iropbemiddelaars naar Belgrado wonen Schelde schrapt zeker zeventig arbeidsplaatsen GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN Koloniale meubelen Te voet, onder de modder, op de vlucht Advertentie-Orderafdeling PZC 4 WEKEN SAVO blijft Servische doelen bombarderen ondanks groeiende kritiek figen bijdrage 'i verpleeghuis ;aat omlaag AANLEVERING ADVERTENTIEMATERIAAL Beweging in IJzeren Rijn Zwagerman versus Zwagerman Kartelpolitie twijfelt over fusie loterijen Dow boekt record 11 Pronk breekt lans voor havens Kaartverkoop voor EK van start 27 VOOR 16,00 BBHHHHHHHHHHHI ,ö?!42e jaargang no. 75 jinsdag 30 maart 1999 «osse nummers 1,80 wej an onze redactie buitenland 13' go Z 3 Enige regen Vrij veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Matige zuidenwind. Maxima rond 13 graden. PZC ,dt IELGRADO - Terwijl de te- (AVO doorgaat met bom- wel lardementen op Servi- che doelen, groeit we- eldwijd het besef dat illeen via onderhandelin- ;en de Joegoslavische pre- ident Milosevic tot de or- le geroepen kan worden, anuit diverse hoofdste llen bieden regeringslei- lm Iers zich aan te bemidde- '66j, en in het conflict, dat nu iok op een regelrechte hu- nanitaire ramp dreigt uit ■"""e lopen. cent leer dan 100.000 Kosovaren ouden op de vlucht zijn gesla- en, vooral naar buurland Al- lanie. andaag komen de Russische remier Primakov en diens mi- Ra» 'sters van Defensie en Buiten- J"idse Zaken, Sergejev en inov, aan in Belgrado om met losevic zelf te gaan praten. In Joegoslavische hoofdstad is hm i de Oekraïense minister van luitenlandse Zaken, eveneens :ethet doel te bemiddelen. Ook iAVO-lid Griekenland liet gis- ife ren, bij monde van minister apandreou van Buitenlandse üen aken. weten dat 'wij klaar zijn mte bemiddelen'. 2-J rimakov zei dat hij zich ten "öoel heeft gesteld 'de NAVO- ombardementen onmiddellijk doen laten stoppen'. Direct Jadat de Russische premier met Iilosevic heeft gesproken gaat rimakov naar Duitsland en rankrijk voor afzonderlijk lerleg met bondskanselier chröder en president Chirac. Met beiden had hij overigens vandaag al uitvoerig telefo nisch contact. Het weerhield Chirac er niet van om, samen met de Britse premier Blair, de NAVO-acties te verdedigen. Nadat het Westen zondag al Joegoslavië van volkerenmoord in Kosovo had beschuldigd, bracht de NAVO gisteren het be richt naar buiten dat Servische troepen vijf vooraanstaande Al banezen hadden geëxecuteerd. De vijf, onder wie Fehmi Agani, lid van de Kosovaarse onder handelingsdelegatie die Ram- bouillet het vredesvoorstel on dertekenden en hoofdredacteur Baton Haxhiu van het Koso vaarse dagblad Koharditori, zouden zijn gedood na de begra fenis van de Kosovaarse advo caat Kelmendi. Die werd vorige week in Pristina vermoord. Volgens het bondgenootschap dwingt het Joegoslavische leger de Kosovo-Albanezen met tien duizenden tegelijk de grens met IEN" KLAAG - De eigen bijdrage ie mensen elke maand moeten etalen als hun partner in het erpleeghuis zit, daalt vanaf 1 ili voor de middeninkomens. laatssecretaris Vliegenthart au Volksgezondheid deed deze «zegging gisteren bij de ont- ingst van een zwartboek over eproblemen met de huidige ei- en bijdragen voor AWBZ-in- ellingen. Zij verzacht hiermee et leed van gezinnen die in fi- anciële problemen komen door in eigen bijdrage van vaak onderden guldens per maand, et grootste probleem bij de ex- maandelijkse betalingen lor opname in verpleeghuis, irzorgingshuis, psychiatrisch ekenhuis of revalidatiecen- um is een teruggang van het Bsteedbaar inkomen voor de