Kuerten verijdelt machtsgreep PZC Giro stinkt steeds meer naar doping Volley halsters nemen wraak Fifa-voorzitter vreest chaos bij WK voetbal 21 Wimbledon waarschijnlijk zonder Kuerten Braziliaan in finale van Roland Garros tegen Alex Corretja Mia Audina verstijft met bronzen plak in het vizier Achtste plaats Marko Koers Rexach blijft trainer Barcelona Torrisi positief na contra-expertise Noord-Ierse spelers op vrije voeten Mika Hakkinen rijdt snelste tijd Koerts derde in Union Classic Tafeltennisbond houdt Open NK zaterdag 9 juni 2001 PARIJS - Gustavo Kuerten denkt er serieus over na Wim bledon dit jaar te laten schie ten. De nummer één van de we reld, morgen finalist op Roland Garros, is hard aan vakantie toe. „Ik heb heel veel gespeeld dit jaar, voorafgaand aan Roland Garros. Ik heb vier keer in een finale gestaan en dit wordt de vijfde. Ik heb rust nodig. Maar ik ga overleggen met mijn art sen om te kijken hoe iker fysiek voorsta", zei Kuerten gisteren. Ook verliezend halvefinalist Juan Carlos Ferrero overweegt Wimbledon te mijden. Zijn mo tivering is een andere dan die van Kuerten. ,,Het hangt ervan af of ik geplaatst ben", aldus de nummer vier van de wereld. Vorig jaar boycotten Ferrero, Alex Corretja en Carlos Costa het grastoernooi, omdat ze het niet eens waren met de plaat- singscommissie. Wimbledon is het enige toernooi ter wereld, dat de entry-list niet volgt bij het geven van voorkeursposi ties. Grasspecialisten werden altijd bevoordeeld. De plaat- singscommissie op Wimbledon heeft aangegeven dit jaar meer dan voorheen te kijken naar de wereldranglijst en niet slechts naar de prestaties op gras in de voorgaande jaren. GPD doorGertjan van Geen PARIJS - Met groots machtsver- loon tilde Gustavo Kuerten gis teren het graveltennis naar een andere wereldorde. Juan Carlos Ferrero verloor door de demon stratie van het Braziliaanse fe nomeen niet alleen de halve fi nale van Roland Garros (6-4, 6- 4, 6-3), maar ook de machts strijd om het koningschap in gravelland. .Vandaag benaderde het de per fectie". zei 'Guga' die in de fina lewederom een Spanjaard treft. Alex Corretja had geen mede dogen met de andere publieks lieveling in Parijs, Sebastien Grosjean: 7-6 (2), 6-4, 6-4. De titelverdediger aan de Ave nue de la Porte d'Auteuil reken de wel heel makkelijk af met de man die net als hij dit jaar een formidabel gravelrecord bezit. Ferrero had tot aan de halve fi nale 27 van zijn 29 wedstrijden op de voor Spanjaarden zo favo- riete ondergrond gewonnen. De 21-jarige Spanjaard pakte gra- veltitels in Estoril, Barcelona en Rome. Kuerten, ook algemeen de num mer één van de wereld, stond op 29 uit 32 en eveneens drie toer nooizeges; in Buenos Aires, Acapulco en Monte Carlo. Fer rero had de laatste onderlinge ontmoeting, in Rome, in vijf sets gewonnen. Jammer Gezien hun verleden was het daarom jammer dat ze elkaar met in de finale troffen, maar de wedstrijd logenstrafte die wens. Hoewel de twee elkaar regelma tig naar grote hoogten tilden, bleef de spanning uit. Kuerten speelde daarvoor op de belang rijke momenten simpelweg te goed. De 24-jarige Braziliaan kreeg 16 breekpunten tegen en SEVILLA - De jongste wereld ranglijst suggereert dat Mia Au dina tot de vier beste speelsters van de wereld behoort, maar de eerste de beste kans om dat te onderstrepen liet de badmin- tonster gisteren schieten. En hoe. Met het brons praktisch in haar handen verstij f de de 21 - jarige in haar kwartfinale-par tij tegen de Chinese Ruina Gong, omdat de laatste punten in de derde set iets te lang naar haar zin op zich lieten wachten. De Chinese won met 11-6, 8-11. 