Waterschap matigt tariefstijging m a Verstandshuwelijk komt er dan toch V erontwaardiging over ontgronden voor tunnelproject Gemeente laat oog vallen op De Graanhalm ROND KERj 5T Lammetjes geboren in schaapskooi Aanhouding leidt tot agressie Gapinge houdt problemen met weg Klankbordgroep Hydro Agri Cadeaubon bij uitkering ZLTO vergadert in Tilburg Forse verhoging van de baan na druk hoofdingelanden en gemeenten Vocaal ensemble in Meliskerke (Advertentie) VRIJDAG 15 ZATERDAG 16 ZONDAG 17 DECEMBER 14 00-22.00 UUR DECEMBER 10.00-18.00 UUR DECEMBER 10 00-18.00 UUR REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax. (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J, van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl zaterdag 9 december 2000 HEINKENSZAND - In de schaapskooi bij Hein- kenszand zijn de eerste twee lammetjes van het seizoen geboren. Het duo loopt enigszins vooruit op de jaarlijkse geboortegolf bij de Zeeuwse Schaaps kudde, die tussen Kerst en Nieuwjaar wordt ver wacht. In totaal moeten zo'ti 160 ooien gaan lam meren. Het eerste lammetje kwam in de nacht van donderdag op vrijdag ter wereld. Het tweede volg de gistermiddag. De twee hebben de namen Anneke en Myriam gekregen, ge noemd naar twee vrijwil ligers bij de schaapskooi. Volgens herder Stefan Poel zijn de twee nieuwe lammetjes een 'ongeluk je'. „De ram heeft normaal gesproken een schort voor, maar dat is destijds even afgegaan. Toen heeft hij twee schapen'gedekt." MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Middelburg is donderdagnacht in de Koestraat in Middelburg aangehouden omdat hij te hard reed en een verkeerslicht negeerde. Tijdens de aanhouding verzette de man zich hevig Ook beledigde hij de politie. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt GAPINGE- De dorpsraad Gapinge blijft het oneens met de aanpassingen op de Schellachseweg. In een brief aan het Wa terschap Zeeuwse Eilanden maakt de dorpsraad bezwaar te gen het plaatsen van borden met het opschrift Gevaarlijke Berm 1 De dorpsraad vindt deze borden geen oplossing voor de problemen op de Schellachseweg. Het verkeer op de Schel lachseweg moet door het gebrek aan ruimte steeds vaker uit wijken naar de berm. Een jaar geleden besloot het Waterschap Zeeuwse Eilanden lijnen te trekken aan weerszijden van de weg die als fietspa den moesten voldoen,De breedte van deze banen is nog niets eens een fietsstuur", oppert L Corbijn-Coppoolse van de dorpsraad Gapinge. De dorpsraad vindt de aanleg van een af gebakend en breed genoeg fietspad noodzakelijk voor de vei ligheid. SLUISKIL - Kunstmeststoffenfabriek Hydro Agri in Sluiskil heeft een klankbordgroep in het leven geroepen, waar verte genwoordigers uit diverse maatschappelijke organisaties zit ting in hebben. Doelstelling van de klankbordgroep is een betere informatie voorziening naar de directe omwonenden en controle van de naleving van nationale en Europese milieuvoorschriften en - doelstellingen. Een dergelijke club bestaat al langer bij de na burige kunstmeststoffenfabrikant Zuid Chemie in Sas van Gent. De klankbordgroep van Hydro Agri komt op 21 decem ber voor het eerst bij elkaar. VEERE - Bijstandgerechtigden in de gemeente Veere krijgen voor de feestdagen van de kerken een cadeaubon. Dit is een vervolg op de kerstpakkettenactie van vorig jaar. De gereformeerde-, hervormde en Samen-op-Weg kerken van Veere wilden aanvankelijk honderd kerstpakketten in het ge meentehuis uitdelen aan de bijstandsgerechtigden. Wegens ruimtegebrek is voor de cadeaubon gekozen. De