artner en eventuele kinderen wis. Met ingang van 1997 be llen bewoners van AWBZ-in- ellingen een inkomensafhan- elijke eigen bijdrage van issen de 210 en 1.100 gulden ar maand. Daarbij wordt geen ikening gehouden met de vaste sten thuis en de extra kosten e de opname van de partner d zich meebrengt. oms gaat eenderde van het in- ej^ imen op aan de eigen bijdrage, jtrij liegenthart heeft toegezegd t lie it voor mensen met een jaarin- men van ongeveer 30.000 tot .000 gulden bruto de bij drage et meer dan vijftien procent al fflhun inkomsten zal zijn. Wie vai31 lager °f hoger inkomen opl, eft, blijft hetzelfde betalen. ajs PD/ANP Honderden vluchtelingen uit Kosovo komen aan in de Albanese stad Kukes. foto Hektor Pustina/AP door C s van der Laan SKOPJE - In een lang gerekt lint rijden tractoren volgeladen met Albanese vluchte lingen over een kronkelige weg naar het vei lige Macedonië. Vrouwen, kinderen en oude mannen, hun kleren onder de modder, uit geput en hongerig na een nacht lopen door bergen en bossen, krijgen hompen brood, worst en frisdrank van vrijwilligers. Bij duizenden vluchtten gisteren Albanese families uit Kosovo het buurland Macedo nië binnen. Ze reppen van een tocht te voet van 16 tot 25 uur door onherbergzaam ge bied vol met landmijnen. Kani Muhaxheri vertelt dat hij twintig uur zij n kind van twee jaar heeft moeten gedragen. Zijn familie heeft alles achter moeten laten. De meeste vluchtelingen zijn afkomstig uit het gebied rond Kacanik, twintig kilometer van de grens met Macedonië. Het is vaak de tweede vlucht, vertellen de Kosovaren, veelal boer, houthakker, arbeider of lagere ambtenaar van beroep, bij hun aankomst in Macedonië. Een week geleden werden ze door Servische paramilitaire en politie agenten verdreven uit hun dorpen naar Kacanik. Daar joeg de Servische haatma- chine de Albanezen zoveel angst aan, dat ze zondagnacht de bossen in vluchtten naar Macedonië. Ze durfden niet meer over de weg. Doodsbange Kosovaren verhalen over exe cuties, plunderingen, kinderlijken op straat, martelingen en verkrachtingen. Menselijk schild Steeds keert het verhaal terug onder de gis teren in Macedonië aangekomen Albanezen dat 100 tot 250 mannen in het weekeinde werden opgesloten in het politiebureau van Kacanik. De ene vluchteling zegt dat ze dienden als menselijk schild, een ander dat ze opgesloten werden in de kelder. Een NAVO-bom zou op het politiebureau zijn gevallen en velen hebben gedood. Angst is het effectiefste en goedkoopste wa pen van de etnische zuiveraars. Een Koso- vaar vertelt dat tweeduizend mensen van zijn dorp in één keer op de vlucht sloegen toen de Servische bewapende mannen hun komst aankondigden. De vluchtelingen worden opgevangen door het lokale Rode Kruis en vervolgens met tractoren de berg afgereden naar de weg naar Skopje. Op deze weg spelen zich chao tische taferelen af. Ze worden opgewacht door honderden Albanezen die eerder in de afgelopen dagen hier zijn aangekomen en allemaal hun familie zoeken. Volgens officiële cijfers zijn 16.000 tot 20.000 Albanezen Macedonië binnengeko men, maar hulporganisaties vermoeden dat het er veel meer zullen zijn. omdat velen zich niet laten registeren. GPD In verband met de Paasdagen worden de sluitingstijden aanlevering advertentiemateriaal gewijzigd. PZC Zaterdag 3 april 1999 Dinsdag 6 april 1999 Sluitingstijd: Donderdag 1 april 1999, 16.00 uur Vrijdag 2 april 1999, 9.00 uur Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 0118-484321, Fax 0118-470100 van onze redactie binnenland BRUSSEL - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat heeft met haar Belgische en Duitse collega's afspraken ge maakt over de IJzeren Rijn. Bel gië en Duitsland willen deze spoorlijn, die Antwerpen via Nederland verbindt met Duits land, zo spoedig mogelijk weer volledig in gebruik nemen. De Nederlandse bewindsvrouw heeft medewerking toegezegd aan een onderzoek naar de mo gelijkheden daartoe. Een stuurgroep van ambtena ren uit de drie landen gaat acht varianten op de IJzeren Rijn toetsen op de Nederlandse re gels voor ruimtelijke ordening en milieu. Het probleem is dat in Nederland de lijn door een na tuurgebied vlak bij Roermond loopt. Een van de varianten voorziet in het ontwijken van dit kwetsbare gebied. Daarom wordt ook de Europese Com missie bij de stuurgroep betrok ken. Die klaagde eerder dat Ne derland te weinig werk maakt van natuurbeleid. Procedures Netelenbos heeft wel onder streept dat zij rekening moet houden met diverse procedures. Doordat de spoorverbinding in Nederland al jaren in onbruik is moeten procedures worden op gestart. Verder spelen er techni sche problemen als de lijn weel moet worden bereden. Om de druk op de ketel te hou den, hebben de bewindslieden afgesproken elkaar eind sep tember weer te spreken over de stand van zaken. ANP Pl'TlüK CHRIST AUTHENTIC BASIC STORES MIDDELBURG Profiteer nu van onze PAAS- AANBIEDINGEN Langeviele 1 Lange Delft 3 MIDDELBURG (Advertentie) MIDDELBURG/GOES Albanië over te vluchten. Al tachtig- tot honderdduizend Kosovaren zijn in Albanië. Hun aantal neemt met vierduizend per uur toe, aldus de Unhcr, het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de VN. In al lerijl worden noodkampen in gericht voor de vluchtelingen die vaak urenlange voettochten door onherbergzaam gebied met verraderlijke landmijnen achter de rug hebben. Pristina brandt NAV O-gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisteren op nieuw mobiele Servische eenhe den in Kosovo. Amerikaanse schepen in de Adriatische Zee vuurden kruisraketten af. De Servische staatstelevisie toonde beelden van een uitslaande brand in het centrum van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, die door NAVO-raketten op een politiekazerne zou zijn veroor zaakt. Het noorden van Pristina is door Servische troepen en paramili tairen in brand gestoken, zeg gen bewoners, uit wraak voor de bombardementen. In dat deel van de hoofdstad is de bevol king voor 98 procent Albanees. Het gebied is door tanks en poli tieagenten afgegrendeld en on toegankelijk vanuit de rest van Pristina. De politiek leider van het U(pK, Thagi, zei in een telefoonge sprek met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Albright, dat de Serviërs de mu nitiefabriek Skenderaj nabij Pristina hebben omgevormd in 'een soort concentratiekamp' waar 20.000 Kosovaren zijn bij eengebracht, voornamelijk vrouwen en kinderen. GPD zie ook pagina 5 DEN HAAG - De voorgenomen fusie van de Staatsloterij, de Lotto en de BankGiroLoterij staat op losse schroeven. De Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) heeft gisteren be kendgemaakt niet zonder meer in te stemmen met de fusie. De NMa, ook bekend als kartelpoli tie, is bang dat de drie fusiepar tijen een machtsblok gaan vor men dat de concurrentie op een zijspoor zet. Als belangrijkste reden voor de samenwerking noemen de drie kansspelorganisaties verbete ring van het rendement ten bate van goede doelen. Verder den ken'de loterijen beter te kunnen concurreren met buitenlandse branchegenoten. ANP NEW YORK - De Dow Jones-in- dex is gisteren voor