8-11. Huilen deed Mia niet. Ze beende naar een plaatsje achter een groot gordijn en liet zich daar op de grond ploffen. Echt genoot Tylio bracht koelte met een wapperende handdoek, ter wijl Mia wezenloos voor zich uit staarde. Totdat trainster El ine Coene zich bij haar voegde en de partij met haar doornam. Maar wat had het voor zin? Verloren is verloren, ook al zei Mia later dat ze hier weer van leert en voor haar gevoel op de goede weg zit. „Het is balen, ja. Ik zal het ook niet snel vergeten. Maar moet ik boos op mezelf worden? Ik kan de wedstrijd tochniet overdoen. Waarom zou ik het mezelf dan moeilijk maken?" Ze gaf toe met een dikke neder laag misschien meer wede te hebben gehad. ,,Want dan was zij waarschijnlijk een stuk beter geweest." Maar Mia was giste ren verreweg de mooiste en sierlijkste speelster. Kenners herkenden in haar de oude Mia terug. Tegen Ruina Gong, de nummer d]f van de wereld, op, won Au dina de eerste set koel en bere kend (11-6). In de tweede kende ze een beroerde tussenfase, waarin Gong uitliep naar 4-10. Audina haalde op tot 8-10, maar kon die inhaalrace niet j ubelencl afsluiten (8-11). De derde set kende een mogelij k nog merkwaardiger scorever loop; 0-3 achter en dan ineens naar 8-3 voor. Technisch coördi nator Martijn van Dooremalen rekende zich al rijk met het eer ste Nederlandse individuele brons ooit op een WK, maar het leek alsof die pi-imeur Audina verlamde. Toen de Chinese twee vlotte tegenpunten scoorde, be gon ze al te shaken, bekende Au dina. „Ik ging voorzichtiger spelen, durfde niet meer door te slaan." Het voorrecht om de al lereerste Chinese uit het toer nooi te slaan was Audina niet gegund. Ze verloor zeven pun ten op rij en uiteindelijk de be slissende set; 8-11. GPD werkte er 13 weg. Veel daarvan direct met zijn service, maar ook een groot deel door onwaar schijnlijke fore- en backhands van achteruit. Het was te veel voor Ferrero die zich zichtbaar ergerde aan de voor hem zo ongunstige ontwik kelingen in de partij. Wat de Spanjaard, die bij het bereiken van de finale de leiding had over genomen in de Champions Race, ook probeerde, Kuerten had het antwoord. ,.Het was een vreem de wedstrijd", zei Ferrero. „Ik heb goed gespeeld, maar niet goed genoeg. De mogelijkheden waren er, maar ik greep ze niet." Agressiever 'Guga' danste op het court cen tral, sloeg halverwege de baan running volleys alsof het zijn eerst aangeleerde slag was en plaatste de scherpste dropshots als de situatie daarom woeg. „Natuurlijk miste ik af en toe een paar ballen", meldde Kuer ten. „Maar ik bewoog goed en mijn tactiek was goed uitge dacht. Ik speelde veel agressie ver dan in de voorgaande ron den." In de vierde ronde had hij nog een matchpoint weg moeten werken. Kuerten was op sterven na dood tegen Michael Russell, maar ontsnapte wonderbaar lijk. Als dank naar het publiek, dat hem zo gesteund had die middag, tekende hij een groot hart op de baan. „Het tekenen van dat hart was mijn beste slag hier dit jaar. Het was iets om mijn emotie te kunnen delen." Twee dagen later klopte hij Yev- geni Kafelnikov die hem na af loop een tennissende Picasso noemde. „Vandaag heb ik daar in proberen te