Alle hens aan dek in Frankrijk PZC Opmars Grozny stokt Greenpeace neemt geen genoegen met excuses TotalFina Leger neemt gezag Molukken over van plaatselijke politie Relaas van Mechelse slavin schokt Belgen Burgemeesters in Italië maken het nieuws buitenland land na stormen voor tweederde tot rampgebied verklaard Galic ontkent schuld aan beschietingen Sarajevo Belastingdienst donderdag 30 december 1999 van onze redactie buitenland PARIJS - Vooral Frankrijk on dervindt nog volop de gevolgen van de zware stormen van zon dag en maandag. De Franse mi nister van Binnenlandse Zaken Chevènement riep gisteren tweederde van het land uit tot rampgebied. Doel hiervan is vooral de procedures voor uit betaling van schadevergoeding te versnellen. Volgens de laatste cijfers zijn ze ker 74 Fransen om het leven ge it, komen door het noodweer. Het 5r totale aantal slachtoffers in Eu- jlropa ligt rond de 130. ^Gisteren zaten nog ongeveer twee miljoen Franse huishou dens zonder stroom. Bij ruim 300.000 mensen werkte de tele foon niet omdat centrales zon der stroom zitten. Mobiele tele foons doen het ook niet altijd, omdat veel zendmasten zijn om gewaaid. Het staatsenergiebedrijf riep gisteren zelfs zijn gepensioneer de medewerkers terug om de schade te herstellen. Uit het buitenland zijn hulpteams ge stuurd. Ook zijn zesduizend sol daten ingezet. Stroomvoorziening De Belgische elektriciteitspro ducent Electrabel neemt voor een deel de Franse stroomvoor ziening voor Nederland over. Dat heeft het Belgische bedrijf gistermorgen gemeld. Veel Fransen hebben ook geen drinkwater, omdat zuiverings- en pompinstallaties niet wer- van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse olie maatschappij TotalFina heeft gisteren haar excuses aangeboden voor de olieramp die de Franse west kust heeft getroffen. Maar het concern weigert nog steeds zijn verantwoorde lijkheid te nemen, stelde de milieuorganisatie Green peace gisteren in een com muniqué. TotalFina schiet volgens de milieuorganisatie ernstig te kort bij de schoonmaak- werkzaamheden. De raffina derij van Elf in de buurt van Donges heeft wel olieresten aangenomen die door vrachtwagens zijn afgevoerd van de stranden, maar de vrijwilligers moeten het werk doen, aldus Green peace. Bovendien blijft het bedrijf ernstig in gebreke bij het be schikbaar stellen van mate rieel om de weggelekte olie uit de Maltese tanker Erika op te ruimen. „Iedereen wist al dagen dat de olie op de kust zou spoelen en dat het opgeruimd moest worden. TotalFina had die tijd moeten gebruiken om materieel ter plekke te krij gen. In plaats daarvan heb ben ze het smerige werk overgelaten aan vrijwilligers en de lokale autoriteiten", al dus Greenpeace. President Thierry Desmarest van de oliemaatschappij bood gisteren zijn veront schuldigingen aan en beloof de opnieuw dat het bedrijf zou helpen de troep op te rui men. De verantwoordelijk heid voor de ramp legt de maatschappij echter nog al tijd bij de eigenaar van de vergane tanker, de Italiaanse reder Panship Management. Op 12 december zonk de Eri ka in zwaar weer voor de Franse kust. Ongeveer 10.000 ton olie kwam in zee terecht. ANP/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische leger heeft de volledige verant woordelijkheid voor het herstel van de orde op de Molukken overgenomen van de plaatselij ke politie. Volgens een woord voerder van het leger moeten de onlusten worden neergeslagen. Gevechten tussen moslims en christenen op de Molukken heb ben sinds zondag al het leven gekost aan zeker 63 mensen, al dus het Indonesische persbu reau Antara. Gisteren vielen zes doden. De Indonesische president Wa hid verklaarde in Jakarta tegen de afkondiging van de staat van beleg op de Molukken te zijn. Hij verzocht religieuze leiders gezamenlijk een oproep te doen een het geweld te beëindigen. Volgens Abdullah Tuasikal, lid van een verzoeningsteam van de regering, kwamen op het naast Ambon gelegen eiland Haruku