Laagopgeleide zit te veel Knap voordelig. Achtergelaten toeristen op drift in China Campagne tegen motorongevallen Peuter-scouts op kamp Deel Waddenzee blijft dicht voor watersport Vrachtwagenchauffeur gezocht in zaak vermist meisje uit Assen binnenland Vader woest over ruimen van asbest Onderzoekers willen sportterreinen in achterstandswijken Pronk stelt onderzoek legionella verplicht Christenen herstellen joodse graven dinsdag Tl juli 1999 ASSEN - „Jongens die zonder speciale kleding asbest moeten ruimen. Dat is toch verschrik kelijk?" De vader van een KFOR-militair uit Assen is woest. Van zijn zoon in Kosovo hoorde hij dat de militairen met een mondkapje voor brokstuk ken opruimen. „Zodra de man nen klagen, zegt de legerleiding dat ze zichzelf en hun uniform beter moeten wassen!" Sinds half juni is zijn zoon sa men met 850 leden van het ge- niehulpbataljon van de Ko ninklijke Landmacht in Prizrin gelegerd. Hun taak is te helpen bij de wederopbouw van Koso vo. Anderhalve week geleden belde de Asser soldaat naar huis. Zijn ouders schrokken van de verhalen. „De jongens die de puinhopen opruimen, doen dat tegen hun zin", zegt de vader, die uit angst voor represailles tegen zijn zoon anoniem wil blijven. De soldaten hebben zich be klaagd bij de leiding. „Die zegt dat ze zich niet moeten aanstel len", aldus de vader. De militai ren kregen wel voorlichting over de gevaren van asbest. On dertussen worden ze nog steeds het veld ingestuurd. „Onze jon gens worden gewoon belazerd." Twee weken geleden werd be kend dat er tachtig meter van de legerplaats een lading etemiet ligt uit een plat gebombardeerd stationsgebouw. Etemiet wordt veel gebruikt in golfplaten en kan asbest bevatten. Omdat het Nederlandse tentenkamp vlak bij staat, vreesden de militairen bij een ongunstige wind het in ademen van asbestdeeltjes. De kwestie veroorzaakte zo'n onrust bij familieleden, dat De fensie een brief heeft gestuurd naar alle relaties van de in Prizrin gelegerde militairen. Uit monsters van de puinhopen zou zijn gebleken dat het eterniet geen acuut gevaar voor de ge zondheid oplevert. De vader cÜende ook in het leger. „Ik weet hoe het gaat. De leiding zegt dat professionele asbest- ruimers onderweg zijn en dat de jongens even geduld moeten hebben. Maar die deskundigen bestaan niet. Hetzelfde met die brief: voor de ruimers zouden beschermende laarzen, pakken, handschoenen en maskers zijn aangeschaft. Waarom dragen de jongens die dan niet?" GPD De naam van de vader is bij de redactie bekend. door Hans Leber BILTHOVEN - Laagopgeleiden doen steeds minder aan li chaamsbeweging, hoogopgelei den steeds meer. Mede hierdoor raakt de gezondheid van 'arme' Nederlanders verder achterop bij de 'rijke'. Onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksge- DEN HAAG - Minister Pronk van Milieu wil dat zwembaden en campings twee keer per jaar een laboratoriumonderzoek naar legionella laten uitvoeren. De instellingen krijgen deze verplichting eind dit jaar bij een ministeriële regeling opgelegd. Dat staat in een beheersproto- col dat Pronk naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De be windsman heeft het protocol opgesteld naar aanleiding van de legionella-epidemie die eer der dit j aar in Bovenkarspel uit brak. Na een bezoek aan de Westfriese Flora in Bovenkar spel, eind februari, zijn 28 men sen overleden. In zeventien ge vallen staat vast dat zij aan de veteranenziekte zijn overleden die werd veroorzaakt door de le- gionella-bacterie De verplichte onderzoeken bij onder meer zwembaden maken deel uit van een onderhouds- schema. Daarin is ook geregeld dat de temperatuur van het wa ter in waterleidingen wekelijks wordt gemeten en geregistreerd. Warm water wordt twee keer per jaar door een laboratorium aan een bacteriologische analy se onderworpen. De kosten van tweehonderd gulden per onder zoek zijn voor rekening van de instellingen. Als de