Jutten is geen jatten Attractie langs Texelse vloedlijn Tochten en arrangementen Spannende rommelzolder Maarten Boon houdt van verhalen ver tellen. Sterke verhalen. Over drank bijvoorbeeld. Sterke drank. „Mijn opa was strandjutter, net als ik. Voor mij is het een hobby, maar opa jutte uit armoede. Op een dag vond hij op het strand een vat van 200 liter. Hij rolde het de duinen in, draai de de stop eruit en proefde. Alcohol! Pure alcohol! Het spul moest wel met de helft water worden aangelengd, anders was het te sterk om te zuipen. Had hij dus mooi 400 liter sterke drank. Hij nodigde ieder een uit om een borrel te komen drinken. En nog een. En nog een. Er was toch zat. Regelmatig ging hij met een melkbus de duinen in om drank te halen. Maar na een tijdje kwam er geen druppel meer uit het vat. Toch was het niet leeg. Opa hakte het met een bijl open. Bleek er een aap in te zitten, Een aap! Op sterk water! Waar schijnlijk was dat beest voor onderzoek onderweg naar een laboratorium." De lach van Maarten Boon buldert als windkracht 9. Lachspieren veranderen zijn sik in een Romeinse triomfboog. „Een dooie aap!" De jutter wist zich de tranen uit de ogen met een petje dat zo vet is, dat je er een krachtige bouillon van kunt trek ken. We staan in een oude stuurhut. Het huisje is van een Texelse vissersboot geampu teerd en ligt al jaren bij Boon in de voor tuin, omspoeld door een zee van gejutte rotzooi. Boeien. Vistuig. Netten drijvers. Visboxen. Hout. Vaten. De tandloze vuur mond van een opgevist scheepskanon houdt de beestenbende onder schot. Het roestige geschut is afkomstig van een Duitse torpedoboot jager die in de Eerste Wereldoorlog voor de rede van Texel op een Britse mijn liep. In de stuurhut staat de marifoon afge stemd op de Kustwacht. Uit de luidspre ker gorgelt onafgebroken een monotone stemVoor een leek klinkt het als een snip verkouden Hottentot die onder de douche in zichzelf staat te mompelen. Maar Maarten Boon vist uit de woordenstroom nuttige informatie op over golfhoogten, scheepsbewegingen en het weer. Daar naast vertrouwt hij op zijn eigen storm- waarschuwing: de hanglamp in de schuur. De stang is met een touw verbonden aan de boom voor het huis. Als de wind aan takken rukt, deint en stampt de lichtcir kel heen en weer tot in de donkerste oksels van de schuur. Maar vandaag hangt "de lamp roerloos. Jutter Maarten Boon: „Ik moet een zootje slecht weer hebben. Storm. Hoe beroerder, hoe beter. Want dan is de kans het grootst dat er wat aanspoelt." Texel presenteert strandjutterij steeds meer als nationale attractie. „Het is eendenkuukentjes weer. Dan valt er niks te halen op het strand. Ik moet een zootje slecht weer hebben. Storm. Hoe be roerder, hoe beter. Want dan is de kans het grootst dat er wat aanspoelt. Al wordt het allemaal wel minder de laatste jaren. Er zijn bijna geen scheepsstrandingen meer. Schepen komen niet meer zo dicht onder de kust. En het containervervoer nekt ons. Vroeger had j e veel meer stukgoed en dek lading. Hoe hoger, hoe mooier. Bij een par tij storm wilde de zaak nog wel eens gaan schuiven en overboord slaan. Dan lag het Vingerbijters werden ze genoemd, de jutters die er vroeger niet voor terug deinsden de vingers van aangespoelde lijken te bijten, om zo de gouden rin gen te bemachtigen. Tuig van de richel was het, dat met misleidende vuurtjes schepen naar de gevaarlijke kust lokte om de lading te bemachtigen. Verzachten de omstandigheid edelachtbare: ze deden het uit bittere, bittere armoede. Tegenwoordig gaat het er