Aanpak N61 mag ook in fasen Cokes! raakt gevoelige snaar 6? Graafmachine stuit in Middelburg op middeleeuwse kerk Inter Scaldes krijgt toch geen derde ster in Michelingids Mysterieuze ziekte velt opnieuw Vlaamse koeien zeeuwse almanak Fantasie Rijkswaterstaat is bereid tot compromis Waterland op Neeltje Jans gooit roer om ZEEUWS-VLAANDEREN pzczeela n d 4HB MWlr vrijdag 28 januari 2000 door Wout Bareman MALDEGEM - In de grensge meente Maldegem in Oost- Vlaanderen is een nieuw geval van de mysterieuze koeien ziekte geconstateerd. In een maand tijd zijn op een boerderij in deze plaats acht koeien gestorven. Verschillen de koeien lopen ziek rond. Het is het derde geval van plotse linge sterfte van koeien in Oost-Vlaanderen. Laboratori umonderzoek heeft nog geen duidelijke ooi-zaak van de ziekte aan het licht gebracht. Inspecteurs van het Belgische ministerie van Landbouw en van justitie in Gent hebben op de drie betreffende boerderijen (in Zwalm, Sint-Jan-in-Eremo en Maldegem) monsters geno men van de daar opgeslagen bietenpulp, afkomstig van sui kerfabrieken in Moerbeke en Fransnes. Beide fabrieken val len onder dezelfde directie. Di recteur Robert Van Gaever van de NV Suikergroep gaat er vooralsnog niet vanuit dat de koeienziekte is veroorzaakt door mogelijk giftige pulp uit zijn fabrieken. Weken geleden haalden de fabrieken wel grote hoeveelheden geleverde bie tenpulp op bij boeren, die klaagden dat hun koeien het niet wilden eten. Op de drie be drijven, die nu door de ziekte zijn getroffen, was de pulp gemengd met hooi, gras en mais. Dat aten de koeien wél. De twee fabrieken van de Sui kergroep leverden de afgelo pen maanden pulp aan ruim 2000 veehouderijen, waaron der ook bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen. Donderdag waren nog geen meldingen binnenge komen van ziekteverschijnse len op Zeeuws-Vlaamse boer derijen. Veeartsen is wel gevraagd ieder verdacht ziek tebeeld bij de koeien direct te melden. Het Belgische ministerie van Landbouw heeft een bijzonde re commissie in het leven ge roepen, die de mysterieuze ziekte moet onderzoeken. De Belgische overheid laat - met de recente dioxinecrisis in het achterhoofd - niets aan het toe val over. De muur ligt vlak onder de oppervlakte. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Voor het Van de Perrehuis op het Hofplein in Middelburg zijn fundamenten gevonden van de in 1833 afge broken Noordmonsterkerk. Bij werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe riolering stuitte een graafmachine op de dikke muren uit het jaar 1100. Behalve de muur, is er ook een grafkelder compleet met been deren blootgelegd. Vlak naast de muur zijn resten gevonden van de karolingische gracht. Dat was de eerste gracht die ver sterking gaf aan Middelburg. ,Het stuk muur dat gevonden is, maakt deel uit van de zuidelijke muur van de zuidelij ke kruiska- pel", zegt R. M. van Die- rendonck van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zee land. „Het was bekend dat in deze omgeving de Noordmonster kerk heeft gestaan, maar de exacte locatie wisten we niet." Straatniveau Echt lang duurde het niet voor dat de fundamenten bij de graafwerkzaamheden boven kwamen. „De kerk is destijds afgebroken tot straatniveau. De huidige bestrating ligt daar slechts twintig centimeter bo ven." De kerk is volgens Van Die- rendonck rond 1100 gesticht. Op de fundamenten uit die tijd is van 1286 tot 1313 de latere kerk gebouwd. „We weten dat in deze kerk belangrijke mensen werden begraven", zegt de ar cheoloog wijzend naar de graf kelder. „Nicolaas de Castro was van 1561 tot 1574 bisschop in Middelburg. Hij is in deze ka thedraal begraven. Ook de zee helden Johan en Cornelis Evert- sen zijn hier begraven. Het kan dus goed zijn dat er hier meer graven liggen." De eeuwenoude fundamenten zijn gevonden doordat de ge meente een riolering in het Hof plein wilde aanleggen. De ar cheologen hopen dat de gemeente de muur zal sparen. „Het is de op één na oudste kerk van Middelburg. We willen dat het bewaard blijft als monu ment. Ik zou graag zien dat de contouren van de kerk of van de fundamenten in de bestrating worden weergegeven." De ar cheologen gaan