legionella-bacterie wordt aangetroffen, dan moet volgens het ministerie direct ac tie worden ondernomen. „De zaak moet worden gesaneerd en in het uiterste geval kan de pro vincie een deel van de instelling sluiten." ANP zondheid en Milieu (RIVM) plei ten voor de aanleg van sport- en speelterreinen in achterstands wijken, veilige fietspaden, af zonderlijke schoolsport voor jongens en meisjes en betere voorlichting. Volgens RJVM-epidemioloog J. Seidell leiden maatschappelij ke ontwikkelingen ertoe dat de Nederlander te weinig beweegt. „Mensen gaan met een lift naar een verdieping waar zij step-oe- feningen doen. En ze gaan op de fiets naar een fitnesscentrum om daar op een hometrainer te oefenen. Dat is eigenlijk raar. Laagopgeleiden beseffen door gaans niet dat beweging nodig is, dat heeft voor hen geen prio riteit. Bovendien wordt van daag de dag de lichamelijke ac tiviteit 'gekocht' door ergens lid te worden. En daar hebben zij vaak geen geld voor." Het RIVM-onderzoek is gedaan onder volwassenen van twintig tot 64 jaar in Maastricht, Am sterdam en Doetinchem en wees uit dat de helft van de bevolking 'weinig actief is. Dit gaat ge paard met verhoogde risico's op hart- en vaatziekten en een min der fysiek welbehagen. Eerder onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek lever de een percentage van zestig procent 'inactieven' op. Seidells verklaring: „Het CBS meet al leen de lichamelijke inspanning in de vrije tijd. Maar er zijn ook mensen die op school of tijdens het werk sporten of inspannin gen plegen." Wie per week min der dan een half uur wandelt, fietst of voetbalt, wordt door de onderzoekers als 'inactief' be oordeeld. Deze inactiviteit komt het meest voor onder laag opgeleiden, ouderen, weduwen en weduwnaars, arbeidsonge schikten en werklozen. Wie meer dan een half uur per dag een matige (wandelen) of zware inspanning (voetballen) pleegt, en ten minste twee uur per week een zware, geldt als 'zeer actief'. Mensen met een hoge opleiding bewegen het meest en zijn actie ver dan mensen met een middel bare opleiding die op hun beurt actiever zijn dan laagopgelei den. De onderzoekers maken zich zorgen over de allochtonen. Die bevinden zich vaak onder de laagopgeleiden. Seidell: „Al lochtonen bereik je bovendien alleen met tolken en daar had den we geen budget voor. We denken dat het goed is dat tij dens schoolsport jongens en meisjes gescheiden kunnen worden. Samen sporten kan om godsdienstige of culturele rede nen een probleem zijn. En wie als kind niet sport, zal dat als oudere ook niet doen. Dat geldt voor iedereen." GPD SPAARNWOUDË - De twee jaar oude tweeling Daphne en Cheyenne uit Heemskerk mogen met mama-scout Gwendoline mee naar de Achtste Haarlem Jamborette. Aan de Jamborette in Spaarnwoude bij Haarlem nemen 110 Scouting-groepen uit negentien landen deel. Het internationale kamp met het thema 'Nederland Waterland' is gisteren begonnen. foto Hans Steinmeier/ANP Man stuurt ex-vrouw tatoeage GRONINGEN - Een inwoner van Vlagtwedde heeft zijn vrouw met wie hij in echtscheiding ligt, een luguber pakketje gestuurd. In een envelop trof de vrouw een stukje huid aan met een tatoeage afkomstig van de arm van haar echtgenoot. ,Ze heeft me gezegd dat ik mijn leven lang aan haar herinnerd zou worden, omdat haar naam in mijn arm stond getatoeëerd. En ze wil alles terug waarvoor ze betaald heeft, dus kan ze dit ook terug krijgen", zo verklaarde de man gisteren tegen de kort-gedingrechter in Groningen. Hun huwelijk was nog maar acht maanden oud toen de vrouw eind mei een echtscheidingsprocedure bij de rechtbank be gon. Sindsdien is een felle strijd ontbrand over de gezamenlij ke eigendommen. GPD Vermeende pyromaan opgepakt HEERLEN - De politie heeft- een 40-jarige inwoner van Heer len aangehouden, die ervan wordt verdacht meerdere bran den te hebben gesticht. Hij zou de afgelopen week tot vijf maal toe het vuur hebben aangestoken