Morres en Hulst versterken positie PZC Voorlezers bespelen publiek Grapje voor de vuist weg niet meer genoeg Carnavalsfeest voor velen al begonnen Koopcentrum moet aantrekkelijker worden Lijm in sloten Inzameling kleding voor het goede doel Tand uitgeslagen bij knokpartij Eenzijdig ongeval door drank Gewonden bij botsing Aanhouding wegens vernielingen Bromfietsers oorzaak ongeluk Programma voor carnaval iets gewijzigd Automobiliste valt in slaap Filmavond maandag 19 februari 2001 Hnor Barend Pelgrim HULST - De gemeente Huist verwacht dat er dit jaar gestart nordt met de herschikking van een aantal winkelbedrijven aan de zuidzijde van het centrum. In 2002 zal aan het Stationsplein het nieuwe zogeheten BAK- complex, een gezamenlijk bouwproject van Boerenbond, Aldi en Karwei, in gebruik wor den genomen. Dit betekent te vens dat de band tussen de win kelgebieden binnen en buiten het Hulster centrum aange haald zal worden. Wethouder W. Kayser (VROM) zegt dat de gemeente en meubelbedrijf Morres broeden op plannen om de positie van het winkelbe stand te versterken. Hulst hoopt op termijn boven dien op de sanering van het win kelcentrum aan de Zoetevaart én de oude fabrieksgebouwen van voormalig textielbedrijf Milock. Voorts dient er een ster kere relatie te ontstaan tussen de koopgebieden binnen- en buitenstad. Precies een week geleden bracht Morres het nieuws naar buiten dat er negentig banen verdwij nen bij het meubelbedrijf in Hulst. Ondanks dat negatieve bericht vreest het gemeentebe stuurvan de Reynaertstad aller minst dat het Morresfiliaal in Hulst uitgekleed zal worden. In tegendeel, beweert wethouder Kayser. Hij is zeer stellig in zijn mening dat met een renovatie van het winkelbestand bij Mor res, zoals de directie beoogt, het bedrijf weer jaren vooruit kan. Kayser: „Wanneer Morres daadkrachtig uitvoert wat er aan plannen op de rails staat, komt het zeker goed in Hulst." De wethouder vermoedt dat de GOES - Bij een kerk in Goes zijn tussen zaterdagavond en zon dagmorgen sloten van deuren volgestopt met lijm. Ook was een buitenlamp vernield. HULST - De Stichting Pandilla Ontwikkelingshulp houdt woensdag 7 maart een kleding- inzamelingsactie in de gemeen te Hulst. Hiervoor worden vooral speci aal voor deze actie bestemde 'huis-aan-huiszakken' ver spreid. Deze zakken moeten de inwoners dan woensdag 7 maart duidelijk zichtbaar langs de straat zetten. Mocht men om één of andere re den geen zak van de Stichting Pandilla Ontwikkelingshulp hebben ontvangen, dan kan de kleding ook in een andere ver pakking buiten worden gezet. De opbrengst van de ingezamel de kleding wordt aangewend voor het verlenen van hulp aan de bevolking van de deelstaat Andhra Pradesh, één van de armste gebieden in India. De hulp van de stichting is vooral gericht op het geven van onder wijs en op de aanleg van drink watervoorzieningen. De inza meling van gebruikte kleding is de belangrijkste inkomsten bron van de Stichting Pandilla Ontwikkelingshulp REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M van Gremberghe (chef) W.A. Bareman M.E.de Bruijn P-I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J-F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl huidige problemen mede ver oorzaakt zijn doordat de onder neming te lang heeft geteerd op de explosieve groei die het door maakte in de jaren '80 en '90. Morres is in de loop der jaren in gehaald door grootschalige woonboulevards, waar de klant behalve een grote meubelzaak ook een uitgebreid aanbod van andere woonwinkels (keukens, badkamers, sanitair en woon accessoires) aantreft. Het Hulster meubelconcern heeft inmiddels een adviesbu reau in de arm genomen om de winkelformule binnen het eigen gebouw aan Rijksweg N60 te herzien en verbeteren. Kayser zegt dat de plannen betrekking hebben op de tienduizenden vierkante meters grote show room waar nu al een detailhan delbestemming