is er nog geen sprake van een zorge- lijke situatie. „Het is uiteraard jammer, maar het is vaak maar tijdelijk." Berks weerspreekt dat de Goese binnenstad niet meer aantrekkelijk is voor winkeliers om zich er te vesti gen. Ook is er volgens hem geen verband met de huidige parkeerproblematiek waar mee Goes kampt. „Ik denk dat het er vooral aan ligt dat de huurprijzen voor veel onder nemers moeilijk te behappen zijn. Aan ruimten met een re latief kleine oppervlakte hangt vaak toch nog een be hoorlijk prijskaartje." Voor een bedrijfsruimte in de twee Goese winkelstraten moet tussen de duizend en tweeduizend gulden per vier kante meter worden betaald. „Goes is een dure stad gewor den", zegt directeur N. Fier- loos van Area retail- en be drijfshuisvesting in Goes. Ar ea heeft momenteel zeven pan den te huur in de Goese bin nenstad. Ook Fierloos maakt zich niet ongerust. „Als het over een half j aar nog zo is, dan ga ik me wel zorgen maken. De Lange Vorststraat lijkt op dit moment met vij f leegstaan de panden het minst aantrek kelijk voor ondernemers. Ook op de Grote Markt en in de Magdalenastraat/Keizer- straat is het moeilijk om huur ders te vinden voor de leeg staande winkelruimten. Volgens de Goese wethouder C. Linssen (binnenstad) gaat het vooral om administratieve leegstand. „Maar elk leeg pand is er één te veel.Linssen spreekt zelfs van een 'hele ge zonde situatie.' „Het is ookhe,- lemaal niet erg als een pand voor langere tijd leegstaat. Ik heb ook liever dat er zelfstan dige ondernemer in komt dan dat weer zo'n landelijk filiaal bedrijf zich er vestigt." door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - Mevrouw A. P. Christiaanse-Simpelaar vierde gisteren in Ter Reede in Vlissin- gen haar honderdste verjaar dag. Vanaf half drie in de mid dag hield ze een kleine receptie voor vrienden en familie. De honderdjarige verkeert in goede gezondheid, maar is wel doof en praat moeilijk. De enige dochter van de jarige en haar nicht vertellen het verhaal van mevrouw Christiaanse-Simpe laar. Over de plaats waar ze ge boren is, ontstaat al twijfel. Waar is ze eigenlijk geboren? „Mij heeft ze altijd verteld dat ze uit Oostburg komt", verze kert haar nicht. De aanwezige pensioenverzekeraar mengt zich in het gesprek. „Nee hoor, in het dossier staat in Middel burg." De nicht van de jarige komt ten minste twee keer per week naar het verzorgingstehuis om met haar te wandelen. „Ze commu niceert moeilijk, maar tijdens ons wandelingetje zegt ze toch altijd dat ze erg geniet. Die wan delingen zijn haar leven nu." Vroeger deed ze nog weieens wat handwerk, maar sinds en kele jaren is haar gezichtsver mogen daar te slecht voor. De honderdjarige mag dan in een isolement leven, humor heeft ze nog steeds. De burge meester van Vlissingen liet tijdens haar felicitatie de ambtsketting zien om de jarige duidelijk te maken wie ze was. „Da 's mooi"reageerde.de j arige droogjes. foto Ruben Oreel Mevrouw A. P. Christiaanse-Simpelaar. foto Lex de Meester VEERE - De World Press Photo tentoonstelling is van 11 augus tus tot 3 september te bezichti gen in de grote kerk van Veere. De tentoonstelling toont de winnende foto's van het jaar 2000. De foto's zijn het resultaat van de jaarlijks terugkerende World Press Photo-wedstrijd waaraan bijna vierduizend fotografen uit 121 landen meedoen. De foto's worden ingedeeld in categorie- en die elk een winnende foto op levert. De keuze van de kinder jury wordt ook in Veere getoond De tentoonstelling is jaarlijks te bezichtigen op tachtig locaties in 38 landen. De burgemeester van Veere opent de tentoonstel ling op 10 augustus om 17.00 uur. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 11.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. door Rob Paardekam KLOETINGE - Het Zeeuwse psychiatrisch centrum Emergis is vanaf volgend jaar februari in staat om meer langdurig psy chiatrisch zieken op te vangen. Het aantal bedden voor deze pa tiënten wordt met 32 uitgebreid. Het gebouw waarin de bedden komen te staan, is inmiddels zo goed als klaar. Momenteel heeft Emergis 42 plaatsen voor mensen die lang durige psychiatrische hulp be hoeven. Met de uitbreiding hoopt het centrum weer aan de grote vraag te kunnen voldoen. VLISSINGEN - Aan de Singel in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag een luifel in brand gestoken. De brand veroorzaakte schade aan het raamkozijn. De precieze schade is onbekend. