PZC Ter Schorre bouwt woonzorgcomplex 17 #7 Netelenbos neemt onderzoek over strand vervuiling met korreltje zout Lijst Rammelaere dreigt uit Sluisse coalitie te stappen Topzware witte meeuwen in Nieuw Othene Twee miljoen voor Passegeule-project Nieuwbouw in Terneuzen kost 35 miljoen C*- Politie pakt eetpiraat op in Breskens Risicobedrijven op internet Huis vernield door explosie Van Dongen wordt tijdelijk wethouder Toestemming rotonde Hulst zeeuwse almanak Warming-up Omwonenden Koegorspolder bundelen verzet tegen slibdepot Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 30 mei 2001 «Hier 9s" ■*- to I, - m door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Er komt een compleet nieuw, vijfendertig miljoen gulden kostend zorg- en wooncomplex op het nu nog braakliggend terrein aan de Al- varezlaan in Terneuzen. Het verpleeghuis Ter Schorre gaat op die locatie twintig woningen voor dementerende bejaarden realiseren, plus een futuristisch ogend drielaags servicegebouw met dertig appartementen voor lichamelijk zieke patiënten en alle centrale voorzieningen. Dit laatste onderdeel wordt ge bouwd in samenwerking met apotheek Cornu Servi en een Terneuzense huisartsenprak tijk. Het project zou begin 2004 opgeleverd moeten worden. Het is de bedoeling dat het huidige verpleegtehuis, gelegen tegen de Scheldedijk aan de Chur- chilllaan, gesloopt wordt ten behoeve van 117 nieuwe wonin gen. Deze nieuwbouw betreft de constructie van drie of vier lage appartementencomplexen met uitzicht op de Westerschelde. Het huidige pand past volgens de directie "niet bij de manier waarop Ter Schorre zorg wil bieden aan zijn bewoners. Di recteur Th. van Bakel: ,,Op dit ogenblik is het verpleeghuis een grootschalig instituut dat cen traal geleid wordt, met veel re gels en waar alles wordt gedaan voor de mensen, zonder enige privacy. Het enigszins terechte schrikbeeld is - mede door de vierpersoonskamers - dat ze le ven als haringen in een ton. Het toekomstbeeld dat wij hebben is echter dat de bewoner baas is in eigen huis, ook in een verpleeg huis; dat ze dus hun eigen stijl van leven voortzetten, ook bin nen Ter Schorre." Daarom zal in het carré tussen de Alvarezlaan, Bachlaan en De Debussyhof een wijkje verschij nen met daarin twintig wonin- BRESKENS - De politie heeft maandagavond in Breskens een 33-jarige man, zonder vaste woon-of verblijfplaats, aange houden wegens flessentrekke rij- De man had zich in een horeca zaak aan het Spuiplein uitge breid laten fêteren, maar wei gerde na de maaltijd zijn schuld aan de uitbater te voldoen. Die riep vervolgens de hulp van de politie in. De man kon mee naar het bureau, dat hij na het opma ken van een proces-verbaal mocht verlaten. DEN HAAG - Wie wil weten of hij dicht bij een risicovol bedrijf woont, kan sinds kort terecht op de internetsite van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer (Vrom). Aangezet door de vuur werkramp in Enschede kiest Vrom met provincies en ge meenten voor volledige open baarheid. Het overzicht is nog niet compleet, waarschuwt mi nister Pronk in een brief aan de Tweede Kamer, omdat veel in formatie nog niet kon worden verwerkt. Van Zeeland zijn daardoor alleen gegevens opge nomen over de grote chemische bedrijven. In de brief aan de Kamer ver meldt Pronk nog twee voor Zee land opvallende zaken. Hij noemt terugdringen van de transportrisico's op de Wester schelde een 'belangrijk aan dachtspunt' en het spoorweg emplacement bij Sas van Gent 'een knelpunt'. Het register is te zien op www.minvrom.nl onder de aanduiding 'registratie van risicosituaties'. SOMMELSDIJK - Een woning aan de Westelijke Achterweg in Sommelsdijk is maandag gro tendeels vernield door een gas- explosie. De bewoners - 68 en 72 jaar oud - werden door de kracht van de explosie tegen de grond gesla gen en liepen blauwe plekken en schaafwonden op. De oorzaak van de ontploffing was een lek in de gasleiding, ontstaan door graafwerkzaamheden door me dewerkers van een kabelbedrijf. Het uitstromende gas hoopte zich onder de woning op en toen het echtpaar rond kwart over vijf wilde gaan koken volgde een explosie. gen, waarin plaats zal zijn