PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN' Dodental Turkije loopt op tot boven de tweeduizend Bouterse mikt op presidentschap 4 WEKEN Zeeuwse Turken wachten op levensteken nzinnig Kamer verontrust over korting inkomen alleenstaande oudere A .J9° „y £15 Nog duizenden mensen na zware aardbeving vermist Hulpfondsen Bosnië verduisterd Brandweerchef bepleit test Brabantse Wal moet blijven Weer illegale Kosovaren in België gepakt VOOR 16,00 JA, ik wil: Speurhonden uit Nederland naar rampgebied s^siiïtratuixi I Sterrenrestaurant Planet Hollywood 1 vraagt surseance ZW 6 Regen en onweer Regen- en onweersbuien. Weinig zon. Stevige zuidwestenwind. Maxima rond 19 graden. y 242e jaargang no. 194 woensdag 18 augustus 1999 i losse nummers 1,80 11 t/m 13 van onze redactie buitenland ANKARA - Nog duizen den mensen worden vermist na de zware aard beving die West-Turkije gisteren trof. Het officiële dodental stond vannacht op 2033, maar de Turkse autoriteiten vrezen dat er nog vele slachtoffers on der het puin liggen. Reddingswerkers haalden in de getroffen steden het puin met hun blote handen, houwelen en scheppen weg, maar konden in veel gevallen weinig doen. In de verwoeste stad Gölcük zei bur gemeester Baris dat vijfhonderd flatgebouwen, waarin 20.000 gezinnen woonden, ineen waren gestort. „Er zouden wel 10.000 mensen onder het puin kunnen liggen", aldus Baris. De meeste steden tussen Ankara en Istanboel, een afstand van 600 kilometer, werden in meer of mindere mate getroffen door de 45 seconden aanhoudende schokken met een kracht van 7,5 op de schaal van Richter. Onder de slachtoffers zijn vol gens de in Noord wijk gevestigde alarmcentrale EuroCross twaalf leden (twee gezinnen en een echtpaar) van een Neder landse familie van Turkse af komst. Het aantal Nederlandse gewonden was achtendertig. Het zwaarst getroffen werden de stad Izmit, een centrum van industrie op negentig kilometer van Istanboel, en de kuststad Gölcük. Een brand in de raffi naderij bij Izmit woedde gister avond nog steeds. De brand weer verloor de controle over de brand en evacueerde iedereen die zich in een straal van vijf ki lometer van de raffinaderij be vond. Een brandweerman ver telde dat het gevaar bestaat dat de installatie ontploft. De hulpverlening werd bemoei lijkt omdat de wegen naar het gebied zijn beschadigd en brug gen zijn ingestort. Veel flats in de steden van het rampgebied zijn ingestort omdat bij de bouw ervan de aannemers hebben ge sjoemeld met de voorschriften. Over miljoenenstad Istanboel daalde na de bevingen een vreemde stilte neer. Veel mensen brachten de rest van de nacht op straat door. Naschokken, waar van er zo'n tweehonderd zijn ge weest kunnen ook de komende etmalen nog voorkomen. Ziekenhuizen konden de stroom gewonden nauwelijks aan. In het epicentrum Izmit moesten mensen in de open lucht worden verpleegd. Hulpverleners plun derden apotheken en drogiste rijen om aan verband te komen. Omdat inmiddels ook veel lij kenhuizen vol liggen, moeten veel doden in ruïnes, van hun huizen worden opgebaard. Premier Ecevit waarschuwde tegen het gebruik van bulldo zers bij het reddingswerk. „We kunnen op die manier meer mensen verliezen dan we red den", zei hij. GPD/RTR/AP zie ook pagina 2 Meer dan een miljard dol lar, bedoeld voor de we deropbouw van Bosnië, is verdwenen in de zakken van politieke kopstukken van dat land. Dat meldt een internationale fraud ecommissie. De Bosnische president Izetbegovic noemt de verwijten leu gens, bedoeld om zijn regering te besmeuren. Commandant W.P van Leersum van de Regionale Brandweer Zeeland pleit voor een psychologische test bij sollicitaties voor de Zeeuwse korpsen. Hij reageert daarmee op de beken tenis van twee Zeeuwse brandweerlieden, die zelf branden hebben gesticht. Bovendien vindt Van Leersum dat de korpsen beter moeten controleren of hun brand- 1 m weerlieden dreigen 'af te glijden'. Het is, tussen Rilland en Ossendrecht, een bijna on-Hollandse heuvelrug, die plotseling opdoemt in het land. Waar klei over gaat in zand slingert de Brabantse Wal zich door het landschap. Eindeloze ruimte wordt ineens ingeka- merd. Een plaatje dat moet blijven. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7uit: 9,10,11 en 13; zeeland: 15,16,17 en 19; buitengebied: 23,24, 25 en 26 door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se ex-dictator Bouterse doet volgend jaar een gooi naar het presidentschap van zijn land. ,,Ik kan een grote overwinning behalen", zegt de voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP). „Nederland wil mij liever kwijt, maar daar stoor ik mij niet aan. Ik maak mij er eerder druk om wat het Suri naamse volk van mij denkt." Volgens de oud-legerleider is de recente veroordeling tot zestien jaar gevangenisstraf door de rechtbank in Den Haag in ver band met zij n betrokkenheid bij een aantal cocaïnetransporten, niets anders dan Nederlandse bemoeienis met Suriname. „De nieuwste Nederlandse strategie is drugs. Vroeger was dat het communisme, maar dat schijnt niet meer in de mode te zijn. Na de verkiezingen van 1996, waarbij de NDP als grootste partij uit de bus kwam, maakte Bouterse geen aanspraak op de presidentszetel. Hij schoof Jules Wij denbosch naar voren, maar die heeft zichzelf in tweeënhalf jaar tijd zo impopulair gemaakt dat de bevolking om zijn aftre den schreeuwt en hij werd ge dwongen om voor 25 mei 2000 vervroegde verkiezingen uit te schrijven. BRUSSEL - De Belgische Rijks wacht heeft op een tankstation tussen Brussel en Oostende een groep van 68 illegale Albanese Kosovaren opgepakt. De Rijkswacht controleert de laatste dagen extra scherp op il legale Kosovaren. De afgelopen maanden zijn meer dan vijfhon derd Kosovaren opgepakt langs de snelweg tussen Brussel en Oostende. Albanese Kosovaren proberen massaal naar Groot- Brittannië te vluchten, waar moslims opvangcentra voor hen hebben ingericht. Gisterochtend sprongen de 68 mannen, vrouwen en kinderen uit verschillende vrachtwagens. De Belgische autoriteiten zijn ervan overtuigd dat de vluchte lingen in zee zijn gegaan met mensensmokkelaars, die hen niet helemaal tot aan Oostende durven te vervoeren. ANP Bouterse zegt dat hij nu wel as piraties heeft om staatshoofd te worden. Volgens insiders is de kans groot dat hij, ondanks zijn besmette imago, volgend jaar daadwerkelijk als eerste man van het land wordt beëdigd. De huidige politieke impasse in Suriname is nog altijd niet doorbroken. De vakbonden hebben wel deze week hun sta kingsacties en demonstraties opgeschort. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZG, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC HMOM Aardbeving Turkije De onderneming zegt in de pro- ilemen te zijn geraakt door de iielle groei in 1996 en 1997. Het •eorganisatieplan moet zorgen voor rendabiliteit op langere lermijn, aldus een communiqué. De restaurants blijven gewoon draaien. Het plan omvat onder meer een kapitaalinjectie van dertig mil joen dollar van een groep inves teerders met de twee grootste aandeelhouders, de Saudische irins Al-Waleed bin Talal en za lenman Ong Beng Seng. Andere aandeelhouders zijn de icteurs Sylvester Stallone en Arnold Schwarzenegger. Behal ve het verse kapitaal moeten er :oncessies komen van de obli- (atiehouders. De notering van Planet Holly wood op de effectenbeurs in New York werd kort voor de be kendmaking opgeschort op een liveau van 0,75 dollar. In 1997 was het aandeel nog 25 dollar waard. AFP/KRF/ANP Een inwoonster van Izmit laat voor haar verwoeste huis haar tranen de vrije loop. foto Kai Pfaffenbach/RTR door Arjan van Westen MIDDELBURG - Imam A Kumas van de moskee van de Turkse vereniging in Middelburg kijkt met stadgenoten A Bodor en S. Topal aangedaan naar de televisiebeelden, die via de schotel naar het Turkse centrum aan de Oostkerk plein in Middelburg komen. Ze weten dat een inwoner van Middelburg een huis bezit in het epicentrum van het rampgebied. En twee Turkse gezinnen uit Vlissingen verblijven in Istanboel. De tien Turkse kanalen zenden onafge broken de gevolgen van de aardbeving uit. De mannen zitten aan de buis ge kluisterd. Het huis van de Turkse Mid delburger staat in het zwaar getroffen Gölcük. „Laten we hopen dat hij daar niet was ten tijde van de beving", zegt Bodor. „Wat er met hem gebeurd is, we ten we nu niet. Er is geen contact met Turkije te krijgen." Volgens de drie mannen belt de familie voortdurend met het consulaat in Rot terdam. Het personeel daar is door de omvang van de ramp verrast. Bellen met Turkije is zo goed als onmogelijk. „Misschien dat een mobiele telefoon uitkomst kan bieden", hoopt Topal. De drie mannen kennen ook twee ge zinnen uit Vlissingen die hoogstwaar- schij nlij k ten tij de van de aardbeving in Istanboel verbleven. Ook van hen heb ben de thuisblijvers nog niets verno men. De vrees is groot. De televisie toont regelmatig de puinhopen van de stad aan de Bosporus. In het Middelburgse ontmoetingscen trum zijn vanwege