cheques worden naar de mensen verstuurd. Alleen bij standsgerechtigden die in oktober dit jaar een uitkering ont vingen en die een zelfstandig huishouden voeren, krijgen het extraatje. TILBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) houdt donderdag 14 december de jaarlijkse algemene vergadering in Tilburg. Er is gekozen voor het praten over een thema, Ruimte voor ondernemende agrariërs. Daarover wordt 's morgens in eigen kring gesproken, 's Middags is er een openbaar gedeelte. Onder leiding van gespreksleider J. van Outryve, van de Stu diedienst Belgische Boerenbondkan er over het thema gedis cussieerd worden met panelleden T. A. M. Beckers, directeur Brabants Centrum voor Duurzaamheidsvraagstukken, B. J. Constandse, bestuursvoorzitter The Greenery Interna tional en A. J. A. M. Vermeer, voorzitter van de ZLTO. De middagbijeenkomst in de schouwburg van Tilburg begint om 13.45 uur. door Arjan Schuiling DEN HAAG - „Hoe kon dit nou gebeuren zo'n keurige over heidsdienst die zonder vergun ning begint af te graven." Raad van State-rechter D. Dolman toonde zich vrijdag tijdens een hoorzitting in Den Haag hoge lijk verbaasd over het feit dat de Dienst Landelijk Gebied (DLG), een rijksdienst die ver antwoordelijk is voor de uitvoe ring van landinrichtingsprojec ten, al met ontgrondingen is begonnen in de Ellewoutsdijk- polder in Borsele, terwijl de be nodigde vergunningen zijn aan gevochten door de omwonende agrariërs De Winteren Nijsten. Volgens de agrariërs past de ac tie van de DLG in de werkwijze van de betrokken overheden op het Borsels grondgebied. De Winter beschreef de Raad van State hoe hij onder de rook van de kerncentrale en de compos- teerinstallatie van de OLAZ probeert te boeren en nu ook grond moet afstaan voor de aan leg van het Sloebos. Zelfs nadat de DLG door de officier van jus titie is gemaand om de ontgron dingswerkzaamheden direct stil te leggen, is volgens De Win ter nog doorgewerkt. Vogels Zijn collega Nijsten merkte op dat het ontgraven deel inmid dels vol water staat en talloze vogels aantrekt. De vogels fou- rageren op de omliggende lan derijen en brengen aldus schade toe aan de agrariërs. De door Gedeputeerde Staten van Zee land aan de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW) verleende ontgrondingsvergun ningen hebben echter geen schaderegeling en Nijsten ver zocht de Raad van State de ver gunningen te schorsen. De gemachtigde van de provin cie, G. Beckers, stelde eveneens verbijsterd te zijn door het op treden van de DLG. De enige verklaring die hij kan beden ken, is dat de dienst wel te horen heeft gekregen dat het provin ciebestuur vergunning heeft verleend, maar niet wist dat de vergunning is aangevochten Beckers houdt verder staande dat het provinciebestuur de ver gunningen terecht heeft ver strekt De klei die wordt gewon nen wordt ingezet voor de bekleding van een zogenaamde kanteldijk bij de in- en uitgang van de Westerscheldetunnel. In de Ellewoutsdijkpolder blijft open water achter met daarin eilandjes. Dit gebied biedt com pensatie voor de natuur die ver loren is gegaan door de aanleg van de tunnel. Namens KMW stelde T. Stein- fort dat het Westerscheldetun- nel-project is samengesteld uit een heel scala van projectonder delen. Zodra één van die onder delen vertraging oploopt' werkt dat door op andere werkzaam heden. Doorgestoken De weg naar de tunnel loopt door de Staartschedijk, die deels wordt doorgestoken. Om de functie van die dijk over te nemen, moet de kanteldijk wor den aangelegd met behulp van klei