in flatwoningen aan de Palestrinastraat in Heerlen. De man heeft nog geen bekente nis afgelegd. De meeste branden werden door de bewoners tijdig ontdekt, waardoor erger werd voorkomen. Over de aangerichte schade is nog niets bekend. De arrestatie van de vermeende pyro maan volgde op een intensief onderzoek door de politie. ANP Zaak-Bouterse begint in december DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag begint in decem ber met de behandeling van de strafzaak tegen Bouterse en twee medeverdachten. De advocaten van de medeverdachten zijn inmiddels in beroep gegaan, de raadsman van Bouterse zegt dit aan het einde van deze week te doen. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de voormalig Suri naamse legerleider anderhalve week geleden tot zestien jaar cel en bijna vijf miljoen gulden boete wegens zijn betrokken heid bij de grootschalige drugshandel. Volgens de rechtbank is Bouterse de onbetwiste leider van het Suri-kartel. Zijn medeverdachten kregen naast boetes celstraffen van res pectievelijk zes en vijftien jaar opgelegd. ANP Gevecht om geld piramidespel ROTTERDAM - De duizenden gedupeerden van het verboden piramidespel Titan zien waarschijnlijk geen cent terug van de malafide organisatoren. De Belastingdienst eist zoveel geld van de breinen achter het het piramidespel, dat er geen geld meer over is voor een schadevergoeding. Vandaag dient een kort geding over de eerste zeventigduizend gulden die de Vereniging tegen Piramidespelen heeft gevon den bij de oprichters van Titan. De Staat stelt het eerste recht te hebben op dat vermogen. Als de fiscus die zaak wint, dan is er geen hoop meer dat de 3400 gedupeerden ooit nog iets van hun inleg terugkrijgen, stelt de Vereniging tegen Piramidespelen. ANP Aidsfonds wil overleg billboard UTRECHT - De Stichting Aidsfonds wil met Rijkswaterstaat in overleg over het reuzenbillboard dat de stichting langs de A12 tussen Woerden en De Meem wil plaatsen. Rijkswater staat vindt het vijf kilometer lange en vier meter hoge recla- mescherm een gevaar voor de verkeersveiligheid. Woordvoerder Van Merwijk van het Aidsfonds, die hoopt met het billboard veelgeld binnen te halen voor zijn stichting, wil nog een poging doen om Rijkswaterstaat op andere gedachten te brengen. Blijft de dienst echter op het standpunt staan dat de promotiestunt de verkeersveiligheid schaadt, dan zal het Aidsfonds zich daarbij neerleggen. Volgens de provincie Utrecht zal het billboard er in ieder geval niet komen. ANP 1. Pantène shampoo, 2 flacons 200 ml 1*3.98 1A/i0 Bonus voordeel 3.50 lU/lo 4. Rexona deodorant, spray of roller, 2 stuks 10.98 Bonus voordeel 2.75 o.23 van onze redactie binnenland HUIZEN - Automobilisten moeten meer oog krijgen voor motorrijders. Met die bood schap zijn Veilig Verkeer Neder land (VVN) en de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging (KNMV) een campagne begonnen om het aantal onge vallen met dodelijke afloop te verminderen. Bij ongeveer tachtig procent van alle ernstige motorongeluk ken zien automobilisten de mo torrijders over het hoofd, zo blijkt uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Vorig jaar kwamen 76 motorrijders om in het verkeer. Ruim de helft van het aantal do delijke ongevallen deed zich voor in de maanden mei tot en met augustus. Felgele posters langs de kant van de weg moeten automobi listen voortaan wijzen op de aanwezigheid van motoren. Motorrijders kunnen zelf ook een bijdrage leveren aan een be ter samenspel met automobilis ten, aldus WN en de KNMV. Zo moeten ze met aangepaste snel heid een file passeren en over dag altijd met licht aan rijden. Ook is het noodzakelijk be schermende kleding te dragen. Motorrijders tussen de achttien en en vierentwintig jaar lopen 15,2 procent meer kans in het verkeer te overlijden dan auto mobilisten. Nederland telt driehonderdduizend motoren. Ongeveer de helft van alle mo torrijders