6?= Hoe blik je terug op een voorbij jaar? Iedereen zal zijn hoogtepunten hebben. Als het over het nieuws van 2000 gaat biedt de PZC met 'het jaar in vragen' een handvat. Kriskras door twaalf maanden heen worden er 64 29. Een deel van de romancyclus Het Bureau van J. J. Voskuil werd voor het toneel bewerkt. Hoe heet deze voorstelling? 0. Maarten en Nicolien 1. Het Meertens Instituut a. De moeder van Nicolien 30. De omstreden Oostenrijkse politicus Jörg Haider is de leider van de extreem-rechtse k.ÖVP e. FPÖ s. SPÖ 31. Wie werd in mei gekozen tot Zeeuws sporter van het jaar? I. Turnster Monique Nuijten m. Tafeltennisser Kalun Yu n. Dressuurruiter Laurens van Lieren 32. De Britse arts Harold Shipman werd in februari tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ten minste vijftien patiënten om het leven had gebracht. De politie begon een onderzoek naar Shipman na het overlijden van een 83-jarige vrouw, die stierf aan a. een overdosis heroïne b. een ingeklapte long c. een virusinfectie 33. Wat is dit voor beestje en waarom was het in het nieuws? a. Het is een kathaai. Het is het eerste exemplaar dat geboren is in het Arsenaal in Vlissingen. b. Het is een jonge pijlstaarthaai, opgevist in de Oosterschelde. c. Het is een gevlekte salamander, geboren in Reptielenzoo Iguana in Vlissingen. zaterdag 30 1. Wat is hier gebeurd? a. De mensen op de grond zijn leden van het Dierenbevrijdingsfront. Ze zijn aangehouden, nadat ze hadden geprobeerd nertsen te bevrijden uit een fokkerij op Schouwen-Duiveland. b. De mensen op de grond zijn aangehouden, nadat ze hadden geprobeerd een transport van hoogradioactief afval van Petten naar Borssele tegen te houden. c. De mensen op de grond zijn opgepakt na acties bij de Klimaatconferentie in Den Haag. 2. L.H.B. Spar van der Hoek maakte de vergadering waarin de Middelburgse gemeenteraad om zijn schorsing en ontslag als burgemeester vroeg, zelf niet mee. Waarom niet? i. Hij weigerde mee te werken aan een raadsvergadering die volgens hem meer weg had van een televisieshow, e. Hij was door de gemeentebode uit de zaal verwijderd, nadat hij een cameraman van Omroep Zeeland had geslagen. a. Hij was onverwacht naar New York vertrokken, naar eigen zeggen om het Middelburgse bedrijventerrein Mortiere te promoten. 3. In januari van dit jaar bleek dat de vriendin van prins Willem-Alexander 'inburgeringslessen' van een prominente Nederlandse wetenschapper kreeg. Wie was dit? d. R.A. Clavan k. V. Halberstadt n. E. Hirsch-Ballin 4. Hoe heet het paard waarmee springruiter Jeroen Dubbeldam op de Olympische Spelen in Sydney de gouden medaille veroverde? a. De Sjiem b. Lando c. Carthago Z 6. Welke wielrenner won op 2 september van dit jaar de Delta Profronde, voorheen de Ronde van Midden- Zeeland? z. Servais Knaven h. Leon van Bon m. Erik Dekker 7. In welke ondergelopen polder heeft de natuur zich de afgelopen tien jaar spontaan hersteld. Was dat: a. Sieperdaschor b. Konijnenschor c. Rammekensschor 8. Inspecteur Morse overleed in de laatste aflevering van de serie die in totaal 750 miljoen kijkers heeft getrokken. De eerste aflevering werd uitgezonden in: a. 1982 b.1987 c. 1993 9. In het kader van de Zeeland Nazomer Festivals speelde Theater Split het toneelstuk De Drang. Op welk locatie werd deze voorstelling ten tonele gevoerd? o. een fabriekshal a. een tuinderskas u. een openluchttheater 10. Behalve Inge de Bruijn, Pieter van den Hoogenband en Ian Thorpe kende het olympisch zwemtoernooi nog een grote ster. Eric Moussambani werd acht maanden na het behalen van zijn zwemdiploma afgetekend laatste op de 100 meter vrije slag. Het publiek sloot hem in de armen en hij werd een held. Voor welk land kwam hij uit? a. Equatoriaal Guinee b. Zuid-Afrika c. Australië 24. In februari wisten Zuid-Afrika en de Europese Unie een handelsoorlog te voorkomen, onder meer door afspraken te maken over merknamen van dranken. Welke dranknaam mag Zuid-Afrika nu niet meer voor zijn eigen producten gebruiken? a. bokbier b. grappa c. oude klare 25. In april was voor het eerst weervrouw Marjon de Hond te zien in het NOS-journaal. Eerst alleen in de journaals van zes en tien uur, maar al snel ook in het acht