die bij de ontgronding in de Ellewoutsdijkpolder wordt ge wonnen. Tegelijkertijd voldoet KMW daarmee aan de natuur compensatieverplichting. Ook Steinfort sloot zich aan bij de al gemene verontwaardiging over de ontgrondingswerkzaamhe den KMW is weliswaar vergun ninghouder, maar heeft de daadwerkelijke uitvoering uit besteed aan de DLG. Hij hoopt met dat de ondoordachte voort varendheid van de dienst zich uiteindelijk tegen het project keert want volgens de planning moet de kanteldijk in oktober 2001 klaar zijn. Gezien het voorspoedig lopende boorpro- ces vernacht KMW in oktober 2001 de aankomst van één van de tunnelboormachines bij de tunnelinrit in Borsele. Als een tunnelbuis onverhoopt volloopt met water moet de kanteldijk de Ellewoutsdijkpolder bescher men tegen overstroming. Stein fort verzocht de Raad van State wel de ontgrondingsvergunnin gen in stand te laten. door Rolf Bosboom GOES - De waterschapsbelas ting gaat volgend jaar minder fors omhoog dan eerst de bedoe ling was. De omslag gebouwd pakt voor eigenaren van onroe rend goed ruim achttien procent duurder uit; aanvankelijk ging het om bijna dertig procent. Het dagelijks bestuur wil daarmee tegemoet komen aan de vele be zwaren vanuit het algemeen be stuur en vanuit de gemeenten. geld heeft het waterschap nodig om de resterende taxatiekosten over de vorige periode te kun nen betalen. „Het gaat ons er niet om de mensen kaal te pluk ken", verdedigt dagelijks be stuurder J. Hoekman zich „Het gaat ons erom dat onze kosten worden betaald." Ongenoegen De weerstand tegen de plannen was echter groot. De hoofdinge landen in de commissie midde len noemden de verhoging vori ge week onaanvaardbaar. Ook de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten en diverse individuele gemeenten hebben de afgelopen tijd hun verontrusting en onge noegen uitgesproken over de plannen. Die betekenen volgens hen een onevenredige lasten verzwaring. Het dagelijks bestuur heeft, ge let op het verzet, besloten de plannen te matigen. Het tarief gaat niet meer omhoog van 3,55 naar 3,68 gulden per 5000 gul den getaxeerde waarde, maar juist omlaag naar 3,36 gulden. Dat is een verlaging van ruim vijf procent. Om de openstaan de rekening van de oude taxa tieronde toch te kunnen beta len, doet het waterschap een greep van 2,2 miljoen gulden in dereserves. In het oude voorstel zou een ei genaar van een woning die nu bijvoorbeeld 200.000 gulden waard is, de omslag gebouwd zien stijgen van 142 naar 184 gulden. In het nieuwe voorstel wordt dat 168 gulden. Daarbij is uitgegaan van een stijging van de waarde van het pand met 25 procent. De kans is echter groot dat de aanslag die volgend jaar in de bus valt, ongunstiger uitpakt voor huishoudens. De eerste signalen van gemeenten over de nieuwe taxatiewaarden wijzen op een vaak aanzienlijk grotere stijging dan 25 procent. Daar door valt ook de omslag ge bouwd duurder uit. Het water schap zal die extra inkomsten in 2002 echter weer verrekenen, zo zegt het toe. Het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden neemt maan dag 11 december een definitieve beslissing over de tarieven voor 2001. De openbare bijeenkomst wordt gehouden in het water schapskantoor aan de Piet Heinstraat in Goes en begint om 19.00 uur. door Miriam van den Broek GAPINGE - Wethouder L. Wisse van Veere onderhan delt met de eigenaar over de aankoop van molen De Graanhalm in Gapinge. Wisse wil tot de afspraak ko men dat de gemeente de molen als eerste mag kopen. Aanvankelijk stelde het college van burgemeester en