de schoolvakantie niet veel mensen aanwezig. Veel Turken uit Zeeland zijn in Turkije op vakantie. De meesten verblijven bij familie in Oost- en Centraal-Turkije, buiten het rampgebied. De kans dat er veel slacht offers tussen zitten is dan ook niet groot. Maar zolang er contact is ge weest, blijft iedereen bezorgd. Topal kwam gisteren terug van vakan tie. Hij vertrok van de luchthaven bij Izmir, de havenstad in West-Turkije. Van Middelburg naar Turkije gaan om te helpen heeft volgens Topal geen zin. Je loopt dan als niet-deskundige eerder in de weg. „Materiële hulp daar gaat het nu om. Dat is wat wij kunnen doen. Topal zegt dat vanuit het centrum in Middelburg een inzamelingsactie wordt gehouden. „We gaan daarvoor toestemming vragen aan de gemeente." (Advertentie) Het groene warenhuis draait van 16 t/m 28 augustus helemaal door. Het is weer Warenhuis op Stelten. Zoveel te gekke koopjes, aanbiedingen en idioot veel voordeel op zomerartikelen ziet u alleen bij Intratuin. Waanzinnig gewoon! KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. door Margit Kranenburg DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet direct maatregelen neemt om het onverwachte in komensverlies van ouderen in verpleeg- en verzorgingshuizen op te heffen. Sinds 1 juli krijgen veel alleen staande ouderen 50 minder op hun rekening. De fracties gaan ervan uit dat het inkomensver lies een onbedoeld bijeffect is van een aantal veranderingen. D66-KamerlidBakker vindt het niet te verkopen dat de ouderen erop achteruitgaan en wil van minister De Vries van Sociale zaken en staatssecretaris Vlie- genthart van Welzijn weten wat de oorzaak is. „Het is vast niet de bedoeling. Laten ze het maar uitzoeken en repareren." CDA, GroenLinks en PvdA wil len eveneens opheldering. „Er wordt natuurlijk van alles ver rekend met de AOW en er wor den bedragen heen en weer geschoven. Ik wil weten of de achteruitgang met de eigen bij drage te maken heeft", zegt woordvoerster Van Gent van GroenLinks. Ook de WD wacht op uitleg van het kabinet. Ouderen in verpleeg- en verzor gingshuizen betalen een eigen bijdrage AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten), die wordt ingehouden van hun AOW. Ze houden daardoor maar een beetje AOW over voor per soonlijke uitgaven, zoals de kapper-, telefoon en kleding. Al leenstaanden in instellingen krijgen nu ineens 420 gulden in plaats van 470 gulden. Bij het Zorgkantoor Haaglan den zijn inmiddels 36 protesten binnengekomen. Ook bij het College voor Zorgverzekexïn- gen gaat de telefoon veelvuldig. Een medewerkster denkt dat de achteruitgang te maken heeft met een belastingtechnische verandering per 1 juli. Volgens het m inisterie van Volk gezondheid, Welzijn en Sport gaat het om een jaarlijks terug- kerende verwarring. „Per janu ari gaat de AOW omhoog en een half jaar later, per 1 juli, wordt de eigen bijdrage AWBZ aange past", aldus een woordvoerder. „Het nettobedrag komt daarna dan lager uit." Maar volgens VWS kan de ach teruitgang ook te maken hebben met een andere manier van be talen voor broodmaaltijden en wasserij kosten. „Sommige ou deren kregen voor die uitgaven voorheen een speciale belas tingaftrek. Die is nu vervangen door een subsidie aan het ver zorgingshuis." GPD DEN HAAG - Vijf speurhonden en acht begeleiders van de Red dingshonden Hulpdienst Hol land vertrekken vandaag naar het door een aardbeving getrof- ;e fen gebied in Turkije. De hon- k den gaan zoeken naar mensen ie die onder het puin liggen. Ie ;r De hulpdienst heeft ervaring [e met aardbevingen opgedaan in d Armenië en Italië. [e „Eerste prioriteit ligt bij het k zoeken naar levende mensen", zegt een medewerkster van de Hulpdienst Holland. „Voor de n honden is dit een spelletje. Ze [e willen heel graag werken. De [0 dieren kunnen zich helemaal k concentreren op de geur van n mensen. Ze weten ookprecies of iemand dood is of niet. Als ze een lijk hebben gevonden, tonen ze dat in hun gedrag, y Dan zijn ze bedrukt en hangt de staart naar beneden.ANP ie NEW YORK - De Amerikaanse f. restaurantketen Planet Holly- 13 wood gaat uitstel van betaling a- aanvragen om een financiële re- le organisatie mogelijk te maken. Daarover is een akkoord bereikt net de obligatiehouders en een (roep investeerders rond op- ■ichter en topman Robert Earl, zo heeft het bedrijf gisteren be- cendgemaakt. Planet Hollywood betaalt sinds april geen rente meer over zijn abligatieleningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1