Breuk kabinet en sociale partners 5,'5 4f5 verpleeghuizen Vreemd virus waart rond in Politie voert controles nog verder op Machtigste vrouw in economie Nederland komt uit Vlaanderen Isinlratuin aiacrème Begin je eigen club bij Het Net Na zestien jaar praten ruilen Sas en Zelzate grond voor water Frans-Britse vleesoorlog ten einde ionden en bedrijven botsen met De Vries Tunnelbouwers zeker van werk Valse start Manchester United VVD wil zich laten sponsoren Tsjechische stad sloopt muur die zigeunerbuurt van wijk scheidt 10' ZW5 Bewolking Overwegend bewolkt en plaatselijk kans op wat motregen. Maximumtemperatuur 10 graden. ;42e jaargang no. 277 loensdag 24 november 1999 psse nummers 1,80 HULST - Het stringente proefproject ver keershandhaving Zeeland roept steeds meer weerstand op. Niettemin zei politie woordvoerder Jan van Mourick gisteren dat hij niet uitsluit dat de politie nog in tensiever gaat controleren, zoals hier gis termiddag tussen Hulst en Absdale. Sinds juni heeft de politie Zeeland, ver sterkt met 25 agenten van elders, al vele tienduizenden bekeuringen uitgedeeld. Zeeuws-Vlaamse burgemeesters die van een heksenjacht spreken, zijn maandag door gedeputeerde Hennekeij op de vin gers getikt. Het proefproject, dat in mei volgend jaar wordt geëvalueerd, moet het grote aantal verkeersslachtoffers in Zeeland terug dringen. Per jaar komen in Zeeland ruim veertig mensen om in het verkeer, 375 be landen in het ziekenhuis. Vooruitlopend op de evaluatie zei Van Mourick gisteren dat met name op de Zeeuws-Vlaamse we gen sinds de controles een stuk rustiger wordt gereden. pagina 2: commentaar pagina 21: Lik-op-stuk nodig voor hardrijder foto Charles Strijd ran onze redactie binnenland WASSENAAR - Zeker tien be woners van twee Nederlandse verpleeghuizen zijn de afgelo pen weken overleden aan een nog onbekende virale infectie. Tweeëndertig ouderen in de in stellingen in Wassenaar en Iwello zijn ziek geworden. En kelen zijn er slecht aan toe. welk virus het gaat, is on duidelijk. Wel is zeker dat de zo geheten 'griepprik' geen soelaas biedt. De GGD is begonnen met een onderzoek. een dependance van ver pleeghuis Casa Bonita inTwello overleden in één week tijd vijf bewoners. Zij waren allemaal boven de tachtig jaar. In de de pendance wonen alleen Alzhei- fflerpatiënten. Zeventien bewo ners zij n ziek gewordenvan wie orgisteren nog drie in bed moes ten blijven. Ook moesten tien medewerkers ziek thuis blijven. Opvallend bij het Gelderse virus is dat er plotseling koortspieken optreden, net wanneer de pati- fflt lijkt te herstellen. Patiënten- in Wassenaar hebben proble men aan de luchtwegen, hoes ten, hebben koorts en hebben van benauwdheid. Professor A Osterhaus, die ver bonden is aan het Nationaal In fluenza Centrum in Rotterdam, denkt dat het in de twee ver pleeghuizen om verschillende virussen gaat. Tegelijk bena drukt hij niet over materiaal te beschikken. Daardoor heeft hij niks kunnen onderzoeken. Van een griepgolf in Nederland is geen sprake, denkt Osterhaus. Directeur J. Groen van het Was- senaarse Duinstede zei gisteren dat in zijn verpleeghuis binnen één week tijd vijf bejaarde be woners aan een griepachtige aandoening bezweken. Waar schijnlijk zijn de verzwakte ou deren gestorven aan de compli caties na een besmetting met het virus. Bewoners van verpleeg huizen zijn vaak al verzwakt waardoor hun lichaam de weer stand mist om zich afdoende te weer te stellen tegen een virus. In Duinstede vertoonden giste ren nog vijftien bewoners de symptomen van de aandoening. Zij zijn behandeld met antibio tica. Het verplegend personeel in de instelling draagt in het ge deelte van het gebouw waar de meeste ziektegevallen voor kwamen