Avondje benzine happen in Goes Kalun Yu toont zijn karakter bij Top 12 sport maandag 1 februari 1999 22 Arno Ruttinger en Davy van Hoepen geven indoormotorcross glans Gary Kasparov nog steeds beste schaker NAAM door Peter Godrie GOES - Aan paardenkrachten geen gebrek op de tweede dag van de internationale indoor motorcross in de Goese Zee landhallen. Kleine walsen, kleine en grote bulldozers, har kende en zandscheppende men sen om het circuit in staat van optima forma te brengen. De motorcrossers voeren wel bij de machinale en menselijke aange wende paardenkrachten, kort weg pk's. De toeschouwers, zo'n drieduizend in getal, vonden het allemaal best. Zij genoten van pure topsport, waarin de Zeeuwse coureurs Arno Ruttin ger en Davy van Hoepen promi nent van voren reden. Een avondje motorcross kan verdraaid aardig zijn. Dan hoef je niet eens een liefhebber van de gemotoriseerde sport te zijn. Want, er viel zaterdag genoeg te beleven, te zien en, niet te verge ten, te ruiken. Naast de vele aangerukte treden blikken bier had een zuurstof masker best in de plastic tas of rugzak mogen zitten. Het kan onmogelijk goed zijn die blauwe uitlaatgassen urenlang in te ademen. 'Een avondje benzine happen' noemen ze dat. Kort om, een regelrechte aanslag op de longen. Een aantal mensen, door ervaring kennelijk wijzer geworden, had wel gele oordop pen voor het oorverdovende geluid meegenomen. Bleef er tij dens het indoorspektakel ten minste nog iets bespaard. Scheuren Het talrijke publiek nam het al lemaal voor lief. Het wilde maar een ding: motors in de rondte zien scheuren, racen en rijden, het liefst zo hard en spectaculair mogelijk. Zoals het hoorde begon de fina le-avond met de lichtste klasse, de 80 cc. Deze categorie kende drie Zeeuwse deelnemers, van wie Johnny Gijsel uit Wemel- dinge als beste voor de dag kwam. Hij miste het podium net door als vierde te finishen. In deze klasse was Kevin Strijbos, het zoveelste motorcrosstalent uit België, een klasse apart. Vanaf de start schoot hij er van door en dubbelde in de zes ron den bijna iedereen, ook Gijsel. Casper Ovaa kon zich bij de 125 cc nationaal evenmin een plek op het erepodium bemachtigen, ondanks een goede start waar door hi] na de eerste omloop op een derde plek. De coureur uit Oost-Souburg zakte gaande- wegterug naareen uiteindelijke zesde notering. Hij was duidelijk niet tevreden over zijn race in Goes. „Het ging heel slecht. Ik kon mijn ritme niet vinden en het ging niet zo als ik wilde." Dat hij terugviel, was onder andere te wijten aan een fout op het wasbord (een aantal hobbels vlak achter el kaar). „Het stuur sloeg uit mijn handen." Winnaar in de 125 cc nationaal was Jurgen van Noo- ten uit België. Superjump Tussen de finales door had de organisatie zoals gebruikelijk de superjump geprogrammeerd. Deze keer waagden de Span jaard Javier Remacho, de Brit Paul Cowshall en Jimmy Ver- burgh uit België hun leven op de grootste bult in het circuit. Ver- burgh won het gewaagde tus sendoortje met overmacht van de andere twee crossers. Hij presteerde het in de lucht zijn voeten op het stuur te zetten en dan zijn knieën naar voren te drukken. Met behulp van een applausmeter wees het publiek Verburgh als winnaar aan. De meter sloeg door naar 103 deci bel. Cowshall en Remacho ble ven steken op respectievelijk 98 en 99 decibel. Marco Stallmann liet de super jump aan zich voorbijgaan. Hij wilde zich volledig concentre ren op de finale in de klasse 125 cc Euro/Internationalen. Hij le verde een verwoede strijd om de tweede plaats met Remacho. Pas in de slotfase van de zestien ronden tellende race passeerde