heel wat vreedzamer aan toe. Maar jutten is nog steeds avontuurlijk. Maarten Boon vertelt erover tijdens huifkartochten met zijn 'Jut- tersplezier', die hij op werkdagen organiseert. Informatie: 0222-31.62.25. De avontuurlijke tocht kan uitstekend worden gecombineerd met het Juttersar- rangement van Landall Green Pares 'Sluftervallei' in Cocksdorp, op het noorde lijkste puntje van Texel. Het bestaat uit onder andere een juttersdiner, bezoek aan het Juttersmuseum, waar juttersverhalen worden verteld en een tocht over de Waddenzee met de garnalenkotterTX 10 'Emmie'. De midweek-arrangemen ten (maandag-vrijdag) starten op 8,15 en 22 mei en 5 juni. Prijs 345,- per per soon (bij twee personen), iedere persoon extra 85,-. Informatie: 0222-31.62.14. Echte jutters gaan voor een buit de branding ii foto Raymond Rutting strand vol. Prachtig! Dat klinkt hard, maar een jutter moet het van andermans ellende hebben. Maar dat moet een auto- spuiterij en een uitdeukenj ook." Strandjutten is verboden en dus straf baar. Mies wat op het strand aanspoelt moet officieel worden aangegeven bij de hoofdstrandvonder (de burgemeester). ,Maar een j utter geeft meestal niks af. Of je moet een container vinden met para pluhandvatten. Daar kun je niks mee. Als je iets aangeeft, heb je recht op tien pro cent van de waarde, met een maximum van 200 gulden. Maar aangeven is een uit zondering. Toch is jutten geen jatten. Pas als iemand iets mist, dan ben je aan het j atten. Maar ik benadeel niemand. Ik haal gewoon de rommel van het strand. De ei genaar heeft er toch niks meer aan. De spullen zijn nat geworden en het zou te veel geld kosten om ze op te halen. Boven dien heeft de verzekering toch allang be taald." Verslaving Jutten zit de Tesselaars in het bloed. „Vroeger ging iedereen het strand op als het stormde. Maar tegenwoordig zijn er nog hooguit tien echte jutters. Het worden er steeds minder. Iedereen heeft tegen woordig een klokkie, maar niemand heeft meer de tijd om urenlang langs het strand te lopen. En we hebben het te goed. Wie kan er nog blij zijn met een aangespoelde fles? Ik wel. Ik maak er een scheepje in. Maar zelfs mijn kinderen zeggen nu al: Pa. je bent gek dat je met een zootje slecht weer het strand op gaat. Maar ik ben een vrijbuiter. Het is een verslaving. Het is avontuur. Jutten is net Sinterklaas - je weet niet welk cadeautje je krijgt." Maarten Boon wijst naar de puinhoop rond zijnhuis. Pardon, op de Spullen rond zijn huis „Dit is geen rommel!briest hij „Ik recycle alles. Zo krijgen die spullen weer waarde." Hij toont voorbeelden van zijn noeste huisvlijt: Een kachel gemaakt van een Deens biervat en een radarreflec tor. Een tafel van aangespoeld hout. Een onderdeel van een gedemonteerde bom doet dienst als asbak. Deksels van vis- foto Raymond Rutting boxen vormen een tuinschutting. Netten- drijvers veranderden in krukjes en vogel huisjes. Ook de huifkar, waarmee Boon in het vakantieseizoen toeristen meeneemt langs de vloedlijn, is in elkaar gespijkerd van afvalhout. De huif is een catamaran zeil. Een kist voor zwemvesten uit een reddingssloep doet dienst als bok. De boom is gemaakt van een lantaarnpaal en houdt twee reusachtige Shires in het ga reel, de grootste paarden ter wereld. Lapje lijk Soms braakt de zee iets eetbaars op het strand. „Toen ik een jochie was vond mijn vader een partij blikken met custard. We hebben er drie maanden pap van gege ten." Zelf trof hij eens een vat met 60 liter rode wijn aan en blikken kippensoep in poedervorm. „Ik heb het eerst