beschermende mas kertjes. Met grote regelmaat worden handen met desinfecte rende zeep gewassen. GP- D/ANP Advertentie Of je nu van volksdansen of van voetbal houdt, bij Het Net kun je gratis een eigen club beginnen. Maar je kunt net zo makke lijk ergens lid van worden, want er zijn al meer dan 2000 clubs te vinden op Het Net. Je vindt ze op http://www.clubs.nl Gratis internet bij Het Net Net wat je zoekt. Voor meer informatie: www.hetnet.nl, ga naar Primafoon of bel 0800-1515 voor de gratis cd-rom. door Joost Bosman SAS VAN GENT - Een grensoorlog tussen Neder land en België lijkt definitief afgewend, nu de Bel gische koning Albert na zestien jaar overleg tus sen de Lage Landen eindelijk een wetsontwerp heeft ondertekend voor een grondruil tussen Zel zate en Sas van Gent. Het gaat om een landpuntje op de oostelijke oever van het kanaal Gent-Terneuzen plus een stuk wa ter (bij elkaar ruim achttienduizend vierkante meter), dat nu aan Zelzate wordt afgestaan. Op de landtong staat een Belgisch baggerbedrijf en groeien wat bomen. In ruil krijgt Sas van Gent eenzelfde oppervlakte aan kanaalwater terug. Al in 1969, bij de verbreding van het kanaal ter hoogte van de grens, ontstond er onduidelijkheid welk stuk nu bij wie hoorde. De grens kreeg een extra grillig verloop, en vooral het feit dat de lijn voor een deel in het midden van het water ligt, bleek onpraktisch. L. Heyboer van het kadaster Middelburg: „Niemand wist wie de verantwoor delijkheid had op het moment dat er een ongeluk zou gebeuren op de grens in het kanaal." Al in 1983 begonnen de onderhandelingen. Volgens Heyboer heeft de kwestie zo lang ge duurd, omdat de goedkeuring in België moest ge schieden door een wetsvoorstel. „Het aardige is, dat er al lang overeenstemming was. Maar offici eel moest die nog worden beklonken. In Neder land kan dat door een koninklijk besluit, dat door de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Kooijmans in juni 1993 al werd getekend." Het wetsvoorstel in België werd volgens Heyboer opgehouden mede doordat de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken Willy Claes secreta ris-generaal van de NAVO werd. Vervolgens wer den onze zuiderburen enkele malen getroffen door kabinetscrises. „Mede daardoor moest het wetsvoorstel telkens weer terug in de ambtelijke molen", aldus Heyboer. „Maar op 23 juni van dit jaar is het eindelijk door koning Albert onderte kend, op 4 november stond het besluit gepubli ceerd in de Belgische Staatscourant." Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent was dinsdag nog niet op de hoogte van de overeen komst. „Maar als Zelzate er een stukje grond bij krijgt, gun ik dat die gemeente van harte. We hoe ven niet onder de wapenen", lacht de burgemees ter. Overigens kan de uitruil (zij het zeer geringe) financiële gevolgen hebben voor Sas van Gent: voor water ontvangt een gemeente minder geld uit het Gemeentefonds dan voor land. (Advertentie) Advertentie Unieke demonstratie! Poolse glasblazers demonstreren het blazen en decoreren van kerstballen bij Europatuin Goes vandaag (woensdag 24 november) van 10-12.30 en 13.30 - 18.00 uur Europatuin Goes, Nw. Rijksweg 2 D. "s-Heer Hendrikskinderen 0113 215395 Frankrijk heft zijn im portverbod voor rund vlees uit Groot-Brittannië snel op. Daarmee komt een eind aan een vier maanden durende vlees oorlog, die voor forse poli tieke irritaties zorgde. Op 1 augustus verklaarde Brussel het Britse rund vlees veilig. Prins Charles (met bril) probeerde Euro pa daar al eerder van te overtui- K. gen. De Duitse medewerkers van het noodlijdende Philipp Holz- mann die aan de Westerscheldetunnel werken, hoeven zich waarschijnlijk geen zorgen te maken over hun toekomst. De Bouw- en Houtbond FNV verwacht dat de werknemers, als de Duitse onderneming failliet gaat, ge woon aan de slag kunnen bij de andere iVj pn 'J| ii bedrijven die aan de tunnel werken. Manchester United is de tweede ronde van de Champions League slecht begonnen. Fiorentina versloeg de titelverdedi ger met 2-0 dankzij doelpunten van Batistuta enBalbo (foto). Barcelona kwam in Berlijn niet verder dan 1-1 tegen Hertha BSC. Valencia versloeg Bordeaux met 3-0 en fC" FC Porto was met 2-0 te sterk voor Sparta Praag. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; uit: 11,12,13,15 en 16; zee land: 17,18,19,21 en 23; sport: 24en 25; buitengebied: 27,28, 29,30 en 31 vrouw in de top honderd staat. Alleen de hoogste functies tel den. Zo werd er gekeken naar topfuncties als lid van de raad van bestuur, een directiezetel, lid van de raad van commissa rissen of van de raad van advies. Van de honderd vrouwen heb ben 37 een politieke achter grond. In de toptien zijn dit er zelfs vijf. Zo staat Tineke Lod- ders-Elfferich (CDA) op de vier de plaats. De Rabobank haalde haar bij de raad van beheer. De meeste vrouwen in de tophon- derd hebben een WD-achter- grond. Maar zij scoren niet het hoogst in de ranglijst. De hoog ste WD-vrouw is Neelie Kroes op de veertiende plaats. Hoewel veel vrouwen via een politieke loopbaan een commis sariaat verwerven, signaleren Metze en Hezewijk een kente ring. Steeds meer vrouwen met een machtige positie vinden hun weg naar het pluche via een ma- nagementcarrière. GPD HILVERSUM - WD-voorzitter Eenhoorn wil dat zijn partij zich laat sponsoren. De liberalen ho pen dat het bedrijfsleven in de toekomst de partij financieel bijstaat. Dat liet Eenhoorn gisteren we ten. De WD zoekt geldschieters omdat verkiezingscampagnes duurder worden en de leden aantallen van partijen dalen. Wettelijk is vastgelegd dat poli tieke partijen giften van bedrij ven, maatschappelijke instel lingen of organisaties openbaar moeten maken. Giften van 10.000 meer, voor zover die niet van doorsnee burgers af komstig zijn, moeten in het jaar verslag worden gemeld. ANP Advertentie 5S Sj gnonze redactie binnenland 2. DEN HAAG - De vakcen- trales en de werkgeversor- ie janisaties zijn gisteren ',9 net ruzie opgestapt uit let overleg met minister De Vries van Sociale Za- 'r; ken over de toekomst van jj: Je sociale zekerheid. Zij tinden dat ze te weinig zeggenschap krijgen in t let nieuwe sociale stelsel J' ran het kabinet, ie J)it model is zowel voor de j1-' werkgevers als de werknemers «ietaanvaardbaar", verklaarde ;r, FNV-voorzitter De Waal gister- 3 avond na afloop van het overleg. 31 Overvaller schiet winkelier dood n IILBURG - Een 51-jarige win- 2 keiier uit Eindhoven is gister- niddag doodgeschoten toen J ojn tabakszaak in Tilburg werd kroofd. ,e Sond het middaguur was zijn "s winkel aan het Westerpark het e coelwit van een gewapende overval. De overvaller ontkwam net een auto. De politie arres- >r teerde vannacht een 33-jarige ii Tilburger, die ervan verdacht j' wordt de schoten te hebben ge- ij lost. De man is een bekende van ir ie politie. ANP 'i zie ook pagina 3 ij „De Vries wil een model invoe ren waarvoor wij geen verant woordelijkheid willen dragen. Volgens ons wordt het een grote puinhoop. Het is een dwaze ge dachte dat de overheid alles denkt te kunnen regelen." Met hun opstelling staan de so ciale partners lijnrecht tegen over het kabinet en de Tweede Kamer. De drie regeringspartij en PvdA, D66 en WD vinden dat de werkgevers en werkne mers in het nieuwe sociale stel sel meer dan genoeg invloed hebben. Minister De. Vries is 'teleurge steld'. „De sociale partners hou den alleen vast aan hun eigen plannen die ze anderhalf jaar geleden