geloven. Mis schien kan ik voor de finale iets van de invloed van Van Gogh krijgen om mijn spel nog beter vorm te geven." Hij krijgt er de kans voor tegen Alex Corretja. De 27-jarigeBar- celonees is meer allround dan Ferrero, maar nog altijd een gravelhapper van formaat. Se bastien Grosjean, twee dagen eerder glorieus overwinnaar van Andre Agassi, bereikte zijn toen behaalde niveau nimmer. Corretja, slechts in de eerste ronde flink op de proef gesteld door Mariano Zabaleta, bereik te zo zijn tweede finale op Ro land Garros. In 1998 verloor hij de volledig Spaanse eindstrijd van Carlos Moya. GPD Gustavo Kuerten heeft zich voor de derde keer in zijn carrière geplaatst voor de finale van Roland Garros. foto Philippe Wojazer/RTR door Jochem Lippmann BUSTO ARSIZIO - Woedend waren ze, de renners van de Ronde van Italië. Uit protest over de massale invallen van de Italiaanse narcoticabrigade woensdagavond op de hotelka mers van de deelnemers van de 84e Giro in San Remo, besloten ze donderdag niet aan de start te verschijnen. Een dag later werd de sprintze ge van Mario Cipollini in de ne gentiende etappe overscha duwd door een bekentenis van Dario Frigo, op 15 seconden achterstand van leider Simoni de nummer twee van het alge meen klassement. De Italiaan gaf het gebruik van verboden middelen toe. Hij werd doorzijn ploeg Fassa Bortolo ontslagen en moest de Giro verlaten. De bekentenis van Frigo volgde nadat woensdagavond tijdens de invallen verboden middelen op de hotelkamer van de Itali aan waren aangetroffen. Vol gens het Italiaanse persbureau ANSA, dat zich baseert op bronnen bij de politie, gaat het om anabole steroïden. „Volgens de regels van de ploeg is Frigo nadat hij heeft toegegeven di rect ontslagen", aldus ploeglei der Ferretti van Fassa Bortolo. „Wij zijn ontgoocheld." De ontmaskering van Frigo plaatste het massala protest donderdag van het peloton in de Giro in een ander daglicht. Ver ontwaardiging over het late tijdstip van de invallen past SEVILLA - Marko Koers is gis teren tijdens internationale at letiekwedstrijden in Sevilla achtste geworden op de 1500 meter. De Nijmegenaar over brugde de afstand in 3.37.08. Winnaar werd de Keniaan La- gat in 3.33.80. Koers toonde zich tevreden over zijn eerste 1500 meter dit sei zoen. Hij loopt donderdag tij dens wedstrijden in Helsinki de 800 meter. Volgens zijn trainer Theo Joosten bestaat de kans dat Koers in augustus op het WK in het Canadese Edmonton op zowel de 800 als de 1500 me ter uitkomt. „De beslissing moet nog vallen, maar je moet er wel rekening meehouden." Koers moet echter nog eerst de vereiste limiet voor het WK lo pen. Die is voor de 800 meter vastgesteld op 1.45.00 en op de 1500 meter op 3.35.00. ANP nog. Het ontslag van Frigo voedt echter de bewering van de Italiaanse justitie dat de actie van de tweehonderd leden van de Italiaanse narcoticabrigade wel degelijk zorgvuldig is voor bereid. De 84e Ronde van Italië krijgt steeds meer weg van de editie van Ronde van Frankrijk in 1998 toen vooral TVM en Festi- na onder vuur lagen. Het begon vorige week allemaal met de vondst van verboden middelen in de camper van een familielid van top wielrenner Gotti. De ontmaskering van Frigo, winnaar van Parijs-Nice, is na de grootscheepse invallen van woensdag de zoveelste domper voor de wielersport. De rechts zaken tegen TVM en Festina in Frankrijk lijken de sport niet schoner