bij een aanval door christelijke bendes gisterochtend zes mos- W Hnnr Pqi il l^r-innm ar» Apconnoc+or rln moocf nnmm door Paul Koopman MECHELEN - Urenlang stond Katrien (33) in haar peignoir op het balkon van een flatje in Me- chelen. Dat was haar straf, om dat zij tijdens de kerstnacht in slaap was gevallen. Maar op eerste kerstdag besloot ze, hoe wel geestelijk gehandicapt, dat het genoeg was geweest. Na ruim een jaar gegijzeld, mis bruikt en gemarteld te zijn, waagde de inmiddels onder koeld geraakte vrouw de sprong naar de vrijheid. Het relaas dat deze hedendaagse slavin aan de politie in Mechelen deed, heeft België diep geschokt. Eind 1998 zou Katrien bij een bevriend stel hebben aange klopt voor steun, omdat zij rela tieproblemen had. Het Mechel se koppel nam de vrouw in huis op voorwaarde dat zij het huis houden zou doen. Deze overeen komst ontaardde volgens de po litie echter al snel in slavernij. Katrien werd van haar vrijheid beroofd en moest als moderne ken. In La Rochelle aan de Atlantische kust vaardigde de prefect een verbod uit op de ver koop van meer dan zes flessen mineraalwater per persoon. Ook in Duitsland is de schade enorm. In Baden-Württemberg is negentig procent van de bos sen in het Zwarte Woud aange tast. Op sommige plaatsen zijn open plekteen onstaan van hon derden vierkante kilometer, al dus de lokale minister van Landbouw Staiblin. De schade beloopt volgens bosbeheerders 275 miljoen gulden. Voor heel Europa wordt de stormschade geschat op onge veer elf miljard gulden. De Eu ropese Commissie kan binnen de Europese Unie geen nood hulp geven. Er is alleen nog geld voor rampen buiten Europa, zegt Brussel. In de Alpen is er nog steeds lawi negevaar door de zware sneeuwval van de laatste dagen. Een helikopter van de Oosten rijkse hulpdienst slaagde er gis teren in het Tiroler Jamtal te be reiken, waar dinsdag negen Duitse toeristen omkwamen door een lawine. De helikopter bracht de enige overlevende van de groep naar het nabijgelegen Galtür. In het gebied zitten nog 39 mensen vast. Zwitserland is gisteren getrof fen door een kleine aardbeving met een kracht van 3.3 op de schaal van Richter. Er vielen geen gewonden door de beving. In het land zijn veel wegen nog steeds onbegaanbaar door de verwoestingen die de stormen hebben aangericht. Steunpunten Het noodweer heeft bij de ANWB nog niet geleid tot hulp verzoeken van Nederlanders. De steunpunten in Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk en Italië hebben het ondanks de extreme weerssituatie niet drukker ge kregen dan normaal. Volgens de ANWB verblijven momenteel zo'n 110.000 Nederlanders in de wintersportgebieden Door noodweer bij de Turkse stad Istanboel is gistermorgen in de Zee van Marmara een olie tanker gedeeltelijk gezonken. Het schip, dat onder Russische vlag voer, raakte in zwaar weer aan de grond en brak in tweeën. Voor zover bekend zijn alle ze ventien opvarenden gered. Volgens het Russische ministe rie van Transport zou er intus sen ruim 800 ton stookolie in het water zijn weggelekt. Het schip heeft in totaal tussen de 4300 en 4800 ton olie aan boord. Er dreigt een natuurramp in het gebied. AFP/DPA/ANP/AP Inwoners van Le Mans in Midden-Fx-ankrijk varen door de ondergelopen straten. foto Franck Dubray/AP lims om het leven en raakten er 32 gewond Zo'n 2000 christenen arriveer den gisterochtend in Ambon na dat ze het tachtig kilometer ver derop gelegen eiland Buru waren ontvlucht na aanvallen door moslims. Volgens vice- gouverneur Paula Renyaan trachten militanten daar alle christenen van het overwegend door moslims bewoonde eiland te verdrijven. Ze verklaarde dat schepen naar Buru zijn ge stuurd om meer vluchtelingen te evacueren. In de opstandige provincie At- jeh zijn volgens de plaatselijke politie twee agenten door onbe kende schutters doodgeschoten. In de olierijke provincie op de noordelijke punt van Sumatra strijden separatistische opstan delingen voor onafhankelijk