hebben gepx-esenteerd. Dat is ongeloofwaax-dig." Het pijnpunt bij de sociale part ners ligt in de medezeggenschap over het arbeidsmarktbeleid en het weer aan het werk helpen van WAO'ers. Het nieuwe stelsel voorziet in de vorming van Cen tra voor Werk en Inkomen (CWI's). Daar kan iedere burger terecht die werk zoekt of een uitkering wil. De CWI's worden aangestuurd door een op te rich ten Landelijk Instituut voor Werk en Inkomen (LIWI). De so ciale partners krijgen slecht een adviesrol toebedeeld. De huidige vijf uitvoeringsin- stelingen (zoals het GAK) wor den samengebald tot één grote overheidsdienst: het UWV (Uit voeringsinstelling voor Werk nemersverzekeringen). Deze keert de WAO en WW uit en ver zorgt de keuringen. Het weer aan het werk helpen van WAO'ers wordt in de toekomst geregeld door bedrijven als uit zendbureaus. Werknemers en werkgevers moeten per bedrijf of per CAO bepalen welk bedrijf de reïntegratie mag verzorgen. De sociale partners gaan nu overleggen met him achtei'ban- nen over hoe het verder moet. „Maar duidelijk is al dat die het niet zullen accepteren", zegt De Waal. Eerder die dag gaven de vijf uitvoeringsinstellingen wel te kennen zich neer te leggen bij de kabinetsplannen. GroenLinks en CDA hebben om een spoeddebat gevraagd. GPD Kerstcactus, met maar liefst 80 prachtige bloemen die tot ver in het nieuwe jaar bloeien. Deze cactus stelt weinig eisen aan de verzorging. 9,95' door Rixt Albertsma AMSTERDAM - Wie een hoge positie wil bereiken in het be drijfsleven, doet dat het beste via een carrière in de politiek. Volgens onderzoeker Jos van Hezewijk en journalist Marcel Metze gaat de weg naar de top vaak via de politiek. Het tweetal deed voor Avanta Magazine een onderzoek naar de honderd machtigste wouwen in het Ne derlandse bedrijfsleven. van onze redactie buitenland USTI-NAD-LABEM - Het be stuur van de Tsjechische stad Usti-nad-Labem heeft gisteren besloten de muur af te breken die sinds half oktober de wonin gen van zigeuners scheidt van de rest van de wijk. stuur van Usti-nad-Ladem op 13 oktober de 62 meter lange en 1,8 meter hoge muur laten op trekken. De stad wil nu de kla gers met behulp van een subsi die laten verhuizen. Ook wordt er geld uitgetrokken voor socia le projecten in de wijk. AFP/AP De tophonderd, met aan kop de Belgische econoom Lutgart van den Berghe, werd gisteren ge presenteerd. Van den Berghe voei't de lijst aan met commissa riaten bij onder meer CSM, ING en SHV. Louise Groenman (ooit D66-politica) is de enige Neder landse vrouw die in de topdrie staat. Door haar functie als commissaris bij ABN Amro ein digde ze na de Engelse barones Chalker of Wallasey op de derde plaats. Groenman is ook lid van het dagelijks bestuur van de So ciaal-Economische Raad, voor zitter van het Clara Wichmann Instituut en lid van de begelei dingscommissie Sociaal en Cul tureel Planbureau. De criteria voor de 'macht' wa ren de functies van de vrouwen en het eigen vermogen van de bedrijven waar ze werken. Hoe groter het eigen vermogen van de onderneming, hoe hoger de De 'muur van de schande' lokte landelijk en internationaal pro testen uit. De zigeuners hadden eerder hun huizen te koop aan geboden. De Tsjechische rege ring overwoog al de gehele wijk op te kopen. Op aandringen van wijkbewo ners, die klaagden over heiTie en viezigheid, had het stadsbe- (Advertentie) KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u (Advertentie) Ziet er lekker uit, dit mosvarentje oftewel Selaginella, in een crèmekleurige pot. Leuk voor in huis. Houdt van licht, niet van volle zon. compleet van 9.95 voor MaMMtpgaa«5iHfcaiB6iBflg3iagSE)!atfla<gagi 11» inmoa—wik«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1