vrijdag de fun damenten inmeten en sluiten daarna hun onderzoek. door Jacques Cats KRUININGEN - Maartje en Kees Boudeling van restaurant Inter Scaldes in Kruiningen hadden er niet op gerekend maar er stiekem een beetje op gehoopt. Een derde Michelin- ster zou, met het einde van hun culinaire loopbaan in zicht, een fraaie kroon op hun levenswerk zijn geweest. Maar het zat er niet in. De teleurstelling wordt licht ge temperd door de wetenschap dat nergens anders in Neder land die hoogste score van ex clusiviteit is bereikt. Kees Bou deling: „Onder die omstandig heden valt er mee te leven." „Als er één zaak recht heeft op die derde ster is het wel Inter Scaldes", vindt cuisinier Ron Hendrikse van Het Groot Para dijs in Middelburg, dat sinds 1996 één ster bezit. Dat klinkt Boudeling bekend in de oren. „Iedereen riep het: dit jaar is In- ter Scaldes er bij. Op den duur ga je er dan zelf ook een beetje in geloven. We hebben nu al zeven tien jaar die tweede ster." Heisa Een beetje bevreemdend vindt hij het wel, dat uitblijven van die opperste erkenning. „Als we ergens in Frankrijk gaan eten in een driesterrenzaak stellen we vast dat wij zeker niet minder zijn." Zo'n derde ster zou anders wel een hoop heisa met zich mee hebben gebracht, bedenkt de uitbater: „Als je de eerste van het land bent wordt het een gek kenhuis en kom je het eerste half jaar niet fatsoenlijk aan koken toe." Kees en Maartje kennen de ver halen: Michelin zou niet meer met een derde ster willen afko men omdat de eigenaren van In- ter Scaldes zo langzamerhand op een leeftijd zijn gekomen om aan stoppen te denken. „Wij zijn niet aan het afbouwen", meldt Boudeling resoluut. „We zetten ons nog voor driehonderd pro cent in. De zaak is ons kind. Dat willen we zo hoog mogelijk op de trap zetten." Bij het oude Voor Zeeland is alles bij het ou de gebleven. In de nieuwe Mi chelingids blijven Inter Scaldes en Oud Sluis in Sluis genoteerd als de restaurants waarboven het culinaire licht tweevoudig straalt. Nolet Het Reijmerswale in Yerseke en Het Groot Para dijs in Middelburg hebben hun kwaliteitssymbool weten te be houden. Zeeland heeft daarmee acht Michelinsterren binnen de provinciegrenzen. „Op de totaal zestig voor heel Nederland is dat toch een mooie score", meent Ron Hendrikse. Zes jaar is Eva en de laatste tijd ontwikkelt ze een leven dige fantasie. Zo komt ze thuis met verhalen over jon getjes die haar op school heb ben geknepen en maakt ze melding van niet-bestaande ruzies met een vriendin. Dat vindt ze spannend. Ze heeft ook de beschikking over de figuur Kees, die in de meterkast woont en die ze aansprakelijk stelt voor wat er zo al mis kan lopen. „Dat heeft Kees gedaan", zegt ze als er modderige afdrukken van laarsjes op de vloer staan. Dezer dagen kwam ze met de mededeling dat ze de klas uitgestuurd was voor een vergrijp dat haar nooit ten laste gelegd had mogen wor den. Dat verdroot haar zeer. Navraag op school leerde dat van heenzending in het ge heel geen sprake was ge weest. Echt zorgen maken haar ou ders zich niet. Nou ja, het kan natuurlijk zijn dat Eva ook wel vreemde geruchten over hen ver spreidt. Dat ze liederlijke taal gebruiken en geweldda dig zijn, om maar eens wat te noemen. Voor dat geval hebben ze hun verweer gereed. Iedere be schuldiging zal achteloos worden doorgeschoven naar Kees. In de meterkast. NEELTJE JANS - Het Waterpa viljoen op Neeltje Jans wordt wat minder abstract ingericht en in het Topshuis komt een uit gebreide expositie met een vol ledig aan de watersnoodramp van 1953 gewijde tentoonstel ling. Ook het Delta Paviljoen zal actiever worden benut, zo is de opzet. De bedoeling is daar in de maanden juli en augustus elke dag evenementen te houden. Een toegangskaartje wordt twee gulden goedkoper wordt. Waterland-interimdirecteur G. van der Veen trekt alle registers open om het noodlijdende the mapark, geplaagd door fors te- I ruglopende bezoekersaantallen én dus ook inkomsten, er weer I bovenop te helpen. I Hij maakt de toekomstplannen vandaag bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie van de or ganisatie. Het slagen van de op- I zet is afhankelijk van de steun die Rijkswaterstaat er aan geeft. Van die kant dient nog het licht op groen te worden gezet. Van der Veen wil verder de films die vertoond worden, actualise- I ren en de samenwerki ng met het Dolfinarium in Harderwijk voor wat betreft de opvang van zieke bruinvissen uitbreiden. Verder wil de interim-directeur gaan praten met het Product schap voor Vis en Visproducten om te zoeken naar mogelijkhe den oester-, mossel-, en kreeft cultuur in te passen in het Wa terland-aanbod. GroenRijk f> Habo Renesse Beelden uit de film Cokes! van Pieter Jan Smit. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Als Zeeuws- Vlaanderen met een goed plan komt, is Rijkswaterstaat is be reid de verbetering van de N61 tussen Schoondijke en Hoek in gedeelten uit te voeren. Dit maakt de weg vrij om delen van het tracé eerder dan 2007 (het jaar waarin overheidsgeld vrij komt voor de aanpassing) aan te pakken. Het veranderen van de Rijksweg N61 in een hoofdverkeersader met parallelwegen voor het langzame verkeer is essentieel voor het slagen van de operatie Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen. Onder deel van dit verkeersproject is het verkeersluw maken van het buitengebied, maar de uitvoe ring ervan stagneert als het ver keer niet snel kan doorstromen op de N61. De betrokken ge meentes en de provincie zien daarom graag dat deze weg met spoed wordt aangepakt. Rijkswaterstaat zegt nu bereid te zijn mee te werken aan de eer dere uitvoering van het werk, eventueel in fasen. Het geld voor de aanpassing kan niet eerder dan 2007 vrijkomen, maar als de N61 in gedeeltes wordt aange pakt, kunnen andere partijen (gemeentes, provincie of het waterschap) de wegwerken wellicht voorfinancieren. P. Donk van Rijkswaterstaat geeft aan dat binnen 'zijn' dienst de reconstructie van de N61 als één project wordt ge zien, maar dat het bespreekbaar is als eerst het westelijk deel van de rijksweg onder handen wordt genomen en daarna pas het tra ject tussen Biervliet en Hoek. „Wij hebben daar formeel geen standpunt over, maar als men met goede ideeën komt dan valt daarover zeker te praten. Al kan ik me voorstellen dat Terneuzen het stuk bij Hoek ook belangrijk vindt." „Als de regio het voor elkaar krijgt om de geld bijeen te bren gen, dan wil Rijkswaterstaat er aan meewerken dat het wegvak ook daadwerkelijk eerder wordt aangepakt. De regio moet wel zelf het initiatief nemen." De provincie krijgt voor alle in frastructurele werken die de ko mende jaren op stapel staan een totaalbedrag in handen, maar mag volgens Donk met dit geld zelf 'kwartetten'. Als de rijks weg N61 eerder dan 2007 aan de beurt is, dan moet een ander project doorschuiven. Wethouder L. Wille van Oost burg beseft dat hierover nog een stevig robbertje moet worden gevochten. Volgens hem wordt er inmiddels hard gelobbyd voor de N61. Alles hangt echter af van de keuze die de ministers van Verkeer en Waterstaat en VROMin november dit jaar ma ken voor het soort weg dat de N61 moet worden (een honderd kilometerweg, al dan niet met ongelijkvloerse kruisingen,of een tachtig-kilometerweg). Pas in het voorjaar 2001 is bekend welk alternatief wordt uitge voerd en hoeveel geld daarvoor nodig is. Schitterende kamerplant die opvalt door de mooie rood-qroene bladtekening. Exclusief sierpot. Van 11.50 voor ioie rood-qroe door Ernst Jan Rozendaal ROTTERDAM - De Rotter damse filmmaker Pieter Jan Smit heeft nooit iets met Zee land gehad, laat staan met Sluiskil. „Maar ik wist wel wat cokes was." Die wetenschap, opgedaan in Rusland bij het maken van een film over Sta- lins eerste vijfjarenplan, bracht Smit op het spoor van de vorig jaar opgedoekte Co- kesfabriek in Sluiskil. Kort voor de sluiting filmde hij de fabriek en de werknemers. Donderdagavond ging zijn do cumentaire Cokes! in première tijdens het Internationaal Filmfestival Rotterdam. De film begint met de radiore portage die Omroep Zeeland vorig jaar juli wijdde aan het drummen van de laatste cokes in de oven. In de kantine luiste ren de arbeiders die op deze ovens werken, in het hart van de fabriek, naar het radiopro gramma. Hun geforceerde jo ligheid kan het verdriet om de sluiting van de fabriek niet verhullen. Bijna