rijdt zowel binnen als buiten de bebouwde kom te hard. Ook blijkt uit onderzoek dat motorrijders hun voertuig niet altijd voldoende onder con trole hebben bij noodsituaties. Wegbeheerders moeten volgens WN voldoende aandacht be stéden aan de extra grote kwets baarheid van motorrijders. Bij de aanleg van markeringen en drempels en bij wegwerkzaam heden dient de kwaliteit van het wegdek (spoorvorming, scheu ren) goed te zijn. Niet het type motor, maar de rij stijl, leeftijd en ervaring van de motorrijder bepalen de kans op een ongeval, concludeert de SWOV. Berijders van een toer- motor hebben een aanzienlijk kleinere kans op een ongeval dan berijders van een sportmo- ter. Jonge, onervaren motorrij ders kiezen iets vaker voor een sportmotor dan oudere motor rijders. De SWOV onderzocht drie jaar geleden ruim negenhonderd ernstige ongevallen in de jaren 1993 en 1994 waarbij motorrij ders betrokkenwaren. Bij ruim eenderde van cleze ongelukken was er sprake van een botsing met een auto op een kruispunt. In ruim zeventig procent van de gevallen gaf de automobilist geen voorrang. Bij botsingen binnen de bebouwde kom reed de motonijder meestal harder dan de toegestane vijftig kilo meter per uui". ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een deel van de Waddenzee blijft in de zomer gesloten voor elke vorm van wa tersport. Dat heeft de Raad van State gisteren beslist. Gebrui kers van de Waddenzee, zoals de vereniging van Wadvaarders, hebben zich zonder succes tegen deze maatregel verzet. Het gaat hierbij om het gebied op en rond de zandplaat Si- monszand, oostelijk van het ei land Schiermonnikoog. Het is een rust- en broedplaats voor zeehonden. Dat is ook de reden voor de afsluiting. Volgens mi nister Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij is in de zomer hier het belang van de natuur groter dan de wa tersport. De Wadvaarders zijn het hiermee oneens en wilden via de Raad van State de afslui ting ongedaan te maken. In de uitspraak neemt de Raad van State de redenering van het ministerie over. Tussen 15 mei en 1 september mogen de Wad vaarders voor het droogvallen van hun schip het gebied op en rond het Simonszand niet ge bruiken. Tijdens behandeling van de zaak is afgesproken om de uit spraak als eindronde te zien, waarmee ieder jaar terugkeren de juridische procedures wor den vermeden. ANP door Jaap Hellinqa LEEUWARDEN - Ze zijn de wanhoop nabij. Directeur Cees Heim van het failliete reisbureau Travel Culture Club in Leeuwarden liet vorige week maandag midden in China een groep toeristen aan hun lot over. In vijf cam pers proberen de Nederlanders nu zelfstandig hun weg naar de Mon goolse grens te vinden. „Heim heeft ons geld, onze tolk, onze gids", zegt deelnemer Piet Krinkels. Zijn vrouw: „Vannacht moeten we ergens langs een Chinese weg slapen." „Wij hebben heel wat problemen.", constateert Douwe de Vries uit Lem mer droogjes. „Wij hebben geen goede kaart en wij zijn aangewezen op het lezen van Chinese borden." Veel keus hebben de gedupeerden niet. Hun vi sum voor China liep gisteren af en ge woon op het vliegtuig stappen gaat niet.,Dan staan onze auto's nog hier. Zaterdag raakte het gezelschap ver dwaald. De tien Nederlanders werden daarop door de Chinese politie aange houden. De reizigers waren zonder gids op weg naar de Mongoolse grens. „We kwamen door verboden gebied", aldus Douwe de Vries. De karavaan van vijf campers werd naar het poli tiebureau van de stad Jining overge bracht. Gisteren mocht de groep de reis hervatten. Gids ,We hebben nu een gids van de autori teiten meegekregen", zegt De Vries. De campers moeten door woestijn achtig gebied op weg naar de grens plaats Erenhot. „De wegen zijn hier nauwelijks verhard", aldus de Lem- ster De tien Nederlanders, bijna allemaal 50-plussers, vertrokken op 1 april in het kielzog van Heim voor een dertig duizend kilometer lange reis langs de vroegere Zijderoute. De