veruengingg Zeeuws-Vlaming wil Spaanse wielerkoers verder uitbouwen Elk jaar lever ik een minuut in PZC Vasseur ondanks nederlaag naar zwemloopzege Zes Zeeuwse medailles bij NK veteranen 24 Armen Tanken Eerbetoon Baan Snacks Wachten Project Veteranen houden zich staande bij Nederlands kampioenschap veldlopen maandag 19 februari 2001 door S'ven Remijnsen BURGH-HAAMSTEDE - Het NK veldlopen in de Boswachte- rij Westerschouwen heeft de Zeeuwse veteranen zondag weliswaar zes medailles, maar geen nationale titels opgele verd. Piet Vonck, Fons Warrens en Wilma van Zee legden beslag op zilver. John Overweel, Rinus Joosse en Sjaan Maartense ver overden een bronzen plak. Piet Vonck kon zijn opmerkelij- ke rentree niet bekronen met het Nederlands kampioen schap bij de 50+. De voormalige topatleet uit Hulst (54) kwam als tweede binnen, maar net voor Piet Hopmans en op grote achterstand van winnaar John van de Wansem. „Van de Wan- sem was zo sterk, daar was geen beginnen aan", zei Vonck, die na jaren afwezigheid weer eens een grote wedstrijd liep. „Toch is dit wel een geslaagde come back. Er zat niet meer in." Voncks RKHAV-collega Jo van Waesberghe werd vijfde. Bij de 55+ eindigde Fons Warrens (Ve teranen Nederland) op de twee de plek. Wilma van Zee (AV'56) deed hetzelfde in de vrouwen wedstrijd bij de 40+. Bij de 45+ bleef Sjaan Maartense (AV'56) Ellie Westerweele (Dynamica) vijf seconden voor in de strijd om het brons. Hannie de Jager (AV'56) werd vijfde. Rinus Joosse van AV'56 eindigde als derde bij de 60+, twee plaatsen voor Jan Wagemakers van Ve teranen Nederland. Ook John Overweel (Dynamica) behaalde brons. De wedstrijd in zijn ca tegorie (45+) werd gewonnen door Jan Zuidweg van Flakkee. De zege in de grootste en jong ste klasse (40+) ging naar Huub Donders (Landgraaf), die zeven seconden sneller was dan Ruud Woord (Thor). Jan de Bart (AV'56) kwam als vijfde over de streep. Helemaal tevreden was hij daarmee niet. „Een plaats bij de eerste drie was mijn doel." De twee volgende Zeeu wen eindigden net buiten de toptien. Sjaak Luteijn van De Wielingen werd elfde, Jan de Wilde van AV'56 twaalfde. Het kampioenschap begon met een minuut stilte in verband met het overlijden van Betsy Schot. Zij was jarenlang een zeer gewaardeerde kracht van Delta Sport en de KNAU. door Sjaak Sinke BERGEN OP ZOOM - Ondanks de nederlaag in de zweinloop van Bergen op Zoom kan Remy Vasseur uit Vlissingen zijn tweede eindoverwinning in het Ironman Wetsuits-zwemloop- circuit niet meer ontgaan. Na vier wedstrijden is zijn punten totaal van 3596 door niemand meer te verbeteren. Ook niet door Richard de Groot (Schiedam), die Vasseur zater dag verrassend klopte. De grootste concurrent van Vas seur, Johan van den Branden (Steenbergen), moest evenals eerder in Kapelle afhaken met een onwillige achillespees. Daardoor komt hij niet meer aan de voor het eindklassement vereiste vier wedstrijden. Op de duizend meter zwemmen sloeg Richard de Groot zijn slag door na 12 minuten en 58 secon den het water van zwembad De Schelp te verlaten, op slechts één seconde gevolgd door Leon Jacobse (Vlissingen), die een persoonlijk record zwom. Remy Vasseur verloor tien seconden op De Groot, maar was op zijn beurt vier seconden sneller dan Johan van den Branden. Tijdens de tien kilometer lopen, verdeeld over vier ronden op de boulevard langs de Binnen schelde, bouwde De Groot zijn voorsprong uit tot een halve mi nuut,omna 47 