voor telkens zes personen. De huizen hebben ieder een aparte badka mer en afzonderlijke rol stoeldouche, een keuken, een gemeenschappelijke woonka mer en een bijzondere, overdek te serre-achtige wintertuin. Het project krijgt het aanzien van een woonerf en blijft ook voor niet-bewoners toegankelijk ge bied. Aan de Bachlaan komt het on geveer twaalf meter hoge cen trale servicegebouw, dat is vormgegeven als een wig. De brede zijde grenst aan de Alva rezlaan, pal tegenover winkel centrum Zuidpolder, zodat de bewoners van Ter Schorre op loopafstand de benodigde voor zieningen vinden. Op de begane grond van het met veel glas in geklede pand is plaats gemaakt voor een huisartsencentrum, een apotheek, een kapsalon, een grand café, een zestal ontspan ningsruimtes, en voor de prak tijk voor dagbehandeling en de paramedische dienst. Somatisch Op de eerste en tweede verdie ping komen in totaal dertig studio's voor zogenaamde so matische patiënten (met licha melijke beperkingen). Op deze afdelingen hebben de bewoners de beschikking over een bin nen- en buitenterras. Omwonenden van het toekom stige zorgcomplex zeggen te vrezen voor parkeer- en ver keersoverlast door bezoekers, leveranciers en gebruikers van het servicegebouw. Architect E. Havermans zegt echter dat er bij de planvorming terdege reke ning is gehouden met deze kwestie. In totaal zijn rond de wijk 85 parkeerplaatsen gecre- eerd, terwijl berekeningen uit wijzen dat Ter Schorre met ruim 60 plekken uit de voeten zou kunnen. Het nieuwe woonzorgcomplex dat in Terneuzen wordt ge bouwd. 0/ door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Nieuw Othene in Ter neuzen krijgt langzamerhand de aankle ding die de wijk moet completeren. Gis terenochtend zijn de rotondes aan de centraal gelegen Laan van Othene ver fraaid met drie metersgrote kunstwer ken. Bewoners hebben de objecten gekozen. Het gaat om drie reusachtige witte meeu wen, waarvan de eerste - aan de zijde van de Scheldedijk - zittend is uitgebeeld, de tweede aanstalten maakt om op te stij gen en de derde - aan de zijde van het oude Othene - vliegend is voorgesteld. Kunstenares Ineke Visser is bij zonder in genomen met het resultaatZe zegt dat ze zich heeft laten inspireren door Terneu zen als havenstad. „Het is de stad van de Vliegende Hollander en daarnaar ver wijst het opstijgen van deze vogel. Maar is ook de stad van de Schelde en de meeu wen houden direct verband met het wa ter." Duizenden kilo's Het was bepaald geen sinecure om de meeuwen op hun plaats te krijgen: de beelden zijn gemaakt van staal en wegen door Harmen van der Werf DEN HAAG - De vervuiling van de Nederlandse stranden door de zeescheepvaart valt mee, vol gens het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het sombere beeld dat jaarlijks opdoemt uit de Coastwatch-strandafval- onderzoeken, is vertekend. Volgens het laatste Coastwatch- onderzoek, waaraan scholieren langs de hele Nederlandse kust meewerken, zou 44 procent van het afval op stranden afkomstig zijn van schepen. CDA-Kamer- lid J. Schreijer-Pierik stelde daarop schriftelijke vragen aan minister Netelenbos. Coastwatch levert echter geen betrouwbare informatie, rea geert Netelenbos. Het is geen wetenschappelijke project, het is een leerproject om scholieren milieubewustzijn bij te bren gen. Project Echt onderzoek is nodig om een juist beeld van de herkomst van strandafval te krijgen. Dat komt er ook, kondigt Netelen bos aan. Dit jaar begint een in ternationaal project langs de hele Noordzee. Dat de scheep vaart er nog steeds een potje van zou maken, leidt Coastwatch ook af uit het feit dat slechts zes procent van alle schepen die Ne derland aandoen, afval afgeven. Netelenbos vindt dat daaraan niet zo'n harde conclusie mag worden verbonden. Zeeschepen doen langs de Noordzee ver schillende havens aan. Ze hoe ven niet per se afval in Neder land af te geven. Schepen hebben bovendien ruime op slagcapaciteit en 'technische door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen trekt dit jaar een miljoen gul den uit voor de tweede fase van het project Passegeule. Dit bedrag wordt aangevuld met subsidies van het Rijk (ook een miljoen) en het fonds Vitaal Platteland (300.000 gulden), waarmee voor het tweede deel van het project zo'n 2,3 miljoen gul den beschikbaar is. Het is de bedoeling dat met het geld langs de 40 kilome ter lange watergang door West-Zeeuws-Vlaanderen natuurvriendelijke oevers worden aangelegd en waar mogelijk nieuwe natuurge biedjes. Voor dit en volgend jaar staan de aanleg van na tuurvriendelijke oevers na bij Biervliet, Cadzand en Sluis op het programma, als mede het herstel van de Krabbekreek. Eerder wer den andere delen van de Pas segeule op de schop genomen en werd bij Oostburg een na tuurgebied aangelegd in de Sophiapolder. De voorgestelde werken voor komend seizoen overschrij den het nu beschikbare bud get met ruim 460.000 gulden. Het dagelij ks bestuur van het schap stelt voor dit tekort bij te leggen uit de eigen midde len. Het algemeen bestuur van het waterschap be spreekt donderdag 28 juni het vervolg van het Passe geule-project. voorzieningen om het afval te verminderen'. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is overigens wel van mening dat het inzamelen van scheepsafval moet verbeteren. De Europese Unie verplicht de lidstaten uiterlijk 28 december 2002 een afgifteplicht in te voe ren. Wanneer Nederland van plan is die afgifteplicht in te stellen, blijkt niet uit de ant woorden van Netelenbos. Inzamelingskosten Om het afgeven van afval te sti muleren, wordt de financiering van de afvalverwijdering ook veranderd. Nu draaien reders nog direct voor de inzamelings kosten op. Wie zijn rommel overbooi'd zet, is goedkoper uit. Straks worden die kosten op de één of andere manier bij het ha vengeld verrekend. Lange tijd is er gediscussieerd over de hoogte van die indirecte financiering, dus wat er bij het havengeld wordt verrekend en wat de reder nog direct moet be talen. Nederland kiest voor honderd procent indirecte fi nanciering. Elk schip dat een Nederlandse haven aandoet, betaalt dan mee aan de kosten van inzameling en verwerking van afvalstoffen. Een financiële drempel om afval af te geven vervalt daar mee. door Pascalle Cappetti SLUIS - Ook na een nachtje sla pen is A. Scheppers van Lijst Rammelaere niet van mening veranderd. De fractie denkt er ernstig aan uit de coalitie met WD/Gemeentebelangen en de PvdA te stappen. Scheppers voelt zich 'besodemieterd' door het college van burgemeester en wethouders van Sluis-Aarden- burg. De fusie met Oostburg komt in zijn ogen veel te vroeg en het college heeft onvoldoen de blijk gegeven van een vech tersmentaliteit. De discussie in de raad van maandagavond was de spreek woordelijke druppel die de em mer deed overlopen. De fractie heeft in 1998, bij de samenstel ling van het nieuwe college, het collegebeleidsprogramma on dersteund, hoewel zij geen wet houder kon leveren. In de afgelopen jaren is de uit wisseling van informatie over te nemen beslissingen en te voeren beleid echter danig verwaterd, vindt Scheppers. De fractie wordt te weinig op de hoogte ge houden van wat het college doet of wildoen. „We zouden vechten vooreen krachtige, zelfstandige gemeente, zo stond er in het ge zamenlijke beleidsprogramma. En dan nu, zonder boe of bah de ommezwaai maken!" Naast het fusiebesluit, noemt Scheppers ook het besluit over het bestemmingsplan buitenge bied. Zonder de Lijst Ramme laere daarin te kermen koos het college ervoor de uitbreiding van bedrijventerrein De Vlaschaeixl in Eede op een ande re plek te realiseren. Struikelblok Het dreigement, waarmee ove rigens nog de fractievolgers en de achterban moeten instem men, heeft ook niet te maken met het veilrek van de naamge ver van de lijst, E. Rammelaere, vorig jaar. In tegenstelling tot de meeste andere fracties was Scheppers niet zo verbolgen over de afwe zigheid van burgemeester C. van Liere tijdens de raads vergadering. „Ik neem hem niks kwalijk. Hij is altijd tegen her indeling geweest." Wel hekelt hij de rol van de provincie. „De commissaris heeft de man ge woon weggepromoveerd. Hij was een struikelblok op weg naar de fusie." Dat Van Liere de gemeente 'verkocht' zou hebben in ruil voor een nieuwe betrek- king, gelooft Scheppers niet. Hij