Kluwen verbaast zichzelf Dubbele zege voor Sandy den Exter Vijf gouden plakken, zilver en brons voor Andres Vlaming Roeiers van Honte sterk in Roosendaal Hockeysters Rapide dwingen promotie af naar de derde klas Zweistra en Van Lieren rijden zich in de kijker Snel herstel Van Gemert Wind, kou en regen bij zwemkampioenschappen Bijrol Zeeuwse wielerploegen in Gelderland Nijsse boekt eerste zege bij nieuwelingen Schweertmann grijpt brons op EK squash door Michiel Teeling VLISSINGEN - Eelco van Ge- inert maakte gisteren bij de Zeeuwse zwemkampioen- schappen zijn rentree op Zeeuwse grond. Het was voor de Vlissinger pas zijn tweede wed strijd sinds hij is geopereerd aan teelbalkanker. Van Gemert ging in februari on der het mes. „Daarbij werden kwaadaardige cellen verwij derd. De dokter zei dat ik het zwemmen een jaar kon verge ten, maar het herstel verliep sneller dan verwacht. Na drie maanden stond ik er weer", al dus Van Gemert. Vorige week kwam de zwemmer van Stormvogel voor het eerst in actie op een toernooi in Antwer pen. „In Antwerpen viel het me zwaar tegen. Ik was moe en had geen zin in de Zeeuwse kampi oenschappen. Ik was bang dat ik er heel slecht zou presteren en zo teleurgesteld zou zijn dat ik he lemaal geen zin meer zou heb ben om te zwemmen." De Vlissinger deed gisteren toch mee en werd tweede op de 100 meter vlinderslag. „Ik had een beter resultaat verwacht, maar misschien mag ik niet zulke ho ge eisen stellen aan mezelf en moet ik het rustig aandoen." Toen de ziekte bij Van Gemert werd ontdekt was hij in voorbe reiding voor de wereldkampi oenschappen reddend zwem men in Sydney. „De dokter stuurde me naar een specialist en die zij dat ik geopereerd moest worden. Als voorberei ding op de WK hadden we een trainingskamp in Tenerife en daar wilde ik graag naartoe. Dat mocht van de dokter en de ope ratie werd uitgesteld. Bij terug komst uit Tenerife ben ik on middellijk geopereerd en moest ik het WK laten schieten. Zwemmen is sindsdien minder belangrijk voor hem geworden. „Je moet kiezen. Wat is belang rijker? Het zwemmen of je ge zondheid. Ik heb toen bewust gekozen voor mezelf. Ik heb een zoontje en die wil ik toch ook graag zien opgroeien. Zwem men is wel belangrijk voor me maarniet zo belangrijk." Zaterdag zwemt Van Gemert opnieuw mee tijdens de tweede ronde van de Zeeuwse kampi oenschappen. ,Ik zwem de 5 0 en 100 meter vrijeslag en de 50 me ter estafette. Veel afstanden zwem ik niet, maar het begin is er. Ik ben in elk geval hartstikke blij dat het zo goed gaat." foto Charles Strijd Rob Kluwen bezig met de schoolslag. Op zowel de 100 als de 200 meter toonde de Goesenaar zich de beste. door Michiel Teeling AXEL - Rob Kluwen was gisteren de verrassing bij de Zeeuwse zwemkampi oenschappen in Axel. De zwemmer van De Ganze uit Goes bleek op drie disci plines de beste en won daardoor drie gouden medailles. Kluwen had vooral zichzelf verbaasd. „Ik wist dat ik een medaille kon halen, maar drie gouden plakken? Nee, daar had ik niet op gerekend De deelnemers hadden op de eerste dag van de Zeeuwse zwemkampioenschap pen, die in de buitenlucht werden ge houden, veel last van het slechte weer. Wind, kou en regen stonden voor velen een goede tijd in de weg. Goesenaar Rob Kluwen leek er geen last van te hebben. De 28-jarige zwem mer was de beste op de 100 meter vlin derslag en op de 100 en 200 meter schoolslag. Toch vond ook hij het veel te koud. „Het nadeel van een buitenbad is dat je je niet kunt voorbereiden op de weersomstandigheden. Als de zon schijnt is er een kans dat je er duf en lui van wordt. Bij regen of kou word je stijf en kun j e niet het maximale uit j e slagen halen. Eigenlijk is het nooit goed. Geef mij maar een binnenbad." Ook Terneuzenaar Maarten van der Zwan van Zwemclub Koewacht, die op voorhand één van de kanshebbers was op de 100 en 200 meter schoolslag, baal