het eerst ge ëindigd boven de magische grens van tienduizend punten. De index was in zijn 103-jarig bestaan al vijf keer tot boven de grens van 10.000 punten geste gen, maar nog niet eerder hield de mijlpaal stand tot het sluiten van de markt. AP (Advertentie) Zijn lijf is net zo fors, zijn stem net zo zwaar. Maar daarmee houdt de verge lijking tussen Alexander Zwagerman (foto) en zijn oudere broer Joost wel op. De jongste van de twee schrijvers is christen, po litiek actief - in het CDA - en een aanprijzer van het burgermansbestaan. En erger nog: zijn romans gaan daar over. Minister Pronk vindt dat de Zeeuwse havens wel een rol kun nen spelen in het oplossen van de ruimtenood in Rotterdam. Daarmee wijkt de PvdA-bewindsman af van het standpunt van zijn collega-minister Netelenbos. Zij geeft de voorkeur aan de aanleg van een Tweede Maasvlakte voor de kust van Zuid-Holland. Pronk meent echter dat niet alle aandacht op Rotterdam moet worden gericht De organisatie van het EK-voetbal, Euro 2000, is gisteren officieel gestart met de kaartverkoop. In de voorverkoop gaat nu al 34 procent van alle stadi oncapaciteit, ongeveer 400.000 toegangsbewij zen. De verkoop aan de aanhangers van de deel nemende teams (34 pro cent) start na de loting op 12 december, via de verschillende voetbalbonden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,14 en 15; wonen: 17,18,19,21 en 23; sport: 27, 28 en 29 door Maurits Sep VLISSINGEN - Het personeel van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen wordt van daag ingelicht over het verlies van zeventig tot tachtig ar beidsplaatsen. Hoeveel mensen dat hun baan zal kosten en of daar gedwongen ontslagen bij zitten, is nog niet bekend. Een aantal werknemers zal door in terne verschuivingen aan het werk kunnen blijven. Ook wordt geprobeerd mensen bij andere werkgevers onder te brengen. De bonden hebben maandag met hun vertegenwoordigers bij De Schelde overlegd over de aanstaande reorganisatie. P. Hazelager van FNV Bondgeno ten bevestigde gisteren dat tus sen de zeventig en tachtig banen worden geschrapt. „Ik heb evenwel geen flauw idee over het aantal ontslagen. We zitten nog middenin die discus sie", merkte Hazelager daarbij op. „Eerst moeten we kijken naar de mogelijkheden tot her plaatsing van mensen. Daar hebben we vier tot zes maanden voor uitgetrokken. Daarna zal blijken hoeveel mensen over blijven en of die ontslagen moe ten worden.'' Onderzoek De nieuwe reorganisatie is het gevolg van een diepgravend on derzoek door de Centrale On dernemingsraad (COR) naar de structuur van de diverse Schel- de-bedrijven. De COR heeft het volledige bedrijf onderzocht op overbodige arbeidsplaatsen. Hoewel de reorganisatie onher roepelijk ten koste gaat van werknemers, acht de Onderne mingsraad die onontkoombaar. Bij de KSG werken nu nog ruim 1400 mensen. Uitgangspunt voor het onder zoek is dat de KSG als zelfstan dig bedrijf in Vhssingen-Oosl een gezonde toekomst tegemoet kan gaan. Ook wil de COR de twee onderdelen Maritiem en Industriële Bedrijven bij elkaar houden. Verhuizing van de on derdelen uit de Vlissingse bin nenstad naar Scheldepoort in Vlissingen-Oost moet zo snel mogelijk plaatsvinden. Over de vorderingen van het on derzoek door Damen Shipyards naar overname van de aande- len-KSG van de rijksoverheid - met negentig procent grootaan deelhouder - is nog weinig be kend. Volgens Hazelager zal hierover in mei meer te melden zijn. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 Dc PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1