hebben gemaakt. De angst voor straffen heerst in ie der geval niet bij het hele pelo ton. Het ontslag van Frigo volg de drie uur na alweer de 33e zege van Cipollini in de Ronde van Italië. De Italiaan spurtte na zijn derde overwinning in deze Giro en verklaarde na afloop dat de blijdschap over de reactie van het publiek het bij hem won van de vreugde over de overwin ning. „Ze hebben ons fantas tisch gesteund. Zij hebben ten minste nog wel respect voor ons", verklaarde Cipollini. De eindzege in de Giro kan Gil- berto Simoni na het ontslag van Frigo bijna niet meer ontgaan. Hij heeft 4.16 minuten voor sprong op zijn nieuwe naaste belager Abraham Olano uit Spanje. Zijn verwachte zege zal echter worden overschaduwd door de nieuwe discussie over doping en wielrenners die vlak voor het begin van de Ronde van Frankrijk haar zoveelste afle vering krijgt. ANP van onze sportredactie TOKIO - Het WK voetbal kan wel eens een chaotische be doening worden. Dat ver moedt Sepp Blatter, voorzitter van de wereldvoetbalbond Fifa, naar aanleiding van de Confederatie Cup. Dat evene ment is een test voor Japan en Zuid-Korea. Beide landen zijn volgend jaar verantwoordelijk voor de strijd om de wereldti tel. De eerste ervaringen hebben Blatter er niet vrolijker op ge maakt. We hebben kleine pro blemen geconstateerd", pro beerde Blatter zijn kritiek nog enigszins hoffelijk te brengen. „Het toernooi om de Confede ratie Cup is een goede test." Blatter heeft het idee dat het systeem van twee organisato ren niet goed werkt. „Mocht het in de toekomst nog eens ge beuren dat twee landen ver antwoordelijk zijn voor de or ganisatie van het WK, dan zal een van beide partijen een hoofdrol moeten spelen", ver klaarde de 65-jarige Zwitser. Tijdens de strijd om de Confe deratie Cup is niet gebleken dat Japan en Zuid-Korea, die de organisatie van het WK zes jaar geleden kregen toegewe zen, goed samenwerken. Ver rassend genoeg heeft Japan meer problemen dan Zuid- Korea, waar het economisch een stuk slechter gaat. Het mi- ni-WK met acht landen in zes stadions leverde in Japan nu al grote transportproblemen op, terwijl de stadions niet eens voor de helft gevuld waren. Zelfs de wedstrijden van Japan voor eigen publiek trok ken geen volle stadions. Bui tenlandse fans werden nauwe lijks gesignaleerd. Verder is de Fifa erachter ge komen dat in beide landen weinig personeel voor handen is dat zich in een buitenlandse taal kan uiten. Met 32 landen en naar verwachting 800.000 buitenlandse gasten geen prettig vooruitzicht voor 2002. Verder kampen de Japanners met grote financiële zorgen. Het oorspronkelijke budget van 1,2 miljard gulden werd a'l met tientallen miljoenen gul den teruggebracht. In Japan en Zuid-Korea roepen ze ech ter al maanden dat het volgend jaar allemaal goedkomt. DPA BARCELONA - De namen van Hector Cuper, Carlos Bianchi Arsene Wenger en Ronald Koeman circuleerden nadrukkelijk bij FC Barcelona, maar interim-coach Charly Rexach is in ie der geval ook komend seizoen de hoofdtrainer van de club. De Catalaan, oud-speler van Barca en jarenlang de adjudant van Johan Cruijff, geniet het vertrouwen van voorzitter Gaspart. Zei Gaspart. „Charly kent als geen ander de club, de sentimenten en gevoe lens van de mensen bij de club en hij heeft de capaciteiten hoofdtrainer te zijn", verklaarde de voorzitter in een officieel statement. Barcelona benaderde wel Cuper, maar de