uur-journaal. De Hond komt uit Zeeland, namelijk uit: i. Goes e. Tholen a. Sint Maartensdijk 26. Blof-zanger Paskal Jakobsen kreeg in mei een onderscheiding. De prijs was het laatst uitgereikt in 1988 aan Gerard Cox en is een eerbetoon aan de beste zanger van het Nederlandse lied. Hoe heet die prijs7 b. Edison w. Televizier-ring v. Bob Scholte-ring 27. Welke Zeeuwse volleyballer, die in clubverband bij het Spaanse Numancia speelt, nam met het Nederlands team deel aan de Olympische Spelen in Sydney en werd daar vijfde? a. Timko Lokerse b. Guido Görtzen c. Martijn Dieleman 28. Alle Zeeuwse arrestanten worden sinds juli dit jaar ondergebracht op een centrale plaats. Veel politiecellen voldeden niet meer aan de eisen van de tijd en arrestanten onderbrengen op één plek is gemakkelijker en goedkoper dan de politiecellen opknappen. Waar worden de arrestanten tegenwoordig ondergebracht? a. in het bureau van de Regiopolitie Zeeland in Middelburg b. in een vleugel van het nieuwe politiebureau in Goes c. in het Huis van Bewaring Torentijd in Middelburg december 2000 18. In het najaar zorgde Kofi Annan, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, voor commotie toen hij Ruud Lubbers voor het ambt van Hoge Commissaris van de Vluchtelingen vroeg. Den Haag had officieel Jan Pronk naar voren geschoven. Wie was er met Pronk kandidaat? w. Sadako Ogata t. Bernard Kouchner s. Richard Holbrooke 23. De explosievenopruimingsdienst EOD ruimde op 24 fe bruari een vliegtuigbom in Haamstede. Bijna duizend mensen moesten tijdelijk hun huis uit. Om wat voor bom ging het? a. 250 ponder van Engelse makelij b. 1000 ponder van Engelse makelij c. 250 ponder van Duitse makelij 19. Na afloop van de slotetappe van de Tour de France ging een sprinter op de vuist met de Amerikaan Bobby Julich, omdat hij vond dat deze hem had gehinderd tijdens de massasprint. Wie was deze baldadige sprinter? h. Jeroen Blijlevens f. Robbie McEwen b. Erik Zabel 20. Regisseur Ivo van Hove waagde zich dit seizoen voor het eerst aan een musical, wat een grensverleggende productie opleverde, hoewel in Middelburg de belangstelling beneden de verwachting bleef. Hoe heet deze musical? a. Hair u. A Chorus Line e. Rent 21. 200.000 Toeristen bezochten Zeeland tijdens de Paasdagen. De extreme drukte leidde in Renesse tot een opmerkelijk probleem. p. In het hele dorp was geen bier meer te krijgen t. Een aantal geldautomaten raakte leeg c. Op de wegen naar het strand stonden kilometers file 22. Welke Republikeinse oorlogsheld verloor uiteindelijk de strijd in de voorverkiezingen van George W. Bush? u. Leonard Neemoy b. Colin Powell g. John McCain 14. Joanna Kathleen Rowling wil zeven delen schrijven in de serie over Harry Potter. Hoe oud is de hoofdpersoon aan het eind. a. Zestien b. Zeventien c. Achttien 15. De rubriek in de bijlage Buitengebied van de PZC, die t ingaat op het boerenbedrijf heet: De paden op de lanen in Vroeger en nu Erfgoed 16. Damen Shipyards in Gorinchem mocht de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen kopen. Hoeveel moest Damen voor de werf betalen? 11Kampioen worden van de eerste divisie en toch ontslagen worden. Het overkwam een Zeeuwse voetbaltrainer bij het Bredase NAC. Wie was die geluks- en pechvogel? I. Dolf Roks f. Jan Poortvliet d. Kees Zwamborn 12. Wat was de bijnaam van de in januari in Belgrado vermoorde Joegoslavische topcrimineel annex oorlogsmisdadiger Zeljko Raznatovic? e. Arkan o. Tijger y. Cobra 13. Provinciale Staten in Zeeland maken zich zorgen over het grote aantal mensen dat dagelijks door rood licht rijdt. Volgens cijfers van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland zijn dat er per etmaal: a. 200 b. 16.000 c. 4.000 c. 1 gulden v. 38 miljoen gulden a 1 miljard gulden 17. Annabel Kosten uit Breskens werd door de Nederlandse zwembond afgevaardigd naar de Olympische Spelen. Ze kwam daar echter niet in actie. Waarom niet? k. Ze blesseerde zich tijdens de training bij een val aan de rand van het zwembad w. Ze kreeg ruzie met de bondscoach en moest onmiddellijk naar huis h. Ze zwom niet hard genoeg bij de kwalificatie voor de Nederlandse estafetteploeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48