wethouders voor een bod te mogen doen vanaf de dag waarop de eigenaar 65 jaar wordt. Tot die tijd was Veere bereid subsidie te verstrekken voor restauratie van de molen. De eigenaar wilde aan de overeenkomst geen da tum stellen omdat hij de molen wellicht eerst wil over dragen aan zijn kinderen. Pas als die van de molen af willen, zou de gemeente alsnog het eerste recht van koop kunnen krijgen. Het kan daardoor nog best veertig tot vijftig jaar duren vooraleer Veere de kans krijgt de molen te kopen. Het college is met van plan tot die tijd het onderhoud van de molen voor rekening van de gemeente te nemen. Als Veere dat wel zou doen, moet jaarlijks alsnog met de ei genaar worden overlegd wat er dat jaar onderhanden moet worden genomen, welk onderhoud dat jaar gerea liseerd moet worden. Ook kan er dan geen onderhouds- subsidie van het Rijk meer worden verkregen. De Graanhalm is in 1896 gebouwd en heeft in 1965 een grote restauratie ondergaan. foto: Lex de Meester De discussie over de water schapstarieven wordt sterk be paald door de nieuwe taxatie ronde van het onroerend goed. De nieuwe waarden komen veel hoger uit dan de huidige. Net zoals de onroerende-zaakbelas- ting (OZB) bij gemeenten is de omslag gebouwd van het water schap gebaseerd op die taxatie. Er geldt een tarief per 5000 gul den van de vastgestelde waarde. Compenseren De gemeenten zullen de waar destijgingen compenseren door hun OZB-tarief dusdanig te verlagen, dat burgers per saldo niet duurder uit zijn. Het dage lijks bestuur van het water schap hield echter vast aan de afgesproken jaarlijkse stijging van de omslag met 3,7 procent. Uitgaande van een gemiddelde waardestijging van 25 procent zou dat vijf miljoen gulden aan extra inkomsten opleveren. Dat MELISKERKE - Het Wille- brord vocaal ensemble uit Zou- telande onder leiding van René Molenaar houdt dinsdag 19 de cember voor de vijfde maal het Festival of Nine Lessons and Nine Carols in de Odulphuskerk te Meliskerke. Het evenement is een afwisse ling van koormuziek en lezin gen uit het Oude Testament. Burgemeester A. C. de Bruijn uit Veere zal de lezingen, waarin de geboorte van Jezus centraal staat, verzorgen. Het festival begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Vlissingse woningcorporaties Basco en Schelde Woongroep fuseren doorClaudia Sondervan VLISSINGEN - Twee grote Vlissingse huurbazen gaan uiteindelijk toch in el kaar op. De 'cultuurverschillen' die de fusie in mei 1998 nog tegenhielden, tellen niet meer met de grote vernieuwingsslag in het pijngebied van beide coörporaties in zicht: het grote huizenbestand in de slecht functionerende Vlissingse wijk Middengebied. In twaalf jaar worden daar duizenden verouderde, vaak gesta pelde woningen vervangen en opgeknapt om de wijk gewild en gezond te maken. Financieel moeten de woningbouwver enigingen daar tegen opgewassen zijn. Daarbij moeten de bedrijven, als hun huisbestand en daarmee huuropbreng sten slinken, hun dienstenpakket en werkgelegenheid hoog zien te houden. Hoe de huurders het woningbouwhuwe- lijk van hun huisbazen nu zien, weten hun vertegenwoordigers nog niet. In het voorjaar raadplegen de Huurdersraad van Basco en de Huurdersvereniging Schelde Woongroep hun achterban. Dat is voor voorzitter Cees Zuijdweg van Huurdersvereniging Schelde Woongroep eenvoudiger dan voor Basco-collega Henny Beekman. In krap twee jaar ver zamelden 750 van de 2365 huurders zich bij de jonge vereniging, die uit de vroege re huurdersraad en bewonersadviesraad voortkwam. „Een eclatant begin", vindt