Truffel is koning der zwammen Zelfgebrande koffie is het lekkerst PZC Ierse keuken vind je in de pub 10 Wijnstokken om te adopteren vrijdag 8 december 2000 Het weekendje Milaan van mijn beste vriend zal ik niet licht vergeten. Stikjaloers ben ik op zijn lunches en diners waarbij de Italiaanse tuber magnatum of witte truffel de hoofdrol speelde. Hij at er pasta, waarover een onwaarschijn lijk grote berg truffel werd geschaafd, risotto met truf fel, gnocchi met truffel; van zo'n reisprogramma raak je als liefhebber van deze on dergrondse delicatesse com pleet in extase! Thuis op de bank troost ik me met twee recent verschenen kookboe ken over de kostbare zwam en neem nog maar een (cho- colade)truffeltje. Sommigen kennen 'm als de zwarte of de witte diamant, maar er zijn tientallen andere benamingen voor de onder grondse paddestoel, die truffel heet. Luigi Ciciriello schudt er een paar uit zijn mouw, varië rend van 'de lievelingskost der gelukzalige stervelingen', 'de edelsteen van arme gronden' tot 'de universele koningin van het culinaire genot'. Waarmee me teen duidelijk wordt in welke mate de eigenaar van het Brus selse La Truffe Noir betruffeld is. Draagt de restaurateur zijn lief de uit voor De Zwai*te, het Am sterdamse Jolly Carlton Hotel kwam vorige week in het nieuws door z'n jacht op De Witte. Tij dens de jaarlijkse veiling in het Italiaanse Alba betaalde direc teur Mariano Toffoletto ruim zeventien mille voor een truffel van bijna een halve kilo. En nu maar hopen dat dat voldoende is voor het 'december-truffel- menu' in zijn restaurant. De vraag is waarom zovelen be neveld raken door de oergeur van de Franse truffel, die gevon den wordt in de Périgord en de Vaucluse - of de naar muskus en knoflook riekende witte truffel uit het Italiaanse Piëmonte. De veel goedkopere zomertruffel tellen we niet mee, want diens geur is een stuk minder intens en bovendien vluchtiger. Ciciriello wil in Een hart vol truffels geen tweespalt zaaien, al heeft de horecaondernemer een lichte vooi'keur voor de truf fel die bruinzwart en knobbelig van buiten is en bruin en witge aderd van binnen. De reden: de smaak van de zwarte is sterker, ook na koken of bakken. De wit te, die in werkelijkheid licht bruin van buiten is en beige van binnen, ruikt aan de oppervlak te veel sterker, maar kan alleen rauw over een gerecht worden geschaafd. Verplichte kost Een deel van de opwinding wordt veroorzaakt door de ma gie rond de truffel die gevoed wordt door liefhebbers als Cici riello en dienst ghostwriter Ge orges Renoy. De essayist, maar ook schrijver van romans, to neelstukken en kunstboeken laat geen bron onbesproken in Een hart vol truffels. Of het nu gaat om de oudste verhandelin gen over gastronomie, toen de truffel op het menu stond bij de farao's, of het leven van de Ur- bani-familie die een monopolie positie heeft in de huidige truf- felmarkt. Voor truffelfanaten is het verplichte kost, al schieten de samenstellers soms door in het meer kijk- dan kookboek. Hoe zweverig het tweetal is, be- wi j st de afbeelding van een truf fel die in de dampkring rond een planeet zweeft. In werkelijkheid groeit de truf- Sandwiches van boerenbrood met zwarte truffel. fel zo'n tien tot vijftien centime ter onder de grond waar hij leeft in de nabijheid van de wortels van onder meer eiken- en beu kenbomen. Frankrijk en Italië zijn de belangrijkste vindplaat sen, maar er komen ook truffels uit Spanje en Oost-Europa. De vrucht van de zakjeszwam leeft niet als parasiet, maar in symbi ose met de 'gastboom' door van alle planten die zich