Argen tijnse succestrainer van Valencia bedankte voor de eer. Rexach loste in april de ontslagen Serra Ferrer af. Sindsdien gaat het niet veel beter met de ploeg. Barca staat vijfde in de Primera Division met nog een kleine kans op de Champions League. AFP ROME - Na Fernando Couto en Edgar Davids wacht ook Ste- fano Torrisi een schorsing wegens doping. De verdediger van Parma en Italiaans international bleek ook na de contra-ex pertise positief. Hij bleek bij een test in april na het duel met Bologna sporen van nandrolon in zijn urine te hebben. AFP PRAAG - Met een vertraging van een dag zijn vier spelers en een coach van het Noord-Ierse voetbalelftal in eigen land te ruggekeerd. Aanvoerder Hughes, spelers Healy, Ferguson en Kennedy en keeperstrainer Wright werden woensdagavond na afloop van de met 3-1 verloren WK-kwalificatiewedstrijd bij Tsjechië opgepakt in een nachtclub in Praag. Ze waren be trokken bij een vechtpartij waarbij een serveerster van de ge legenheid gewond raakte. Zij kreeg een bloempot tegen haar hoofd en moest in het ziekenhuis worden behandeld. Het vijf tal werd even later na verklaringen1 van getuigen in het spe lershotel gearresteerd. „De hele zaak is opgeblazen", ver klaarde keeperstrainer Wright na zijn aanhouding. „We zijn onschuldig." ANP MONTREAL - Mika Hakkinen heeft vrijdag in de vrije trai ningen voor de Formule 1 Grand Prix van Canada de snelste tijd gereden. De Finse autocoureur van McLaren liet in Mon treal een tijd van 1.17,672 noteren. Teamgenoot David Coul- thard eindigde tweede (1.18,086), Eddie Irvine werd derde in de Jaguar (1.18,508). WK-leider Michael Schumacher uit Duitsland had problemen en verbeterde zijn tijd van het eer ste uur niet. Hij zakte naar plaats elf (1.19,166). Jos Verstap pen kon toch nog 24 rondjes maken. Door een olielek in de Arrows stond hij het eerste uur stil. Het team verving de com plete achterkant van de wagen, waarna de Nederlander de tweede sessie probleemloos kon vervolgen. Hij werd zestien de in 1.20,561, 0,7 seconde sneller dan teamgenoot Enrique Bemoldi. ANP TRENTON - Jans Koerts is als derde geëindigd in de Ameri kaanse wielerwedstrijd First Union Classic. De coureur uit de Mercury-ploeg moest het na 147 kilometer afleggen in de massasprint. De winst ging naar de Nieuw-Zeelander Julian Dean uit de US Postal-formatie. De First Union Classic maakt deel van de First Union Series, een serie van wieler wedstrijden waar jaarlijks tienduizenden Amerikanen op af komen. De eerste race, de First Union Invitational, werd eer der deze week gewonnen door Leon van Bon. ANP Dario Frigo verlaat het hotel in San Remo, op de dag dat hij dopinggebruik heeft toegegeven en ontsla gen is door zijn ploeg Fassa Bortolo. foto Alessandro Trovati/AP door Frank Buschmann ROTTERDAM - De volleybal- sters hadden wat recht te zetten. In het Franse gehucht Bagnoles de l'Orne, twee weken terug, werden ze door het gastland ge trakteerd op een matige behan deling. Slecht hotel, slecht eten en slecht transport. De Fransen deden er alles aan de Neder landse vrouwen te benauwen. Dat lukte dusdanig dat de mei den van bondscoach Angiolino Frigoni geen bal meer raakten. Gisteren kwam de revanche, in de eerste wedstrijd van deel twee in het EK-kwalificatie- proces. Oranje sloeg genadeloos hard terug via 25-22, 25-19, 25- 20. Een duidelijke winst, 'straight' als maar zijn kan. Maar belangrijker: de 3-0 zet de verjongde volleybalformatie weer op het spoor van het Euro pees kampioenschap. Verlies zou misschien wel fataal zijn ge weest, nu heeft Nederland aan één overwinning met 3-0 of 3-1 voldoende om eind september mee te mogen doen aan het EK in Bulgarije. Daar heeft het twee duels voor, vandaag tegen Oekraïne en morgen tegen het zwakke Letland. Irritatie De wraak was zoet in het Top sportcentrum Rotterdam, voor een handjevol toeschouwers. „De speelsters van Letland en Oekraïne zeiden nog voor de wedstrijd: 'Kill them'. Ook zij wilden graag dat we Frankrijk pakten", verklaarde Jettie Fok- kens. Veertien dagen geleden ging het immers niet altijd zoals het zou moeten. Fokkens: „Bij het afscheidsdiner hebben we met drie teams een uur zitten wachten op de Fransen. Het zijn kleine dingen, ze mogen geen excuses zijn, maar het speelt al lemaal toch mee in de irritatie." Fokkens startte gisteren voor het eerst sinds lange tijd in de basis van de nationale ploeg, in plaats van Riëtte Fledderus. In de ruim negen jaar dat ze nu in ternational is, speelde ze zelden vanaf het begin mee. „Ja, af en toe in een vriendschappelijk potje. Of, in de laatste jaren, als Riëtte eens geblesseerd was. Maar nooit omdat de coach er echt voor koos..." Ze meende dat ze haar basisstek had te danken aan haar sterke invalbeurt tegen Letland, in de eerste fase van de EK-kwalifi- catie. „Ik ben verdedigend iets sterker dan Riëtte, denk ik. En met mijn blok'zit'iknet wat ho ger.' Misschien heeft dat meege speeld in de beslissing van de trainer." Niet alleen voor de rossige spel- bepaalster - ze weet niet of ze verder gaat bij het Italiaanse AS Roma - was de strijd tegen Frankrijk een oppepper, voor de hele groep. Want nu lijkt de weg naar Sofia. EK-speelstad, ge ëgaliseerd. „Er lag toch druk op deze wedstrijd na de twee ne derlagen in Frankrijk", aldus captain Erna Brinkman. „Voor al ik voelde die druk behoorlijk. Daarom speelde ik in de begin fase niet vrijuit." Opmerkelijk Daai'mee was ze een van de wei nigen. Opvallend was namelijk de geconcentreerde opening van de thuisploeg. Weinig service- fouten, weinig andere onnodige missers. De eerste afwijking in de Nederlandse opslag viel pas bij 21-17 in het tweede bedrijf te; noteren en dat is in het interna tionale volleybal, zelfs bij de vrouwen, opmerkelijk. Brink man: „Twee weken geleden maakten we juist veel service- fouten tegen Frankrijk. Dan lie ten we ze terugkomen op mo menten dat het bij hen niet liep. Dat hebben we nu weten te voorkomen." GPD ZOETERMEER - De Neder landse tafeltennisbond (NTTB) krijgt mogelijk dit jaar al een groot evenement toegewezen. De NTTB zal van 25 tot en met 28 oktober naar alle waar schijnlijkheid de Open Neder landse kampioenschappen or ganiseren. De NTTB neemt het evenement over van de Franse bond, die geen kans ziet vol doende financiële middelen bij elkaar te krijgen. De bond en sponsor/organisator Rutac heb ben overigens problemen met de organisatie van de top-Twaalf, volgend jaar. Het toernooi voor de beste twaalf mannen- en vrouwen-tafeltennissers van Europa, wordt in het Topsport- centrum van Rotterdam gehou den op zaterdag 2 en zondag 3 februari. Willem Alexander treedt op zaterdag 2 februari in het huwelijk met Maxima. De organisatie vreest daardoor voor een gebrek aan belangstel ling in Nederland. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21