minuten en56se- conden zijn eerste zege in het zwemloopcircuit te behalen. Vasseur had toen al gezien dat Van den Branden was uitgeval len en stelde zich tevreden met de tweede plaats.,Ik wist dat de eindoverwinning binnen was", zei Vasseur na afloop. „Ik heb deze week behoorlijk hard ge traind; mijn lichaam was nog niet voldoende hersteld om een topprestatie te leveren." Puntentelling De Groot was niet verbaasd over zijn overwinning. „Ik ga al tijd hard. De vorige zwemlopen heb ik me helaas niet gereali seerd hoe de puntentelling in el kaar zit, anders had ik me wel gemengd in de strijd om de ti tel." Anton Mol (Sommelsdijk) maakte bij het lopen zijn bij het zwemmen opgelopen achter stand een heel stuk goed en troefde Erik Peeman (Middel- hamis) af in de strijd om de der de plaats. Pieter van Hal boekte zijn vierde zege bij de vetera nen. Hij bleef daarmee Leon Ja cobse voor, die na zij n sterke op treden in het zwembad flink wat tijd moest inleveren tijdens het lopen. Lein Lievense (Zoutelan- de) versloeg Kobus Botman (Middelburg) bij de vijftigplus sers. Junior Sofie Hamers uit Ter- heijden is bezig aan een sterke serie in het zwemloopcircuit. Met een zwemtijd van 15 minu ten en 10 seconden legde ze de basis voor de overallzege bij de vrouwen. Na tien kilometer lo pen klokte ze een tijd van 57 mi nuten en 17 seconden. Veterane Terèse van Lare uit Sluis ver speelde -bij het zwemmen pre cies drie minuten op Hamers en leverde ook nog eens 23 secon den in bij het lopen. Arjen van Oord (Middelburg) boekte de vierde zege op rij op de korte zwemloop over vijf honderd meter zwemmen en vijf kilometer lopen. De eindzegeop de korte afstand was daarmee een feit voor Van Oord, die in voorgaande edities van het cir cuit nog meespeelde voor de overallwinst. Door de gewijzig de puntentelling is daar ditmaal geen sprake van. Ruud Holswilder (Vlissingen) moest bij het zwemmen alleen Freek van Tetering voor laten gaan, maar hij was wel veertien seconden sneller dan Van Oord. Tijdens de vijf kilometer lopen hield hij de schade beperkt tot een kleine minuut achterstand op Van Oord. Laura Wognum uit Almere was de snelste bij de vrouwen op de korte afstand. Wouter de Vugt (Oud-Gastel) liet in de mini- wedstrijd over 250 meter zwem men en 2,5 kilometer lopen voor de vierde keer zijn tweeling broer Maarten achter zich. Joa- ny Lavrijssen (Kapelle) was het snelste bij de meisjes. De finale van het zwemloopcir cuit is op zondag 11 maart in Hoogerheide. H Apollo'69 http://go.to/svapollo69 PLUS Toen in 1969 de eerste man voet op de maan zette, ging de plaatselijke voetbalver eniging van 's-Gravenpolder samen met De Beren uit Baarland. De naam van de fusieclub herinnert nog altijd aan die historische raket- vlucht en de daaropvolgen de kleine, maar tegelijkertijd gigantische stap in de ge schiedenis van de mens heid: Apollo'69. Het ontstaan van de huidige zaterdag-derdeklasser wordt beschreven op de homepage, een relatieve nieuwkomer onder de Zeeuwse sportsites. Wie slechts oppervlakkig op de hoogte is, vindt er een aantal aardige wetenswaardighe den over de vereniging, zo als de herkomst van de naam, en de verwarring rond de clubkleuren. Aan vankelijk zou Apollo'69 spe len in blauwe shirts met een witte, verticale band; toen de tenues werden afgeleverd, bleken het witte shirts met een blauwe band te zijn. Het foutje van de leverancier is later nooit meer rechtgezet. Behalve de prijzenswaardi