heid. In Den Haag wordt vandaag op nieuw door Molukkers gede monstreerd. Zo wil de Molukse gemeenschap in Nederland in ternationale aandacht voor het geweld. DPA/AFP/AP/ANP Assepoester de meest onmoge lijke klusjes opknappen. Steeds als zij faalde, volgden er zware represailles. Haar lichaam zat volgens j ustitie onder de blauwe plekken en slecht genezen won den. Meermalen werd de vrouw verkracht. Een politiewoord voerder vertelde dat daarbij voorwerpen van soms 'extreme afmetingen' werden gebruikt. Katrien moest haar invalidi- teitsuitkering aan het echtpaar afstaan en zou zo geterroriseerd zijn dat zij ook boodschappen voor het echtpaar deed zonder dat zij durfde te vluchten. Maar op eerste kerstdag sprong ze van het balkon en liep in haar nachtkleding bevend van de kou een pizzeria binnen. Daar vroeg zij de verbijsterde uitba ter de politie te bellen. Haar 'meesters' werden dezelfde dag nog gearresteerd. Hen wacht een gevangenisstraf van tussen de tien en twintig jaar als hun schuld wordt bewezen. De vrouw zou al bekend hebben. Katrien is in een ziekenhuis op genomen. GPD Falun Gong beschuldigt politie China van marteling PEKING - China heeft twee leden van de verbo den religieuze Falun Gong-beweging naar werkkampen gestuurd omdat ze een aanklacht hadden ingediend tegen de politie. Agenten zouden volgens de twee een aanhangster van de beweging hebben doodgemarteld, aldus een mensenrechtenorganisa tie gisteren in Hongkong. De politie in Zhaoyuan in de oostelijke provincie Shandong heeft Li Lanying en Chen Shihuan veroordeeld tot drie jaar 'heropvoeding door ar beid' in het nabijgelegen Zibo, zo verklaarde het Informatiecentrum voor Mensenrechten en de De mocratiebeweging in Chi na. Twee andere Falun Gong leden die dezelfde aan klacht hadden ingediend, hangt eenzelfde straf bo ven het hoofd. Verdachten in China kun nen zonder proces tot her- opvoeding door arbeid in werkkampen worden ver oordeeld. De vier Falun Gong-leden beschuldigden de politie ervan Zhao Jinhua te heb ben geslagen, geschopt en elektrische schokken te hebben toegediend. De vrouw overleed in een zie kenhuis. De autoriteiten ontken nen de beschuldiging. RTR Russische soldaten kijken uit over de noordelijke buitenwijk van Grozny. fot van onze redactie buitenland GROZNY - Het Russische offen sief tegen de Tsjetsjeense rebel len in Grozny nadert volgens Moskous minister van Defensie Igor Sergejev het einde. Maar het straatbeeld in het centrum van de stad was gisteren heel anders dan de Russen wilden doen geloven. De Russische artillerie nam de stad nog steeds van alle kanten onder vuur, maar er woedden volgens Tsjetsjeense leiders geen straatgevechten. In het centrum versterkten rebellen met zware wapens hun stellin gen. Eenheden werden naar buitenwijken in het noorden en oosten van de stad gestuurd om de Russische aanvallen af te slaan. Het persbureau ITAR-Tass meldde op gezag van militaire bronnen, dat rebellen aan de noordoostrand van Grozny een opslagtank met ammoniak en chloor lieten ontploffen. Daar door zou een giftige gaswolk zijn ontstaan. Ook in de bergen in het zuiden van de deelrepu bliek is hevig gevochten. De re bellen zeggen zich massaal uit de bergen terug te trekken om Grozny te verdedigen. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa riep Rusland gisteren opnieuw op een staakt-het-vuren af te kondigen om de naar schatting door Hans Geleijnse ROME - Italiaanse burgemeesters zijn nota belen die doorgaans beleefd wensen te wor den aangesproken. Zoniet de burgervader van het dorpje Serravalle Sesia in Lombar- dijc. Hij wil dezer dagen familiair met zijn voornaam, Gianluca, worden begroet. De 33-jarige eerste burger draagt namelijk de achternaam Buonanno, Italiaans voor ge lukkig nieuwjaar. Volgens het dagblad Corriere della Sera zul len de dorpelingen zich weinig van zijn wens aantrekken, want de burgemeester ligt niet zo goed bij zijn onderdanen. In Ser ravalle voelen