op rust. Verder kijkt Morres zeer nadrukkelijk naar de kansen die er schuilen in een sterkere relatie met binnen stad. De verplaatsing van bouwmarkt Karwei van de Absdaalseweg naar het Sta tionsplein is daarbij cruciaal. De vrijkomende locatie biedt namelijk de mogelijkheid om daar een link te creeëren tussen Morres en de vesting Hulst. Scheiding Kayser zegt dat de gemeente bo vendien een duidelijke schei ding voor ogen heeft tussen de verschillende vormen van de tailhandel in Hulst. „Een on derscheid tussen fun-shoppen en run-shoppen", noemt de wet houder dit enigszins cryptisch. Aan de ene kant zijn er zaken als supermarkten en winkels in bouw- en hobbytoebehoren waar klanten doelbewust ko men winkelen (runshoppen), anderzijds zijn er de zaken waar de consument naartoe gaat uit het oogpunt van gezelligheid en kooptoerisme (funshoppen). Met een herschikking van win kelbedrijven zal Hulst her nieuwde aantrekkingskracht op vooral kopersstromen uit België uitoefenen, is de gedach te. Dit maakt de verplaatsing van winkels als Aldi, Karwei, Boerenbond en Brugman Keu kens des te belangrijker. Daarnaast hoopt Hulst in de na bije toekomst op een bedrijfs- verplaatsing van het winkel centrum Zoetevaart naar elders. Kayser: „Het grootste probleem is de afstemming tus sen alle plannen en initiatieven die er op dit ogenblik spelen. Als de één iets opschort heeft dit di rect gevolgen voor andere pro jecten. De hele discussie rond het factory-outletcentrum heeft bijvoorbeeld het BAK-project vertraagd, en ook voor het B AM-vernieuwingsproject voor de binnenstad kon dit con sequenties hebben. De struc tuurvisie Hulst legt verder een groot accent op de relatie tussen Morres en de binnenstad. Die binding is op dit moment veel te laag, maar de wil om er iets van te maken is er zeker. Morres en gemeente werken daar geza menlijk aan." Charlotte Almekinders uit Cadzand leest voor uit Het geheim van het verfilmde boek. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel OOSTBURG - Zenuwachtigheid was niet meteen bij hem te bespeuren. Maar zijn familie en klasge noten hadden er wel last van. Simon Provoost van de Johan Willem Frisoschool te Nieuwvliet be haalde zaterdag in de Grote Zaal van de Hoekzak te Oostburg de eerste prijs in de regionale voor- leeswedstrijd voor West-Zeeuws-Vlaanderen. Hij las met verve een fragment voor uit het boek 'Ma tilda' van Roald Dahl. Door deze overwinning mag Simon Provoost West-Zeeuws-Vlaanderen vertegenwoordigen tijdens de provinciale finale op 7 april in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. De jury, be staande uit Ben de Reu (adjunct-directeur van het Pedagogisch Centrum), J. Boogaard (wethouder van de gemeente Sluis-Aardenburg) en Lidwien Swenker (winnares in 2000), had lange tijd nodig om de winnaar te kunnen aanwijzen. Na een beraadslaging van een half uur kwam Si mon uiteindelijk als beste uit de bus. Hij las aan stekelijk voor, gebruikte zijn stem goed en had een goed contact met het publiek. Het voorleesfragment handelde over de verwik kelingen tussen de strenge Bulstronk en Matilda. Tijdens zijn voorleesbeurt kon je een speld horen vallen. Hij bracht goed de sfeer over van het ver haal. Uit handen van juryvoorzitter de Reu ont ving Simon een oorkonde en boekenbon. De twee de plaats ging naar Charlotte Almekinders van de openbare school te Cadzand met een fragment uit het boek Het geheim van het verfilmde boek van Jacques Vriens. Op de derde plaats eindigde Mee- sut Bergim van de openbare basisschool voor asielzoekerskinderen De Horizon te Cadzand met een deel uit het boek Fazil woont nog in hetAazet- cee van Hijltje Vink. Fazil wil de oorlog vergeten en weet wat vluchten is. Tijdens het juryberaad konden de kinderen genie ten van een geslaagd optreden van kinderen van de Horizon. Ze brachten eenlied en Nastaran, Go- zal en Yoldoz lieten een Arabische en Afghaanse dans zien. De presentatie was in handen van Thijs Soeting. Arnold Coenen en Yvonne Vermandei in actie tijdens het buutreednersfestival. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim HULST - Er wordt in Hulst heel wat af gepraat, zowel op straat als in de poli tieke arena. De wellicht raakste opmer king die er het afgelopen weekeinde uit de ton kwam over dat schier eeuwigdu rende gezwets, werd uitgerekend ge plaatst door de senior van de zeven Buutreedners, Regie Buysrogge. „We zijn de afgelopen vijf jaar goed opge schoten in Hulst, met alle bouwplannen en onroerend goedprojecten, want zie: het frituur op de parkeerplaats van Morres is al weg!" Met een toespraakje vanaf een sinaas- appelkist, voor de vuist weg improvise ren op de hoek van de straat, of het simpelweg te berde brengen van wat anekdotes vanuit een houten ton, heeft het Buutreednersfestival in Hulst al lang niks meer te maken. Vele maanden van veelvuldig oefenen, repeteren en organiseren gaan aan het evenement vooraf, en dat vormt de kracht maar misschien ook de achilleshiel van het spektakel. Het tonpraten in cultureel centrum Den Dullaert wordt anno 2001 ondersteund met moderne licht- en ge luidseffecten, een strak draaiboek en een geoliede publiciteitsmachine. De achttiende editie van het evenement trok vrijdag, zaterdag en zondag tot vier keer toe een volle zaal en de loftui tingen aan het adres van de zeven ton praters waren talloos. Maar tevens blijkt dat de sprekers van dienst het steeds moeilijker krijgen om het verwende publiek te verrassen en nieuwe invalshoeken te verzinnen om de toestand in de wereld die Hulst heet, te bespreken. Evert. - 't Kakkenestje - Verwer merkte na afloop van zijn Buut dan ook terecht op dat de lat tegen woordig wel erg hoog ligt. Clichés Want valt er nog te zeggen over publie ke figuren als burgemeester Antoine Kessen, wethouders en raadsleden, maar ook bekende Hulstenaren als winkeliers, zonder in clichés te verval len? Hoe kan er nog op originele wijze de draak gestoken worden met het inmiddels bekende geklaag van mid denstanders? Debutant en binnenstad bewoner 't Groot Laweit (Karei Blom- maert) had voor zijn voorstelling een beroep gedaan op zijn eigen, persoon lijke ergernissen. Blommaert had het met name voorzien op het zwalkende parkeerbeleid van de gemeente, en vooral de schijnbare willekeur waar mee dit vorm krijgt in de binnenstad. De grootste demon wat betreft 't Groot Laweit zijn de privileges die de Hulster ambtenarij zich heeft toegeëigend in de vorm van door metalen klaphekjes af te sluiten parkeerhaventjes achter het stadhuis. „De ambtenarenbeugeltjes, die in het weekend grif gebruikt wor den om boodschapjes te doen in de stad", stelde Blommaert. Oudgediende Frans - Sieske de Flierefluiter - de Schepper koos op zijn beurt voor een Buut als Turkse gastarbeider. Hoewel origineel, kwam zijn voorstelling maar matig uit de verf omdat hij steeds diende terug te vallen op zijn fictieve is lamitische achtergrond. Wel had Flie refluiter een even aardige als plausibele verklaring gevonden voor het spoor loos verdwijnen van de wolf, die Zeeuws-Vlaanderen eind 2000 af schuimde. De wolf staakte zijn scha penslachting uitgerekend op het moment dat de islamitische vastenpe riode, de Ramadan, begon. Met andere woorden: de talloze moorden op scha pen waren georganiseerd door de mos limgemeenschap om op die manier goedkoop aan schapevlees te komen. Big Brother Zonder meer briljant was de sessie van Evert Verwer. 