hier willen vestigen de wortels leeg te zui gen. Vroeger werden varkens ingezet om de felbegeerde truffels op te sporen, maar van de sensueelste zwam der zwammen blijkt een te grote aantrekkingskracht uit te gaan. Als truffelzoeker moet je er razendsnel bij zijn, anders heeft het varken de truffel tus sen z'n tanden. Tegenwoordig gebeurt het schatgraven met speciaal getrainde bastaard hondjes die zich, bij wijze van beloning, tevreden stellen met een stukje brood. Toenemende verzuring en het kappen van bossen hebben van de truffel een bedreigde en dus prijzige paddestoelsoort ge maakt, maar de echte liefhebber laat zich daar niet door weer houden. Door een truffel te com bineren met iets doodgewoons als pasta, aardappelen of eieren kan een gerecht 'betaalbaar' worden gehouden. Bovendien is een hoeveelheid van ongeveer 10 gram (prijs: ongeveer tachtig gulden) voldoende voor een bord 'culinair genot'. De recep ten in Een hart vol truffels, met een voorwoord van de Vlaamse sterrenkoks Pierre Wynants en Roger Sovereyns, zijn niet zo krenterig. Voor carpaccio met truffels heb je genoeg aan een bescheiden portie van ongeveer 20 gram per persoon, maar bij de meeste andere recepten wordt uitgegaan van grotere hoeveelheden. In Truffels blijven Ken Hom en Pierre-Jean Pebeyre met beide benen op de grond. In hun over zichtelijk vormgegeven boek staan zowel klassiekers als oost-west gerechten, maar alle maal eenvoudig, puur en onge kunsteld. Van eenvoudige frisse veldsla met truffel, sandwiches of roerei met truffel tot zalm met truffels in rijstvellen, knapperi ge truffeltempura en zelfs dim sum met truffels. Het enige echt extravagante gerecht stamt uit de tijd dat er nog truffels in overvloed waren; in spek ge roosterde truffels waarbij je per persoon één zwarte truffel no dig hebt. Pébeyre, die aan het hoofd staat van het familiebedrijf van truf felhandelaren in het Zuid- Franse Cahors en de Britse tv- kok en kookboekschrijver Hom delen hrrn passie voor de truffel uit de Périgord. Op een toegan kelijke manier gaan ze in op de verschillende soorten truffels, hoe je truffels het best kunt be waren en waaraan je een goede truffel kunt herkennen. Want er werden nogal eens 'foute' truf fels verkocht. De kwaliteit valt af te lezen aan de binnenkant, aldus de auteurs, maar de beste garantie om met een goede truf fel thuis te komen is het vinden van een betrouwbare truffelver koper. Koop liever geen zwarte truffels vóór de tweede helft van december, adviseren Pébeyre en Hom. Truffels zijn pas eind de cember op hun best, maar nog beter in januari en februari. Ze zijn dan doorgaans goed gerijpt en hebben een vol aroma. Ellen Scholtens Piere-Jean Pébeyre en Ken Hom: Truffels - Uitgeverij Schuyt Co, Haarlem, 59,90. Georges Renoy en Luigi Cici riello: Een hart vol truffels - Uit geverij Lannoo, 135,-. Tot 23 december staat het menu van restaurant Caruso (Jolly Carlton Hotel, Singel 550, Am sterdam) in het teken van de truffel. Verse truffels zijn te koop bij Yo- landa en Fred de Leeuw, Utrechtsestraat 92, Amster dam. Tel. 020-6230.235. Wie koffie voor het eerst heeft gebrand en waar de eerste koffie werd gezet, weet niemand. Er doet wel een aantal sterke koffieverhalen de ronde, maar daar kunnen vraagtekens bij worden gezet. Vaststaat wel, dat het drinken van koffie in gang vond in de 8e of 9e eeuw. Over de plaats kan men nog wel gissen; mogelijk dat het in Ethi opië gebeurde. Koffielanden in opkomst zijn Vietnam en Laos, waar men al meer koffie produceert dan in Colombia, dat lange tijd als nummer twee op de lijst