de rijder uit Naarden de Span jaard, die in Granada woont. Beide crossers waren overigens kansloos voor de hoofdprijs. Die ging naar Steve Ramon, alweer een Belg. Waarin 125 cc Euro/Internatio nalen Zeeuwse rijders ontbra ken, waren ze in de 250 cc volop vertegenwoordig. Maar liefst acht provinciale crossers had den zich via de series en herkan singen gekwalificeerd. Het werd een race om van te smullen waarin Goesenaar Arno Ruttin ger en Davy van Hoepen uit De Zeeuwse crosser Arno Ruttinger vocht een verbeten strijd uit in de finale van de 250 cc-klasse. Kloosterzande achter winnaar Christophe Descamps - inder daad, uit België - zich tot de smaakmakers ontpopten. Van Hoepen was van de twee Zeeuwen als beste weg en pro beerde Descamps in de eerste omlopen te volgen. Ruttinger had een mindere start en reed aanvankelijk op een vijfde posi tie. Van Hoepen bleef Descamps aardig bij, Ruttinger schoof langzaam op omdat enkele cou reurs ten val kwamen. De ergste buiteling maakte Dirk van Dyck. De Belg kon zijn mo tor na een hoge sprong niet meer in het gareel houden er reed dwars door een strobaal heen. Iemand van de organisatie kon maar net op tijd opzij springen. Het was het enige, ernstige inci dent óp de baan. Buiten de baan, op de tribunes, kwam het tij dens een pauze tot een klein op stootje tussen enkele toeschou wers. Dat werd snel in de kiem gesmoord. Slachtoffer Door de val van Van Dyck, die voor de aanstormende Ruttin ger plaatshad, kon de Goese naar opschuiven. Ruttingers volgende slachtoffer werd Van Hoepen. De Kloosterzander ging de mist in op het wasbord, viel om en zag Ruttinger de tweede plek innemen. Meer dan het consolideren van de derde plaats was er voor Van Hoepen niet weggelegd. „Door de val klapte ik dicht", zei Van Hoe pen, die overigens wel tevreden was dat hij op het erepodium stond. „In het donker al die flit sen zien van fotocamera's is fan tastisch." Ook tijdens de wed strijd had hij tijd om te genieten. „Ik ging een keer vol gas over het wasbord heen en ik hoorde de mensen boven de motor uit roepen. Dat is niet te beschrij ven." Ruttinger had een slechte start. Hij herstelde zich knap door brutaal te rijden een veel bin nen- en buitenom te racen. Met die rijstijl was op zich niets mis, met zijn pols wel. Die had Rut tinger een dag eerder bij een val partij geblesseerd. „Mijn pols begon halverwege op te spelen", vertelde Ruttinger, die in zijn loopbaan al vele malen ge kwetst is geraakt. „Mijn hele li- foto Willem Mieras chaam doet pijn want ik was be zig om mijn pols te ontzien. Het was even doorbijtenZijn vechtersmentaliteit resulteerde tenslotte toch in een tweede plaats achter Descamps. Niet goed gepresteerd in de 80 cc, maar wel indeschijnwerpers stond Rinus van der Ven. Het jonge ventje uit Vlissingen werd tussen de finales door gehuldigd voor zijn behaalde Nederlandse titel bij de 60 cc. Van der Ven mag dan nog heel jong zijn, aan gevoel voor show ontbrak het hem niet. Voordat hij op de mo tor stapte voor een ereronde üep hij naar het publiek en gooide als een volleerd prof zijn cross- shirt de menigte in. Wie weet, is dat later wel een collectors item. van onze sportredactie WIJK /VAN ZEE - Na de 28e zet in de partij tegen Vladi mir Kramnik verscheen gis teren een zuinige glimlach op het gezicht van Gary Kaspa rov. Met de bereikte remise was de eindzege in het sterk bezette Hoogovens Schaakt- toernooi een feit. Na elf wed- strijdloze maanden bewees de Rus wat hij zelf al lang wist. Hij is nog steeds de bes te schaker van de wereld. „Ik heb niet aan mezelf ge twijfeld", verklaarde Kaspa rov. „Ik wist wat ik