de van het slechte weer. „Ik sta erom be kend dat ik een tegenstander ben van buitenbaden. Vandaag is weer eens ge bleken waarom." Kluwen en Van der Zwan waren op de 100 en 200 meter schoolslag en op de 100 meter vlinderslag directe concur renten van elkaar. Kluwen was drie keer oppermachtig. Op de 100 meter schoolslag eindigde hij in 1117 7 en dat was twee seconden sneller dan Van der Zwan, die tweede werd. Op de 200 me ter schoolslag was het verschil nog veel groter. Kluwen tikte aanin2.41.44. Van der Zwan werd slechts derde en moest clubgenoot Stein de Maeyer voor zich dulden. Verbaasd Kluwen was verbaasd over zijn goed prestaties. „Ik ben de hele winter in topvorm geweest en zwom in binnen baden prima tijden. Delaatse maanden ben ik op vakantie geweest en vorige week kwam daar nog eens een verkoud heid overheen. Ik was niet gemotiveerd om hier goede tijden neer te zetten. Tot twee weken geleden. Toen ben ik kei hard gaan trainen en met de dag voelde ik dat het beter ging. Ik trainde met de stopwatch en puur op snelheid. Ik zwom vandaag ruim twee seconden sneller dan twee weken geleden. Dat had ik niet verwacht." Bij de vrouwen deed Ryan Verplanke uit Breskens van zich spreken. De zwemster van Scheldestroom werd eer ste op de 100 meter vlinderslag en de 100 meter schoolslag. Verplancke was in beide disciplines op permachtig en won twee keer met ruim twaalf seconden voorsprong. Als de Zeeuwse zwemkampioenschap pen zaterdag worden hervat, zwemt Kluwen de 200 en 400 meter wisselslag. De Goesenaar is vol vertrouwen. „Ik hoop dat ik de lijn kan doortrekken. Zelfvertrouwen heb ik vandaag in elk. geval gekregen. Als het weer nou ook nog even meewerkt moet het goedko- men." doorSjaakSinke VLISSINGEN - Vijfmaal goud, eenmaal zilver en eenmaal brons. De oogst van Andres Vla ming, atleet van Dynamica, mocht er zijn bij de Zeeuwse at- letiekkampioenschappen voor D-junioren. Jisca Docters (Scheldesport) was in Vlissingen de sterkste bij de meisjes C met vier gouden plakken. Marlon Dek (AV'56) domineerde bij de meisjes D met eveneens viermaal goud en een maal zilver. Andres Vlaming werkte zo on geveer een complete meerkamp af waarbij hij ruim boven zijn concurrenten uitstak. Op de 80 meter noteerde hij een tijd van 10.3 seconden. Dat betekende een voorsprong van bijna een seconde op Aris den Hollander (Wielingen). Op de 1000 meter was het Wouter Jansen (Dyna mica) die op de 1000 meter op een achterstand van ruim tien seconden werd gezet door Vla ming. Het hoogspringen won Vlaming met een sprong van 1 meter en 50 centimeter en de speer raakte pas na 33 meter en 77 centimeter het gras van sportpark Baskensburg. Stefan Stokman (AV'56) hield Vlaming van nog meer goud af. Stokman was de sterkte op kogel en dis cus. Marlon Dek van AV'56) deed niet veel onder voor Vlaming. Het verspringen won ze met een beste Zeeuwse prestatie van 4 meter en 91 centimeter. Verder was er goud op de kogel 113 0 m discus (23.62 m) en speer (21 .03 m). Op de 60 meter moest Dek Pien Stams (Scheldesport) voor laten gaan die met 8,0 se conden een beste Zeeuwse pres tatie liet noteren. Jisca Docters (Scheldesport) had ook niet te klagen over ere metaal. Viermaal stond zij op de hoogste trede van ereschavot bij de meisjes C. De 80 meter was met 10.3 seconden maar een nipte overwinning voor Docters die op de finish slechts een mar ge van eentiende seconde over hield op Altuna Halilovic (RK- HAV). Bij het verspringen won Docters met 4 meter en 92 centi meter nu ruim voor Halilovic. Verder waren er overwinningen voor haar op speer (29.14 m) en de 8 0 meter horden 126)Linda Visser (Dynamica) was goed voor dubbel goud met 1 meter en 45 centimeter op hoogspringen en 9 meter en 50 centimeter bij het kogelstoten. Astrid den Her der (AV'56) verwees met een tijd van 1.48.7 Ruth de Kraker (Dy namica) naar de tweede plaats op de 600 