van koffieproducerende landen stond. Andere voorname koffie producenten zijn Indonesië, Sri Lanka, Ethiopië, Kenia, Costa Rica, Guatemala en Jamaica. In ons land kenden we tot in de eerste helft van de 20e eeuw nog honderden grote en kleine kof fiebranderijen. Tegenwoordig zijn er enkele heel grote en een kleine twintig kleinere koffie branderijen overgebleven. Het zijn de koffiebranders die de melanges, meestal drie of meer soorten, samenstellen en ook de koffie gemalen en wel op de markt brengen. Daarmee heb ben ze het de consument wel heel erg gemakkelijk gemaakt en de komst van de gemalen kof fie heeft het gebruik ervan in ons land dan ook danig gestimu leerd. Mede daardoor is de consument ook minder kritisch geworden. De komst van de speciaal voor de espressokoffiezetapparaten (te) donker gebrande koffie heeft daaraan weinig veran derd. Men zou kunnen opmer ken dat het de vervlakking van De etnische keuken is in opmars, lazen we in 'Lekker' en je denkt dan al gauw aan Thais, Chinees of Grieks. Maar mijn gedachten gingen uit naar Ierland, toen ik in dat land eens vroeg naar het nationale gerecht kreeg ik een glas Guin ness voorgezet. Toch is er wel degelijk een Ierse keuken. Om die te ontdekken moet je echter naar de pub. Ierse pubs schieten in Neder land als paddenstoelen uit de grond en één van de jongste aan winsten is O'Carolan's Traditio nal Irish Pub in Bergen op Zoom. U vindt die tegenover het Markiezenhof, op de hoek van de Moeregrebstraat. Er zijn nogal wat Ierse pubs die me doen denken aan een filmdecor, interieurbouwers zijn gespecia liseerd in het creëren van een sfeertje dat de gast voor typisch Iers houdt, maar waar de Kelti sche symbolen er vaak nogal erg dik bovenop liggen. Een echte Ierse pub, of liever, bar, is een bruin café op z'n Iers. Zo'n brui ne Ierse pub is O'Carolan's. Planken vloer, ruime toog met krukken en vooral staanplaat sen, want Ieren drinken graag staande aan de toog. Er staan wat tafeltjes en ook daaromheen zijn krukjes ge rangschikt. Bij het raam slechts enkele kleine banken. Dus wan neer je een beetje comfortabel wilt zitten dan moet je vroeg ko men, want O'Carolan's is popu lair. Rond een uur of vijf vind ik nog een plekje op de bank. Er klinkt lekkere Ierse muziek en een breedgeschouderde Rottweiler, die een klein meisje aan zijn riem door de zaak rondsleept, maakt aanstalten om mijn pint Guinness leeg te slobberen. Whiskey De kaart is klein maar interes sant, whiskey (in Ierland met een e geschreven) en bier spelen de hoofdrol. Kipfilet met groen ten en friet 17,50) klinkt niet Iers, maar vergist u zich daar niet in. Irish Stew 16,50) be staat uit mals lamsvlees met tijm gekruid, Achill Island Smoked Salmon 20,50) is zeer Iers. Achill Island, herinner ik me, is een heerlijk verlaten schiereiland in het noordwesten O'Carolan's Traditional Irish Pub Moeregrebstraat 2 4611 JC Bergen op Zoom Tel. 0164-236244 Maandag gesloten Open op dinsdag, woensdag en donderdag van 15.00 tot 24.00 uur, vrijdag en zaterdag van 12.00 tot 01.00 uur en op zondag van 12.00 tot 24.00 uur Keuken tot 20.00 uur open Rolstoel: toiletten via trap Kinderen: snacks Vegetarisch: aparte schotel waar de enige doorgaande weg is afgebakend met witgekalkte keien. O'Carolan's serveert een vegeta rische dagschotel voor ƒ16,50 en dan is er de Famous Irish Fry (ƒ18,50), het beroemde ontbijt, dat op alle uren van de dag lek ker smaakt en bestaat uit worst jes, bacon, gebakken bonen en 'black and white pudding'. Dat laatste is geen toetje maar bloedworst en blanke worst, zo iets als de