ze zich genomen door Bu onanno omdat hij op strategische plekken rond het dorp in politie-uniform gehulde vogelverschrikkers neerplantte. Deze nepagenten waren volgens de burgemeester een adequaat afschrikmiddel tegen snel heidsduivels. Buonanno past met zijn initiatieven in een rijtje burgemeesters dat het afgelopen jaar de pers haalde met opmerkelijk gedrag. Zo benoemde burgemeester Marenco van het dorpje Montebruno (bij Genua) deze zomer een 'Commissaris voor de Punische Oorlo gen'. Hij had in de geschiedenisboekjes opgeduikeld dat de Carthaagse veldheer Hannibal ooit zijn tenten in de buurt van Montebruno had opgeslagen. Een poging om dit feit te herdenken met een olifanten parade mislukte, omdat de door Marenco Babygehuil tegen zwangerschap LONDEN - Britse tieners worden verplicht op school regel matig een half uur naar een band met het huilen van baby's te luisteren. Meisjes zullen bovendien lange wandelingen moe ten maken met een zwaar beladen kinderwagen. Dit zijn de speerpunten van een programma dat de Britse re gering gisteren heeft gelanceerd om het aantal zwanger schappen onder tieners terug te dringen. DPA Uri Geiler eist geld van Nintendo LONDEN - De Israëlische parapsycholoog/illusionist Uri Gelier wil geld zien van de Japanse spelcomputerfabrikant NintendoHij meent dat zijn naam ten onrechte is gebruikt op een spelkaartversie van het populaire computerspel Poke- mon. Gelier eist omgerekend 212 miljoen, aldus de Britse krant The Guardian gisteren. Geiler is bekend geworden doordat hij lepels kon buigen door er slechts over te wrijven. Op het kaartspel staat het Poke- mon-monstertje Alakazam afgebeeld, dat in de Japanse ver sie Un-Geller is gedoopt. Het wezentje heeft twee gebogen le pels in de hand en wordt aangeduid als parapsycholoog. DPA Oppositieleider terug in Ivoorkust ABIDJAN - De leider van de grootste oppositiepartij van Ivoorkust, Alassane Ouattara, is gisteren teruggekeerd in zijn land. Ouattara wil volgend jaar meedoen aan de presidents verkiezingen. Zijn terugkeer is mogelijk gemaakt door de staatsgreep van vorige week. De afgezette president Bédié vaardigde drie maanden geleden een arrestatiebevel tegen Ouattara uit. De ze vluchtte hierop het land uit. AFP/RTR Amnestie miljoen Zuid-Koreanen SEOUL - De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung heeft gisteren bekendgemaakt dat hij ter gelegenheid van de mil lenniumwisseling twee Noord-Koreaanse spionnen vrijlaat. Ook verleent hij amnestie aan een miljoen Zuid-Koreanen die wegens lichte vergrijpen zijn beboet of gevangengezet. De twee spionnen zij n 71 j aar oud en zitten sinds het begin van de jaren tachtig gevangen. Als zij zijn vrijgelaten, zei Kim, zijn er in Zuid-Korea geen langgestrafte politieke gevange nen meer. AP Cel voor verkrachten Miss World JERUZALEM - De Israëlische reisagent Shlomo Noor die schuldig is bevonden aan verkrachting van de 19-jarige Isra ëlische Linor Abargil, Miss World 1998, is gisteren veroor deeld tot zestien jaar gevangenisstraf. Abargil was in oktober 1998, vlak voor haar uitverkiezing tot Miss World, in Italië om auditie te doen bij modellenbureaus. Ze vroeg Noor, een Israëliër die in Milaan een reisbureau heeft, de terugreis naar Tel Aviv te boeken. Noor zei haar toen dat er geen vluchten meer gingen vanuit Milaan en bood aan haar met de auto naar een vliegveld bij Rome te brengen. On derweg verkrachtte hij Abargil. AP Israël laat Palestijnen vrij JERUZALEM - In Israël zijn gisteren 26 Palestijnse gevange nen vrijgelaten uit de gevangenis van de stad Ashkelon. De maatregel maakt deel uit van de afspraken die gemaakt zijn in het vredesakkoord van Sharm el-Sheikh. Gisterochtend verwierp het Israëlische hooggerechtshof nog een klacht van de 'Vereniging van slachtoffers van terroris me', die had geprobeerd de vrijlating tegen te houden. Onder de vrijgelaten Palestijnen zijn ook leden van terroristische groeperingen zoals Harnas en