't Kakkenestje vertoonde een sublieme Big Brother-videomonta- ge, waarbij hij zelf uit het huis werd ge stemd. De grootste verrassing waren echter zijn medebewoners op de film: de immer zure cafébaas van De Ster ('de lachende herbergier') Jack Polfliet, Ar nold Coenen ('t Ollands Meesterke') in een rol als travestiet-meesteres Rosie, en niet in de laatste plaats burgemees ter Antoine Kessen als zichzelf, inclu sief de bekende rode sjaal. Verwer onthulde in zijn voorstelling naar aan leiding van de ontslagen bij Morres en passant de nieuwe reclameslogan van Morres Meubel: personeelsopruiming, min vijftien procent. Erg amusant was ook zijn verhandeling over zijn vader schap: „Als man moet je toch een hoop verdragen tijdens zo'n bevalling", al dus 't Kakkenest. Een gebeurtenis die volgens Verwer ook volkomen overdre ven wordt, aandachttrekkerij noemde hij het. „Volgens mij hebben alle vrou wen onderling afgesproken om er een flink spektakel van te maken, het is een schreeuw om aandacht." De verwijzing dat de Hulster prins car naval Jan (Kant), in zijn dagelijkse pro fessie vrouwenarts, mede in het kom- plot zit, vormde bovendien een clou van formaat. Aquajokken Van hoog niveau was tevens de voor stelling van Dolf - Rudie Buysrogge - Bordenveger. Als kletsnatte badmees ter spuwde hij zijn gal over de plaatse lijke politiek, veegde hij de vloer aan met de lokale middenstand en deed hij kond van ambtelijke knoeierij. Zijn uitwijding over het zogenaamde aqua jokken, gesjoemel met declaraties, was even hard als amusant. „Het verplicht overzwemmen met declaraties, en wie het water raakt is nat", aldus Buysrog ge. De Kameleon, Luc Biesbroeck, voorspelde in zijn rol als hypnotiseur Rasta Rostelli, met het oog op de herin deling het ontstaan van een nieuwe po litieke splintex'groepering, genaamd HGH. Want wanneer ook Terneuzen en het Westen van Zeeuws-Vlaanderen door Hulst zullen worden geannexeerd, zal de huidige partij Groot Hulst zich omdopen tot Héél Groot Hulst. BRESKENS - Een 22-jarige man uit Oostburg is vrijdag een tand kwijtgeraakt door een kloppartij. De vechtpartij begon in een café in Breskens en werd later buiten voortgezet. De aanleiding tot het handgemeen is niet duidelijk geworden, maar het meningsverschil begon rond half zeven in een kroeg aan het Bressiaanse Spuiplein. De 22-jarige Oostburger kreeg het aan de stok met een 33-jarige persoon uit Breskens en liep daarbij klappen op. Daarna werd het slachtoffer door de café uitbater de zaak uitgewerkt en ook daarbij vielen nog enkele rake klappen. De Oostburger verloor een voortand. De politie heeft de 33-jarige dader aangehouden. TERNEUZEN - Drank was de oorzaak van een eenzijdig on geval, dat zich zondag rond 18.45 uur voordeed op de Mr. F.J. Haarman weg in Terneuzen. De 21-jarige bestuurder van een personenauto reed in de richting van de Dokweg, toen hij de macht over het stuur verloor en in de bosschages tot stilstand kwam. Hij is met een hoofdwond en een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek de man onder in vloed van alcohol te zijn. De auto is waarschijnlijk rijp voor de sloop. TERNEUZEN - Twee personen zijn zaterdagmiddag na een ongeval met verwondingen afgevoerd naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De botsing had plaats vlak na twee uur op de kruising van de mr. F.J. Haarmanweg met de Rijksweg N61 in Terneuzen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 62- jarige Belg uit Ternat die, komende vanuit de Koegorspolder, de N61 overstak. Hij zag daarbij een van rechts naderende au to, bestuurd door een 39-jarige automobilist uit Terneuzen, over het hoofd. Bij de klap die volgde raakten twee inzittenden van het Belgi sche voertuig gewond. De 57-jarige vrouw van de bestuurder werd met borstklachten naar het ziekenhuis gebracht, even als een 57-jarige inzittende die een gat in het hoofd en een pijnlijke borst en nek opliep. Beide auto's raakten bij de aan rijding ernstig beschadigd. TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag twee mannen opgepakt in Terneuzen omdat het ver moeden bestaat dat ze een reeks vernielingen op hun naam hebben. Agenten hielden het duo, een 19-jarige Terneuzenaar en een 20-jarige man uit Vlissingen, aan in de Zuidlandstraat. De twee zouden een hele reeks van