deed. Ik heb me met computers bezig gehouden en veel naar stel lingen gekeken. Tijdens dit toernooi heb ik laten zien wat ik kan. Want Anand, Sjirov en Kramnik waren hier ook allemaal." Toch heeft ook Kasparov in Wijk aan Zee zijn twijfels ge had. De eerste week van het Hoogovens Schaaktoernooi verliep fenomenaal. Via een heuse strafexpeditie maakte hij een einde aan de twijfels over zijn kwaliteiten. Na acht wedstrijden stond de Rus al op 7 1/2 punt. Maar ook Kasparov is van vlees en bloed en kan fouten maken. Zoals tijdens de partij tegen Nederlands kampioen Soko- lov. „Die nederlaag heeft me toch aan het denken gezet", er kende Kasparov. „Aanvan kelijk was ik van plan tijdens alle wedstrijden voor de winst te gaan. Maar na die nederlaag zat ik niet lekker in mijn vel. Tegen Timman en Anand heb ik daarom snel op remise aan gestuurd." Zaterdag tijdens de belang rijke wedstrijd tegen Svidler herstelde Kasparov zich. „Ik voelde de druk van Anand en wist dat ik moest presteren. Ik besloot een wedstrijd te spelen die ik al heel lang in mijn hoofd heb zitten. Tot mijn tevredenheid zag ik dat alles klopte. Over die wed strijd ben ik heel tevreden." De overwinning van zater dag op Svidler betekende ook de beslissing van het toernooi. „Een mooi toer nooi", blikt Kasparov terug. „Alleen moeten ze iets aan de speeltijden doen. Het is bela chelijk dat we de ene dag om half elf en de andere dag weer om half twee beginnen. Een schaakwedstrijd moet niet eerder dan half drie in de middag beginnen. Schakers zijn gehecht aan regelmaat. Alleen dan kun je twee we ken optimimaal presteren. De laatste dagen zat iedereen er doorheen", meende de Rus die naast een ton startgeld ook 20.000 gulden voor de eindzege kreeg. „Het geld is niet het belang rijkste. Belangrijker voor mij is dat ik me weer heb laten zien. Ik wil ook graag mijn wereldtitel verdedigen. Liefst nog dit jaar. Sjirov mag me uitdagen, maar krijgt geen sponsors bij el kaar. Dat ligt niet aan mij. Ik wil graag, ook tegen Anand." Anand lij kt in de toekomst de enige schaker die het Kaspa rov moeilijk kan maken. De Indiër speelde in Wijk aan Zee in de schaduw van Kas parov een goed toernooi en won zondag zijn laatste par tij tegen Topalov. In het eind klassement eindigde hij met 9 1/2 punt als tweede. Nederlanders Jeroen Piket en Jan Timman kijken ook met een goed gevoel terug op twee weken Wijk aan Zee. Met zeven punten uit dertien partijen eindigden ze samen met Sokolov en Shirov op de vierde plaats. Loek van Wely moest zijn inspanningen in de eerste week bekopen met een terugslag. De Tilburger eindigde met 4 1/2 punt als twaalfde, debutant Reinder- man pakte slechts drie pun ten en werd laatste. ANP Zwart stopt als directeur WIJK AAN ZEE - Toer nooidirecteur Piet Zwart (74) heeft in het laatste weekend van het 61e Hoogovens schaaktoernooi in Wijk aan Zee bekend gemaakt dat hij er een punt achter zet. De Beverwijker zat maar liefst 45 jaar in de organisatie van het meest prestigieuze schaakevenement in Neder land. Zwart zal wel als adviseur van het toernooicomité be trokken bhjvenbij het evene ment. Wie Zwart gaat opvol gen, is nog niet bekend. ANP Tafeltennisser krijgt in Duitsland loon naar werken Kalun Yu liet bij het Top 12-toernooi een prima indruk achter. foto Jasper J uinen/ANP De bijnaam is een serie die elke maandag op de achterkant van het sportkatern van de PZC verschijnt. Bijnamen zijn zo oud als de sport zelf. Wat bij voorbeeld te denken van de Zwar te Panter, de bijnaam voor de uit Goes afkomstige keeper Frans de Munck, vanwege zijn katachtige reacties. Heeft u suggesties 'voor deze rubriek? Bel