ge aandacht voor de clubge schiedenis valt de website van Apollo ook op door de uitgebreide verzameling links naar Zeeuwse voetbal clubs die online zijn. Web master Martin van der Borgt heeft er inmiddels 32 opge spoord, waarmee zijn site meteen een prima startpunt is voor bezoekers die geïnte resseerd zijn in andere ver enigingen uit Zeeland. MIN Afgezien van het verhaal over de historie valt er wei nig te lezen op de site. Wed strijdverslagen van het eerste elftal ontbreken bij voorbeeld. En op een van de behulpzame routekaartjes die op de website is ge plaatst, leidt de rode lijn niet naar 's-Gravenpolder, maar naar Goes. CONCLUSIE In korte tijd een tribune én een eigen homepage: bij Apollo'69 wordt wat afge bouwd. Het onderkomen aan de digitale snelweg hoeft weinig onder te doen voor dat aan de Langeweg. Voor beide aanwinsten geldt dat een tussenstop zeer de moeite waard is. door Frits Bakker De Axelaar Peter van Acker wil het trainingskamp voor profs en amateurs aan de Spaanse Costa Bra- va een eigen plaats op de internatio nale kalender geven. Zo'n tweehon derd renners uit Nederland, België, Frankrijk en Spanje reden vorige week in de voorbereiding op het nieuwe seizoen vijf dagen wedstrij den in het achterland van Lloret de Mar en Blanes. Peter van Acker is al zeven jaar de grote man achter de organisatie. Toen hij zelf nog wielrenner was, ging hij aan de Spaanse kust op zoek naar een goedkoop trainingskamp. Dat is inmiddels uitgebouwd tot een vijfdaagse trainingskoers, met jury, volgwagens, politiebegeleiding en professionele wegaf zettingen. Voor ploegen die niet zijn geselec teerd voor de Ster van Bessèges, de Ronde van de Middellandse Zee of de Ronde van de Algarve is het Spaanse trainingskamp een prachtig alterna tief. De Zeeuwse organisator, die wordt bijgestaan door een wielerclub uit Lloret de Mar, werkt voor de prof- en amateurploegen met het laagst mogelijke budget. Daarnaast biedt hij de mogelijkheid aan toerrijders om dagelijks tochten te maken. De wedstrijdenreeks, met een totale afstand van 750 kilometer over vijf dagen, is zo in trek dat hij voor dit jaar een aanvraag kreeg van de ploeg van Team Coast, waarin renners als Fernando Eseartin en Alex Zülle rij den. Peter van Acker: „Dat is op het laatste moment niet doorgegaan, omdat ze geen toestemming kregen van de UCI." De internationale wielrenunie wekte de indruk de wedstrijd als een wilde koers te beschouwen. Peter van Ac ker: „Dat misverstand is snel uit de wereld geholpen. Ik werk samen met een Spaanse organisatie, die bij de UCI is aangesloten. Wij staan alleen niet op de kalender. Ik organiseer de ze wedstrijden met een budget van 35.000 gulden. Dat zou volgens de UCI-reglementen niet mogelijk zijn. Ik heb ze verteld dat het bij ons een veredeld trainingskamp is, maar wel met wedstrijden en uitslagen." De Prueba Challenge, zoals de koers heet, werd drie dagen vanuit Lloret de Mar gereden en twee dagen vanuit Blanes. Michel van Haecke won de laatste editie, John Talen twee keer daarvoor. Vorig jaar stond ook een sterke Spaanse ploeg aan de start met de toprenner Melchior Mauri. Dit jaar stak de ploeg van Bankgiro- loterij/Batavus ver boven de rest uit. De meeste tegenstand kwam van Te- geltoko/Löwik, dat onder leiding van Egon van Kessel een jonge ploeg in opleiding heeft. Verder waren de ex-renners Jelle Nijdam en Wilfried Nelissen met een voornamelijk Bel gische beloftenploeg