deelnemers, die elk zo'n vijftienduizend gulden betaalden, wisten niet dat het Leeu warder reisbureau op 16 maart failliet was verklaard. „We hebben te maken met iemand die zeer onzorgvuldig is, en ook te kwader trouw", stelt Krinkels. „Heim ont popte zich onderweg als een soort dic tator. Door zijn onzorgvuldigheid hebben we zeventien dagen bij de Chi- nees-Kazachstaanse grens moeten staan wachten. Maar hij had de tolk en de gids bij zich. We waren volko men chantabel. We zijn als lammeren naar de slachtbank gevoerd." Steeds opnieuw eiste de directeur voorschotten. Vorige week maandag barstte de bom in Peking. Toen Heims werknemer voor de zoveelste keer geld kwam innen, gaf een van de reis genoten hem woedend een duw. Deze brak daarbij zijn arm. Mevrouw Krin kels: „Beiden vónden dat heel verve lend, het had nooit mogen gebeuren." Heim zag in het voorval een excuus om zijn klanten te verlaten. De groep wist op het laatste moment nog de paspoorten terug te krijgen. „Sinds dien speelt hij rare spelletjes met ons", vertelt Krinkels. Omdat ze zonder zijn hulp de weg niet konden vinden, pro beerden de reizigers achter Heims bus aan te rijden. „Hij scheurde heel snel door Peldng. Vanuit de bus riep hijik ga jullie veel narigheid bezorgen! Woestijn De reizigers verloren Heim in de loop van vrij dag uit het oog. Hen wacht nog een 15.000 kilometer lange reis, deels langs onverharde wegen. Vooral de woestijn van Mongolië boezemt de deelnemers angst in. De colonne hoopt binnen enkele dagen de Mon goolse hoofdstad Ulan Bator te berei ken. Daar probeert het clubje via de Duitse ambassade toelatingspapieren voor Rusland te bemachtigen. De stemming is uiteraard niet opperbest. „De een gaat daar meer onder gebukt dan de ander", zo verwoordt De Vries het. Piet Krinkels: „Maar wij wilden natuurlijk naar ChinaWe hebben een roze waas voor de ogen gehad. We zijn zo dom geweest niet in te zien in wat voor positie Heim verkeerde." Heim, die sinds zijn persoonlijke fail lissement zonder vaste woonplaats zit, heeft alle contacten verbroken. Zijn sateliettelef oon neemt hij niet op. „We verwachten hem bij de grens van Mongolië weer te zien", zegt mevrouw Krinkels. Volgens de planning moeten zij en haar lotgenoten op 1 oktober de Poolse grens passeren. „We houden de moed er in." GPD GRONINGEN - Vrijwilligers hebben gisteren een begin gemaakt met het opknappen van de joodse begraafplaats aan de Iepenlaan in Gro ningen. Met het initiatief wil de christelijke stichting Boete en Verzoening een steentje bijdragen aan de verbetering van de verhouding tussen joden en christenen. De vrijwilligers zullen grafste nen rechtzetten en schoonmaken, gebroken grafstenen lijmen en de letters weer zwart ma ken. foto Karei Zwaneveld/ANP ASSEN - De politie is in verband met het vermiste meisje Chanel Eleveld op zoek naar de chauffeur van een vrachtwagen die vorige week vrijdagoch tend geparkeerd stond op een industrieterrein in Assen. Een getuige meldde dat hij omstreeks die tijd het 7-jarige meisje daar zag. De getuige is er van overtuigd dat hij Chanel bij de vrachtauto heeft gezien. Voor de truck stond een meisje dat geen aanstalten maakte de weg over te steken of anderszins weg te lopen. Hij heeft het kind en de auto goed gezien. De oplegger van de vrachtwagen had een blauw dekzeil. De recher che wil graag in contact komen met de vrachtwa genchauffeur. Vrijdag zocht de politie op het industrieterrein al naai- voetsporen van Chanel. Er werden wel voet sporen van een kind aangetroffen, maar of ze van het vermiste meisje zijn, is niet zeker. GPD (Advertentie) 2. Junior foam, gellac of gel, duopak 11,98 o n<0 Bonus voordeel 3.00 O.9o 3. Macleans freshmint of mild minty, trlopak8.67 n. -ja Bonus voordeel 2.89 D./O 5. Badedas douche, duopak 9.58 Bonus voordeel 4.79 4.79 Aanbiedingen gelden lot en met 1 augustus as.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3