Islamitische Jihad. DPA/AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Bosnisch-Ser- vische generaal Galic heeft gis teren voor het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag ontkend verantwoordelijk te zijn voor oorlogsmisdaden. Hij had de leiding van de belegering van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Galic, die vorige week maandag werd gearresteerd, is een van de belangrijkste Bosnisch-Servi- sche verdachten die in handen zijn van het tribunaal. Hij is aangeklaagd wegens oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid. Het VN- hof houdt hem als commandant van het Sarajevokorps verant woordelijk voor de systemati sche beschietingen op Sarajevo tussen 1992 en 1994. Daarbij werden duizenden burgers ge dood of verwond. Galic' advocaat, Nikola Kos- tich, verklaarde na de voorge leiding een monsterproces te verwachten, te vergelijken met dat tegen de Kroatische gene raal Blaskic, dat meer dan twee jaar duurde. Dat komt volgens Kostich omdat het niet alleen gaat om de beschietingen van Sarajevo, maar ook om het ver onderstelde grote 'politieke complot' van de Bosnisch-Ser- vische politieke leider Karadzic en diens generaal Mladic. Kostich verwacht dat het moei lijk zal worden de verdediging te organiseren zonder hulp van het Bosnisch-Servische leger. Kostich is van plan Mladic om hulp te vragen. Galic werd door Britse SFOR- soldaten aangehouden in het centrum van Banja Luka, de hoofdstad van de Republika Srpska, het Servische deel van Bosnië. ANP 40.000 burgers die in Grozny vastzitten te helpen. Het zijn meest ouderen en zieken, die niet in staat of te bang zijn om de schuilkelders te verlaten, aldus de OVSE. Pijpleiding De Russische olietransport- maatschappij Transneft is be gonnen met de bouw van een pijpleiding die om Tsjetsjenië heen gaat, zo heeft het persbu reau ITAR-Tass gemeld. De pijpleiding van de Azerbei- dzjaanse hoofdstad Bakoe aan de Kaspische Zee naar de Russi sche Zwarte-Zeehaven No- vorossiisk, wordt vijfhonderd kilometer omgelegd via Dage stan. AP/AFP/DPA/ANP aangeschreven Tunesische ambassade niet bij machte bleek dikhuiden te leveren. Burgemeester Guido van Campanile bij Na- pels organiseerde een loterij om zes banen als straatveger te vergeven. Twee schonen uit zusterstadje Tsjernobyl kwamen over voor de op de lokale tv live uitgezonden trekking. De belangstelling was enorm. Opmerkelijk was een paar maanden terug de aankondiging van een ongehuwden-be- lasting door burgemeester Venditti van het eveneens zuidelijke dorpje Vastogirardi. Zijn plan, dat samenwonenden moest aan zetten tot huwelijk en voortplanting, haal de de voorpagina's van alle kranten, maar werd nooit uitgevoerd. Het was een stuntje, zei hij later, om de aandacht te vestigen op de vergrijzing van Vastogirardi. GPD (Advertentie) Nieuwe regeling ziekenfondswet zelfstandige ondernemers per 1 januari van kracht. Per 1 januari 2000 wordt een nieuwe wet voor de ziekenfondsverzekering van kracht. In het kort houdt de wet in dat alle zelfstandige ondernemers met een gemiddeld belastbaar inkomen dat niet hoger is dan 41.200,- vanaf 1 januari 2000 ziekenfonds verzekerd zijn. Als u zelfstandig ondernemer bent, heeft u hierover in november een verklaring van de Belastingdienst ontvangen. Als u voldoet aan de voorwaarden voor de ziekenfondsverzekering en u heeft geen bezwaar aangetekend tegen de verklaring, dan bent u vanaf 1 januari 2000 verzekerd volgens de ziekenfondswet. Als u voldoet aan de voorwaarden voor de zieken fondsverzekering en u heeft wel bezwaar aangetekend tegen de verklaring, dan bent u ook vanaf 1 januari 2000 verzekerd volgens de ziekenfondswet, maar krijgt u begin januari een nieuwe verklaring van de Belastingdienst. Dit naar aanleiding van een recente rechterlijke uitspraak. Voor vragen over de regeling kunt u bellen naar het gratis informatienummer: 0800-0047. Wmmnim ™.i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 63