Belgische witte pen- zen. Ik val voor de specialiteit van het huis: O'Carolan's Special Achill Island Salmon flavoured in Irish Whiskey 21,-). Deze verrukkelijke op eikenhout ge rookte wilde Ierse zalm is ook nog eens in de whiskey gemari neerd. Je weet niet wat je proeft en er worden ook lekkere grove Ierse frieten bij geserveerd. Je eet bij deze pub een hoofd maaltijd voor een prijs waar voor je in menig restaurant al leen een voorgerecht krijgt. Eenvoudig, eerlijk en heerlijk voedsel van het land. Elke zaterdagavond is er leven de muziek en op zaterdag- en zondagmiddag zijn loslopende musici welkom. Op 16 december speelt om negen uur 's avonds John O'Dreams. 'Hier zijn geen vreemdelingen, alleen vrienden die je nog niet kende', staat er op de wand en dat tekent de Ierse sfeer. De vriendelijke serveer sters spreken Engels en Bra bants door elkaar. Rien van Reenis onze koffiesmaak verder in de hand heeft gewerkt. Hoe vers gezette koffie van vers gebrande koffiebonen werkelijk smaakt, weet nog slechts een enkeling. Vroeger, toen je bij wijze van spreken ook in ons land op elke straathoek wel een koffiebran- derijtje kon aantreffen, was dat anders. Toen wist men de koffie van vers gebrande bonen nog op de juiste wijze te waarderenTe genwoordig kan dat nog op en kele plaatsen in ons land waar de kleinere zelfstandige koffie branderijen zijn gevestigd. Kunst Het branden van koffie wordt als een grote kunst beschouwd, maar van nog groter belang is dat de gebrande koffie direct nadat ze is afgekoeld moet wor den gemalen. Van de werkelijke geuren aroma van die koffie kan optimaal worden genoten wan neer er direct na het malen kof fie van kan worden gezet. Met koffie die na het branden en malen in vacuüm-getrokken pakken wordt verkocht, kan dat niet of nauwelijks. Daarvoor heeft die koffie (te) veel van de oorspronkelijke geur en aroma verloren. U kunt de proef op de som ne men door zelf koffie te branden. Tegenwoordig zijn er kleine en grotere apparaten in de handel waarmee je op betrekkelijk ge makkelijke wijze je eigen bonen kunt branden. Wanneer je die bonen na het afkoelen maalt en onmiddellijk daarna de koffie zet, dan breng je échte koffie op tafel. Voor het zelf branden van koffie heb je gedroogde koffiebonen nodig. Tot dusverre waren ze niet of nauwelijks in ons land verkrijgbaar, want daarvoor moest je naar Engeland of de Verenigde Staten. Daar zijn al tijd de koffieliefhebbers geble ven die het op prijs stellen zelf hun melanges te bepalen, zelf de bonen te branden, te malen en te zetten om er uiteindelijk zelf van te kunnen genieten. Onge brande koffiebonen, in ver scheidene soorten, kwaliteiten en hoeveelheden, en ook de kof fiebranders worden in ons land geïmporteerd door Ivo van der Putten in Lieren bij Apeldoorn. De ware liefhebbers van koffie menen dat de smaak van deze donkerbruine drank niet mag worden beïnvloed door het toe voegen van andere stoffen. Een schepje suiker in de koffie kan er bij hen nog net mee door. Het ge bruik van melk en room zien zij als de eerste stap op weg naar de vervlakking... Hans Belterman Recepten met koffie vindt u ko mende week dagelijks op pagi na 4 in de PZC. Bij koffiemake- laar Ivo van der Putten in Lieren zijn inlichtingen te verkrijgen over ongebrande bonen (055- 506.3993). Bemadette Kester en Jacques', Ortet op hun wijngoed Chateau Saint Estéve in de Provence. Niet alle dromen zijn bedrog, Daar zijn drs. Bernadette Kester en haar Franse echtge noot Jacques Ortet nu wel van overtuigd. Zeven jaar geleden waren ze een weekje met vakan tie in de Provence