vernielingen aan auto's op hun conto hebben. De politie heeft de zaak in onderzoek. In Scharendijke zijn tussen vrij dag 16 en zaterdag 17 februari aan de Ingridstraat vijf auto's beschadigd. Onbekenden sta ken bij elke auto een band lek. KAPELLEBRUG - Een 24-jarige automobilist heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee paaljes geramd, nadat hij noodgedwongen moest uitwijken. De Hulstenaar reed rond twee uur 's nachts over de Gentse vaart in Kapellebrug. Op dat ogenblik staken twee bromfiet sers zonder te stoppen de rijbaan van de Gentsevaart over vanuit de Brouwerijstraat. De autobestuurder moest uitwij ken om een aanrijding te voorkomen en knalde tegen twee paaljes langs de rijbaan. De bromfietsers maakten zich daar op uit de voeten. De auto raakte door de manoeuvre behoor lijk beschadigd. door Edy de Witte GRAAUW - Verschillende leut- vorsten en hun aanhang hebben dit weekeinde al een voorproef je genomen op het komende car naval. De Djerken uit Graauw gingen vrijdagavond de wagens bekijken van de acht plaatselij ke bouwploegen. Zaterdagavond waren Prins Geert en zijn gevolg present in het dorpshuis voor een play back- en soundmixshow. Het publiek kreeg zestien optredens voorgeschoteld. In de categorie groepen beneden de twaalf jaar wonnen Sarita, Martijn en Enia met 'Anton aus Tirol' de eerste prijs. Een speciale vermelding kreeg groep 1/2 van de basis school Sint Joseph uit Graauw. Bij de individuele deelnemers- beneden de twaalf jaar ging de eerste prijs naar Kim de Calu- wé. Zij vertolkte 'Alie van de wegenwacht'. In de categorie ouder dan twaalf jaar scoorden Lia Steyaert en Ad Kniknie met 'In een rijtuigje' de meeste pun ten. De bouwploeg van de Jeugdvereniging Graauw won het live gezongen soundmixge- deelte. De Kriekkeputters uit Clinge bezochten zaterdagavond eerst de plaatselijke wagenbouwers. Daarna verzamelden de bouw- groepen en prins Kriek zich met zijn gevolg in café De Gouden Kroon voor het wagenbouwers bal. Ook in Sas van Gent hielden KLOOSTERZANDE - Na be raad met de gemeente Honte- nisse heeft de carnavalsstich ting De Kloorianen de tijden van de prijsuitreiking na de stoet op carnavalsdinsdag ge wijzigd. Normaal werden vanaf 16.30 uur in zaal Van Leuven de win naars van alle categorieën di rect na elkaar bekend gemaakt. In verband met de te verwach ten drukte en de veiligheidsei sen, is nu besloten om de prijs uitreiking wat meer te spreiden. De enkelingen, duo's en loop groepen krijgen om 16.30 uur de uitslag te horen. De bekendma king van de prijswinnaars van de buitenwagens vindt om 18.00 uur plaats. De plaatselijke bouwgroepen moeten tot 20.30 uur wachten alvorens zij de uit slag te weten komen. de Betekoppen die avond na het wagentje kijken een wagenbou wersbal. De Ossekoppen uit Os- senisse en de Vogelpiekers uit Vogelwaarde togen zaterdag middag naar Hengstdijk. Hier trok eerst een kinderoptocht door de straten. Daarna werd het feest voortgezet in het dorpshuis. De Kloorianen uit Kloosterzande luisterden in zaal Van Leuven het carnaval van de ouderen op. AXEL - Een 34-jarige automo biliste uit Brasschaat (B) is zon dag rond 18.30 uur tegen een wegwijzer gereden doordat zij in slaap sukkelde onder het rij den. Haar auto en het bord wer den geheel vernield. Zelf kwam ze met de schrik vrij. De vrouw reed over de Tractaatweg vanuit de richting Terneuzen. SLUIS - De amateur-cineasten W. Canon en W. Plasschaert to nen donderdag 22 februari werk in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat 33 in Sluis. Het duo werd tijdens de jaar lijkse clubwedstrijd van de Brugse Amateur Cineasten met zilver bekroond voor de film 'Op eenzame hoogte'. Deze geeft een beeld van Jantje van Sluis. Ook vier andere films zullen worden vertoond. De filmavond begint om 19.30 uur. (Advertentie) Nieuwe Buig 31Middelburg - Tel 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43