Kabinet laat kansen liggen Oranjebal 2f5 Netelenbos zet alle kaarten op hoofdtak van Betuwelijn "ll,95 buitengebied :ss a'smS 4 WEKEN Kok positief over opvoedles ouders ^sintratuin Organisaties vragen Paars er een schepje bovenop te doen 20° |15° t M 'W morgen in de PZC Nog geen voedseldroppings Timor VOOR 16,00 JA, ik wil; miljoenennota 11 t/m 16 PSV grijpt eerste punt Verdeling miljarden Dodental in Taiwan naar 1712 Groene belegger WÊÊÊBÊÊÊKÈÊÊKÊÊÊHÊÊItÊÊËÊÊÊÊ^ Regen Vandaag is het overwegend bewolkt en van tijd tot tijd valt er regen. Het wordt rond 20 graden. 242e jaargang no. 224 woensdag 22 september 1999 osse nummers 1,80 Z 5 ETCCSSaHB _f v l •#T' (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: jnonze redactie binnenland PEN HAAG - Het kabinet aoet er een schepje bo- ,enop doen en meer ambi- je tonen. Dat is de kern jan de kritiek van politië le partijen en maatschap pelijke organisaties op de begroting voor volgend par. Het kabinet laat kansen liggen ■uhet economisch zo goed gaat, srwoordt werkgeversorgani satie VNO/NCW de algemene ipvatting. De coalitiepartijen ajn uiteraard zeer te spreken ;rer de 'goede koers van Paars', naar hebben ook kritiek. PvdA aD66 menen, tezamen met de oppositiepartijen GroenLinks en CDA, dat het kabinet meer moet doen voor gezinnen met kinderen. Ook moet er volgens deze fracties extra geld komen om de problemen in de gezond heidszorg en het onderwijs aan te pakken. Deze extraatjes mo gen eventueel ten koste gaan van de 1 miljard gulden die het kabinet heeft gereserveerd voor lastenverlaging. Duidelijk is dat vandaag en morgen tijdens de Algemene Beschouwingen over de begroting een groot deel van de discussie hierover zal gaan. De WD wil, net als het kabinet, niet tornen aan het reserveren van 1 miljard gulden voor las tenverlichting. Volgens de libe ralen is deze lastenverlichting noodzakelijk, om meer mensen in het arbeidsproces te lokken. Daarnaast wil de WD vasthou den aan een verdere verlaging van de staatsschuld en pleit de fractie voor verdere lastenver lichting. Ook PvdA en D66 benadrukken dat er meer gedaan moet wor den voor de lagere inkomens. Als het economisch zo goed blijft gaan, kan er bovendien meer geld naar onderwijs en zorg, vinden de fracties een stemmig. GroenLinks verwijt Paars 2 te kiezen voor 'luxe boven leef baarheid'. De partij wil een of fensief tegen de armoede en be pleit versterking van zorg, onderwijs en openbaar vervoer. Ook de vakbonden vinden dat onderwijs en zorg een extra im puls moeten krijgen. De werkgeversorganisatie VNO-NCW maakt zich juist weer zorgen over de 'uitdeeleu- forie' bij sommigen op het Bin nenhof. Niks extra uitgaven maar stevig doorgaan om het fi nancieringstekort tot nul terug te brengen, raden de werkgevers aan. De Miljoenennota en de Troon rede die de koningin gisteren voorlas, stonden bol van het goede nieuws. Het gaat goed met Nederland, de economische groei blijft gestaag doorgaan en er is voor ieder wat extra's te verwachten. Het grootste pro bleem van de komende jaren is het steeds nijpender tekort aan arbeidskrachten. Zeeland De belangenbehartigers voor het goederenvervoer EVO en Transport en Logistiek Neder land vinden dat het kabinet de financiering van wegen en spoorwegen te veel aan anderen overlaat. Een voorbeeld daar van is volgens beide organisa ties de afspraak die het Rijk en havenschap Zeeland Seaports maakten over het verbeteren van de Sloespoorlijn en het aan leggen van de spoorlijn Axel- Zelzate. Het havenschap is be reid de helft van de Sloelijn te betalen. Het geld dat het Rijk daardoor overhoudt, kan wor den ingezet voor de lijn Axel- Zelzate. Zeeland Seaports wil ook daaraan meebetalen. EVO en TLN constateren dat sinds deze afspraak geen vooruitgang is geboekt. Ze vrezen dat niet al leen de spoorlijn Axel-Zelzate op losse schroeven komt te staan maar ook de door het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven vurig ge wenste tunnel onder het kanaal bij Sluiskil. Volgens economiegedeputeerde en havenschapsvoorzitter D. Bruinooge is er geen