de sportredactie van d-> PZC: 0118-484450. Vandaag: Timon Pumbaa. door Koen de Vries LÖHNE - Na een paar weken pierewaaien heeft tafeltennis ser Kalun Yu zich ervoor gezet. Op het Top 12-toernooi in Löhne (Duitsland) wil hij pie ken. Daar ontmoet de zeven tienjarige Middelburger de beste junioren van Europa. Be gin januari heeft hij zijn trai ningen drastisch opgevoerd. Bondscoach Peter Engel doet een extra duit in het zakje. Hij stuurt Yu naar trainingskam pen in Duitsland en Denemar ken. Kan het nog fout gaan? Natuurlijk kan het fout gaan. Het niveau van de jeugd stijgt nog steeds met grote stappen. Nergens in Europa zit men stil. De concurrentie wordt steeds sterker en komt ook vanuit lan den die nooit een tafelten- nistraditie gekend hebben. Een goede prestatie van Yu is Peter Engel heel wat waard. Het gat tussen Trinko Keen en Danny Heister en de suptop is groot. Wil Nederland op inter nationale teamtoernooien meetellen dan is een goede der de speler onontbeerlijk. Die derde man moet Yu worden. Daarvoor worden kosten noch moeite gespaard. Yu kan in Löhne op steun reke nen van twee coaches. Naast Engel is ook Achim Sialino, de bondscoach van de jeugd, naar zijn moederland afgereisd. Zijn speciale taak: video-op namen maken die na de wed strijd kunnen worden geanaly seerd. Overigens, ook Peter Boon, bij 't Zand trainer-coach van Yu, is van de partijAls toe schouwer. Over de kansen durft het twee tal begeleiders zich niet uit te laten. Het zullen de kleine din gen zijn die het doen. Wel zeker is dat het een zwaar toernooi wordt. „Elf partijen in twee da gen spelen is niet niks", vindt Peter Engel. „Aan de andere kant, vroeger werden bij de se nioren Top 12 alle duels pas be slist na drie gewonnen games." Het kan dus erger Verslag van een jacht van twee dagen op het watervlugge cel luloid. 1. Yu-Boris Vukeiic (Joegosla vië) 21-13 19-21 21-11. Peter Boon is blij met Vukeiic als eer ste tegenstander. „Een mooie opwarmer", denkt hij. Dat lij kt in de eerste game ook zo te zijn, maar in de tweede gaat het mis De Joegoslaaf komt bij 19-20 voor het eerst op voorsprong en wint meteen de game. In de derde zet Yu de zaken recht. Met afwisselend een harde en een effectvolle forehandaanval speelt hij Vukeiic van tafel. Het toernooi is nog jong, maar toch zien wij de eerste favorie ten. De nog maar vijftienjarige Roemeen Cioti, die werkelijk alle slagen tot in de finesses be heerst. En de Deen Maze. Laatstgenoemde maakt van el ke rally een heerlijk snoepje. 2. Yu-Daniël Lo (Frankrijk) 21-12 21-15. Lo, een speler met Vietnamees bloed, is een van de zwakkere broeders. Kalun Yu doet wat hij wil en toont al in zijn tweede wedstrijd een zweempje gallery-play. Na de wedstrijd trakteert hij zichzelf op een banaantje. 3. Yu-Juliën Beyron (Frank rijk) 21-17 12-2121-16. Beyron is van een ander kaliber dan Lo. Type noeste werker, geze gend met een striemende fore hand. Hij heeft net als Yu zijn eerste twee duels gewonnen. De klasse van de Fransman blijkt in de tweede game wan neer Yu veel te lang serveert en Beyron de bal keer op keer ge nadeloos langs hem slaat. In de derde zet Yu alles op haren en snaren. Uit zijn eerste drie par tijen blijkt dat Yu qua service .en eerste aanval een stuk ver der is dan zijn tegenstanders. 4. Yu-Fedor Kuzmin (Rusland) 22-20 21-10. Bondscoach Peter Engel heeft angst voor de Rus. Kuzmin staat nog op nul, maar kan voor Yu vanwege zijn ge degen speltype een kwaaie zijn. In de eerste game gaat het gelijk op. Bij 20-20 scoort de Zeeuw zowaar met een snoei harde backhand en ook een 22e punt is voor hem. De kogel is door de kerk. De tweede game is een formaliteit. Peter Engel prijst Yu vanwege de voorbeel dige tactische uitvoering. Ove rigens, wanneer er nu al een prijs voor de deelnemer die de kortste rally speelt moet wor den uitgereikt, dan is die zon der twijfel voor Yu. Na twee, maximaal drie slagen heeft hij zijn puntje binnen. 