denkt dat Van Liere maar een zeer bescheiden rol heeft gehad in de onderhandelingen met Oostbux-g en dat wethouder G. van Daele daar een veel grotere bijdrage aan heeft geleverd. Van Liere wil niet te veel woor den vuil maken aan de kritiek op zijn afwezigheid. Hij had nog" zoveel vakantiedagen over dat hij zich nu in alle rust wil voor bereiden op zijn nieuwe functie. „Bovendien bepaal ik de koers niet. Dat doet de raad." SLUIS - Fractievoorzitter F. van Dongen van VVD/Gemeen tebelangen wordt tijdelijk wet houder in de gemeente Sluis- Aardenburg. Hij treedt op als waarnemer ge durende de periode dat wethou der G. van Daele op vakantie is. Het aantreden van de waarne mer houdt verband met het ver trek van burgemeester C. van Liere naar de gemeente Noord- Beveland, per 16 juni. Van Liere heeft momenteel vakantie en ook Van Daele had in die perio- de een vakantie gepland. De waax-neming van Van Dongen duurt in principe tot 25 jxxni. Bij de installatie van de i*aad in 1998 koos de raad voor de be noeming van twee wethouders en twee waarnemend wethou ders. HULST - Gedeputeerde Staten stemmen in met de aanleg van een rotonde, parallelwegen en sloten tussen de Havendijk en Hontenissestraat in Hulst. De plannen, die worden uitge voerd door Rijkswaterstaat, moeten de Hulsterweg veiliger maken voor afslaand verkeer. Hoewel het geheel niet helemaal in overeenstemming is met het bestemmingsplan Buitenge bied, zien GS dit toch door de vingers, omdat het verzoek een versnelde besterxxmingsplan- wijziging te mogen beginnen, goed is onderbouwd. duizenden kilo's. Alleen de vleugels me ten al 4,5 meter bij 1,80 meter. In de komende dagen wordt de laatste hand gelegd aan het project. Zo wordt de grond op de rotondes opgehoogd tot de vleugels en moet een meerpaal nog zwart worden geverfd. Grote spots lichten de beelden 's avonds uit. foto Charles Strijd SCHAPENBOUT - De omwo nenden van de Koegoerspolder, verenigd in de Belangengroep Spui, Schapenbout en de dorps raden van Spui en Sluiskil, gaan de krachten bundelen in de strijd tegen de komst van een slibdepot en een windmolen park in de Koegorspolder. Zij geven aan zich fel te gaan ver zetten en hebben al contacten gelegd met juristen. Op woensdagavond 13 juni wordt in De Drie Gehuchten in Spui een bijeenkomst belegd voor alle belanghebbenden. Die avond wordt de samenwerking officieel bekrachtigd en wordt een plan de campagne opge steld. De omwonenden zijn niet van plan de komst van het slib depot, ter grootte van honderd voetbalvelden, inclusief ver werkende installatie, een mest- verwerkende fabriek, een rij afvalbe- en vemerkers een tankcleaningsbedrijf en 26 windturbines van 120 meter hoog zomaar over hun kant te laten gaan. „De volgende zet is aan de be drijven die zich willen vesti gen", zegt A. Ivens, secretaris van de Sluiskilse dorpsraad. „Zij zullen toch de benodigde vergunningen moeten aanvra gen en dan zullen ze ons tegen komen. Wij geven ons niet zo maar gewonnen." De warming-up is onont beerlijk voor het leveren van een goede sportprestatie. Dat ondervond ook de Terneu zense fietsliefhebber die hele maal naar Zuid-Limburg was gereisd voor een belang rijke wielerwedstrijd. Voor de start had hij de benen losgereden en kreeg hij van de organisatie het benodigde materiaal aangereikt: een bi don en twee kleine flesjes met de opschriften 'Warming-up' en 'Cooling-down'. Gulzig nam hij een forse slok uit het eerste flesje, dat gezien de naam immers voor de wed strijd genuttigd diende te worden. Het smaakte ner gens naar, en bij de tweede slok werd het niet veel beter. Pas bij de derde slok en een grondige bestudering van het etiket werd hem duidelijk dat deze warming-up hem bepaald niet op het erepodi um zou brengen. Voortaan gebruikt hij de massage-olie alleen nog maar voor het invetten van zijn benen. Advertentie naam:O noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een e mgj| abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- q er maancj met nummer. v automatische incasso handtekening: 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" di mi do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 51