afgereisd en kwamen er wat kleinere ploegen aan de start. Het Spaanse trainingskamp is ook toegankelijk voor individuele ren ners. Zo behoorden ook de moun- tainbikers Filip Meirhaeghe en Bas van Dooren tot de deelnemers. Ren ners zijn niet verplicht om alle dagen mee te rijden. Johan Capiot liet op maandag bijvoorbeeld twee renners een straftraining doen in plaats van mee te rijden in de koers. Peter van Acker wil zo snel mogelijk een onderhoud met de UCI vragen om de geruchten van een wilde koers uit te bannen. Het is niet uitgesloten dat daarna ook grotere ploegen van start kunnen gaan in de volgende edi tie. Jo Everaert is vooral bekend als volleybalcoach van Morres Hulst en atletiektrainer van RKHAV. De 64-jarige Hulstenaar ageert daar naast al jaren tegen talloze algemeen aanvaarde trainingsmethoden. In de laatste uitgave van Coachen, het magazine van de Nationale Fede ratie van Werkers in de Sport (NFWS), geeft Everaert zijn mening over de armbewegingen van beroem de voetballers. Zoals Mare Over- mars: „Sinds zijn blessure is Over- mars zijn gevoel voor armactie kwijt. Zelfs als hij schiet, blijven zijn armen passief." De herstellende Ruud van Nistelrooy is, zo vreest Everaert, eenzelfde lot beschoren. „Voor zijn blessure was hij een groots duellist. Nu moet hij te rugkomen via looptraining en daar op gerichte krachttraining. Zijn ar men zullen vastgezet worden en uit de totaalbeweging gehaald worden, zoals bij Overmars. Daardoor zal hij duels verliezen en de door zijn armen gestuurde accuratesse kwijtraken. Hopelijk brengt dan zijn karakter hem, ondanks de trainingsscholing, terug bij de totaalbeweging." Volgens Everaert zijn de armen 'de motor en het stuur van elke totaalbe weging'. Eén voetballer beant woordde als geen ander aan zijn ide aal: Johan Cruijff. „Wie zich Cruijff herinnert, ziet alleen maar lange fladderende armen." DOHA - Martina Hingis (tweede van rechts) straalt tijdens de huldiging in Doha, Qatar. De Zwitserse tennisster ver loor in de finale van het plaatselijke toernooi in twee sets (6-3 6-2) van de Fran^aise Sandrine Teslud (tweede van links). Het daaropvolgende eerbetoon beviel Hingis beter. Beide speelsters werden uitgedost in prachtige gewaden en kregen hun trofee uit handen van Ali Al-Fardan (midden), de voorzitter van de nationale tennisbond. Nooit eerder vond in de Golfregio een WTA-evenement voor vrouwen plaats. foto AP Erik Dekker neemt mogelijk deel aan de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan in Ant werpen. De Rabo-renner, zondag derde in de eerste rit van de Ruta del Sol, wil zijn geluk beproeven op de individuele achtervolging. „Het is afhankelijk van hoe het sei zoen verloopt. Vorig jaar had ik ook al plannen maar toen is het er niet van gekomen", zei Dekker zondag. Het WK baan wordt eind september gehouden. Dekker heeft een voorbeeld in Leon- tien van Moorsel, die op de achtervol ging goud won tijdens de Spelen van Sydney. „Ik heb weinig ervaring op de baan, maar als er één onderdeel is waarop dat minder van belang is, is het de achtervolging", aldus Dekker. ANP FC Barcelona heeft afgelopen week in het aangrenzende El Es- partit zijn eerste tankstation ge opend. Het is de eerste van een keten van dertig pompstations in Catalonië. De fans kunnen daar niet alleen tanken, maar ook clubsouvenirs inkopen. De club verwacht een jaaromzet van tien miljoen gulden per station. SID JTark Cuban blijft voor commotie