5. Yu-Michael Maze (Dene marken) 17-21 17-21. Maze is de grote favoriet voor de eind zege. Hij heeft het karakter van een rodeo-paard, maar ook de artisticiteit van een concert pianist. De Deen heeft voor maar één speler schrik: Kalun Yu. Maze's coach heeft al drie wedstrijden van de Middelbur ger bekeken en stuurt zijn pu pil met strakke opdrachten het centrecourt in. Nu blijkt Yu kwetsbaar. Zijn services wor den op de' millimeter nauwkeu rig teruggelegd, zodat hij zijn gevreesde forehand niet in stel ling kan brengenYu blijf t twee keer lang bij, maar komt aan het eind van de games raffine ment tekort. 6. Yu-Björn Baum (Duitsland) 18-2116-21. De eerste echte te genvaller. Terwijl de meeste spelers een betere vorm de monstreren dan op zaterdag mist Yu op zondag snelheid en precisie. De Duitser Baum is op het laatste moment aan het deelnemersveld toegevoegd, maar dat betekent niet dat hij een zwakke broeder is. Hij heeft alle effectwisselingen in Yu's opslag in de peiling en speelt een puike rally. Yu is te leurgesteld. Baum is gewoon een lastige speler, zegt hij in iets minder net vocabulair. Niet alleen Yu verliest verras send. Meerdere spelers die gis teren aan de lopende band scoorden, lijden nu een neder laag. Het veld schuift in elkaar. Yu staat na zes ronden met vier keer winst derde, maar een klein leger met drie punten hijgt hem in de nek. 7. Yu-Jiri Vrablik (Tsjechië): Vrablik heeft zaterdag gebles seerd opgegeven. Het komt de Middelburger niet slecht uit. Hij heeft nog nooit de service van de Tsjech kunnen door gronden. Ook vandaag was hij daar bang voor. 8. Yu-Cyprian Asamoah (Zwe den) 21-16 17-21 21-18. Een zenuwenpartij. Asamoah, de nummer twee van de plaat singslijst, heeft pas op zondag morgen zijn eerste partij ge wonnen en is nu vast van plan vol gas te geven. Bij 1-5 in de derde game dreigt de Nigeri- aanse Zweed Yu verder in het verderf te storten, maar die herstelt zich knap en slaat bij het derde matchpoint toe. „Die voeten gaan niet meer zo", ana lyseert Peter Engel in gebroken Nederlands. „Het wordt een beetje zwaar voor Kalun. De vloer is stroef, de vermoeidheid komt in de benen." Het is waar. De snelheid sijpelt een beetje uit het spel van Yu, terwijl hij het juist daarvan moet hebben. Vervelend bijverschijnsel: ver moeidheid en concentratiever lies gaan bij de Zand-speler in extreme mate hand-in-hand. Het is half één. Yu heeft tijd voor een middagdutje. De spe lers en hun coaches gaan naar het hotel. Peter Engel en Achim Sialino zullen aan de hand van videobeelden de strategie voor de laatste drie partijen bepa len. Die zijn bepalend voor een topklassering of een plaatsje in de grauwe middenmoot. 9. Yu-Constantin Cioti (Roe menië) 21-15 11-21 21-17. De eerste krachtmeting van de laatste serie wedstrijden. Cioti is een groot talent. Nog maar net vijftien, heeft hij een con tract van zes jaar getekend bij een club uit de Duitse Bundes- liga. Yu speelt de eerste game voortreffelijk. „Ik heb hier weinig op aan te merken", stelt Peter Boon. Dan tapt Cioti uit aan ander vaatje. Hij stuurt Yu alle kanten op. In de derde game herstelt de Zand-man zich op basis van een ongeken de hoeveelheid fanatisme. De goedgevulde zaal hoort de stil ste speler van het toernooi zelfs een keer 'tsjoe' roepen. 