Zuijdweg. „Vakbonden zijn gespreks partners van formaat als ze twintig pro cent van de werkenden in hun sector ver tegenwoordigen. Dan zitten wij met ruim dertig procent goed." De huurders verenigden zich naar aan leiding van de eerste fusiepoging „Ze vonden het maar niks", blikt Zuijdweg terug. ,,De woningbouwvereniging is een goede huisbaas, er waren in het algemeen geen klachten." De woningbouwvereni ging heeft een geschiedenis van negentig jaar en is ontstaan als huisvester van de werknemers van de Koninklijke Maat schappij De Schelde. „Nog steeds huren veel oud-werknemers van de Schelde bij de Woongroep Het heeft een aparte cul tuur die je merkt in de hele gang van za ken, zoals bij het verhelpen van storin gen. Daar zijn mensen zeer positief Verouderde huurflats aan de President Ro over," vertelt Zuijdweg, zelf Woongroe phuurder sinds veertig jaar. Huurverbintenissen van vijftig jaar of meer niet zeldzaam bij Schelde Woon groep. „We kennen huurders van 79 jaar die nog in een huis van Schelde Woon groep geboren zijn", weet directeur Jan van Beekhuizen. Ook Basco kent langdu rige huurders, maar ook veel meer bewo ners die snel weer vertrekken. De zeer verspreid wonende en diverse groep Bas- co-huurders missen buiten hun huur baas een andere gezamenlijke factor, die nog veel huurders van Schelde Woon groep wel onderling bindt: het gemeen schappelijke werkverleden bij De Schel de. „Er waren cultuurverschillen, maar in de afgelopen jaren zijn de woningbouwver enigingen nader tot elkaar gekomen", beaamt Zuijdweg de woorden van de Basco- en Woongroepdirecteuren. „Bas- >seveltlaan in Vlissingen. co kreeg een nieuwe directie en ik hoor dat de werknemers onder elkaar ook veel amicalerzijn." Die gemoedelijkheid stel len de huurders van Schelde Woongroep op prijs, zegt Zuijdweg. „Dat bevestigt ook het management van Schelde Woon groep. Ik heb begrepen dat men elkaar nu goed verstaat." De Huurdersraad van Basco werkt hard om per 2001 een Huurdersvereniging te worden. Groot probleem wordt het ver krijgen van voldoende leden om straks voor de nieuwe woningbouwvereniging een gesprekspartner met draagvlak te worden, schetst Beekman van de Huur dersraad. Betrokkenheid „De betrokkenheid die de 4600 Basco- huurders tonen bij hun huisbaas is ge ring. Op een recente vergadering ver schenen 35 mensen", vertelt Beekman foto Ruben Oreel „Er waren in het verleden wel drukbe zochte vergaderingen, over huurverho gingen en over onderhoudsproblemen." Bascowoningen hebben lang geleden on der magere onderhoudsprestaties, ver telt Henny Beekman, vijftien jaar Basco- huurder. Als het beter gaat, hoor je de mensen blijkbaar niet. De Bascohuizen liggen zo verspreid, er is geen betrokken heid bij huurders in andere wijken." De huurdersvertegen woordigi ngen en de besturen van de woningbouwverenigin gen kraken de komende maanden harde noten. Een daarvan is het onderhouds contract. Zuijdweg: „Dat kennen wij niet. Is er een probleem, dan wordt dat direct bespro ken en doorgaans binnen één of twee et malen verholpen. Onze huurders zijn geen contracten gewend waar ook nog voor betaald moet worden." DRIE DAGEN DIERPLEZIER MET O.M.: Dietbenodigdheden honden, schapen, fretten, slan- S®"-ara s- spinnen, roofvogels. weöstnjden konijnen, paarden, katten, een- en natuurlijk heel den- duiven' struisvo- veel dieren zoals: 9els. kippen, gertotls. etc. EXTRA THEMA DAGEN zeelandhallen TEL. 0113-221020 FAX 0113-221536 Toegang 10.00 Kind tot 12 jaar 5 - GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15