sprake van dat de plannen voor beide spoorlijnen stagneren. GPD commentaar op pagina 2 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland:5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; miljoenenno ta: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 20; sport: 23 en 25; uit: 27,28,29,31 en 32. Het koffertje van minister Zalm van Financiën bevat op hoofdlijnen de volgen de zaken: De werkloosheid daalt tot een historisch lage vier j: procent. Tegelijkertijd i neemt echter het aantal ji WAO'ers weer toe; Iedereen gaat er in koop kracht op vooruit, gemid deld 1 procent; De kinderbijslag stijgt met circa 50 gulden; De speciale fiscale af trekpost voor ouderen stijgt met 380 gulden; die voor werkenden met 390 gulden; Jonggehandicapten krijgen een speciale be lastingaftrek, met terug werkende kracht tot 1 ja nuari 1999; De milieuheffing op gas, water en licht stijgt; Justitie wil ontuchtple- gers na hun terugkeer in de maatschappij blijven volgen om herhaling van misdrijven te voorkomen. De gezondheidszorg krijgt 1,4 miljard gulden extra, vooral om de wachtlijsten en de werk druk te bestrijden; De ziekenfondspremie gaat 0,7 procent omhoog; Het experiment met af kicken onder narcose be gint dit najaar; Het toegestane aloco- holpromillage voor jonge automobilisten (18-24 jaar) gaat omlaag van 0,5 van 0,2. Voor diezelfde groep komt er een tijdelijk rijbewijs. Er komen geen nieuwe snelwegen bij. De huidige worden breder gemaakt, door af en toe vluchtstro ken open te stellen; De BTW op bestrij- dingsmiddelen gaat om hoog. ANP De vredesmacht op Oost-Timor is in Dili begonnen met con troleren van inwoners op wapenbezit. De opbouw van Inter- fet ging ook gisteren onverminderd voort. Daardoor was het op de luchthaven van Dili zo druk dat er geen plaats was voor hulpvluehten. Het uitwerpen van voedsel voor vluchtelingen moest worden uitgesteld. PSV heeft gisteravond het eerste punt gepakt in de Champions League. De Eindhovenaren speelden in eigen huis met 1-1 ge lijk tegen het Spaanse Va lencia. Ruud van Nistel- rooy (foto) maakte het PSV-doelpunt uit een strafschop. Willem II ver loor ook zijn tweede duel. Het Franse Bor deaux was met J V 3-2 te sterk. door Dineke van der Burg DEN HAAG - Premier Kok is voorstander van een verplichte opvoedcursus voor ouders van criminele kinderen.' Hij heeft hierover gesproken met minis ter Korthals van Justitie, die laat uitzoeken of zo'n maatregel haalbaar is. Dat zei Kok gisteren in het actu aliteitenprogramma Netwerk. Uit een onderzoek van het bu reau Intromarkt blijkt dat 68 procent van de Nederlanders positief staat tegenover een ver plichte opvoedcursus voor ou ders van probleemkinderen. In Engeland kan de rechter ouders dwingen zo'n cursus te volgen. Premier Kok ziet voordelen: „De oorsprong van de ellende van pi'obleemkinderen kan soms in het gezin liggen. Het gaat daarbij om gezinnen die bijvoorbeeld sociaal niet func tioneren, armoede kennen, ver pauperd of gebroken zijn." Gezin Hij meent dat een rechter, die in contact is gekomen met een cri mineeltje, de mogelijkheid moet krijgen ouders te dwingen op- voedlessen te gaan volgen. „Ik weet niet of zo'n maatregel ook technisch is te realiseren, maar de basisgedachte vind ik posi tief", aldus de premier. Het idee om een avondklok voor kinderen in te stellen, eveneens een maatregel die in Engeland al kan worden genomen, wijst Kok van de hand. CDA-fractie leider De Hoop Scheffer heeft al eerder gepleit voor gedwongen opvoedcursussen in een aantal gevallen. Ook is de CDA'er voorstander van een avondklok voor kinde ren. Uit de enquête blijkt dat 53 procent tegen een avondklok is. Voor is 43 procent. Het geven van een oorvijg aan andermans kind is uit den boze. Maar liefst 83 procent is daar tegen. GPD (Advertentie) STOCKHOLM - Op de beurs van Stockholm hebben ze een echt groene belegger: een Yucca. De plant geeft koop- en verkoopop drachten voor de zestien meest verhandelde fondsen. De met senso ren op de bladeren gemeten groei van de Yuca is bepalend voor de beleggingen. Een door de