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-maii: web@pzc.nl Volgens sectordirecteur E. Deb- baut kampt Emergis nu met ca paciteitsproblemen, waardoor er een forse wachtlijst is. De extra plaatsen zijn te vinden in een nieuw gebouw op het ter rein van Emergis in Kloetinge. Dat wordt op 5 september offi cieel in gebruik genomen. Het zal echter nog tot volgend jaar duren voor de patiënten er kun nen worden opgenomen. „Een ander gebouw van Emer gis is dringend aan renovatie toe", legt Debbaut uit. „De men sen die daar zitten, worden tij dens de verbouwing naar het nieuwe gebouw verplaatst. In februari kunnen ze waarschijn lijk terug, zodat de langdurig psychiatrisch patiënten in het nieuwe onderkomen terecht kunnen." Er staat overigens nog meer nieuwbouw op stapel bij Emer gis. Zo moet er, op een stuk grond naast het huidige terrein in Kloetinge, een nieuw gebouw verrijzen waar het psychia trisch centrum zestien volwas sen autisten gaat opvangen. Het ministerie van VWS is akkoord. Het gaat om een woon-werk- voorziening die werkzaamhe den van huishoudelijke, techni sche en agrarische aard biedt. Verder komen er onder meer een ontmoetingsruimte en een vrije- tijdsruimte. De bewoners krij gen allemaal een eigen kamer met bijbehorend sanitair. Vol gens Emergis is het een uniek project, omdat het gaat om au tisten zonder een verstandelijke handicap. Deze komen momen teel noodgedwongen toch vaak in de gehandicaptenzorg te recht Het is de bedoeling dat de nieuwbouw in 2002 gereali seerd is. Een deelnemer loodst zijn paard door het parcours. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder GRIJPSKERKE - Met ogenschijnlijk ge mak galoppeert Polka over het grasveld. Achter het paard is een slee ingespannen. Dat er geen wielen onder zitten, lijkt haar weinig te doen. Gisteren streden Zeeuwse trekpaarden met hun eigenaars om de Pop- pendamme-Cup, een wedstrijd voor jonge trekpaardhouders. De stichting het Werkend Trekpaard Zee land probeert het gebruik van de paarden in ere te houden. De meesten worden gebruikt voor het ringrijden en staan de rest van de tijd in de wei. Om de traditie niet verloren te laten gaan, worden wedstrijden gehouden, zoals die op Imkerij Poppendamme en de Power Horse Competion die dit weekeinde in Veere plaatsvindt. Deelnemers moeten opdrachten doen die overeenkomen met de taken die een paard vroeger had. Om de beheersing van paard en menner te meten, moeten de paarden heel voorzichtig een slee met een bak water op gang krijgen. De kunst is om zo weinig mo gelijk te morsen. Een bochtig parcours bootst een akker met paaltjes na. De oefe ning met de slee test de snelheid en de be hendigheid van het paard Sjaco de Visser heeft de merrie Annie van Driewegen meegenomen. De achternaam verwijst naar de stal van de fokker waar het paard vandaan komt. Normaal gesproken rijdt De Visser met Annie op de paarden tram van de imkerij. Trekpaarden worden nog nauwelijks gebuikt op het land, vertelt hij. Het is een leuke liefhebberij, maar voor een boer niet meer rendabel. „Alleen bij het hooischudden gebruik ik nog paarden. Als ik bezig ben staan er zo dertig mensen te kij ken. Maar die gooien ook geen tientje over de sloot." Vooral bij de jongere generatie bestaat weer veel belangstelling voor trekpaarden. „Ik ben zelf 37", vertelt De Visser. „Vijftien jaar geleden was ik op keuringen altijd het jonge ventje. Nu zie je veel jonge gasten." Niels Janse heeft met Polka van de Blauwe- hoeve de cup gewonnen. Erik Leendertse werd tweede met Thea van de Frankenhoe- ve. Sjaco de Visser en Annie eindigden als derde. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - De Zeeuwse Woord en Daad-comités voeren het komende jaar actie voor de bouw van een internaat in Ma nilla op de Filipijnen. Twee jaar geleden werd geld ingezameld voor een vakschool op hetzelfde terrein. Het internaat moet on derdak geven aan tweehonderd straatkinderen. De vakschool verzorgt cursus sen voor jongeren in lassen, me chanica, elektronica en koel techniek. Het centrum heeft een regionale functie en daarom is het noodzakelijk dat de studen ten gedurende de opleiding in- tern verblijven. De Woord en Daad-comités nemen de kosten van de eerste verdieping van het internaat voor hun rekening. Het komende jaar willen ze een bedrag van 185.000 gulden bij elkaar sparen. Voorzitter J. van Keulen van het comité Walche ren verwacht geen problemen bij het behalen van dat bedrag. „Bij de realisatie van het oplei dingscentrum zijn we zelfs 80.000 gulden hoger uitgeko men." De rest van het bedrag, zo'n 100.000 gulden, wordt be taald door de Nationale Com missie voor internationale samenwerking Duurzame Ont wikkeling (NCDO). De comités halen het benodigde geld op met verschillende ac ties, zoals rommelmarkten, skeelertochten en winkels met tweedehands spullen. In enkele Walcherse supermarkten staan bussen