meter. Bij de jongens C werden de me dailles verdeeld tussen slechts zeven deelnemers. Bart van Kralingen (Delta Sport) nam drie titels mee naar Zierikzee en Wouter Saman ging met drie ti tels terug naar Hulst. Wouter Saman (RKHAV) kwam op de 100 meter slechts tweetien de se conde tekort om Van Kralingen van de sprinttitel af te houden. Dat lukte Saman wel op de 100 meter horden. Nu was de marge een halve seconde in het nadeel van Van Kralingen. Jean Paul Niepce (Scheldesport) pakte de enige nog overgebleven titel op het speerwerpen met 34 meter en 58 centimeter, bijna zeven meter voor Eric Wijnacker (RK HAV). APELDOORN - De Zeeuwse wielerploegen konden zaterdag geen hoofdrol vertolken in de Ronde van Gelderland, de vier de wedstrijd van de clubcompe- titie. Franfois Franse werd twaalfde namens ZRTC Theo Middel kamp. Gerwin de Regt haalde punten binnen voor de gecom bineerde ploeg van De Zuid westhoek en WV Zeeuws- Vlaanderen. Hij werd dertiende. Franse en De Regt maakten deel uit van de eerste achtervolgende groep van vijf man. De kop groep bestond uit acht renners, van wie William Berns er vlak voor de finish vandoor ging. Berns werd net niet meer ach terhaald door de sprintende groep. In de spurt van het pelo ton kwam Rein-Jan Elenbaas ten val. De schade bleef beperkt tot enkele schaafwonden. Ook Mario de Ritter had pech, want hij reed in de eerste vijf kilome ter van de koers tot tweemaal toe lek. van onze sportredactie ROOSENDAAL - De roei- sters van roeivereniging de Honte uit Middelburg heb ben bij regiowedstrijden in Roosendaal vier eerste plaat sen behaald. Bij de meisjes skiff tot en met 16 won Cathelijne vossen in een tijd van 4.42 minuten. Evelien Zielschot liet 4.59 klokken. Op de 1000 meter veroverde een combinatie de Honte/Scaldis de wisselbe ker in een tijd van 3.51. Louise Schreij roeide in de klasse tot en met 18 jaar naar de eerste plaats in 5.00 minu ten. Op de 1000 meter liet zij 4.35 noteren. Zielschot won wel de dubbel twee. Met An na Dieleman kwam zij tot 2.42. Tot slot werden Dieleman en Vossen tweede in de skiff in 2.56. De twee laatstgenoem de koppels plaatsten zich hiermee voor de landelijke finale in Amsterdam, die op 25 juni gehouden wordt. doorWim de Vos NIEUWDORP - Al eerder dit seizoen gaven de nieuwelingen van de ZRTC Theo Middelkamp aan dat ze tot een goede lichting behoren. Dat resulteerde al in enkele overwinningen en verschillende ereplaatsen. In Nieuwdorp kon zaterdag weer een Zeeuws succes worden bijgeschreven. Emiel Nijsse uit Hoedekenskerke reed een beke ken race, hield zijn benen op de juiste momenten stil en klopte uiteindelijk zijn medevluchter Thomas Berkhout met enkele lengten verschil. Voor Emiel Nijsse betekende de overwinning in het Bevelandse dorp zijn eerste als nieuweling. De jeugdige coureur uit Hoede kenskerke gaf ook aan over een dosis tactisch inzicht te be schikken, Hij schatte goed in dat met de demarrage van Tho mas Berkhout er wel eens van een vroege beslissing sprake zou kunnen zijn. Tegenreacties j Nijsse voegde zich bij de Zuid- Hollander en samen reden ze ver van de overige vertrekkers weg. Tegenreacties van Arjen Mos selman zelf, en later nog eens van de renner uit Kruiningen in gezelschap van zijn clubgenoot Maurice Minnaar uit Middel burg, haalden niets uit. De laatste tegenzet kwam te laat op gang om nog tot succes te kun nen leiden want Nijsse en Berkhout deden gezamenlijk kopwerk in de polders rond Nieuwdorp. Samenwerking „De samenwerking was goed, vooral in de polder. Op de aan komst ging Berkhout steeds op kop rijden voor de leidersprijs maar verder hebben we om de beurt kop gedaan", vertelde Nijsse, die ook aangaf tijdens de premiesprints niet echt te heb ben meegedaan. „Daarin heb ik me rustig gehouden om me te sparen voor de laatste spurt. Dat is immers de belangrijkste van de wedstrijd", aldus Nijsse