vijftig minu ten later, aan het einde van de film, heeft Smit ook bij zijn toeschouwers een gevoelige snaar geraakt. Hij heeft de tra giek voelbaar gemaakt van eenvoudige levens die op hun kop werden gezet, omdat de Cokesfabriek na 98 jaar de ovens doofde. „Ik wilde de mensen in beeld brengen en hun fysieke relatie tot de fabriek", vertelt Smit. „Ik wilde met de camera dicht bij de mannen komen. Laten zien hoe ze op de ovens staan. De tijd ervoor nemen dat op de kijker over te brengen." Kokend In Cokes! brengt Smit niet de fabriek in al zijn facetten in beeld. Hij concentreert zich op een groepje arbeiders dat op de ovens werkt, het kokende mid delpunt van de fabriek. Het complex in Sluiskil leent zich voor het schieten van mooie plaatjes, van de industriële ar chitectuur, van de roodgloei ende kolen en van de witte stoompluimen boven het Zeeuws-Vlaamse land. De mo numentaliteit van deze beel den contrasteert sterk met die van vegende arbeiders, be- helmde mannen in overalls en pauzerende werknemers of oudgedienden die verhalen op dissen uit de oude doos. Over kerstgratificaties van twee si garetten of één sigaar, over het koken van erwtensoep en het friet bakken op de fabrieks- ovens en over de staking van 1929, waarbij gevochten en ge schoten werd. „Ik ben in de geschiedenis van de fabriek gedoken", verklaart Smit. „Van de hoeveelheid re search die ik heb gedaan, is maar een klein stukje in de film terecht gekomen. Het viel me op hoe weinig de mensen daar van wisten. Op de fabriek zelf zijn geen foto's aanwezig van de mensen die de boel hebben opgericht." Dat waren ijzerbaronnen uit Frans Lotharingen, luisterend naar namen als Hyppolyte d'Huart en graaf Fernand de Saintignon. Zij wilden voor hun cokes - een grondstof voor de staalindustrie die wordt vervaardigd door kolen te dis tilleren - niet afhankelijk zijn van het Duitse Ruhrgebied. Ze kozen voor Sluiskil dat, gele gen aan het kanaal van Ter- neuzen naar Gent, toegang verschafte tot de wereldmarkt. Smit: „Dat was strategisch goed bedacht van die onderne mers. Vier jaar later was Frankrijk in oorlog met Duits land." Verdronken Cokes! is doorsneden met oude filmbeelden en foto's. Smit stuitte op bizarre verhalen, zo als dat van Piet van Drongelen, wiens vader tijdens de staking van 1929 werd opgepakt. Tij dens de overtocht van Terneu zen naar Hoedekenskerke, op weg naar het gerecht in Mid delburg, verdween hij spoor loos. Waarschijnlijk is hij ver dronken in de Westerschelde. „Die man was blij dit verhaal te vertellen", zegt Smit. „Hij had het al die jaren als een last met zich meegedragen. Al fil mend vonden we ook. de cel waarin zijn vader aanvanke lijk was opgesloten." De film ontleent zijn dramati sche kracht uiteraard aan de sluiting van de fabriek. Door het filmen van de door de fa briek gesponsorde gildefees- ten in Sluiskil laat Smit ter loops zien welke impact het eerste industriële complex van Zeeuws-Vlaanderen op dat dorp had. Hij laat arbeiders aan het woord over him onge wisse toekomst. De één over weegt na 36 jaar op de fabriek leerling-matroos te worden. Roerend zijn de beelden van zijn gesprek op het arbeidsbu reau en het voorzichtig infor meren bij een schipper of hij personeel nodig heeft. Een an der is blij vervroegd met pensi oen te gaan, want de ervaring leert dat de arbeiders op de ovens kort na hun pensione ring 'in het koffertje liggen'. Dat VToege einde hoopt hij nu te ontlopen door schilderijen te maken. Stoere mannen Het is opvallend hoe stoere mannen met de ogen knippe rend van emotie hun verhaal doen. „Wat ze vertellen is sym bolisch voor een tijdperk dat is afgelopen", besluit Smit. „De veranderende gemeenschap van Sluiskil staat voor een ver anderend Zeeuws-Vlaande ren. Als er straks een tunnel onder de Westerschelde ligt, zijn ze niet meer de overkant, zijn ze niet meer een afgelegen stukje Nederland. Het is stil staand water, maar de tunnel gaat dat in de nieuwe eeuw, de eeuw zonder Cokesfabriek, in beweging brengen." De eerste Zeeuwse vertonin gen van Cokes! vinden waar schijnlijk eind februari plaats in de Koning van Engeland in Hulst. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45