PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Scepsis over voetbalplan Peper NAVO zet kaarten op vice-premier Draskovic i ji Zeeland vraagt baden om onderzoek naar legionellabacterie Problemen over tankpas Shell vertragen vluchtelingentoestel Handel in zilveren guldens bloeit op door komst euro 4 WEKEN Kauwgom taboe in de klas Rellen ook niet te voorkomen met preventief oppakken potentiële hooligans Moord op BBC-journaliste Arrestatie kabinetslid Italië De Smet vertrekt bij Hoek VOOR 16,00 JA, ik wil: \Y Meer wind I Perioden met zon en maxima van 16 a 17 bij een (vrij) krachtige noord-noordoosten- wind. 242e jaargang no. 99 dinsdag 27 april 1999 losse nummers 1,80 G&m&w pagina 11 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Burge meester Opstelten van Rotterdam heeft twijfels over de effectiviteit van het preventief arresteren van mensen bij grootscha lige evenementen. Volgens Opstelten zou het met die aanpak niet mogelijk zijn geweest de voetbalrellen zondag in Rotterdam te voorkomen. Opstelten: „Preventief oppak ken hadden we niet kunnen ge bruiken omdat we geen goed beeld hadden van de organisa tie. Het ging niet om één grote groep." Minister Peper van Bin- door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie verzoekt alle zwembadhouders Zeeland 'dringend' een on derzoek te laten uitvoeren naai de mogelijke aanwezigheid van de legionellabacterie in de douche-inrichtingen. Een brief met die boodschap gaat vandaag naar alle betrok kenen. Mocht aan de oproep niet tegemoet worden gekomen, dan neemt de provincie het heft in eigen handen, zegt beleidsamb tenaar B. van Lange van de af deling Milieuhandhaving en Metingen. Het onderzoek beperkt zich vooralsnog tot zwembaden, zo wel gemeentelijke als particu liere voorzieningen. In overleg met de regionale Inspectie voor de Volksgezondheid en Milieu hygiëne wordt bekeken of op korte termijn ook de douches van de sportzalen erbij moeten worden betrokkenAan de hand van de resultaten wordt beslo ten of het noodzakelijk is verde re stappen te nemen. Volgens Van Lange gaat het om een preventieve maatregel. Hem zijn nog geen signalen bekend van een vermoedelijke aanwe zigheid van de veroorzaker van de levensgevaarlijke veteranen- ziekte in warmwaterinstallaties van zwembaddouches. Vorige week hield de provincie het nog bij het versturen van een vrij blijvend advies over voorzorgs maatregelen die zwembadhou ders kunnen nemen. De vondst (zaterdag) van een hoge concen tratie legionellabacteriën in de douches van de gemeentelijke zwembaden in Breda, was voor verantwoordelijk Zeeuws gede puteerde A Poppelaars aanlei ding een provinciebreed onder zoek te 'gelasten', voorzover dat nog niet is gebeurd. zie ook pagina 11 nenlandse Zaken meent wél dat met het vooraf isoleren en vast zetten van groepen supporters voetbalrellen zoals in Rotter dam kunnen worden voorko men. De bewindsman verklaarde gis teren in Bergen op Zoom bij de ondertekening van een grens overschrijdend politieverdrag voor het Europees Kampioen schap in 2000 dat het preventie ve instrument niet snel genoeg kan worden doorgevoerd. „Schandalig dat agenten ge noodzaakt zijn hun vuurwapen te trekken", zei Peper. Misdragen De zogenaamde bestuurlijke aanhouding moet het mogelijk maken om groepen mensen, die zich voorbereiden op het schop pen van rellen of zich misdra gen, meteen van straat te pluk ken en op te sluiten. Ook het vergoeden van de aangerichte schade dient, aldus Peper, in een regeling worden vastgelegd. Een ruime meerderheid in dé Tweede Kamer maakte gisteren duidelijk heil te zien in het pre ventief aanhouden, weliswaar bij gebrek aan beter. PvdA'er Middel: „Als je het tuig er van tevoren niet uit kunt halen, kan dit blijven gebeuren. Maar ook al heb je preventieve maatrege len, dan nog kun je niets garan deren. Veel meer mogelijkheden om relschoppers aan te pakken ziet Middel niet. „Het wetsvoorstel van Peper gaat al heel ver hoor in een rechtstaat. Zolang je geen politiestaat wilt zijn, kan zoiets als dit altijd gebeuren." CDA'er Atsma schaarde zich achter het preventief fouilleren van mogelijke relschoppers een middel, net als in het afluisteren van hun mobiele telefoons. D 6 6-woordvoerder Van het Riet vroeg zich af of rellen wel te voorkomen zijn. „Het was een volksfeest, waar drank een gro te rol speelde. Misschien moet je geen drank meer schenken, zo als vorige zomer in Frankrijk is besloten." Geregisseerd Vermoedens dat de rellen waren geregisseerd, werden gisteren door de Rotterdamse politie te gengesproken. Plaatsvervan gend korpschef Ottevanger: „De vandalen