iVi-zorgen in de Noord-Ameri kaanse basketbalcompetitie NBA. De steenrijke, excentrieke eigenaar van de Dallas Mavericks kreeg vrij dag weer eens een straf opgelegd. Dit keer na een stunt met Mexicaanse snacks. Cuban kreeg van de NBA-organisa- tie twee wedstrijden schorsing en een boete van bijna 25.000 gulden nadat hij bij de wedstrijd tusen de Mave ricks en de Cleveland Cavaliers voor een turbulente slotfase zorgde. De internetondernemer betrad het speelveld op het moment dat zijn team op 98 punten stond en beloofde alle toeschouwers een gratis maaltijd in een Mexicaans fastfoodrestaurant als de Mavericks de honderdpunten- grens zouden halen. In de heksenketel die ontstond werd door het thuisteam met 102-81 ge wonnen, Het gevolg: gratis 'chalu- pas' (Mexicaanse snacks) voor de supporters en een nieuwe boete voor Cuban. Inmiddels heeft de voorzitter van de Mavericks dit seizoen al bijna 900.000 gulden aan boetes moeten betalen. Alleen al in januari was Cu ban ruim 600.000 gulden kwijt voor het beledigen van enkele NBA-offi cials. Zijn laatste straf heeft Cuban schou derophalend geaccepteerd. Daarbij bedankte hij de organisatie van de NBA voor de gratis publiciteit die zijn club door de affaire kreeg. RTR/SID Bram de Rijke werd zondag blij ge maakt met een dode mus. Na zijn wedstrijd in de categorie 65+ bij het NK veldlopen voor veteranen kreeg de Middelburger te horen dat hij zil ver had gewonnen. Dat kwam De Rijke niet echt gelegen, omdat hij van plan was direct na de titelstrijd in de Boswachterij Wester schouwen de voetbalwedstrijd tus sen Middelburg en Steenbergen te bezoeken. De Rijke is een trouwe supporter van Middelburg, de ploeg waarin zijn zoon Jan nog altijd speelt. Vanwege zijn onverwachte succes bleef De Rijke senior twee uur wachten op de huldiging. Aangeko men in manege Lisiduna, waar de prijzen werden uitgereikt, wierp hij een blik op de uitslagenlijst. Daar zag hij het: 4. Bram de Rijke. Weg me daille, weg huldiging. Tot overmaat van ramp verloor ook Middelburg twee punten. Staatssecretaris Vliegenthart van Sport heeft zondag in Rotterdam 30.000 gulden in ontvangst genomen van de organisatie van het ABN Am- ro World Tennis Tournament. Het be drag komt ten goede aan een project met rolstoeltennis in ontwikkelings landen. Voor het geld kunnen tien rolstoelen voor gehandicaptentennis worden aangeschaft. De internationale ten- nisfederatie ondersteunt het project en is bezig andere toernooien in de wereld te interesseren voor de ont wikkeling van rolstoeltennis Moge lijk dat het project in Brazilië zal plaatshebben. De ITF zoekt onder toptennissers ambassadeurs voor dit project. ANP doorSven Remijnsen BURGH-HAAMSTEDE - De kleine Thomas, nauwelijks ze ven maanden op de wereld, gaat graag bij zijn oma op bezoek. Lang niet altijd is ze thuis. Dan wordt Thomas in de wandelwa gen gezet en meegenomen naar de mooiste gebieden van het land, waar mensen hardlopen en hij altijd één bekend gezicht ziet: dat van oma. Deze zondag treft hij haar in de Boswachterij Westerschouwen, het zonovergoten toneel van het NK veldlopen voor veteranen. Zodra Huguette Declercq haar kleinzoon ontwaart, klaart haar gezicht op. De negende en laat ste plaats die ze zojuist bij de vijftigplussers heeft behaald, is ze clan alweer vergeten. „Het is toch heerlijk om bezig te zijn? Veel mensen van mijn leeftijd zitten de hele zondag thuis, ik ga een middagje lopen." De 55-jarige