die bij die laatste spurt veel rap per was dan zijn concurrent. Ar jen Mosselman eindigde ten slotte als derde door Maurice Minnaar te kloppen. Bij de jeugdwedstrijden in Nieuwdorp won namens WV Zeeuws-Vlaanderen Niels Wuy- tinck in categorie 1 en was Mid delkamper Rick Lugtenburg de sterkste in categorie 5. door Eduard Hofman HULST - De ontlading bij de hockeysters van Rapide was gistermiddag groot na het laat ste fluitsignaal in de met 3-1 ge wonnen wedstrijd tegen Nieuw koop. Speelsters vlogen elkaar om de hals. Promotie naar de derde klasse was een feit. Na de met 2-1 gewonnen wed strijd op zaterdag (treffers van Saskia Haayer en Marjan van Dorsselaer) in Nieuwkoop had de ploeg van Peter Bouman gis teren aan een gelijkspel vol doende om te promoveren naar de derde klasse. In de beginfase speelde de thuis ploeg angstig en onsamenhan gend. Sluitpost Karin Bleij en- berg moest zelfs twee keer redden. Na twintig minuten kroop de thuisploeg uit z'n schulp. De beste kans was voor Cindy Martens maar ze faalde. Ook Saskia Haayer en Marie Claire d'Aubioul waren niet koelbloedig genoeg om te sco ren. Het tweede bedrijf stond bol van de spanning omdat er een beter Rapide binnen de lijnen kwam. Een treffer hing lang in de lucht en in de veertigste mi nuut was het raak. Annemarie Totté maakte 1-0. Genieten Rapide kwam via Saskia Haay er op 2-0. Terwijl de thuisploeg nog stond te na te genieten van die score, kwamen de be zoeksters terug via Annemarie Witte (2-1). Rapide leek flink van slag maar kwam via een be nutte strafbal van Maudy Zoon op 3-1. Nieuwkoop-Rapide 1-2 (1-0). 5. Jo- lien Bakker 1-0, 36. Saskia Haayer 1-1, 60. Marjan van Dorsselaar 1-2. Rapide-Nieuwkoop 3-1 (0-0). 38. Annemarie Totté 1-0, 55. Saskia Haayer 2-0, 56. Annemarie Witte 2-1, 60. Maudy Zoon 3-1. HELSINKI - Squasher Piëdro Schweertmann uit Koudekerke heeft op het EK voor landen teams tot en met 17 jaar brons gewonnen. In de wedstrijd om de derde plaats werd Oostenrijk teruggewezen met 2-1. In de poule kwam Schweert mann tweemaal in actie. In de met 2-1 van Zweden gewonnen wedstrijd was hij met 3-0 te sterk voor Sebastian Victor. De Tsjech Jan Zemlicka snoepte een game af van de Zeeuw, maar was in de vierde game kansloos. Ook teamgenote Margriet Huis man won zodat Nederland de halve finale haalde. Nederland verloor van Duitsland, en ook Schweertmann kon geen potten breken tegen Markus Schmitz (3-0). In de plaatsingswedstrijd tegen Oostenrijk bleef de Koudeker kenaar aan de kant. Amazone uit Kortgene wint in Z-klasse en ZZ-klasse door Lucien Roelandt NIEUWVLIET - Als het con cours hippique van de Zwinrui- ters maatgevend is voor het verdere verloop van het out- doorseizoen, is er voor de paar densportliefhebber weinig te klagen. Spanning, topsport en gezelligheid gingen zaterdag op het Paardensportcentrum in Nieuwvliet immers hand in hand. Vooral in de klasse Zwaar zal het er in de strijd om de macht, naar zich laat aanzien, heet aan toe gaan. Een strijd waar Sandy den Exter in Nieuwvliet voorlo pig als overwinnaar uit de arena kwam. De amazone uit Kortge ne schreef zowel de klasse Z als ZZ op haar naam. Sandy den Exter kreeg de zeges niet cadeau. Niet alleen de con currentie was groot. Ook par- coursbouwer Bram Wattel had een pittig parcours opgesteld. Christiaan van de Plasse, die zelf in de klasse ZZ een balk aan zijn broek kreeg: „Het parcours stond goed aan de maat, er zaten wat moeilijke lijntjes in. Maar het was eerlij k gebouwdEn dan is dit geen bezwaar." Dat men zich geen foutje kon permitteren ondervond Martijn Cerpentier in de klasse ZZ. De Koewachtenaar bracht Iduna niet juist voor een hindernis, met een weigering als gevolg. Voor Christiaan van de Plasse en Delta Mossel Skybreaker was een lichte aanraking van de dubbel al voldoende om een balk naar het gras te halen. Dat het wél foutloos kon, bewees