komen overal vandaan. Je hebt verschillende harde kernen, tot in Zwolle en Deventer. Dat maakt het heel ingewikkeld om een goed beeld te krijgen van de daders." Er is een rechercheteam van 29 man geformeerd. Van de 87 op gepakte personen zitten er nog twintig vast voor plundering of openlijk geweld. Onder hen de drie door de politie neergescho ten relschoppers. Bij de ongere geldheden vielen in totaal zes tien gewonden, onder wie vier agenten. Verantwoordelijk Volgens de gisteren tussen Bel gië en Nederland gesloten over eenkomst blijven beide landen bij het EK 2000 op hun eigen grondgebied verantwoordelijk voor het handhaven van de openbare orde. Agenten die in het buurland worden ingezet, komen ook te werken onder het gezag en de regels van het gast land. In principe zal alleen op uitnodiging van het gastland grensoverschrijdend worden gewerkt. In noodgevallen mag van deze regel worden afgewe ken, mits de autoriteiten van het buurland direct op de hoogte worden gesteld. GPD/ANP zie ook pagina 3 van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren staatssecretaris Cusumano (51) van Begroting aangehouden wegens corruptie en banden met de georganiseer de misdaad. Ook de hoogste ambtenaar voor het industrie beleid op Sicilië, Guiseppe Cas- tiglione (36), zit vast. De twee worden ervan verdacht dat zij steekpenningen hebben aangenomen bij de aanbeste ding van het Garibaldi-zieken huis van Catania. De bouw van dit ziekenhuis heeft ruim 130 miljoen gulden gekost. Cusum ano en Castiglione zouden het werk hebben gegund aan be drijven die banden met de maf fia hadden. Cusumano werd gis teren door de Italiaanse premier D'Alema ontslagen. AFP Een etnisch Albanees jongetje uit Kosovo kijkt uit een bus die wacht om de grensplaats Blace in Macedonië binnen te rijden. foto Fehim Demir/EPA Kosovaarse en Albanese kinderen rennen naar het podium na af loop van een benefietconcert in Kukës voor de Kosovaren. foto Jerome Delay/AP De zeventigjarige Julia Tmova (links) en de tachtigjarige She- vquie Rama, beiden Kosovaarse vluchtelingen, volgen het bene fietconcert. foto Jerome Delay/AP Bondgenootschap ziet in uitlatingen toppoliticus bewijs van verdeeldheid Belgrado van onze redactie buitenland BELGRADO - De NAVO denkt dat de Joegoslavische regering steeds meer verdeeld raakt over welke koers té voeren in zake Kosovo. De uitlatingen van vice-premier Draskovic vormen daarvoor het bewijs. De politicus zei gisteren dat Belgrado bereid is een vredes akkoord te aanvaarden dat voorziet in een VN-aanwezig- heid in Kosovo. Zo nodig zouden ook troepen uit NAVO-landen deel kunnen uitmaken van zo'n vredes macht, zei Draskovic. Hij had zondag al verklaard dat de lei ding van Joegoslavië moet op houden het volk voor te liegen. Draskovic, die zei vooraf met Milosevic over zijn toespraak te hebben overlegd, had harde kritiek op de houding van zijn land in de Kosovo-crisis. „De leiders moeten eerlijk zeggen waar wij staan. Zij moeten zeg gen wat er na nog twintig da gen bombardementen van Ser vië over zal zi jn. De vice-premier riep zijn land op een, volgens hem aan staand, compromis tussen Rus land en de NAVO te accepteren en VN-troepen toe te laten in Kosovo: „De VN zijn geen be zetters", zei hij. NAVO-woordvoerder Shea be vestigde ook dat er overleg in VN-verband over een Kosovo resolutie gaande is. Hij duidde Draskovic' uitspraken als een van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Het vliegtuig dat gisteren een derde groep Kosovaarse vluchtelingen naar Ne derland heeft gebracht, is van de vliegbasis Eindhoven vertrokken met een vertraging van ruim 2,5 uur. De reden: Shell Aviation accep teerde niet dat de gezagvoerder de brandstof be taalde met een internationale creditcard. Het bedrijf aanvaardde alleen een eigen Shell- pas of Nederlandse guldens en die had de piloot niet bij zich. Volgens een woordvoerder van Shell is het ge bruikelijk dat de maatschappij op Europese vliegvelden niet betaald wil worden met alge mene creditcards. „Dat is een puur zakelijke op stelling. We zijn door schade en schande wijs ge worden." Op het vliegveld Eindhoven kwam gisteravond een vierde groep vluchtelingen uit Kosovo aan. De 145 ontheemden onder wie 37 kinderen en 1 baby, reisden direct door naar het tentenkamp in Ermelo. Vandaag wordt de vijfde groep van on geveer 150 vluchtelingen verwacht. Gisteren kwamen ongeveer 3500 Kosovaarse vluchtelingen aan in Macedonië en Albanië. De hernieuwde exodus doet hulpverleners het erg ste vrezen voor de gezondheidstoestand in de overvolle opvangkampen. De VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr denkt dat veel Kosovaren niet alleen uit angst voor de Serviërs hun dorp ontvluchten, maar ook van wege de honger. Servische winkels zouden wei geren eten aan Albanezen te verkopen, terwijl Albanese winkels worden geplunderd. AN- P/AP/RTR teken dat de eendrachtige op stelling van de Joegoslavische machthebbers scheuren begint te vertonen. Laatste brug Intussen gaan de NAVO-bom- bardementen nog altijd door. In de nacht van zondag op maandag verwoestten bom men de laatste brug over de Do- nau bij Novi Sad, de tweede stad van het land. De VN- vluchtelingencommissie Unh cr zegt dat burgers als mense lijk schild worden gebruikt om militaire doelen tegen NAVO- aanvallen te beschermen. Ook maakt de organisatie zich zor gen over de gruwelen en wreed heden waarover vluchtelingen vertellen die Kosovo hebben verlaten. Een commandant van het Be vrijdingsleger voor Kosovo U£K verklaarde gisteren dat de aanvallen van de NAVO de slagkracht van de Servische troepen zo hebben aangetast, dat Belgrado in Kosovo alleen nog maar kan steunen op acties van paramilitaire troepen. De Europese Unie bepaalde gisteren dat president Milose vic, zijn ministers, familie en andere hooggeplaatste machtsgetrouwen geen toe stemming meer krijgen om naar de EU te reizen. Daar naast worden de bestaande economische strafmaatregelen (investei'ingsverbod, bevriezen financiële tegoeden) tegen Joe goslavië aanzienlijk ver scherpt, en mogen Europese luchtvaartmaatschappijen niet meer op Belgrado vliegen. Verder roepen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken de lid staten op Joegoslavische sport clubs te weren van internatio nale wedstrijden. De aanscherping van de sanc ties moet binnen twee weken een feit zijn. De EU-ministers bekrachtigden verder de al vo rige week overeengekomen olieboycot. Cyprus heeft zich hierbij aangesloten. RTR/APF/GPD zie ook pagina 2 De Britse bevolking heeft gisteren geschokt gerea geerd op de moord op de bekende BBC-presenta- trice Jill Dando. De jour naliste werd gisteren bij haar huis gevonden. Ze was om het leven gebracht met een pistoolschot. De politie kamde de omge ving uit op zoek naar bewijsma- r* teriaal. Hoek moet het volgend voetbalseizoen zonder de inbreng van Geertjan de Smet doen. De 29-jarige aanvallende linkermid denvelder stopt bij de hoofdklasser vanwege een cursus, die hij vanaf september gaat volgen. Hierdoor kan hij nog maar één keer per week trainen. De Smet is van "J plan op een lager niveau te gaan voetballen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9: zeeland: 11, 12,13 en 15: sport: 16 en 17 „Zo bar heb ik het nog nooit gezien", luidt de reactie van Minister Peper van Binnenlandse Zaken op de supportersrellen in Rotterdam. foto Koen Verheyden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De handel in ou dere Nederlandse munten flo reert door de komst van de euro, op 1 januari 2002. Munthande- laren zien vooral zilveren gul dens en rijksdaalders steeds va ker van eigenaar verwisselen. „Iedere week belt er wel iemand of ik nog een guldentje uit 1953 of een riks uit 1954 heb liggen. Mensen willen hun verzameling compleet maken voordat de eu ro wordt ingevoerd", zegt A Be- glinger van munt- en postzegel- handel Edison uit Den Haag. K. Lander van munthandel De Muntpost in Eist, stelt dat de vraag naar zilveren guldens en rijksdaalders op zijn minst is verdubbeld. Het omgekeerde gebeurt ook. Bij Munth, een handelaar uit Amsterdam, is er juist sprake van meer aanbod. „Mensen wil len hun oude munten kwijt. Als de euro haar intrede heeft ge daan, zijn ze helemaal niets meer waard", licht eigenaar T. Peters toe. Nu verschilt de geboden prijs voor een zilveren gulden per dag. De waarde is afhankelijk van het j aar waarin de gulden is aangemaakt en de dagprijs van zilver. Munthandelaren betalen een bedrag variërend van één tot 1,20 gulden In 1967 werd de laatste zilveren gulden geslagen. De oude gul den bestond voor 72 procent uit zilver. Twee jaar later werd ook de rijksdaalder niet langer van zilver gemaakt. De zilveren gul dens en knaken zijn sinds 1973 zelfs geen wettig betaalmiddel meer. In de kassa van de super duiken ze nog wel eens op - ze (Advertentie) zijn moeilijk van de nieuwere nikkelen exemplaren te onder scheiden, maar automaten laten zich niet meer foppen. Tot vijf j aar geleden was het nog mogelijk zilveren munten bij De Nederlandsche Bank in te leve ren. De klant kreeg de hoeveel heid zilver uit de munt vergoed. Daarvoor werd de dagprijs van het metaal gehanteerd. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1