Declercq, afkom stig uit Vlissingen, heeft vrede met haar rol in de anonimiteit. Ze is meer in haar element tij dens de langere wegwedstrij den, zoals de marathon van Rot terdam. Aan afbouwen is ze nog altijd niet begonnen. „Integen deel. Ik moet er juist steeds meer voor doen. Elk jaar lever ik weer een minuutje in." Achterstand Bram de Rijke, vierde bij de 65- plussers, weet daar alles van. De 67-jarige Middelburger heeft zichzelf een grens gesteld. Niet de leeftijd, maar de achterstand is beslissend voor het voortzet ten van zijn hobby. „Als de an deren te lang op me moeten wachten, stop ik meteen." De veteranen verdringen zich vlak na de start van het Nederlands kampioenschap veldlopen. Piet Vonck (nummer 163) is als een van de eersten weg. Vooralsnog houdt De Rijke zich aardig staande tussen de vete ranen. Hij traint drie keer per week, waarbij hij regelmatig wordt nagestaard door ongelo vige passanten. „Daar zit een steekje aan los, zie ik sommige mensen wel eens denken. Tij dens wedstrijden kreeg ik vroe ger ook nogal wat opmerkingen naar mijn hoofd geslingerd. 'Gaat het een beetje, ouwe?' bij voorbeeld. Tegenwoordig zijn de reacties positiever." Even verderop kijkt Wim Schild uit Waddinxveen, de hekken sluiter in de wedstrijd voor de oudste lopers, op zijn hartslag meter. Met zijn 75 jaar is Schild de nestor van het gezelschap. Wat hij ziet, stemt hem tevre den. „Hoe ouder je wordt, hoe meer je op je hartslag gaat let ten. Boven de 160 durf ik echt niet meer te gaan. Vandaag zat ik rond de 150. Niks aan de hand dus. Ik had zo nog een rondje ex- foto Pieter Honhoff tra kunnen lopen." Aan verlie zen is Schild inmiddels wel gewend. „Vijf minuten achter stand, je moet er tegen kunnen. Het is en blijft een voorrecht om zo gezond te zijn dat je dit kunt doen. Om me heen zie ik andere lopers uit mijn categorie gelei delijk afzakken. Hun niveau gaat achteruit, ze stoppen of ko men te overlijden. Als ik maar lang genoeg wacht, win ik op een gegeven moment vanzelf." Regelmaat Schild kijkt uit naar de dag dat hij tachtig wordt, zodat hij voortaan kan deelnemen in een nog hogere categorie. „Dan kan ik weer allemaal recoi'ds gaan verbeteren. Ja, natuurlijk is dat op te brengen. Het is zoals met alle dingen in het leven: er moet regelmaat in zitten. Ik zou op deze leeftijd ook niet meer gaan tennissen, omdat ik dat nooit heb gedaan. De ambitie om tot het bittere einde door te gaan met lopen, heb ik niet. Mijn grootste winst is al binnen: ik heb een stuk levensgeluk te dan ken aan mijn leven in de atle tiek. Al die jaren zijn een bijzon der genoegen geweest." Of hij over dertig jaar nog altijd aan de start staat bij de vetera nen? Jan de Bart (42) moet la chen om de vraag. De atleet uit 's-Heer Abtskerke, knap vijfde bij de veertigplussers, ziet het zover niet komen. „Het niveau waarop ik nu loop, is nog res pectabel. Ik wil voorkomen dat ik zielig over de baan ga. Als laatste onder handgeklap over de finish komen, dat lijkt me eerlijk gezegd niets." Huguette Declercq is inmiddels volledig hersteld van de inspan ningen. Ze gaat een rondje uit lopen en geeft de kinderwagen over aan haar dochter, Martine Lust, die zelf net negende is ge worden bij de 3 5-plussers en dus nog een heel loopleven voor zich heeft. Thomas doet ondertussen een dutje. Zijn oma ziet hij bin nenkort wel weer, bij de volgen de wedstrijd in het bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24