en droomden er in alle rust van om van hun passie - wijn - hun levenswerk te maken. Dat is gelukt. Toen ze het belangrij kste besluit van hun leven namen, was Jac ques veertig en Bernadette 34. „We doen het", beloofden ze el kaar zeven jaar geleden na een vakantie in de Provence, waarin ze hadden gesproken over de mogelijkheid van een eigen wijngaard. Die belofte maakten ze in 1998 waar, na een studie viticulture en oenologie: ze kochten in het hart van de Pro vence, nabij Barjols, ten noor den van Aix-en-Provence, het wijngoed Chateau Saint Estéve. Maar in plaats van zich te gaan gedragen als de gemiddelde in troverte wijnboer, met een hek om het perceel en een grommen-; de waakhond, besloten ze iets heel nieuws te gaan doen. Bernadette: „We bedachten dat het veel leuker zou zijn onze passie te delen met andere wijn liefhebbers in Nederland. Dat heeft er in geresulteerd dat men sen hier nu wijnstokken kunnen adopteren. Het concept sloeg in als een bom. Je kunt rustig stel len dat we zijn overvallen door 1 het succes!" Wie bij Saint Estéve vijftig wijnstokken adopteert, krijgt - eenmaal per jaar, in september of december en in maart of juni, van 'zijn' wijngaard zestig fles sen thuisbezorgd, voorzien van een eigen etiket, met een naam naar keuze. Het is een fruitige, zon doorstoofde appellation controlée (Coteaux Varois), lek ker als aperitief of bij rood vlees. Wie een certificaat koopt voor 75 wijnstokken, kan een keus maken uit de beste wijnen die de gaarden van Saint Estéve ople veren. Dat zijn de wijnen die zijn gemaakt van één enkele druivensoort: cabernet sauvig- non, merlot, syrah of grenache. Omdat Bernadette en Jacques willen dat men in Nederland goed op de hoogte blijft hoe het;] hen, maar natuurlijk vooral ook] het wijngoed vergaat, sturen ze> de deelnemers aan het project regelmatig de nieuwsbrief 'La vigne'. Daarin beschrijven de twee inventieve wijnboeren het hele proces van het wijn makeiy vanaf het snoeien na een oogst tot en met het bottelen van een nieuwe oogst. Bernadette: „En natuurlijk organiseren we proe-c verijen, want daar gaat het ten-/ slotte allemaal om. Mensen wilyl len vanzelfsprekend weten hoe-! hun wijnen smaken. Die proeve-/ rijen houden we eenmaal per jaar, in mei, in Den Haag, Am- sterdam en Assen." Het contact met haar klanten vindt Bernadette het leukst. „Jé; adopteert in feite ook een soort'- levensstijl. Mensen die van wijn houden, houden ook van het goede leven, gezelligheid en gastvrijheid. Wie dus met zijn gezin of vrienden wil langsko- men om zijn stokken te bewon- deren, of voor een rondgang door de historische kelders van Saint Estéve, is zeer welkom. In de laatste twaalf maanden is een derde van de wijngaard uit gegeven aan zo'n 350 Nederlan ders. Bernadette: „Velen zijn hier al op visite geweest en heb ben een dagje meegewerkt in de. wijngaarden." De nieuwe oogst is overigens ruim binnen en ligt al op vat. Hij belooft veel, want 2000 wordt, zoals het er nu naar uitziet, voor heel Frankrijk een historisch wijnjaar. Bernadette ten slotte: „Er is nog niets van die droom van zeven jaar geleden voorbij. Hoewel wijn maken wel wat an ders is dan wijn drinken en je dus heel wat meer zorgen hebt, zijn we nog steeds enorm gemo tiveerd om mooie wijnen te ma ken. We zeggen het nog steeds elke dag tegen elkaar: het is een genot om wijnboer te zijn! Kleine volautomatische koffiebrander, die de koffie snel kan laten afkoelen. foto GPD Peter van der Hoest Info: 070 3225282; www.cha- teausaintesteve.com/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 10