aan de hon den te vreten gegeven. Ze raakten er niet van aan de schijt, dus was het eetbaar." Spullen die niet recyclebaar zijn, krijgen een plaatsje in de schuur, waar Maarten Boon voor toeristen vertelavonden houdt. Het is een bizarre verzameling jachttro feeën. Hij toont een fles met een akelig wit lapje lijk. „Jaren geleden stortte een F-16 in zee. Vind ik bij de Slufter een stukkie piloot. Ik heb het op sterk water gezet. Maar je wil toch weten welk stuk van de piloot het is. Ik naar de huisarts. Maar die wist het niet. Later bleek dat die piloot heelhuids uit zijn vliegtuig was gespron gen en dat ik de maag van een kabeljauw had gevonden." Tussen de trofeeën ligt ook een pakje siga retten van het merk 'Hollywood'. Maar ten Boon bewaart er mooie herinneringen aan. „Zeven jaar geleden spoelden er twaalf containers met sigaretten aan. Toen m'n broertje een partijtje wilde jut ten, werd hij betrapt. Hij kreeg een bekeu ring van 1750 gulden. Maar ik nam een rol vuilniszakken mee, waadde 's nachts tot mijn nek door de Wad en wist 3000 sloffen 'Hollywood' te pakken te krijgen. Tax Free. Ik heb ze via een kennis in Duitsland aan de man gebracht. Van het geld heb ik een bootje gekocht. Het heet de 'Holly wood'." Aad Struijs Het is het rommeligste museum van Nederland, tot de nok volgestouwd met troep die door de Noordzee op het strand van Texel is gesmeten. Maar dat maakt het Maritiem en Juttersmuseum juist tot een geheimzinnige rommelzolder. „Je moet hier niet naar de materiële waarde van de strandvondsten kijken. Het gaat om de emotionele waarde en de gekke, spannende, rare en soms ontroerende verha len er achter." Rondleider Bert Koning illustreert die inleiding met een paar voor beelden. Een flesje Falcon-bier bijvoorbeeld, afkomstig uit het rampschip 'Harold of Free Enterprise' en een vleugel van de ferry HSS 'Stena Discovery', die tussen Hoek van Holland en Harwich in de problemen raakte. Tussen poppen, honderden schoenen, kreeftenvallen uit Normandië, brandweren de pakken, reddingsboeien, zwemvesten, blikjes en bordjes met onbegrijpelijke opschriften, kratten, manden, rotzooi van booreilanden, 3500 flessen (sommige met een briefje er in), hangt ook een roestige vogelkooi met het pluizige kadaver van een papegaai. De botten steken er doorheen. „Waarschijnlijk was een zeeman het beest zo zat, dat hij het met kooi en al overboord heeft gegooid." De collectie groeit dagelijks. Kinderen kunnen hun vondsten in het museum inleve ren in ruil voor een Juttersdiploma. „Ze vinden altijd wel iets", zegt Bert Koning, „want de Noordzee is één groot vuilnisvat." Het Maritiem en Juttersmuseum, Barentszstraat 21, Oudeschild, is open van dins dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. Info: 0222-31.49.56. zaterdag 4 maart 2000 Tuin moet vooral rust bieden Design-meubelen voor jongeren Overzicht van de hypotheken Novelli kookt op gevoel Vinapolis biedt de wereld van de wijn Varkensvlees past in het betere menu Primeurs op de Autosalon Genève Porsche in alle opzichten turbo Ducati profiteert van Internet Jupiter is nogal winderig Carnaval op het beeldscherm Puzzel en postzegels Oud-bouwvakker en hoefsmid ('paardenpedicure') Maarten Boon is de bekendste jutter van Texel. In het vakantieseizoen neemt de 46-jarige vrijbuiter toeristen mee langs de vloedlijn. Het jutten is hem met de paplepel ingegoten. Letterlijk. Als jochie moest hij al drie maanden ingeblikte pap eten, die door zijn vader op strand was gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37