waar klanten hun statie geldbonnen in kunnen depone ren. „Vooral die in Domburg doet het goed. Daar hebben we in het Duits op een plakkaat uit gelegd waar het geld voor is", aldus Van Keulen De eerstvol gende actie is tijdens de Terre des Hommes fietstocht over Walcheren. Het Woord en Daad comité heeft een stempelpost op de route. „Daar kunnen we be halve stempelen ook artikelen verkopen ten bate van het inter naat." De bouw van het internaat in Manilla is de tweede fase in het bestemmingsplan van het ter rein. Volgens Van Keulen wordt er gedacht aan de bouw van tankstation. Het terrein ligt aan een doorgaande weg naar Ma nilla. Ook zijn er plannen voor een kantoor De vakschool wil in de toekomst haar lespakket uit breiden met computerkunde, timmeren en kledingvervaardi- ging. Op dit moment worden veel straatkinderen opgeleid tot automonteur. van onze regioredactie GOES - De adoptie van koeien via het internet slaat in Zeeland niet aan. Elders is de ondérsteu- ningsactie voor veehouders wel een succes. De actie 'Leef mee met de boer, adopteer een koe', ontstond op het dieptepunt van de mkz-crisis om burgers en boeren op een nieuwe manier weer met elkaar in contact te brengen. Vier maanden later hebben in het hele land driedui zend mensen evenzoveel koeien van 45 veehouders 'geadop teerd'. Alleen West-Brabant en Zee land blijven nog witte vlekken in de actie voor dierenwelzijn. Er zijn wel aanmeldingen van burgers, maar nog geen boeren die hun koeien voor adoptie be schikbaar willen stellen, terwijl het ze jaarlijks honderd gulden per koe oplevert. LTO Neder land heeft inmiddels de regio nale 'boerenbonden' gevraagd de adoptie-initiatieven te on dersteunen, maar bij de ZLTO in Zuid-West Nederland ge beurt dat nog niet, moet een ZL TO-woord voerder erkennen. „Wij wisten niet dat het al zo concreet is." „Het groeit", zegt Annelies Woudstra van de Stichting Mi lieubewustzijn in 's-Graveland, die de landelijke actie coördi neert. Jammer alleen dat Zuid- West Nederland nog niet mee doet. „Waarschijnlijk uit onwe tendheid", is Woudstra's verkla ring. Zodra er één boer over de dam is, volgen er meer, daar komt het op neer. Er moet er al tijd een in de regio zijn die de voortrekkersrol neemt in de koeien-adoptieactie. „In West-Brabant en Zeeland krijgen we veel aanmeldingen van particulieren, scholen en af delingen van bedrijven uit de stedelijke gebieden. Het zou mooi zijn als rondom de steden een ring van boerenbedrijven ligt die meedoen." Vervreemd Van kinderen tot bejaarden, veel particulieren hadden tij dens en na de mond- en klauw zeercrisis het gevoel dat ze zelf iets moesten doen. Annelies Woudstra: „Mensen gingen zich realiseren dat zij of hun kinde ren of kleinkinderen nooit op een boerderij kwamen. Dat ze vervreemd waren geraakt van de leefwijze van boeren en hun beesten." Bij veel boeren borrelde iets dergelijks. Uit die gevoelens van onmacht kwam het initiatief om koeien te adopteren. Grootou ders betalen voor hun kleinkind de koeien-adoptie. Collega's doen een 'koe cadeau' als ie mand van hun afdeling met vut gaat. Het adopteren van een koe gaat heel officieelvia het invullen en ondertekenen van een formu lier. Het is niet vrijblijvend of afstandelijk, zoals bij sommige financiële adopties van kinde ren in de derde wereld. De be doeling is dat je 'jouw' koe regelmatig opzoekt op de boer derij. Daar zijn de bezoekdagen voor, als de boer zijn erf en stal len openstelt. „Want een boer met pakweg tachtig koeien kan niet om de haverklap voor Jan en Alleman rondleidingen ge ven." De adoptie betekent dan ook niet - waar boeren wel eens benauwd voor zijn - dat de nieu we koeienvrienden zich met de bedrijfsvoering gaan bemoeien of dat zij steeds vreemde snoes hanen op hun erf moeten dul den. „De boer blijft de baas." Vooral uit de zwaar door de mkz-crisis getroffen 'driehoek' op de Veluwe hebben veel vee houders zich voor de actie aan gemeld nu zij nieuw vee in hun geruimde stallen hebben gekre gen. De actie is op het internet te vinden op de pagina www.adop- teereenkoe.nl GOES - Uit een café aan de Goe se Grote Markt is gisteren een tas met daarin twee insuline- pennen een stuk kaas gestolen. De insuline kan voor met-dia- betici dodelijk zijn. Het betreft een blauwe plastic tas met een licht goudgeel logo van een schoenenzaak. In de tas zaten twee grijze etuis, met daarin in- suline-injectiesetjes. VEERE - Bij radarcontroles op de Veerseweg in Veere en de Veerseweg in Middelburg heeft de politie gisteren 23 overtre ders betrapt In totaal passeer den ruim 650 voertuigen tusgefl,. 6,55 en 10.35 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15