kunstenaar Ola Pehrsson geschreven computerprogramma verwerkt de groeistuipen tot beleggingsop drachten en houdt ook de koersschommelingen van de fondsen bij. Alleen als de Yucca beter scoort dan de officiële beursindex, krijgt de plant water. Het project is onderdeel van de een tentoonstelling in Stockholm van zeven kunstenaars, foto Anders Wiklund/RTR Advertentie DEN HAAG - De Gouden Koets arriveert op het Binnenhof. Prinsjesdag is gisteren zonder incidenten verlopen. Naar schatting tienduizenden mensen stonden in Den Haag langs de route van de traditionele tocht met de Gouden en de Glazen Koets, be geleid door marechaussees, grenadiers, de Koninklijke Militaire Kapel en bereden politie. Het publiek stond rijen dik achter de dranghekken, zwaaiend met vlaggetjes. De koningin zag er volgens omstanders 'prachtig' uit. Ze droeg, evenals prinses Mar griet, een bescheiden, zwart gevederde hoed. foto Koen Suyk/ANP TAIPEI - Het aantal doden door de aardschok in Taiwan van maandagnacht was gisteravond gestegen tot 1712. Het aantal gewonden bedroeg 4005. Er zijn veel meer mensen inge sloten of bedolven dan eerst werd aangenomen. Werd aan vankelijk gesproken van dui zend vermisten, gisteravond werd het aantal op drieduizend gesteld. In het licht van schijnwerpers werd gisteravond het zoeken naar overlevenden en het ber gen van slachtoffers voortgezet. China was het eerste land dat hulp aanbod, onmiddellijk ge volg door Turkije, waar vorige maand bijna 16.000 mensen om kwamen door een aardbeving. Ziekenhuizen in Centraal-Tai- wan werden overspoeld met ge wonden. Op het eiland zitten zo'n zes miljoen huishoudens zonder stroom. RTR/AFP/AP zie ook pagina 2 Advertentie Met de Cucurbita of Turkse Muts maakt u het binnen en buiten tot een plaatje. Dit oranje stilleven houdt 2 tot 3 maanden haar mooie oranje kleur en is zeer decoratief in een rieten mand. Doorsnee 20-25 cm. Van 5.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS C Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 door Jaap Folkerts DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer zet al haar kaarten op het hoofdtraject van de Betuwelijn. Een Noord- en Zuidtak zijn overbodig. Dat schrijft de bewindsvrouw in een vertrouwelijke toelichting op haar voornemen de Noord- tak te schrappen. De handteke ning van minister Pronk (Milieu staat ook onder de brief, die vrijdag wordt besproken in de ministerraad. Het kabinet stemt dan waarschijnlijk in met het afblazen van de Noordtak. Landschap Met wat aanpassingen kan de verwachte goederenstroom in noordoostelijke richting over bestaand spoor (Elst-Zupthen- Hengelo-Oldenzaal), aldus Ne telenbos. Een andere reden om af te zien van de Noordtak is de forse ingreep in het landschap, die een nieuw spoor met zich meebrengt. De Noordtak zou vooral voor binnenlands ver voer zijn. Maar daarvoor is die te grootschalig. Bovendien be spaart Netelenbos enkele mil jarden door er van af te zien. Schrappen van de Noordtak is volgens Netelenbos niet in strijd met het verdrag van Warne- munde, dat met Duitsland is af gesloten. Het akkoord geeft de 'globale verplichtingen' van de partijen aan. Nederland moet zorgen voor de hoofdtak naar Zevenaar. Later moeten er aan sluitende verbindingen via 01- denzaal en Venlo komenDaarin is geen prioriteit aangebracht. Ook hoeft het niet om nieuwe lijnen te gaan, aldus Netelen bos. Zuidtak Behalve de Noordtak lijkt ook een nieuwe Zuidtak (Eist-Venlo van de baan. Netelenbos wil na 2015 de capaciteit van het hoofdtraject vergroten en daar bij Duitsland financieel helpen, zodat het spoor tussen Emme rich en Oberhausen geschikt kan worden gemaakt voor meer goederentreinen. Dan hoeft Ne derland minder gebruik te ma ken van noordelijke en zuidelij ke routes. De minister duldt geen tegen spraakvan de provincie Gelder land en gemeenten die betrok ken zijn bij de Noordtak. ANP Hedera, klimop in boog- of piramidevorm. Een groen- blijvende, winterharde tuinplant die het prima doet op het terras of eventueel binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1