10. Yu-Bartoz Such (Polen) 21- 16 11-21 21-19. Weer een ze nuwslopende partij met een happy end. Hard-hitter Such komt in de derde game met 19- 15 voor. Yu neemt alle risico's en serveert de partij uit. Nog één partij winnen en de Mid delburger is tweede. Een on verwacht goed resultaat. De Deen Maze is inmiddels buiten bereik. 11. Yu-Peter Fazekas (Honga rije) 16-21 21-16 21-18. Vol gens Peter Engel is Yu op. Zijn voeten willen niet meer. Zijn hoofd evenmin. Maar er is hoop. Voor Fazekas, die ook nog tweede kan worden, geldt waarschijnlijk hetzelfde. De eerste game loopt na de tien voor geen meter. Dan spreekt Yu zijn laatste krachten aan. De tweede game sleept hij op zijn tandvlees uit het vuur. In de derde is hij de vermoeidheid voorbij. Hij ruikt de stal. Dankzij enkele fantastische rally's wint Yu. Dan weer iets ongebruikelijks. Hij lacht breeduit. Hij geeft Pe ter Engel een ongeëvenaarde high-five. Was dit het maximaal haalbare resultaat? Engel: „Nee. Je moet altijd streven naar het hoogste. Maar we kunnen zeggen dat Kalun een fantastisch toernooi gespeeld heeft." Een paar na men van spelers die ook ooit tweede werden op de Top 12: Jean Michel Saive (ex-wereld kampioen), Jurg Rossköpf (derde op de Spelen van Atlan ta), Vladimir Samsonov (de huidige nummer een van de wereld). Ligt Kalun Yu op koers? Peter Engel: „Ik denk dat je dat rustig kunt zeggen." door Rudy Booqert Tekenfilms blijken een vruchtbare voedingsbodem voor bijnamen in de dartwereld. De Haagse volksheld Raymond van Barneveld dankt zijn on sterfelijke status aan zijn 'handvaardigheid', maar ook een beetje aan de Flintstone-ka- rikatuur Barney Rubble. Maar ook in Zeeland gaan twee dar ters als cartoon-figuren door het circuit. Cor-Jan Baltus (links op de foto) en Simon Sijbrands uit Zeeland zijn Ti mon en Pumbaa uit The Lion King. Baltus' dochtertje was de aan- stichtster van het kwaad. Toen ze de luiers nog niet ontgroeid was, rolden de eerste woordjes al van haar lippen. Enigszins gebrekkig, maar begrijpelijk. De naam van papa's grote dart- vriend bleek een tongenbreker: Simon werd in haar kindertaal Timon. Walt Disney had in die periode net het kassucces The Lion King in de bioscopen gelanceerd. Twee kibbelende, maar onaf scheidelijke figuurtjes stalen menig kinderhart op het witte doek: Timon en Pumbaa. Timon een chaotisch en impulsief geel stokstaartje; Pumbaa een sloom en vriendelijk bruin zwijn. Toen ome Simon tot Timon was gedoopt, werd papa Cor-Jan al gauw Pumbaa. Volgens Baltus vanwege een bruine trui die hij tijdens zijn dartwedstrijden al tijd droeg. Maar volgens Sijbrands is dat slechts de halve waarheid. „Als je ons ziet, be grijp je wel waarom we zo wor den genoemd. Ik ben net als Ti mon vrij klein en niet zo dik en Cor-Jan....nou ja, het tegen overgestelde." Dat is ook andere darters niet ontgaan en die hebben de forse Baltus nog een individuele bij naam geschonken. De naam van een Hawaiaanse sumo-worste- laar: Akebono. Baltus: „Ik vind het niet erg. Ik ben er trots op, Als je een bijnaam hebt, bete kent dat dat je bekend bent en geaccepteerd wordt in de dart wereld." Timon en Pumbaa vormen het kloppende hart bij de Middel burgse dartvereniging Triple Players, die al zeven jaar ach tereen ongeslagen kampioen van Zeeland is. Komend week einde treedt het koppel aan bi] de Dutch Open in Delden. Ach ter de coulissen wordt hard ge werkt aan T-shirts voor het tweetal met de naam en een beeltenis van de Disney-figurer Timon en Pumbaa. Het dartkoppel Cor-Jan Baltus en Simon Sijbrands heeft 'pijl snel' een stukje Disneylanc naar Zeeland gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22