Sandy den Exter. Zij loodste Jourville probleemloos rond. Naar later bleek goed voor de overwinning. Want ook Simon den Exter haalde met Veerse- dam's Kyria een balk naar de bodem. En Albert Vermue kreeg met Goodbeye een weigering en een straf punt wegens tijdsover schrijding aan zijn broek. In de klasse Z moest Christiaan van de Plasse, evenals in de klasse ZZ, genoegen nemen met een tweede plaats achter Sandy den Exter. Als eerste starter in de barrage zette hij met Delta Mossel Oase met een foutloze ronde en een tijd van 38.81 de concurrentie meteen onder druk. Een druk die waar Ilyo de Loos verrassend onder be zweek. In de haast haalde hij met Quinette twee palen naar beneden. Sandy den Exter bleek heel wat minder onder de in druk. In de hoogste versnelling stuurde ze Lute met een tijd van 36.86 naar de zege. door Lucien Roelandt KOOTWIJK - Op de NVDR (Nationale Ver eniging Dressuur Ruiters) dressuurwed- strijd in Kootwijk werd de derde selectie in het kader van de NHS/Intervet Trophy ver reden. De wedstrijd gold voor de nationale dres- suurcommissie tevens als eerste observatie wedstrijd voor de junioren en YoungRiders. De Zeeuwse jeugdinternationals Thamar Zweistra en Laurens van Lieren reden zich aardig in de kijker. Bij de juniorenproef bleek er tegen Thamar Zweistra en de ruin Hexagons Kyrain weer eens geen kruit gewassen. De amazone uit Geersdijk toonde zich de beste van de 38 combinaties. Met een score van 66.48 bleef de Zeeuwse de Roosendaalse Dominique Filion met Goubergh's Montréal, evenals Zweistra één van de belangrijke kandida ten voor een plaats in het EK team, bijna een procent voor. In Young Riders-proef stelde Laurens van Lieren zijn kandidatuur voor een plaatsje in het team van bondscoah Jur- gen Köschel door als tweede te eindigen achter de ongenaakbare Nederlandse kam pioene Joyce Heuitink. Heuitink stuurde Ice Dancer naar het uitstekende totaal van 70.17 procent. Voor Van Lieren en de hengst Hexagons Rubiquil staakte het telraam van de j ury het werk op 6 59 0 procent. Welk paard Jeroen Burm ook onder zich krijgt, telkens weer slaagt de ruiter,-uit Hulst er in om zich in de kijker te rijden. In de klasse B toonde Burm zich met zijn nieuwste aanwinst Ro- kinal alweer de beste van de vijf barrageklanten. Ook Marcel de Plaa hield met Milton W het strafblad blank, maar kwam qua stijl maar liefst zes punten tekort op Burm. In de klasse L greep de jeugd de macht, In een zinderende barra ge stuurde de 17 -j arige Veerle de Cock de ruin Quinton naar de eerste plaats. De 13-jarige Den nis Evertse eiste met High So ciety de tweede plaats voor zich op. In de klasse M ging de zege naar routinier Albert Vermeu met Lady. Als laatste starter in de barrage vedronghij de 16-ja- rige Angelique de Beule met Lu gano van Noord van de leiding. Dressuur In de klasse Z1 dressuur bewees de Axelse Linda Wille geen een- dagsvlieger te zijn. Evenals een week eerder in Renesse eiste zij, nu met de schimmel Isabel, de overwinning voor zich op. Met haar 183 punten bleef Wille naaste concurrente Natas ja Hertogh met Kristel Mere vijf punten voor. In de tweede proef, waarin Linda Wille niet van start ging, eiste Ingrid Verburg met Luca Cadalora met een sco re van 182 punten de hoogste eer op. De Axelse Mia Cambier toonde zich met Mitache in de klasse Ml de sterkste. Twee overwinningen waren er even eens voor Diana Boone met Le- vet Scone. Met scores van respectievelijk 161 en 165 punten mocht de Eedense amazone alweer twee winstpunten aan haar totaal toevoegen en komt hiermee dicht bij promotie naar de klas se Z. De hoogste dagscore bij de paarden werd een prooi voor Maayke Vermeer, die met Veer- sedam's met 177 punten een ru briek in de klasse B op haar naam schreef. Jeroen Burm presteerde goed met zijn nieuwste aanwinst Rokinal. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 91